Cca 4-5 denní Tatry

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod PatrikC » úte bře 28, 2017 12:01

Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli ma nekdo zkusenost s priblizne 4-5 denni turou v tatrach (nemame urceno kde presne). Jsme 4 stredne zdatni chlapi a chystame se tam v lete vyrazit. Pujdeme s krosnou, prespani nejspis na chatach. Pocet hodin chuze tak 3-5 ale to si necham poradit.
Diky za tipy.
Naposledy upravil PatrikC dne stř bře 29, 2017 7:39, celkově upraveno 2
PatrikC
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 28, 2017 11:14

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod apuka » úte bře 28, 2017 12:58

Ehm, nechces trochu popsat, co si pod terminem "4-5 denni tura) predstavujes? Denni delky (v hodinach, ne v km!!!), narocnost tras; nalehko - natezko, jak chcete mit se spanim (dole, chaty, kemp, stan nebo sirak - je to zakazane a pokutovane), atd. Bez techto udaju se Ti tezko dostane vhodneho doporuceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod fps » úte bře 28, 2017 18:04

jojo, chce toho víc napsat co plánujete, a taky do jakých Tater? Vysokých? Belianskách? Západních? Nízkých? ale do VT bych já tedy v létě nejel, v tomto terminu tam bude hlava na hlavě, jako na Václaváku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod honza83 » úte bře 28, 2017 19:43

polské Tatry - 1. den zdola Kościelec - nocleh Murowaniec - druhý den pěšky na Kasprowy Wierch, přes Swinicu a část Orlej Perći, sestup do Doliny Piecu Stawów Polskich, 3. den zpátky na hřeben, dokončit Orlu Perć a sestup zpět na chatu v Dolině 5 Stawów Polskich, 4. den odpočinkvě Szpiglasowy Wierch a sestup k chatě u Morskieho Oka. A 5. den přechod přes Rysy na Štrbské Pleso. Je to legální, je to hodně náročné a hodně krásné, denně převýšení nahoru cca 1200 m a více. Pokud nedáte Kościelec, tak ale ani nelezte na Swinicu, nejdebože Orlu Perć, i Rysy budou pro Vás asi příliš náročné.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod apuka » stř bře 29, 2017 8:04

No, prave to jsem cekal. Uvedene je moc hezka trase, ale kdyz se na to vydaji malo zkuseni, ale "nadupani" borci, tak je to dobry predpoklad noveho zasahu Horske....
Jen k tomu Koscielcu - ja bych nerekl, ze kdyz to nedaji, nemaji jit na Svinicu. Podle mne je to dost jiny typ cesty. Ja jsem napr. Koscielec vzdal asi 10 vysk. metru pod vrcholem, protoze jsem ve svem stavu (a stavu pocasi) nebyl schopny bezpecne zvednout dostatecne vysoko nohu abych vystoupil na jeden skalni prah. Ale to bylo v desti, huste mlze a s na skale skvele klouzajici podrazkou a v ne idealnim zdravotnim stavu. Syn to vybehl v pohode. Na druhy den jsem ale bez sebe mensich problemu dali Svinicu a cast Orlej Pierci (a slez dolu po asi nejslozitejsi sestupove trase, coz jsme nevedeli, jinak bychom dosli az na Kozi Vierch a odtud v pohode dolu :twisted: ).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod honza83 » stř bře 29, 2017 11:11

Řekl bych, že pokud se psychicky seknou už na Kościelci, tak Svinicu a Orlu Perć nemají šanci dát. Na Kościelci je za sucha největší problém psychika - je tam totiž hodně kam spadnout. Svinica je na pár místech totožná (technicky není sama o sobě za sucha extra náročná - dá se to srovnat např. s hřebenovkou Roháčů), Orla Perć je náročná na psychiku, ale i technicky. Tím nejnáročnějším sestupem jsi měl asi na mysli Źleb Kulczynskiego (na Zmarzly Staw) - taky jsem tam šel a docela jsem na to čuměl - za mokra bych tamtudy opravdu scházet nechtěl - jištění až v dolní části, nahoře nic, jen hodně nakloněné skalní plotny - nahoru se to asi půjde lépe, ale dolů to je pocitově hodně blbé.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod apuka » stř bře 29, 2017 11:46

Jasne, ja jsem u nich s moznosti Orlie Pierce ani nepocital, pokud nedaji Koscielec :-).

