Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod MaO » pon kvě 23, 2011 10:16

Tak jsme se úspěšně vrátili a chtěl sem vám ještě jednou poděkovat za dobré tipy. Nestihli jsme toho tolik co jsme plánovali, ale i tak to byla příjemná dovolená :). Přidám ještě takovej souhrn z toho kde jsme byli a co se nám líbilo a co nás zklamalo.

První den jsme vyběhli na Skalnaté pleso - tohle byl opravdu hnusnej výšlap, šlo se po sjezdovce a už nikdy bych tohle nechtěl spouzet. Nic krásného. Další dva dny počasí nebylo moc fajn takže termály a výlet do Liptovského Mikuláše. Následoval výlet lanovkou na Lomnický štít, cena 10E na skalnaté pleso + 24E na Lomničák = pěkná pálka :). Odtud jsme šli po magistrále na Hreibenok se zastávkou na Zámkovského chatě, příjemná procházka :) Ovšem to nejkrásnější přišlo až poslední den a to výprava na Hincova plesa, šlo se Mengusovskou dolinou která byla opravdu kouzelná. Jediná kaňka byla, že tam byla cedule s uzavírkou, která končí až 15.6. Risknuli jsme to a šli dál, bohužel asi 100 metrů před cílem nás otočili horští vůdci s tím, že to máme otočit jinak pokuta. Bylo to fakt takových 30 metrů do kopce a pak kousek ještě pěšmo:(( Ale i tak to bylo moc fajn, určitě se tam ještě podíváme, já osobně bych rád pěšky na Lomničák. Tak ještě jednou dík za tipy, mějte se MaO
Uživatelský avatar
MaO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv led 20, 2011 10:16

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » pon kvě 23, 2011 10:42

To jsou šmejdi nj holt byznys je byznys...

Hehe na Lomničák ? Jako s vůdcem ? Snad v tom nemám prsty Já, :D Mě zde obvinili, že tu nabádám turisty a tvrdím jim jak je ten výstup pohodička :finga: Mě tam taky posledně kontroloval TANAPák, ale pohodář i když mě viděl jít nahoru 2jkou (ze Skalnatého plesa přes Emericyho nářek). Tak nic nenamítal a spokojil se s Alpenverein.

Jinak pro další hledající pěkné místa:
Mě učarovala Chata Při Zelenom plesu http://tatry28.xf.cz/32.Zelene_pl.html I když samotný výstup k ní je o ničem (široká zásobovací cesta). Lze to brát jako odpočinkovou tůru nebo to vzít okolo přes Biele pleso

PS: Zítra uháním na detailní průzkum. Mám v merku Kežmarák, Jahňací štít a Baranie rohy. Tak to okouknu i z hora
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod MaO » pon kvě 23, 2011 14:10

Nevím přesně jak to bude, plánuje to kamarád se svou bandou a já se chci jen přidat. Ale myslím, že by to chtěli zvládnout bez vůdce. Čekám na info co mě bude posílat. Co bych od toho mohl čekat? Plus nějaké rady, tipy a popis cesty bych taky ocenil. Jde to ubec bez vůdce? Něco sem o tom tady už četl, psalo se že jeden vůdce bere 2 lidi a víc nechtějí. Zelené pleso je krásný, celkově mě Tatry mile překvapily, čekal sem že to bude víc zubožený.
Uživatelský avatar
MaO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv led 20, 2011 10:16

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » pon kvě 23, 2011 17:21

No já tam zatím byl jen tou nejednoduší trasou... Viz můj blog http://toomoox.blogspot.com/
Info a vše okolo jsem sondoval zde: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=50&t=12287
V sezoně bych si právě dával docela bacha na ukřivděné průvodce a osazenstvo na vrcholku. Ti z vás nebudou mít radost. Většina "turistických" cest totiž nebudu určitě 3jka a legálně je lze použít jen k sestupu (samo že musíš vlastnit nějaký horolezecký průkaz. Stačí ale i Alpenverein)
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod MaO » úte kvě 24, 2011 7:56

