Levné letenky - nákup

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Levné letenky - nákup

Příspěvekod Skimpy » pon srp 6, 2018 12:00

Ahoj, mám takový dotaz. V práci jsme se bavili o nákupu letenek přes internet a dostala se ke mě informace, že letenky se mají zásadně vybírat a kupovat přes anonymní okno internetového prohlížeče. Prý přes normální okno exploreru nebo chromy web nabízí dražší letenky než přes anonymní okno? Důvodem je, že u anonymního okna web neví, že jsme zde již v minulosti byli a tak neupravuje cenu...??

Je to skutečně tak, nebo je jedno jestli mám otevřené anonymní okno nebo normální okno v prohlížeči.

díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod PaKo » pon srp 6, 2018 12:17

Tak si to vyzkoušej ne? :) Vyhledej si letenku jednou tak a podruhé tu samou onak 8)
PaKo
 

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod apuka » pon srp 6, 2018 12:29

Ja bych rekl, ze pokud by tak bylo, jednodussim resenim je vymazat cookies pro dany web pred nakupem letenek. Stejne kdyz otevres anonymni okno, mam dojem, ze stavajici cookies se vyuzivat mohou, jen nove, resp. zmeny se po ukonceni zahodi. Pokud to opravdu tak je, musel bys stejne stare cookies nejdrive smazat, jinak web bude vedet, zes tam uz byl/nakupoval.
Uplne nejjednodussim zpusobem je mit na takove ucely jeden prohlizec, kde mas nastavene, ze po kazdem ukonceni se maji vsechny cookies a jine data historie smazat. Na normalni praci muzes pouzivat jiny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Skimpy » pon srp 6, 2018 12:30

Zkoušel jsem to a cena byla stejná, ale kolegové byli přesvědčivější. Mě zajímá jestli to tady někdo takto dělá a jestli to má skutečně nějaký význam a není to jenom něčí výmysl, který se prostě rozšířil. A hlavně jaký názor na to mají místní IT kapacity :-).
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod apuka » pon srp 6, 2018 13:53

Myslim, ze "mistni IT kapacity" Ti reknou, co ja - ze zaviset to muze pouze na cookies, pokud to tak delat chteji. Ale nikdo nerekne, ze ve vseobecnosti weby na nakup letenek to tak pouzivaji nebo ne...
Respektive by to mohlo jeste zaviset na nejakych u nich ukladanych datech v prubehu nakupu (osobni, ale i IP, Mac adresa, co ja vim, co, co dokaze webova stranka zjisitit nebo co tam zadas) - ale v tom pripade mas stejne smulu, to bude vedet i v anonymnim okne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Skimpy » pon srp 6, 2018 14:14

Ty si o tom teda ještě nikdy neslyšel?
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod mitau » pon srp 6, 2018 14:30

Protoze jsem tohle taky nekdy zaslechl, nebylo nic jednodussiho nez zkusit neco najit na internetu - Skyscanner (ktery ja vetsinou pouzivam) v unoru 2018 napsal ze cookies nepouziva a cena neni zavisla na zadne uzivatelske historii. Na internetu jde k tomu tematu toho najit spoustu, tezko se dozviz na OF neco prevratneho. Zaver je, ze vetsina sluzeb ceny nemeni podle cookies, ale ze kdyz nekdo delal systematicky test s prohlizecem s historii a bez historie, tak se nekde ceny lisily. Asi nema cenu tohle resit, ale pokud ti to prida na klidu, muzes si cenu potvrdit i v prohlizeci se smazanymi vsemi cookies.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod mike » pon srp 6, 2018 16:00

Tohle nema s IT moc spolecneho, technicky to samozrejme zaridit jde, ale jinak je to obchodni politika. Ktera mne nedava smysl, ale co se cen letenek tyce, tam nedava smysl spousta veci. Tady hlavne to, ze vyhledavacu/srovnavacu cen je vic a souperi mezi sebou cenami, takze kdyby jeden zacal zvysovat, tak ma konkurencni nevyhodu. To same u (pre)prodejcu, kterych je vic radove.

