Vlakem do Albánie - levněji

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod george1 » stř srp 8, 2012 14:07

Včera se vrátil známý z Albánie a pro zlevnění cesty aplikoval následující (jeli pouze 2, takže City star příliš nevyhovoval):

1) Praha - Budapest (EC Avala - 5:45 z hl.n.) - 475 Kč E-ticket v předstihu
2) Budapest - Beograd (EC Avala - 13:35 z Keleti) - 15 EURO Fortuna ticket v předstihu (vlak přijíždí do Budapesti ve 12:50, takže je 35 minut na vyzvednutí jízdenek z automatu - stihne se vždy, mění se lokomotiva a vrátí se zpátky do vlaku)
3) Beograd - Skoplje (Brzi vlak - 22:40 z Beogradu) - 32 EURO zpáteční Serbia-Makedonia special (vlak přijíždí do Beogradu cca ve 20:50, mívá cca 1 hodinu zpoždění, dostatek času na nákup jízdenky, vlak do Skoplje přijíždí cca okolo 9 ranní (vždy zpožděn)
4) Skoplje - Ohrid (bus, každé dvě hodiny, 5 EURO)

Zpátky obdobně s tím, že preventivně volil časovou rezervu pro přestup v Beogradu. Vlak z Makedonie vždy zpožděn o cca 2-3 hodiny. Jízdenky 2) jsou vždy již s místenkou.

Takže za 2800 Kč do Pogradce a zpátky. Běžná cena zpáteční jízdenky s IN-25 je 5676,-. Se City star to při 5 lidech vychází na 3 400 Kč, ale při dvou na 4260 Kč, takže myslím, že to vymyslel dobře. A navíc ještě 250 za busy mezi Ohridem a Skopljem, které v rozpočtu jinak jsou.

Jinak podobě to funguje i do Podgorice, ale to vychází asi celkem o 300 dráž.

Jen doplněk: Jízdenka za 15 EURO z Beogradu do Budapesti se nedá koupit přes net MÁV Direct a vyzvednout v Budapesti.. Takže jen tam a tato jízdenka se musí koupit společně s jízdenkou Serbia-Makedonia special. Při jízdách do a z Rumunska to jde, bohužel Srbsko je Srbsko.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod Draven » pát zář 21, 2012 14:04

Já bych měl asi strach cestovat do těchto zemí a ještě k tomu vlakem. Mají můj obdiv.
Hradecko je opravdu nádherné. Dovolenou trávím nejradši tam.
Draven
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 21, 2012 13:59

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod apuka » ned zář 23, 2012 15:45

george1 píše:2) Budapest - Beograd (EC Avala - 13:35 z Keleti) - 15 EURO Fortuna ticket v předstihu (vlak přijíždí do Budapesti ve 12:50, takže je 35 minut na vyzvednutí jízdenek z automatu - stihne se vždy, mění se lokomotiva a vrátí se zpátky do vlaku)

Promin, ale v Budapest Keleti se asi tezko vraci lokomotiva zpatky do vlaku... A nekdy by ses mohl divit,ze se "stara" lokomotiva odpoji a na druhy konec "nova" zapoji a vlak odjede docela rychle.
George1: A proc bys mel strach cestovat do Madarska, Srbska a Albanie? Jsou to dve civilizovane a jeden privetivy stat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod george1 » pon zář 24, 2012 14:38

Promin, ale v Budapest Keleti se asi tezko vraci lokomotiva zpatky do vlaku... A nekdy by ses mohl divit,ze se "stara" lokomotiva odpoji a na druhy konec "nova" zapoji a vlak odjede docela rychle.

Jako, že je v Budě úvraťový nádraží, to vím taky. Ale prostě to tam musí dojet, vypojit se, musí přijet druhý, napumpujou to ... a to chvíli trvá. No a ke stojánku na lístky je to max. 100 metrů. Takže tak.

A proc bys mel strach cestovat do Madarska, Srbska a Albanie? Jsou to dve civilizovane a jeden privetivy stat.

Ty země jsou 3. Makedonie navíc. Dobře Madarsko civilizované, ale co se vlaků týká, tak s tím Srbskem a Makedonií moc pravdu nemáš. Dráhy jsou v dezolátním stavu, zpoždění, výluky, atd. Teda na území Srbska. Ze Skopje přes Tetovo do Kičeva nikdo nejezdí vlakem, všichni to valí busem. Ale trať je to super. Vlaků jezdí málo a jsou narvané k prasknutí. Mě to nevadí, já chaos rád, ale ...

