Spojení do Albánie

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Jary » pát čer 6, 2008 20:53

Je to tak, jede to až z Recka z Thesalloniki. Stejný občasný spoj, především pro klienty ČD Travel, stejně jako ten přímý spoj do Baru. V čem by měl být problém?
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Příspěvekod Hafi » pát čer 6, 2008 21:09

fakt? ze solune jo, ale myslim ze ne pres skopje, ale jezdi to na transbalkanu po trase sofie - ruse - skorobukurest - arad - budapest -...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Hafi » pát čer 6, 2008 21:14

ha...moje chyba...jeste loni to (myslim) tak bylo jak pisu ja...od letoska zmena, jezdi pres belehrad a skopje :)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Jary » ned čer 8, 2008 20:47

V pátek se objevili zprávy o zákazu dovozu potrvin do Černé hory (od 15.6). Chorvati to sice zrušili resp. odložili, jenže tam byl tlak 900 tis. turistů, do ČH jich jezdí z ČR 30 x méně. Předpokládám, že drtivá většina lidí mířířch do Albánie chce vidět théthy a tam je nejlepší cesta přes ČH. co teď?
Dají se v Albánii koupit potraviny vhodné na několika denní pobyt v horách (instatntní,....).
Nebo jet do Albánie jinudy. Ale Kosovo mi nepříjde jako nejlepší varianta. a z Makedonie průjez Ceverní Albánii bude asi dost nejistý (máte nějakou zkušenost?) a nebo fičet někde od Ohridu až do Tirany, odtud do Skadaru, pak nahoru a zase zpět, to bude na dlouho.
Jak to vidíte?
P.S. ČH zavádějí limit i na dovoz vody - max. 5 litrů - jsou to .......
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Pár tipů

Příspěvekod george1 » pon čer 9, 2008 8:59

Ten dovoz vody bych neřešil - 5 litrů jsem v životě nenesl - max. 4,5.

City Star až do Podgorice ani Baru nekoupíte. Crna Gora není systému. Lze koupit pouze City Star do Prijepolje (poslední stanice v Srbsku). Jízdenka Prijepolje - Bar stojí asi 700 Kč.

Vlak Skopje (15:20) - Niš - Stalač - Kraljevo - Podgorica (06:44) - Bar opravdu v létě jezdí. Každý den. Tady máte jízdní řád MŽ http://www.mz.com.mk/mz-web-patnicki/pa ... etable.htm

Faktem je, že já už to tolik neřeším, protože letíme se Sky do Sofie (730 Kč s poplatky) a pak jedeme busem do Bitoly (546 Kč). Z Bitoly na Ohrid (100 Kč) a z Ohridu do Pogradce (30 Kč + 5 km pěšky). Tam asi přespíme a ráno ve 4:50 jede vlak do Tirany 11:40 (50 Kč). Z Tirany pak už busem do Skadaru (cca 3 hodiny - cca 60 Kč). Je to od pátku 14:00 do neděle cca 16:00 hod. A časujeme to tak, abychom do Boge nebo Theti vyrazili ze Skadaru v pondělí brzo ráno, kdy je větší šance.

Tech variant je víc, přitom tedy ta přímá vlaková je asi nejdražší. Z Podgorice navíc připravte až do Kopliku cca 35 EUR. Z Baru přes Centinje dtto do samé Skadaru a pak ještě zase pár fufníků do Kopliku. Když je vás ale víc, tak zase furgon až do Theti prý stál loni ze Skadaru 80 EUR po smlouvání pro všechny (původně 100).

Jednou z dalšíchg variant je trochu nepohodlí: bus do Komárna, vlak z Komáromu do Szegedu a Subotice, nákup Balkan Flexi Passu a počkat na ten vlak z Prahy. A stejným způsobem zpátky s tím, že pro Makedonii a Srbsko už máte jízdenku. A nebo taky dojet do Bělehradu, počkat na vlak do Skopje, ze Skopje vlakem do Bitoly nebo Kičeva a busem do Pogradce naší trasu. To by vyšlo tak na 3 200 celkem (bez Albánie).

Nebo busem do Sofie za 1 200 Kč, pak busem na Ohrid (ten mi asi nestíháme) a zase do Pogradce. To je ale celkem tak o 300 - 400 Kč dražší.

Další možnost - dnes už možná - je vystoupit v Kolašinu a busem dojet do Gusinje. Tam normálně přes přechod do Albánie, problém je že je to strašně daleko od předpokládaného cíle, tedy Jezerce. Nebo povolení černohorských úřadů (no problem) a pak rovnou z Gusinje na Jezercu. Jenže toutéž cestou zpátky takže (pokud chcete dál do Albánie) se stejně cestě přes Podgoricu nebo Kosovo nevyhnete. Ale etnicky čistého jihozápadního Kosova bych se nebál.

Tady je ceník srbských drah http://zeleznicesrbije.com/active/sr-la ... a_v01.html a tady máte Albánii http://www.hsh.com.al/default.htm

Jinak mi zpátky budeme volit asi cestu zase přes Makedonii a Srbsko. jednak protože povezu albánské specialitky a taky protože mezi Skopjem a Beogradem jezdí asi co hodinu relativně levné busy (od 440 Kč) (pokud tedy nebude vlak levnější, ale to se mi nedaří zjistit).
Bus station Skopje: http://www.sas.com.mk/en/timetable.php?results=yes
Bus station Beograd: http://www.bas.co.yu/
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Jary » pon čer 9, 2008 16:46

No tu vodu jsem psal jen pro dokreslení, jak vůbec někoho může napadnout regulovat dovoz vody.

