Ledovec

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ledovec

Příspěvekod maykl » čtv srp 25, 2005 12:13

Kam nejlepe na ledovce? Bracha me neustale otravuje, ze by to chtel zkusit a ja se priznam sem taky jeste nebyl :((
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod pripluv » čtv srp 25, 2005 12:16

Na poprvý, takový to - vyzkoušet si navázání, butterflye, skok do trhlin, někdy i prusíkování z trhlin (záleží na úspěšnosti skoku :wink: ) a tak, hodně lidí jezdí pod Dachstein. Je to kousek, relativně nízko (cca 2800 m.n.m.) a když se něco posere, tak tam většinou vždycky někdo je. Pojištění bych si ale vzal, zápaďáci jsou drazí :(( ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv srp 25, 2005 12:17

Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod homerr » čtv srp 25, 2005 15:54

poprvé na ledovec je dle mého nejlepší na Grossvenediger - snadná dostupnost, 2 lehké výstupové trasy, na každé cestě dobře položená chata.
ale doporučuju sebou někoho kdo už má něco za sebou, aby vám ukázal co a jak ( brždění cepínem po pádu, vyproštění z trhliny...) a na ledovec ve dvou nejlépe nechodit vůbec, alespoň ne poprvé...
no a samozřejmě mít standartní věci sebou - od maček až po pojištění, ta diskuze tady taky někde proběhla - ohledně výbavy
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Minime » pát úno 22, 2008 11:05

mám přečtené oba Schubrty, nastudovanou metodiku vytahování z ledovcových trhlin, ale prakticky si to neumím představit. Jen mě zajímá, jak to probíhá krok po kroku.

1) prvochodec spadne a já začnu brzdit cepínem. Skončím na břiše se zalehnutým cepínem a zvednutýma nohama kvůli mačkám. Na úvaze mi visí 100kg.

2) zakopnu mačky, abych ho mohl držet na nohou a mohl odlehčit cepín, který následně zakopu napříč s protaženou smycí.

3) jak nyní zavěsím do smyce (na cepín) lano přes lodní uzel (nebo osmičkový oko), na kterém visí 100kg prvochodec? Použiju 15m volné lano přes které ho do cepínu pověsím a pak zbuduju karabinovou kladku? Tím si ale o dobrý metr volné lano zkrátím.

Napište někdo prosím přesný postup. Dík.
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod Rujir » pát úno 22, 2008 12:32

Minime píše:Napište někdo prosím přesný postup. Dík.


Presny postup necham na skutocnych odbornikov, ale zabudas na fakt, ze tam nie si predsa sam. Snad nepojdes na ladovec vo dvojici. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Minime » pát úno 22, 2008 12:35

Rujir píše:
Minime píše:Napište někdo prosím přesný postup. Dík.


Presny postup necham na skutocnych odbornikov, ale zabudas na fakt, ze tam nie si predsa sam. Snad nepojdes na ladovec vo dvojici. :wink:

Ano, jedem bohužel jen ve dvou na Dachstein. Třetí to odřekl a nepodařilo se nám nikoho z kámošů sehnat. Tak ledovec bude vysněžený a snad to tam bude vyšlapané od skialpíků...
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod Rujir » pát úno 22, 2008 12:40

Minime píše:Ano, jedem bohužel jen ve dvou na Dachstein. Třetí to odřekl a nepodařilo se nám nikoho z kámošů sehnat. Tak ledovec bude vysněžený a snad to tam bude vyšlapané od skialpíků...


No, ako vravim - nie som odbornik, ale na kurziku nam vraveli, ze dvaja na ladovci su dost o hubu. My sme na kurze pokusne vytahovali 100 kiloveho chlapa a traja sme sa namakali. Fakt si neviem predstavit, ako by som ho vytahoval sam. Odhliadnuc od faktu, ze by som fakt, chcel vidiet, ako vyrabas sneznu kotvu, ked ti na uvaze visi chlap. To snad ani nejde. Ako vravim - rad si pockam na vyjadrenie odbornika, ale mam obavy, ze v tvrdej realite je to uloha na hranici riesitelnosti. Aj ked ak mas este jedno lano, alebo ostavajuci kus toho isteho a visiaci dokaze kooperovat, tak by som to ako taky problem nevidel.

