Tipy na výlety - bez auta

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod irem » stř dub 6, 2022 12:29

Ahoj, prosím Vás, máte někdo tipy na delší výlety realizovatelné z Prahy za použití hromadné dopravy tak, aby člověk ve vlacích a autobusech nestrávil půl dne?
Vlastně nepotřebuju přesný popis tras, to si naplánuju, spíš nějaká dobrá výchozí místa, kam je možné se rozumně dopravit, odkud se dá zase vrátit zpátky (nemusím dělat okruhy). Předem díky.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 6, 2022 12:46

idealni podivat se na odjezdovou a prijezdovou tabuli, tam uvidis kam ti jezdej vlaky a podle toho si to naplanovat.

ja nejsu z prahy ale namatkou stredohori, decinsko, kokorinsko, kolem berouna, na kolin, pribram (busem), ceska trebova, (az budou zas po vyluce jezdit vlaky)... podle me staci se podivat do mapy kudy vedou koleje....
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod JohnyFK » stř dub 6, 2022 14:02

Ahoj, já sice auto mám, ale hlavák mám 15 min od baráku, takže nejčastěji vyrážím ven vlakem.
V bližším okolí doporučuji třeba Český kras ze Srbska nebo Berouna, Křivoklátsko z Berouna, Brdy z Řevnic nebo Příbrami, Posázaví z Prosečnice, atd..
Potom díky rychlemu koridoru se lze dostat přijatelně rychle třeba až do Děčína (Labske piskovce) nebo Ústí nad labem (Středohoří).
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod apuka » stř dub 6, 2022 14:04

Ja bych spise doporucil, abys napsal, kolik casu jsi ochotny stravit ve vlaku. Od toho zavisi mozny okruh.

Ono totiz taky muzes jit klidne delsi trasu, pokud si obetujes cast "noci", neco dospis ve vlaku, dosnidas a zpatky stejne tak naveceris a trochu pospis.
Syn je ve Vidni a kazdy vikend (nekdy So i Ne) jezdi do hor, ted zrovna na skialpy, predtim a za chvili pesky. Kazdy jeho vylet trval v zime min. 7-8, spise vice hodin, v lete tak 10+. Jeho okruh cinnosti je az za Salzburg, spojeni vlak (pripadne s prestupy)+bus. Ale vyjizdi prakticky prvnim vlakem (klidne uz pred patou) a prichazi prakticky poslednim (v lete i po pulnoci), cesta jednym smerem mu nekdy trva i 4+ hodiny. Ve vlaku se prospi, naji,...

Jen to potrebuje trochu priprav a mit rano vsechno nachystane, vcetne snidane a piti do vlaku, atd.
Jinak receno, je to pouze otazkou priorit. Podle mne z Prahy muzes taky udelat poradny vylet kdekoliv v CR, pokud Tvoje priorita nebude "nestravit ve vlacich a autobusech pul dne".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod irem » stř dub 6, 2022 15:03

Díky.

Nemám problém vyrazit ve čtyři ráno (když něco jede), ale nechci se vracet po desáté večer (z nádraží to mám ještě kus cesty MHD a pozdě večer už se v Praze necítím bezpečně). Bez započítání cesty na/z nádraží se mi zdá přijatelné strávit ve vlacích nebo autobusech a přestupech do 3 hodin.
Přes den chci 6-12 hod jít.

Často narážím na dlouhé prostoje s přestupy, když hledám spoje na výchozí místa / zpět a tak mě zajímalo, jestli má někdo něco vyzkoušeného.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 15:19

Mam, spoustu. Jezdim takhle z Prahy casto, driv to bylo skoro kazdou nedeli. Pozdeji napisu seznam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 17:30

Tak jo. Mam v podstate stejne pozadavky, jako ty, akorat nejsem ranni ptace, a tak klidne vyrazim od vlaku v poledne, ale zas mi nevadi vracet se do Prahy po 22, klidne o pulnoci, MHD funguje dobre. Ty si to muzes posunout na rano a pak mas spoustu casu na navrat pred desatou.

