Tip na Trek Slovensko - Polsko

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod master007 » ned pro 14, 2014 18:25

Ahoj všem,
jsem skautský vedoucí a příští rok se chystám vzít kluky (13-15 let) na "expedici" na Slovensko a do Polska. Napadl mě třeba menší trek v Nízkých Tatrách a pak přejde do polských Běščad.
Kde je problém? Všechno jsou národní parky a tudíž není možné spát ve volné přírodě, což je docela problém, protože spaní v chatách se nám potom prodraží. Proto se zeptám, co byste mi poradili? Hledám hory odlišné od těch českých, ale zároveň potřebuji, aby tam byly nějaké "free" tábořiště.
Díky za nápady!
master007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte dub 10, 2012 19:17

Re: Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod apuka » pon pro 15, 2014 8:15

Na Polsko TI neporadim nic, ale na Slovensku bys par mist mohl najit. Napr. Muranska planina1, Mur. planina 2. Taktez si pamatuji, ze byval teepee-tabor u Bobrovecke vapenice. Jen bych si u vsech uvedenych daval ponekud bacha na odpadky a jidlo (medvedu je v tech mistech docela dost). Ale ani jedno misto neni v NT, zato jak na Murani tak i v tech Zapadnych Tatrach muzete udelat s deckama docela pekne vylety, i jednodussi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod master007 » pon pro 15, 2014 11:06

Super! díky moc, západní tatry asi ne, ale Muránskou planinu zvážim. Dokonce jsem tedkon cetl na webovkách správy parku, že se dá bivakovat kdekoli do 100 m od turisticé značky.
Kluci taky říkali, že by se rádi podívali na nějaký hřebe typu: http://www.bieszczadzkienoclegi.com/media/images/slides/slide-1.jpg
Nevíte, kde bych nějaký takový na Slovensku našel? Co jsem tak koukal, tak pěkné jsou i na Malé fatře, ale ty nejsou takovýto no :D
Díky za rady!
master007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte dub 10, 2012 19:17

Re: Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod apuka » pon pro 15, 2014 13:20

No, ja bych ty ZT az tak nezavrhoval - ony nejsou jenom Rohace. Zrovna tato cast je mnohem jednodussi, neni slozitejsi nez napr. Krkonose. Z Bobrovca kdybyste udelali vylet pres Babky na Ostry a Sivy Vrch a potom na Sedlo Palenicu a dolu dolinou neni tak moc narocna, pro tak stare decka uplne v pohode a budes mit i kousek hrebenovky .-). A kdybys nechtel turu na 7:15 hod, tak to na Ostrem otocite a pojedete zpatky dolu pres chatu pod Naruzim. Dalsi den se muzete odvest busem (pokud najdete spojeni tam i zpatky) do Prosieku nebo Kvacian a udelat prechod Prosiecke a Kvacianske doliny. To je moc pekny okruh a neco, co u nas moc nenajdes, navic narocnost vubec neni velka, chodi to spousta deti.
A pokud chces takovy hreben nekde v okoli (a taky predpokladam, ze jsou to decka, co alespon obcas chodi do hor u nas), tak by to potrebovalo okruh na Baranec z usti Ziarske doliny a potom pres Smrek na Ziarske sedlo (a v pripade zajmu a kondicky za max. 3/4 hodky nahoru a dolu na Placlivo - tam mas alespon pohled na asi nejprofanovanejsi podobnou hrebenovku, na Ostry Rohac -, to je absolutne pohodova siroka cesta, zadne reteze, zadne problemy) a na Ziarsku chatu (nebo z Barance cez Maly Baranec do Rackove doliny a zpatky po magistrale v lese). Tam mas docela dlouhe podobne useky, jak na fotce (najdi si v google Baranec, Smrek, Maly Baranec). Je to sice prevyseni nejakych 1200 m, ale ta trasa pres chatu se chodila vzdy z pionyrskeho taboru i s mensima deckama a uplne v pohode. jediny technicky malo slozitejsi usek je pod Barancem, ale to je tam na urovni nekterych nasich hor, napr. Krkonose, Jeseniky. Pres Maly Baranec to bude na konci trochu strny sesup (ale za normalniho pocasi nic nebezpecneho nebo extra tezkeho) do udoli. Jen se to vede skoro cela hrebenovka (obe moznosti) spise na druhe strane hrebena nez na fotce :-). Jen bacha na to, ze i ta nejhezci a nejjednodussi hrebenovka se muze za spatneho pocasi a nepripravenosti na nej stat nebezpecnou. Ale tady mas sirokouo vychodenou cestu, kterou slusne vidis pokud vidis na 2m pred sebe a pod nohy.
Casove rozvrhy si udelas na Hiking.sk
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod master007 » pon pro 15, 2014 21:53

