Albánie 2008-2016 - ceny, tipy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod george1 » pát srp 8, 2008 10:40

Hurvajz píše:Tak na IDOSu je psáno:
EC 71/131/345/335 jede do 19.9. ve středu, pátek a neděli
přímý vůz, POUZE lehátkové vozy

Takže myslím, že to lehátko by mělo jít ještě sehnat, ale zeptám se stejně na ČD.

I když teď mě teprv docvaklo, že my pojedeme vlastně přes den, takže lehátka nebudou třeba, spíš ty místenky :mrgreen:


No a to je právě ta sranda. Podívej na IDOS (rovnou sem http://www.outdoorforum.cz/posting.php? ... e92e39656c) - pouze lehátkové vozy. Takže pokud budete sedět, tak přestup v Budapešti a v Subotici (Budapest př. 12:32, přestup na IC Avala odj. 13:20, Subotica př. 17:01, přestup na rachlík do Podgorice (odj. 19:10).

Nelekni se IDOS-u, ten říká, že ten rychlík jede až z Novehu Sadu. Hlídej si to tady: http://www.yurail.co.yu/redvoznje/Direktnirv.aspx Dneska jim to ale nefunguje, tak snad časem.

Když tak máte v Subotici dvacet minut, aby si si ověřil odkud jede: Kola za Bar polazi z tuka? A je to.

Jeden problémek, ale může být, a to jak v Subotici, tak příp. v Novim Sadu nebo v Novim Beogradu. RSD, tedy srbský dináry. Nevím, nevím jestli takhle pozdě bude ještě směnárna otevřená. V Novim beogradu žádná není, v Novim Sadu byla zavřená už v 15:00 a v Subotici jsem po ní nekoukal. Ale tam je ještě v 17:00 nejpravděpodobnější. Máte 20 minut, zkuste to okolo Keleti v Budapešti - tak za 20 EUR, aby bylo právě na ty místenky do Černá Hory. Srbové jsou koumáci, mohli by říci, že jen za RSD. V Niši mi nedal kafe ani když jsem mu nabízel 2 EURA (jsem 2 dni nespal a nechtěl usnout), přitom stálo 45 RSD (0,6 E). Ti nepomůžu - mám na památku 20, a do EURA jich je 70.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » pát srp 8, 2008 11:18

Jaj tak je to tedy, už to chápu. V tom případě úplně nejjednodušší by bylo sehnat lehátka a jet bez přestupu z Břeclavi až do Bělehradu.

Akorát tys říkal že z Bělehradu to do Baru nejede, ale jen z Noveho Beogradu. Přitom mě to našlo navazující spoj R 435 LOVCEN, který vyjíždí 22:10 z Beogradu (my přijíždíme do Bělehradu 20:43) a jede až do Baru. Aji bysme tak měli čas v Bělehradu sehnat místní prachy a koupit lupen do Baru. V Bělehradu na hlavním by snad měla být nějaká směnárna open i takhle večer. A nebo možná to bude nejlepší vyměnit jak říkáš v té Budapešti, tam je třičtvrtě hodiny času...Je naprd, že tychle měny nejde sehnat pěkně v klidu už u nás:-(

Níže píšeš:
za jízdenku Beograd - Bar dáš i s povinnou místenkou 29 EUR
, + 15E za taxi na hranici, takže ve třech lidech to bude chtít vyměnit nějakých 110 Eur za ty srbské dináry, aby jsme se dostali z Bělehradu do Albošky.

A ještě jedna věc mě zaujala, když klikneš u toho EC 71 /131/345/335 co jede z Břeclavi (resp. z Prahy) na řazení vozů, tak úplně dole u posledního vozu č. 374 je psáno:
Trasa vozu na vlaku: Praha hl. n. - Břeclav os.n.
Přímý vůz: Praha hl. n. - Bar
jede 2/3, 6/7 7./8.VI.-20./21.IX.

Dva vozy nad ním pak mají psáno "Přímý vůz: Praha hl. n. - Thessaloniki"
Tak to skoro vypadá že by měl jet nějaký přímák až do Baru, nebo je to jen mystyfikace Českých drah :((
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod Jary » pát srp 8, 2008 21:50

