Dolomity, italské alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dolomity, italské alpy

Příspěvekod majlan » úte led 22, 2013 18:33

Ahojte. Nedávno jsem potkal toho minialbum https://plus.google.com/photos/10012177 ... 9331030769 a docela dost mě zaujalo. Fotky pocházejí z oblasti mezi těmito dvěma body (jezera Braies a Carezza). Trochu jsem to zkoumal a vyplynulo mi z toho, že tam jsou většinou ferraty. Preferoval bych spíše klasickou turistiku, tak bych vás chtěl poprosit o nějaké tipy a rady, kam vyrazit, resp. jestli to tam někde je vůbec bez ferrat možné.

Tak nějak bych si představoval nějaký mix všeho možného, tedy nějaké hory, jezera i třeba pěkné lesy v nižších oblastech. Uvítám veškeré rady, i ohledně map, stanování apod. Nemusí jít přímo o tuhle oblast, ale klidně i něco v "okolí". Díky! :-)
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř led 23, 2013 0:02

Urcite je to mozne i bez ferat, jsou tam normalni turisticke cesty. Znam to kousek vedle v Sextenskych Dolomitech a ty se daji projit bez ferat, maximalne je obcas kousek lana, ktereho se pridrzis. Koukni se sem, neco jsem tam na tohle tema napsal (info je rozhazene po celem vlakne).

Jinak muzes nakoupit pruvodce Dolomity od Rotheru, k tomu nejake mapy Tabacco (1:25000) a zacit planovat. Jen pocitej s tim, ze v sezone jsou tam mraky lidi, idealni je to na podzim pote, co zavrou chaty. V rijnu, kdyz se usadi tlakova vyse nad Alpama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » čtv led 24, 2013 16:58

Dost se mi líbily Lagorai, kousek na jih od klasických Dolomit. Není to vápenec, takže dost vody, jezera, lesy. Táboření bez problémů. Za týden jsme na podzim potkali jen pár lidí, většinou myslivců. Feráta tuším jen jedna na D´Astu.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod majlan » sob úno 2, 2013 23:07

Díky za tipy! Olchore, mohl bys napsat trochu víc o té oblasti? Zní to dobře.
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod majlan » úte bře 26, 2013 18:47

Léto se blíží, není tu ještě někdo, kdo by mohl poskytnout nějaké info?
majlan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob dub 28, 2012 21:44

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » stř bře 27, 2013 13:43

Co už tak k tomu dodat - je to na jih od Bolzana, začínali jsme v Passo di Role ( 1970m) kam se dá dojet autem. Cestou po hřebeni je pár bivaků - biv. aldo Moro, biv Paola e Nikola, volně přístupné. Hřeben je ve výšce cca 2300m, nejvyšší Cima d´Asta 2850m je trochu bokem, ferátka, ale v pohodě. Mapa Freytag -Bernd Trento - Lagorai. Pár fotek.
Přílohy
lg07.jpg
lg07.jpg (36.33 KiB) Zobrazeno 23003 krát
lg24.jpg
lg11.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Kuba Turek » stř bře 27, 2013 16:54

majlan píše:Léto se blíží, není tu ještě někdo, kdo by mohl poskytnout nějaké info?


Je to normální turistika. Dokonce místy až moc normální - je to jedna z nejfrekventovanějších oblastí pro pěší turistiku v Dolomitech. Po ferátách vůbec chodit nemusíš a většina lidí na ně taky nevleze.

Bivaky jsou zadarmo, chaty se platí. Počítej bez průkazky OEAV, CAI a pod., že budeš platit cca 20-25 E/noc ve společné noclehárně. Nemusíš ale nosit spacák - stačí prostěradlo nebo nějaký textilní pytel, ve kterém budeš spát a dostaneš dvě erární deky a jeden polštář. To samé v bivaku.

Moc se tam nedá spát venku. je tam přece jenom dost lidí a okolí Karersee je dokonce nějaká chráněná lesní oblast. Pokud postavíš mimo cestu stan za tmy a za svítání ho sbalíš, tak to nikomu nebude vadit, ale na velké táboření to tam není. To byl musel spíš do nějakých okrajových částí Dolomit. Spaní v autě na parkovišti je na jeden bez problémů.

