Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod Warrior4CZ » úte čer 6, 2023 10:41

Zdravím, jsem v tomto odvětví celkem amatér a nevím jestli moje požadavky jsou vůbec reálné.
S kamarádem by jsme chteli zkusit takový “adventure” nevíme jaké místo zvolit aby to vyhovovalo našim požadavkům, chteli by jsme kombinovat první den feraty/ vyslapy/pobyt v prirode/procházky az do večera, a někde přespat ve stanu pak zase to samý a buď přespat jinde nebo se vrátit, až do nedele, nevím jak to nazvat, ale proste mi jde o to být nejlépe co nejdál od civilizace, byt v přírodě kde je hezky, bez mobilu, do toho aby tam byli nějaké feraty, dat si takový mind detox, vůbec nevím jaký problem bude to stanování, proto se ptám zde jestli je to vubec reálné, jsme z Moravy a můžeme jet Rakousko Slovensko Slovinsko.
Děkuji za rady :tonqe:
Warrior4CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 6, 2023 10:13

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod Kuba Turek » úte čer 6, 2023 15:40

Jenom drobná poznámky, abyste nebyli zklamaní: Kde je feráta, tam není adventure.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod apuka » úte čer 6, 2023 17:00

Kuba Turek píše:Kde je feráta, tam není adventure.
...ale obcas je tam Adventura :evil:.
Bohuzel ale je tam taky dost casto "adventure" - hlavne pro ty, co s tim nemaji zadne zkusenosti a preceni svoje schopnosti.

@Warrior4CZ: Myslim si, ze by pro Vas "amatery" (jak se v teto oblasti sam nazyvas) by bylo vhodnejsi si najit nejdrive nejaky(-e) lehci feraty "v okoli" a zkusit je absolvovat bez toho stanu a vybaveni na nocovani, prespat (pokud je treba) nekde v klidu a bezpeci normalniho ubytovani. Proste si feraty "osahat" - a az potom se rozhodovat, jaky si udelat ten vicedenni vylet "co nejdale od civilizace". Jako tahat na zadech (ve vetsim ruksaku) vybaveni nutne pro prespani a jeste k tomu i jidlo, pripadne i piti na dalsi den, to na mnoha feratach neni ani nic jednoducheho ani moc bezpecneho.
Vyzkouset si to muzete nekde nablizku klidne i v ramci jednoho-dvou jednodennich vyletu. Nevim, ze ktere casti Moravy jste, ale z cele minimalne mate moznost si zkusit Feratu HZS (obe varianty) u Martina (SK) nebo lehci feraty na Hohe Wandu nebo Raxu. Nejake "feraty" obtiznosti A nebo A/B az tak moc nema cenu zkouset, ale B az C uz ano. D-cka zkousejte az po nejakych zkusenostech s C. Navic pocitejte s tim, ze na ruznych mistech maji stejne stupne obtiznosti ponekud rozdilne, takze "nejake" D-cko muze byt lehci nez "nejake jine" C-cko. Jo - nezapomente pocitat i s vlivem pocasi. Nekdy i ferata B, v pekne vyklouzenem vapenci muze byt hodne nebezpecna za mokra, stejne tak vubec neni jedno, jestli je (stejne obtizna a dlouha) ferata nejake obtiznosti cela ve stinu nebo cela na prazicim slunci.

No a pocitej s tim, ze se stanem v horach nebudete nijak vitani na Slovensku, ve Slovinsku a vetsine Rakouska.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod Warrior4CZ » stř čer 7, 2023 1:28

Oka tak Dekuju za rady, aspoň vím jak se věci maj já jsem právě četl ze ve vyšších místech už se dá stanovat, nějaké zkušenosti máme ze steny, byl sem i na lezeckém kurzu, toho bych se moc nebál, ale určitě bych volil jednodušší varianty, spíš mě zajímalo jak je to s těma stanama… zkusím ještě pohledat a uvidíme, ale asi to udělám jak říkáš
Warrior4CZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 6, 2023 10:13

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod Olchor » stř čer 7, 2023 6:21

No hele- stanovat se dá všude, je to jen otázka osobní odvahy a zkušeností. Zalágrovat večer, sbalit brzo ráno, najít zašité místo, nenechat po sobě žádný bordel. Dělám to tak už cca 40 let a žádný problém. Ale feráta + víkend = spousta lidí, no adventure.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod apuka » stř čer 7, 2023 11:15

Jenze v drtive vetsine plati nejenom ferata+vikend=spousta lidi, ale taky, ze po vylezeni feraty nahore neni rozumne misto pro stan. Takze je treba sejit dolu a pokud se potom jeste nekdo chce (stanovat) do vyssich poloh, tak si to musi jeste nekam pekne vyslapat.

Co tazatel myslel tema "vyssima mistama" "se bralo" nad 2500 m. Jenze v tech vyskach tolik rozumnych ferat neni a takovych, co by se v blizkosti dal i stan postavit jeste min. Jak nad tim premyslim, takove misto me napadava jedine - ale nejsem si jisty, jestli ta C/D ferata je uplne pro zacatecniky. Ale ja zase tolik ferat v A neznam, moc na ne nechodim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod ntz » stř čer 7, 2023 12:08

Olchor píše:No hele- stanovat se dá všude, je to jen otázka osobní odvahy a zkušeností. Zalágrovat večer, sbalit brzo ráno, najít zašité místo, nenechat po sobě žádný bordel. Dělám to tak už cca 40 let a žádný problém...


asi bych to ale nedoporucoval jako univerzalni reseni ... ;) .. ted jsem zrovna slysel nedavno v radiu nejakeho biologa kterej rikal, ze treba pod snezkou u lucni boudy (ta je cca v ?1250 mnm) je vegetacni obdobi pro rust travy a rostlin asi 60 dnu v roce (zatimco v nizine je to treba 210+) a ty ruzny procesy jsou tam 3x-4x pomalejsi a kdyz tam clovek udela stan a zvali tam misto 2x1.5 m, ze se ta trava uz treba nevzpamatuje .. oproti tomu trava v nizine se vzpamatuje za 2-3 dny ..

zaroven se jedna o trosku nejakej elitismus ... ja obcas porusim pravidla (jako ty) kdyz si nekde fotim nejakej zapad a pak vychod .. pofotim zapad, prespim do rana a vstavam pred vychodem .. neudelal bych to jen tak z pleziru, delam to kvuli tomu foceni (elitarsky) s tim, ze moje veledilo uchova krasu prirody pro dalsi generace :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod Olchor » stř čer 7, 2023 14:59

Já to taky samozřejmě nedělám z plezíru, alébrž pro radost, stejně jak ty. :lol:
A prakticky nikdy nestanuju v rezervaci, nebo v místech s extrémní návštěvností. To je právě ta zkušenost, posoudit, co je ještě OK. A elitář natuty su. Zásadně se snažím nedělat to, co většina.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Feraty/tůry/prespání v horách/celý víkend

Příspěvekod mike » stř čer 7, 2023 15:18

To ovsem nejsi elitar, ale asocial :twisted: Nic si z toho nedelej, je nas tu takovych dost ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Tipy