My jsme skoncili v sedle Kozia Prelecz a sesli jsme po zlute do doliny Piecu Stawow Polskych. Navic jsme tam museli obchazet mimo retezy skupinku holek, co jsem tam zasekly a dumaly (uprostred retezu na kolme skale ](*,)) jak dal a odvahu se vratit nemely ani nahodou:-). Ja jsem zavelel dolu po kousku cesty smerem na Kozi Wierch, protoze prazilo slunce a mne uz od rana nebylo dobre z predchoziho dne po celych Cervenych vrsich bez cepice na slunci. Navic jsem nemel rukavice a mel jsem trochu sedrenou kuzi od retezu a skal. Cesta dolu mi v tomto moc nepomohla :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod PatrikC » stř bře 29, 2017 12:54

Ted jsem se dozvedel, kam chodit nemame ale nedozvedel jsem se kam by se dalo. Nejsme nijak zdantni ani zkuseni ale zase zadny babovky, tak aby nam to dalo trochu zabrat.
PatrikC
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 28, 2017 11:14

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod apuka » stř bře 29, 2017 13:22

Stale jsi neodpovedel na dotazy, aby se dalo neco rozumneho doporucit:
apuka píše:Denni delky (v hodinach, ne v km!!!), narocnost tras; nalehko - natezko, jak chcete mit se spanim (dole, chaty, kemp, stan nebo sirak - je to zakazane a pokutovane), atd.
Plus do kterych Tater chcete.

Bez toho Ti fakt nikdo nedokaze primerene poradit. "Nejsme nijak zdantni ani zkuseni ale zase zadny babovky" je zase neco, cim jsi prakticky nerekl nic o Vas. Alespon nejake zkusenosti, hoc i v CR, co jste schopni zvladnout, idealne ten nejslabsi clanek ve skupine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod honza83 » stř bře 29, 2017 14:36

Nechci být hnidopich, ale podle upraveného prvního vzkazu - počet hodin túry 3-5, spaní na chatách a chceme, aby nnám to dalo zabrat" - něco takového v Tatrách na 3-5 hodin denně nejde. Resp. teoreticky by šlo naplánovat např. 1. den Starý Smokovec - Hrebienok - Téryho chata, 2. den Téryho chata - Priečne sedlo - Zbojnická chata, 3. den. Zbojnická chata - Prielom - Polský hrebeň - Sliezsky dom a 4. den po Magistrále na Popradské pleso a dolů na Štrbské Pleso. Jenže tohle bude už na Vás asi moc náročné (řetězy). Případně by to šlo ještě o den prodloužit přidáním moclehu na Brnčálce a až odtamtud dojít na Téryho chatu. Případně se dá jít Tatranskou Magistrálu na nějaké 4 dny, noclehy Brnčálka - Zamkovského chata - Sliezsky dom ale tam vyjma Velké Svišťovky nebudete ani jednou pořádně nahoře. Ale vyjma lehoučkých a krátkých řetězů na Svišťovce to není tolik náročné, jen je tam třeba počítat s davy lidí.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod apuka » stř bře 29, 2017 18:53

Omlouvam se, nevsiml jsem si, zes doplnil puvodni dotaz... Ja si myslim, ze i takove neco jde udelat.

Doporucil bych Vam nasledovni trasu po magistrale s variantami, podle toho, co chcete absolvovat, videt a slapat.