To mě ale někdo vysvětlete, když CityStar neplatí ČH, jak je možné že mi ČD sdělili cenu (cca. v úterý minulý týden). A nebylo to tak špatné, protože v naší ideální skupině 5 lidí to vyšlo na 1.966 Kč/osobu + jednodenní síťovka po ČR (156/osoba/cesta) + rezervace na lehátka (cca 260,-Kč/osoba/cesta) tedy celkem nějakých 2.800 za cestu tam a zpět, jedním vlakem a za 25 hod. (Jasně plus doprava do Kopliku nebo Skadaru).

Tobě to vychází nějakých 1.500Kč za jednu cestu (pokud jsem správně počítal a pochopil, že zpět se vracíte opět po zemi.)

Nevím kterou cenu Balkan passu jsi počítal, ale nám je všem přes 26 let, takže ten stojí 82 Eur jenom za samotný BFP.

Dík za užitečné odkazy, jen škoda že neznáš právě to co mě nejvíc zajímá - kolik by stála vlaková jízdenka Skopje Bělehrad (nebo naopak).
Jak dlouho jedou ty busy? Na tom webu autobusáku ve Skopje je uveden jen čas odjezdu, ale nenašel jsem příjezdy do Bělehradu.

A co jiná cesta z makedonie do théthy. Připadá mi že absolvovat 2 x cestu Skopje, Ohrid, Podgorce, Tirana, Skadar a zpět je až moc.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Příspěvekod george1 » stř čer 11, 2008 10:45

Takže k ceně jízdenky mezi Skopje a Beogradem. www.jizdenka.cz vyhodila dvě možné ceny. S In-kartou 33,20 EUR, bez In-karty 44,20. Na následujícím odkazu je cena z roku 2004 http://www.railfaneurope.net/pix/mk/tic ... rad_01.jpg . Je to cena roku 2004 s 20 % mládežnické slevy. Tedy skutečná je 1255 MAD. To bylo v roce 2004 asi 625 Kč (tehdy asi 22 EUR). Asi to tedy znamená, že mezi Makedonií a Srbskem funguje tzv. zvýhodněný tarif balkanique, se kterým jsem se setkával v Bulharsku nebo v Turecku. A nebo varianta druhá - velká inflace cen jízdenek. Pravda bude asi tak uprostřed, protože platí, že kupovat úsekové jízdenky na cizí dráhy v ČR je vždycky velmi nevýhodné. Takže bych tipnul tu cenu na 25 - 30 EUR. Autobus jede 7 hodin a stojí od 17 do 23 EUR. Autobusák v Beogradu je hned vedle vlakáče.

Co se City Star týká, tak já nevzal v potaz, že Vás je pět a asi aspoň jeden z Vás má In-Kartu. Ale k té Černé Hoře fakt nevím, je to cca necelý měsíc, co jsem se ptal v ČD Centru v Praze-Libni. Ale je možné, že tu dohodu nakonec podepsali.

Opouštět Albánii přes Makedonii. :(( Záleží co chcete vidět. V našem případě to bude taková osmička, protože nejdřív do hor Sofia-Bitola-Ohrid-Pogradeci-Skadar-Koplik-Boge-Theti-Jezerca-Valbona a pak trocha poznávačky Bajram Curri-Djakovica-Prizren-Kukes-Tirana-Berat-Sarande-Gjirokaster-Erseke-Korca-Pogradeci-Skopje. A vůbec nevím jak do toho zamotat plavbu trajektem po Drinu. Taky jsem ještě navrhoval trasu busem a pěšky z Beratu do Erseke podél řeky Osum (kam se prý hrabe Tara), ale z časových důvodů jsem byl v menšině.

Příjezd a opouštění Albánie přes Makedonii je jednodušší tím, že jí návštívíme a opustíme pěšky a uštříme cca 30 - 40 EUR, o který by nás obrali dopravci mezi Koplikem a Podgoricí. Jsme jen 2, takže to je v podstatě jedna jízdenka Ohrid - Szeged.

Jestli to berete hlavně jenom jako hory, tak si myslím, že není co řešit. I když se přiznám, že bych doporučil z Bajram Curri odjet do Kosova. Do Djakovice, pak busem do Peče a odtud soutěskou Rugova zpátky do Černý Hory do Kolašinu na vlak. Před mnoha lety jsem se tam pohyboval a je to moc pěkný. Jen neopoštět Kosovo rovnou do Srbska, musí se přes druhou zemi.