Díky moc za odpovědi ;) Jasný pokud jdeš bez batohů, tak to náročný zas tak neni.
Tvoje varianty počítají s tím, že bychom stále spali na jedno místě, což je zajímavý nápad, ale nechat tam naše věci, zase nevim jestli je uplně dobrej nápad :D Radši bych to pojal jako puták a zanechal tak pocit kolik jsme toho ušli, ale zase jít to s batohem s vecma na 14 dnu asi idylka pro decka nebude. :) Ale ty trasy, co jsem si tak procházel vypadají úžasně! Škoda, že tam nahoře neni nějaká útulna, anebo škoda že to je ten TANAP a nedá se přespat v dobrém počasí na hřebeni. Zlatá Ukrajina v tomhle :D Když nad tím, tak přemýšlim, tak možná by stálo za to někde v dědině nechat všechny věci a vyrazit do hor jen s tím nejnutnějším(spacák, celta). Myslíš, že by šla za jeden den stihnout trasa z ustie žiarské doliny do Koliby pod pustym?
Díky moc! jsem opravdu vděčný, že mi s tím takto pomáháš, ale ono je zatraceně těžké vymyslet trasu, když tam člověk nikdy nebyl. Jinak tedy v západních tatrách bych rád strávil, tak 3 dny.


P.S.
Co jsi myslel větou: "Jen se to vede skoro cela hrebenovka (obe moznosti) spise na druhe strane hrebena nez na fotce"?
master007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte dub 10, 2012 19:17

Re: Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod apuka » úte pro 16, 2014 9:05

Myslel jsem to tak, ze na te fotce mas stezku vlevo od hrebenu a kolem baranca vetsinou je na prave strane ve smeru chuze.
Domluvit se nekde ve vesnici neni spatny napad. Dokonce bych poradil zkusit se domluvit pres nejaky obecny urad nebo skolu, mozna by se Vam za slusny peniz povedlo obcas prespat i napr. v telocvicnach nebo nejakem obecnem pozemku. Alespon moje mamka, ktera obcas delala na zakladni skole putovne tabory po Slovensku (ale tak pred 35-45 lety) tak se vybavovalo mozne prespani prave na skolach. Moznosti je i vyuziti verejnych taborist nebo levnejsich kempu. Napr. v Rackove doline kemp je i se spolecenskou mistnosti a da se predpokladat i s moznosti uschovy veci (ale nikdy jsem tam nebyl), takze je mozne se tam presunout prave z Bobrovecke vapenice do kempu v Rackove doline po magistrale za par hodin prakticky po vrstevnici. Kdybys k tomu mohl pridat jeden celodenni vylet na jednom miste (Babky - Sivy Vrch) a jeden na druhem (Maly Baranec-Baranec -Ziarske sedlo a pres Jamnickou dolinu zpatky nebo jen Baranec a zpatky /o hodinu kratsi/) "nalehko", tak mas postarane min. o tri dny. kdybys to udelal opacnym smerem, tak pri logistickem zvladnuti (busy) muzes pridat na tezko dalsi den jako 3-hodinovy prechod Kvacianskou dolinou na bus a prejit nekam na Oravu, kde by se taky urcite dalo udelat par peknych mist - a neni tam narodni park, teda mimo Rohace :-).
Nebo se informovat nekde v nejakych jinych skautskych nebo jinych detskych oddilech, kde se podobne tabory delaji (ja jsem namatkove narazil pres google na Zálesáky ze Svitav.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tip na Trek Slovensko - Polsko

Příspěvekod master007 » čtv pro 18, 2014 15:01

Díky za tipy nakonec jsem to v západních tatrách vymyslel následovně: Půjdeme na těžko Chočské vrchy, Liptovský hrad, podíváme se do těch dvou dolin, kde si dáme voraz, necháme tam věci a nalehko vyrazíme na Sivý vrch (přespíme na chatě Pod Náružím) dále se vypravíme na Brestovou a tam podle sil a počasí buď půjdeme na Zverovku a nebo se vydáme dál na Pacholu a poté ke Zverovce, kde o pět přespíme. Ono to zas žádná závratná suma nebude. Pak si asi projdeme Slovenský ráj a přesuneme se do NP Poloniny a posléze do polských Běščad. Teď už jen, aby vyšlo počasí :)
Tímto děkuji Apuke (Apuce)? Za zajímavé nasměrování.
P.S. Pokud samozřejmě máte někdo ještě nějaký nápad či postřeh, kam zajít na Slovensku nebo v Polsku, tak sem s ním :D
master007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte dub 10, 2012 19:17


Zpět na Tipy