Výprava s minimálními náklady

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod ametis » pon kvě 5, 2014 12:18

Ahojte, plánujeme výpravu někam po evropě, ale s co nejnižšími náklady. Tenhle nápad u nás vznikl po shlédnutí filmu "North from the Sun", kde dva kluci strávili zimu na pláži v Norsku prakticky bez peněz. Velmi mě zaujal Norský systém - najdeš-li v obchodě neco prošlého, máš to zadarmo. Zajímalo by mě jestli v nejaké další evropské zemi (která je blíž než Norsko) funguje něco podobného? :)
Uživatelský avatar
ametis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon kvě 5, 2014 11:53

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Wiking » pon kvě 5, 2014 19:02

No nemecky Kaufland ma uvnitr na tabuli napsano, ze pokud najdes neco prosleho, dostanes Gutschein (jak se to rekne cesky? asi "kupon") v hodnote 2,50€ a za ten si muzes koupit cokoliv chces..
Fakt ze, ze jsem za 10 let co si pamatuji jeste nikdy u nich nenasel nic prosleho :-)
Pokud neco konci, tak 2-3 dny pred terminem na to daji slevu 30 az 50%, a kdyz konci nejaka cerstva zelenina, tak na to hodi klidne i 90% slevu (pak to stoji 10 centu namisto puvodniho 1,-€)
Kdyz ani to by se neprodalo, daruji to armade spasy..
Takze spolehat se ze v Nemecku najdes neco prosleho znamena jistou smrt hladem :rolleyes:

Jinak mam kamose co je na Gran Canarii uz 17 let bezdomovec.. spi na plazi, nejvetsi mrazy v zime = +16°C (plus, ne minus..hihihi)
Sprchy na plazi zdarma, takze nemusi smrdet, cigarety vysomrujes od turistu (krabicka tam stoji kolem 1€) denne pracuje tak 20 minut, pozameta pred par hospodama na te promenade a oni mu za to daji najist a napit. Jinak jidlo tam je zdarma i v kostele, nejaka jejich katolicka charita, kde ovsem davaji namatkove dychat a pokud mas cokoliv jineho nez 0,00 promile tak te vykopnou a nic nedaji :-)
Proste: zit tam zdarma kde prachaci delaji dovolenou je snem mnoha mladych lidi :lol:
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Hiram » pon kvě 5, 2014 23:10

Sen mladých lidí být bezďákem na Gran Canarii * ? Jo docela mi to tak někdy připadá... :rolleyes:

Co tím myslíš s minimálními náklady? Jak moc minimální? Třeba loni jsme byli týden v Julských alpách a týden na Istrii, vyšlo to fakt levně. Na můj vkus akorát. Teď je otázka jestli hledáš způsoby jak ušetřit na jídle, ubytku nebo dopravě a jak moc "na krev" to má být? Já se snažím jít zlatou střední cestou. Zatím bych řekl, že spaní v kempu, nákup na celou dovolenou doma v supermarketu a cesta vlastním autem vyjde v poměru cena/pohodlí velice dobře.
Třeba otec tam v mém věku jezdil vlakem. Dnes je to nereálné, ačkoliv jsem našel pár článků, jen pár let zpět, kdy snad jízdenka ještě vycházela nějak rozumně.
Podle toho co kluci po Erasmu říkali o Norsku, asi se tam spousta věcí dá vybavit "alternativně". Něco přesto budeš muset zaplatit a ceny jsou vysoké. Takže v součtu?
Mě třeba fascinují ceny letenek do destinací, kde si jinak žiješ celý den za pár dolarů. To může být taky ve finále velice zajímavý součet.
Nechci tím nic kritizovat, sám nemám zkušenosti, rád si nechám poradit a přečtu Vaše zkušenosti :prayer: Jen jsem chtěl nadhodit další témata...
Uživatelský avatar
Hiram
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned pro 29, 2013 23:03
Bydliště: Brno/Olomouc

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod ametis » úte kvě 6, 2014 6:41

Wiking píše:Proste: zit tam zdarma kde prachaci delaji dovolenou je snem mnoha mladych lidi :lol:

To by nebylo špatný, 17let bych ale na jednom místě nevydržel a vzhledem k tomu, ze 17 mi bude za čtrnáct dní, tak je pro mě ten časový horizont dosti nepředstavitelný. (a na Kanárech je na můj vkus moc vedro :D)

Nemám úplně představu, kolik by ty minimální náklady měly být, ale jelikož nikdo z nás ještě není pracující, tak musí být tak vysoké, kolik si můžeme našetřit za rok z kapesného, popř. z nějaké brigády.