Krajina je ovšem nádherná - proto tam taky lidi jezdí :-)

Doporučuju kouknout na mapu, tam většinu klasických tras najdeš. Spoustu průvodců, třeba od Rotheru, ale i jiných, najdeš třeba v Kiwi v Jungmannově ulici.

A ještě jedna poznámka: Pokud netrpíš nějakým odporem k lanovkám, řekl bych, že se vyplatí je využít, pokud tam máš cestu. Převýšení jsou v Dolomitech dost velká.

Ohledně jištěných cest: Pokud nemáš závratě, klidně můžeš chodit bez jištění po ferátě obtížnosti A, pokud jsi odvážný, tak i B. je otázka, jestli si na ně nevzít aspoň helmu kvůli borcům nad tebou. Taková krásná feráta/neferáta vede třeba na Diamantiditurm nad Karersee. Je odtamtud nádherný rozhled. Naopak bych se už asi necpal bez sedáku a helmy na ferátu pod Rosengartem zadem k Vajoletkám.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 736
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » čtv bře 28, 2013 9:11

No nevím, my byli v Lagorai mimo sezonu, začátkem září a nepotkali prakticky nikoho. Ale v létě tam je možná víc husto. Jináč taky můžu doporučit Karnské alpy na hranici mezi Itálií a Rakouskem, dlouhá pěkná hřebenovka a není tolik profláklá. Šli jsme to 5 let po sobě ( vždy týden) od švýcar až přes Karavanky do Kamnišek. Dají se tam najít úseky podle každého gusta, táboření bez problémů.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 997
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod macrelka » pát úno 22, 2019 14:42

ahojte, byli jste nekdo na Lagorai treku v kvetnu? Premyslime o 8.-12.5., ale vahame, zda tam nebude hodne snehu. Samozrejme s par snehovymi poli se pocitat da, ale spis abychom se nebrodili a neklouzali vetsinu cesty - aby to melo vubec cenu. Mate nekdo zkusenost? Dik moc
Uživatelský avatar
macrelka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv led 5, 2012 18:05
Bydliště: Nera - město chemie :-))

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát úno 22, 2019 21:01

Zkusenost nemam, do Dolomit jezdim na podzim, ale tohle ti predem nikdo nerekne. Letos bylo hodne snehu, a tak muze byt dyl, nez jine roky. Nebo taky nemusi, kdyz bude horko. Zacatek kvetna je v Alpach sazka do loterie asi kdekoliv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » úte dub 30, 2019 18:36

Zdar,
chci se zeptat, jaké jsou nejlepší zdroje na netu na vícedenní přechody v Dolomitech? Prozatím mi připadají dobré tyhle, ale třeba máte někdo něco osvědčenějšího:
http://www.infodolomiti.it
https://www.altabadia.org/en/summer-hol ... ing-hiking
http://www.visitdolomites.com/alte-vie-ed-anelli/

V podstatě zkoumám možnosti vícedenních přechodů v Dolomitech a trasy Alta via se mi zatím jeví jako nejlepší řešení. Je mi jasné, že to nebude třeba jako na Balkáně nebo Kavkazu a všude bude civilizace, ale přece jenom mě zajímá, jestli je možnost udělat nějaký pěkný např. 4-5 denní přechod aniž bych musel sázet někomu eura za spaní a potkával denně zástupy lidí. Uvažoval bych o září/říjnu a treku bez zvláštního vybavení, tudíž žádné náročné lezení, se spaním nejlépe venku. Zatím mě zaujala Alta via 4, ale to jsem detailně neprostudoval ještě všechny. Určitě preferuji spaní venku nebo v nějakých bivakovacích shelterech. Mikeovo povídání o Alta via 5 jsem četl.
Apropo a co Karnské Alpy, jsou taky tak krásné a asi i více opuštené,což?
Předem díky za tipy.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte dub 30, 2019 19:06

