Kopec počátkem listopadu

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod progym » stř říj 2, 2013 13:41

Ahoj,

máte někdo tip na pěknej kopec v rakouských Alpách? :((
Chtěl bych počátkem listopadu ještě udělat nějakou víkendovku na lehko a tedy přes chatu. :t:t
Přemýšlel jsem o Toteskách a Gr.Priel a Spitzmauer, ale Prielschutzhaus už je zavřený a nevím jestli tady funguje winterraum.

Nejsem línej ležet v mapě, ale docela rád si přečtu pár tipů co kdo šel v tomto období.

dík.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » stř říj 2, 2013 23:18

Par tipu bych mel:

- predloni jsem byl v druhe pulce listopadu v Gesause a vylezl na Reichenstein a Hochtor. Na chate pod prvnim winteraum nebyl (nebo jsem ho nenasel), na Hesshutte pod druhym jo a celkem velky (ale chodi tam lidi). Ten rok byl listopad neobvykle teply, ale na zacatku by to melo jit normalne, kdyz bude hezky.

- Karnske Alpy na rakousko-italske hranici. Je to hodne na jihu a byl jsem tam jednou na konci rijna uplne v pohode. Na rakouske strane byl snih a led, na italske babi leto. Chce to tlakovou vysi. Znovu jsem tam byl minuly tyden a to bylo v Italii vylozene leto. Vrcholu je tam nekolik, doporucil bych Monte Coglians (Hohe Warte) normalkou z Italie a Peralbu. Tam vede normalna severni stenou, lepsi je ferata z Italie. Celkem lehka, sel jsem ji bez jisteni, ale to vrele nedoporucuju. Kdyz jsem se v pulce vertikalni casti blbec kouknul dolu, tak to bylo slusne psycho. Na normalce byl snih a led, ale nesmeky mi na sestup stacily.

Na Coglians se jde z chaty Marinelli, kde ale myslim neni winterraum, aspon jsem si zadneho nevsiml. Druha moznost je Wolayerseehutte v Rakousku a pod Coglians pomerne zabavnou cestou Spinotti, ktera je tezsi, nez vystup na vrchol (v Dolomitech by nejspis bylo lano po cele delce, tady jen sporadicky). Rozhodne nedoporucuju jit nahoru primo z Rakouska. Jednak se jde severni stenou a jednak je to D/E ferata. Je tam jeste nekde stara, jednodussi, ale porad severni stena.

Pod Peralbou je Rifugio Calvi, kde je winterraum (spal jsem tam) a na druhe strane Hochweissstainhaus, kde bych ho cekal taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Vachon » čtv říj 3, 2013 0:51

Na Prielschutzhausu je luxusní vytápěný winterraum.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 3, 2013 1:04

Plny Cechu? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod progym » čtv říj 3, 2013 7:38

Pánové díky za tipy :D

Přemýšlel jsem o Silvrettě, na Wiesbadenerhutte je solidní winterraum a chatař hroznej pohodář, ale mám to cca 700km a jen pá-ne.

Ty Totesky na Prielschutzhausu asi ideálka.... :lol:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Pavelsni » úte říj 13, 2020 12:38

Zdar,
chceme ještě letos stihnout podzimní trek v Alpách a podle předpovědi počasí bude jedna z posledních možností příští týden. Do oka mi padl NP Gesäuse, byl by nějaký tip na cca 3 denní túru? Samozřejmě si to nastuduju, ale s doporučením se bude studovat o něco líp :wink:
Doufám teda, že sníh, kterej má padat tenhle týden, ještě stihne roztát (aspoň většina).
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod apuka » úte říj 13, 2020 13:46

Myslim, ze jsi prilisny optimista...

1) Moc se oteplovat v nejblizsim obdobi v oblasti nema. Snehu je poruzne, hodne se to meni i na blizke vzdalenosti (sledovat muzes ruzne merici stanice, bohuzel ne vsechny maji i vysku snehu, tady, mozna Ti to pomuze, i kdyz v oblasti Gesausee toho tolik neni. Vyska snehu je ted mezi 0 az cca 60 cm. Jeste muze neco taky pripadnout, ale predpovedi na delsi obdobi jsou zatim hodne neprukazne.

