Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod pavproch » stř dub 29, 2015 19:51

kura, sem tam do teho zadání zapoměl napsat REALISTICKOU dovolenou, co su nějaký onasis či co?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28277
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2015 19:55

Si pujcis u Providentu, ne? ;-) Mels napsat rozpocet, pro kazdeho znamena realisticka neco jineho.

Jestli poletis k protinozcum, tak zvaz business class. Kdyz koupis letenky zavcas, tak te to (mozna ;-)) nezruinuje a rozdil na zaoceanskych cestach je dost zasadni. Zvlast v tvem veku a ted si ani nedelam srandu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod ratel » stř dub 29, 2015 19:56

jaký Onasis, pamatuj že nejlepčí věci na světě jsou zadarmo. Fakt.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod apuka » stř dub 29, 2015 19:56

Mne napadlo jeste neco, co by se urcite pamatovalo cely zivot, hlavne kdyz ji to dopredu nereknes a na miste reknes, ze je to proto, aby si mohla dopredu vybrat (a po padesatce uz je cas premyslet :-)) - udelat pekny poznavaci vylet po hrbitovech. Ne "veleslavinech", ale obycejnych hrbitovech. Idealne ruzne kontinenty, ruzna mista, ruzne kultury. Zucastnit se par ceremonii (pohrbu) taky neni od veci. Dobre je taky nastudovat duvody, proc na danem miste vznikla prave takova kultura.
Doporucuji zahrnout Gangu v Indii, paleni na hranicich v jizni Asii, rozsekavani a rozhazeni pro supy a jine zivocichy v Himalajich, pekne emocionalni Jizni Afriku, jeskynky na Blizkem Vychode - a rozhodne nevynechat navstevu milionoveho a cile obydleneho (zivyma!!!) kahirskeho velkohrbitova...
Ma to jeste dve vyhody - 1) Kdyz ji z toho trefi slak, nemusis jit daleko. 2) Kdyz Te za ten napad zabije, nemusi jit daleko.... :lol:
A je to REALISTICKA dovolena, Onansisu :wink: :mrgreen:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod booze » stř dub 29, 2015 20:03

A Madagaskar?
Sousedka dojela z dovolene tehotna a pamatuje si to dodnes. :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2015 20:08

grco píše:@Hafi: Nemyslel som Koreu a Japonsko, ani som nemyslel tou "fascinacou" konkretne teba, ale pozorujem tento trend v okoli dost casto a nik mi to este nevysvetlil tak, aby som to pochopil :)

To je, obavam se, nemozne. Copak jsi nekdy pochopil neco, co maji jini lidi jinak? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod pavproch » stř dub 29, 2015 20:11

@mike: overseas jedině business, jasná páka... btw, k rozpočtu asi takle - měl sem i nápad na skutečnou cestu kolem světa, ale dyž sem zistil, že za tu srandu účtujou od 3/4m na osobu, tak ňa to přešlo.... :mrgreen: pro fčíl uvažuju v řádu 10k tojro na hlavu all-inclusive
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28277
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod Hafi » stř dub 29, 2015 20:29

...nevěděl jsem, že tu variantu kolem koule znáš, tak jsem zvažoval ti to napsat...a pak jsem si říkal, že bude lepší sranda tady sledovat to plánování :-)

ale jinak čumím na cenovku, v prvních letech to bylo i za sumy začínající čtyřkou.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » stř dub 29, 2015 20:49

mike píše:Jestli poletis k protinozcum, tak zvaz business class. Kdyz koupis letenky zavcas, tak te to (mozna ;-)) nezruinuje a rozdil na zaoceanskych cestach je dost zasadni. Zvlast v tvem veku a ted si ani nedelam srandu ;-)


no nevim, 1000 vs 2500 usd na osobu, celkom dost velky rozdiel, to je skoro 40000 czk za 2 dni, takze 20000 na den, to by mi v tom lietadle museli dat aspon masaz so stastnym koncom aby sa to vyplatilo...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2015 21:13