Ty ceny jsi spočetl dobře: Ohrid-Skopje-Subotica-Szeged-Komarom-Praha nás vyjde od 1400 do 1700 Kč. A Praha-Sofia-Ohrid na 1400 Kč. Stejně mi to vychází i po trase Bar-Subotica-Budapest-Komarom-Praha (1400). Tam je to 25 EUR do Subotice, 10 EUR na Avalu do Budapešti, 1500 HUF do Komaromu, no a dál klasika.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod george1 » stř čer 11, 2008 11:05

Takhle vypadá Balkan Flexi Pass. Takže v Subotici ho vystavují, ale vypadá to, že se platí v dinárech.

http://www.railfaneurope.net/pix/sp/tic ... xipass.jpg
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Jary » stř čer 11, 2008 17:37

No, my to plánovali asi takto:

Do Albánie přes Černou horu, nahoru do Théthy, tam Jezerca a přechod do Valbone, tím by skončili prvé hory. Odtud by měl jezdít minibusík do Bajram Curri, odtud dolů, s plavbou trajektem po Komovi, Tirana, odtud k moři Durres, asi se podívat do Beratu a pak nahoru k Ohridu (Bohužel asi ne přímo, ale opět přes Tiranu). U Ohridu přejet do Makedonie, město Ohrid a do Bitoli a NP Pelister jako druhé hory. a pak do Skopje a domů, resp. kdyby zbal čas tak na Tetov vrh.
V pěti lidech je idální City star, ale problém byl že společná cesta je jen do Rakovice, (kousek za Bělěhrad), pak už buď do ČH nebo zpět z FYROM. Cenu na jízdenka.cz jsem viděl, spíš mě zajímalo zda se v místě nedá kopit něco levnějšího.
Ale ČH zavedla ty limity na dovoz jídla, tak zvažuju, zda nejet na City star do Skopje a zpět a pak tedy neudělat nějaký jiný oblouk. Nechce se mi jet ze Skopje přes Ohrid do Tirany, Skadaru, Thethy a pak z Valbone zase skoro stejnou cestou zpět. Tzn. dojet do Alb. alp ze severu, to se ale nevyhnem Kosovu. Věříš tomu, že je jihozápadní Kosovo opravu v klidu?
A kudy teda jet?
Zatím jsem našel možnost skopje - pizren a z Prziren by měl jezdit bus do Kukes. Odsud ale nevím, zde jezdí nějaká vařejná doprava do Bajram Curri. A koukal jsem, že jsou možné asi dvě cesty, jedna přímá horská víc podél hranice přes ...nevzpomenu si, a druhá dolů na jih, tuším že z Kukesi do Tirany (Skadaru?) a z ní pak odbočit do Bajram. A nevím, zda to nelze nějak kombinovat s trajektem. Tak to je jedna alternativa s otazníkem - Jak z kukes do Bajram curii.
A druhý tip jsem měl, že do Bajram C. lze po docela dobré cestě z kosova z Djakovice. Ale nevím jak je to tam s veřejnou dopravou a jak Skopje - djakovica (Teda zatím jsem to ani hledat nezkoušel).
Ale jak tady čtu, tak vy chcete jet - Bajram - Djakovica - Prizren a zpět do Alb. Jak to tam jezdí? To my bychom mohli potom jet Skopje - Prizren - Djakovice - bajram, pak valbone, tam ale zakroužit a vracet se zpět z valbone, protože spoléhat že něco chytnem v Thethy je asi riziko + určo to bude stát víc než veřejná doprava. Navíc mě docela láká plavba po komovi, kterou průvodce líčí jako super zážitek alá norské fjordy.

Můžeš poslat nějaké info ohledně dopravy v tom Kosovu. Resp,. i nějaké obecníé info o těch městech nebo zdrojích na info. Píšeš, že tohle by asi měla být kulturní část výletu (jestli to dobře chápu a nevolíte cetu přes Kosovo jen jako dopravně snažší než přímý transport Bajram Curry - Kukes).

Máte nějaké bližší popisy oblasti Théthy a Valbone. Já zatím lovím jen sporadické info z různých cetopsiů, průvodce od RG, a nějaká stará mapa Prokletije, která zachycuje i část Albánie. Jak doprava Do théthy, to snad prý stojí balík?

Jo ještě - jak chápat poznámku - neopouštět Kosovo přes Srbsko? Buzarace na hranici nebo obava, že tam je to napajté, zatímco okol hranic s Mak resp. ČH je situace stabilní?
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Příspěvekod george1 » stř čer 11, 2008 21:46

Připravuji to již 4 měsíce, takže mám trochu víc informací, budu se ti je snažit poskytnout postupně. něco mám tady doma, něco v práci.

Takže:
1) Koplik - Theti - cena zavisí opravdu na štěstí. Průvodce Albánie uvádí, že furgon ze Skadaru stojí 100 EUR, tedy cca pro vás 500 Kč na hlavu. Taxi by mohlo být levnější, cca 60 EUR, ale 5 se vás tam z báglama nevejde. Náklaďák vás sveze tak za 10 EUR na hlavu do Boge. Každopádně bych nikdy nevolil opačný směr, tedy z Theti, protože to by mohlů být průser jak vrata - prostě si vás cenově rozeberou a vy na to přistoupíte. Tady je adresa prvního cestopisu, ty to ale jeli s CK, je to však dobrý popis:
http://pt.nodesign.cz/akcevht/albanie20 ... ie2007.htm
Tady máš mapu Prokletije: http://travel.valek.net/browse.cgi?map=k Stáhněte si jí na flash disc a zajdi do Copy centra (v Praze na Senovážné nám.). Když využiješ samoobsluhu, vyjde tě 1000 x 750 mm v barvě na kartonu na 250 Kč. Další cestopis, lepší, máš tady http://www.hytha.eu/cestopisy/28-albanie-2007.html

2) Pro spojení ze Skopje do Kosova lze využít vedle autobusů ze Skopje, busy z Tetova, jsou častější, ale také vlaky, tady je JŘ Kosovských drah http://www.kosovorailway.com/indexx.php ... &news_id=8 Někde v práci mám jízdní řád autobusového nádraží v Prištině, najdu ho.

