Kvalitna termoska

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod VEPA » pát úno 6, 2015 16:29

Ani jedno z uvedených vídeí nepředvádí ty nejdůležitější technologické procesy. To je provedení podélného svaru, kdy se z pásu oceli formuje trubka, svaření dna a víka pro udržení vakua a centrování vnitřní nádoby oproti vnějšímu obalu. Jsou to opravdu obtížné technologie vzhledem k síle použitého plechu a malé mezeře mezi oběma plášti. Pokud termoska neudrží dostatečně dlouhou dobu teplý resp. studený nápoj došlo buď ke zrušení vakua vadným svarem nebo se vnější plášť někde dotýká vnitřního. Možná i po pádu na zem a pod. Jinak klasické vakuové nádoby se pájely ve vakuových pecích, kde po dosažení požadovaného podtlaku se nádoba zahřála a roztavila se pájka nanesená v místech svaru. Technologie hromadně vyráběných termosek je jiná a všechny "fígle" výrobce nemůže ukázat. Hlavní parametr pro udržení teploty nebo chladu je velikost podtlaku ten se u těchto spotřebních nádob neuvádí a nebude velký. Únik tepla je možný i netěsným a málo izolujícím víkem.
Myslím si ale, že pokud nápoj vydrží teplý 8-10 hod tak není o čem hovořit.
VEPA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 209
Registrován: čtv říj 13, 2011 17:04

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod pavproch » pát úno 6, 2015 20:30

VEPA píše: Jinak klasické vakuové nádoby se pájely ve vakuových pecích, kde po dosažení požadovaného podtlaku se nádoba zahřála a roztavila se pájka nanesená v místech svaru.


Cítím cosy shnilého v království dánském.... :mrgreen:

Hele, mě pájení živí, nechceš si tu hrubku opravit sám?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod pavproch » pát úno 6, 2015 20:31

btw, aby bylo to vákuum izolačně k čemu, musí imho být okolo deset na mínus třetí nebo čtvrtou...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Indy » pát úno 6, 2015 21:09

naprosto, na nekolika termoskach se mi to uz stalo.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod dudy » pát úno 6, 2015 22:02

Tak to mám opačnej problém.
Mně už tam párkrát vnikl vzduch.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Indy » pát úno 6, 2015 22:24

tak to muselo napred uniknout vakuum, protoze jinak by se tam zaroven s nim nevesel
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod VEPA » sob úno 7, 2015 19:29

pro pavrpoch: asi si nerozumíme, ale skutečně když se pájelo dno k tubusu nádoby oba dílce (mat. 19436, síly0,8mm). Tak v místech spojení se nanesla (namazala) pasta s tvrdou pájkou která umožnila ve vakuové peci spojení dílců. Tyto nádoby se používaly a snad i ještě používají pro práci s tekutým dusíkem. (ve zdravotnicví).
VEPA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 209
Registrován: čtv říj 13, 2011 17:04

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod pavproch » sob úno 7, 2015 19:52

ale rozumíme.... já vím, jak pájení ve vakuové peci funguje, proč funguje a co se musí a nesmí.... mně šlo o to slovo svar... ten pájením nevytvoříš ani za zlaté prase :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod VEPA » sob úno 7, 2015 20:07

jj moje chyba ve slovním obratu.
VEPA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 209
Registrován: čtv říj 13, 2011 17:04

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod pavproch » sob úno 7, 2015 20:10

nic si z toho nedělej.... mám zákazníka, který i po 20letech "spájkovania" to, co provádí zarputile nazývá "zváraním" :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28540
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » ned úno 8, 2015 2:29

Rozhodl jsem se, ze si koupim termosku. Svou prvni 8-[ A jelikoz na rozdil od Dudyho hledam kvalitni termosku, pisu sem :twisted:

Vlakno jsem prosel, trochu koukal po webu a vychazi mi z toho litrova Primus. Co vy na to? Nejaka spatna zkusenost? Nebo naopak spokojenost? Pripadne neco lepsiho? Cena neni zasadni kriterium, kvalita ano.

Primus zrovna prichazi s novou: TrailBreak Vacuum Bottle, ale jeste ji nezacali prodavat, je znatelne drazsi a hlavne, nepisou u ni vahu. Takze cekat asi nebudu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod wawrik » ned úno 8, 2015 7:19

Tú starú litrovku mám, nemám k nej veľmi čo povedať. Termoskuje, aj keď ju otĺkam naozaj celkom slušne, no problem.

