Stanování v zimě na horách - poprvé

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod spynfo » úte črc 3, 2012 6:48

Umiaki píše:
šíp píše:jenže každá tuto vychytávku neužije :finga:

Je třeba kombinace s další vychytávkou :mrgreen:

/ to se musite zeptat zenskych, jak curaji, kdyz jsou cely den v kluzaku, dirkou v podlaze :-). Rikaji tomu "musle", a kdyz vystoupi, planda jim z kalhot u tenisek infuzka :-)
Kde se da koupit nejlevneji cliff cabana alias PortalEdge? i zanovni. Nebo alespon hlinikova kolena a téčka? Nebo nuz, ktery ma dlouhe rikaso? Mail: spynfo gmail com
spynfo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned kvě 1, 2011 11:09

Re: stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod šíp » úte črc 3, 2012 6:56

Já jsem ženská :ú , alespoň se tedy domnívám, a to vzdor chlapskému nicku :mrgreen:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod jbohac » úte pro 2, 2014 20:20

Potrebuji od vas poradit s vyberem hor na zacatecnicky prechod v pristich 14ti dnech. Laka me v noci prespavat na snehu a rano si uvarit vlastnorucni snidani a uzivat si klid (v dosahu nejake boudy). Sem ale uplny zacatecnik a s horami nemam zkusenosti. Jake kopce, hory, jsou pro zacatek vhodne ?
jbohac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 2, 2014 20:05

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod JohnyFK » úte pro 2, 2014 20:35

Pro začátek by byly nejvhodnější letní kopce :roll:
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod mike » úte pro 2, 2014 20:55

Na vikend...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod dudy » úte pro 2, 2014 21:18

Nebo půldenní červnový výlet do Šárky.
Podle tónu dotazu bych to šacoval na takovou akurátní expedici.
Skama si jbohaču?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod mike » úte pro 2, 2014 21:34

V Sarce byva v cervnu moc horko ;-)

Vazne, kdyz se udela okolo pulky dubna teplo a pekne, tak vikend kdekoliv v CR prezije snad kazdy i s minimalni nebo nesmyslnou vybavou a nejvetsi nebezpeci jsou klistata. Ve vyssich polohach (Jizerky) muze byt jeste i neco snehu na zkousku. Ted je zrovna skoro nejblbejsi obdobi na zacatecnicke pokusy. Mokra zima, lezavo a kratke dny se porad jeste zkracuji.

Asi by to chtelo upresnit dotaz a napsat sve zkusenosti s horami. Jestli nejsou vubec zadne, tak vyse uvedene plati.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod budo » úte pro 2, 2014 21:38

Hele pocasi je zatim celkem slusny, tak muzes zvazit neco jako tohle: http://mapy.cz/s/expw

Naklikal jsem to jen tak, jde spis o poradi hor a velice hrubou trasu.

Doufam ze nejsi 14 letej nadsenec, co videl par dilu Beara Gryllse. Chci rict - i kdyz to je u nas a nejedna se o zadny vysoky hory, nezapomen na to, ze je prosinec a jestli je to poprve a pujdes sam, nepodcenuj ani situaci ani pocasi ani zadni vratka jako zalozni mobil a tak.

EDIT: musim poopravit to pocasi - jak pise mike ono zas tak super, jak to ode mne asi vyznelo, neni. Ja mel na mysli teploty. Ale je fakt, ze oscilace kolem nuly a vlhko - to neni prijemna pohodicka. Ale da se. Chce to nepromok bundu, gate, dobry boty, niveu na xicht a do baglu klidne i lyzarsky brejle - muzou se hodit.
Jestli varis na plynu, bombu davej na noc do spacaku a muzes ji lehce behem vareni nahrivat nad uz teplou vodou (opatrne). Vlozky z bot a fusekle na prsa taky do spacaku. Spacak hlidej pred vlhkem. Chce to malej lehkej stan neho zdarak a tarp - bejt za vetrem. Trasu pro jistotu pres boudy, ale to je u nas snadny vzhledem k hustote osidleni. Dej vedet co jsi vymyslel za trasu, jakou mas zakladni vybavu, netahej toho s sebou zbytecne moc at se nedres (pouzit muzes pro prehled treba nastroj geargrams - http://www.geargrams.com/list?id=16687 - ani uz nevim co tam je, pouzil jsem tenhle list asi pred rokem)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod budo » úte pro 2, 2014 23:25