Díky za informace. Jsem jen členem Klubu českých turistů, kde a za jakých podmínek se dá pořídit nějaký průkaz jak jsi psal a který je asi tak nejlepší vlastnit? Jezdíváme každým rokem ještě na ferraty do alp tak třeba by to mohlo pokrývat i nějaký slevy na ubytování.
Uživatelský avatar
MaO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv led 20, 2011 10:16

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » úte kvě 24, 2011 9:39

Průkaz pořídíš jednoduchým způsobem a to zaplacením částky na účet. Nic o horolezectví nemusíš vědět :) Nejlevněji asi vyjde ČHS za 400kč http://http://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&type=12 Jen ten ti moc výhod neposkytne.
Pro tebe bude také asi jasnou volbou ALPENVEREIN http://www.alpy.cz/oeav-alpenverein.html 50% slevy na Alpských chatách + pojištění na zásah horské služby + stáváš se členem Rakouského horolezeckého klubu :wink:
Tady mají hezky shrnuté co tím získáš: http://www.soulrider.cz/alpenverein_pojisteni.php
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » pát čer 24, 2011 9:18

Tak přidám tip pro zkušenější turisty. Vysoká
http://toomoox.blogspot.com/2011/06/20110622-vysoke-tatry-vysoka-rysy.html

Jde o vrchol, který naskýtá nezapomenutelný rozhled !!! Obtížnost-ně za pěkného počasí (hlavně suchá skála !!!!) je lehce zvládnutelné bez horolezeckého vybavení. Jediná komplikovanější část je závěrečný krátký žlab (trochu prudší - něco jako Batizovka na Gerlach) jinak je to lehký choďák. Detailní popis trasy včetně doplnění nákresu do fotek na mém blogu.
Příště se pokusím udělat i GPx záznam trasy :wink:

PS: ač jde o lehký výstup tak hlavně ten závěrečný žlab plný tvrdého firnu není radno podceňovat. Podruhé během 14 dnu tam zasahoval vrtulník :wink:
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod Vachon » pon čer 18, 2012 8:34

Může mi někdo s jistotou potvrdit, jestli na legální vstup na cesty jen pro horolezce (v Tatrách) stačí průkaz Alpenverein?
Občas někdo píše, že je "lepší" mít i ČHS, je to subjektivní názor autora, nebo na zvážení ochranáře apod. (to je samozřejmě rada na nic, potřebuju někoho, kdo to ví přesně, abych se případně i na místě mohl účinně hádat)?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod mike » pon čer 18, 2012 15:21

Co ti bude platne, ze to budes vedet presne, kdyz to nebude vedet ten ochranar? ;-) Se ti divim, ze vubec o necem takovem uvazujes, v Tatrach neni nic, co by nebylo v Alpach mnohem lepsi a takove blbosti tam nemusis resit. Coz samozrejme vis a proto ze divim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod Vachon » pon čer 18, 2012 16:49

A ještě to tam (do Tater) mám dál... Pravdu díš, ale přesto si občas dopřeju pravé divočiny, abych si pak těch Alp víc vážil.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod mike » pon čer 18, 2012 16:55

Jo tak, chces trochu andrenalinu na Divokem vychode ;-) Tak to ber se vsim vsudy, vcetne bojovky s vybercimi vypalneho ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod Vachon » pon čer 18, 2012 17:05

Takže se nemám s nějakými průkazy vůbec obtěžovat, kdo tasí později, prohrál?
Musím přiznat, že v Rumunsku jsem se takhle psychicky připravoval spíš na medvědy.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod mike » pon čer 18, 2012 17:14

Vidis, to je dobry napad. Kdyz misto prukazky tasis sprej na medvedy, tak ti urcite odkyvou platnost cehokoliv ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » pon čer 18, 2012 17:58

Tsss Alpy a X denní treky. To v Tatrách dáš většinu věcí na otočku a to je pro mě to podstatné. Netřeba řešit počasí,volno, spaní, tahat se na těžko...