3) Důležitou pomůckou je http://www.inyourpocket.com/city/pristina.html. Netýká se jenom Kosova, klikej si na země a najdeš tam super průvodce měst. Např. Skadar a Tirana. Jdou stáhnout a vytisknout. Jsou tam jízdní řády atd.

4) Proč nejet zpátky z Kosova do Srbska? Srbové neuznávají kosovská vstupní razítka, řeknou že ti z přechodu albánie/kosovo chybí srbské a pošlou tě zpátky. pak budeš muset buď do Makedonie a nebo do CH a pak teprve do Srbska.

5) Přímé busy do Tirany jezdí ze Skopje, Strugy a Tetova. Potom z Prizrenu. Z Djakovice jezdí jen do Bajram Curri. Taky ze Soluně a Ioanniny.

6) Napadá mě ale jedna věc, proč to neotočíte na trasu:

Praha - Skopje - Bitola (Pelister) - Ohrid - Tushemist - Podgorica - Gjirokaster - Sarande - Berat - Tirana - Skadar - Theti - Valbona - Bajram Curri - Komani - Shkodar - Ulcinj - Bar - Praha.

Zpátky už je jídlo jedno, doprava po Albánii je pořád za hubičku, takže to, že budeš 2x ve Shkodaru není na závadu. Když je vás 5 tak bych to viděl cenově na hlavu asi takhle:

Shkodar - Ulcinj 250 Kč
Ulcinj - Bar 125 Kč
Bar - Subotice 600 Kč + místenka 75 Kč
Subotica - Szeged 100 Kč
Szeged - Komarom 500 Kč
Komárno - Kúty 250 Kč

No a tam to můžete zkusit buď bus Praha - Beograd a Beograd - Skopje, cca 1000 + 550, pak Skopje - Bitola (100) a pak Bitola - Ohrid - St. Neum (přechod) (cca 120) nebo onu výše uvedenou variantu vlakovou za využití vnitrostátních tarifů se změnou Beograd - Skopje. Ta by měla vyjít naprosto stejně jako zpátečka.

Vidíš, že ať dělám co dělám, tak pořád je to cca 1500 Kč na hlavu z Prahy na albánské hranice.

8) Pokud by jste tom otočili, a chtěli do Gjirokasteru podél řeckých hranic, tak pamatujte, že bus Korca - Gjirokaster jezdí jen pondělí, středa a pátek, velmi brzo ráno. Čili to chce se dostat z Podgorice do Korce den před tím.

9) A nakonec je tady ještě jedna možnost. Skončit v Bajram Curri, sednout do busu do Djakovice a Prizrenu a odtud jezdí každou hodinu bus do Tetova. No a seš kde, seš pod Titovim vrhem. Pak dojedete do Skopje a hupky do Bělehradu.

10) Cestu Bajram Curri - Kukes - Peshkopi bych rád, ale to je tak na 3 až 4 dny a je to přitom tak 250 km.

11) A tady aby jste se mohli těšit http://www.summitpost.org/route/168514/ ... theti.html
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hafi » stř čer 11, 2008 21:58

@george: s tebou bych nikam nejel - zadnej adrenalin, kdyz vsechno vis predem :mrgreen: :wink:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod george1 » čtv čer 12, 2008 8:41

Hafi píše:@george: s tebou bych nikam nejel - zadnej adrenalin, kdyz vsechno vis predem :mrgreen: :wink:


:D To je profesionální deformace. Ale ono to hezky vypadá a pak většinou do toho něco přijde a všechny poznámky jsou na ..... Loni jsme přišli na Paringu o stan a další týden jsme byli úplně někde jinde, bez map a bez informací. Jedeš ze Sofie do Beogradu (1994), jugoši tě vykmitnou, že nemáš viza a že Havel podporuje Muslimy, posaděj tě do vlaku zpátky, v tom tě uspěj a probudíš se na turecko/bulharských hranicích a máš 5 kovových marek, pas naštěstí taky, je pátek večer, ambasáda v Sofii v pondělí od 10:00 a seš sám. Přijedeš do Ruse, pěšky to nejde a taxi stojí 10 marek. To byl potom adrenalin. Nebo stojíš ve Viseu de Sus jako blb na náměstí a čekáš na bus do Sighetu, kterej přece jede (www.autogari.ro), ale po 2 hodinách zjistíš že nejede, jedeš jinak a jinudy a stejně je to na blind. No a nebo víš, že doprava ze Shirazu do Kermánu není problém, ale ony zrovna začínají prázdniny, všechny busy jsou vyprodaný a nakonec skončíš na 24 hodin pod horama, protože se čeká na Mirage až budou moci roztřílet v horách pašeráky haše z Afganistánu. Do Kermánu dojedeš o 2 dny později. V Zahedánu ti ujede pondělní vlak a všechno je jinak. Neboj, nenudil by ses. Většinou to vychází v takovejhle zemích na 40 % a pak když se to ......, tak je to ten adrenalin tuplem.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Jary » čtv čer 12, 2008 8:56

Díky, díky, díky,

ad1) Jasně, návrat z théthy jsem zavrhl, jak píšeš - budou chtít odrbat, i když pokud bychom došli až do Boge, tak odtamtud toho pojede víc a asi bychom se dohodli. Za osdkazy díky. Tu mapu jsem již měl, jiná asi opravdu neexistuje. Dík i za tip na tisk, naštěsí má kamarád barevný grafický plotr ve firmě, tkaže tiskne a tiskne zadarmo :o)

ad2) pokud do kosova nakouknem, asi vlak nepoužijem, přesto dík

ad3) - pěkný odkaz dík

ad4) zcela jasný

A k tomu dalšímu. Plán byl nejprve Albánii (asi bude více nevyzpytatelná a uvidíme kolik času nám sebere), a pka podle toho zkrátit nebo proldoužit program v Makedonii.