Tak jenom pro info jak nakonec jedeme my. Ačkoliv před 3 týdny nám již tvrdili, že lehátka do přímých vozů Praha - Skopje nejsou, tak po opětovném dotaze se podařilo 5 kousků najít, takže tam jedem přímým vozem bez přestupů a potřeby shánět nějaké místenky po cestě.
Zpět ale už opravdu lehátka nejsou. Tak jsme zkoušeli přes Wasteel na hlavním nádraží koupit lehátka nikoliv do přímých vozů, ale přímo do Hellas expres - Skopje - Beograd. Koupit to jde, pokud jsou a tady prý už žádná nejsou. A údajně má vlak jen lehátkové vozy (je pravda, že dle Idosu jsou vozy 2. třídy jen v úseku Soluň - Skopje, ale neodpovídá to tomu co viděl George na nádru ve Skopje: prázdné vozy k připojení za hellas expres).
Takže nakonec pojedeme ze Skopje místo v sobotu večer už ráno v 6, s příjezdem Beograd 15:13. Je doporučená rezervace ale systém neumí koupit místenku nebo už nejsou. Z Belehradu pak v 22:05 do Pesti (7 hodin na přestup doufám bude stačit), a přes wasteels máme lehátka. (čímž je vyřešená i místenka). Jen moc nerozumím vysvětlivkám v Idosu, že do Kelebie jedou lehátka a lůžka a Kelebia - Pest pouze vozy druhé třídy. to bude nějaká konina.
A pak jako vždy nějaký dotaz. Jak do thethi? Jestliže jezdí od "stromu" mezi 14 a 15 hod busík do Skadaru, měl by jet nějaký i nahoru. George, nevíš kdy o odkud. (Někde jste ve skadaru vysedali, tak tam by měl jet i zpět). a kdyby toto nefungovalo (psal jsi dolů za 1000 lek tj. 200,-Kč), jak je to s furgonem z kopliku. Kde jej sehnat? Kolik vás jelo? Cena 10 Eur/osoba je dost slušná a srovnatelná (240,-kč) s tím busem od stromu (i s dopravou do kopliku). Poradíš?
Jo a jestli jsem pochopil, tak v okoli Thethi to byla kvuli bolavé noze jen vycházka do sedla k Valbone, na Jezercu jste nelezli.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Příspěvekod george1 » sob srp 9, 2008 10:29

Jary píše: Poradíš?
Jo a jestli jsem pochopil, tak v okoli Thethi to byla kvuli bolavé noze jen vycházka do sedla k Valbone, na Jezercu jste nelezli.


1) Nebyla to vycházka :evil: První denjsme se věnovali etnu v údolí a druhý den jsme vylezli na Maja Harapit, resp. Maja Arapit http://www.summitpost.org/view_object.p ... _id=344261
To je ta špička - kopec. Ale leze se zadem. Jenže to byl záhul a namohl jsem si nohu - před dvěma lety jsem měl 12 šroubů v kotníku. Takže třetí den jsme vylezli až do sedla na Valnonu, ale protože to bylo ještě cca 10 km šotolinou, zatímco zpátky cca hodinka po pěšině, tak jsem rezignoval.
2) Ze Skopje opravdu jedou normální sedací vozy do Bělehradu. Já v nich seděl. Bylo jich minimálně 5. Místenku nepotřebujete.
3) Do Theti jsme jeli následovně:
a) cca v 7:00 jsme stáli ve Skadaru na výpadovce (ještě ve městě) směr Koplik a ptali se dokola: minibus Koplik. Pak jsme si sedli do kafírny, dali kafe a když jel minibus Koplik, tak ho kafař sám zastavil. No problem - 120 LEK na hlavu.
V Kopliku jsme byli asi v 8:15 a šli z náměstí doleva smět Boge/Theti cca asi 200 m. Tam je myčka aut a krám. Tam jsme si stoupli a stáli. Dřív nežli jel minibus, tak jel náklaďák. No a v Theti jsem mu dal 10 EUR na hlavu a bylo. Takže tam za cca 11 EUR, zpátky za cca 8 EUR. Jo a u kiosku na Theti jsme mu zaplatili jídlo - byli jsme 2, takže kažý dal 1,5 EUR.

Pro Hurvajze:

Neblbni. Tolik RSD nepotřebujete. V Černý Hoře platí eura. Nevím, nevím, zdá se mi to strašně málo času v tom Beogradu na směnu a nákup lehátek a jízdenek. Je to přece jenom balkánský chaos a pomalost. Raději bych asi fakt volil tu Subotici. Nemluvě o tom, že vnitrostátní tarif je výrazně levnější, nežli mezinárodní, takže by city star Čechy/Subotice mohl být v cenově taky v pohodě. Jinak bacha, včera mi říkal kamarád, že si černohorci vychutnali nějaký Maďary ve vlaku, rodinku co tam jela na rekreaci, a zabavili jim salámy a sejry. Dobrý, že jo *
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » pon srp 11, 2008 9:25

Raději bych asi fakt volil tu Subotici.