1.den Zdiar - Monkova dolina - Siroke sedlo - Kopske sedlo - Biele pleso - Chata pri Zelenem plesu; pokud to chcete mit lehci, s mensim prevysenim, tak zacnite v Tatranske Javorine smerem na Pod Muranom, dal Zadne Medodoly az na Kopske sedlo, kde pokracujete jako v prvnim pripade
2. den Chata pri Zel. plese - Velka Svistovka - Skalnate Pleso - Zamkovskeho chata, dalsi den muzete vyslapat na Teryho chatu, pripadne jeste kousek dal smerem na Sedielko (nebo Priecne sedlo) a pote se vratit, abyste videli zblizka uzaver vysokohorskeho udoli (stoji za to); pokud nechcete na Terynu, tak pokracujte na Hrebienok (je tam hotel Sorea nebo Bilikova chata), v tom pripade vecer kouknite vodopady a dalsi den muzete pripadne na Zbojnickou chatu; kdybyste se citili prilis silni a budete mit potrebu se utahat, muzete si dat technicky ne moc narocny, zato dost dlouhy a vycerpavajici Slavkovsky stit :-)

Dale podle toho, kam jste dosli:
3a. den Zamka - vodopady - Hrebienok - Sliezsky dom; pokud jste nebyli na Teryne nebo Zbojnicce, tak si za Hrebienkom od rozbocky modre vyslapte alespon na Slavkovskou vyhlidku, jeste hezi je, pokud vyslapete serpentinky az no hreben Slavkovaku (budete mit Velkou Studenou Dolinu hezky pod sebou) a pote se vratite na ozbocku; ze Sliezskeho domu druhy den muzete zajit na Vychodnou Vysokou, co je vrchol dostupny po znacce snad s nejhezcim vyhedem v Tatrach
4a. den Sliezsky dom - Batizovske pleso - sedlo pod Ostrvou - Popradske pleso - Strbske pleso

3b. den - Hrebienok - Sliezsky dom - Batizovske pleso - sedlo pod Ostrvou - Popradske pleso; trochu delsi nez 5 hod., ale da se to, vecer se kouknete na symbolicky cintorin, na druhy den se muzete vybrat na Velke Hincovo pleso a nahoru na Koprovsky Stit nebo hoc i na Rysy - je bych doporucil Koprovak, bude tam mnohem min lidi a vyhled je taky nadherny, kdybyste vyrazili brzo rano, tak tam ani nikdo jiny nebude, na rozdil od lidma obsypanych Rysu. Z Popradskeho plesa jste za hodinu a ctvrt (po asfaltce) na zastavce vlaku Popradske pleso nebo za 1,5 hod ve Strbskem plesu na stanici, takze se to da ukoncit i tam.

Mysim si, ze z uvedenych dnu a moznosti si muzete neco poskladat podle svych moznosti a schopnosti. Zacnest kdekoliv, na kazdou napsanou chatu/hotel se dostanes za max. 2:45 hod od vlaku nebo autobusu, takze se da zacit tamJen moc nepocitej s tim, ze odpoledne prijdes na chatu bez rezervace a Te tam ubytuji, rezervace je vetsinou nutna.
Autobusy a elektricky po celych Vysokych Tatrach jezdi docela pravidelne, neni problem se nekam/odnekud dostat.

Jo a doporucuji, abyste se vybrali na turu vzdy co nejdrive rano - jednak bude min lidi a jednak mate vetsi sanci se vyhnout bourkam, ktere prichazeji vetsinou po obede.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod PatrikC » čtv bře 30, 2017 6:45

Diky moc za odpoved, takhle nejak jsem si to predstavoval :)
PatrikC
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte bře 28, 2017 11:14

Re: Cca 4-5 denní Tatry

Příspěvekod MilanL » sob říj 14, 2017 13:56

:-)
MilanL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob říj 14, 2017 13:50


Zpět na Tipy