Albánie 2008-2016 - ceny, tipy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod outdoor » čtv črc 30, 2009 6:57

Drobny dotaz na spojeni: :-k

primy vlak (vuz) Praha-Bar (Avala 345 + R437) je pouze luzkovy vuz? nebo lehatka???

byl jsem zjistovat moznosti luzek! a kupodivu na prelom srpen/zari vse plne...ale lehatka zatim volne! jsem z toho jelen :-k , pac je tam psano "pouze luzka", a tak KRAVA co dela u nas na CDcentru :evil:, vzdy hleda cestu ani ne tak po zeleznici, ale spis jak se me rychle zbavit :axe:

poradi nekdo? jak to letos je, pripadne jak moc je spolehlive zjistovat moznosti u CD?

+cena lehatka/luzka v mezinarodni doprave je nejak pevne dano?

mne rikala cca 251Kc (prepocet ku E)..tak me zajima za co to tedy je...

:prayer:
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 30, 2009 7:22

Pokud ja vim ,tak cena luzek/lehatek se odviji od aktualnimu kurzu vuci euru.
Loni jezdili jen lehatka (po 6ti) jak je to letos nevim, ale dle me jezdi zas lehatka. (kamos tam letos byl a nerikal, ze by byla nejaka zmena)
Co ja vim, tak letos jezdi 2 vozy, jeden cernohorsky a jeden cesky, ten je v trochu lepsim stavu.
Zavolej si nekam na CD, myslim ze s nima nebude problem.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » čtv črc 30, 2009 8:51

V ČD Centru v Libni mi paní (pozor jsou tam 2, jedna češka a jedna ruska, tak chodit k češce), že letos jezdějí jak 6-ti, tak 4 lehátkové kupé. Je velmi ochotná a práci rozumí.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » pon srp 3, 2009 7:23

dilema ... mam stary (1993) dutovlaknity spacak, kdysi trisezonni, nebo dva cyklospacaky (1998), dutovlaknity. co z toho by jste si vzali na preklatije?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » pon srp 3, 2009 8:27

Poté, co jsem na stará kolena vyměnil alumatku za 2 a půlku Thermarestku, tak bych volil to nejmenší a nejlehčí a merino spodky a merino tričko s dlouhým rukávem. Bohatě stačí pokud je ten spacák aspoň do +8 stupňů. Merino těch 10 přidá - vyzkoušeno.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » pon srp 3, 2009 8:32

ted jsem ti napsal SZ :mrgreen: . do +8° C? sem myslel, ze v noci bude vetsi kosa. to je v pohode, to mozna misto dvou cyklo vezmu jeden :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod outdoor » čtv srp 13, 2009 13:24

sice se to tady jiz resilo, ale chtel bych se zpetat, zda nekdo nema aktualni info pro cestu (prejezd) Podgorica- nekam do Albanie? Radi bychom hned zacali na Prokletije, takze si myslim, lepsi nez jet az z Baru...
ale vim, ze je to celkem problem...

a druhy dotaz. zkusel nekdo prejit hranici z Cerne hory do Albanie je tak "na zeleno"??? to jen pro infomaci, pry se to tak obcas dela...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » čtv srp 13, 2009 13:28

co jsem vyzjistil, tak z podgorice na hranici to jde nejakou marsrutou ci taxi, pripadne placeny autostop. na albanske strane velmi podobne. ja nakonec jedu az do baru a pres ulcinj.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod outdoor » čtv srp 13, 2009 13:32

okko diky :prayer: ...asi to taky udelame...a bude :rock:
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » stř srp 19, 2009 15:02

Nové aktuální ceny.

Pogradec .... birra Stella (0,5l) .... 150 LEK (loni 100 LEK)
Nějaká vesnice - první za hranicí u Stenje na makedonské straně u Prespanu .... birra Korca (0,5l) .... 120 LEK (loni v jiné díře 80 LEK)
- v téže vesnici obrovský vynikající zeleninový salát .... 150 LEK
- v téže vesnici 2 prespanští pstruzi z hranolkami a oblohou na grillu .... 400 LEK
Pogradec krám .... půl kg plástvového medu .... 450 LEK
Pogradec krám .... cigarety (?) .... 150 LEK

100 LEK .... 19,80 Kč

Trochu to šlo nahoru proti loňským cenám. Přidejte si tak, s výjimkou piva, cca 5 - 7 % k přehledu na začátku.