Ja byl v Dolomitech spis vrcholky a feraty, ale nastudoval bych si, jak je to s vodou, leckde, kdyz uz byly vyssi rifugia v zimnim rezimu (winterraum), tak byly trubky komplet zazimovane a nebyla nikde voda (tak je to vapenec, ze...). A na konci zari jeste nebyva snih na roztapeni, parkrat jsme tak museli oklikou ke zbytkum ledovcu pro led.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte dub 30, 2019 20:59

Asi nejlepsi zdroj pro Alta Via 4 -7 je tohle: https://www.rother.de/rother%20wanderf% ... 7-3369.htm. Mam, doporucuju. U toho stareho postu jsem myslim mel odkaz s podrobnym popisem Alta Via 5, kde byly i dalsi trasy, jenze kdyz jsem se pred casem na ten web chtel kouknout, tak uz neexistuje a nepodarilo se mi ho dohledat ani v archivech. Coz je skoda, jelikoz tam obcas byly zajimave postrehy a podrobnosti.

Pavelsni píše:ale přece jenom mě zajímá, jestli je možnost udělat nějaký pěkný např. 4-5 denní přechod aniž bych musel sázet někomu eura za spaní a potkával denně zástupy lidí. Uvažoval bych o září/říjnu a treku bez zvláštního vybavení, tudíž žádné náročné lezení, se spaním nejlépe venku.

Rozhodne ano, mne se to podarilo nekolikrat. Zari, rijen, listopad, nez napadne prvni snih. Zastupum lidi se nevyhnes v centralni casti Sextenskych Dolomitu, hlavne u trech vezi, tam se bohuzel da dojet autem skoro az k nim. Jinde je to ale vyrazne lepsi, akorat to chce jet az pote, co zavrou chaty. Coz byva na konci zari nebo v pulce rijna, zalezi od chaty a pocasi.

Sel jsem Alta Via 4, 5, 6, ne presne podle popisu, obcas s variantama a vrcholama (Antelao, Sorapis). Kazda ma neco do sebe, nejvic se mi libila asi Alta Via 6, ta je nejopustenejsi a nejdivocejsi. Az tak, ze nektere stezky v oblasti Friulanskych Dolomit jsou zrusene nebo je nenajdes. Doporucuju trasu ukoncit v Pieve di Cadore, jednak je logicky konec kratsi varianty a jednak konci prave pred nejobtiznejsim usekem. Ten jsem predloni prosel jen nalehko z pulky a tu spravnou odbocku nenasel (ted uz vim) a stejne bych si to asi netroufnul (nejistene a rozbite useky II az III a ke vsemu na finalnim sestupu k bivaku).

Pavelsni píše:Apropo a co Karnské Alpy, jsou taky tak krásné a asi i více opuštené,což?

Rozhodne ano, ale chce to taky az jsou zavrene chaty. Jinak muzes narazit na obrtlupu nemeckych duchodcu, kteri chozi rakouskou stranu organizovane. Potkal jsem je na jedne chate, kde jsem puvodne chtel prespat, ale s desem jsem prchnul ;-) To ale bylo na konci zari a nastesti sli v protismeru (chodi od Sillianu). Stejne bych ale spis doporucil spis italskou stranu. Akorat bacha na snih, kdyz jsem tam byl na konci rijna, tak na italske strane bylo babi leto a na rakouske zima a snih. Coz znamenalo, ze feratove useky po hrebeni byly neschudne (snih, led) a musel jsem je obchazet z jihu, coz obcas znamenalo slusnou ztratu vysky. A bloudeni, jelikoz italske znaceni je takove... hmm, italske ;-)

FK ma pravdu s tou vodou, nekdy je to na podzim fakt problem. Chce to brat, kdyz je a nespolehat na to, ze potoky na mape budou funkcni. Byvaji vyschle.

BTW, tady a dal jsem dal par fotek z AV6: viewtopic.php?p=410038#p410038 (ta stezka uz je zrusena uplne)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » čtv kvě 2, 2019 20:43

Díkes.
Koukal jsem, že to pořád prodávají, tak uvidím, jestli zakoupím.
Alta via nastuduju, určitě bych je nešel celé, stačilo by mi na těch 4-5 dní, ale předpokládám, že semtam křižují civilizaci, tak bych snad někde chytil místní dopravu. Což je další věc, potřeboval bych se tam dostat jinak než autem. Někde jsem četl (myslím od tebe), že se snad vyplatí letět do Benátek...? Jsem z jižních Čech, tak bych asi koukal na vlakové spoje z Budějc přes Linz a dál.