Jen je dobré srbským celníkům neříkat nic o Albánii, ale hezky např.:
Где идеш?
Идем да погледам у Нишу и Дунава.

Dobrá by byla věta:

Желео бих да погледаm албанских масовних гробница у Ђаковици, у слободном Косову.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod karaya1 » pon zář 24, 2012 16:37

george1 píše:Dobrá by byla věta:Желео бих да погледаm албанских масовних гробница у Ђаковици, у слободном Косову.

Tu si musím někam zapsat, za rok se bude hodit :wink:

george1 píše:bohužel Srbsko je Srbsko

Mám Srbsko rád, ale naštvali mě onehdá tím, že v Bělehradu nešlo koupit lístek, který by začínal jinde. Potřeboval jsem Subotica-Bar, paní za okýnkem mi sice ochotně anglicky poradila, kolik stojí a jaké slevy všechny použít - ale koupit jsem si ho musel až v Subotici.

george1 píše:Dráhy jsou v dezolátním stavu, zpoždění, výluky, atd. Teda na území Srbska.

Je pravda, že jednokolejka jihem Srbska směr Bulharsko stojí za to. To si snad nepamatuju ani z Ruska, že by podél trati vedly ocelová lanka ovládající návěstidla a závory. V jedné stanici, kde jsme se vyhýbali s protijedoucím vlakem, jsem se divil, proč jedeme krokem - důvod byl nasnadě: výpravčí čekal, až přejedeme výhybku, přehodil ji ručně zpátky a klusal vedle nás k budově, aby mohl dát (opět mechanicky) "volno".

Ale abychom nebyli jen OT... Co místo cesty přes Makedonii to vzít ze Subotici do Baru? Do Budapešti tím E-tiketem (díky za tip, neznal jsem), z Budapešti vzít jen vnitrostátní k hranicím (cca 250 Kč), ty přejít pěšky (6 km, času je na to dost) a ze Subotice do Baru (to bohužel nemám napsané, kolik stojí jednotlivce - a Srbové to teď na stránkách taky nemají, bo to je sezonní vlak). Z Baru k hranicím to je kousek, veřejnou dopravou se tam dá dojet docela dobře. Ale samozřejmě záleží, kam v Albánii člověk chce.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 675
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod george1 » pon říj 15, 2012 13:34

karaya1 píše:Ale abychom nebyli jen OT... Co místo cesty přes Makedonii to vzít ze Subotici do Baru? Do Budapešti tím E-tiketem (díky za tip, neznal jsem), z Budapešti vzít jen vnitrostátní k hranicím (cca 250 Kč), ty přejít pěšky (6 km, času je na to dost) a ze Subotice do Baru (to bohužel nemám napsané, kolik stojí jednotlivce - a Srbové to teď na stránkách taky nemají, bo to je sezonní vlak). Z Baru k hranicím to je kousek, veřejnou dopravou se tam dá dojet docela dobře. Ale samozřejmě záleží, kam v Albánii člověk chce.


Taky možné. Jízdenka z Budapešti do Kelebie stojí asi 280 Kč, zatímco zvýhodněná Budapest Beograd 15 Euro. Z Kelebie na hranice se dá jet busem, teda s přestupem a jenom max. do 18:00 a ne moc často. Stojí to asi okolo 30 Kč, ale pěšky ... Já to šel, to je takových 9 km strašně vlkým lesem plným komárů a cca každých 1000 metrů policejní kontrola (Schengen). No a z druhé strany hranice jezdí do Subotice MHD za asi 1 euro. Přes den cca každou hodinu. Ze Subotice do Baru a zpátky dáš 52 euro bez místek (to je asi o 19 euro dražší nežli přes Skopje), z Baru musíš do Ulcinje (to bude tak za 3 Eura) a z Ulcinje do Skadaru to jezdí 2 denně asi za 7 Euro. Tak nevím - když to sečteš. No a časově bych řekl, že ty přesuny a přestupy to o den prodlouží.
My jsme tehdy přespali v kempu Ljubaništa asi 3 km od hranic (platí se za stan - ne za lidi). Ráno v 6 jel bus na hranice (3 km, myslím, že asi za 10 dinárů) a pak jsme mákli těch 5 km do Pogradce. Minibusem asi v 8 hodin z Pogradce a v 11 jsme byli v Tiraně. Ve 13 jel vlak do Skadaru a cca okolo 17:00 jsme dávali pivo u hotelu Rozafa. Ještě jsme stihli pevnost a druhý den okolo 13:00 jsme byli v Theti (přes Koplik - minibus, furgon).
Ono vlastně by se nemuselo zpátky do Skopje zase přes Pogradec, ale buď z Bajram Curri do Djakovice, Prištini a Skopje a nebo z Peshkopi do Debaru a busem do Skopje. Tam je to trochu problém, protože do Makedonie minibusy nejezdí (jen do Kosova) a musíš nějak na hranice z Maqellare (cca 6 km) a pak do Debaru (cca 4 km).
Ale to je na volbě. Jen je výhoda, že Skopje expres jezdí poloprázdný, zatímco směr Bar potěš, navíc stejně prd vidíš - tunely.
V Kosovu můžeš použít tuhle větu, ale nejdřív si jí raději přelož v googlu: "Unë jam Çeke, jo Sllovake. Unë kam ardhur për të parë varret masive të popullit të Kosovës, për të parë mizoritë serbe."
Naposledy upravil šíp dne pon říj 15, 2012 13:50, celkově upraveno 1
Důvod: Upravena chybná citace. šipka
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod george1 » pát říj 19, 2012 12:43

