Novohradske hory

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Novohradske hory

Příspěvekod bonatius » pon črc 17, 2023 7:34

Ahojte,
chcel by som s detmi (14, 12) navstivit Novohradske hory.
Mohol by som vas, poprosit, o navrh trasy?
Moja predstava je navecer prist co najblizsie k horam, niekde zaparkovat a do hodiny najst miesto kde by sa dalo prespat (pristresok, rozhladna, luka kde by sa dal postavit tarp). Potom sa tri dni tulat po horach a na stvrty den, najneskor na obed prist do civilizacie a dopravou (bus, vlak) sa vratit k autu. Ak by pocas trasy bola nejaka chata, krcma kde by sa dalo najest tak by to bolo velke plus.
Trasa by mala byt dlha 60 - 70 km. 20 - 25 km denne staci, nechcem ich ustvat.
Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Novohradske hory

Příspěvekod ntz » úte črc 18, 2023 0:29

deti 14/12 a chces s nima jit 20-25km denne 3 dny .. good luck

novohradske hory nejsou velke a nemaj nijake extra dobre turisticke cesty ani zadne vyhledy nebo pametihodnosti ... jezdil jsem 15 let na tabor ve skoronicich (u malse) .. abych se priznal, z novohradek me vubec nic nenapada, a to jsem tam byl xkrat ... Jedine na co si vzpominam je uzasna atmosfera (skoro) opustene vesnice Pohori na Sumave (ale ta byla v devadesatkach) a pak si tak maximalne vzpominam na vylet na Nebelstein (na nemecke strane) a jinak naprosto temno ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Novohradske hory

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 18, 2023 18:06

ja to sla pred par lety takto

(blbnou mapy, zkracenej odkaz mi nefunguje)

auto bylo v hojne vode, dosli jsme okruh cely k autu. Kdybys ho nechal ve stropnici, tak do hojne vody dojedes busem a pak z benesova zas do stropnice.
1. noc na vrcholu vysoka vecer po prijezdu - ne uplne nahore, ale nekde pod nim, najit mistecko nic moc (po praci sme jeli) - urco by se ale dalo spat u rozhledny nad hojnou vodou, kterou jsme ale meli az cestou zpet tesne u auta.
2. noc jelenni vrch (je z nej videt kulovy, ale je tam pristresek a bylo tam rovny na stan )
3. noc sme si zasli do penzionu dolni dvoriste (nahore na namesti fakt skvele varili, mega porce)
4. noc nekde v lese za daleke popelice, docela fajn les.

jidlo/pivo sme meli na lesovna zofin, dolni dvoriste a v benesove neco bylo (ale zari 2020 trochu ovlivnili covidi restrikce). mozna dva nebo tri obchody sme cestou potkali (prvni dva dny spis az v dvoristi).

rozhlednu sme meli hradistni vrch a na hojne vode, cesta kolem malse je malebna (mapy tam ted kreslej objizdku kvuli spadlymu mostku), puvodne sme chteli spat na zricenine hradu sokolci ale bylo tam milion mravencu a mravenist, to by nas do rana sezrali. Novohradky jsou krasny, ale spis tou prirodou, kde neni moc lidi ani civilizace. po cervene severne od sokolci je prej skvela hospoda, u dubu. tam sem nebyla ale doporucila mi ji kamaradka, tenkrat meli zrovna zavreno na vikend, tak sme tam nezachazeli.

jestli ji doporucuju nevim, ale sla bych to klidne +/- znova. kdyz si ji osekas, na 70km se dostanes.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Novohradske hory

Příspěvekod lojzmen » úte črc 18, 2023 19:43

Je třeba počítat s mrňavým kousavým hmyzem, muchničky.
Hodně hospod mimo turistické magistrály skončilo.
Je třeba mít hotovost, s platební kartou často je problém zaplatit.
Jsou tam až příliš často asfaltové cesty (cyklistův ráj).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Novohradske hory

Příspěvekod bonatius » sob črc 22, 2023 10:22

@ Mawenzi: dakujem, pozriem sa na to
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Novohradske hory