OK, vezmem to asi přes tu Subotici.
S těma salámama je to mazec no :twisted: Asi nakoupíme většinu jídla až na místě. Nemá cenu se s tím tahat z domu, když je to tam levnější :wink:
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » pon srp 11, 2008 11:18

Jinak asi na 100 % pojedete po silnici Sarande - Gjirokaster. Tak řekněte řidiči, resp. prodavači jízdenek (kupují se až v autobuse po odjezdu, obdobně v minibusu se platí až při výstupu - jako v Turecku), ať vás vyhodí u Syri i Kalter. Vyvěračka, 10 stupňů C, 7,5 m3 za vteřinu, čistější vodu jsem neviděl. V podstatě z díry vyjede řeka. Super koupání, vždycky tak na půl minuty. Z hlavní odbočuje asfaltka (šipka, zde bus zastaví) k malé přehradě. Tam je budka, v ní človíček, který vás stáhne o 50 LEK a dovolí vám nechat si tam bágly a pak je to 1 500 metrů pěšky. Zpátky je nejlepší nestát na hlavní u té odbočky, ale jít k 200 metrů vzdálené benzínce, protože:
1) je tam mostek a zatáčka a bus má kde zastavit (budete čekat tak max. půl hodiny),
2) mají tam kávu, nanuky a Tirana beer
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » pon srp 11, 2008 18:04

Ólalá, díky za tip *
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » úte srp 12, 2008 10:02

Hurvajz píše:
Raději bych asi fakt volil tu Subotici.

OK, vezmem to asi přes tu Subotici.
S těma salámama je to mazec no :twisted: Asi nakoupíme většinu jídla až na místě. Nemá cenu se s tím tahat z domu, když je to tam levnější :wink:


Naprosto doporučuju ten nákup na místě - teda v Albánii, Černá Hora zase tak úplně levná není. Ve Skadaru je hafa krámů, kde mají úplně všechno. I české polévky Vitana vedle fůry jiných pytlíků. Pravda echt gulášovku a hrachovku z Byšic asi nemají. Co tam neseženeš, tak to jsou takové ty energetické tyčky jako např. ISOSTAR, nebo pak Speed 8 a Margotky. I ovesné vločky jsem viděl. Předvařený hrách, předvařené fazole a předvařenou rýži jsem taky neviděl, ale myslím si, že to je pod jejich kulinářskou důstojnost a taky jsem nepotřeboval, tak jsem nekoukal intenzivně. Konzervy jsou v našich cenových relacích. Sýr nevozte, je to blbost, mají lepší. Salámy a párky mají moc dobré.

Jediný, co bych si dneska sebou vzal, tak by byly 2 tuby švédského sýra s krevetami z IKEA (jinde ho nemají a vozím ho jako nouzovku vždycky), pár pytlíků čaje (je tam docela drahej a mají velké balení), cukerin a 4-5 masoxů na nejhůř. A na dno batohu bych strčil tmavej korn brot až už nebude chuť na bílou buchtu. Jo a možná ještě štýrský špek z Billy. Ten vozím taky, to je takovej ten drahej, cca 40 dkg za asi 200 Kč, ale vydrží vždycky celej přechod, protože se dá jenom žvejkat. Jdeš a žvejkáš a zvejkáš.

A dejte si bacha na růžkatý zmije. Ne že by vás zabila, ale je to nepříjemný. Ne, že by nás někoho rafla (aspoň letos - rok 1988 a galicica se neopakoval), ne že bychom jí viděli živou, ale vždycky ráno, když jsme šli po silnici, tak jich tam bylo neúrekom přejetých. Takže tam prostě jsou a hodně.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » úte srp 12, 2008 16:43

Kurňa a já se tak bojím hadů :(( No v Albánii věřím, že tě zabije i zmije růžkatá, když si představím tamní lékařskou péči. Doufám, že se nám nic nestane :ú
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » stř srp 13, 2008 9:34

Hurvajz píše:Kurňa a já se tak bojím hadů :(( No v Albánii věřím, že tě zabije i zmije růžkatá, když si představím tamní lékařskou péči. Doufám, že se nám nic nestane :ú


Neboj, je míň jedovatá, nežli naše zmije. Ne, že by ten jed byl slabší, ale je to hádek menší a jedu má míň. Mě rafla 1988 na Galicici, prostě jsem si na ní doslova sedl, tak mě vzala do ruky. Byl jsem vyjevenej a hlavně jsem byl sám, tak jsem dělal různé kraviny, jako např. rozříznout, vymačkat a vypálit. Jizvu jsem měl asi 10 let. Pak zavázat a utáhnout. No a pak jsem dostal rozum a s rukou nahoře šel 2,5 hodiny do Oteševa, kde mi píchli injekci a bylo. Ale makedonskej doktor byl dobrej. prohlašoval, že vypadám, že mám dobré srdce a že sérum je zbytečné a ať si to rozmyslím, že budu platit apod. Blbě mi bylo trochu přes noc - takovej pocit jako když máš úpal nebo úžeh. Ráno přišla paní (spal jsem v domě), že mi hospodář posílá rakiji, že to pomáhá - pomohlo.