Prijde mi to jako urban legend. Mozna nekdy nekdo neco podobneho zkousel, rychle zjistil, ze tudy cesta nevede, ale "zarucena" zprava uz se siri a neda zastavit.

Skimpy píše:Zkoušel jsem to a cena byla stejná, ale kolegové byli přesvědčivější.

Tak at ti to predvedou, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod mitau » pon srp 6, 2018 16:53

mike: Ono by to mohlo byt vyhodne v tom, ze treba na zaklade testovani zjistis, ze nejaka cast populace nechce prolezat vsechny mozne srovnavace a veri, ze ten prvni srovnavac bude stejne dobry jako ostatni, a tk jim muzes trochu zvysit cenu. ja treba taky vetsinou zkontroluju treba jen dva a verim, ze nekdo si s jednim svym oblibenym vyhledavacem vystaci.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Skimpy » pon srp 6, 2018 18:55

Me to prislo jako blbost, ale chtel sem si to overit jestli na tom neni neco pravdy. Na googlu sem nenasel seriozni odpoved. A co je lepsi nez se zeptat na OF kde se pohybuji lidi, kteri casto kupuji letenky. A jak tak koukam zatim tady o tom nikdo nic neslysel.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Hafi » pon srp 6, 2018 21:55

Afaik to dělají některé lowcosty, typicky Wizzair. Vyzkoušeno. Prostě když člověk průběžně sleduje cenu nějaké letenky, tak mu jí to pak ukazuje dražší, bo to předpokládá, že jí fakt chci. Když vlezeš přes anonymní okno, tak ti nabídne cenu, za kterou jsou ochotni prodat. Ale myslím, že nebude trvat dlouho a bude to zcela běžné. Aerolinkám v tom vadí globální rezervační systémy, kde nemají dobrý přehled o tom, kdo nakupuje. Protože když vědí, kdo nakupuje, tak na základě jejich dat velmi dobře vědí, kolik je ochoten zaplatit...a nemá smysl mu prodávat levněji. A jak se postupně snaží upravit systém, aby jim do toho nějaké srovnávače neházely vidle, se lze dočíst třeba tady. Bacha, je to trochu hutnější text, nicméně věcný a názorný.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod mike » pon srp 6, 2018 23:28

U jednotlivych aerolinek to smysl dava.

Dobry clanek, diky :smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Skimpy » úte srp 7, 2018 6:44

Díky Hafi, to co píšeš sem právě slyšel a chtěl jsem si to ověřit z více zdrojů.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Olchor » čtv srp 9, 2018 6:53

No stejně tomu nějak moc nerozumím ( neměl jsem sílu článek důkladně pročíst, jen zrychleným čtením). Jestliže použiju nějaký vyhledávač letenek ( nejčastěji azair), tak ten přece nemá zájem cenu zvyšovat při opakovaném prohlížení, ani mě bonzovat přímo aerolince. Když potom jdu přímo na web letecké společnosti, cena obvykle souhlasí. Zkoušel jsem to i křížově přes různé vyhledávače a pak na web aerolinky a cena se nijak nelišila ani při delším sledování.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod Hafi » čtv srp 9, 2018 21:09

Spíš jde o to, co se chystá než co je. Je tam klíčové srovnání, že je snaha distribuci letenek upravit tak, aby se kupovaly jako auta - tj. vybereš auto, a následně v konfigurátoru navolíš konkrétní výbavu. A žádný azcar neexistuje právě proto, že ta nabídka je tak komplexní, že je obtížně srovnatelná.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Levné letenky - nákup

Příspěvekod mike » čtv srp 9, 2018 23:24

Na druhou stranu na tom neco je. Kdyz jsem ted kupoval letenku do Italie, tak to byl sileny opruz, protoze jsem potreboval odbavene zavazadlo a vyhledavace nabizeji letenky bez nej. Takze to clovek musi proklikat az k jednotlivym prodejcum a tam hledat zavazadlo, coz leckde neni jednoduche a navic o co je letenka levnejsi, o to je zavazadlo drazsi. Nakonec uz jsem toho mel plne zuby a hledal jen ceny Smartwings, protoze ti maji 15 kilove zavazadlo v cene. Coz byl driv takovy minimalni standard, vetsinou bylo 23.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Tipy