Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod vojtas.m » pát čer 27, 2014 13:55

Zdravím,

s kamarády jsme se shodli, že by už bylo na čase vyrazit za turistikou za hranice. Volba padla na Italské, nebo Rakouské Alpy. Původně bylo v plánu pochodit okolí Italské hory Marmolada, bohužel, ale nastal problém s dopravou. Domluvené auto již nebylo dostupné a cesta vlakem je tam značně komplikovaná a také finančně náročná. Další možností bylo Student Agency, ale je tu problém s vázaností na čas odjezdu. Tudíš, nám došlo, že tato destinace nebude ideální.

Chtěl bych se tedy zeptat jestli by nám mohl někdo poradit vhodnou destinaci, kde by se dal realizovat zhruba 5 dení trek. Spaní ideálně ve stanech, případně v malých chatkách bez stálého obydlení. Velkým chatám bysme se chtěli vyhnou už jen z finančních důvodů a také kam by se pak podělo dobrodružství. Další požadavek je na zdroje pitné vody po cestě, nedokážu si představit sebou táhnout vodu na 5 dní.

Co se náročnosti týče, hledáme spíše něco jednoduššího, žádné extrémy nejsou potřeba.

Požadavky: minimální finanční náročnost, cesta veřejnou dopravou, Alpy, krásné panoramata a spaní ve stanech, nebo v neobydlenách chajdách (pokud by to šlo).

Předem děkuji za všechny rady, Vojta
vojtas.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned črc 31, 2011 13:30

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod apuka » pát čer 27, 2014 14:02

Projdi si sekci Alpske staty tady na OF, je tam dost podobnych moznosti.
Jinak nevim, odkud jste, ale pokud by Vase cesta vedla do Rakous vlakem a to pres Viden, tak se velice vyplati kopit si jizdenku CityStar z Bratislavy - cim dal pujdete, tim je rozdil proti cene z CR vetsi - i nasobne! My jsme naposled pro 3 lidi meli cenu cca 3800 misto 7500 + neco za cestu do Vidne.
A davejte si bacha, ze v Rakousku je vetsina Alp v soukromych rukou, tj. budete na soukromem pozemku a bylo by slusne a zadane, aby jste se zeptali majitele, pokud chcete nekde prespat, hlavne v pripade nejakych chatek. Jinak se Vam muze stat, ze rano Vas vzbudi majitel a nebude zrovna dobre naladeny...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod vojtas.m » pát čer 27, 2014 14:08

Jsme z okolí Hodonína, tedy do Vídně docela kousek. Také jsem zapoměl připsat, že cestu chceme uskutečnit ideálně ještě v červenci, nejpozději v srpnu.

Ještě jsem se chtěl zeptat jak je to s tím ptaním majitelů. Nemám tušení, jakým způsobem by to mělo fungovat, kde najít čí pozemek je čí a kontakt na majitele.
vojtas.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned črc 31, 2011 13:30

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 16:36

Doporucoval bych zacit vlaknem Poprve do Alp, jak na to a pak pridat dalsi.

vojtas.m píše:Požadavky: minimální finanční náročnost, cesta veřejnou dopravou, Alpy, krásné panoramata a spaní ve stanech, nebo v neobydlenách chajdách (pokud by to šlo).

Obavam se, ze nehledas ve spravnem state ani pohori ;-) Tam kde jsou krasna panoramata jsou v Alpach obvykle chaty, lidi a spani ve stanech neni zrovna vitano. Existuji oblasti, kde jsou jen bivakovaci chatky, ale to uz jsou obvykle obtiznejsi hory a ne v Rakousku. Reseni je jet bud mimo sezonu, kdy jsou chaty zavrene (tj. od rijna) nebo do nejake mene turisticky atraktivni oblasti.

S temito pozadavky bych na zacatek doporucil treba Nizke Taury, vychodni cast. Seckauer Alpen, Trieben Tauern a Rottenmann Tauern. Z jizni Moravy je to kousek, prechod se da v podstate kdykoliv prerusit a slezt dolu primo na vlak. Informace najdes tady na foru vcetne doporuceneho pruvodce od Rotheru. V tomhle pripade ho velmi doporucuju, jelikoz te tam popsan cely prechod se spoustou variant a unikovych cest. Chaty jsou v tehle oblasti taky, ale ne moc a vetsinou pod hrebenem. Mista na taboreni se najdou, voda taky (jen v sezone bacha na znecisteni od krav a ovci).