Lekařská péče - budeš překvapenej, jak se to v Albánii změnilo. V podstatě to, co psali lidi ve svých cestopisech ještě loni - to jsou bláboly a pro lékařskou péči platí to samé. Ne, že by to bylo na středoevropské úrovni, ale je to tak Rumunsko 1989. A stejně si nepomůžeš, mě napíchli céčkovou žloutenku ve Vinohradský nemocnici v Praze v roce 1985 v rámci očkování gamaglobulínem. Tak o co jde. Ale dobrý - vyčerpal jsem malou kvótu uzdravenejch.

Hierarchie Balkánu + vybrané země 2008 (bez přírody) podle mých pocitů a pocitů kamarádů (1.. nejlepší 5.. nejhorší)
Maďarsko 1, Slovensko 2+, Srbsko 4+, Makedonie 3, Albánie 2-, Řecko 2+, Černá Hora 2-, Bulharsko 2, Rumunsko 3 (kazí to chaos v autobusech), Zakarpatská Ukrajina (4-), Turecko 1-, Kosovo 2+.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » stř srp 13, 2008 19:00

Hierarchie Balkánu + vybrané země 2008 (bez přírody) podle mých pocitů a pocitů kamarádů (1.. nejlepší 5.. nejhorší)
Maďarsko 1, Slovensko 2+, Srbsko 4+, Makedonie 3, Albánie 2-, Řecko 2+, Černá Hora 2-, Bulharsko 2, Rumunsko 3 (kazí to chaos v autobusech), Zakarpatská Ukrajina (4-), Turecko 1-, Kosovo 2+.

Zajímavé no...nezahrnuješ do toho teda přírodní krásy jo? * pochopil jsem to tak ze hodnotis spis sluzby.

Jinak dnes jsem byl na ČD a zjistil, že:
Olomouc - Subotica CityStar 3 osoby - 4102 Kč
Olomouc - Podgorica CityStar 3 osoby - 7091 Kč
no a jeden z nas si musi poridit nejakou tu In-kartu. Ta co má kamarád (tu zaměstnaneckou) tak ta je nanic. Jo a In-karta stojí 600 na 3 roky, ale to už tu myslím George psal.
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod PD » stř srp 13, 2008 19:45

george píše:Neboj, je míň jedovatá, nežli naše zmije. Ne, že by ten jed byl slabší, ale je to hádek menší a jedu má míň.


tak s tímto tvrzením bych byl hodně opatrnej, zmije růžkatá je několikanásobně jedovatější než ta naše domácí ;-) a že je menší bych taky nepovažoval za pravidlo... potkal jsem dost z blízka pěknej metrovej kousek... krom toho co mi říkali místní, tak mladí háďata mají jed agresivnější...
PD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát led 11, 2008 18:52
Bydliště: brno

Příspěvekod george1 » stř srp 13, 2008 21:41

Hurvajz píše:
no a jeden z nas si musi poridit nejakou tu In-kartu.


Tak to máte co dělat. Trvá to měsíc. Ta. co platí i v cizině.

PD: fakt, hmm, tak to jsem najel na blbej žert. Ale faktem je, že ty přejetý měly tak max. do 1/2 metru. A naše znám i veliký.

Mě to právě říkali, když jsem se chlubil, že na naše jsem už imunní. Tak mě to vyvraceli tím, že ne. Že růžkatá je slabá. Hmm, nu což. Nezabíjí - a písečnou snad nepotkám. I když Maroko (sic!!!)
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod PD » čtv srp 14, 2008 12:48

george: technicky vzato, zdravej silnej člověk to kousnutí přežije, ale nikdy nevíš jestli není alergickej či něco podobnýho, případně následnej šok... takže bych to v žádným případě nedoporučil riskovat...

písečná už je trochu jiná liga ;-)
PD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát led 11, 2008 18:52
Bydliště: brno

Příspěvekod Hurvajz » čtv srp 14, 2008 20:32

Tak to máte co dělat. Trvá to měsíc. Ta. co platí i v cizině.

Hmm, kurňa, tak to jsme v pr...no nic, pojedem asi za plnou cenu, co naplat. Já myslel že je to nějaká karta jak Juniorpas, kterou vyřídím u přepážky za 5 minut no...Kdo to měl tušit :((
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » pát srp 15, 2008 9:17

Hurvajz píše:
Tak to máte co dělat. Trvá to měsíc. Ta. co platí i v cizině.

Hmm, kurňa, tak to jsme v pr...no nic, pojedem asi za plnou cenu, co naplat. Já myslel že je to nějaká karta jak Juniorpas, kterou vyřídím u přepážky za 5 minut no...Kdo to měl tušit :((



Tak se tam zkuste někde zeptat. Vemte jednu fotku, za to nic nedáš, 600 Kč a třeba je nějaká expresní varianta jako u pasu.