Šetřit se určitě pokusíme na všem. Vlastním autem bohužel jet nemůžem :(, ale pokusíme se sehnat co nejlevnější vlak (proto jsem se ptal na nějakou zemi, která by byla blíže než Norsko). Důvod proč se mi líbí to jídlo zdarma, je ten, že se budeme moci dodatečně rozhodnout, jestli tam budeme dva týdny nebo měsíc. A co se týče ubytování, tak to si nesem na zádech :wink:.
Uživatelský avatar
ametis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon kvě 5, 2014 11:53

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod kareha » úte kvě 6, 2014 7:20

O tom, jak se da putovat s minimalnimi naklady, se da pocist treba tu http://www.nakole.cz/knihy/54-putovani- ... a-nic.html, případně tu http://www.kralovstvimap.cz/ze-zivota-c ... k/d-73779/.
Na muj vkus už to hraničí s bezdomovectvím a somrováním, ale názor si může udělat každý sám.

Obecně bych řekla že levněji asi vyjde východní Evropa?
kareha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv srp 14, 2008 13:30

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Skimpy » úte kvě 6, 2014 7:34

Rozumím, že jako student chceš co nejlevněji cestovat. Docela levně bylo na Ukrajině, nevím jak v současné situaci je tam rozumné jezdit byť mám na mysli Zakarpatí.

V Syrakůsách na Sicílii jsem potkal žebrající "mládež" s pejsky, byli to češi a docela jsem se za ně styděl.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod bibi » úte kvě 6, 2014 7:42

A alternatíva bus/vlak je predsa stopovanie... Poznám ľudí okolo seba, ktorí prestopovali Európu.
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod ametis » úte kvě 6, 2014 8:01

Skimpy píše:V Syrakůsách na Sicílii jsem potkal žebrající "mládež" s pejsky, byli to češi a docela jsem se za ně styděl.

Hmm. To zase nechci, aby se za nás někdo musel sytdět...
bibi píše:A alternatíva bus/vlak je predsa stopovanie... Poznám ľudí okolo seba, ktorí prestopovali Európu.

Nas je osm, to bysme museli stopovat autobusy :D

Tak to vidim, že půjdeme asi po čechách, když jsem se koukal na ceny vlaků... za jdenu jízdenku můžu čtrnáct dní jíst... myslím že v českém ráji nakonec taky bude hezky O:)
Uživatelský avatar
ametis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon kvě 5, 2014 11:53

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Skimpy » úte kvě 6, 2014 8:05

Když je vás tak hodně tak to je ideální vlakem po ČR, tam je množstevní sleva :-)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod ametis » úte kvě 6, 2014 8:26

OT: A většinou se s náma sveze ještě někdo jiný, kdo tvrdí, že taky patří do skupiny :D
Uživatelský avatar
ametis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon kvě 5, 2014 11:53

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Miras » úte kvě 6, 2014 8:27

No, zas kdybyste měli zůstat v česku, tak proč ještě utrácet za vlak? Tady je hezky všude, tak není nad to se doma sbalit, stanovit si přiměřeně volnému času vzdálený cíl, a vyrazit :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod grco » úte kvě 6, 2014 8:30

Miras píše:No, zas kdybyste měli zůstat v česku, tak proč ještě utrácet za vlak? Tady je hezky všude, tak není nad to se doma sbalit, stanovit si přiměřeně volnému času vzdálený cíl, a vyrazit :wink:


Kde? :-..
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Skimpy » úte kvě 6, 2014 8:35

to Grco

tak třeba Tatry...
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Miras » úte kvě 6, 2014 8:40

@grco: Kdekoliv mimo město :wink: Stačí otevřít oči a rozhlídnout se *
Naposledy upravil Miras dne úte kvě 6, 2014 8:44, celkově upraveno 1
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod grco » úte kvě 6, 2014 8:40

@Skimpy: Pre mna Tatry nie su nic moc. Male, moc "skalnate", vela ludi, naprd sluzby. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Jimm22 » úte kvě 6, 2014 8:53

Co jsem byl před 10 lety ve španělsku tak jsem tam za 3 měsíce neutratil za jídlo skoro nic, max něco pivka a dobroty na chuť co kde byly. Na oběd jsme vždy chodili do nějaké místní armády spásy nebo co to bylo, dostal jsi oběd a tašku s jídlem, tuňák, konzervy, obloženou bagetu, ... na zbytek dne. No bylo toho tolik, že si to neujedl.
Cestování stopem, měli jsme s sebou každý asi 100E a stačilo to i na to něco dovést domů. Ale to jsem byl hodně mladej, dnes už bych si jídlo kupoval :)
A loni Rumunsko a tam je levněji jak u nás.
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod bibi » úte kvě 6, 2014 8:56

ametis píše:...Nas je osm, to bysme museli stopovat autobusy :D ...