Naše dovlené jou omezené, takže co se týče dopravy preferujeme pokud možno rychlejší varianty. Navíc k těm pěti je ještě jeden kamarád, který děklá u ČD, takže pro něj je vlak jasná jednička, protože pojede zadarmo na FIPku. Varianta tam ˇpřes ČH a zpět přes Mak měla výhodu, že přímé vozy jedou v sobotu tam a v neděli zpět. V obráceném směru bychom museli tam již v pátek a zpět až někdy v úterý a ne každý má možnost si vzít takto dovolenou (všichni máme ještě jiné akce, jedna dvojce třeba už byla měsíc v Iránu, takže vůbec nechápu, kde ještě vezmou dovolenou na těch 14 dní.) Ti ČH mě natolik naštvali, že mám chuť uplně se jim vyhnout, a jet na zpáteční City Star do Skopje (vyšlo by asi na 2.600,-kč/osoba i s lehátkem) a buď teda jak píšeš v opačném směru:
Skopje, Bitola, Pelister, Ohrid, Tirana, Durres, skadar, koplik, thethy, Valbone, bajram curri, Dakovica, Prizren, Tetovo (Titov vrh). Skopje. (Bohužel bychom vynechali plavbu po Komani a v albánských horách byli omezení časem nebo ho měli nazbyt).
Nebo ze Skopje - Prizren - Dakovica - bajram C. - Valbona a tam buď nějaký okruh a vracet se do Bajram curri, a odtud s plavbou po jezeře do Skadaru a nebo to risknout a dojít až do Bogea a tam už bychom se dolů snad nějak dostali.
Jo, skoro v žádném cestopise jsme nanašel popis dokončeného výstupu na Jezerce. Nemáš k tomuto info. Projel jsem nějaké cestopisy, časopis treking (nedošli tam) atd. sle nic moc bližšího. Skoro mám obavu, že až budeme stát ve valbone s kvalitou dostupných maop ani pořádně nepoznáme, který kopec to je. :o).
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Příspěvekod george1 » čtv čer 12, 2008 13:06

Jary píše:
Jo, skoro v žádném cestopise jsme nanašel popis dokončeného výstupu na Jezerce. Nemáš k tomuto info. Projel jsem nějaké cestopisy, časopis treking (nedošli tam) atd. sle nic moc bližšího. Skoro mám obavu, že až budeme stát ve valbone s kvalitou dostupných maop ani pořádně nepoznáme, který kopec to je. :o).


Omlouvám se za dlouhý odkaz, ale nejsem PC zručný. Tady máš popis dokončeného výstupu.
http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t ... a7f6a72fdc
Tady zase povídání lidiček, co absolvovali B.C., Djakovicu i Prizren.
http://www.gadling.com/2006/07/29/balka ... y-part-12/
Tady ti to nedokázali, ale to proto, že se podle mě dlouho toulali po kopcích okolo Boge a vyčerpali se.
http://pavouk.koren.cz/?ukaz=albanie
Klikačka albánsko/kosovského příhraničí
http://mprofaca.cro.net/alba_yu1a.html
Tohle je spíš pro specialisty - popis lezeckých stěn v Albánii
http://www.bigwalls.net/climb/AlbaniaRockclimbing.pdf
Tohle je jen spíš pro info
http://www.balkanspeacepark.org/maps.php
Tady máš další mapu, ale myslím že ta první je výrazně lepší.
http://cerna-hora.xf.cz/mapy/
A tady (dole je velmi dobrá mapa, ale nedaří se mi jí rozkliknout do lepšího zobrazení). Vím, že jí mám v lepší kvalitě na flešce, ale již jako word soubor, přepůlenou, protože jsem jí chtěl překopírovat na dvě barevný A3 a slepit. Jenže kde mám flešku?!
http://www.summitpost.org/route/274066/ ... -pej-.html

Právě na základě této mapy jsem dospěl k úvaze nad následujícími trasami:
1) Theti - sedlo nad Theti - Jezerca a dál po hřebenu na sever až na hranice a odtud po cestě dolů do Valbony (nevím ale, jak ten hřeben vypadá)
2) až na Jezercu to samé a pak po hřebenu na jih na Maja Popluks, kruhem jí obejít a traverzovat hřebínek až na spojnici Theti - Valbona. Jenže jak ten "hřebínek" vypadá.

Přiznám se, že se mi totiž nechce slézt 1000 metrů dolů do Theti a zase je hned vylézt zpátky po cestě do Valbony.