20-30 % je dost při cestě do Podgorice. To už potom opravdu stojí za to počítat a zkoušet různý varianty. Třeba:

1) Kupte si skupinovku do Břeclavi, pak když nemáte kartu tak na příhraniční jízdu Břeclav - Kúty a v Kutech jízdenku do Komárna. Přejděte přes most do Komaromu a rovnou si kupte jízdenku do:
a) Szegedu nebo
b) Kelebie
Ze Szegedu vám jede vlak do Subotice (nebo bus)
Z Kelebie možná bus na křižovatku do Tompy, nebo holt 7 km pěšky na hranice a z hranic jezdí busíky do Subotice.

Vlak do Podgorice jede ze Subotice v 19:10, takže o co jde. Varianta a) znamená, že to musíte naplánovat tak, aby jste byli v Szegedu do cca 12:00, varianta b) tak aby jste byli na hranicích (v Srbsku), tak 15-16 hodin (může se stát, že na bus budete třeba hodinu čekat - stojí 92 RSD)
Tady máte jízdní řády subotické městské a příměstské dopravy http://www.sutrans.co.yu/eng/istorijat.php
http://www.mav.hu/english/index.php, to jsou maďarské dráhy v AJ, ale někdy je lepší hledat v HU mutaci. http://www.yurail.co.yu/redvoznje/Direktnirv.aspx srbský již fungující
a slovenskej http://kvc2.zsr.sk/SK/
Tady http://www.tiszavolan.hu/Default.aspx?p ... ail&sm=602 máš autobusy z/do Szegedu a vůbec celou oblast, takže příp. i Kelebija - Tompa (hranice). Je to v HU, takže hledej šmudlo.
Pomoc: naponta = denně

Časově to nevidím jako problém. Prostě musíte být na nádraží v Komáromu tak do 6 ráno. Pak do nejdéle 8 jste v Budapesti. Hodinu se tam budete motat, no a pak dál do Szegedu. No a nebo stačí být v Komaromu do klidně 10, ale pak přes Kelebii. V provním případě musíte na nádraží Nyugati nebo Zuglo, ve druhém na Kobanya Kispest. 1 a 3 jsou na metru. 2 je 10 minut pěšky od Keleti Pü.

Rozhodně bych si ale vyměnil již tady SKK a HUF. Ceny jsou na webu drah. Metro v Budapesti stojí 420 HUF.

A poslední tip. Bus Turancar Praha - Komarom - Levice a dál. Jede přes Brno a z Prahy vyjíždí myslím ve 21:15 a v Komárně je cca ve 4:15. Pak nemáte, žádný problém http://www.turancar.sk/buslinky_new/main.html

A máte aspoň trochu adrenalinu. V Albánii už žádnej není.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » pát srp 15, 2008 20:57

Hmm, nejlepší mi přijde ta poslední varianta s busem do Komárna. Tam bysme byli 4:15. Pokud budeme stíhat, jede nám z Komáromu vlak 5:04 do Szegedu, kde budeme 9:15. Ze szegedu jsem našel bus 10:10 do Subotice, kde je 11:35. A do večera máme čas si prohlídnout město :wink:
Ze Szegedu pak jede bus do Subotice ještě 12:30, což je taky v pohodě, ale už u něho není naponta, tedy denně, ale "A magyarországi tanév tartalma alatt vasárnap" což jsem podle slovníku přeložil doslova jako "Maďarský školní rok obsahuje pod neděle" z čehož nějak nemůžu složit něco smysluplného :((

A ještě bych byl rád za radu, kolik tak může stát ten vlak skrz Maďarsko (tedy Komaromo - Szeged). Nějak jsem to na Elvíře nenašel...
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Cena

Příspěvekod george1 » sob srp 16, 2008 10:02

Komarom - Szeged 3830 až 4280 HUF
Komarom - Kelebia 3440 až 3890 HUF

Špatně si si se koukal. Cenu máš v tom řádku taky, pro 1. i 2. třídu.

Snažte se dojet na Keleti a ne na Déli. Osobáky z Komárna jezdí na Déli. Rychlíky na Keleti a za rychlíky se v HU neplatí příplatek. Na plánku Budapesti si najdí Zugló Pü. (tam staví vlaky do Szegedu) a dojděte tam pěšky. Je to cca 10 - 15 minut a ušetříte 45 Kč za MHD. Vlaky do Szegedu jsou IC, takže až budete kupovat v Komaromu jízdenky, tak to hlaste. Resp. vytiskni si možná spojení a pak vhodné zaškrtni a ukazuj to a případně ukaž na ten vlak z Budapesti a řekni: Rezervacija nem problem? A ona řekne: Nem! (to bude dobré) a nebo ti jí prodá současně s jízdenku a nebo řekne: Rezervacija Budapest! Tak si jí koupíš na Züglo.

No a kdyby jste jeli tím busem, tak vlastně nepotřebujete tolik SKK. Z Komárno do Kútov to může pak vlakem stát tak 220 SKK, z Kutou asi 40 SKK a jsi v Čechách (sorry na Moravě). Ale HUFY si fakt kupte tady - tedy pokud je seženete za rozumnou cenu. V HUFECH nedoporučuji Araby v Politických věznů v Praze, ale směnárnu v Melatrichově ulici, takovou malou. naproti tá italský bance (jmeno mi vypadlo - co koupila Credit Anst.). Střed byl 10,03 a prodávali za 10,05 za 100 HUF.

