Tip na život (dlouhodobý pobyt v tropech)

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tip na život (dlouhodobý pobyt v tropech)

Příspěvekod erose » pát říj 21, 2011 19:03

Ahoj,

sháním pravděpodobně specifické informace, které jsem zatím nikde nenašel. Plánuji odjezd po novém roce k moři, pravděpodobně na nějaký ostrov. Původně jsem chtěl jet na Bali. Bohužel jsem zjistil, že je to reálné na půl roku a i během té doby je nutnost neustále obnovovat vízum. Jinými slovy je s tím spojená legislativa, kterou nechci.

Velmi stručně - nevíte někdo o zemi, ostrově/souostroví, apod., které je nejlépe v tropické oblasti a není tam potřeba vízum, resp. se tam dá odjet a bez problémů zůstat (pár měsíců, let).

budu vděčný za jakékoliv tipy. děkuji

erose
Naposledy upravil pavproch dne ned kvě 11, 2014 15:53, celkově upraveno 2
Důvod: upraven název threadu
erose
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát říj 21, 2011 18:58

Re: Tip na život

Příspěvekod Fero » sob říj 22, 2011 10:03

Kolega byl letos v Karibiku na Martiniku. Je to zámořský departement Francie, takže vlastně EU. Pokud vím, tak žádné vízum nevyřizoval. Zkus pátrat tímto směrem a třeba najdeš nějaký vhodný ostrov, který je vlastně Evropa.
Fero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon čer 20, 2011 9:29

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod wawrik » sob říj 22, 2011 10:37

Presne tak, treba hľadať na ostrovy patriace európskym krajinám. Napadá ma trebárs holandský (a vlastne aj francúzsky) St. Maarten.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod erose » sob říj 22, 2011 14:05

to Fero, wawrik,

velice Vám oběma děkuji, přesně takové popostrčení jsem potřeboval
erose
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát říj 21, 2011 18:58

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod erose » úte lis 8, 2011 14:32

Opět zdravím,

po zvážení pár alternativ, jsem se rozhodl pro ostrov Réunion, v Indickém oceánu, jde o francouzké území. Zjišťoval jsem si o tom informace a na různých webech jsem si přečetl zajímavé zkušenosti a názory.
Konkrétně jsem se setkal s tím, že jeden finský občan letěl Réunion pouze s jednosměrnou letenkou, a měl v nepředstavitelné problémy, nechtěli jej tam vůbec pustit. Doporučuje tam tedy cestovat i se zpáteční letenkou. Což je ovšem věc, kterou nechci, nevím jak dlouho tam budu chtít být. Vím, že ta letenka nemusí být využita, jde také přebookovat, ale to všechno stojí asi peníze.

Máte s tím někdo zkušenost? Jak to udělat co nejlevněji a tak, aby se předešlo problémům, které vznikají zakoupením pouze jednosměrné letenky? Díky
erose
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát říj 21, 2011 18:58

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Hafi » úte lis 8, 2011 14:54

1) dost často tě zpáteční letenka vyjde levněji než jednosměrná, tedy se vyplatí koupit si zpáteční a nevyužít druhý směr.
2) mělo by být řešením koupit si druhou letenku jednosměrnou jinam (třaba někam o Afriky) takovou, která je plně refundovatelná (tj. ji v případě potřeby ukážeš úředníkům a poté ji zrušíš). Akorát počítej, že bude dost drahá - ikdyby to měl být lokální spoj na Mauricius nebo do JAR, tak tě plně a bez poplatků refundovatelná letenka bude stát nejspíš desítky tisíc.
3) nevím jaký status má Reunion, ale běžně v EU bys měl mít právo žít kdekoli, tudíž by s tím neměl být problém
4) kamarádka tam teď nedávno byla na svatební cestě, mohu se jí zeptat jestli někdo kontroloval jaké má letenky (ale letěla z Paříže, tedy vlastně vnitrostátním letem. Když poletíš odjinad, může být kontrola přísnější).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Indy » úte lis 8, 2011 15:50

ted me neberte vazne, ale nemuzu si odpustit vtip...