Pár novinek, které mi kámoš, co testoval E-ticket, Beograd special a Skopje special, řekl až nyní. Dálnice A1 z Prizrenu do Tirany a Drače je hotová. Takže jízda busem z Prizrenu trvá pouze 3 hodiny a do Drače 3,5 hodiny. Z Prizrenu proto přestaly jezdit večerní busy, které jeli mezi osmnáctou až dvacátou hodinou a jezdí přes den. Kamarád vyjížděl z Prizrenu asi v 6:30 a okolo 8:45 se nechal vysadit v Milotu. Asi za čtvrt hodiny mu jel minibus do Skadaru, kde byl okolo půl jedenácté a asi ve 12 byl v Kopliku, kde chytil náklaďák do Theti.

Druhá je ta, že chtěl z Peshkopi do Pogradce přes Stebleve (chtěl do NP Shebenik-Jabllanicë), ale furgon ze severu neexistuje. Takže jel přes Debar s myšlenkou večeru ve Stebleve. V 7 z Peshkopi, za 10 minut byl v Maqellare a pak šel pěšky na hranice a z hranic. Před devátou byl v Debaru a jel mu hned bus do Strugy a ze Strugy MHD do Radoždy (poslední vesnice na západní straně Ohridu před hranicí). Tam byl asi v 12:00 a když vystoupil, tak se zhrozil. Přechod je vzdušnou čarou 2 km. Ale o 450 metrů výš. Dal to asi za 2,5 hodiny a na křižovatce na Librazhid a Pogradec stál asi okolo půl čtvrté odpoledne. Dojel sice ještě okolo páté do Librazhidu a tam zkejsnul. Minibus do Stebleve (Pogradec - Librazhid - Stebleve) jel druhý den v 15:30. Tak se na to vykašlal a jel druhý den zpátky do Pogradce, kde mohl být v klidu po druhé straně jezera den před tím tak okolo čtvrté. Nejhorší bylo, že ten minibus na té křižovatce minul tak o 20 minut.

No a tady je odkaz na jediný levnější penzion v Prizrenu: http://www.inyourpocket.com/kosovo/priz ... ion_62234v

Jen bacha: vedle řady normálních je tam v pokoji atypická zásuvka na 380 V. Dal jsem jí, dobíječka skončila.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod george1 » pon bře 11, 2013 13:38

Protože už se pomalu blíží léto (3.7.)- z pohledu zajišťování spojení a jízdenek (nejdéle, 4.5.), tak jsem se trochu tomu o víkendu věnoval. Takže jak jsem popisoval možnosti levných jízdenek, to skutečně platí, ale:

1) e-ticket ČD do Budapešti je bez problému (tam i zpět)
2) e-ticket Beograd Special je bez problému, ale jenom tam. Maďarská server jej zpáteční nevydá, musí se po příjezdu koupit v Beogradu
3) Serbia-Makedonia Special zpáteční se musí koupit v Beogradě na nádraží, nelze na serveru Serbia rails.

E-ticket Serbia Railways prodává jenom jízdenky včetně rezervace do a z Černé Hory. Což mě ale dalo myšlenku, jak jaksi jednodušeji.