Tak mě napadá, aby to letos nebylo v Albánii jako v roce 2001 na Kackaru. Milion Čechů, půl milionu Poláků a tři Izraelité. Kdy tam vlastně jedete. My přijedeme do Boge nebo do Theti 14.7. v podvečer (tedy doufám). Fakt je, že v tuto dobu nehrozí KUDRNA a jiní.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Kdo tam jede

Příspěvekod Medour » pát čer 13, 2008 19:16

Ahoj,
jedeme tam začátkem srpna, mám trochu strach o vodu, protože nevím jaká byla letos zima, ale snad to půjde. Vyrážíme asi z Boge a chceme prozkoumat kaňony u hranice s MN.
Rozhodně nedoporučuji nechávat si hory až na potom, mohlo by se vám stát, že budete otráveni ze zbytku Albánie a to si hory nezaslouží.
Ad plán traverzu z Thete do údolí Valbony. Držím palce, ale až ty hory uvidíš, možná změníš názor. Thete samo o sobě je nádherné, plné opuštěných domů, a kanálů, když už byl zmíněn Kačkar, tak to dost připomíná údolí od Yusufeli na západ (ta síť kanálů).
Pokud by měl někdo zájem o ty sovětské mapy 1:50tis přetransponované do WGS84, tak můžu někam hodit na FTP, ale mám to pro Vito Smart map (formát vtm), dneska už bych to dělal jinak.
Máte-li možnost spojení navigace s mapovými podklady, určitě bych to do hor doporučoval, terén je v některých místech značně nepřehledný a náročný (např. nástup do hor přímo od Stare).
Ad doprava: letíme do Dubrovniku, pak stopem do H.N. bus do Podgorice, tam se sejdem se zbytkem skupiny a vezmem si asi dodávku na hranice. Dál se uvidí, ale na ukecávání dopravy se těším nejmíň ze všeho. Celkem počítám tak 200 Eur se vším všudy, bohužel máme drahé letenky (120 Eur).
Georgi, fakt to půjdete ve dvou? Ten terén je opravdu dost zrádný, hlavně ty žiletkové škrapy, to člověk nikdy neví, jestli se pod ním něco nezlomí a nenapálí si to žiletkou mezi nohy. Také z hlediska určité pozice pro případ nepříjemné události.. Já jedu jenom díky tomu, že jsem našel skupinu 6 lidí, kteří mají podobný plán. Bohužel jsem nedaleko zažil docela nepříjemné momenty, končící policejním vyšetřováním, ale možná jsem jen přehnaně opatrný.

PS
střelba ze samopalu znamená pozdrav cizinci
Medour
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 13, 2008 18:56

Příspěvekod george1 » sob čer 14, 2008 9:28

Těch žiletek se také bojím. Proto si i myslím, že ten traverz možný nebude a nezbude nežli jít zpátky do Theti a zase nahoru. Dokonce bych šel tak daleko, že bych to otočil a ze Skopje jel do Djakovice a Bajram Curri a údolím Valbona nahoru na Jezercu. Ale vůbec nevím, jestli to někdy šel někdo nahoru z této strany. Myslím, že ne.

Co se týká počtu - opravdu jdeme ve dvou. Ale vlastně se mi nikdy nepodařilo ten počet dodržet, protože vždycky se někdo cestou přifařil. Tedy z výjimkou loňského Paringu, který jsem šel s ženou a dítětem. Z Theti je ta pravděpodobnost 60 % (si myslím). Z Valbony 0 %.

Ten srpen asi na vodu blbej bude, aspoň z toho co jsem četl. To je na pouštní styl. Vstávat s rozedněním, jít 3 hodiny, pak ležet a v podvečer zase tak tři hodinky. Tak jsme žili 4 dny ve Wadi Rum (jé tam byly krásný pískovcový stěny, ale šíleně se lámaly jak se střídalo +-40 stupňů).

A rozhodně nejdřív chceme do hor, ale bohužel z té Sofie nám nezbývá, nežli si to dát direkt od Ohridu do Skadaru.

Jen tak pro info. Z Ulcinju jezdí každé ráno (myslím od školy) dva busy do Skadaru. cena byla loni 6 EUR. A kdyby za tu cenu jen na hranici, tak těch 10 km dojdete (cestou je hrad Rozafa, tak si ho prohlídnete, ne?!).
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

cesta z Valbony

Příspěvekod Medour » sob čer 14, 2008 10:00

Pokud si vzpomínám (byl jsem tam 05 z MN strany 04), tak od sedla Valbona/Thete na Jezercu něco vedlo. Z Valbony od B.C. bude asi nejlepší nástup údolím, které míří k SZ, myslím, že od takového rozstříleného baráku. Řekl bych, že ta trasa je z Tvého směru dobrá volba, ani nevím, že je tam přechod.
Nemám strach o horko, přece jenom, budeme dost vysoko, ale o zdroje vody, musíš vědět, ve kterých rozsedlinách je schovaný sníh, v červenci tam ještě je vidět, ale v srpnu už mám strach a asi dost záleží na zimě, bohužel jsem vázaný na tu skupinu.
Chci jít z Boge na SV, částečně už jsme to tenkrát šli, bohužel s oddílem náctiletých dětí, naneštěstí 1 holka byla nemocná, tak jsme se po 6 dnech v horách vrátili do Boge (http://www.kvicala.ic.cz/albanie.htm) a pak pokračovali na Thete, Valbonu a Bairam Curi.
Z hor si asi odskočíme nad Thete (přání kamarádky) a pak zpátky na S, zastavit se u známých u jezera Rikavačko a projít tím přechodem do Gusinje. Koukal jsem, že na Google Earth je velká část naší trasy ve vysokém rozlišení - neuvěřitelné.
Těším se hlavně na ty severní odřízlé vesnice. Už se tam dá domluvit srbsky a určitě tam budou hrozně hodní.
Jeden známý šel na Jezercu přes zelenou čáru z MN, to vám ale asi moc nepomůže.
Přes Ulčinj a Škodru se mi to zdá být docela zajížďka, ale nechávám to volnému běhu, třeba si něco dobrého v MN stopnem. Díky za info o busech.
Mnoho zdaru.
Medour
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 13, 2008 18:56