Příspěvekod mar00 » ned črc 23, 2023 22:59

Já jsem to na letošek plánoval s dětmi (8 a 10) na 4x15 km takto:
https://en.mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&rc=9hCK0xQnmKl2Rg.c9hVlwxQcEV9hoN-xQrp0ltIkNBju1k.3k6YxRK-PjfAxRmut&rs=pubt&rs=coor&rs=muni&rs=ward&rs=coor&rs=osm&rs=coor&rs=pubt&ri=15212737&ri=&ri=645&ri=8545&ri=&ri=94110&ri=&ri=15212283&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D&x=14.5838269&y=48.7346999&z=11
Nakonec jsme plány změnili na Šumavu. Novohradky možná příští rok.
Jak píše lojzmen, všude moc asfaltek, což platí i pro tu Šumavu.
mar00
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát srp 30, 2019 8:40

Re: Novohradske hory

Příspěvekod booze » pon črc 24, 2023 14:09

Pokud trvas na znackach, tak krasne se jde po AT strane. Pokud pujdes po CR, tak je tam problem se zasobovanim. Jediny obchod jsem potkal v Malontech a pak Dvoriste. Na ceske strane doporucuji vrcholy Myslivna, Kamenec a Vysoka. V lete tam neni voda na podzim jsou lesy krasne a s vodou. Nekde jsou asfaltky, ale spis tam jsou takove prasne, upravene svaznice.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Novohradske hory

Příspěvekod bonatius » pon črc 24, 2023 14:21

@booze: mohol by som Ta poprosit o nastrel trasy v AT? Vobec tieto hory nepoznam, len som pocul, ze je to nenarocna turistika, krasna priroda a malo ludi. Chcel by som tam ist s detmi a uzivat si krasu prirody a ticho.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Novohradske hory

Příspěvekod booze » pon črc 24, 2023 14:27

Ano to je pra da za cely tyden jsem potkal asi 8 lidi. Ty kopce jsou neobjevene. Dole v udoli jsou, ale cyklisti. Trasu poslu jak budu doma.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Novohradske hory

Příspěvekod booze » úte črc 25, 2023 5:43

https://mapy.cz/s/gumavecunu
nejak takto... Po CR strane jsem si zachazel prave na vyse jmenovane kopce. Na Myslivne je perfektni zapad slunce z vyhlidky :) Cast cesty je v CR po PéeSáckých cestach takovy hrubý asfalt. Pokud proklikas mapu jsou tam i nekde fotky z vyhledu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Novohradske hory

Příspěvekod bonatius » úte črc 25, 2023 6:59

@booze: dakujem za mapu.

Este sa chcem spytat ako je to s moznostou prespat v Rakusku v oblasti Novohradskych hor pod sirakom, alebo v tarpe? Su na trase ci v jej blizkosti vyhradene miesta, kde sa da legalne prespat?
Byvaju tam kontroly?

Ako je to s vodou na konci augusta zaciatku septembra? Je tam dost vody, alebo uz byvaju studnicky, pramene vyschnute?

Dakujem.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Novohradske hory

Příspěvekod booze » stř črc 26, 2023 11:55

V Rakousku je zakazano kdekoliv verejne spat. Je to u nich potulka a maji vsechny pole louky soukrome. :roll:
ALE da se :-$
Kontroly jsou projizdejici policajti a nedaji se moc ukecat. Ale Rakusaci jsou hodni a nemaji problem, kdyz se domluvis radi poradi.

koncem zari rijna voda byla. Byl jsem tam asi 2x a v pohode.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Novohradske hory

Příspěvekod bonatius » stř črc 26, 2023 12:13

@booze:
napr. tu https://sk.mapy.cz/turisticka?source=os ... 43341&z=18 som nasiel turisticky pristresok, myslis, ze by sa tu dalo prespat?
a potom som nasiel taketo oddychove miesto https://sk.mapy.cz/turisticka?source=os ... 20291&z=19
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Novohradske hory

Příspěvekod booze » stř črc 26, 2023 13:16

Ano da. Spat po setmeni a vstavat brzo rano, neprovokovat proste ohleduplne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56


Zpět na Tipy