1) e-ticket Praha - Budapest a zpět (AVALA)
2) e-ticket Budapest - Beograd (AVALA)
3) e-ticket Beograd - Bar a zpět + rezervace

No a v Beogradě by bylo cca 120 minut na koupi 2) zpět. A člověk není odkázán na lehátko, které zase tak levné není.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Vlakem do Albánie - levněji

Příspěvekod george1 » úte dub 9, 2013 9:29

Tak ještě jedno zjištění. Na Serbian railways jsem v sekci mezinárodní jízdenky objevil jízdenku se jménem BAR SPECIAL a základní cenou 9,40 EURO. Googlil jsem a googlil, až jsem zjistil, že to není blbost, ale:

1) jízdenka jde koupit již 2 měsíce před plánovaným odjezdem,
2) jízdenku lze vrátit před plánovaným odjezdem,
3) jízdenka jde koupit pouze v Jugoslávii v Beogradu, nelze jí koupit přes e-ticket,
4) počet jízdenek je omezen.

Moc reálně to nevidím, to by tam musel jet někdo dřív.

Jinak tedy již mám definitivní rozpis jízdy do Shkodaru, který vychází z toho, že budeme jen 3, takže City-star je stále příliš drahý:
1) Praha 05:39 (AVALA)
Budapest 12:35 .......... 500 Kč ..... ČD e-ticket (ČD e-ticket stačí vytisknou a ukázat)
2) Budapest 13:05 (AVALA)
Novi Beograd 20:45 ............ 260 Kč ..... MÁV Start e-ticket ((tento e-ticket se musí vyzvednout na základě přiděleného desetimístného čísla ze stojánku na nádraží (na Keleti pü. jich je asi 8)). Jen je třeba se přemístit na nově přidělená místa.
3) Novi Beograd 22:39
Bar 10:46 ............ 540 Kč nebo lehátko 620 Kč ..... Serbia railways e-ticket (tento e-ticket se musí vytisknout a ukázat u pokladny nebo průvodčímu, který vypíše jízdenku).
((Tento vlak jede ze Subotice v 18:14 a v úterý a v pátek k němu připojují v Subotici lehátka z Prahy, co tam přijedou právě tou Avalou, někdy okolo 16:30. Avala staví na nádraží Novi Beograd a na hlavní kolodvor Beograd přijíždí ve 20:52. Vlak Subotice - Bar nezajíždí na hlavní bělehradské nádraží. Z něho se dá dostat tramvají 7 a 9, za cca 70 DIN (4 stanice, každých 10 minut) na nádraží Novi Beograd)).

Problém začíná možná v Baru, protože bus do Ulcinju jede (3 EURA) v 11:10 a je tam v 11:40, tedy 21 minut čas. Z Ulcinju do Shkodaru jede ve 12:30, je tam ve 14:00 (možná v 15:00 - nevím jak je to s místním časem), 6-8 EURO. V Baru je autobusové nádraží hned u vlakového, z Ulcinje jede albánský bus přímo z autobusového. Takže toho Baru se trochu bojím. Trochu hodně.

Z Beogradu jede jiný vlak do Baru ve 20:10 a je tam už v 07:28, takže to by to asi řešilo, ale neumím se do Beogradu dostat do té doby. Zkoušel jsem varianty Budapest - Kelebia vlakem, busem do Tompy, z druhé strany MHD do Subotice, vlakem do Beogradu, ale zase se rozumně prostě nejde dostat z Prahy do Budapešti dříve jak do devíti ráno, což je tak zase na nástup do vlaku v Subotici v 18:14. Hmm.

Takže jsme se rozhodli, že pojedeme v úterý, kdy jedou lehátka z Prahy (sice ne těmi lehátky) a buď se to v Baru stihne nebo bude mít obdobný problém dalších několik lidí a v takových 8-10 lidech si vzít furgon v Ulcinju vyjde nastejno jako linkový minibus. City-star ve třech vyjde na 2662 Kč na hlavu, k tomu drahá mezinárodní lehátka (500 - 700 Kč, podle toho jaká budou), to je na zpáteční o 2000 Kč více, takže .... takže 3.5. musím k PC s kartou a tiskárnou.

Takže, kdyby někdo přijel 3.7. lehátkem z Prahy do Baru a nedala se chytit ta spojení, nabízíme participaci na transportu do Shkodaru. Je to 60 km, kdyby chtěli euro za kilometr, tak to vyjde možná levněji nežli busem.. Chci chytit druhý den minibus do Komani a Valbony.

JSEM FAKT PITOMEJ, PŘÍMO VLAK Z PRAHY DO BARU PODLE ČD V SEZONĚ JEZDÍ KAŽDÝ DEN, TEDY OD ČERVNA BUDE. TO ÚTERÝ A PÁTEK PLATILO PŘED X LETY.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík


Zpět na Tipy