Karnské Alpy se mi začínají líbit čím dál víc. Ty feratové úseky bych asi vynechal, nemám vybavení, ale určitě se tam dá najít spousta variant bez nich. Líbí se mi ten přechod, ale italská strana je dle všeho asi atraktivnější. Jak je to tam se spaním venku, je to tolerované? A občerstvení v chatách je přijatelné nebo předražené jako v Dolomitech?

Jinak fotky zajímavé, to musel bejt celkem šrumec.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2019 21:47

Pruvodce fakt doporucuju, jelikoz je tam spousta podrobnosti, popis chat a hlavne varianty trasy, coz se mi velmi hodilo. Svou AV6 jsem nazval cestou variant, jelikoz tam, kde byla, jsem po ni sel. Jednak mi to tak vychazelo a jednak byla na konci normalni trasa bez macek a cepinu nepruchodna kvuli ledu v uzkych sedlech ze severu, zatimco varianta v pohode a jeste krajinove peknejsi.

Mistni doprava ti nepomuze, jelikoz cesty, ktere AV krizuji, jsou obvykle ve smeru V-Z, zatimco AV vede S-J :)

Pres Benatky litam, kdyz chci do Friulanskych Dolomit, to jsou ale v podstate prvni hory od more. Tobe by se to hodilo mozna na navrat, ale na cestu tam mas nejlepsi vlak plus bus. Zvlast z CB neni moc co resit. Jizdenku CB - Sillian muzes poridit za nejakych 360 Kc (viz CD vlakno) a pak uz je to jen kousek. Sel jsem to asi takhle:
- AV4: ze San Candida (par minut vlakem ze Sillianu)
- AV5: ze Sextenu (bus ze San Candida, da se i pesky)
- AV6: Maria Luggau (bus ze Sillianu)
- Karnske Alpy Z -> V: z Tassenbachu (stanice pres Sillianem, da se i primo ze Sillianu)
- Karnske Alpy V -> Z: vlakem do Oberdrauburgu a odtud stopem do Kotschach-Mauthen (da se tam dojet i vlakem pres Villach, ale dost to trva)

Pavelsni píše:Karnské Alpy se mi začínají líbit čím dál víc. Ty feratové úseky bych asi vynechal, nemám vybavení, ale určitě se tam dá najít spousta variant bez nich. Líbí se mi ten přechod, ale italská strana je dle všeho asi atraktivnější.

Ja jsem s nima zacal a rozhodne jsem nebyl zklaman. Italska strana je lepsi uz jen proto, ze jdes na slunci v teple, zatimco rakouska je prevazne ve stinu a je tam kosa. Na podzim je to docela rozdil (klidne 15 - 20 stupnu), v lete to bude naopak. Na druhou stranu se priprav na problemy s orientaci a stav stezek je taky horsi, ale zas je to takove dobrodruzne, nikdy poradne nevis, kam te stezka dovede a jestli za dalsi zatackou neskonci ;-)

Pavelsni píše:Jak je to tam se spaním venku, je to tolerované? A občerstvení v chatách je přijatelné nebo předražené jako v Dolomitech?

Ja jsem tam poprve venku spal, ale to uz byly vsechny chaty zavrene. Podruhe to bylo driv, a tak jsem sel spis pres chaty, ono to tak i vychazelo. Ceny mi prisly normalni italske, tedy drazsi, nez v Rakousku. Urcite levnejsi, nez treba v Cortine a nejspis i v proflaklych pastech na turisty v Dolomitech, ale s tim nemam moc zkusenost :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Kuba Turek » pát kvě 3, 2019 23:17

Jídlo na horských chatách není předražené vzhledem k tomu, kde ho vaří a kde ho chceš sníst. *