V nekterych business masazni sedacky jsou ;-) Az ti bude 40+, tak pochopis, ze je fakt rozdil sedet 8 a vice hodin v tesne sedacce, do ktere ti preteka tlustoch odvedle, nebo se v klidu prospat ve vlastni koji na necem, co se blizi posteli. Lepsi jidlo a obsluha je bonus navic. A nejde jen o ty dva dny, ale i o par dni po, kdy nejsi nevyspaly a unaveny a ani ten jetlag neni tak strasny. Taky jde o zdravi, pri dlouhem sezeni hrozi embolie a v padesati je to docela realne nebezpeci. Jak vidis, pp se k tomu stavi rozumne, asi fakt o tu manzelku nechce prijit ;-)

Si to jednou vyzkousej a uvidis, ze uz to jinak chtit nebudes ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » stř dub 29, 2015 21:23

myslim, ze rozhodne nepatrim medzi setrilkov, ale za 20 tisic budem tych 8 hodin kludne sediet aj niekomu na kolenach :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2015 21:37

Prave proto mne prekvapujes ;-) Samozrejme je lepsi, kdyz ti to plati firma a nektere to delaji, jelikoz na sluzebkach je potreba, aby byl clovek pouzitelny brzo po priletu. Coz jsem ani po letu v economy plus fakt nebyval.

pp to chce mit jako zivotni zazitek, tak proc si ho kazit nepohodlnou cestou. Navic na NZ je to o dost vic, nez 8 hodin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » stř dub 29, 2015 21:58

ja som dal len priklad tej ceny, praha - vancouver, chcel som len vediet aky je tam rozdil a proste 40 tisic rozdil u spiatocnej pre 1 osobu mi pride MEGA drahe, za tych usetrenych 40 tisic si zaplatim v cilovej destinacii lepsie sluzby ako tie, co mi daju v lietadle pocas tych niekolko hodin, jasne ze je business pohodlnejsi, ale podla mna ten rozdiel v cene je fakt neprimerany, povedal by som az prehnany :) a teraz nejde o pp a jeho dovolenku, ale o business class celkovo :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2015 22:11

Vis jak je to s cenama letenek. Klidne muzes mit economy drazsi, nez business, zalezi na case a obsazeni. Jinak ten pomer mas asi spravne, taky mi to tak obvykle vychazelo, ale muze to byt tim, ze jsem lital podobnym smerem.

Primerene, neprimerene... kdyz za to lidi plati a je obsazeno, tak asi nebude, ne? Prehnane mi prijdou ceny prvni tridy, ta se pohodlim moc nelisi, nekdy vubec, jen servisem. A cena muze byt nasobne drazsi. To bych nedal, ale kdybych mel letet na NZ, tak si ten business mozna zaplatim. Jsem ochoten zaplatit za pohodli, ale ne za snobarnu.

Priority se meni s vekem. Treba ve vlaku uz jezdim skoro zasadne jednickou a nejakych 5k navic mozna rocne projezdim. V tvem veku mne to ani nenapadlo, ale ted proste ocenim vetsi pohodli a hlavne to, ze tam obvykle neni moc lidi. Pritom jde casto o 1 - 2 hodinove cesty, ktere bych samozrejme ve dvojce prezil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2015 0:21

Schvalne jsem se kouknul, kolik economy mist zabeze business koje. V A380 je v jedne sekci 44 business koji a v economy sektoru (asi) stejne plochy 120 sedacek. Tj. 1:2.7 a pomer cen mas 1:2.5. To mi prijde docela dobre odpovidajici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » čtv dub 30, 2015 6:06

Pre letecke spolocnosti jo, ale pre mna ne. Ide o to, ze tie sluzby/pohodlie, co dostanem navyse oproti economy, mi nestoja za 20 tisic kc (a to je len jedna cesta), aj keby ten let trval 14 hodin... Za 8500 kc mam degustacne menu vo Fat Duck (take zradlo v tom lietadle nedostanem) a zvysnych 11500 kc mozem dat po prilete za 5* hotel s wellness, kde sa zrelaxujem. Proste tych 20 tisic dokazem minut lepsie inde, a v tom lietadle kludne budem sediet na WC cely let :D A inak ja uz tiez nemam 25... :)

Jak som vravel, nemyslim si, ze som nejaky setrilek, ale vzdy rozmyslam, co za pridanu hodnotu za ten rozdiel v cene dostanem, a mne osobne business class pride, nie snobarna, ale zbytocny, mozno som mal ale zatial len stastie na stihlych spolucestujucich, takze mi na tom pohodli az tak moc nezalezi :)

Chapem, ze oni pocitaju celkove naklady a podla toho urcuju ceny, ale mna ako spotrebitela to nezaujima az tak moc. Ked mi daju moznost, ze letenka v economy s jidlem stoji 20 tisic a bez jidla 18 tisic, tak si tie 2 litre priplatim kludne, ale keby stala bez jidla 10 tisic, tak si tam kludne vemu rizky s chlebem a okurkou, chapes :)

Takze normalne ta letenka stoji napriklad 22, keby business stal 26, tak si priplatim, ale 62? SEDESAT DVA? Len za to, ze budem mat sirsiu sedacku a letuska mi donesie par drinkov a bude sa na mna usmievat celu dobu? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod wawrik » čtv dub 30, 2015 6:23

Pri tak otvorenom pláne, ako má pp, môžeš pokojne nájsť lacnejší biznis ako economy. Sused, čo veľmi rád lieta, išiel do Káthmandu biznisom za 680 € (a potom tam uviazol kvôli zemetraseniu, biznis-nebiznis), ja chodím ekonomickou od 500 do 1000 €.

A u takého Turkishu by chceli presedieť let na pohodlnom wc všetci cestujúci economy class :)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » čtv dub 30, 2015 6:28

Jo mozes, ale aka je sanca? Ja som dal priklad, ze mam vybratu destinaciu (Vancouver) a mam vybraty len mesic, kedy chcem letiet inak presny datum letu je flexibilny, aj tak tie letenky boli minimalne 2.5 krat drahsie... Pod 2500 USD tam nic nebolo :)

Ale vsak to je fuk, ked chce niekto letiet business, tak mu to neberu, nech si to uzije. Ja som len reagoval na tu majkovu poznamku, ze ho to "nezruinuje". Chapal som to, akoze tam neni velky cenovy rozdil a ten tam podla mna je dost zasadny :) Ale mozno to tak mike ani nemyslel...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod apuka » čtv dub 30, 2015 8:19

grco, ja chapu Tve rozhorceni nad cenou, ale, promin, Ty vubec nechapes o co tu jde. Neni to o zradlu, piti a trochu vetsi pohodli. Jde o to, ze:
1.) Si limitovany casem v destinaci
2.) V economy tride si za dlouheho letu ne ze neodpocines, ale budes primo utahany, polamany a bude Ti trvat nekolik dnu, nez se z toho dostanes. A to jeste nepocitam ten posun casu (ten je stejny u vsechn trid, ale odpocinuty clovek to lip snese). Tj. min 2-3 dny z Tveho omezeneho casu v destinaci si moc neuzijes, spise protrpis.

Takze je obrovsky rozdil, kdyz chces nekam letet na 14 dnu, nejakych 18-24 hodin (s mezipristatim) stravis v letadle a po priletu budes dalsi 2-3 dny prakticky nepouzitelny, nevnimavy, nevrly, unaveny, ... a z poznavani tyto dny nebudes mit nec jen Ti to silne ovlivni vnimani i zvysne casti tripu
nebo
budes sice kvuli posunu casu ospaly, unaveny, ale pritom po lete (relativne) odpocinuty a muzes se plne venovat poznavaci cinnosti.
A potom je to otazka, kdo ma jake priority, jestli je ochotny obetovat nejaky cas hledanim dobre ceny a/neb si priplatit nebo je pro nej dulezitejsi si ten cas usetrit a/nebo si zaplatit napr. ten spickovy welness hotel (z ktereho stejne nic nebude mit, protoze telo bude tak shuntovane, ze nebude vladat regeneracni procedury), po kterem mu bude jenom o trochu lip (pokud bude).

Dam TI vlastni priklad, sice pokulhavajici a s vlakem, ale presne ukazuje mozny rozdil. Pred par lety jsme jeli na dlouhy vikend do RIma na pamatky. Jeli jsme z Vidne nocnim vlakem v 2-ti mistnim kupe na sezeni. Ja jsem se moc nevyspal, bolelo me cele telo a pamatky se sice libili, ale celou dobu jsem byl utahany, bolesti tela nepresly a vnimal jsem jen velice omezene. Po navratu stejnym zpusobem jsem se z toho dostaval tak tyden, kym jsem by plne pouzitelny. Ted jsme jeli na sluzebku do Duisburgu, delka cesty srovnatelna, taky nocnim vlakem, jen jsme meli s kolegou dvouluzkove kupe. Rano jsme byli oba dobre vyspany (mozna lepe jak doma :-)) a v praci hned pouzitelny, to same po navratu zpatky doma. Rozdil v cene byl cca. trojnasobek, ale kdyz si vsechno sectu, tak bych priste urcite ten trojnasobek ceny dal, protoze i z Rima by byl muj zazitek mnohem silnejsi a zvladl bych i dalsi veci, ktere jsem tam kvuli unave musel zrusit.
Bohuzel, na tyto veci musi clovek prijit sam...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » čtv dub 30, 2015 8:45