Co se majitelu tyce, tohle plati spis v udoli nebo v okoli chat. Pozemky jsou obvykle ohrazene a v blizkosti je obydli s majitelem. Sam jsem to nikdy neresil, spim obvykle nekde v odlehlejsich castech, na hrebenu ploty nejsou. Ale zas nespim ve stanu a chodim obvykle sam. Chaticky jsou jina vec, neni jich moc a jsou obvykle zamcene, takze bych s nima vubec nepocital. Obcas spim na podzim nekde na verande zavrene chaty (je rovna a drevo tak nestudi, jako zmrzla zem) a obcas rano prijede majitel neco delat. Jeste jsem s tim nemel problem, pozdravime se, podekuju za prespani a jdu dal :) V sezone bych to ale nezkousel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 17:09

Tyjo :shock: když jsem četl tu cenu za vlak tak to je pálka - tomu se říká laciná doprava.......? Autem nás to před týdnem vyšlo na 1400,- - nafta, dálniční známka plus pojištění - rozděleno na 4 lidi to je 350,- na osobu. Jak to čtu vlakem bych nejel ani za nic - a to ještě jste vázaný na přesné odjezdy a kodrcání nepohodlné :shock: sežeňte nějaké auto.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 17:18

V civilizovanych statech neni vlak lacina doprava, ale komfortni doprava. Vyrazne pohodlnejsi, nez autobus a mnohdy i nez auto.

U delsich prechodu odpada to, ze musis auto nekde nechat a pak se k nemu vracet. Pri min lidech to vyjde cenove jinak. Proste vsechno ma sve vyhody a nevyhody a pro kazdeho neni primarni kriterium cena. Ja si treba nedovedu predstavit, ze po treku, ktery jdu nadoraz, bych musel jeste stovky nebo dokonce tisic a vice km ridit. Ve vlaku se natahnu a muzu vetsinu cesty pohodlne prospat.

A co se te ceny tyce... 1400 je jen za benzin, ze? To je naprosto nesmyslne cislo, realne je tak 4 - 5 kc na km. Ale to uz se rozebiralo jinde a sem to myslim nepatri. vojtas.m chce jet verejnou dopravou a podle toho, co pise, auto nejspis k dispozici nema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 17:26

Aha no cizíma vlakama jsem necestoval tak neposoudím, nicméně v tomto to mám trošku jinak i když třeba Leo Express byl docela fajn.
Ne 1400,- byla kompletní cena - obsahující naftu, rakouskou známku a pojištění pro 4 lidi. Nevím co je na tom nereálného, v ČR se natankovalo do plna a pak se dotankovalo také do plna a odečetl se rozdíl. Reálná cena byla 1,5 Kč/km
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 17:32

Kompletni cena zahrnuje amortizaci a je tech 4 - 5 Kc/km. Takhle vas dotuje majitel auta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 17:47

Majitel auta je firma :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod Zdéňa » pát čer 27, 2014 17:50

Jj a u nových aut to může být klidně i 10 Kč/km :wink: Mám takhle známého, co s novým autem za 4 roky najel 7 000 km, tak jsem mu tůhle počítal, na kolik ho cca 1 km vyšel :mrgreen:

Ale abych byl trochu k tématu. S Hodonína je to autem super, že jsi za 3 hodiny někde v Alpách. Dají se takhle dělat krásný prodloužený víkendy. :wink: Já to mám z Příbrami 4-6 hodin (záleží kam) a když vyjedu třeba ve čtvrtek po práci, tak mám celé 3 dny. Jen s tím řízením je člověk ještě unavenější..

PS: pokuď je auto služební, tak není co řešit :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 17:59

Zrovna z jizni Moravy je do tech nizsich Alp vlakem skvele spojeni, co bych za to z Prahy dal... V Nizkych Taurach z Breclavi za 4 hodiny, to bych tam jezdil i na normalni vikend, nejen prodlouzeny.

Michal82 píše:Majitel auta je firma :D

A? Ve firme ty penize rostou na stromech? Tahle diskuse nema cenu a uz probehla jinde. Kdyz chces porovnavat naklady na dopravu, musis porovnavat kompletni naklady. Jinak je to samozrejme nejlevnejsi stopem. A pouzivani sluzebniho auta se zas promitne dotycnemu do dani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod Michal82 » pát čer 27, 2014 18:35

Dobře no nemá cenu to do podrobna rozebírat, já tím chtěl jen poukázat, že pokud by chtěl zakladatel více ušetřit tak to jde, ale tak jestli chce jet vlakem a auto není tak jasně - i tak je zajímavej ten rozdíl mezi jízdenkami jak bylo psáno výše. A zas je fakt, že ve vlaku může být taky sranda a nemusí se nikdo soustředit na cestu. I když třeba v našem případě slabé 3 hodinky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 18:43

Urcite se vyplati mozne slevy prozkoumat, zvlast pro skupinu jsou velmi zajimave. Zacal bych CityStar a mozna by se i naslo i neco lepsiho, kdyby v ramci setreni vynechali rychliky. Nevim, jestli je to timhle smerem mozne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod vojtas.m » pát čer 27, 2014 18:57

Děkuji za cenné rady. Co se dopravy týče, auto opravdu neseženeme.

