3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod dejv359 » sob kvě 11, 2013 21:51

Zdravím. Se svou přítelkyní chceme na začátku prázdnin vyrazit do Tater. Ani jeden z nás tam nikdy nebyl. Zatím jen chodíme po horách v Česku (Jeseníky) a rádi by jsme poznali nový kraj. Proto žádám všechny kteří mají zkušenosti s vícedenními tůrami a znají krásná místa která stojí za to navštívit... poraďte! ... Slyšel jsem že v Roháčích je krásně a rád bych to do 3-4 denní tůry nějak zakomponoval. Chceme jet nejlépe vlakem a daného místa se vydat. Moc neholdujeme tůrám typu: Na kopec a dolů do chaty na noc... Spaní bych řešil bivakem nebo prostě jednoduše pod širákem! Takže si nelámeme hlavu s tím kam to musíme do setmění stihnout. Samozřejmě nám je jasné že musíme vychytat krásné počasí. Jen prosím o tipy co by se za ty 3-4 dny dalo jít. Jakékoliv rady, tipy co sebou (vlastní zkušenosti) a jaké trasy zvolit velmi uvítám! :)
dejv359
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 9, 2013 16:21

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod fps » ned kvě 12, 2013 18:16

tůry mimo civilizaci jsou pěkné všude, a to platí i o Tatrách, takže je prakticky úplně jedno kam vyrazíte
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod pavproch » ned kvě 12, 2013 18:28

přečti si tohle
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod pavproch » ned kvě 12, 2013 18:30

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod apuka » pon kvě 13, 2013 9:39

dejv359 píše: Se svou přítelkyní chceme na začátku prázdnin vyrazit do Tater. Ani jeden z nás tam nikdy nebyl. Zatím jen chodíme po horách v Česku (Jeseníky)
Nechci delat bububu, ale myslim, ze pavproch se Ti taky snazil naznacit, ze pouze se zkusenostmi z Jeseniku neni zrovna zodpovedne vyrazit do divociny v Tatrach/Rohacich.... Je to o nekolik urovni tezsi a pokud nemate zadne zkusenosti s chozenim po skalnatych horach, tak to muze byt i hazard se zivotem, hlavne jit tam jen tak bez znalosti natezko.
Takze uvaz par veci:
1!!!) Mate fyzicky a psychicky(!) na to, aby jste zvladli prechod hrebene Rohacu/ Vysoke Tatry? Zavrate, chozeni kolem a nad propasti, jistota chuze po skalach, bezpecny prechod pres zajistene useky, ale i prevyseni a nadmorska vyska? Ono najednou dostat paniku v tech mistech neni dvakrat sranda...
2) Mate jasno, ze by jste porusovali zakon a pocitate s tim, ze Vas ten vylet muze kvuli tomu prijit dost draho? A ze v pripade, ze Vas nacapaji, s velkou pravdepodobnosti Vas stejne vypoklonkuji dole do "civilizace" (tj. par hodin slusneho sesupu navic)?
3) Mate jasno, ze v tech oblastech je i ponekud jina divoka zver jak v Krkonosich a ze ("trocha" prehnane :lol:) nehrozi jenom, ze nejaka mys sezere cokoladu i s kusem batohu, ale ze medved sezere Vas? Ty zvirata docela casto chodi v dolinach i pres hreben a setkani s nimi muze byt o hubu i o zivot.

Samozrejme, jsou tam i oblasti, kde bude taky hezky, moc hezky a zvladnout se daji i bez vetsich zkusenosti, ale 2) plati stejne a 3) v nekterych castech jeste zvysene. Prakticky cele Zapadne Tatry, (ale alespon ze zacatku bez celeho hrebene Skriniarky-Banikov-Tri Kopy), ve VT vystupy na zpristupnene vrcholy (i kdyz na Krivani a Rysech bude v lete za dobreho pocasi jak na Vaclavaku). A podle mne pro Vas bude idealni nejdriv udelat prechody VT pres hlavny hreben a to muzete udelat i se spanim v civilizaci:
Lysa Polana -Belovodska dolina - Polsky Hreben - Vychodna Vysoka - Polsky Hreben - sedlo Prielom - Zbojnicka chata - Hrebienok (25.3 km 1794 m nahoru 1489 m dolu 9:30h)
Tatranska javorina - Javorova dolina - Sedielko - Teryho chata - Hrebienok (al. Skalnate Pleso) (20.2 km 1521 m nahoru 1251 m dolu 7:45)
Na predchozich dvou trasach mas moznost, ze v prvni polovici skoro nikoho nepotkas.
Strbske Pleso - Popradske pleso - Velke Hincovo Pleso - Vysne Koprovske sedlo - Koprovsky Stit - Koprova Dolina - Tri Studnicky - Strbske Pleso (33.9 km 1853 m nahoru 1853 m dolu 11:30h)
Jahnaci Stit (bude rozhodne min lidi nez na Krivani a Rysech), Slavkovsky stit.
atd...
a na konci muzete zkusit Hrebienok - Teryho chata - Priecne sedlo - Zbojnicka chata - Hrebienok - asi nejslozitejsi prechod ve VT, reteze, troska lozeni po skalach, vyrazit zavcasu rano, kym jeste nebude hodne lidi. Bacha, je to jednosmerka!!! Dobra "priprava" na prechod Rohacu, i kdyz ty jsou narocnejsi.
A az tyto prechody, ktere Ti ukazou vsechno zajimave z Tater, se muzete rozhodnout, jestli zkusit prechod Rohacu nebo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod dejv359 » pon kvě 13, 2013 11:01