Moje standardni jednodenni trasa ma 35 - 40 km a 1000 - 1500 m prevyseni, odchylky na obe strany jsou mozne. Chodim takhle uz skoro 20 let a obvykle na sever od Prahy, jelikoz jednak bydlim na Praze 8 a mam lepsi spojeni a jednak se mi sever Cech libi vic. Cesta mi trva hodinu az dve, jen Jizerky jsou tri a to uz je otrava. Default je vlak, davam mu prednost pred busy. Takze tipy:

Ceske Stredohori po leve strane Labe, to je zaklad, za hodinu jsi tam. Vychozi stanice:
- Lovosice nebo Sulejovice (navazujici osobak, jedna stanice, usetris 2 km po asfaltu), da se udelat spousta okruhu s navratem do Lovosic
- Usti nad Labem, nekdy pro zmenu, zacatek je nezazivny
- Teplice (vlak nebo bus, ten je rychlejsi) opet pro zmenu, pripadne jako cilova stanice z Lovosic
- Louny (bus), smer Rana, Oblik a dal. Pripadne Rana u Loun, kdyz najdes bus, co tam stavi.

Ceste Stredohori po prave strane Labe:
- Litomerice, zadny zazrak, ale parkrat se to da
- Libesice, vychozi bod pro Sedlo, to je fajn, trasu do Usti jsem sem nedavno nekde daval, da se i do Decina
- Decin, na jih pres Bukovou horu s cilem v Usti nebo Libesicich

Decinska vrchovina:
- Decin, vychozi bod pro Sneznik a Tisou, chodim to az do Usti

Krusne hory:
- Litvinov, Duchcov, Oldrichov nebo jina stanice na trase. Moc casto tam nejezdim, fajn jsou Flaje a okoli.

Ceskosaske Svycarsko:
- Hrensko, Tri prameny, Mezni louka (bus z Decina)
- Jetrichovice (bus z Decina)
- Bad Schandau, to je skoro idealni, nemecka cast je vetsi a lepsi a da se tam naplanovat spousta tras, ktere konci nekde ve Hrensku. Akorat je potreba si zaplatit usek po Nemecku (levnejsi, nez mezinarodni jizdenka z Prahy). Taky nevim, jak to ted funguje, byl jsem tam naposled pred covidem.

Luzicke hory:
- Ceska Kamenice, Kytlice, Jedlova (osobak z Decina), vetsinou jedu az do Jedlove nebo se odtud vracim
- Novy Bor (bus z Prahy), vychozi misto na Klic
- Hradek nad Nisou, pripadne Zittau (bus do Liberce + vlak), da se odtud prejit cely hreben az do Jedlove
- Jitrava (bus z Liberce), Bile kameny

Jested:
- Liberec (bus)

Jizerske hory:
- Bily Potok, Hejnice
- Oldrichov v Hajich
- Josefuv dul, Dolni Polubny, Harrachov (nebo kdekoliv na trase)
Vsechno je to Liberec busem a pokracovani vlakem, tohle je asi nejdelsi z uvedenych cest, jezdim tam akorat v zime na sneznice. Z domu to mam az na misto tri hodiny a to uz je celkem dost.

Tohle ti pokryje stovky ruznych tras, nez to projdes, zabere ti to roky. Jestli te zajima neco konkretniho, tak se ptej. Mam na vetsinu z nich GPS zaznam a vedu si excelovou tabulku, takze to dokazu rychle dohledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod apuka » stř dub 6, 2022 18:12

irem píše:Často narážím na dlouhé prostoje s přestupy, když hledám spoje na výchozí místa / zpět
Jeste bych k tomu dodal, ze pokud nekde mas kratsi dobu na prestup (tak do 15 min, ale nekdy i pul hodiny), tak je hodne dobre mit naplanovano nekolik ruznych moznosti a pripadne i prestupu. Mike by mohl asi dlouho psat (vlastne to casto tady i dela), jak dokaze vlak mit vetsi spozdeni i na hodinove trase - a moc necekej, ze navazujici autobusovy spoj bude cekat. Rozhodne se na to neda spolehat, ten system ruznych objednavatelu ruznych (celostatni/krajske/mistni) doprav s penalem pri jistem celkovem objemu spozdeni to - hodne slabe receno - nijak nepreferuje.