neprejmenujeme vlakno na "Radovan Krejcir hleda novy domov"? :)

to jestli ta cilova zeme vydava interpolu doufam neresis :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod erose » úte lis 8, 2011 19:43

to Hafi,

díky za reakci. Onen dotyčný co na Réunion letěl před měsícem, letěl také přes Paříš, a právě tam měl problémy s tím, že neměl zpáteční. Ačkoliv to byl občan EU a letěl do země EU. Já jsem se s tím také nesetkal, třeba teď jsem v UK a pouze na jednosměrný lístek, každému to bylo jedno a je to běžné.
Také poletím přes Paříš - jsou to asi nejlepší spoje. Pokud budeš mít možnost, něco zjistit, velmi by jsi mi pomohl.

Dále - s plně refundovatelnou letenkou jsem se ještě nesetkal, díky za tip, zkusím pozjišťovat. Bod který uvádíš pod číslem 1) by byla asi poslední varianta, když by nebylo nic přijatelnějšího...
erose
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát říj 21, 2011 18:58

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod brhel » úte lis 8, 2011 21:19

Hafi píše:3) nevím jaký status má Reunion, ale běžně v EU bys měl mít právo žít kdekoli, tudíž by s tím neměl být problém

tuším tam (dlouhodobý pobyt v jiné zemi EU) nějaké papírování

občané EU se musí při pobytu v ČR nad 30 dnů nahlásit na policii

http://cizinci.poradna-prava.cz/obcane- ... mi-cr.html

Pravděpodobně to bude obdobné i jinde v EU.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod conny » úte lis 8, 2011 23:05

hlaseni k pobytu je administrativni ukon - staci jednorazove zajit a vyridit to (nebo nevyridit v dobe sengenske se pomerne tezce dokazuje nepretrzity pobyt a jelikoz ubytovatele z toho taky nejsou nadseni, neni ani moc moznosti jak se nahlasit). na prechodny pobyt maji obcane EU pravni narok, takze staci jednou prijit a je vymalovano (jestli ho vubec chteji).
podobne to musi byt v cele unii (dokud se nam nerozsype).

jinak na Reunionu by melo byt hezky (chteli jsme tam i na dovolenou) akorat docela draho.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Lipon » stř lis 9, 2011 9:27

na Kypru je to tak, ze pro pobyt je potreba se ohlasit do 4 mesicu od vstupu do zeme (obcane EU) na imigracnim uradu, ktery vystavi
vstup se kontroluje snadno - doprava sem je pouze lodi nebo letadlem a Kypr hlavne neni v soucasnosti v Schengenu, smlouvu sice podepsal, ale nenabyla zatim ucinnosti

pokud jde o Reunion a Martinique a podobne departmanty, tak podle Wikipedie nejsou soucasti Schengenu, i kdyz patri k clenske zemi EU
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod zbuddy » stř lis 9, 2011 12:16

conny píše:jelikoz ubytovatele z toho taky nejsou nadseni, neni ani moc moznosti jak se nahlasit

A podle novely zákona o cizinecké policii bohužel od 1.1.2011 je nutný na potvrzení
"DOKLAD (POTVRZENÍ) O ZAJIŠTĚNÍ UBYTOVÁNÍ podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů..." ověřený podpis ubytovatele i pro občany EU i "přátelských zemí" - USA, Japonsko aj. Předtím stačily u občanů těchto zemí neověřené podpisy (na rozdíl od "zbytku světa").
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod erose » stř lis 9, 2011 20:38

co jsem četl na netu, pro Réunion to platí podobně jako u BVI - Britské panenské ostrovy - Doklady a víza
K cestě na Britské panenské ostrovy postačí občanům ČR cestovní pas platný ještě 6 měsíců po návratu a zpáteční letenka. Vízová povinnost není.