Děkuji za tipy :) Tím že chodím po horách v Jeseníku neznamená že jsem nezkušený měšťák který si na Praděd a podobné hory zde z poloviny vyjede autem. Hory mám rád od malička a to že je mám za domem beru jako bonus. Rád bych se už ale konečně podíval i do jiných koutů. Chodím dálkové pochody (60km apod.) a několikadenní treky. Řekl bych že zkušenosti a fyzickou a psychickou výbavou nebude problém. Takže bych rád viděl pořádné hory s hora. nechci jet do Tater a plížit se pod nimi a jenk nim vzhlížet se slovy...krásný tak třeba za rok se po nich projdu. Pokud je to s místními rangery tak přísné tak, i když nerad, bych aji přespal v chatkách ale problém je že tomu hned nechci přizpůsobit celou trasu a tůru. Každopádně děkuji za všechny odkazy a tipy. Začínám mapovat kde přesně místa jsou a snad se mi podaří domyslet nějaký trek co stojí za to.
dejv359
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 9, 2013 16:21

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod apuka » pon kvě 13, 2013 13:34

Mam dojem, zes to vubec nepochopil. Nejde o to, jestli mas fyzickou vydrz udelat napr. 60-100km pochod. Mozna se myllim, ale troska mi Tvoje vety pripominaji typicky pristup ceskych lidi - ja tady chodim do Jeseniku, Beskyd, mam to prolezene skrt-naskrz, takze muzu smele vyrazit do Rohacu.
Vsechny ceske hory jsou o nekolik radu jednodussi jako Vysoke Tatry a hlavny hreben Rohacu je jeste o uroven vys. Bohuzel, plati, ze pouze turistikou se ani v Jesenikach, an v Beskydech, dokonce ani v Krkonosich clovek plnohodnotne nepripravi na podminky uvedenych hor (stejne tak vyssich Alp - nad 2500m, tam hlavne co se tyce vysek). Pokud chodis nekam lezt na skalu, je to uz lepsi, ale na nasich horach se nenaucis, jak se budes chovat, kdyz budes prechazet na uzkem prahu na skale pridrzujic se reteze a pod Tebou je 300-400 m propast nebo budes kracet na uzkem hrebinku, ktery na obo stranach velice, ale opravdu strme pada tak 400-600 m do hloubky. Nenaucis se celodenni chozeni po skalach, suti nahoru nebo dolu (ne 50 m ale napr. 20-30 minut nebo i vice). A uz se vubec nenaucis, co mas delat, kdyz bude skala vlhka nebo namrzla bude hodne klouzat (spoj to s uvedenymi podminkami). A hlavne se nenaucis odhadnout, kdy je vhodne radeji turu vzdat a vratit se - a toto je na tech "velkych" horach snad nejdulezitejsi vec. I v Jesenikach se da zabyt, Lysa Hora v Beskydech je docela jednoduchy kopec, ale ma na svedomi nejvice zivotu v CR, ale vetsinou je to dan za neodhadnuti sil, nemoci, vanice, zabloudeni, atd. V Tatrach a v Rohacich obzvlast na mnoha mistech plati, ze uklouznuti nebo pad neznamena podvrtnuti kotniku, ale i ztratu zivota.
Ja jsem uz zazil cely oddil namakanych, drsnych frajirku sportovcu (myslim, ze nejakych boxeru nebo jineho "bojoveho umeni") na soustredeni, kteri si mysleli, ze prece jsou natrneovani a zvladnou vsechno jak v rijnu jak napadlo trocha snehu bylo namrzlo na skalach a retezich na ceste na Rysy a pulka skupiny na tech retezich najednou zpanikarila, zastavila se a nemohla ani dal, ani zpatky. Bylo by az smesne, jak se ti frajirci, kteri se jeste pred pul minutou chvastali a vsechny predbihali a castovali nevhodnymi poznamkami o jejich neschopnosti (presneji typu "Uhni debile, jdeme my!") se zacali strachem az trast a malem breceli - kdyby na tech retezech i mezi nimi nebylo par dalsich lidi vcetne nas a oni tyto lidi, kteri vedeli do ceho jdou a jak to zvladnout nezacali svym chovanim a blbosti ohrozovat. Kdyz jsem je jednoduse objel tam, kde (jeste) nebyla cest atak namrzla (a i nima vyklouzana) a pomohl jsem jim, tak "s vdecnosti" se me chytli prvni a vytahnul se (sam by to nezvladl) a za odmenu malem shodil mne i syna z toho kousku relativne pevne sklay, kde jsem se drzeli jenom aby rychle mohl vytahnout kamarady a rychle nas predbehli, aby zase projevili svoji inteligenci.
Nemyslim si, ze jsi stejny, ale nasledky mohou byt velice podobne a ohrozeni nebudete jenom Vy ale i ostatni.
A pokud si myslis, ze ty tury, co jsem Ti doporucil jsou "plizeni se pod Tatrami a jen k nim vzhlizet", tak promin, ale radeji do Tater nejezdi... TO jsou treky, ktere stoji za to a hezci a bezne pristupne v Tatrach (a bez 10-tikilometroveho slapani po asfaltce) dost tezko najdes. Mas tam i 3 z 5-ti po znacce pristupnych vrcholu s ohromujicimi vyhledy (Krivan a Rysy v lete neradim kvuli vysoke nevstevnosti) a nejvyssi pristupne sedlo, mas tam nejtezsi vysoktatransky prechod, mas tam nejhezci hluboke doliny, mas tam vsechno - kdyz toto Ti nestaci, tak proc chces do tech Tater jit? Vice Ti nedaji.
A na Rohace se priprav nejprve ve VT - ten prechod hrebene fakt neni jenom o neco tezsi nez dalkove prechody v Jesenikach - to jsou nebe a dudy, hlavne kdyz nebudes mit idealni pocasi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod dejv359 » pon kvě 13, 2013 13:56