2) Nejsem si vubec jisty, ze se za 2-3 tydny tam jeste dostanes... Kdyz nas nevyhodi Rakusaci, tak mozna bude Rakousko zarazene mezi zeme s ohrozenim, coz bude znamenat problemy alespon ponavratu (karantena/testy). Oni na tom nejsou taky dobre, sice v cislech lepe nez my, ale trendy jsou stejne jako u nas pred tydnem, dvema. Navic syn spominal, ze se tam vazne uvazuje o omezeni pohybu bez vazneho i venku a to bude platit i na horach a pro Tebe. Tezko prijmou Tvuj "vazny duvod" nutnost se projit po horach.

Uvidime, jak to dopadne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Pavelsni » úte říj 13, 2020 13:57

To já jsem vždycky :)

1) Jasně, jakmile bude sněhu hodně, nebudem to hrotit. Jen jsem si říkal, že dle předpovědi by ještě novej sníh mohl roztát, ale uvidíme. Budem to sledovat, díky za odkaz. Já si právě trochu myslím, že by příští týden mohla přijít klasická tlak. výše, ale uvidíme.
2) To je další otázka, ale jak jsem předeslal, vidím to optimisticky (v úvahu by přicházel příští týden). Když se to nějakým způsobem omezí, ať už z naší nebo rakouský strany, uděláme alespoň nějakej trek útěchy v ČR (už delší čas mě zajímají Rychlebky).
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » úte říj 13, 2020 15:49

Fakt nevim, co vidis. Na jakou predpoved koukas? Ja naopak vidim tlakovou nizi na Alpama do pulky pristiho tydne (a pak predpoved konci). Plus to, ze rijnovy snih v Alpach hned tak neroztaje, na to potrebuje aspon tyden az dva otepleni a nahore uz obvykle neroztaje az do jara. Pravda, Gesause je nizke, tam by mozna jeste mohl, ale urcite ne rychle.

Gesause je pekne, ale za mokra bych tam nejel. Je to samy vapenec, spousta zajistenych useku, obcas nic moc zajistenych a tam fakt nechces, aby to klouzalo. Dole je zas listi a jehlici, to taky mokre pekne klouze.

No a taky si myslim, ze nas Rakusaci zavrou uplne, vlastne mi unika, proc to jeste neudelali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Kuba Turek » stř říj 14, 2020 16:22

Když už Gesäuse v listopadu, tak spíš po turistických cestách. Třeba tohle:

1. den: Autem do Kaiserau nebo podle podmínek až k chatě Oberst Klinke (ale riskuješ, že zapadneš a auto tam necháš až do jara). Na Kalbling a Sparafeld a zpět k chatě. Nejspíš bude zavřená, ale na parkáči si klidně postavíš stan.

2. den: Přes chatu Mödlinger do Johnsbachu (přespíš v hostinci Kölblwirt) nebo dorazíš až na Hesshütte.

3. den: Vyjdeš na Zinödl, vrátíš se na Hessovu chatu, sejdeš opatrně po lehké ale dlouhé částečně jistěné (ferátové vybavení netřeba) Wasserfallweg do Gstatterboden. Odtud si zavoláš místní taxibus, který tady slouží jako hromadná doprava, a necháš se odvézt do Kaiserau k autu.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod apuka » stř říj 14, 2020 16:31

Popravde receno, syn vcera rikal (on je sledovacem alpske predpovedi), ze pry ma podle predpovedi do konce tydne (nebo za tyden???) napadnout az pul metru snehu v Alpach v A. Nevim kde, ale trocha predpokladam, ze to bude dostatecne rozlozene. Pry uz na videnskem Skialp-kopci (jemno nevim, je to o neco vyssi jako Lysa) uz vcera byly stopy skialpinistu.
Takze bych to videl max na zimni turistiku - a spise daval bacha na mozne laviny a padajici snih.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2020 18:04

Kuba Turek píše:... vrátíš se na Hessovu chatu, sejdeš opatrně po lehké ale dlouhé částečně jistěné (ferátové vybavení netřeba) Wasserfallweg do Gstatterboden.

Zrovna Wasserfallweg je jedna z cest, ktera je za mokra docela neprijemna. Neni to nic tezkeho, ale obcas je kam spadnout a to zrovna v mistech, kde se sleza po vapenci nebo po zeleznych schodech (a mozna i zebricich, uz si nevzpominam). Za snehu bych tudy fakt jit nechtel, to by ty schody byly o hubu (za nima je propast, co si vzpominam).

Na Hesshutte je slusny winterraum, ale byvaji tam lidi i v listopadu. No a kdyz uz by tam byl, tak klidne muze na Hochtor, ale tam taky byvaji lidi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Pavelsni » stř říj 14, 2020 18:32

Co jsem koukal včera na předpověď (více modelů) bylo tam od neděle/pondělí slunečno a přes 10°C, od půlky tejdne pod mrakem, ale beze srážek. Dneska je to podobný. Potíž je v tom, že budem mít volno asi až koncem tejdne. Samozřejmě sledujeme aktuální podmínky a když to k tomu nebude, dáme čundr v ČR.
Díky za tipy, kouknu na to.
Co se týče situace ohledně Covidu, je to sice horší než v srpnu (kdy jsem tam byl a bylo to úplně v cajku), ale pořád se tam může po horách normálně chodit. Kéž by to tak zůstalo, ale dneska člověk neví.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2020 19:16

Koukam na tenhle model, konkretne na tlak a tam nic moc pozitivniho nevidim. Podzimni tlakova vyse nad Alpama ma mit minimalne 1020 hPa, 1030 je lepsi.

Po horach sice chodit muzes, ale nejdriv se tam musis nejak dostat. Vynalez teleportu ma bohuzel znacne zpozdeni...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Kuba Turek » čtv říj 15, 2020 3:01

mike píše: No a kdyz uz by tam byl, tak klidne muze na Hochtor, ale tam taky byvaji lidi.
Zasněžené police ve spodní části normálního výstupu na Hochtor jsou teprve o ústa! To už je lepší jít/lézt po hřebeni Dachgrat (2+ UIAA). Viz: https://www.horydoly.cz/horolezci/nadob ... chtor.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 4:30

Bavime se o turistice. Vsak pisu, ze jestli bude snih, tak je blbost tam vubec jezdit. Bez snehu je to celkem lehka castecne zajistena tura.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod oodoow » čtv říj 15, 2020 7:34

Za sněhu je směrem od Hesshute Hochtor fakt ořišek. A to stačí fakt troška sněhu, nemusí to být žádné závěje. Jsme to po pár hodinách snažení se někde ještě daleko pod vrcholem vzdali a nakonec museli i slaňovat dolů, protože jinak se vrátit rozumně nešlo.
Wasserfallweg mi proti tomu přišel v pohodě i za mokra, možná kdyby tam byl led, byl by problém.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod apuka » čtv říj 15, 2020 9:08

Pavelsni píše:Co jsem koukal včera na předpověď (více modelů) bylo tam od neděle/pondělí slunečno a přes 10°C, od půlky tejdne pod mrakem, ale beze srážek. Dneska je to podobný.
Pokud chces mit asi nejrelevantnejsi predpovedi, koukej se na Alpenverein. Co jsem linkoval, tak ano mas tam nad nulou ve 2000m az od utery, navic pres vikend jeste ma nasnezit. Ale neni tam pravdepodobnost predpovedi - a ty se jeste mohou nekolikrat zmenit na obe strany.

Jeste ze z toho linku vrat o jednu uroven zpet (v radku " Alpen > Pyhrn, Rax, Schneeberg, Wienerwald > Gesäuse > 7-Tage-Übersicht" klikni na Gesause), tam mas podle jednotlivych dnu rozdelene i do casovych useku. A hlavne je dobre se podivat na hlavni stranku (klikni na velky napis "Alpenvereinswetter") a precist si, co piso (staci dat do translatoru, jen radeji do anglictiny). Zvyknou tam psat i o celkovem vyhledu, podle toho to vetsinou dost vychazi. Jen necekej moc dlouhodobou predpoved.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Lipon » čtv říj 15, 2020 10:55

mně se do Alp docela osvědčila aplikace bergfex Wetter, pokrývá primárně Alpy a Dolomity
aktuální screenshot s předpovědí tu
jednak je tam hodinový rozpis (který je vcelku přesný) plus slovní popis situace, webkamery poblíž dané lokace a srážkový radar
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod apuka » čtv říj 15, 2020 11:22

Lipon píše:je tam hodinový rozpis (který je vcelku přesný)... a srážkový radar
No, presny jak kdy a jak kde... Si pamatuji pred par lety, jak jsem se cely tyden koukal na aktualni predpoved i radar vzdy vecer z ubytovani, ze v Obergurglu je zrovna Ragnarok a obrovska prutrz mracen, snad az 20mm/hod a velice silna boure - a bylo to se silnym destem a bourkami cely den, resp. kazdy den cely tyden. A skutecnost? Bylo silne zamraceno, ale zrovna v udoli u Obergurglu az na Langtalereckhutte prselo obcas par kapek a nebyla ani jedna boure.

Podobne to tak bylo na dovolene tak kazdy druhy rok, nekdy stejne extremne na obe strany (i pri celodennich silnych destech a snad 5-8 stupnich ukazovalo stale polojasno a 10 hod slunecniho svitu). Proto jsem jej prestal realne pouzivat.

Ale je pravda, ze ted uz i Begfex pouziva jako zdroj ZAMG v Innsbrucku, stejne jako Aplenverein (a castecne taky Meteoblue). Jen prekvapive se predpovedi ze stejneho zdroje obcas stale dost rozchazeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Zdéňa » čtv říj 15, 2020 11:32

Používám alpenverien, bergfex a meteoblue. V meteoblue tedy vidím i jednotlivé modely.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 17:32

oodoow píše:Za sněhu je směrem od Hesshute Hochtor fakt ořišek. A to stačí fakt troška sněhu, nemusí to být žádné závěje. Jsme to po pár hodinách snažení se někde ještě daleko pod vrcholem vzdali a nakonec museli i slaňovat dolů, protože jinak se vrátit rozumně nešlo.

Jste nemeli mobil nebo signal? Od ceho jsou vrtulniky? :twisted:

oodoow píše:Wasserfallweg mi proti tomu přišel v pohodě i za mokra, možná kdyby tam byl led, byl by problém.

Led tam ted prave byt muze.

Ono je to vsechno relativni a zalezi na aktualnich podminkach. Byl jsem tam nekdy v pulce listopadu, bylo krasne, zadny snih, na Hochtor pohoda, v podstate letni pocasi. Ovsem sestup po Wasserfallweg uz byl podzim a dole regulerni zima a mraz. Je to severni strana, takze vlhko tam trochu bylo i pres pekne pocasi a prislo mi to o dost horsi, nez Hochtor. V horkem lete by to zas mohlo byt naopak, nahore rozpaleny vapenec a tady prijemny sestup ve stinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 17:36

Ad pocasi: koukat na lokalni predpovedi tyden dopredu nema v aktualnich podminkach moc smysl. Predpoved funguje tak na den az dva dopredu bez ohledu na model. Schvalne se koukejte, jak se to kazdy den meni, klidne o 180 stupnu.

Smysl ma koukat na celkovou situaci v Evrope a dokud se nad Alpama nezacne tvorit tlakova vyse, tak je IMO zbytecne neco planovat. Zacina to vypadat, ze by se tam koncem tydne mohla zacit presouvat z Afriky, ale to je jeste moc dopredu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod Zdéňa » čtv říj 15, 2020 18:45

Jo v tomhle souhlas. Denně se to mění, ta situace je dosti nestabilní.
@mike: kam koukáš na predikce front v Evropě? Jen na ČHMU nebo někam jinam?
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 19:03

Primo na fronty nekoukam, to uz se ridim predpovedi na dalsi den a z ni to vyleze. Obcas koukam na syntoptickou mapu CHMU, ale spis na ten strednedoby model pro Evropu vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod oodoow » čtv říj 15, 2020 21:30

@mike: No, když jsem začal mluvit o vrtulníku, tak kámoška řekla, že nemá pojištění :D
My tam byli někdy brzo na jaře, bylo celkem teplo, ale prostě sem tam sníh pár set výškových nad Hesshute a pod tím roztálý sníh, takže hodně mokro a všecko klouzalo. Kousky ferraty pod sněhem, takže se lezlo tak nějak kudy to šlo stylem: "Drž se té trávy, ona má taky pud sebezáchovy, ta se jen tak neutrhne.."
Chatař na Hesshute říkal, že Hochzinedl easy a Hochtor impossible a my na to že challenge accepted. No, když jsme se po asi 7 hodinách strachu večer vrátili k chatě a dali si u něj nějaký cukry na uklidnění, tak říkal, že jako fakt impossible, ale že good try, že koukal dalekohledem. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 21:44

:D ty uz ses taky pako jako ja ;-) Impossible bez macek mi rikal chatar pod zasnezenym Antelaem, ale ja jsem to nakonec dal. S velkou davkou stesti. Dalekohledem na mne taky jednou koukali a tipovali, jestli tu lavinu utrhnu nebo ne. V srpnu po dni snezeni a fakt mne to tenkrat nenapadlo. 200 m pod vrcholem jsem to otocil, snehu uz bylo po pas, pry to cekali o dost driv :)

Ze vy jste tam lezli v teniskach? V pohorkach by to jit melo i na snehu 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod oodoow » čtv říj 15, 2020 22:21

On byl plán, že jako, až to nepůjde tak se vrátíme. Akorát ono to tak nějak šlo pořád hůř a nakonec to pak nešlo tam ani zpátky. Prostě taková klasika, jak se člověk v horách dostane do maléru. Naštěstí tam byl s náma borec, co se vyznal, zrovna trénoval na Matterhorn a tak měl těžkej batoh a měl i lano.
Zas na druhou, kdyby tam nebyl, tak bychom tam nešli. (pravděpodobně :twisted: )
Nejvtipnější bylo, že jsme ke konci cesty nahoru už vlastně každej pak lezli úplně jinam, protože to co přelezl borec a pomohl kámošce, to jsem si zas netroufnul já, kterej jsem šel poslední a mi tam už nepomohl. Takže jsem si pak lezl nahoru úplně jinudy a skončil jsem jinde. Někde jsem pak našel plošinu a řekl si, že už dál nejdu, že to je fakt o držku. Oni naštěstí nakonec zjistili, že jejich cesta nikam nevede a dolezli ke mně.
No a pak borec řekl, že už bude tma a nestíháme to a tak půjdeme dolů a my na to, že dolů to nejde, že to bylo o život nahoru, že šance, to slézt bez nehody je asi tak nula. Pak tomu nasadila kámoška korunu, když řekla, že nemá pojištění.
Borec ale pak vytáhl lano a řekl, že slaníme. Naštěstí jsme měli aspoň sedáky, bo jsme čekali ferratu. Jak se slaňuje, nám vysvětlil během pár minut a šlo se na věc. :twisted:
Já jsem slanil, nejlíp někam, kde vyčuhovalo ze sněhu lano ferraty a tam se cvaknul. Pak se vytáhlo lano s kyblíkem a slanila kámoška a pak slanil borec nadvakrát, aby mohl vždycky stáhnout lano a tak to šlo xkrát za sebou.

Jako ty svahy traverzovací jsou v pohorkách lepší, protože tam můžeš zaseknout botu. Jenže když máš sklon jako ferrata, tj. skoro kolmo. Všude mokrá skála, trochu sněhu nebo trsy mokré trávy, tak to si ani pohorkama moc nepomůžeš.