Pro :D , při cestě z albánské hospody zpět do Stenje v Makedonii se mi namotala růžkatice do kola a proletěla mi okolo hlavy. Tak jsem si oddechl a vzápětí dostal žihadlo do ruky a další dvě do tváře jeda z kopce.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » stř srp 19, 2009 15:06

Albánie 2009, pár fotek. Nějaké informace mám k dispozici, drtivá většina seděla s těmi zde uvedenými, za což děkuji.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » čtv zář 24, 2009 14:38

pripluv píše:Albánie 2009, pár fotek. Nějaké informace mám k dispozici, drtivá většina seděla s těmi zde uvedenými, za což děkuji.


Vítej. Podle fotek mám dojem, že jste šli z Valbony rovnou na Jezercu. Jaký to bylo? A Maja Rapit (ten Matrhornek) ta se konala nebo ne?!
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » čtv zář 24, 2009 15:21

jojo. z valbony, potezmo rrogami jsme sli pod maja poplusk (v podstate jsme se oddelili z cesty, co vedla do theth), ten obesli z vychodni strany. pak jsme zakufrovali, pac skoncola znacka. nakonec jsme sesli do kotle mezi poplusk a jezercu (tu jezercu jsme zkouseli po hrebeni natezko, ale zastavila nas prurva a pak se zkurvilo pocasi). kazdopadne v kotli jsme prespali a sli normalkou na vrchol jezerce po muzicich, zalezitost na necele dve hodinky nahoru a hodinu dolu.
arapit se nekonal, spali jsme v tom sedle pod nim, vystup odhaduji tak na hodinu a pul, v noci vedle nas medved sezral ovcu a rano byl takovy vichr, ze jsme to stocili dolu do theth na pivo a konak :mrgreen:

kdybych to sel ted znovu, tak jdu asi zase z valbony, prespal bych na vychodni strane poplusku jak ted (cca 2.400 mnm), rano vysel na poplusk (z toho sedla to bylo tak pul hodinky), sesel do toho kotle, druhy den nalehko jezerce a zpet a k salasim, dalsi den nalehko arapit a jeste sejit do theth. idealni. na prd je, ze kdyz clovek posbira jakesi know-how, tak jestli se tam nekdy vrati, tak jej spolehlive zapomene :mrgreen:

jinak, voda byla naposledy za rrogami (praminek po mechu) tam, kde se oddeluje cesta na jezercu a do Theth a pak az pramen u salase. jinak absolutni vyschlo, bylo videt, ze ve vapenci kdysi voda kapala ci snad i tekla, ted nic. zase dobrej firnovej snih, na dva litrovy esusy snehu byla 1,5 pet vody.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » pát zář 25, 2009 12:36

To s tou ovcí, to je dobrý. Hlavně, že tam byla. Jídlo jste asi měli u sebe, že?! To o tom hřebeni, že tam je průrva, to jsem někde četl, asi na nějakým polským webu, protože vím, že jsem viděl schéma jak šli a šli to z Jezerci do toho kotle a pak zase nahoru na Popluku. Jinak z toho sedla na Arapit by jste to šli asi déle, protože tam jsou takový divný skalní útvary, který vypadají jako hodně rozpukaný ledovec, ale je to přitom vápenec.

Mají ještě v bufetu u potoka tu příšernou kýčovitou bábo-pumpu?!
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » pát zář 25, 2009 14:31

to je pumpa? tak to jsem ani nezaregistroval, docela jsem se ji lekl :mrgreen:
ta prurva je blba, ono by to slo nejak slezt a vylezt, ale s baglama a free se nam do toho teda dvakrat nechtelo.

jo, jidlo jsme meli u sebe a po tom, co s totalnim revem utekl ovcackej pes, co sel dva dny s nama a ani nepipl jsme to rychlo valili povesit kamsi do klece :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re:

Příspěvekod george1 » pon pro 21, 2009 14:06

Jary píše: přechod NP Pelister se setupem k prespanskému jezeru


Jak se ti šla Rock trail? To je fantasticky proznačkovaný, co! Ptal jsem se pak na Kopankách, kdy to dělali a oni říkali, že to nedělali, že to pro ně udělali švýcaři jako dárek. Tak jsem pochopil. Ale fakt je, že tak rychle a s takovou jistotou jsem ještě nikdy kilometr nevystoupal.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Pavel-tm » sob bře 13, 2010 23:16

outdoor píše:a druhy dotaz. zkusel nekdo prejit hranici z Cerne hory do Albanie je tak "na zeleno"??? to jen pro infomaci, pry se to tak obcas dela...