To sa rieši štýlom: tak o 4 dni sa uvidíme v Marseille :)
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Simi » úte kvě 6, 2014 9:27

Presne tak, vzdycky se dohodnout kde a kdy se potkate. Navic v dobe mobilu je to pohoda a posles kamosum, ze jsi tam a tam. Kdyz jsme stopovali po Evrope v dobe, kdy vetsina z nas mobil nemela, meli jsme dohodu, ze se sejdeme tam a tam v poledne pred kostelem na namesti/radnici/postou atd. :ú A vzdycky to klaplo...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Vachon » úte kvě 6, 2014 9:36

Když jsem naposled (před pár lety) zkoušel koupit jízdenky na vlak do zahraničí, paní u pokladny se mě automaticky zeptala jestli mám režijku a když jsem řekl že ne, tak upřímně vytřeštila oči a zvolala "To ale bude strašně drahý!"
Bylo... Letenky vyšly výrazně levněji a od té doby vím, že dráhy nejsou dopravní prostředek, ale sociální zařízení pro své zaměstnance, placené z mých daní.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Hafi » úte kvě 6, 2014 12:30

@Vachon: jasně občas to bude dražší než letenka...ale letadlo nelítá všude a pak je nutno počítat i dopravu z/na letiště. A pak je druhá věc, že když člověk přijde na pokladnu a chce jízdenku, tak se to pošítá z nějakého mezinárodního tarifu...který je strašně drahý. Využitím některých slev (které nemusí být vázány na nějakou slevovou kartu) lze cestovat vcelku levně.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Vachon » úte kvě 6, 2014 13:13

Mně vadí, že nejsou konkurenceschopní ani na trasách, kde by měli z logiky věci dominovat.
Třeba do Tater (z Prahy) by se jelo perfektně nočním do Popradu, jenže když si to spočítáš, tak už pro tři lidi je cena oproti autu naprosto mimo (a to ještě se započítáním nějaké kombinace lístku do Ostravy a z Ostravy, na což nejsem zvědavý, abych se šťoural všema jejich tarify).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod sobb » úte kvě 6, 2014 13:52

ametis: Minimálnonákladové cestování asi nejlépe opravdu splňuje ten stop a spaní venku, akorát pro skupinu osmi lidí je obojí špatně proveditelné, na tohle je ideál dvojice. Co se týče jídla, tak už to není nikterak velká položka, která by Tě omezovala v délce pobytu. Jíst musíš i doma a ve většině zemí není dráž než u nás, respektive i v těch drahých zemích vždy najdeš i něco levného nebo v akcích.
Ve Skandinávii a i některých jiných zemích si třeba pár kaček můžeš přivydělat vracením PETek a plechovek a ještě k tomu můžeš mít dobrej pocit, žes uklidil :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod martinnakole » úte kvě 6, 2014 14:57

Na vlaky do zahraničí InterRail - http://www.interrail.eu/interrail-passes/global-pass - úplně nízkonákladový to neni, ale ve srovnání s tím, kolik stojí vlaky normálně a jak je tahle věc neuvěřitelně flexibilní, je to skoro zadarmo. Zrovna včera jsem počítal, že za polární kruh a zpátky se s tim dokážu dostat asi za 6 tisíc a ještě si při tom vyšvihnu trek třeba přes Jotunheimen a stavim se v Kodani :roll:
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod mike » úte kvě 6, 2014 15:05

sobb píše:Co se týče jídla, tak už to není nikterak velká položka, která by Tě omezovala v délce pobytu. Jíst musíš i doma a ve většině zemí není dráž než u nás, respektive i v těch drahých zemích vždy najdeš i něco levného nebo v akcích.

Kousek vys psal, ze mu jeste neni 17, takze je celkem pravdepodobne, ze naklady na jidlo doma resi rodice. Coz neni nic proti nicemu v tomhle veku, jen ze kazde naklady jsou vetsi nez nula ;-) A taky si clovek nemusi uvedomovat, kolik doopravdy naklady na jidlo jsou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Miras » úte kvě 6, 2014 15:10

mike píše:A taky si clovek nemusi uvedomovat, kolik doopravdy naklady na jidlo jsou.