Zajímalo by mně, zdali to musí být zpáteční letenka - což bych nechápal, a nebo je letenka která je pryč z dané destinace - ale třeba jen na vedlejší ostrov ze kterého pak není problém se vrátit (letenka tak nepropadne, já si udělám výlet + mě tam pustí). pokud jde ale o čistě zpáteční letenku, může to být problém.

to zbuddy - tvůj příspěvek se vztahuje ''pouze'' pro cizince, kteří chtějí pobývat v ČR, ergo to na jiná evropská území nemá vliv, správně? jde pouze o dodatek českého zákona. tedy z toho vyplývá, že každá země si může takovéto ''drobnosti'' upravovat sama a je to tedy v různých státech rozdílné
erose
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát říj 21, 2011 18:58

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod conny » stř lis 9, 2011 20:39

tak to jsem docela zvedava, muj ubytovatel byt anglican. no jeste, ze to mam za sebou.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Hafi » pát lis 11, 2011 9:45

tak z odpovědi kamarádky - prý nikdo nic nekontroloval, ale jelikož oni měli zpáteční s jednou společností, tak teoreticky mohl mít někdo přístup do systému a toto vidět. je možný, že kdyby měli zpáteční třeba s někým jiným, tak by s jich na to ptali.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod erose » ned pro 25, 2011 17:19

Po nějaké době opět zdravím.
Hodně věcí mám již vyřešeno. Konkrétní věc, které čelím právě teď. S sebou do letadla si beru pouze palubní, malé zavazadlo. V tomto zavazadle nemohou být ostré předměty, tekutiny apod. Nicméně potřebuji si vzít s sebou mačetu/velký nůž, deodorant apod. Platit si poplatek za velké zavazadlo, které cestuje v zavazadlovém prostoru letadla kvůli těm pár věcem, nechci.
Máte s tímto někdo zkušenosti, můžete poskytnout nějaké rady/tipy?

Za případnou pomoc děkuji.

erose.
erose
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát říj 21, 2011 18:58

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Skorpion » ned pro 25, 2011 18:11

na palubu ti to urcite nedovolia vziat. Jedine riesenie by tu bolo. Ak presvedcis personal, ze je ta maceta znacne cenna, tak je sanca, ze ju prevezmu pred odletom, bezpecne ulozia, aby sa k nej pocas letu nikto nedostal a po prilete ti ju odovzdaju.
Uživatelský avatar
Skorpion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: sob lis 13, 2010 9:09
Bydliště: asi ano, pockaj, pozriem

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Samanta » úte led 10, 2012 1:34

Já bych se taky rád na něco zeptal. Plánuji cestovat tak rok v kuse, tedy skoro každý den být jinde. Ale vrtá mi hlavou jedna věc, asi hloupá, ale nevím tak se ptám. Jak je to s placením sociálního pojištění státu a zdravotního pojištění zdravotní pojišťovně? Nebyl bych ani osvč, ani zaměstnanec ani hlášen jako nezaměstnaný. Mátě někdo informace, rady k nasměrování nebo osobní zkušenosti? Já bych to nejradši nijak neplatil... :D
Samanta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 20, 2011 8:47

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Indy » úte led 10, 2012 4:07

to samozrejme muzes, ma to ale jednu drobnou vadu. budou to po Tobe chtit.

je mozny se z toho vyvazat pisemne s tim ze uz platis jinde.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Samanta » úte led 10, 2012 4:18

No že by to po mě dodatečně chtěli by nebyl takovej problém, ale abych se pak po roce nevrátil domů a nečekal tu na mě dluh půl mega a halda vobštrukcí vokolo. Kolik by to vůbec dělalo v takový situaci každej měsíc? Kdybych nějak zázrakem ty peníze měl všechny najednou a dal to platit trvalým příkazem?
Samanta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 20, 2011 8:47

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Indy » úte led 10, 2012 4:52

jasne ze chteli a presne jak pises, z penale se osypes.

zakladni sazba. jedna kapitola je zdravotni, druha je socialni pojisteni.

odpoved svou na patricnem urade naleznes sobe, poutniku.

co vim cca 500CZK. ale to uz je davno.

radsi zjisti co a jak precizne, bo za pripadny problem budes odpovedny Ty.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod rebi » úte led 10, 2012 6:12

co vim, tak to bylo aspon ne zas tak davno tak,ze soc.pojisteni bylo tak nejak vicemene dobrovolny..
Jinymi slovy,pokud bys ho neplatil,zadny penale a vobstrukce by Te cekat nmeli jako narozdil u zdravotniho...
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod zoul » úte led 10, 2012 7:34

Socialni urcite je povinne, snad akorat driv mivaly nektere profese vyjimku, ktera uz dneska neplati. Minimalni sazba je letos tusim neco pres 1500. V kazdem pripade si podrobnosti zajdi zjistit na socialku, oni nekousou a budes mit informace, na ktere je spoleh.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Indy » úte led 10, 2012 7:58

dobrovolne socialni meli v ceskych zemich naposledy tusim taborite jak se pri vstupu odevzdaval majetek dobrovolne do becek. :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod jedik » úte led 10, 2012 8:26

Zdravotní je povinné, dělá to měsíčně 1080.