Asi jsme se špatně pochopily :) Já to tak nemysle. Nemyslím si že jsem bůhví jak namakaný a zbaštil jsem všechnu moudrost světa (včetně horských pochodů) Jen bych rád šel po horách trochu náročnějších než právě Jeseníky a vůbec mě nelákají zmíněné 10km pochody po asfaltce. Jsem rád za tvé rady, cením si toho. Určitě to zvážím :) Ještě se chci zeptat. Je opravdu tak nereálné to bivakování nebo dokonce stanování? Spousta lidí píše že neměli problém i ve větší skupince. Že jsou místa kde to více tolerují?
dejv359
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 9, 2013 16:21

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod jonas » pon kvě 13, 2013 14:25

No nevím jak moc to tolerují,ale já už tam bivakoval xkrát.Možná jsem mněl štěstí.Je ale teda fakt že tam většinou bývám v době kdy jsou chodníky uzavřené.Takže už to neřeším,nemám tam co dělat tak či tak.V létě to asi bude horší.Osobní zkušenost s ochránci nemám(teda na roháčích) ale slyšel jsem spousty historek jak kasírujou na Jamnických plesech.Já jsem osobně volil taky roháče,jako první větší hory .Šel jsem pravda se zkušenějším kámošem a šli jsme celý hřeben(značenou část,takže jsme končili za Bystrou).Žádné větší problémy nebyly.Šli jsme v červenci a spali jsme pod tím Sivým vrchem(několik stanů),pak na Jamnických plesech(taky víc stanů) a nakonec před hospodou na Podbánském.Počasí bylo všelijaké.Před tím jsem šel jen přechod nízkých tater,velké a malé fatry +domovské beskydy.Pro úplnost to bylo v roce 2000!jinak tůry navržené Dejvem jsou fakt pěkné a taky výživné:-)
jonas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte úno 20, 2007 22:34

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod jonas » pon kvě 13, 2013 14:28

jinak tůry navržené Dejvem jsou fakt pěkné a taky výživné:-)
Sorry,mněl jsem namysli Apuku.
jonas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte úno 20, 2007 22:34

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod fps » pon kvě 13, 2013 15:55

v přírodě se pohybuji víc jak 30 let, nejsem žádný horolezec, nemam rád ferraty, nemam rád výšky, ale podle mě není velký rozdíl v tom vyšlapat mimo jakékoli cesty či silnice na Sněžku a Praděd, nebo na Rysy, Kriváň, Koprovský štít, Bystrou lávku a podobně, já zevrubně prošel Vysoké Tatry za dva pětidenní výlety v říjnu, jeden říjen skoro celých pět dní na mačkách, druhých pět dní v říjnu bylo jako v létě, podle mě je o dost náročnější vyšlapat v zimě mimo jakékoli cesty či silnice na Sněžku či Praděd, než v létě na Rysy, Kriváň, Koprovský štít, Bystrou lávku a podobně, pokut je někdo naučen se od malička pohybovat v přírodě, tak nevidím žádný problém v tom si Vysoké Tatry projít, samozřejmě ne žádné horolezecké výkony, ale chodit po stezkách, jediný problém jsou lidi a medvědi
Naposledy upravil fps dne pon kvě 13, 2013 15:59, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod ssyissyi » pon kvě 13, 2013 15:57

Dejve, taky jsem toho u nás v horách trochu nachodila. I v těch Tatrách - Vysokých i Západních (tj. Roháčích) jsem něco nachodila. Určitě všechno, co ti navrhuje apuka... A popravdě mi připadá velmi zvláštní, že se chystáš do hor,jejichž charakter vůbec neznáš, vlastně jsi je neviděl ještě ani "od spodu", jak říkáš, a hned se ženeš do několikadenního treku natěžko... :-k Ber na vědomí, že charakter Tater je s českými horami nesrovnatelný...
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod DAV » pon kvě 13, 2013 16:02

Na Sněžce jsem nebyl 20 let, tak nevím, ale výlet na Praděd nejde považovat za turistiku v přírodě.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod fps » pon kvě 13, 2013 16:29

ono to záleží na tom kudy na Praděd jdeš, když půjdeš z druhé strany než co je ta šílená silnice, tak to je turistika přírodou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 16:52

Souhlasim s apukou. Prosel jsem podobnym vyvojem a vidim to velice podobne. Nejdriv VT, pak Rohace. Trasy, ktere navrhuje, bych doporucil taky. Nejde o zadne plizeni se pod Tatrami, naopak, jsou to trasy pres hlavni hreben a narocnejsi, nez oblibeny vystup na Rysy nebo Krivan. Navic jsou pekne a nechodi po nich moc lidi. Nastupy ze severu jsou sice delsi, ale to s tim, co mas nachozeno, v pohode zvladnes a aspon budes zahraty pred nastupem na poradne kopce ;-)

Jestli chces opravdu obtiznou trasu, tak to muzes zkombinovat: Javorina - Sedielko - Priecne Sedlo - Zbojnicka chata - Prielom - Polsky hreben - Sliezsky dom - Hrebienok a dolu. Tipuju ale, ze nejpozdeji na Zbojnicke chate to jeste rad otocis dolu ;-)

Sedielko si doporucuju predem prohlednout zespoda z jizni strany. Sestup nekdy neni zadna sranda, byva tam strmy firn dlouho do leta a obcas tam nekdo spadne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod pavproch » pon kvě 13, 2013 16:54

sedielko je fpoho, priečne je pod sněhem mnohem zrádnější
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod vonkreuz » pon kvě 13, 2013 16:57

Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 16:58

@pp: to jo, ale v sezone Priecne sedlo pod snehem nebyva, Sedielko ano.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod pavproch » pon kvě 13, 2013 17:07

hned po otevření (15.6) ještě bývají pod sněhem obě... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 17:10

To je docela dobre mozne. Jednou jsem zazil snehova pole pod Priecnym zacatkem cervence (skaly uz byly v pohode) a je pravda, ze s nima meli turisti v botaskach docela problem a cekali, az jim proslapnu cestu a ukazu, kudy se ma jit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod fps » pon kvě 13, 2013 19:49

poslední týden v říjnu (tedy ještě nebyli turistické sezónní uzávěry) roku 2011 začínal sníh od půlky Malé Studené doliny, pod Teryho chatou už bylo hodně namrzlo, bez maček to byl velký hazard, ale potkal jsem některé šílence který doslova bruslili ze z hora dolu, došel jsem kousek pod Sedielko, sněhu a ledu už bylo všude plno, to samé další den ve Velké Studené dolině od půlky sníh, došel jsem pod Východnů Vysoků, sněhu a ledu všude plno, bez maček velký hazard, pod Zbojnickou chatou jsem natočit tohle video http://www.youtube.com/watch?v=KHFdvv6rbeU, nosič který uklouzl samozřejmě neměl mačky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod apuka » stř kvě 15, 2013 8:49