Jestli chceš co nejvíc ušetřit, tak si objednávej zásadně Bergsteigeressen - to je nejlevnější hlavní chod pro chudé turisty a horolezce, obvykle špagety s červenou omáčkou. K pití mívají nejlevnější Schiwasser - vodu se sirupem.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 736
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pát kvě 3, 2019 23:22

Tohle funguje v Rakousku, je to tak i v Italii? Nevidel jsem to tam, ale pravda, taky jsem se nezajimal. Italie je specificka tim, ze mivaji aspon dva chody i na chatach, obvykle spis tri. Testoviny, hlavni jidlo a zakusek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon kvě 6, 2019 8:50

mike píše:Italie je specificka tim, ze mivaji aspon dva chody i na chatach, obvykle spis tri. Testoviny, hlavni jidlo a zakusek.
Takto to funguje i v Rakousku, kdyz mas polopenzi (to je jeste se snidani a litrem caje - varenem hromadne, vetsinou slazenem - nebo ciste horke vody do vlastni flase rano na cestu). Dostanes polevku, hlavni jidlo (normalni jidlo, zdaleka nemusi byt vzdy testoviny, slusnou porci) a dezert (zakusek/pudink/...).

Kuba ma pravdu, ze pokud chces usetrit na jidle, zvol si na veceri Bergsteigen Essen - je to hodne kaloricke jidlo (ano, vetsinou "Bolonske" spagety, ale neni to striktni pravidlo, byvo i neco jineho). Krome Schiwasser si jeste muzes koupit i litr(ovy dzban) horke vody na caj /meli by k tomu dat i dva hrnecky/ - ale to casto dost sidi, dzban je litrovy, ale klidne ctvrtina je prazdna (myslim ted po hladinu jednoho litru). Caj ale musis mit vlastni. Bohuzel, toto pred par lety jeste stavalo 1 EUR, posledni dva roky jsem s hruzou videl v jidelnim listku nekde i za 4 EUR ](*,).
Jeste je mozne si na chate davat vlastni jidlo, dokonce si za poplatek muzes k tomu dostat i talir a pribor - ale je otazne, jak se k tomu postavi na te-ktere konkretni chate. Stejne tak napr. k vareni hned vedle chaty.

Ale jinak pokud nechces sebou nosit moc jidla, s tou polopenzi se da docela dobre vyzit. Hlavne, kdyz mas chaty, kde maji bufetove snidane a ne dva krajce chleba s maslem a dzemem :-). Kaloricky to celkem ujde a mnozi z nas pres den, kdyz slapou ani moc nemaji chut k velkemu jidlu, ta prijde az se zastavenim vecer :-).
Jo, je to drazsi - ale je to otazka priorit.

Aby bylo jasne - psal jsem pouze o Rakousku a chatach AV, tj. pro Tebe spise chaty na rakouske strane Karnskych Alp. A kdyby se nekomu zdaly A nebo I chaty prodrazene, doporucuji si zajit do Svycar, obzvlaste na nektera mista (a nemyslim ted chaty v 3500+)... :evil:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 7, 2019 0:25

Asi jak kde. Sveho casu jsem prosel v Rakousku spoustu chat a tohle bylo naprosto vyjimecne. V Italii je to naopak standard, tam jsem to snad ani jinak nemel. Kdyz jsem tam byl na chate uplne poprve, tak neumeli anglicky (to je tam taky spis standard), a tak jsme se domlouvali, jak to slo a ne vsechno jsem pobral. Na veceri mi prinesli vrchovaty talir testovin. Myslel jsem, ze je to prave Bergsteigeressen a rikal si, sice zadny zazrak, ale aspon budu poradne najezeny. Snedl jsem vsechno a oni najednou prinesli dalsi jidlo. Maso, ktere bylo fakt skvele, akorat uz jsem ho pomalu nemel kam dat. A kdyz jsem ho do sebe dostal, tak prinesli dezert :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 7, 2019 9:59

Ja co jsem nekde byl na nejake AV(!) chate, i kdyz jen pres den, tak tam vzdy meli vypsane na te velke ceduli o cenach, ze polopenze zahrnuje veceri s trema chody a snidani. Je to nejake nepsane pravidlo Alpenvereinu - otazne je, jestli obou - nemeckeho i rakouskeho - nebo jenom nemeckeho, to nejsem schopen rict.
Kazdopadne, kdyz sectes cenu za samostatnou snidani a nejdrazsiho jidla na jidelnim listku, na vetsine chat Ti vyjde suma mensi nez za polopenzi (kurna, uz je to i nad 30 EUR/noc :twisted:). Kdyby nedavali neco navic (a zadne piti v cene PP neni!), tak nevim, kdo by si tu polopenzi objednaval.

