Julky a okolí - jednodenní túry

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod Hiram » ned čer 22, 2014 23:48

Ahoj, prosím o radu, znalé místního terénu. Opět jedeme na dovolenou do Chorvatska, na Istrii, a je příjemné spojit cestu s několika dny v horách. Problém je požadavek na "nízkou náročnost" trasy. Triglav, Mangart apod. nepřipadá v úvahu. Nejde o dobývání vrcholů [-X Chceme se v klidu :t:t a pokochat parádní vyhlídkou :shock: .
Skvělá je například trasa ze sedla Vršič na sedlo Vratca, odtamtud na Sleme. Nebo ze Staré Fužiny, nad Bohinjským jezerem na planinu Viševnik. Luxusní i údolí Krnica. Hezká i jezera v Itálii pod Mangartem (Laghi di Fusine).
Problém jsou suťoviska nebo výrazněji exponovaná místa v průběhu trasy.

Máte nějaký tip na další podobné trasy v samotných Julkách nebo bližším okolí Itálie, Rakouska? Uvažoval jsem o Karavankách, nebo autem na Grossglockner.

A jeden konkrétní dotaz: jaká je cesta normální trasou na Prisojnik? Myslím tím ze sedla Vršič - Soví hlava - Na Robu (?) - Okno a popřípadě až na vrchol?
Uživatelský avatar
Hiram
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned pro 29, 2013 23:03
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod mike » pon čer 23, 2014 0:00

Na tohle budes mit nejlepsi, kdyz si koupis pruvodce. Jsou tam trasy ruznych obtiznosti od vylozne rodinnych po narocne turisticke, jsou tam popisy, casy a fotky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod Hiram » pon čer 23, 2014 16:47

Mám zmíněného průvodce: Julské Alpy - turistický průvodce Rother - 4.vydání /Slovinsko,Itálie/ (ISBN 80-7316-218-0) a stojí vcelku za prd... #-o
Uživatelský avatar
Hiram
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned pro 29, 2013 23:03
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod Hiram » úte čer 24, 2014 22:33

Abych dal informace,... jsou tam například fotky otočené o 180°. Popis tůry je velice stručný místy až zavádějící. Použité termíny nejsou vůbec konkrétní. Mnoho informací je zcela zkreslených. Například převýšení u všech tras je zřejmě rozdíl výšky místa startu a cíle. Ovšem absolutní a ne kumulovaný - tj. například trasa 21 z města Bovec k vodopádům - udávané převýšení 37m :-) Jen ten vodopád má přes 100m...
Uživatelský avatar
Hiram
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned pro 29, 2013 23:03
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod mike » stř čer 25, 2014 2:22

Hmm. S pruvodcema od Rotheru mam prevazne dobre zkusenosti, ale spis jsem vzdycky bral jako inspiraci. Kam se kouknout, co od toho asi muzu cekat. Je mozne, ze zalezi na konkretnim autorovi. Tady vypada, ze to byl Cech. Ze by to bylo tim?

Tenhle je z tech klasickych, mam nekde asi prvni vydani a tenkrat nijak nevybocoval z toho, co jsem znal. Jen jsem ho nakonec nevyzkousel v praxi. Jsou i jine, mnohem podrobnejsi i s vyskovymi profily, tam uz se na udaje spolehnout dat. Mam treba posis cest pres Dolomity Alta Via 4 - 7 a tam jsou podrobne popsany useky v rozsahu nekolika hodin chuze i s variantami. Akorat je nemecky, takze mu poradne nerozumim a mam ho taky jen na inspiraci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod apuka » stř čer 25, 2014 4:41

No, nevim... Ja toho pruvodce mam. Pravde, jeste jsem tam nebyl, ale splnuje presne to, co se od nej muze ocekavat - zakladni popis, jak se tam dostanes, odkud vyrazis, kam dojdes, cca obtiznost (to je ponekud subjektivni, ale vramci knizky - snad - konzistentni), cas, relativni prevyseni (rozdil vychoziho a ciloveho bodu - to je v podobnych priruckach docela normalni), proc tam mas jit a strucny popis cesty. Mas tam mapku, nektere veci muzes podle ni domyslet. Ale rozhodne nemuzes ocekavat podrobny popis vystupu, okoli, vyskovy profil, atd... Na to jsou jine publikace, resp. popisy konkretnich tras od lidi na Internetu. Jenomze tam si najdes tri trasy od tri ruznych lidi a zadnou konzistenci v tom nenajdes (napr. co se tyce hodnoceni obtiznosti a casu).
Proste - jak psal mike: je to na inspiraci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod mike » stř čer 25, 2014 15:43

Taky to tak vidim. Pruvodce vypada stejne, jako ostatni, co jsem driv pouzival, akorat jsem ho nevyzkousel v terenu, takze pripadne chyby nemuzu posoudit. Ty dalsi (namatkou Osttirol) jsem ale pouzival a bylo to v pohode. Jde o turisitku po znacenych cestach u te obvykle staci mapa, takze tohle je opravdu spis kam jit a proc. Pozdeji jsem je pouzivat prestal, jelikoz jsou cesty moc jednoduche. I s tehdejsi pritelkyni jsme pred hodne lety chodili uz jen cerne trasy.

Problem je spis s pruvodcema, ktere se tvari, ze poskytuji podrobnejsi informace od cloveka, ktery oblast a trasu dobre zna a v realu se ukaze, ze je to uplne mimo a ze tam nejspis nikdy nebyl. Typicky Ivo Petr, to uz jsme tu resili driv.

Rother umi u lepsi pruvodce, jak uz jsem psal vys. Treba tenhle, ktery neustale doporucuju. Stejny format, ale mnohem vic podrobnosti. Vzdycky nekolik variant trasy, vyskovy profil, obtiznost, casy a podrobnosti vcetne moznosti vystupu na vrcholy okolo trasy. Jenze tohle je uz pro trochu zkusenejsi a narocnejsi turisty a pocita se s vice/mnohadenni akci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod eimles » stř čer 25, 2014 15:57

průvodce sem průvodce tam...
jdi na Krn (neboli dle některých průvodců Monte Nero)
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod JenikCestovatel » ned lis 16, 2014 9:22

Není to tak úplně túra, ale částěčně jo. Za mě doporučuji ubytovat se v kempu Vodenca kousíček od Bovce a tam si zarezervovat canyoning. Pro mě to byl jeden z nejlepších zážitků. Kemp je vedený Slováky, takže to tam působí velmi domácky a všechno vybavení ti tam půjčí. Když se člověk rozhodne zůstat déle, může si sjet Soču na raftu. Taky doporučuji!
JenikCestovatel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř črc 2, 2014 12:26

Re: Julky a okolí - jednodenní túry

Příspěvekod apuka » ned lis 16, 2014 12:20

Kdyby jeste nekdo hledal zajimave jednodenni vylety bez velkych obtiznosti a sutovisk, tak v okoli Bovce mohu doporucovat Svinjak (ale za tepleho pocasi a slunka bude asi hodne teplo) s kratkou odbockou po ceste na zbytky opevneni a z pevnosti Kluze (? nemam pred sebou mapu) na Rombon s odbockou na kotu 1313 a prohlidkou zbytku pevnosti po ceste. Nejsou to klasicke Julky, ale urcite stoji za to.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Tipy