Sociální je afaik stále nepovinné. Teda vycházím z informace ČSSZ cca 4 roky zpět (rád se nechám poučit, jestli je tomu už jinak).

Sám to takhle mám, takže mluvím ze stejné pozice, jakou máš ty. Když jsem omylem jeden měsíc nezaplatil zdravotní, tak byl hned oheň na střeše. Socka by se předpokládám rovněž ozvala, kdybych neplatil něco, co platit mám.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod šíp » úte led 10, 2012 8:32

Sociální stále není povinné. Vím to podle pacientů, tito OSVČ nemají nárok na neschopenku. Poslední info je z prosince, v lednu jsem zatím tohle řešit nemusela.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod zoul » úte led 10, 2012 8:37

Jak tomu rozumim ja, socialni pojisteni se sklada z prispevku na duchod (povinneho) a nemocenske (nepovinne). Jeste pred par lety byl aspon pro nektere lidi nepovinny i prispevek na duchod, dneska uz ho musi platit kazdy. Narok na neschopenku IMHO nemaji ti, kteri si neplati nemocenskou (sem patrim aj ja).
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod zbuddy » úte led 10, 2012 9:14

a) mně se "líbí" lenost lidí, kteří chtějí udělat závažný krok (flákat se rok v cizině) a nezjistit si na relevantních úřadech vše potřebné (a ptát se na forech). Je to určitě rychlejší, než pak pročítat vlákno plné kydů a nepřesností.
b) doplnil a upřesnil bych zoula (nedělám si nárok na komplexnost):
- nemocenskou Ti zaplatí až po 3 měsících, co si platíš nemocenské pojištění
- i když neplatíš, nárok na neschopenku máš. Stát pak za Tebe platí důchodové pojištění, nemocenskou nedostáváš. To jsem se dozvěděl od dlouhodobě nemocné kolegyně OSVČ.

Dále viz stránky sociálky a zdravotních pojišťoven.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod Samanta » úte led 10, 2012 10:05

zbuddy: není to ani tak lenost, jako spíš směšná představa - teď to obrazně přeženu - přijít na úřad a zeptat se: "Co mám udělat abych vám nemusel nic platit?". Ale jo, zajdu tam a poptám to. Díky
Samanta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 20, 2011 8:47

Re: Tip na život (dlouhodobý pobyt v zámoří bez víza)

Příspěvekod ketrin » úte led 10, 2012 10:17

samanta - sociální pojištění povinné není, ovšem ta doba se ti nepočítá do důchodu.
Ze ZP se musíš u své pojišťovny odhlásit ke dni odjezdu/odletu z ČR, zároveň musíš uzavřít komerční zdravotní pojištění (tzv.pojištění léčebných výloh) aspoň v minimálním rozsahu. Po návratu při opětovném přihlášení u ZP toto musíš doložit a opravdu pečlivě to kontrolují, kdyby zjistili byť jen jeden den nekrytý, jsou za to vysoké pokuty.
Syn takto žije v zahraničí (mimo Evropu) už 8 let a uzavírá si vždycky roční pojištění. Dobrá zkušenost je s pojišťovnou Chartis - roční pojištění za neuvěřitelnou cenu něco okolo 2500,- a když si loni u nich uplatňoval výdaje za nějaká menší ošetření, zubaře a nějaká banální krátká nemoc v celkové hodnotě okolo 7000,- tak do týdne po poslání kopií účtů mu přišly peníze na účet v plné výši. zatímco např. u ČPP to stojí přes 10 tis. a s plněním se vždycky kroutili a nikdy nezaplatili 100%.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Další

Zpět na Tipy