JJ, ten vikend bylo hezky :-). Co jsem vyse popsal zkusenost z vystupu na Rysy, bylo taky tehdy... Sportovci na soustredeni, v teplakach (pouze, vzdyt jsme chlapi - teplaky samozrejme promocene az po stehna, teplota pod nulou), teniskach nebo kopackach (ty byly na ledem pokryte skale fakt idealni!). Smerem dole samozrejme celou cestu klouzali, kde se jeste pred nima dalo ve snehu chodit, tak to po jejich "najezdu" bylo totalne vyklouzane az na led - a takto sestupovali i na retezich a skalach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod oodoow » stř kvě 15, 2013 8:57

@apuka: Na ledem pokryté skále klouže všechno, kromě maček, ne? No a pokud jsi měl mačky, tak Ti zas mohlo být jedno, že to uklouzali.
Jinak nevidim důvod, proč by zrovna kopačky měly klouzat nějak víc než pohorky, spíš bych tipoval, že budou klouzat méně.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3077
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod pavproch » stř kvě 15, 2013 9:22

@oow: eee, kopačky kloužou jaxfiňa.... si pamatuju kdysi dávno v šerých dobách totality - cca konec října 1985 - Motyka za V.UIAA na Širokou vežu - tehdy se lozilo v kopačkách (uřezané špunty) , bo lezečky jaxi nebyly.... sestup v kopačkách do Priečneho po sněhu (bo nahoru v J stěně na suché těplé skále, ale předtím sněžilo, tak vše od slunka pryč bylo pod sněhem) byl na zabití... sme tam totiž byli na vícero dnů v bivaku hned pod J stěnou Široké veže a takticky zcela správně sme všechno vč. pohorek nechali před nástupem do stěny v bivaku, bo bylo hezky... mladý, blbý.... :oops:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod oodoow » stř kvě 15, 2013 9:51

@pp: tak s uřezanejma špuntama bych tomu už neříkal kopačky, ale spíš domácí lezečky
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3077
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod mike » stř kvě 15, 2013 18:45

oodoow píše:Na ledem pokryté skále klouže všechno, kromě maček, ne?

Vcetne macek ;-) Macky se do ledu zaseknou, ale tenka vrstvicka je neudrzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod progym » stř kvě 15, 2013 19:41

Tak nevím.....mám někdy pocit, že zrovna Tatry jsou velmi podceňované hory :((
Snad to není případ Dejva359...a osobně mu držím palec :wink:
Na druhou stranu bych ho podpořil a pokud "nasaje" rozumné argumenty tohoto vlákna, tak zjistí, že jsou to skutečné velehory a turistika v nich je diametrálně odlišná od našich kopců.

Tatry mám jako svoji srdeční záležitost a každoročně se tam vracím i přes čím dál horší pocit, že tzo tam funguje nějak hůř a hůř.
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 16, 2013 8:50

progym píše: Tatry mám jako svoji srdeční záležitost a každoročně se tam vracím i přes čím dál horší pocit, že tzo tam funguje nějak hůř a hůř.


sem v tatrách doma (skoro víc než doma) a neřekl bych.... služby sou o světelné roky dále než byly dřív (ceny za ně ovšem taky), statní služby samozřejmě stále pokulhávají... a taky je třeba se smířit s návštěvním pořádkem tanapu, resp. jej porušovat tam a tehdy, kdy nehrozí přistižení a postižení....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod Chmeld4 » čtv kvě 16, 2013 11:44

hmm trocha OT možná, ale nedá mi to se nezeptat na cestu mezi Roháčema a Vysokejma. Přecházel sem Roháče po červené která leze dolu v Pyšném sedle (jestli si dobře pamatuju). Vím ale že dál vedla taková celkem nepoužívaná cesta, která předpokládám vede až do Vysokých? Jak je to dál? Dá se to jít (v létě/podzim - je třeba nějaký horo nádobíčko)? Jak je to dál se značením (stačí sledovat cestu - patníky nebo jen mapa?)vodou, bivakem, možností potkat "zlé muže"? Na kolik dní to tak je ? A kde ideálně sejít do civilizace ? :((
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: 3-4 denní tůra v Tatrách. Nejlépe Roháče

Příspěvekod jurabike » čtv črc 25, 2013 15:57

jak je to letos s medvědy? :) stále přemnožení? zzzz
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov


Zpět na Tipy