Len jedinýkrát sa mi stalo, že mi vypadla plastová vložka z pohára, ale to bolo tak -20 °C a nalial som do toho takmer vriacu vodu. Potom som to vložil jedno do druhého, reku doma to zlepím, ale zabudol som na to a odvtedy (tak 3 roky) to zasa drží aj bez lepenia.

Čo by malo byť výhodou tej kónusovej mi mejako uchádza. Akurát kvôli tvaru by som povedal, že bude rada sama vypadávať z bočného vrecka báglu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » ned úno 8, 2015 9:19

Tu Tatonku jsme s sebou bral 4-5x a zatim spokojenost.
Na zavit si clovek musi trochu zvyknout, aby se chytil. Ale pak to jde utahnout fest, obcas kdyz ji otviram tak to loupne podtlakem (ci pretlakem, ted nevim :). Vicko se krasne otvira a zavira i v rukavicich. Kalisek v rukavich trochu hur pokud to clovek prezene s utazenim, ty termosky s matnou povrchovou upravou jsou na tom asi lip.
Tu zavrenou Tatonku neni dobre, kor kdyz je plna, drzet je za ten kalisek, on ten zavit zas tolik nedrzi kdyz se nezakousne spravne :)
Nevim, jak se ty cerne termosky chovaji, kdyz je clovek postavi do snehu, na tech cistych nerezkach se na to hned prilepi trocha snehu.

Tatonku jsme vybiral kvuli vaze (ne ze by tam byl zasadni rozdil) + v ramci vysledku tohoto testu a obecne jsou na ni dobre reference.
Po pouzivani noname termosky s cvakacim vickem si libuji v tom, jak se mi ted termoska snadno umyva :)

Ale ta Primuska se mi osobne jevi jako volba #2 - mozna
bych ji i dal prednost, ale mel jsem peknou slevu v Rokaci, ktera by propadla, takze jsem tu Primusku ani nemel v ruce.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Vejvar » ned úno 8, 2015 9:25

primus jsou naprosto super, mám 0,5 a 0,35. Lehce drsnější povrch, šroubovací víčka (ty klikací nesnáším) a izolují hodně dobře.
Vejvar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 88
Registrován: úte kvě 3, 2011 18:09
Bydliště: Brno

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod axi12 » ned úno 8, 2015 9:29

Dík za test, scinkku! Taky uvažuji o termosce. Rozmýšlěl jsem, jestli vzít IKEA termosku za 180kč, tkerou si tu někdo pochvaloval a nebo radši něco kvalitnějšího. Hm, ten test mě asi přesvědčil, že radši pár stovek připatím. Ta Primuska vypadá docela hezky a váhově je ještě lehčí než Tatonka.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » ned úno 8, 2015 10:01

Jo jeste jsem chtel napsat, ono samozrejme i noname termosky udrzi taky hooodne teply caj cely den a i pres noc. Ale pokud clovek ten caj redi se snehem, tak mi prijde, ze ma pridana kvalita termosky smysl. Vcera mi ten litr caje s redenim tak 50/50 stacilo jen tak tak :) Ale taky me cely den vysouselo slunicko :)

axi12: u Primusky Hudac udava pro litrovku 563 g a Tatonka ma tedy 517 g. Ale to bych asi neresil, klidne bych obe vyzkousel a vzal tu, ktera ma lepsi ten zavit vicka a ta povrchova uprava taky neni od veci.
Narozdil od Esbitky je ta Primuska i za lepsi cenu. Rozdil tri stovek oproti Ikea mi za to vetsi jistotu kvality prijde rozumne :)

edit: jo zpet, ja koukal na spatnou cenu - Primus litrovka je drazsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod axi12 » ned úno 8, 2015 11:33

Jojo, sorry. Na Amazonu měli špatně uvedenou váhu, resp. já ji špatně přebral. Hm, tak koukám na ten test a Esbit z toho nevychází moc dobře. Se na ně zajdu podívat někam do obchodu a porovnám vedle sebe. On tam asi bude rozdíl v řádu max jednotek procent, do 10%..
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Happy » ned úno 8, 2015 11:59