Jo, dal jsem si tu práci a našel ti tohle vlákno.
viewtopic.php?f=13&t=6459

Někde tam je i moje poprvé.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod mike » úte pro 2, 2014 23:33

Diky, rikal jsem si, ze tu takove tema uz urcite nekde bude. Slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod budo » úte pro 2, 2014 23:37

No, ale dalo mi to praci nez jsem to nasel a musel jsem pouzit google - tady mi to s tim hledanim tolik nejde, bud to neumim ja nebo OF. Hledat podle vice kriterii - treba svuj post + konkretni slovo v nem - to tady jde nebo ne? Nenasel jsem takovou moznost.

PS: jinak koukam, ze tady nenio moje v zime do hor poprve, ale v zime ven poprve :D

Hory jsou tady: https://picasaweb.google.com/1053549023 ... iku2312013
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod mike » úte pro 2, 2014 23:40

Jde, vyplnis obe policka (tj. klicove slovo i autora), bezne to pouzivam. Ale obcas taky skoncim s necim slozitejsim u Googlu. Hlavni problem hledani na OF je, ze neumi ignorovat diakritiku, takze musis zkouset jak s ni, tak bez ni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod budo » úte pro 2, 2014 23:46

To jsem zkousel, ale nenaslo to nic, tak jsem to mylne vyhodnotil jako nefunkcni.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod jbohac » sob pro 6, 2014 12:10

budo píše:Doufam ze nejsi 14 letej nadsenec, co videl par dilu Beara Gryllse.

Zkušenosti mám s letními přechodem Krkonoš s prespavanim v boudach, v záři sem se pokusil přejít Šumavu a nakonec po 15 km v prutrzi sem přespal ve stanu na pozemku hospody. celou krosnu a oblečeni sem měl mokré a tím cesta skoncila. Vybaveni mám stan trimm comet, spacak vyzvedavam v pondělí a je to husky azure -22. Karimatka penova 1.5 Cm s ALU potahem, funkcni pradlo, softshellova bunda. Boty a kalhoty budu vybirat
Naposledy upravil mike dne ned pro 7, 2014 1:50, celkově upraveno 1
Důvod: zkracene uplna a dlouha citace
jbohac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 2, 2014 20:05

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod fps » sob pro 6, 2014 13:16

jbohac píše:v záři sem se pokusil přejít Šumavu a nakonec po 15 km v prutrzi sem přespal ve stanu na pozemku hospody. celou krosnu a oblečeni sem měl mokré a tím cesta skoncila

na to to chce pončo z hrbem na batoh http://www.jurek.cz/vyrobky/pl%C3%A1%C5 ... #JUMP_HERE

jbohac píše:Vybaveni mám stan trimm comet

ten by měl stačit

jbohac píše:spacak vyzvedavam v pondělí a je to husky azure -22. Karimatka penova 1.5 Cm s ALU potahem

tak tahle kombinace na spaní dle mě max na pár stupňů pod nulou, jinak budeš mrznout

jbohac píše:funkcni pradlo, softshellova bunda

když bude víc pod nulo, tak to chce nejlépe Polartec Power Stretch, Merino vlnu, a péřovou bundu

jbohac píše:Boty a kalhoty budu vybirat

boty celokožené z membránou, a do nich dvoje silné vlněné ponožky, a nezapomeň na návleky, kalhoty taky z membránou, a taky to chce dostatečně teplou čepici a rukavice
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod dudy » sob pro 6, 2014 13:32

fps píše:......boty celokožené z membránou.......

fps píše:.....sice bych si kožené botky na turistiku už nekoupil.....