Jen bacha na to, ze se toto vztahuje pouze na OEAV a DAV chaty, ne na soukrome nebo rakouskeho turistickeho klubu, nebo, co to vlastne je.

Jinak jsem ted zjistil zajimave info, ze v cene noclehu je i pojisteni zavazadla. Tj. kdyz rano zjistis, ze Ti neco chybi a nenajde se to, mas narok to zadat nahradu od ubytovatele. Coz se zda byt logicke u nas v hotelich - jenze tady casto nemas povolene si vzit velky batoh na pokoj, takze jej mas ve volne pristupne spolecne mistnosti a neocekava se, ze nosis sebou uzamykatelny batoh.
Tady jsou podminky OEAV na chatach cesky, pro ty, ktere to zajima - je to ale stav asi z r. 2013, pouze nemecke se updatuji, napr. max. ceny jsou vyssi, sloupecek pro cleny AV pro dospeleho je aktualne (v poradi po radcich): 29, 20, 13, 6,50 EUR.

Jo, co jsem psal, ze jsem videl litr vody na caj za 4 EUR, tak to asi bylo na soukrome chate. Na AV je stanovena cena 3 EUR
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 7, 2019 18:23

Holt asi jezdime kazdy jinam, ja jsem to potkal jen vyjimecne. Vetsina chat, co jsem byl, je na vychod od Dreiherrnspitze, tedy ne proflakle turisticke oblasti jako Oetztal nebo Stubai.

apuka píše:Kazdopadne, kdyz sectes cenu za samostatnou snidani a nejdrazsiho jidla na jidelnim listku, na vetsine chat Ti vyjde suma mensi nez za polopenzi (kurna, uz je to i nad 30 EUR/noc :twisted:). Kdyby nedavali neco navic (a zadne piti v cene PP neni!), tak nevim, kdo by si tu polopenzi objednaval.

Ono je v te polopenzi i ubytovani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » úte kvě 14, 2019 17:29

Tak prozatím u mě vede hřebenovka Karnských Alp.
Předpokládám správně, že kdybych chtěl na 4-5 dní, dá se ze Sillianu dojít až k tomu průsmyku, kde staví busy? Nebo je lepší jít z východu na západ? Četl jsem, že ještě hezčí je to víc na jih, kde není souvislý hřeben, ale roztroušené masivy, ale prý je to tam dost nahoru dolů a orientačně taky nic moc...
Ještě dotaz na chaty: Dá se u chaty stanovat nebo už se vyplatí koupit si nocleh? Nikde jsem nenašel ceny na chatách, na kolik tak vyjde noc s jídlem a nějakým tím pivem na chatě?
Zatím u mě připadá v úvahu konec srpna nebo říjen, ten se zatím jeví ve všech ohledech jako lepší, ale musíme tam ještě na podzim vměstnat Zakarpatskou Rus :wink:
Jo a existuje nějaký rozumný tištěný průvodce nejlépe v Aj nebo v Cz?
Díky!
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » úte kvě 14, 2019 17:46

Pavelsni píše:Nikde jsem nenašel ceny na chatách, na kolik tak vyjde noc s jídlem a nějakým tím pivem na chatě?