Primuska 1 litr váží s klikacím uzávěrem 526 gramů, se šroubovacím 512 gramů(váženo doma).
Taky jsem se rozhodoval Primus vs. Esbit, a vzal jsem zase Primus, tak nějak jde líp do ruky. První Primusku jsem reklamoval z důvodu špatného vakua. :mrgreen:
Jinak mě na horách potrápil ten klikací uzávěr. Bez sundání rukavic je nemožné se dostat k čaji. Vyřešily to až hroty hůlek. Takže příště beru na hory šroubovací.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod axi12 » ned úno 8, 2015 12:02

Dík! A jsi spokojen? Já mám jasno, že chci šroubovací nikoli klikací závěr. Klikací už nikdy!
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod scinkk » ned úno 8, 2015 12:05

Me ta esbitka prijde tvarem taky trochu mene prakticka, do batohu je podle me lepsi uzsi a vyssi termoska. I kdyz co jsou udaje na webu, tak by mela byt uzsi nez tatonka, coz bych rekl, ze tak neni. Asi na ty udaje na netu opravdu neni spoleh :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod wawrik » ned úno 8, 2015 12:06

Moja čierna primuska má 515 gramov. S klikacím viečkom o 16 g viac.

Inak to čierne práškovanie dosť oceňujem, termoska sa mi aj v mrazoch oveľa menej šmýka. Ani si nepamätám, či mi vôbec aj z mojich necitlivých prstov niekedy vypadla... Čisto nerezové mi padajú celkom rady.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Happy » ned úno 8, 2015 12:19

Spokojen nad míru. Super se drží díky tomu materiálu na povrchu. Další plusem jsou dva uzávěry v sadě a dají se koupit náhradní.
Tvar jsem taky řešil. I v tomhle ohledu vyhrála Primuska. Tím že je podlouhlá se dá krásně strčit do boku báglu.

Edit: jinak u Tatonky mi vadilo to šroubování. Už na prodejně mi to šlo blbě. A kolegovi to ve finále začalo v terénu přeskakovat, takže termoska nešla dotáhnout. Jako první termosku jsem měl litrovýho Colemana a jediný mínus byl ten povrch a pak teda to , že mi jí v Taschi ukradli. :D
Naposledy upravil Happy dne ned úno 8, 2015 12:47, celkově upraveno 1
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod booze » ned úno 8, 2015 12:31

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod fps » ned úno 8, 2015 16:31

mike píše:Vlakno jsem prosel, trochu koukal po webu a vychazi mi z toho litrova Primus.

doporučuji, termosku Primus 1l používám čtvrtou zimu, jediný nedostatek je ten, že i po cca 16h je v ní tak horký čaj, že se nedá bez ochlazení pít, ale je to zároveň i výhoda, do hrnku nacpu sníh či led, nebo naliji do půlky ledovou vodu, a pak je čaj akorát na pití
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod fps » ned úno 8, 2015 16:42

moje cca 4 roky stará termoska Primus 1l váží 509g, se šroubovacím uzávěrem a hrnkem
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod booze » ned úno 8, 2015 17:58

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » pon úno 9, 2015 19:43

Diky vsem za odpovedi. Vypada to na tu litrovou Primus.

wawrik píše:Čo by malo byť výhodou tej kónusovej mi mejako uchádza.

Pisou tam, ze snadneji zajede do batohu :) Spis bych to videl na design a marketing, aby se necim odlisili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod mike » stř úno 11, 2015 19:29

Zlocinci! Vykoupili jste mi litrove Primusy, urcite kvuli tehle diskusi. Ted abych jel nekam jinam, nez normalne nakupuju :axe: :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod Happy » stř úno 11, 2015 19:48

Se budeš muset kouknout hloubš po Praze. Zelený čtverec hlásí min 15 ks na 5 různých prodejnách. :D V mém okolí přibili minimálně třikousky Primusek, včetně mě. :mrgreen:
Ale svojí drahý třetině jsem koupil Salewu, protože je 0.5L a má správně červenou barvu. :twisted:
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Kvalitna termoska

Příspěvekod dudy » stř úno 11, 2015 20:02

Sem koupil Tatonku 0,75l 440g lehce ťuklou za necelý dvě kila.
Heč.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení