Dolomity, italské alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2023 8:55

skutrjohny píše:jinak jeste mam jeden okruh v planu jako alternativu
https://mapy.cz/s/febonosuhe
Vim, ze je to uz mimo Dolomity...

I tento okruh planujes jen na 4 dny na tezko? No, nevim, nevim... Je to tam sice celkove (asi) jednodussi nez v Dolomitech, ale i tak to mas naplanovane na cca 24 km/1725 m / den. To je i v te oblasti docela dost, alespon podle mne. Mozna ale mike rekne, ze to tam jde, asi tu oblast pozna vyrazne lip nez ja.
Zase mas moznost ukoncit to drive.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » stř čer 14, 2023 8:59

apuka
ja uz tu trasu mam castecne projitou (z bodu 13 do 17) a celkove tam ten teren uz znam.. navic je to bliz, zadne presuny busem apod + jsem zjistil, ze budu vyjizdet o 4hodky driv.. takze celkem bych mel pro tuhle trasu k dobru 3/4 dne navic.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2023 9:55

Tak to potom OK.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2023 15:17

skutrjohny píše:v tech Karnskych okruh neplanuji. tam chci nechat auto v Kötschachu a busem a vlakem se presunout do Sillianu a odtud vyrazit.

Zpatky do Kötschachu za 4 dny taky nedojdes, leda snad kdybys to od Wolayerseehütte vzal rovnou do vesnice, cimz by ses pripravil o jeden z nejpeknejsich useku. Ale jinak dobry plan, hlavni hreben Karnskych Alp ma vyhodu, ze se na spouste mist da sestoupit do udoli, kde jezdi busy. Pripadne chytnes stopa.

apuka píše:i tak to mas naplanovane na cca 24 km/1725 m / den. To je i v te oblasti docela dost, alespon podle mne. Mozna ale mike rekne, ze to tam jde, asi tu oblast pozna vyrazne lip nez ja.

Je to i tam docela dost, ale uz ne uplne nerealne. Ja bych to tak neplanoval, ale 20 km za den se tam da. Vloni jsme meli na hlavnim hrebeni 15.7 a 21.4 a to byl konec rijna a tedy kratke dny a navic jsme ten prvni hledali uz skoro za tmy misto na prespani a vodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » stř čer 14, 2023 16:29

mike
75km za 4dny v tech Karnskych nedam? prijde mi ten hreben pohodovy a minimalne prvni polovina celkem "lucni" dle letecke mapy. jasne, muzou tam byt i za tech 14 dnu nejaka snehova pole, ale i tak.
ktera cast ma byt ten nejpeknejsi usek?
ja to mel v planu takhle:
https://mapy.cz/s/kezabotuje
s tim, ze tu zachazku do sedla pod Peralbu bych vynechal, kdybych nestihal
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2023 21:26

Podle mne ne. Sel jsem to pred 15 lety a za 4 dny jsem dosel pod Peralbu (ale zas to byl konec rijna a kratke dny.). Mas v ceste jistene useky, teren je misty komplikovany a na severni strane muze byt snih. Ja jsem mel a musel jsem to obcas obchazet pres Italii. Jako sorry, ale ridit se podle mapy.cz a letecke mapy neni dobry napad.

Peknym usekem myslim tohle: https://mapy.cz/s/buputojafe. Vystup na Coglians a pak prechod k Wolayerseehütte. Opacne se da dojit az na silnici a pak busem nebo stopem dolu do Rakouska. Pripadne pesky pres Polinik, tudy jsem sel nahoru. Odkazovana trasa ma 10.1 km a zabrala mi 6.5 hodiny casu bez prestavek. Z toho prechod mezi chatama 3:20 hodiny a ma 4.5 km. Cesta je totiz castecne jistena italskym zpusobem :) Holka z Rakouska, ktera vylezla Dckovou feratu ze severu na Coglians s prstem v nose (tam jsem ji potkal), rikala (na konci na chate), ze ji ta cesta docela prekvapila a zabrala podstatne vic casu, nez cekala. A takovych useku je tam vic. Planovat podle mapy.cz je blbost, ale to uz jsem rikal ;-)

Muzes ale bez problemu vyrazit, kam dojdes, tam dojdes a pak nekde sestoupis dolu, tech moznosti je tam dost. Treba se pletu a das to v pohode. Pak napis, jake to bylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » čtv čer 15, 2023 7:52

@Skutrjohny: Ja bych TI radil aby sis nasel par popisu prechodu KA. Toho je plny net, je to hodne chozene. No a muzes si podle tech popisu nejak zprumerovat casy, podivat se na fotky, atd... a zkusit si to upravit (s nejakou rezervou kvuli moznemu snehu) podle svych schopnosti.
Nejaky cas to zabere, ale od mapy.cz to bude urcite uzitecnejsi. No a ridit se podle 2D letecke mapy :shock: ... Si alespon zapni 3D zobrazeni, nekdy uz to staci k velkemu prekvapeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » čtv čer 15, 2023 8:27

ale panove, ja se nijak zvlast neridim leteckou mapou. ja na ni koukam jen pro zajimavost. pripadne si overuji pesiny nebo nejake skaly.
a turisticke mapy.cz? nevim, ale co jsem s nimi prosel ruzne Alpy od Vidne nekam po Rottenmannské, tak jsem zadny problem nemel. co je na na nich carkovne, bylo carkovane. co je na nich teckovane, odpovidalo teckovani :-D
kdyz uz pak mam trasu naplanovanou, tak jeste mrknu na mapy na Bergfexu, ale v terenu uz koukam jen do mobilu na ty nase.
no a jake jine offline mapy pro Rakouskou doporucujete?

jinak na Coglians jsem se nechystal a i tu italskou stranu kolem teto hory jsem zavrhl prave kvuli uz nasponovanym km. jako kdyby jezdil nejaky bus od hranic do Kötschachu, tak super, ale "Fahrplan" rika, ze z tama nic nejede.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » čtv čer 15, 2023 9:30

Z Plockenpassu do Kotschachu na nadrazi jezdi. Bohuzel, pouze dvakrat denne. Viz tady, hned druhy spoj 5051. Pro Tebe jsou tam pouze dve malickosti - pres tyden jezdi az od 8.7. a ten druhy/posledni bus jede dolu 15:50 (Po-Pa), resp. 14:25 (So/Ne/svatek).

Jeste si stahni takovy uzitecny prehled, z ktere chaty mas kdy pripoj a cas pesky z chaty na bus tady, muze se hodit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » čtv čer 15, 2023 9:42

super, dik
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2023 14:52

skutrjohny píše:a turisticke mapy.cz? nevim, ale co jsem s nimi prosel ruzne Alpy od Vidne nekam po Rottenmannské, tak jsem zadny problem nemel.

Tohle je nejlehci cast Alp, kde je teren obvykle v pohode. Cim dal na zapad, tim je to horsi a tim jsou mapy.cz vic k nicemu.

skutrjohny píše:no a jake jine offline mapy pro Rakouskou doporucujete?

Papirove Alpenverein. V Italii Tabacco. AV nepokryvaji uplne vsechno, zrovna na Karnske Alpy je lepsi Tabacco. Obe maji i aplikaci, ale navigovat se v Alpach na male obrazovce je vylozene nouzovka.

skutrjohny píše:kdyby jezdil nejaky bus od hranic do Kötschachu, tak super, ale "Fahrplan" rika, ze z tama nic nejede.

Jezdi, viz vyse, ale hlavne je tam docela frekventovana silnice, kde nebude problem chytit stopa. Coz neznamena, ze ti tuhle cestu doporucuju, nedojdes tam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2023 15:28

Jeste dodam svou prihodu s partou mladych, co se v Alpach ridili aplikaci: viewtopic.php?p=500825#p500825. Kouknul jsem se na mapy.cz a nejspis by dopadli stejne. Stezka na mape je a nepoznal bych z ni, co mne tam ceka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » čtv čer 15, 2023 20:07

mike
ale jo, tu trasu bych dal. premyslel jsem nad tim a vse klapne, kdyz prvni den (v utery) dam 15km. vychazet bych mel sice po jedenacte, ale zas me ceka "jen" nekomplikovany vystup a pak ta uvodni cast hrebene, ktera je dle vseho vychazkova. v sobotu mi staci, kdyz budu u auta ve 14hod. a to bude jen vicemene sestup a s 15 sobotnimi km, ktete jiste dam, mne na zbyvajici dny vychazi cca 15km/den.
jasne muzou prijit bourky, muzou me brzdit snehova pole, ale i tak bych to mohl dat.

historce rozumim, ale zrovna tady mi to prijde i dle map.cz celkem jasne a citelne. ty technicke useky jsou tam prehledne zaznacene (snehova pole neresim-mapy nemapy, ty me muzou prekvapit vsude a pocitam s touto komplikaci)
Naposledy upravil skutrjohny dne čtv čer 15, 2023 21:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2023 20:26

Tak jo a ted teda reality check ;-) Napis pak, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 16, 2023 8:55

s prstem v nose, jak rikas :-..

kdyby melo byt ale nic moc pocasi, tak na to prdim. daleko a moc nakladu na nejake to smatlani v mlze
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2023 10:48

skutrjohny píše:daleko a moc nakladu na nejake to smatlani v mlze
No jo, prisel bys o to nejhezci k videni... (vyhledy)

Tak at se TI povede - pocasi i trasa. Pokud se tam chystas od pristiho utery, nejspise se budes muset casto prispusobovat bourkam...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 16, 2023 11:16

apuka
zatim to vypada vic nez dobre. pristi 2 tydny maji byt letni teploty, min.oblacnosti a ani bourky moc nehlasi.
ale jasne, je to jeste daleko a zvlast na horach se to pocasi meni jak trenky.

jinak severni strana hrebene vypada zatim takto: https://www.megacam.at/webcam/obertilli ... t/1200.jpg
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 16, 2023 11:41

a jak je to tam s vodou?
jen u chat a za 3eur/litr? :)
zavzpominate, vy, co jste tam byli?:)

beru filtr, tak i nejake to pleso poslouzi
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2023 13:53

Ohledne vody mam dojem, ze ve vlaknu o Karnskych Alpach se o tom psalo - ale ja tam nejezdim a uz vubec ne natezko, takze neporadim.
skutrjohny píše:zatim to vypada vic nez dobre. pristi 2 tydny maji byt letni teploty, min.oblacnosti a ani bourky moc nehlasi.
Opravdu? Kde se na to koukas? Ja tam vidim na Alpenvereinu (az kym ukazuje) i na Meteoblue, ze se s destem (ne vyraznym) i bourkami teda pocita... Alespon na Hohe Warte.

Ale mas pravdu, to jeste muze byt ve skutecnosti uplne jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 16, 2023 14:02

predbezne koukam na Windguru pro lokalitu Gerlitzen, ktera je tak nejblize (nemam placenou verzi).
az na to prijde tak mrknu jeste na Alpenverein, co rikaji
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát čer 16, 2023 15:17

Mne taky predpoved nijak extra nepripada nehlede na to, ze v tenhle dobe moc nefunguje ani na par dni dopredu. Proste typicke nestabilni bourkove pocasi, idealni na hrebenovku ;-)

S vodou jsem tam problem nemel ani na podzim, akorat bylo nekdy potreba slezt kousek z hrebene. Na slusnych chatach je voda zadarmo v umyvarne, akorat to chce nejakou nadobu na nabirani, kohoutky byvaji casto moc nizko, aby se dalo nabrat primo do flasky.

Technicka: nevkladej primo velke obrazky, rozbiji to vlakno. Zmenil jsem na link.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » čtv čer 22, 2023 16:31

a jak je to v Rakousku s regionalnimi autobusy? normalne si u ridice koupim jizdenku? a lze u nej koupit i jizdenku na cely usek cesty, i kdyz je to s prestupy vcetne vlaku?
online to jde, ale nevim, jak budu stihat
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » čtv čer 22, 2023 19:31

Jo, normalne u ridice. Prestupy na jine busy ano, s vlakem jsem to nikdy nezkousel a pochybuju o tom.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pát čer 23, 2023 12:48

S kombinaci vlak/bus je to v Rakousku cca tak, ze bys nemel mit problem si koupit v buse jizdenku na nej a pripojne vlakove spojeni, pokud se jedna o regionalni vlaky. Cely stat je rozdeleni do zon a ty v buse kupujes zonove jizdenky. Takze napr. kdyz nastupujes v zone A, jdes na kraj zony B odtud pokracujes vlakem na druhy kraj zony B, tak by Ti mela stacit jizdenka od A do B, nemusis jeste dokupovat jizdenku z jednoho kraje B na druhy kraj.
Napodobne nemusis dvakrat platit za zonu, kde vystupujes z busu a nastupujes na vlak. Navic cena za jednu zonu se poctem zon az po nejakou hranici docela slusne zmensuje.