A az zacne nekdo nadavat na CR a CD (to bude i kdyz prepravu bude delat jiny prepravce), tak v Rakousku je to casto uplne stejne, o tom zase dost mluvi u nas doma syn (co jsem psal, ze chodi z Vidne).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 18:25

Jo, busy necekaji a vlaky nekdy taky ne. Takze ano, chce to byt flexibilni a kdyz mi neco ujede, tak vyrazim jinam. U tech tipu, co jsem psal vyse, se da nekam vyrazit i primo z velkych vlakovych zastavek (Lovosice, Usti, Decin). Samozrejme se mi to za ty roky nekolikrat stalo. Hodi se mit jizdni rady v mobilu, clovek si muze naplanovat variantu uz ve vlaku, kdyz vidi, ze pripoj nestihne.

Naposled se mi to stalo na podzim, kdyz osobak do Libesic nepockal na 10 minut zpozdeny rychlik do Lovosic, to jsem tu psal. Tak jsem holt vyrazil z Lovosic a jeste mi CD po jistem dohadovani vratily kompletni jizdne az z Prahy, takze jsem mel dopravu zdarma ;-)

Pred 14 dny jsem zazil opak. Dosel jsem vecer do Usti minutu pred prijezdem rychliku, prijel na cas, nasedl jsem, parada. Akorat se nejak nerozjizdel a kdyz jsem se na mobilu koukal na odjezdovou tabuli, tak tam naskocilo 30 minut zpozdeni. Za chvili prisel pruvodci, ze cekame na 40 minut zpozdeny osobak kdesi z prdele :roll: Rikal, ze to taky nechape. Fakt jsme tam tu pul hodinu cekali, to docela nasere. Na druhou stranu, pak jsem se ho ptal, kolik prestupovalo lidi a pry asi 20, to uz duvod je, byl to posledni vlak na Prahu. Nastesti jsem stihnul posledni metro.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod apuka » stř dub 6, 2022 18:35

Jo, posledni "sberny" vlak muze byt "obsluhovan" trochu jinak - ale zase to zavisi pouze a jen na domluve objednavatelu dopravy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 18:40

No, zazil jsem, ze na zpozdeny osobak z Jedlove pockalo v Decine necelych 10 minut ECcko, ale to tam pruvodci nekolikrat volala (bylo nas vic) a do posledni chvile jsme nevedeli, jestli to dispecer povoli. Pak ze jo, 10 minut maximum. Proto pul hodina dost prekvapila a pruvodciho taky. Jasne, sedet v tom osobaku, tak bych byl rad ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod irem » stř dub 6, 2022 21:06

mike píše:Tak jo...


Moc děkuju, to je skvělé :) !

Možná si časem pořídím telefon, co zvládne i jízdní řády, ale prozatím jsem flexibilní s papírkem s vypsanými spoji a trpělivým čekáním, občas :roll: naštěstí jsem ranní ptáče, takže se mi daří plánovat tak, aby nebylo nutné se spoléhat na poslední spoj zpátky.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod mike » stř dub 6, 2022 21:13

NZ. Zkus ale i krajinu na jih od Prahy. Mne vic vyhovuje sever, protoze mam rad vetsi kopce, ale kazdy to ma jinak.

Kdyz jsem zacinal, tak smartfouny nebyly a taky jsem jezdil s papirkama :) Diky pocitacum si to muzes pripravit v pohode doma, zas tolik variant neni. A na te hlavni trati na sever nebyvaji problemy a zpozdeni casto, spis vyjimecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 7, 2022 4:16

Mawenzi píše:. podle me staci se podivat do mapy kudy vedou koleje....

Ano,tímhle způsobem postupuji také.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tipy na výlety - bez auta

Příspěvekod mike » čtv dub 7, 2022 17:54

Tohle zrovna na severu Cech uplne nefunguje, protoze je tam spousta zrusenych lokalnich trati. Na mape koleje, ale vlaky nejezdi. Nektere obnovuji, jine zas zaviraji. Navic je nekde vyhodnejsi bus, jak ho nemam rad. Treba Liberec je jasny, bus hodina, vlak asi tri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Tipy