Ok, mozno som divny, ale aj ked som letel X hodin cez ocean, economy, normalne som v cielovej destinacii fungoval, takisto ked ridim 1400km auto, tak vyrazim rano, ridim cely den, pridem vecer, vyspim sa a rano som uplne vpohode. A nepotrebujem ziadny servis od letusky, ani celu cestu spat na lehatku :)

A inak ja nad cenou nie som vobec rozhorceny, rikam, ze narozdiel od mikeovho odporucania, ja by som si to nepriplatil v ziadnom pripade, pretoze poskytnute "vyhody" mi za tu cenu nestoja. Si za tie prachy radsej kupim hodinky :)

Ale myslim, ze to tu uz zbytocne riesime, pavproch pisal, ze chce ist business, ja rikam, ze ja by som na business sral a radsej tie peniaze vyuzil na nieco ine, to je cele :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod Hafi » čtv dub 30, 2015 9:03

šak to je se vším, že luxusnější služby jsou výrazně dražší...ve stanu v parku můžeš spát zadarmo, dormitory v hostelu seženeš za 10E, rozumná tří hvězda tě vyjde na 50E, za tebou zmíněnou pětihvězdu s wellness dáž bez mrknutí 400E. Prostě to je jenom o tom, jak si kdo cení své soukromí, pohodlí, čas.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod wawrik » čtv dub 30, 2015 9:05

Hafi píše:Já bych klidně jel do Vietnamu nebo Pákistánu,...
Myslíš, že je už bezpečné uvažovať o treku cez Gondogoro La?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod Hafi » čtv dub 30, 2015 9:28

Myslíš, že někdy nebylo? Furt jsem přesvědčen, že tyto části Pákistánu jsou relativně bezpečné. Pár let stará situace pod Nanga Parbat je sice trochu varující, ale s odstupem bych se tam nějak extra nebál...furt si myslím, že je větším nebezpečím samotná cesta po KKH.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod wawrik » čtv dub 30, 2015 9:36

Jo, po tom úroku na BC Nanga Parbat ani miestni veľmi neodporúčali akékoľvek treky, kým sa nevyjasní, ako sa zmenil vplyv Talibanu v turistických oblastiach. Lenže teraz už nemám na nikoho kontakt, tak zisťujem, kde sa dá...

Dík.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod Olchor » čtv dub 30, 2015 10:04

Na pohodu by se mi líbila Nová Kaledonie. Navíc tam žije kaledonská vrána, asi nejchytřejší pták na světě. :wink:
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » čtv dub 30, 2015 10:07

Podla mna pavproch hlavne nenapisal, co asi tak ta jeho zena rada dela :) Planujete lezat na plazi, alebo chodit po obchodakoch? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod pavproch » čtv dub 30, 2015 10:41

grco, nečteš pořádně: sem psal, že je už na ležení na playi stará a taky sem použil slovo "poznávací" před slovem cesta....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28277
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » čtv dub 30, 2015 10:59

@pp: poznavat sa da ist napriklad na aljasku medvede, ale aj do rima pamiatky, je to dost rozdiel :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod pavproch » čtv dub 30, 2015 11:14

imho z hlediska významu slova "poznávací" není....

chtěl bych aby součástí toho výletu byla opravdu všehochuť: kousek pláže, kousek mědvěda, kousek kolosea i kousek shoppingu
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28277
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Životní poznávací cesta "kolem" světa... ?!?!

Příspěvekod grco » čtv dub 30, 2015 11:15

ok, tak teraz uz to chapem lepsie :)

tak narozdiel od inych, ja by som kludne siel aj do USA, napriklad nieco v tomto style https://goo.gl/maps/FvUM8

ale 2 tyzdne na to by boli urcite malo, to by chcelo tak aspon 4 :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Tipy