Příspěvekod george1 » sob čer 14, 2008 14:08

Jary píše:
Dík za užitečné odkazy, jen škoda že neznáš právě to co mě nejvíc zajímá - kolik by stála vlaková jízdenka Skopje Bělehrad (nebo naopak).


http://www.best.org.mk/summer07/howtoget.html

Podle tohodle odkazu stála zpáteční jízdenka Beograd - Skopje v loňském roce 20 EUR.

To je velmi zajímavé, protože jsem se dogooglil k tomu, že Sofi - Niš - Skopje by mě mohla vyjít na cca 15 - 16 EUR, což je ani ne 30 LEVA a jízdenka na bus do Skopje stojí 32 LEVA. Nejde o peníze, ale o jistotu vlaku. Ale zase 11 hodin vs. 4, to je rozdíl.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Hafi » stř čer 25, 2008 22:39

sem ted narazil na albanskou nizkonakladovku belle air, ceny teda nic moc láce, ale pokud by cestou do albanie nekdo spechal a chtel letet tak to docela jde.
z hodne mist z italie je to za cca 150E zpatecni vcetne poplatku pri vcasne koupi - a na hodne mist do italie lita skyerope a easyjet a maj dost spolecnych destinaci s belleair a v akci nebo pri koupi par mesicu napred se to da sehnat tak za 60E zpatecni...dohromady neco pres 200 E (tedy cca 5000) letecky do tirany - coz je celkem slusny, ale nezkoumal jsem kde a jak to navazuje. ale pokud by to slo, tak kdyz to srovnam ze po zemi jak tu george pise je to 1500 jedna cesta jen na hranice a se spoustou kombinaci bus/vlak/pesky...bych rek ze by se to nekomu mohlo i hodit
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Odjezd

Příspěvekod george1 » čtv črc 10, 2008 17:58

Takže hodně štěstí OF členům na cestách. Vypínám počítač a jdu balit. Odjezd je zde. Takže kdyby náhodou - tak v pondělí v podvečer v Theti u hospody.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod george1 » ned črc 13, 2008 18:38

Inu Balkan. Snaha byla, ale je 24 hodin sekera {in this time only in Pogradec}
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Kdo tam jede

Příspěvekod george1 » pát srp 1, 2008 11:46

Medour píše:Georgi, fakt to půjdete ve dvou? Ten terén je opravdu dost zrádný, hlavně ty žiletkové škrapy, to člověk nikdy neví, jestli se pod ním něco nezlomí a nenapálí si to žiletkou mezi nohy. Také z hlediska určité pozice pro případ nepříjemné události..
PS
střelba ze samopalu znamená pozdrav cizinci


Ten terén je opravdu drsný. Nápad s traverzem nad údolím Theti, tedy z jihu Maja Popluks k soutěsce k sedlu do Valbony jsem zavrhl okamžitě. On tam jaksi chybí hřeben.

Cesta z Jezerky do údolí Valbony prý skutečně existuje, ale albánci říkali, že s velkými bágly to nelze doporučit. A jinak v Theti jsme potkali skupinu Čechů, kteří říkali, že z jihu to na Jezercu nezvládli, prý je zastavila stěna. Tak jsem studoval fotky a dospěl jsem k názoru, že asi tam chtěli jít kolmo. Tam je stěna jako bejk.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Jak jste dopadli

Příspěvekod Medour » ned srp 17, 2008 23:50

Ahoj, jak jste dopadli? My jsme na Jezercu vystoupili nekdy pred tydnem.Myslim,ze jsme hory letos prochodili opravdu dukladne, od západu k Jezerci a pak na sever. Šli jsme od posledního jezera směrem k ČH hranici = po značkách, takže v pohodě, i mraky se nakonec roztáhly. Od údolí Valbony to určitě jde do sedla pod Jezercou, ještě spekulujeme o cestě od Thete, resp. od sedla (kříže) nad Thete vedla značená (mužíci) cesta a z vrchu to vypadalo, že by nějak mohla vést do údolí/karu pod Jezercou (SZ směrem), kudy dál tedy netuším.
Ale hory samozřejmě nejsou hlavní vrchol, to je jenom jednodenní epizodka, navíc jediná značená cesta z celého putování :lol:
V případě zájmu zkusím povytahat a doplnit tracky z GPS a promítnout je na padesátkovou mapu.
Mnohé musím vzít zpět: letos žádné střílení z AK-47 a i cesty okolo Jezerči jsou něco jiného než západní část pohoří, kde jsme byli dřív. Voda nakonec taky vždycky byla. Prostě pohoda.
PS
Jo a na Jezerču s náma vystoupil nějaký klon zlatého retrievera, který se k nám přidal při doplňování zásob v Thete a zbavili jsme se ho až po 4 dnech na jedné salaši na severu.
Spirit is spirit, and spirit must grow, regardless of crummies in tummies, you know.
Medour
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 13, 2008 18:56