:((
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod fps » sob pro 6, 2014 14:31

nechápu o co ti jde, přeci mu nebudu na to co chce doporučovat La Sportiva Trango Cube, na to mu úplně stačí celokožené boty z membránou, jako všem ostatní 99,99% lidem co sem chodí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod budo » sob pro 6, 2014 20:45

Jinak největší slabinou je ta karimatka - s tou by ti bylo zima i kdybys měl i lepší spacák!

Doporučuju koupi nějaké rozumné samonafukovací karimatky Therm-A-Rest.
Dobrý poměr tepelný komfort/cena/hmotnost má tato: http://www.hanibal.cz/spacaky-a-karimat ... INWWzGG-So
V této dámské verzi je oproti pánské kapku kratší, lehčí a s lepším tepelným odporem. Ta délka ti chybět nebude, protože si pod hlavu hodíš bágl.

Spacák Husky radím rovnou obratem vrátit, pokud jsi ho objednal přes eshop. Obecně Husky není nic moc a co je hnus fialovej je to, jak ti podrazáci dávají do názvu spacáku údaj o extrémní teplotě. Ve tvém případě -22°C ! To je na přesdržku, protože většina lidí jsou laikové a vůbec netušej, že to číslo je nesmysl k ničemu. Jediná relevantní hodnota je Komfort -7°C a u syntetickýho spacáku se rychle ztrácí loft - tudíž se hranice teploty, kdy ti začne být zima, posouvá směrem nahoru. Hmotnost 2290g je pak šílenost!

V zásadě si ten spacák můžeš nechat, abys po roce zjistil, že je zbytečně těžkej a poměr tepelnýho komfortu ku hmotnosti ti nevyhovuje. A pak si koupil jinej, možná kapku dražší, ale rozhodně lepší. Anebo si lepší můžeš koupit hned a ty "levný peníze" si ušetřit.

Kup si Warmpeace Viking 600 nebo 900 a máš vystaráno.

Dovedu si představit, že nic ohledně utrácení peněz jsi asi číst nechtěl, ale věř tomu, že si tím prošla spousta lidí. Chtěli ušetřit, ale následně utratili víc právě o ten prvotní nákup "levnějších" věcí. Tuhle zkušenost si odbyli jiní a ty si jí můžeš ušetřit. Hlavně při zimním výšlapu, kdy s sebou máš více oblečení kvůli teplotám, pak nekvalitní výbava znamená, že máš příliš těžkej bágl, dřeš se, za krátký zimní den ujdeš o to míň, o co víc se dřeš a v závěru si přiznáš, že to bylo víc otravy než radosti.

Jo, ještě je zajímavou volbou Prima Polar. A ze syntetik třeba toto http://www.e-outdoor.cz/spaci-pytel-pinguin-expert-185/ - ale tam jdeš zase oproti peří s hmotností nahoru.
Na Huskyho zapomeň, to je né moc dobrá konfekce a to už je lepší koupit nějakej spacoš z army shopu - poslouží stejně a bude levnější.

U té SS bundy bacha na prodyšnost! Pokud to má membránu (do SS ji většinou výrobci cpou) s nijak dobrou prodyšností (horší než 20.000g/24h), tak se v tom propotíš a dopadneš jako já - popisuju to u toho alba v Picase. Takže to chce spíš prodyšnou flísku, jak radí fps. A v tom je dobrej právě Polartec Power Stretch - velkou výhodou je strečová vlastnost. Tím, že to je upnutý na tělo, tak to líp drží teplo i odpařuje. Hlavně nekupuj flísku, která na tobě bude plandat - v tom ti bude zima. Pak se dá dobře použít i materiál Technostretch, ale oproti PWS je zpravidla tenčí.

Zkus projít bazar na http://www.pohora.cz - občas se poštěstí tam něco dobře koupit.