Zkoušeli jsme loni úspěšně výstup na Jezerce z Gusinje (resp. Vusanje). Stačí se zaregistrovat na stanici pohraniční policie ve Vusanje (chtějí jména, čísla pasů a něco jako plán pohybu ;-) - měli jsme to připravené předem, takže jsme se tam zdrželi tak 5 minut. Z černohorské strany je pak přechod hranice v Prokletije legální. Co by na to řekli albánští policajti či pohraničníci (o jejichž přítomnosti v Prokletije ale dooost pochybuju) ale těžko říct.

Letos chceme do Prokletije zas podobnou cestou (z Gusinje), ale už na dýl - snad nás v Thethi nebo Valboně nebude nikdo prudit, že nemáme v pasech vstupní albánská razítka. Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost?

A sice jsem to už zkusil nahodit i v jiném vlákně, ale přesto:
Uvítal bych příp. zkušenosti z přechodu Vermoshi (nebo dol. Grbaja) - Qafa Pejes (rádi bychom horama kolem Maja Nigvacit a M. Prožmit). Speciálně průchodnost sedel kolem M. Prožmit nemůžu zatím nikde vyšťourat.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Pavel-tm » sob bře 13, 2010 23:26

pripluv píše:jojo. z valbony, potezmo rrogami jsme sli pod maja poplusk (v podstate jsme se oddelili z cesty, co vedla do theth), ten obesli z vychodni strany. pak jsme zakufrovali, pac skoncola znacka. nakonec jsme sesli do kotle mezi poplusk a jezercu


Chápu to dobře tak, že ze sedla mezi Thethi a Valbonou vede pod Poplusk něco jako viditelná nebo snad dokonce značená cesta?!? :shock:
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod pripluv » pon bře 15, 2010 5:56

he, ted jsem ti odpovedel do druheho prispevku.
Jinak to chapes dobre. Znacena cesta vede z Rrogam (ona tedy zacina nekde za vsi tak znenadani) a konci v sedylku mezi Poplusk a Jezerca. Tam jim evidentne dosla :mrgreen:
Do sedla meti Theth a Valbonou vede vydupana cesta, tam jsme ale nesli...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Boulderman » pon bře 15, 2010 12:49

už je to legální? nás před pěti lety ve vusanje málem zavřeli :D jinak koukám, že z prokletije se stává oblíbený turistický cíl, jsem rád, že jsem tam byl v době, kdy tomu tak ještě nebylo
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Pavel-tm » pon bře 15, 2010 17:31

Boulderman píše:už je to legální? nás před pěti lety ve vusanje málem zavřeli :D

no, legální je to (podle mého) z hlediska Černohorců. Jak jsem psal - co na to albánská policie těžko říct (a taky by mě to zajímalo).
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » úte bře 16, 2010 13:38

Legální to určitě není. Albánie nemá uzavřeny žádné dohody s žádnou jinou zemí o této možnosti. Teoreticky vzato je naplněna skutková podstata trestného činu neoprávněného vstupu na území Albánie a každá věc, kterou neseš se stává předmětem pašování, protože neprošla celní kontrolou. Jako taková ti může být zabavena a můžeš zaplatit z ceny tohoto zboží daň, pokutu atd. Prvně jmenovaný trestný čin má v albánském trestním právu sazbu od 0 do 5 let. Druhý pak od 0 do 4 let. Samozřejmě také, uděláte-li okruh z hranic na Jezercu a zpátky po hřebenech, tak asi nikoho nežli baču nepotkáte, ale ...

V Theti i ve Valboně je policajt a pohraničník v jedné osobě. V Theti ve většině případů sedí na příjezdové cestě od Boge u bufetu. Cizince si pečlivě zapisuje a chtěl vidět pasy. Občas ale vyrazí do kopců, i když jenom do sedla s křížem a pozoruje dalekohledem obzor. Ve Valboně jsem nebyl, ale totéž mi bylo tlumočeno. Pokud by si slezl do Rrogami a následně opouštěl Albánii přes řádný hraniční přechod, tedy přes Kosovo, potom by asi problém byl zcela určitě, protože tam nejsou jenom Albánci (teda Kosovci, abych neurazil nějakého Srbomila), ale poměrně disciplinované německé pořádkové síly. Navíc do Kosova mimo přechod neprojdeš, resp. projdeš pokud nevybouchneš a s makedonskou stranou je to dtto. Trochu min je taky prý severně od Jezerci na hraničním hřebenu, ale údolí jsou již vyčištěná. Ono tím, že v Gusinje a okolí žijou muslimové, tak to tam SA taky trochu čistila.