Aha, už vím

Příspěvekod Medour » pon srp 18, 2008 2:11

Přečetl jsem si to v jiné diskusi.
Jen taková poznámka pod čarou - fakt má cenu hodiny spekulovat o stovkách Kč za jízdenku takovou či makovou a pak se na místě dohadovat o každý lek? Je to možná trochu sport, ale zdá se mi, že to vytváří určité prizma - způsob prožívání akce.
Až se asfaltka protáhne až do Thete.. sbohem liduprázdné Albánské Alpy.
Spirit is spirit, and spirit must grow, regardless of crummies in tummies, you know.
Medour
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát čer 13, 2008 18:56

Re: Spojení do Albánie

Příspěvekod Radana » ned srp 30, 2009 10:07

KUDY jít na Jezercu z Valbone? :) Vidím že to všichni hodí Theti.... Já pojedu z Djakovice, takže zvolím druhou stranu, ale nerada bych se zamotala už při tom, co budu z Valbone odcházet a na ty sovětský mapy se moc nechci spoléhat. tak kdybyste měli nějakou fotodokumentaci trasy, nebo tak něco :) Pomůže cokoliv. Sice počítám s tím, že se ve Valbone budu ptát, ale nevím, jak budou na samotnou ženskou reagovat (zkušenosti uvítám). Z Jezerce do Theti by to snad už neměl být takový problém (mužíci). Ještě bych teda ráda vyšplhala na Moja Arapit.
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Spojení do Albánie

Příspěvekod pripluv » ned srp 30, 2009 16:00

kdy jdes? my jdeme taky z valbone, pres jezercu a radi bychom i maja harapid (arapit) a maja poplusk. kdesi na netu jsem nasel jakysi odkaz, kde je sken ty sovetsky mapy s vyznacenou cestou z valbone, jen to uz nemuzu najit. mozna vyhrabu jako ulozeny obrazek v pc (posli mail pres SZ).
jinak ty sovetsky mapy mi prijdou jako znacne OK.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Spojení do Albánie

Příspěvekod Radana » ned srp 30, 2009 16:18

Někdy okolo šestého předpokládám bych měla být ve Valbone! Kdy jedete vy? Jinak jsem dneska přišla na to, že němčouři vydali před rokem novou mapu 1:50000 severní albánie (nordalbanien wanderkarte :-)) a jsou tam pěkně značený cesty. Na kiwi hlásí, že jí nemají... kdybyste o ni někdo narazil, dejte mi urychleně vědět.
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Spojení do Albánie

Příspěvekod pripluv » ned srp 30, 2009 20:21

pátýho odjíždím z Brna, takže Valbona sedmýho, osmýho do kopců.
nemecka mapa zni zajimave.
napsal jsem mail.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Spojení do Albánie

Příspěvekod Radana » ned srp 30, 2009 21:22

pripluv píše:pátýho odjíždím z Brna, takže Valbona sedmýho, osmýho do kopců.
nemecka mapa zni zajimave.
napsal jsem mail.

Tak to je celkem pravděpodobný, že se tam uvidíme :) Budu se těšit. Zítra navštívím Kiwi a ještě nějaký obchůdek na Gorkáči..... Zkusím se po té německé mapě poptat a řeknu ti!
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Spojení do Albánie

Příspěvekod chmur-a » ned srp 30, 2009 22:12

Radana.....KUDY jít na Jezercu z Valbone? :) Vidím že to všichni hodí Theti....

Ahoj, byl jsem na Jezerce loni a šel jsem z MJ do Valbone... Na J. se dá jít z Thetu, cesta z jižní strany je pozvolnější, tak sa chodí asi častěji, druhá cesta vede z Černé Hory z doliny Ropojana kolem Zastan (koliby), což je bývalá vojenská nebo pohraniční chata-už opuštěná. Tato cesta je značená červeným pruhem, myslím že už od Zastan koliby.Cesta je schůdná, ale v závěru i exponovaná a objektivně nebezpečná pádem kamenů. Z Valbony se tedy dá jít na M. Jezerce buď přes Thet nebo přes Zastan (a tedy přes ČH). Myslím, že obě varianty trvají dva perné dny pochodu
Tak ta Valbona - Bar Valbona od nějž je MJ vidět, kus za ním je poničený zpustlý hotel, střed Valbony. Rovně podél řeky se jde do Thetu. Když v tomto místě přejdeš opravdu široké suché koryto, přijdeš k pár domům stojícím na druhé straně. Tam začíná pěšina, která vede stále vzhůru posléze podél potůčku ( i přes nádvoří jednoho statečku :) a míří k salaši. Ptej se na salaš. Kolem salaše se jde pořád výš až do sedla asi 2000 m.n.m., pak cesta klesá k Zastan (kolibě). Před ní / tj. nad ní se setkává s cestou vedoucí k MJ a zpět do Albánie. Jestli stojíš o nějaké další info. rád zítra pomohu - hodně štěstí
P.S. mapy vis o stánku dříve GEORGE čtv čer 12, 2008 13:06
chmur-a
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned srp 30, 2009 21:20

PředchozíDalší

Zpět na Tipy