EDIT: pardon, ještě jsem zapomněl doplnit pěnovou karošku: http://www.hanibal.cz/spacaky-a-karimat ... INusTGG-So jako variantu
Naposledy upravil budo dne ned pro 7, 2014 3:12, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod mike » ned pro 7, 2014 1:54

budo píše:Spacák Husky radím rovnou obratem vrátit, pokud jsi ho objednal přes eshop. Obecně Husky není nic moc a co je hnus fialovej je to, jak ti podrazáci dávají do názvu spacáku údaj o extrémní teplotě. Ve tvém případě -22°C ! To je na přesdržku, protože většina lidí jsou laikové a vůbec netušej, že to číslo je nesmysl k ničemu.

Jj a zrovna on se evidentne nechal nachytat.

budo píše:Jediná relevantní hodnota je Komfort -7°C a u syntetickýho spacáku se rychle ztrácí loft - tudíž se hranice teploty, kdy ti začne být zima, posouvá směrem nahoru. Hmotnost 2290g je pak šílenost!

Ale zas by pri te vaze mozna mohl prezit i v tech -7 ;-) Ze by to opravdu melo komfort -7 a limit -14 moc neverim, limit -7 snad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod fps » ned pro 7, 2014 10:34

budo píše:Kup si Warmpeace Viking 600 nebo 900 a máš vystaráno.

když už Warmpeace Viking, tak určitě 900, 540g kachního peří 90/10, 600 cuin je na zimu málo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod dudy » ned pro 7, 2014 10:42

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: horska dovolene zacatecnika

Příspěvekod jbohac » ned pro 7, 2014 19:39

budo píše:Jo, dal jsem si tu práci a našel ti tohle vlákno.
viewtopic.php?f=13&t=6459

Někde tam je i moje poprvé.


Dík, rozhodl sem se pro Sumavu a prespavani na nouzovych nocovistich. Budu pokracovat tam kde sem minule skoncil :-)
jbohac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 2, 2014 20:05

Příspěvekod budo » ned pro 7, 2014 20:01

At si to uzijes a dej pak vedet jak to slo

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod pavproch » ned pro 7, 2014 20:31

dyž sa nad tím zamyslím (čti: zkusím si zpomenout), tak (asi) moje první opravdové zimní spaní ve stanu bylo dost drsné: prosincový hřeben Roháčů někdy v roce 84 nebo 5... ale tenkrát sem sem se teho nebál, bo sem byl a) mladý, za b) blbý, c) sem nevěděl vočomtoje a za d) byl sem pod odborným dohledem lidí se zkušenostma ze zimních Alp, Kavkazu a Altaje... (God bless HO Loko Brno)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod dudy » ned pro 7, 2014 22:10

Esli je kvíz, tak já dávám A), B) a C) u D) nevím.
To by bylo, abych se netrefil.
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Stanování v zimě na horách - poprvé

Příspěvekod jbohac » pát pro 19, 2014 14:19

První den sem zamířil z železné rudy na nouzové nocoviste na hůrce, rozlozil stan a přespal. Ve Špičáku azure sem před usnutím trpěl. Je na bocích rozšířeny a přesahoval karimatku, takze na stranách byla zima a prsty na nohou sem měl ráno zmrzlé. Ráno přišel člověk z horské služby a prý bylo v noci -10. Rozhodl sem se ze prespim po boudach a zamířil sem do srni. Zasněžena Šumava byla krásná, po cestě sem si zašel na opačnou stranu než byl cíl a tak sem si výlet neplánovaně prodloužil :-) v srni sem přespal v penzionu, ráno koupil v coopu francovku na nohy a vyrazil do nové hutě do svehlikovy chaty. To už bylo docela náročný, protože sem se znova neplánovaně prodloužil výlet o mravenci stezku u vesnice a šel na Kvildu. Po cestě sem požádal o stop dodávku a svrhl se na kvildu. Z Kvilda sem došel přes kopec do nové hutě, ubytovat se a pak sem par dni chodil po okolí a neděli jel busem domu. Tak celkem cca 85 km a super dobrodruzstvi :-)
jbohac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 2, 2014 20:05

Předchozí

Zpět na Tipy