Teoreticky můžeš přejít ofiko ve Vermosthi, dát si 1 000 metrů do kopce na náhorku a pak šlapat až k Jezerce. Je to tak na 3 krásné, ale těžké dny. Když pak dojdeš zpátky po hřebenu do sedla nad Valbonou, kde jsou zbytky cesty do ČH, tak se snad už nic neděje.

Jinak za totáče jsem brodil Křinici a protože mi byla kosa, tak jsem vylezl na břeh v NDR se ohřát a pak mě hřáli jiní, 4 dny v Drážďanech. Jsem si oblíbil eintopf :(( a na pas čekal rok.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Boulderman » úte bře 16, 2010 15:50

nemáš potuchy, jak vypadá minová situace na záapd od džeravice po trojmezí na bogičevici? o prázninách se tam chystám a podle satelitu google maps je tam vychozená cesta od džeravice po sedlo dobrý dol a pak po hřebeni na trojmezí...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Boulderman » úte bře 16, 2010 15:54

jo a nedávno jsem řešil s jednou slovenkou situaci, které se podařilo získat ve skadaru razítko o vstupu do albánie a pak z černé hory prošli na jezerce a přes valbonu se dostali opět kolem skadaru zpět do černé hory. při cestě zpět je prý nikdo nekontroloval. ale určitě bych to bez toho razítka neriskoval
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Pavel-tm » úte bře 16, 2010 17:03

Jj, přejít oficiálně ve Vermoshi je taky jedna z variant - i tu budeme zvažovat. Na druhou stranu podle infa z český ambasády v Tiraně stačí Čechům při vstupu do Albánie občanka (která se obtížně razítkuje ;-) ) - ale je otázka, jestli to ví i ten poliš v Thethi nebo Valboně :? . No a na přechod horem pod Jezercu se už právě děsně těším :-)
Zpátky půjdem buď normálně Ropojanou, nebo nejspíš skrz sedlo Preslopit nad Valbonou, ev. při optimální konstelaci všeho bych chtěl po hranici až k trojmezí - ale tam bych se už asi taky bál min. No uvidíme, ještě je čas - nějak se to vyvrbí.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » stř bře 17, 2010 9:47

Mapička minových polí - former Yugoslavia bez Slovinska

http://www.maic.jmu.edu/JOURNAL/9.1/Foc ... myk300.gif
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod Boulderman » stř bře 17, 2010 11:38

tu mapku mám a k ničemu moc není. mám k dispozici mapu 1:100 000 bosny a chorvatska od jednoho vojáka, co tam byl, ale kosovo se mi sehnat nedaří
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Re:

Příspěvekod Jary » stř bře 17, 2010 11:57

george píše:
Jary píše: přechod NP Pelister se setupem k prespanskému jezeru


Jak se ti šla Rock trail? To je fantasticky proznačkovaný, co! Ptal jsem se pak na Kopankách, kdy to dělali a oni říkali, že to nedělali, že to pro ně udělali švýcaři jako dárek. Tak jsem pochopil. Ale fakt je, že tak rychle a s takovou jistotou jsem ještě nikdy kilometr nevystoupal.


Jo, tahle část cesty na Pelister byla fajná. Sranda byl sestup k Prespanskému jezeru. Ale sestup k těm prespanským jezerům bylo slušné maso. Turistická značka v Průvodci z nakl. Olympia někdy z 1985 začínala nadějně, pak ale houstla tráva, keře, stromy... zkrátka zpět a jinou trasou. Ale na jedné louce byla pěšina užší, a užší, a ... Nakonec jsme slézali nějaké srázy, netušíc zdy nezůstanem viset na skalním ostrohu. Ale dopadlo to dobře. Vesnice, pivko a nocleh na návsi před obchodem
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Balkán - doprava