Já s kámoškou jsme šli v teniskách, měl jsem pořádný nesmeky, ale musel jsem jí je půjčit, aby se tam nezrakvila.
Nějaký fotky - první svah co ještě šel přejít, takže tady ještě na cestě.
A tady pohled na ten samý traverz už někde mimo cestu vysoko ve stěně.

Tady už dolů na laně.
La Sportiva Helios, tenisky do hor, tenhle pohled mě pak ještě dlouho budil ze spaní. :twisted:
Pohled od Hesshutte.

Prostě fakt pěkný den v horách, další jsme se šli jenom tak projít do lesa a užívali si jaká je tam boží rovina. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod mike » čtv říj 15, 2020 22:48

Dobry :D To jsou akce, na ktere clovek vzpomina roky, kdyz je teda prezije ve zdravi. Pak jsou ty druhe, kdy to uplne ve zdravi neni a pak si nadava, kdykoliv si na to vzpomene ;-)

Akorat mi trochu unika, co jste vlastne chteli delat, kdybyste na vrchol vylezli. Tam zadna lepsi cesta dolu neni.

Pohorky pomahaji nejen v traverzech. Kdyz je dobry snih/firn, tak po patach sejdes i dost prudky svah, kdyz se nebojis. Proste je zasekavas, jdes jak po schodech a je to uplna parada. Viz to moje Antelao. Tady ale asi tak dobry snih nebyl. Plus ten mokry vapenec, ten je fakt neprijemny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kopec počátkem listopadu

Příspěvekod apuka » pát říj 16, 2020 8:33

mike píše:Pohorky pomahaji nejen v traverzech. Kdyz je dobry snih/firn, tak po patach sejdes i dost prudky svah, kdyz se nebojis. Proste je zasekavas, jdes jak po schodech a je to uplna parada.
Tak jsem si presne na takove veci spominal a sebe proklinal vcera.

Sli jsme vecer na Lysou horu, poslednich 320 vyskovych metru je pod byvalym vlekem, svahy az do 40 stupnu (uz jsem o nich a svych zkusenostech se zrychlovanim na nich na snehu jsem uz psal). Snehu bylo tak 20-25cm. Takovy ten blby prvni, ktery vubec neni provazany s podkladem, navic bylo tesne nad nulou a pres den se trochu roztapel. Takze to klouzalo docela dobre, hlavne na podkladu (trava, sikme hladke a rovne plochy na kamenech/vychozenem tvrdem podkladu.

Ja jsem si vzal sve Hoka kotnickove lehke turisticke boty. Prvni pulku jsem slapal jen tak, ve druhe jsem si radeji pridal nesmeky. Dolu jsem si ale jednoduse tudyma netroufl. Ty Hoky maji podrazku u paty truchu zahlou, skoro do mirne kolebky. Tj. nikde se patou nezarazism zato s vetsi pravdepodobnosti sklouznes po mensich vystupcich.

BTW, zase jednou se mi potvrdilo, ze "plastaky"/"handraky" vubec nemusi schnout rychleji nez celokozene botky. Dolu jsme nakonec sli delsi cestou, vetsi pulku brodenim pres rozmaceny snih a snih s vodou (neobejditelne mlaky kazdym krokem) do vysky 7-10cm. Ja v tech kotnickovych Hoka s eVentem, manzelka v Meindl Islandech. Takze jsme oba meli ponozky i boty zevnitr docela mokre. Jestli se neco dostalo dovnitr pres membranu nebo spise kondenzaci zevnitr nechci spekulovat, jen si spise myslim to druhe, mozna u mne jednou doslo i k mirnemu preteceni (citil jsem to na nohou).

Vecer jsem dal susit stejnym zpusobem (vybrane vlozky a boty "otevrene", jak to jde, bez nacpani novinama) do stejne mistnosti. Ted jsem tam byl - Islandy uz jsou zevnitr skoro suche, rukou citit jen velice jemnou vlhkost; Hoky jsou zevnitr jen o neco malo lepsim stavu nez vcera - vyberu ruku a je mirne mokra... A to jsou kotnickove a s dvakrat tak velkym otvorem v komine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Tipy