A nic nedáte za to, když řeknete kam to chcete a pak: "Harom persona bilet. Grup. Igem, nem." No a třeba dostanete skupinovou slevu. Nebo taky h..... Harom je tři. Na tu maďarskou větu se zeptám v restaurantu jednoho maďarského opilce, a pokud bude střízliv, tak jí napíšu.

DOTAZ: NEZNA NEKDO ADRESU (ODKAZ) MADARSKO-CESKEHO PREKLADACE ZDARMA.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » sob srp 16, 2008 11:03

Včera jsem našel tyto:
maďarsko - anglický
maďarsko - slovenský
a tady je i maďarsko - český, ale není tak obsáhlý.
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » sob srp 16, 2008 16:24

Hmm. Když já bych potřeboval takovej co je na googlu a překládá celý články. Sedím v blbý práci, píšu srovnávačku o podpoře oprav paneláků v Evropě, i Finsko už jsem zvládl, ale HU schopen nejsem, protože in English nic nemají. A já vím, že něco mají, ale co ... Potřeboval bych maďarsky přeložit: "Formy státní podpory v oblasti oprav panelových bytových domů", jenže jak pak budu vědět, co je tam napsáno!? Půjdu asi do hospody :(

Našel jsem ale svoje staré poznámky, když jsem plánoval Albánii, jenže pak jsme letěli, tak tady:
1) Praha 21:00, Brno 23:55, Komárno 0415 (Turancar, ale kupte si lístky dopředu)
2) Komarom 05:48, Budapest Keleti 07:03, Budapest Zuglo 07:57, Szeged 10:15
nebo
Komarom 06:27, Budapest Keleti 07:48, Budapest Zuglo 08:57, Szeged 11:15
3) Szeged 12:25, Subotica 14:15
4) Subotica 19:10, Bar 08:05
A máte po problémech s RSD, protože to vždycky zvládnete někde vyměnit. Máte fůru času na nákup jízdenek a místenek a Subotica je hezký město se spoustou pěších zón a hospůdek s dobrým a levným vínem.
Ta jízdenka ze Szegedu je zpáteční, protože jednosměrná je dražší, ale myslím, že platí jenom 4 dny. Zkuste se zeptat, třeba ne a budete za vodou. I když si myslím, že zpátky vám bude na dvě věci, protože prostě ty ranní vlaky ze Subotice do Szegedu zmeškáte. Takže si natiskni odjezdy toho busu na hranice a autobusové nádraží je asi 15 minut od vlakového. Když vyjdeš na ulici tak vlevo a pořád rovně. Ptejte se. Na jízdním řádu na autobusáku a vůbec v celém Srbsku mají odjezdy barevně. Rozlišují všední dny (bíle), soboty a taky neděle (zapomněl jsem jak). To poznáš - sobota je to uprostřed.

No a když dojedete na hranice do Kelebije, tak tam chcíp pes, hlavní tah je už na dálnici. Půjdete 2 km po hlavní k severu a pak bude odpočka doprava do Kelebie maďarské. K vlaku. Je tam zastávka busu smět Szeged, možná pojede, jinak půjdete lesem cca 4 km (10x vás zkontrolují) a dojdete do vsi a po 500 m je první hospoda. Pak dojdete ke kostelu (zase 500 metrů) a vpravo se jde k nádraží (allomvasutak). Po 50 metrech je hospoda č. 2 a konečně nádraží, kde naproti je hospoda č. 3. Na nádraží se dá spát v pohodě v čekárně (ale bude obsazena) nebo na lavičkách v parčíku (jsou tam 4, jednu jsem však zlomil). Hajzl je O.K., voda pitná. První vlak do Budy jede asi v 0455 a do Komarom stojí cca 3 500 HUF. Nemějte jako já dvacetitisícovku, byl to ráno docela složák.

Víc už ti asi neporadím, snad jen že na autobusáku v Subotici stojí záchod 30 a kafe taky. A když dáš kafe tak neplatíš záchod.

A pak ještě dotaz: když nebudete mít lístky, tak vlastně nemusíte zpátky přes Černou Horu, protože z Gjirokasteru i ze Sarandy to máte lepší přece přes Ohrid a Skopje. I levnější, nemyslíš.