To je teorie. Skutecnosti je, ze kdyz se v buse zeptas, mnoho ridicu Te posle nekam a da Ti jizdenku pouze na svoji "protebekonecnou", at se o vlak staras dal. Proste se jjim moc nechce hrabat v systemu jizdenek.

Potom mas nektere regiony, kde plati neco jako integrovana regionalni doprava - se stejnymi zonovymi cenami, ale tam se alespon da rozumne dobrat k jizdence. Casto si to muzes koupit i pres aplikaci daneho regionu.

Jeste jina je situace, kdyz mas nekde na hostovskou kartu dopravu v jistych hranicich zdarma, slevnenou, za 1 EUR a pod. To je potom prestupovani jeste slozitejsi a resit se jim to chce jeste min. Na druhe strane, toto asi nebude Tvuj pripad, kdyz chces jit a spat venku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 23, 2023 18:51

o, diky za info vsem.
ja si to stejne asi koupim na celou cestu dopredu online a pak uz tam s tim budu jen mavat pred ridicem.
risknu to, snad ten spoj stihnu. pak je tam 3hod.okno bez spoje, tak musim :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát čer 23, 2023 19:21

Podle mne to zbytecne moc resis, ja tam proste nastoupim do busu, reknu kam jedu, ridic vyjede listek, zaplatim a vyrizeno.

Nepsal jsi nahodou, ze tam jedes autem, nechas ho v Kotschachu a potrebujes popojet do Sillianu? Tam jezdi akorat bus, jaky vlak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 23, 2023 20:26

ano, jedu do Kötschachu autem, ale z tama nejede nic naprimo. musim pak jednou nebo 2x presedat.

fahrplan

pasuje mi jen ten spoj, co jede v 9:46 a ten je i s vlakem a dvema prestupy

a jen drobnost. neumim nemecky a ani anglicky :oops: , tak se mi tam nechce zbytecne trapasit s nejakou konverzaci :-) proto se i vyhybam stopu v zahranici, protoze ty lidi, kteri te vemou, ocekavaji debatu ;)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát čer 23, 2023 20:41

Jo tak, ono te to smeruje na vlak do Oberdrauburgu. To by mne nenapadlo, je to pres hreben do dalsiho udoli, cekal bych, ze pojedes tim, ve kterem budes, tam jezdi jen busy. Ale proc ne.

Ovsem jet z Lienze do Sillianu busem je blbost. Jednak mas malo casu na prestup, osobak muze mit zpozdeni. A jednak je to vlakem pohodlnejsi, jede ti v 10:50 a ten urcite pocka: https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdv ... 0AUsoC03I-. Budes v Sillianu jen o 5 minut pozdeji, realne mozna driv a nadrazi je asi bliz horam. Mozna to vyjde i levneji, ale to nevim, to si zkus najit.

Osobne bych nic dopredu nekupoval, normalne bych sednul do busu, dojel na nadrazi a tam bych koupil jizdenku na vlak do Sillianu. Bude tam bud pokladna nebo spis automat, ty uz maji snad vsude a umi i cesky. Pripadne bys mohl dojet rovnou do Oberdrauburgu, nechat auto tam a na konci se k nemu vratit.

Njn, neumet ani jeden z jazyku je blbe, ale tragedie to taky neni. V Rakousku kolikrat stopnu nekoho, kdo anglicky neumi a ja nemecky temer ne. A neni to problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pát čer 23, 2023 21:13

ano, naprimo do Sillianu udolim jezdi jen busy, ale moc jich neni..
a s tim Lienzem a vlakem mas pravdu, to jeste poresim a asi to udelam, jak rikas.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon čer 26, 2023 12:27

mike píše:Budes v Sillianu jen o 5 minut pozdeji, realne mozna driv
Jak si pamatuji na kazdodenni (je jedno jestli vikend nebo prac. den) kolony na vsech vjezdech/vyjezdech do/z Lienzu (preseneji receno, uzkym hrdlem jsou vsechny kruhace) a na "doby zdrzeni", bych rekl, ze pres den tam budes vlakem pravdepodobne citelne rychleji.

(Ale mozna s tim uz neco dokazali udelat /moc tomu neverim/, uz jsem tam par let nejel).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Tipy