edit: A na ten Dachstein idete kedy? :ú
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod omik » pát úno 22, 2008 12:52

tiez som si neni uplne isty, ale na tych skialpinistov by som sa nespoliehal, tam kde oni na lyziach prejdu bez problemu, ty mozes do diery zahucat uplne v pohode. na tych lyziach predsalen vyvijaju mensi tlak
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod bobo » pát úno 22, 2008 13:15

teoreticky ide vsetko, v praxi by som na vytahovanie chlapa z trhliny rozhodne nechcel byt sam :smt100 .....btw. ked uz ti visi na sedaku partak a podarilo sa ti zakopat cepin a spravit stand, tak sedak odlahcis jednoducho tak, ze lano na ktorom visi uviazes do standu prusikovym uzlom (samozrejme v mieste medzi tebou a nim :) )....no a potom si uz volny a mozes pouzit jeden z viacero sposobov na vyprostenie, zakladom su ale vzdy prusiky, pripadne nejaka pomocka typu tiblok, zumar.... ale vo dvojici to musi byt naozaj neuveritelna drina a predstavit si to neviem....
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Minime » pát úno 22, 2008 13:44

Rujir píše:A na ten Dachstein idete kedy? :ú

Jedeme v neděli.

bobo píše:teoreticky ide vsetko, v praxi by som na vytahovanie chlapa z trhliny rozhodne nechcel byt sam :smt100 .....btw. ked uz ti visi na sedaku partak a podarilo sa ti zakopat cepin a spravit stand, tak sedak odlahcis jednoducho tak, ze lano na ktorom visi uviazes do standu prusikovym uzlom (samozrejme v mieste medzi tebou a nim :) )....no a potom si uz volny a mozes pouzit jeden z viacero sposobov na vyprostenie, zakladom su ale vzdy prusiky, pripadne nejaka pomocka typu tiblok, zumar.... ale vo dvojici to musi byt naozaj neuveritelna drina a predstavit si to neviem....

práve problem vidim v tom zbudovat štand. Zakopat cepín by ještě šlo, ale jak pak odlehčit lano tak, abych ho mohl pověsit do cepínu přes lodní uzel. To si právě neumím představit.
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod Minime » pát úno 22, 2008 13:54

a nebo taky možnost, že já budu držet a ten druhej si to holt sám vyšplná po laně pomocí prusíků nebo tibloků.
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod lamaTor » pát úno 22, 2008 13:58

Člověk by sice neměl spoléhat na druhé, ale pokud bych šel ve dvou a hrozilo by spadnutí do trhliny, tak bych radši šel v turistické sezóně nebo aspoň poblíž nějaké další skupiny lidí, kteří ti můžou pomoct. Je to sice rada na prd, ale já osobně ani moc nevěřím tomu, že pokud by se tvůj parťák propadl a bylo by to bez nějakého většího zbrždění při tom propadání sněhem, tak by se ti ho podařilo chytit.
I když teď je to pro dva relativně na svátek v tom, že tam snad bude docela dost sněhu, a tak by se případně nemusel propadnout celý....... :wink:
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Minime » pát úno 22, 2008 14:13

Jako já z toho mám taky strach, proto sem píšu. Jde o život. Je to hraniční záležitost a nedoporučuje se chodit ve dvou, i když to možné je. Ve prospěch hraje dostatek sněhu a budem doufat, že tam nebudeme sami. Uvidíme dle aktuální situace až tam budeme. V nejhorším to otočíme...Dachstein není zas tak velký úlovek, aby to nemohlo počkat. To mi připomíná, že musíme vymyslet plán B, kdyby plán A krachnul.
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod bobo » pát úno 22, 2008 14:14

Minime píše:práve problem vidim v tom zbudovat štand. Zakopat cepín by ještě šlo, ale jak pak odlehčit lano tak, abych ho mohl pověsit do cepínu přes lodní uzel. To si právě neumím představit.


ved ti to pisem...zavesis ho na prusik....budes mat stand, v nom prusik, na prusiku lano, na lane partaka....za prusikom (v smere od partaka) bude volne lano a ty.....potom si ten lodak mozes uz dat kam len chces :P
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod lamaTor » pát úno 22, 2008 14:28

Vy být z Ostravy, tak bych se vám do té výpravy klidně vtěrnul (ať to máte bezpečnější). :twisted:
Dachstein mě zajímá...... *
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Simi » pát úno 22, 2008 14:39

Nejsem asi nejpovolanejsi, ale presto zkusim odpovedet. Ve dvou samozrejme je riziko vyssi nez ve vetsi skupine. Nicmene ve dvou si dej na lano uzly a pokud se jeden propadne, uzly ho casto zastavi. Stejne tak, pokud viselec neni zranen, mel by spis vysplhat sam.
Obecne je-li malo snehu, tak lepsi nez zakopavat cepin je trochu snehu odhrabat a zavrtat sroub. Je mnohem spolehlivejsi nez kotva z cepinu.
Je-li vic snehu, tak ti nic jinyho nez zakopat cepin nezbyva. Na topurko pak das smycku lisci smyckou a do ni karabinu, kam ukotvis lano.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » pát úno 22, 2008 15:27

lamaTor píše:Vy být z Ostravy, tak bych se vám do té výpravy klidně vtěrnul (ať to máte bezpečnější). :twisted:
Dachstein mě zajímá...... *


Keby to bolo o den neskor, tak by som sa snazil vterknut aj ja... Takto prajem vela stastia... :ú
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Ježo » pát úno 22, 2008 15:30

Minime píše:
Rujir píše:A na ten Dachstein idete kedy? :ú

Jedeme v neděli.