Mých cca 100 ilegálních treku (kolikrát Já šel UIAA III to bych snad na prstech jedné ruky spočítal) 1x zkontrolovávám a OEAV stačil :wink:
Bylo to zde napsáno, že ofiko odpoveď z TANAPu byla že ANO dostačuje. Mě stejně chtít dát pokutu tak mu nic nedám. S policajtama a TANPtákama se nebavíme 8) . Co mi tak asi muže udělat...
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod pavproch » pon čer 18, 2012 17:59

Vachon píše:Může mi někdo s jistotou potvrdit, jestli na legální vstup na cesty jen pro horolezce (v Tatrách) stačí průkaz Alpenverein?


ano

už sem tady dřív postoval odpvěď na můj (stejný) dotaz přímo z tanapu, že OEAV je horospolek a tedy vsjo OK
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod pavproch » pon čer 18, 2012 18:01

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod Vachon » pon čer 18, 2012 18:06

Thx.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod jurabike » stř čer 20, 2012 18:05

jak je to s výstupem na Jahnačí štít je legalní? :) o kolik je těžší než standartní výstup po značce?
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod chufu » stř čer 20, 2012 18:10

Ano legální. Od zeleného plesa. legálně samozřejmě po značce
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » stř čer 20, 2012 18:19

jurabike píše:o kolik je těžší než standartní výstup po značce?


Orientačně asi o hodně :mrgreen: Třeba sledovat náznaky chodníku a mužíky, kterou mohou být po zimě padnuté.

Technicky při variantě s traverzem ze strany Jahnačiho kotle A-B při hřebenovce B-C
Kód: Vybrat vše
A - chôdza po technicky nenáročnom teréne, používanie rúk nie je nutné,
B - chôdza po strmých skalách s príležitostným použitím rúk (rýdzo len na udržanie rovnováhy),
C - postup po skalách s velkým sklonom. Chyty a stupy sú dobré, avšak príležitostne treba silovo zabrať na rukách.


Můj popis hřebenovky: http://toomoox.blogspot.cz/2011/07/20110709-vysoke-tatry-jahnaci-stit.html a tady mé předchozí bloudění při sestupu traverzem ze strany Jahnačiho kotle http://toomoox.blogspot.cz/2011/05/20110527-vysoke-tatry-jahnaci-stit.html

PS: Jde o přísně chráněnou oblast, kde nemají přístup ani horolezci. Viz návštěvní pořádek TANAPU.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod jurabike » stř čer 20, 2012 18:37

dík :) takže výstup z Kopského sedla sice není žádný extrem ale orientačně to problem může být :finga:
Naposledy upravil mike dne stř čer 20, 2012 19:21, celkově upraveno 1
Důvod: naprosto zbytecna a pitoma citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod chufu » stř čer 20, 2012 18:39

Pro někoho jo, ale myslím, že ztratit se nemůžeš. Pořád nahoru. :wink:
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod Vachon » stř čer 20, 2012 19:02

Znám jedince, co si nepletou jen doleva-doprava, ale i nahoru-dolů :-(
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod TooMooX » stř čer 20, 2012 19:20

Náhodou já byl v té době z takové túry docela vyplesknutej :D Jsi vzpomínám jak mi na vrcholu ten vůdce říká: "Musíš tam k tomu mužíku" a Já: K čemu ? K jakýmu mužíku? Co to je.... :D :D :D Tak jsem dostal instruktáž co jsou to ti tajemní mužíci :mrgreen:

Teď už by ta túra byla nedělní zívačka... Raději bych se od Brnčáli vydal na Německej žebřík. Ten na mě o víkendu udělal dojem. Velmi jednoduchý choďák a luxus expozice... My jsme si to zpestřili tím, že jsme na něj chtěli nastoupit z kotla Webrovky (neplánovaně - není nad důslednou přípravu před túrou :-k ) Dostali jsme se i dost vysoko :evil: Slaňovačka 2 délek dolů. Nakonec nalezená nástupová (pro horolezce sestupová) ferrata na žebřík. Potom Medenýma na Lomničák. Aj jsme stihli lanovku dolu na Skalnatý. Dle mě nejlepší turistická trasa na Lomničák. Doteď u mě vedla trasa přes Pyšnej. Ta je taky hezká.
Snad brzy spáchám ty foto a vylepím je na blog aj s návodem. To tam budou pak fronty turistu :D
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod jurabike » čtv čer 21, 2012 13:51

chufu píše:Pro někoho jo, ale myslím, že ztratit se nemůžeš. Pořád nahoru. :wink:


jsem si vzpomněl na ty mrtvé tehdá v 2004 tam..

"V oblasti Jahňacího štítu ve Vysokých Tatrách se zabil v sobotu český turista. Třicetiletý ostravský učitel a raftař David Franc se vydal se svojí pětadvacetiletou přítelkyní (také učitelkou) na túru z Kopského sedla na Jahňací štít.Muž i žena se zřítili z vrcholové části, protože terén byl pro ně příliš obtížný a oni se začali vracet. Žena pád přežila, ale byla zraněná na hlavě a rukou. Po bezvýsledném hledání přítele zavolala mobilem horskou službu. Našel ji vrtulník a odvezl do nemocnice. O něco později nalezl i muže, který spadl do sněhové trhliny pod vodopádem v severní stěně do Jahňacího kotle, a nejevil známky života. V oblasti platí pro turisty do 15. června zimní uzávěra a ani poté není trasa otevřená. Je přístupná pouze s horolezeckým průkazem a dosahuje obtížnosti II. Ve Vysokých Tatrách je touto dobou ještě hodně starého sněhu a ledu. Turisté byly vyzbrojeni pouze trekkingovými teleskopickými hůlkami, jakékoliv horolezecké vybavení jim chybělo."
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod chufu » čtv čer 21, 2012 14:01

Já odpovídal na Tvou otázku ohledně orientace. To, jestli to je nebo není pro někoho nezvládnutelný terén, to musí posoudit každý sám. Neznám podrobnosti. Zabít se můžu ikdyž půjdu ze schodů.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod jurabike » čtv čer 21, 2012 14:06

chufu píše:Já odpovídal na Tvou otázku ohledně orientace. To, jestli to je nebo není pro někoho nezvládnutelný terén, to musí posoudit každý sám. Neznám podrobnosti. Zabít se můžu ikdyž půjdu ze schodů.


jasně :) jen sem si vzpomněl,že tam byl kdysi smrťák právě,že to někdo podcenil.jinak jak je to v V.Tatrách teď s počasím ví někdo?

nahoře to vypadá,že už je to bez sněhu ?
http://www.laviny.sk/stanica.php?id=2
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod chufu » čtv čer 21, 2012 14:12

Asi tam bude pekně. A doufám, že to vydrží bo tam za týden jedu.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod jurabike » čtv črc 25, 2013 17:00

má někdo nějaká zajimavý tip na celodení turu po tatrách pokud možno co nejméně profláklou kde je co nejméně lidí (nic typu na Terynu či na Rysy) :-D a kromě Orla Perč ? klidně i něco z polské strany do SR
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov

Re: Vysoké Tatry - pěší tůry tipy

Příspěvekod pavproch » čtv črc 25, 2013 17:08

pokud myslíš VHT po turistických značkách, tak ňa napadají dvě trasy:

brzo ráno z javoriny javorovou na sedielko, dolů a nahoru do priečneho (nebo žeby novou feratou po hřebenu přes širokou v. ?) na zbojandě pivko a frnk přes prielom do bielovodské a dolů do lysej polany.... bude to kura dlůůůůůůůůhy den a moc lidu tam (kromě priečneho) taky nebude...

nebo ze ždiaru nahoru monkovou dolinou na hřeben belanek, dolů do medodolů a zpět do javoriny javorovou
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Tipy

cron