Tak už jsem našel ceník z r. 2017 u Porzehütte. Je to cca tak, jak jste psali, ale s tím, že spaní není v polopenzi obsažené, stojí 12€, což není špatný. Jinak ceny jídla jsem tak nějak čekal...snad ale nikomu nevadí, když si uvařím vlastní jídlo,ne?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 14, 2019 18:54

Ktery prusmyk myslis? Plöckenpass? To se docela citis. Poprve jsem dosel za 4 dny pod Peralbu a odtud je to jeste dva dny, podruhe jsem to sel prave z toho sedla. Zalezi ale na tom, kudy presne pujdes a jake budou podminky. Nemusis to ale vubec resit, nekam dojdes a az budes chtit skoncit, vezmes to z nejblizsiho schudneho sedla na sever do Rakouska. Za 3 - 4 hodiny jsi na silnici a tam jezdi bus bud do Sillianu nebo na druhou stranu. Mam pocit, ze z Plöckenpass stejne jezdi jen par busu denne, ale nezkoumal jsem to.

Jit se to da obema smery, pro tebe je vyhodnejsi ze zapadu, jelikoz dojedes vlakem do Sillianu a pak uvidis, kam dojdes. Tohle se neda moc naplanovat, musis si vyzkouset sam, jak ti sedne teren. Pruvodce tady nepotrebujes, staci mapa. O zadnem nevim a zadny jsem nemel :) Hodi se spis na tu jizni cast, ta je vyrazne clenitejsi a orientacne narocnejsi. Tady je hreben jasny.

Se stanovanim u chat bych moc nepocital, leda kdyby uz byly zavrene. Vlastni jidlo podobne, to mozna pujde, ale z ceho myslis, ze jsou hlavne zivi? Ceny presne nevim, v Italii vyjde ubytovani s polopenzi tak 35 - 45 Euro, v Rakousku o neco levneji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 14, 2019 19:56

mike píše:v Italii vyjde ubytovani s polopenzi tak 35 - 45 Euro, v Rakousku o neco levneji
:-k S tim levnejsim Rakouskem (vzhledem k Tebou udavane cene) bych si uplne jisty nebyl...
mike píše:Ono je v te polopenzi i ubytovani
Neni, prave ze je vsade durazne upozorneni, ze cena za polopenzi neobsahuje cenu za ubytovani. Takze zrovna na Porzehutte je na jejich strankach uvedena cena 13 EUR/noc za matraci, s polopenzi to muze byt klidne i 43-45 EUR :evil: Cena za PP samozrejme na strankach neni...

S vlastnim jidlem to uplne vitane nebude. To by z Tebe chatar nemel ani cent (ubytovani jde plne AV), chata zije z jidla a piti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 14, 2019 20:15

V Italie to spis bude 40+ a v Rakousku se muzes vejit do 30 euro. S AV kartickou, samozrejme. Myslim v tehle a podobnych oblastech, nemyslim proflaknute turisticke, tam je draz. Ono je to ale chata od chaty. Spal jsem tam treba na Wolayersee hutte, ktera mi prisla cenove i pristupem spis italska (je hned za hranicema) a pomerne komfortni a koukam, ze jo. Polopenze 33 Euro plus cena za prespani 13 tj. 46 Euro celkem. V pp je ale snidane formou bufetu a trichodova vecere. Kdyz chces setrit, tak si muzes dat i rakousky Bergsteigeressen za 9 Euro a pak uz to da jen 35 (9 + 13 + 13).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » úte kvě 14, 2019 20:28

Ano, myslel jsem Plöckenpass. Aha, domníval jsem se to po shlédnutí tohohle videa: https://www.youtube.com/watch?v=aWhKpVpBXAk&t=13s
Ale taky mi to připadalo nějaký přehnaný. Jo, to zní rozumně, na tu silnici se dá sejít skoro kdykoliv a jestliže tam jezdí busy, není co řešit. Jsou na trase nějaká krásná místa, která není radno minout?
Mapa mi určitě stačí, průvodce jsem myslel třeba jen online pro inspiraci. Map by mělo být hodně. Trochu jsem si to s tím stanováním a vařením myslel. Chápu, něco podobného funguje třeba na Slovensku (i když tam nikomu nevadí, když si člověk uvaří před chatou), ale tady jsou teda obrovský pálky, takhle drahý to nebylo snad ani ve Skalistých horách :evil: No jo, no, holt Alpy...
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 14, 2019 20:55

Na tom videu jdou po rakouske strane, ktera je kratsi a ma mensi prevyseni. Taky nedojdou az na Plöckenpass, ale kus pod nej, cimz od Wolayersee hutte usetri minimalne pul dne, mozna i cely. Ja jsem to sel pres Italii, kde je to peknejsi a taky vyrazne narocnejsi. Z Hochweisssteinhausu jdou zkratkou, takze se vubec nedostanou do sedla pod Peralbou, coz je prave jedno z nejhezcich mist. No a navic jdou nalehko od chaty k chate.