A muzu se zeptat proc zrovna Dachstein? Prece jen, peknych hor je koldokola hafo... A pokud nemate moc zkusenosti s ledovci, tak bych na prvni zkusenosti radeji pockal na leto...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod lamaTor » pát úno 22, 2008 15:37

Rujir píše:Keby to bolo o den neskor, tak by som sa snazil vterknut aj ja...

Všimli jsme si. Prozradil tě tvůj nevinný dotaz "kdy jedou"..... :twisted: :D
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Rujir » pát úno 22, 2008 15:39

lamaTor píše:Všimli jsme si. Prozradil tě tvůj nevinný dotaz "kdy chtějí jet"..... :twisted: :D


Oooo, aky som ja priehladny! :oops: :oops: :mrgreen: :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod omik » sob úno 23, 2008 13:24

vytiahut cloveka sa da aj ked ste dvaja, ale je to fakt makacka. som to skusal, partak skocil cely a bol asi 1,5 m pod okrajom (tam mu zacinala hlava) a dostat ho hore s tym, ze aktivne nepomahal, mi zabralo asi 7 minut po zastandovani a urobeni kladkostroja a na konci som uz mlel z posledneho. Bol o trochu tazsi ako ja (ma cca. 85-90kg) a nemal batoh...
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Minime » ned úno 24, 2008 8:19

teď mi ještě kamarád říkal, že je cesta k lanovce zpoplatněná, že se tam platí mýtné. A ať právě jedeme až odpoledne, protože večer už se to neplatí. Víte o tom někdo něco?
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod strider » ned úno 24, 2008 9:01

Minime: jestli jdete pres Adamka tak Te bude asi zajimat tohle:
http://wetter.dachstein.at/wettercam.html
a jinak urcite http://www.alpenverein.at/portal/Wetter ... ericht.php

Ja tam byl pred ctrnacti dnama na skialpech a museli sme to zvdat, kvuli lavinam, protoze jak jsme prijeli tak to hoplo na ctyrky... a uprime si to nedovedu v tom snehu co tam ted nahore je predstavit bez lyzi, ale mozna uz to ztvrdlo a neni tam ten metr cerstvyho :)
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod Minime » ned úno 24, 2008 9:04

strider píše:Minime: jestli jdete pres Adamka tak Te bude asi zajimat tohle:
http://wetter.dachstein.at/wettercam.html
a jinak urcite http://www.alpenverein.at/portal/Wetter ... ericht.php

Ja tam byl pred ctrnacti dnama na skialpech a museli sme to zvdat, kvuli lavinam, protoze jak jsme prijeli tak to hoplo na ctyrky... a uprime si to nedovedu v tom snehu co tam ted nahore je predstavit bez lyzi, ale mozna uz to ztvrdlo a neni tam ten metr cerstvyho :)

nejdem přes Adamka, jdeme z Obertraun na Oberfeld - Simonyhutte - přes ledovec na vrchol.
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod Minime » čtv úno 28, 2008 12:04

Tak jsem zpět. Dachstein pokořen!

Kdo chce, může si přečíst malé vyprávění: http://www.bivak.tym.cz/dachstein-2008/

zatím tedy bez fotek. Ty dodám až mi je kámoš vypálí.
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod pripluv » čtv úno 28, 2008 12:11

Minime píše:Dachstein pokořen!


:?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod teoretic » čtv úno 28, 2008 12:13

jj, je to fakt blbej (ale holt zažitej) výraz, ale Minime to tak určitě nemyslel, co ;)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Minime » čtv úno 28, 2008 12:24

no prostě jsme ho slezli :D vydrápali jsme se až nahoru chcete-li. Dachstein až po kořen! :lol:
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Re: Ledovec

Příspěvekod wawrik » ned úno 3, 2013 12:08

Prosím skúsenejších o radu. Nechcem kvôli takej prkotine zakladať nové vlákno a vhodnejšie ma nenapadá, ta sa opýtam tu.

Majú nejaký názov tie ľadové nože, čo vznikajú na ľadovcoch pri roztápaní? Myslím niečo takéto (to naspodu):
Obrázek
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Další

Zpět na Tipy