Dále bych se chtěl zeptat, jestli se Nízké Taury a vypsané oblasti řadí k turisticky méně zajímavým oblastem a dá se tam tedy stanovat (minimum turistů by byl příjený bonus). Načetl jsem o stanování topic zde na fóru a jsem z toho poněkud zmatený, z odkazovaných předpisů http://www.alpenverein.at/portal_wAssets/docs/natur-umwelt/Zelten-und-Biwakieren-in-Oesterreichs-Bergen_HP_2010.pdf jsem se taky nic nového nedozvědě, ovšem může to být způsobeno tím, že němčinou nevládnu a Google není dokonalý. To, že se daný dokument odkazuje na další předpisy k pochopení taky nepřidalo.

Dále mě zaujalo toto téma http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=56&t=16448 , naneštěstí tam není napsané, jak to dopadlo a jaké trasy prochodili. V případě, že byste odsouhlasili konkrétní oblast, napsal bych autorovi příspěvku. Také se mi zamlouvá možnost si pobyt prodloužit poleháváním u jezera.


Co se vybavení týče, budeme kupovat stan. Požadavky jednoduché a přitom strašně složité. Stan pro tři osoby, tak abysme to v něm přežili i kdyby se přihnal nějaký nečas a minimální cena.
vojtas.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned črc 31, 2011 13:30

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 19:20

vojtas.m píše:Dále bych se chtěl zeptat, jestli se Nízké Taury a vypsané oblasti řadí k turisticky méně zajímavým oblastem a dá se tam tedy stanovat (minimum turistů by byl příjený bonus).

Ano, plati oboji. Stanovat se da v sirokych sedlech primo na hrebeni. Je ale dobre si naplanovat trasu dopredu i s timhle. Ne v kazdem sedle se da spat. Vzpominam si, jak jsem tam jednou pohrdnul krasnym sedlem, pokracoval pres dalsi vrchol a pak musel spat v uzke strouze v dalsim sedle. Ve zdaraku to slo, stan by se tam postavit nedal. Proto doporucuju toho pruvodce od Rotheru, tam jsou i moznosti bivakovani (coz znamena, ze stan se tam postavit da). Obcas muze byt potreba sejit z hrebenu pro vodu, par desitek nebo i stovek vyskovych metru, a tak je dobre na to byt pripraven. I tohle tam popsano je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod vojtas.m » pát čer 27, 2014 19:28

Ok, zítra běžím do knihkupectví. Online jsem ho nenašel.
vojtas.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned črc 31, 2011 13:30

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 19:33

Bojim se, ze ho u nas nesezenes, v cestine myslim neni. Tak leda v Kiwi v Praze. Muzes si ho ale objednat primo od Rotheru, tady. Bacha na to, ten jejich e-shop je trochu stredoveky, mel jsem s nim pred par lety trochu problemy, ktere se pak musely resit mailem. Je dobre si prekladat vsechno, co napise, jinak mas objednano ani nevis jak ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod vojtas.m » pát čer 27, 2014 19:35

Tak to je problém a to dost velký. Angličtina by nevadila, ale neměcky jsem rád, že pozdravím.
vojtas.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned črc 31, 2011 13:30

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pát čer 27, 2014 19:40

To ja taky ;-) Zkus si najit, co jsem o nem driv napsal, nemcina neni v tomhle pripade velky problem. Par slov si prelozis pomoci Google a pak uz budes vedet. Nakonec, koukni se na ukazkovou etapu, co tam maji (link Beispieltour).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod apuka » pon čer 30, 2014 9:20