Urcite bych nevynechal prave sedlo pod Peralbou, je dobre dojit od hranice az na Passo Sesis. Neni spatne vylezl na vrchol, akorat to nedelej jako ja po ferate bez jisteni (se mi poti ruce, kdyz si na to vzpomenu ;-)). Normalka ale vede po severni strane a ja jsem tam uz mel snih, sel jsem tudy dolu. Na chate Calvi kousek pod sedlem je slusny winterraum s kamnama, akorat palandy maji jen 180 cm :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » stř kvě 15, 2019 9:37

Co se tyce cen, tady je cenik* trochu vice chat (i na te ceste), az na jednu vyjimku je nejlevnejsi prespani pro dospele s AV za 13 EUR. Podle jidelniho listku Obstanserseehutte (ale je to prakticky stejne i jinde) mas tri moznosti snidane:
- 6,50 EUR kleine Fruhstuck (hrnek kafe, caje nebo kakaa, maslo, chleb (asi dva male krajice?), marmelada
- 8 EUR grosse Fruhstuck (to same jen dva hrnky piti a mozna? vetsi krajce chleba
- 10 EUR Bergsteigerfruhstuck (k velkemu jeste syr a klobasa/parky)

Bergsteigeressen 9 EUR, litr horke vody na caj 3 EUR (v polopenzi mas litr caje nebo horke vody rano v cene) - oba pouze s AV kartou.

Kazdopadne, alespon minimalne je vhodne si dat nejvetsi snidani (to ostatni nestaci, je malo)+jidlo a to uz Ti dokopy vyjde na 32 EUR.

Je to palka, taky jsem se na to koukal, premyslel jsem nad prechodem ve dvou se spanim a jidlem na chatach, v nasem pripade spise PP, to jedno jidlo vecer je malo, pres den toho moc pri chuzi nepojime, ale to uz vyjde, kurna, na 90+ EUR denne a to jeste "bez starosti" o vodu na piti na den (nemam zadny filtr ani nechci vzit varic). To uz si mohu zaplatit dolu apartman (jsem si nasel v udoli dost v cene do 300 EUR/7 noci, dokonce i za 240 vcetne poplatku...), varit si sam co chci a jeste se kazdy den mohu rano rozhodnout, kam se autem vyberu (hodi se, kdyz nevykde pocasi). A jeste mi zustane spousta EUR na jine, napr za benzin na cestu tam i zpet :twisted:.
Jasne, nektere useky takto neprejdeme, ale zase si muzeme vybirat par "tresnicek", kam se zase neda rozumne dostat z toho prechodu.

Cimz jsem chtel rict, ze jak sly ceny v rakouskych chatach dost nahoru (hlavne jidlo), tak z te levne moznosti prechodu pres chaty se stava cim dal vic v nekterych oblastech docela luxusni zalezitost.

Edit: * - maji tam hodne schovany ten cenik... Musi se otevrit stranka na online objednani (pro Ochstansersee hutte), vybrat datum, kdy je uz chata otevrena, kliknout na den, kdy je tam neco volneho a tam vybrat klikem nektery symbol pdf #-o Tady je screenshot:
hutten.jpg
Naposledy upravil apuka dne stř kvě 15, 2019 20:59, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » stř kvě 15, 2019 10:53

Pavelsni píše:průvodce jsem myslel třeba jen online pro inspiraci
Neco si muzes kouknout tady.
Otevri panoramatickou fotku useku, ktery Te zajima a potom muzes klikat dal po sipkach, pricemz na kazde "zastavce" mas 360 st. panoramu, ve ktere se muzes pohybovat mysi.
Myslim si, ze na ziskani predstavy o ceste je to lepsi nez tisic popisu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Tipy