Ideální příležitost to zjistit! :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Vachon » úte kvě 6, 2014 15:19

Těch osm osob (jak teď koukám) je hodně limitující, z hlediska low-costu.
Ať už jde o dopravu (stop), bydlení (bivak, spaní u někoho na zahradě, na autobusové zastávce...), snad i tu "stravu z potravin před lhůtou trvanlivosti".
Jeden, dva jsou v pohodě všude na světě, vždycky se najde někdo, kdo pomůže, tak nějak se ztratí. Osm, to už je spoušť kobylek i pro Armádu spásy...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod mike » úte kvě 6, 2014 15:29

Vachon píše:Když jsem naposled (před pár lety) zkoušel koupit jízdenky na vlak do zahraničí, paní u pokladny se mě automaticky zeptala jestli mám režijku a když jsem řekl že ne, tak upřímně vytřeštila oči a zvolala "To ale bude strašně drahý!"

Asi vypadas jako socialni pripad :twisted: Kupuju jizdenky do zahranici bezne a nikdo o mne nemel takovou starost ;-)

Zakladni jizdne drahe je, ale kdo aspon obcas cestuje vlakem ma IN kartu a automaticky slevu Rail+ 25%. Celkem snadno se da dostat na 35% a u skupin je to jeste lepsi. Jen to chce mit aspon zakladni prehled, plne jizdne je delane na oskubani prave takovych, co jedou vlakem jednou za 10 let.

Vachon píše:Mně vadí, že nejsou konkurenceschopní ani na trasách, kde by měli z logiky věci dominovat.
Třeba do Tater (z Prahy) by se jelo perfektně nočním do Popradu, jenže když si to spočítáš, tak už pro tři lidi je cena oproti autu naprosto mimo (a to ještě se započítáním nějaké kombinace lístku do Ostravy a z Ostravy, na což nejsem zvědavý, abych se šťoural všema jejich tarify).

Jenze to pocitas jenom benzin. Zkus pocitat plne naklady tj. nejakych 4 - 5 Kc na km a jsi nekde jinde. Ono nejde ani tak o naklady, jako o zivotni styl. Kdyz auto nemam (nechci), tak jsou pro mne naklady na cestovani o rad mensi, nez kdybych si ho kvuli tomu porizoval. Kdyz uz auto mas a fixni naklady nepocitas, protoze bys je mel stejne, tak to vychazi jinak.

Navic v civilizovanych zemich se cestovani vlakem nebere jako levna alternativa, naopak. Platis za rychlost a pohodli navic. Muzes si odpocinout nebo pracovat a nemusis se venovat rizeni plechove kravy ;-) Tomu pak odpovida i cena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod mike » úte kvě 6, 2014 15:42

Miras píše:Ideální příležitost to zjistit! :wink:

Ano, ale radeji u nas, kde se da v nouzi snadno vratit domu, nez nekde na druhem konci sveta ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Hafi » úte kvě 6, 2014 15:44

Vachon píše:Třeba do Tater (z Prahy) by se jelo perfektně nočním do Popradu, jenže když si to spočítáš, tak už pro tři lidi je cena oproti autu naprosto mimo (a to ještě se započítáním nějaké kombinace lístku do Ostravy a z Ostravy, na což nejsem zvědavý, abych se šťoural všema jejich tarify).

Zpáteční vlak včetně lehátek pro 3 stojí 4500 Kč bez jakýchkoli čárůmárů s Ostravou, ale nejpohodlněji přes net, aniž by si musel jít na nádraží. Autem je to 1100 kilometrů, to je tak 2-2,5 tisíce za benzín, poměrná část dálniční známky, oleje, pneumatik, povinného ručení, opotřebení auta a 12 hodin šichta za volantem. Nevím, jak počítáš ty, ale já i ve čtyřech pojedu vlakem. Koneckonců tam tak i zítra jedu...v patnácti lidech a do Ružomberoku...to to vyšlo díky vhodnému využití jízdenek a toho že pár je dětí do 15 let na necelý 1000 za zpáteční.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Výprava s minimálními náklady

Příspěvekod Vachon » úte kvě 6, 2014 15:48

Mike: Jezdí-li člověk sám, vychází ekonomika vlak/auto samozřejmě jinak. Jinak nechci rozpoutávat flame, není to už téma tohohle vlákna, ale vážně mě s..e, když jediná relace, kde se dá s ČD jezdit v jakžtakž civilizovaném standardu a za rozumnou cenu, je trasa Praha-Ostrava, a to je jen díky konkurenci, kterou si ČD za každou cenu (doslova) spolu se spřízněnými politiky nenechá pustit jinam.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Další

Zpět na Tipy