Co se tyce cestovani, pokud mate <26, tak neni co resit, kupte si na rakouske drahy Sommerticket za 39EUR (plus musi se jejich "InKarta", pro mlade za 19 EUR) a mate cele leto cestovani pres vikendy a v prac dny prakticky v noci zdarma... Neco o tom najdes i tady viewtopic.php?f=13&t=16419 Pri trose stesti mozna letos bude zase CD nabizet jejich prodej na ceskou InKartu (ale nespolehal bych se na to). Jeste je mozne pouzit taky denni sitovy listek na regionalni vlaky (bacha, ne na IC, EC a Railjet) za 39 EUR pro 2-5 lidi na jizdenku.
No a kdybys mel ten jejich Vorteilscard, muze se Ti postestit koupit si s ni jizdenku napr. Viden - Villach (mozna i z hranic, to nevim) za 19 Eur (omezeny pocet). Vice https://ticketing.oebb.at/inet/pub/en/singleday
Jeste poznamka pro ty, co si mysli, ze je to lepsi jit v aute. Zkuste si zajet autem nejakych 800+ km nekam na Zapad Rakouska. Staci po dalnici, ale za neustaleho lijaku az prutrze mracen. (loni jsme jeli zpatky v te bouri, co zpusobila v Nemecku a Rakousku velke zaplavy cca 400km. To jsme meli omezenou rychlost svetelnyma znackama desitky az stovky km dlouho na 40km. Ale skutecna rychlost pohybu vozidel v kolone byla casto mezi 20-30km, rychleji se nedalo, bo nebylo videt malem na svetla auta pred sebou ani na krajnici.) Anebo to same ale za azura s vnejsimi teplotami 35-38 i vice stupnu. Jo klima je fajn, ale i tak je to zahul na cele telo i mozek, i kdyz se v rizeni stridate... Po takove strece vystoupis z auta a ze by si mel v hlave myslenky, jak se ted rychle dostanu na ten kopec pred mnou s tezkym ruksakem, tak na to zapomen. Budes rad, ze zijes... Ve vlaku (pokud nepojedes z Vidne v sobotu rano) se muzes vyspat, cist, jist, a jsi docela odpocinutej, alespon v porovnani s autem.
asi 4500Kc, co jsme platili ve trech za takovou cestu z OV napr. do Otztalu mi zdaleka neprijde takova vyhodna cena. cca 1700km, spotreba 7l Nat., pri letni cene 39 Kc je to jenom za benzin vice. A amortizace je docela vyrazna, i kdyz to neni hned videt... Pravda, jizdenka od CD za cca dvojnasobek uz tak fajn neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod JenikCestovatel » pon srp 11, 2014 9:13

Jestli levně tak stopem. Procestoval jsem tak dvoje prázdniny a bylo to opravdu levné a nemusel jsem se o nic starat. Navíc se dozvíš spoustu nových informací a tipů od lidí co tě vezou :) Fakt doporučuji si to vyzkoušet.
JenikCestovatel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř črc 2, 2014 12:26

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod Vachon » pon srp 11, 2014 9:27

Amortizace neamortizace... Nezapomínal bych na faktor, který je, myslím, důležitější, a to kam chceš jet a co tam chceš dělat. Auto má značnou výhodu ve flexibilitě, člověk má na místě dopravní prostředek, dojede a odjede v libovolný čas z míst, kam někdy ani veřejná doprava nejezdí, neřeší se přestupy apod. Někdy se dá u auta nebo v něm přespat, nechat v něm věci apod. Na druhou stranu je veřejná doprava skvělá (je-li k dispozici), pokud se dělají přechody, kde není místo příjezdu totožné s místem odjezdu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » pon srp 11, 2014 16:27

Jasne, vzdycky podle situace a moznosti. Dobra je taky kombinace verejne dopravy a stopu. Ac nejsem zadny stopar, vyuzivam ji pomerne casto. Na koncovych usecich v horach funguje stop skvele (v Rakousku), mistni jsou obvykle velmi ochotni a casto zastavi uz prvni nebo druhe auto. Zvlast na sestupech se to hodi, clovek vyleze na nejake horske silnicce, nejblizsi nadrazi 20 km, bus jede dvakrat denne pokud vubec a i tak se da skoro spolehnout, ze na nadrazi do hodiny bude. Takze neni moc nutne resit, kde sestoupit jen kvuli doprave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod terezaslovensko » stř zář 17, 2014 8:56

caute, skusim tu - chceli by sme ist s kamoskou na vikend do Rakuskych Alp, niekam nie moc daleko od Bratislavy, nejake najblizsie, ale pekne kopceky, prirodu. Bola som davnejsie na ferratach, ale teraz by malo ist len o turistiku v prirode, nejake pekne vyhlady, a tak. Co odporucate? Idealne aj s moznostou prespania :) dakujem za tipy! :t:t
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Prosba o radu - Rakouské, nebo Italské Alpy

Příspěvekod mike » čtv zář 18, 2014 1:00

Nejbliz mas Rax. Moc pekne je Gesause, taky neni daleko. Pak Schladmingske Taury, viz tady, posledni odstavec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Tipy