Rano vyjedeš ze Sarande nebo z Gjirokasteru za 1000 do Korci. Večer jsi v Pogradci, tam přespíš, do odpoledne jste ve Skopje a večer vám jede rychlík do Beogradu. Tam dojedeš nějak, třeba osobákem do Subotice, dojedeš na hranice, doplácáš se do Kelebie, povínuješ nebo popivuješ a ráno si v 8 v Budě, v 10 na hranicících, ve 14:00 v Břeclavi a do pěti si u maminy. A můžeš si koupit albánské delikatesky, protože ti je černohorci neseberou.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » sob srp 16, 2008 18:21

Myslím, že tvé postřehy a rady už jsou vyčerpávající. Díky za ně, kdybych ještě něco nechápal nebo řešil, zas se ozvu (což je pravděpodobné :twisted: )
Hrubý plán trasy se i díky tobě vyrýsoval, teď přichází na řadu neočekávané změny a překvapení, jak už to u těchto akcí bývá zvykem :wink:
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod Hurvajz » ned srp 17, 2008 16:01

Tak ještě jeden dotaz, nevíš kolik může stát zhruba ten vlak Subotica - Bar? (na jednu osobu). Nějak to nemůžu nikde na Srbském ani černohorském "IDOSu" vypátrat :((
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » pon srp 18, 2008 14:57

Hurvajz píše:Tak ještě jeden dotaz, nevíš kolik může stát zhruba ten vlak Subotica - Bar? (na jednu osobu). Nějak to nemůžu nikde na Srbském ani černohorském "IDOSu" vypátrat :((


Ted mi zase někdo vynadá, že neumím zkracovat odkazy - tady to máš:

http://www.zeleznicesrbije.com/active/s ... a_v01.html

Pro případ, že by to nešlo otevřít, tak si pamatuj:

Beograd - Bar 24 EUR jízdenka, 3 EUR rezervace
Beograd - Podgorica 21,80 EUR, 3 EUR rezervace
Lehátko 6 EUR (bez klimatizace), 10 (s klimatizací)
Lůžko 15 EUR (turistický oddíl)
Zpáteční jízdenky - žádná sleva

http://www.zeleznicesrbije.com/active/s ... evoza.html
Subotica - Beograd 320 RSD Os, 480 RSD R - tedy 4,6, resp. 6,9 EUR.

Tedy asi 34 do Baru a 32 do Podgorice ze Subotice.

No a z Pogradce to vyjde následovně:
1) hranice - Ohrid 1,5 EUR (bus)
2) Ohrid - Skopje 10,3 EUR (bus)
3) Skopje - Beograd 20,7 EUR
4) Beograd - Subotica 4,6 EUR

Takže celkem 37,1 EUR s tím, že zase se ušetří nejmíň (ve třech) 15 EUR na hlavu za dopravu ze Skadaru k vlaku. To ale budete vědět už při cestě tam, kolik vás to stálo.

Tenhle makedonský jízdní řád platí. Na anglickej nekoukejte - je špatnej.
http://www.mz.com.mk/mz-web-patnicki/pa ... etable.htm
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » pon srp 18, 2008 17:13

Perfektní a kompletní info, díky moc! *
Uvádíš ceny Subotica-Beograd v RSD a Beograd-Bar v EUR. My si ale koupíme lístky už v Subotici na celou trasu (až do Baru), tedy celou trasu budeme platit v RSD. Je to tak? Ptám se, aby jsme měli dostatek vyměněných RSD...V Beogradu by jsme přestupovat neměli (http://www.zeljeznica.cg.yu/eng/strana.php?id=124&id2=437).
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod Hurvajz » pon srp 18, 2008 22:39

Tak že by nakonec úplně jinak?
Se StudentAgency by jsme se do Skopje a zpět (Brno) dostali za 2835 Kč, no a z tama do Albánie už by to nevyšlo myslím moc draho, i podle toho rozpisu, co psal george. Takže to je zatím nejlevnější varianta. *
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » úte srp 19, 2008 6:49

Hurvajz píše:Tak že by nakonec úplně jinak?
Se StudentAgency by jsme se do Skopje a zpět (Brno) dostali za 2835 Kč, no a z tama do Albánie už by to nevyšlo myslím moc draho, i podle toho rozpisu, co psal george. Takže to je zatím nejlevnější varianta. *


To je spojení s Katev trevel. Já vím, jede to s Prahy ráno a je to v Sofi asi v půl osmý. Tam máš dvě hodiny čas a ve Skopje si v půl třetí. Zpátky se jezdí asi v deset večer a ze Sofie to jezdí ráno okolo osmé.

Nevím proč, to mě zarazilo, že touto formou lze jen 4 x týdně (podle jízdního řádu přímo na Florenci) a pak skutečnost, že reálně se ve Skopje daly chytnout busy do Ohridu až cca v 15:30, resp. 16:30, s příjezdem okolo 18:30 nebo 20:00. A nebyl jsem si jistý jestli bus na hranice u Pogradce jezdí i 20:00 (my jeli v 18:20).