Příspěvekod Pavel-tm » stř bře 24, 2010 17:46

Koukal jsem o pár příspěvků zpátky, řešila se tu doprava na Bělehrad.
Nikdo v různých navrhovaných variantách přesunu "přískokama na Bělehrad, resp. z Bělehradu" nezmínil jízdenku "Beograd Spezial" (resp. Budimpesta Speciale), kterou nabízejí maďarská a srbská železnice. Jednosměrná Budapest - Beograd za 15 €, zpáteční 26€ (bez místenky, musí se jet jen přímými vlaky). Pro cestu zpět dtto. Vzhledem k tomu, že samotná jednosměrná Budapest - Kelebia je skoro za 12€, je to "skoro zadarmo" :-)
Potvrdili mi to i mailem z informací MAV.
Ale vzhledem k tomu, že mezinárodní jízdenka Bělehrad - Bijelo Polje vyjde na nesmyslných víc než 20€ (jednosměrná), tak asi stejně pojedem i ve třech přes City Star.
Leda mě ještě napadlo: jde v Bělehradě koupit vnitrostátní jízdenku Bělehrad - Prijepolje (ta je podle srbského webu za cca 10€) a k ní "mezinárodní" Prijepolje - Bijelo Polje (těch cca 60 km by mělo spláchnout pár Euro, teoeticky)? Sice si myslím, že loni s tímhle požadavkem někoho pokladní v Bělehradě vyfuckovala, ale už si nejsem úplně jistý.
Teoreticky by šlo v Prijepolje Teretna vyskočit, koupit jízdenky a zase do stejného vlaku naskočit, ale to už je dobrodružný až zbytečně ;-). BTW, nemá někdo potuchu, jestli se dá na nádraží Prijepolje či Prijepolje Teretna platit kartou? :roll:
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Albánie 2008 - ceny, tipy

Příspěvekod george1 » pát bře 26, 2010 13:20

S kartou bych byl velmi opatrný, protože před 2 lety jsem se s ní nechytal ani v Niši. Přinejhorším si můžeš vyměnit v Bělehradě na nádraží dináry. Vlak tam stojí aspoň hodinu.

Jízdenka Beograd speciál existuje už dlouho. Je ještě Munchen speciál, lubljana spesiál a Bukuresti speciál. Nově přibyla Sarajevo speciál a ta je opravdu levná. Co se týká jízdenky Budapest speciál, je tam jeden háček, a to v tom, že je to kvótní jízdenka, takže pokud se ti jí nepodaří zajistit nějak přes internet dopředu, tak by si se nemusel v Budapešti v den odjezdu, ale třeba i dříve, chytat a pak by si jel za normální tarif a nebo skokově. Navíc ten speciál platí, pokud dobže vím jen na vlak Avala. Problém další je, že v případě snahy využít vnitrovlak a pak mezinárodní vlak, nic neušetříš, protože úsek Kelebia - Subotica je pěkně mastný, potřebuješ mezinárodní místenku atd., atd.

Dá se to tak, já to absolvoval v opačném ranku, že jedeš:
1) vnitrostátním vlakem do Kelebie
2) busem s přestupem s Kelebie na hranice (asi celkem za 2 E)
3) busem z hranic do Subotice (za 80 dinárů)

Co se vlaku Avala týká, tak ten jede tak, že z Prahy veze přímé vozy do Beogradu a jeden lůžkový až do Baru. V Budapešti připojí MÁV své vagóny do Beogradu a jeden lůžkový do Baru. V Subotici odpojí oba lůžkové vozy a Avala bez nich pokračuje do Beogradu. Lůžkové vagóny připojí k brzi vozu Subotica - Bar, který vyjíždí asi o 3 hodiny později a nezajíždí na hl. nádraží v Beogradě, ale jede pouze přes Novi Beograd. To znamená, že na drahé lůžko se můžete vykašlat.

Faktem je, že když vás pojede na City-Star 5, tak je to asi nejjednodušší, nežli hledat jiné varianty, protože nejsou o nic levnější. SA je časově nepoužitelná. Bus do Komárna je asi za 350 Kč. Z Komáromu do Kelebie jsem platil asi 350 Kč. Pak dáš 100 Kč za dopravu do Subotice a tak cca 750 za jízdenku do Podgorice. Takže to máš jedna cesta 1550 Kč, takže nic moc. Složákem jsou zpoždění, při cestě tam to většinou jde, jen občas zůstali lidé v tom lůžkáči trčet v Subotici až do ranního druhého vlaku. Při cestě zpět jich alebylo víc. Buď rovnou v Bělehradě nebo pak v Budapešti (díky hranicím). Budapešť už odpadá, protože Avala jezdí dál, ale ten Beograd, ten je možný.

Jinak při cestě zpět jsme využili osobák z Beogradu do Subotice (300 dinárů - 6 hodin) v 11:00. Bus na hranice v 18:30 (80 dinárů) a pak bohužel 9 km pěšky do Kelebie se 6 kilo albánského kaškavalu. Ale hospoda u nádraží zavírá až ve 3 ráno a první vlak do budu jede už v 5. 2 deci bílého za 8 Kč - jeli jsme až v 7.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

PředchozíDalší

Zpět na Tipy