Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod HonzaPlzenak » úte čer 21, 2016 13:40

Zdar horalé,

plánujeme se letos v druhé polovině srpna vypravit normálkou na Mont Blanc. Rád bych během VHT aklimatizačních výstupů spal pod stanem. Tady na fóru jsem našel pár tipů, kde se dá v Alpách stanovat, ale vše bylo dost daleko na východ a většinou i v poměrně nízkých výškách. Napadá vás něco v rozumné vzdálenosti? Tedy aby pak bylo zvládnutelné během jednoho dne sestoupit zpět k autu, dojet do Chamonix, pak vlakem do Nid d'Aigle a dojít na chatu Gouter?
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod oodoow » úte čer 21, 2016 13:57

Tak stanovat se dá rovnou na Tete Rousse a nemusíš nikam jezdit, ne?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod HonzaPlzenak » úte čer 21, 2016 14:15

To sice ano, ale tam zase není kromě Blancu moc technicky nenáročných výstupů. Jedině tak Aiguille de Bionnassay. Ale ta má taky > 4000, takže by to stejně chtělo něco ještě předtím.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod mike » úte čer 21, 2016 15:24

Mont Taou Blanc (asi 3400) a pak Grand Paradiso (4061). To je standardni a rozumna aklimatizace pred MB. Stanovat se da v kempu v Pontu (1960). Obe hory se daji za den, pripadne se GP da za dva se spanim na jedne z chat. Doporucuju Chabod, ale stanovani by tam nebyl dobry napad. U Vittorio Emanuelle by to mozna po domluve slo, kdyz tak planine nad ni smerem do sedla (po morene nahoru) je par slusnych mist (asi ve 2900), ale dost tam fouka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod progym » úte čer 21, 2016 19:33

Udělej si aklimatizaci v Saastalu....lehké čtyřky na dosah. :supz:
1. výstup na Alalin
2. sestup k Britaniahutte 3030m přes Felskin, nocleh na pod chatou na ledovci
3. výstup na Strahlhorn
4. odpočinek v kempu
5. MB

8)
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod HonzaPlzenak » stř čer 22, 2016 7:33

Díky za tipy. Hlavně to Grand Paradiso se mi líbí. Je to kousek a nabízí se tam spousta možností.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod mike » stř čer 22, 2016 16:31

Fajn, ale pocitej s tim, ze GP je narodni park a stanovani mimo kempy je zakazano. Povolen je jen nouzovy bivak nad 2500 m. Nevim, jaky mas duvod ke stanovani, ale jestli jsou to penize, tak by se ti tohle mohlo hodne prodrazit (pokuty jsou myslim ve vyssich stovkach Euro).

Jezdim tam uz hodne let a nosim akorat zdarak. Spim obvykle v bivakovacich boudach, kterych je tam celkem dost, nebo vyjimecne venku ve zdaraku. Bivaky jsou ale spis ve stredni a vychodni casti, na zapade jsou ty dve chaty, jelikoz se odtamtud chodi na vrchol GP. Ze je tam spousta jinych vrcholu a zajimavych prechodu vetsinu lidi nezajima, chteji mit 4k vrchol. Pripadne se aklimatizovat na MB. Coz je fajn, jelikoz jinde skoro nikdo neni.

Na aklimatizaci mi to prijde rozumne, jak jsem psal. Vlastne jsem na vrcholu Taou Blanc potkal skupinu, ktera to mela presne takhle. Idealni na stan mi prijde kemp v Pontu, je tam celkem dost mista a je tam obchod, ale netusim, kolik stoji (kdyz tam slezu, tak spim v hotelu). Taou Blanc se za den na otocku da, GP by bylo narocnejsi, jelikoz na vrcholu je dobre byt pred polednem (vetsina tam jde brzo rano a v 8 - 9 pry stoji frontu na Madonu #-o). Rozumnejsi by mi prislo prespat na chate, rano na vrchol a z nej dolu az do Pontu. V tom pripade doporucuju jednoznacne Chabod, chata je lepsi, prijemnejsi (soukroma), lepsi jidlo a cesta na vrchol je zajimavejsi. Narvano tam byva jen v patek a v sobotu, na te druhe snad porad a navic je to takovy velkokapacitni kravin. Spal jsem na obou, na Chabod se kdykoliv rad vratim, na VE jen v nouzi nejvyssi. Rezervaci ale neni spatne si udelat v kazdem pripade, staci pozadat v infobudce dole v Pontu a oni na chatu zavolaji.

Dalsi lehky vrchol z tehle strany je Trezenta (3609). Da se primo z Pontu s navratem (sel jsem), ale uz to chce ledovcovou vybavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod HonzaPlzenak » ned čer 26, 2016 13:06

O peníze ani tak nejde. Spíš mám radši, když už jedu do přírody, být opravdu v přírodě. Nejradši mám koncept ze Šumavy, kde jsou na spaní vyhrazená místa i když je to NP.

Na druhou stranu i alpské chaty mají své kouzlo a to pohodlí v nich je nesrovnatelné. To je ale i nevýhoda, protože se zhýčkám a až bych chtěl někdy vyrazit do hor dál od civiliace, tak bych rád měl nějaké zkušenosti se spaním venku ve vysokých nadmořských výškách.

Jestli je to ilegál, tak bych to viděl na příjezd večer a nocleh v kempu. Druhý den výstup na Mont Taou Blanc a návrat zpět do kempu. Poté přesun bez stanu na protější stranu údolí a tam buď dvě noci Chabod, nebo kombinace 1x Chabod a jednou nějaký bivak, nebo v případě hezkého počasí možná jen tak pod širákem. Žďárák zatím nemám, ale asi nad ním zauvažuji.
HonzaPlzenak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2016 13:16

Re: Aklimatizace před Mont Blanc se stanem

Příspěvekod mike » pon čer 27, 2016 1:46

Jo, to zni rozumne. Na tehle strane to ale s bivakama neni dobre. Jedine Sberna, ale ten je spis jako zakladna na lezecke vystupy na Herbetet, takze z nej neni moc kam pokracovat a musel by ses vratit stejnou cestou. Je maly, 6 mist, a muze byt obsazeny. Jeste jsem tam nebyl, prave proto, co pisu (jinak jsem byl asi na vsech...).

Jeste mne napada jedna moznost. Prvni den jak pises, druhy den vyjit se stanem na Chabod a prespat na chate. Dalsi den nechat stan & spol v chate, vylezt nalehko na GP, po sestupu sebrat veci a prejit na druhou chatu. Od ni pak nahoru po morene na planinu a tam si postavit stan, vecer tam nejspis nikdo nebude. Rano sbalit stan (lidi od chaty chodi brzo), veci nekam schovat, vylezt na Trezentu, vratit se a sestoupit do Pontu. Dalo by se tam zabivakovat i bez stanu, ale na te planine byva dost nevlidno; vitr a kosa, je otevrena na zapad. Vypada to tam nejak takhle (pohled na zapad), urcite se tam najde par rovnych mist a myslim, ze jsou tam i dve bivakovaci ohradky:
gp_planina.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Tipy