Ale jo proč ne. Max. se zaseknete v Ohridu a ten taky stojí za podívání. Já bych se jen bál, a proto raději preferuji vlaky, že se nedostanu do Skopje při zpáteční cestě včas. To je holt smůla fixních jízdenek - jeden den je v podstatě v p.... Stalo se mi to v Turecku někdy v roce 1993 a to jsem byl ještě socialismem střelený blb a jezdil finančně na doraz - můžu ti říct, že s 5 markama (ještě ke všemu kovovejma) to byl záhul.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » úte srp 19, 2008 17:09

To je spojení s Katev trevel. Já vím, jede to s Prahy ráno a je to v Sofi asi v půl osmý. Tam máš dvě hodiny čas a ve Skopje si v půl třetí. Zpátky se jezdí asi v deset večer a ze Sofie to jezdí ráno okolo osmé.

Jj, je to přesně jak říkáš, stejné info mi dnes poslala i paní ze StudentAgency. Příruční zavazadlo se přepravuje zdarma. Každé další za poplatek 150,-Kč/ 5,-EUR.

Nevím proč, to mě zarazilo, že touto formou lze jen 4 x týdně
Bus by měl jezdit denně. Aspoň mi to dnes psali mejlem.
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » stř srp 20, 2008 8:07

Cenově to jde. My jsme tam nakonec jeli stejně, jenom s tím rozdílem, že do Sofie jsme letěli a ze Sofie jeli vlakem, protože bus byl full. Vyšlo nás to o asi 350 Kč levněji, ale zase jsme trčeli 3 hodiny v Sofii a 3 hodiny v Niši. Vy budete mít na další bus rezervaci, takže to je dobrý. Připravte si ještě 620 MAD do Ohridu a pak 92 MAD na hranice a jste v Albánii.

Když pojedete busem z Ohridu, tak musíte vystoupit pod obcí Ljubaništa u stromu (to poznáte - dál už je jen rovina) a vpravo je odbočka ke kempu Ljubaništa. Na hranice je to přes klášter pak už jen asi 2,5 km. Neplatí se za osobu, ale za stan - fixně 600 MAD + 3 x lázeňský poplatek. Kemp u Sv. Neuma je divnej a neubytovává cizince.

Když ráno zbalíte s rozedněním, tak jste do 9 v Pogradci a v tu dobu odjíždí moře minibusů i busů směr Tirana nebo Korca. Jinam to ani nejde. Bankomaty jsou na pěší zóně u nábřeží (nejmenší poplatky měla Bank Tirana), vexláky (O.K.) najdeš v centru na hlavní.

Z Korce do Gjirokasteru to jezdí každý den (neručím za neděli) cca v 05:00. Z Gjirokasteru v 7:00. To znamená, že ze Sarande vyjíždí asi tak v 5:30. V Sarande i v Korce je autobusák, v Gjirokasteru musíte jít dolů do nového města na hlavní na výpadovku k benzínové pumpě. To poznáte, na druhý straně je taky benzínka a vedle ní malá restauračka se zahrádkou se strašně srandovním malým hospodským, který na vás bude salutovat a říkat, že Čechy zná, že v roce 1968 chtěli jet k nám bojovat proti Rusům, že má rád žiletky Astra a že byl podplukovník u Hodžy. Dělá dobré gyros sendviče.

Jo a v BG si kupte salám Podkova (oslí), dobrej. Vypadá jak podkova a mají ho v krámkách na vlakáči. Budete čekat naproti na autobusáku.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hurvajz » stř srp 20, 2008 10:14

Tak na toho švejka a oslí salám se fakt těším :mrgreen: díky za tip
Připravte si ještě 620 MAD do Ohridu a pak 92 MAD na hranice a jste v Albánii.
- na osobu?
Co doma, tam to znáš...http://www.ursus.cz
Uživatelský avatar
Hurvajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob úno 16, 2008 16:52
Bydliště: Rožnov p.R./Olomouc

Příspěvekod george1 » čtv srp 21, 2008 6:33

Hurvajz píše:Tak na toho švejka a oslí salám se fakt těším :mrgreen: díky za tip
Připravte si ještě 620 MAD do Ohridu a pak 92 MAD na hranice a jste v Albánii.
- na osobu?



http://www.sas.com.mk/en/timetable.php Zadáš cokoliv a vyleze ti čas a cena.

Tak, tak. I když nyní si mě znejistěl, protože možná to bylo jen 520 MAD. Každopádně to nebylo jenom těch 410 MAD, kolik je na výše uvedeném jízdním řádu. Mám pocit, že na tom lístku byl ještě nějaký příplatek za použití autobusového nádraží. Jo a ještě tě oberou o 10 MAD za naložení zavazadla. To bylo v Jugoslávii vždycky zvykem (vlastně u nás, na Slovensku a v Polsku platíš taky a možná víc).

Těch 92 MAD je naprosto, ale naprosto správně. Koukám teď na ten lístek.

Peníze mění na autobusáku kam přijedete v informacích.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

PředchozíDalší

Zpět na Tipy

cron