Dolomity, italské alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ratel » pon kvě 15, 2023 19:46

No dalo se to čekat. Ale jak se píše výše, mimo prázdniny a mimo obecně známá místa je to v pohodě. Loni Cima d Asta konec června, na chatě jsme byl sami. Podobne na jih od Dolomit.
Ale třeba Prager See si v sezoně radši nechci představit. Před 5 lety 1. května při návratu zpod Seekofel s lyzema tam nebyla ani noha. Prostě to chce správný čas a místo. A Asiati v autobusech většinou daleko nedojdou.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pon kvě 15, 2023 20:22

ratel píše:A Asiati v autobusech většinou daleko nedojdou.

Kdyz jsem se naposled stavoval na chate v Grand Paradisu, tak mne prekvapilo, ze tam bylo vic Asiatu (v perovkach), co se druhy den chystali na vrchol. S mistnimi guidy, on je to sice chodak, ale pres 4k. Jezdim tam od roku 2008, na te chate i dalsi podobne popularni jsem byl uz nekolikrat a nikdy jsem nic podobneho nepotkal. Doba se meni...

apuka píše:S tim spanim venku se netes - obavam se, ze na to taky dojde. Z techto lidi totiz mistni nemaji vubec nic, mistni dane neplati, zato alespon castecne vyuzivaji to, na co ty dane jdou.

To je zas tve typicke straseni. Neni pravda, ze z nich nic nemaji, ja treba na konci a nekdy i na zacatku prespim v hotelu, dam si jidlo v restauraci a neco koupim v obchode. Ale hlavne, v nicem neprekazeji a Taliani resi jen to, co jim prerusta pres hlavu. Pres hlavu jim prerostli mastnaci a proto je resi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2023 8:15

mike píše: Neni pravda, ze z nich nic nemaji, ja treba...
Ja jsem ale mel na mysli typicky cesky zpusob, jak bylo napsano i tady:
Toto je citat pouze o zpusobu, neni o konkretni osobe, kdo to napsal; je to myslene na ty, co toto delaji s vlastnim stanem a vlastnim varenim
Auto někde odstavíme a jdeme nahoru a po 7-10 dnech sejdeme dolu (- a jedou domu /moje poznamka/)

Z techto lidi fakt nic nemaji, ti jen vyuzivaji to, na co se casto pouzivaji ty mistni taxy - napr. parkoviste. A ano, uz jsem - v Rakousku - nekolikrat zaslechl mistni lidi (z radnice, infocenter, ...), jak se mezi sebou bavili nebo narazil na stiznosti v tisku. Podobne nemaji v lasce jednodenni turisty, kteri rano prijedou autem, zaparkuji nekde zdarma, vylezou nekam, slezou dolu a jedou domu. Nikde si nic nedaji, ani parkoviste neplati.

Jinou otazkou je, samozrejme, jestli jejich pohled na idealniho turistu, ktereho nejvice vitaji je spravny. Tj. ten, kdo tam prijede, ubytuje se v luxusnim hotelu s plnou penzi, dopoledne si zajde nekam lanovkou nebo na nejakou atrakci, tam necha penize, odpoledne si zajde do fitka nebo na plovarnu, tam necha penize, nakoupi v mistnich obchodech spoustu suveniru a mistnich specialit, obcas si pujci v mistnich pujcovnach kolo, jednou si pro celou rodinu objedna horskeho vodce, ktery je vytahne na mistni atraktivni kopec (nekdy se znackou na 3 hod pomerne pohodove tury od centra obce), zucastni se nekolika organizovanych akci na mistni farmy nebo jine akce infocenter (a zaplati za to).
Bo takovych je tam hoodne, casto - trochu prenesene . ani netusi, ze jsou v horach, vyjdou lanovkou na vyhlidkovy kopec, ale na vyhled se ani nekoukaji, jen si udelaji selfie, hodi to na socsite a zacnou se zajimat, co dobreho maji v restauraci vedle horni stanice lanovky :twisted:
Naposledy upravil apuka dne úte kvě 16, 2023 9:51, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ketrin » úte kvě 16, 2023 9:18

typicky cesky zpusob, jak bylo napsano i tady:
ketrin píše:
Auto někde odstavíme a jdeme nahoru a po 7-10 dnech sejdeme dolu (- a jedou domu /moje poznamka/)
Z techto lidi fakt nic nemaji, ti jen vyuzivaji to, na co se casto pouzivaji ty mistni taxy - napr. parkoviste.


Prosím?? :shock: Psala jsem o trekách od chaty k chatě, což není úplně levná záležitost. Spaní v lágru na chatě CAI/AVS s polopenzí už dnes přijde na 50-60 eur/osobu/noc. Někde platíš extra ještě sprchu apod. Rádi to zaplatíme, protože jsme vděční, že ty chaty jsou a fungujou a v 99% tam i výborně vaří. My staří už jsme si na to vydělali, takže bez problému. Platit za parkování už je na většině míst taky samozřejmé, týden odstavené auto přijde cca na 30éček. Takže proti apukovým nařčením bych se docela ohradila. :(
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2023 9:47

@Ketrin: neber to tak osobne, ja jsem nemyslel konkretne na Tebe, jen Tys popsala ten zpusob, proto ta Tvoje citace. Opravim to, aby se to primo nespajelo s Tebou.

Ja na mistech. kam v Alpach chodim, casto vidim nekolik dnu odstavena auta s ceskou (a slovenskou) RZ na mistech, kde se neplati (typicky priklad je male parkovistatko vedle lanovky a placeneho parkoviste ve Ventu, ale podobne to bylo i na nekolika mistech v Jiznim Tyrolsku) a vidim, ze se lidi z nich jdou se stany, spacakem a varicem "nekam nahoru". Vetsinou uplne mimo chat. I tady na OF je dost podobnych akci popsanych, nekdy s autem, nekdy s verejnou dopravou.

Ale abys nemyslela - na chatach se (alespon v A, nevim, jak je to v I, mam ale dojem, ze stejne) neplati mistni dan, co zaplatis za samotne ubytovani, jde Alpenvereinu (krome soukromych chat), mistnim jde jedine neco ze surovin na polopenzi, pokud ji mate a pokud se v tech krajinach neco z dani z prijmu se odvede do mista podnikani. Taky maji chaty (zase alespon v A) casto svoje vlastni parkoviste, kde se vetsinou neplati.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ketrin » úte kvě 16, 2023 11:59

Nevidím na tom způsobu nic špatného. Na chatách se asi místní poplatek neplatí (nevím, prostě platím a moc to nezkoumám). Zároveň se na trekách a přechodech často spí i na statcích a letních almech a tam už se myslím platí. Jako sorry, ale mají snad lidi kvůli tomu, aby podpořili danou lokalitu místním poplatkem, úplně měnit svůj styl cestování, bydlet pouze v hotelích a jezdit nahoru lanovkama??? :shock: Je na místních lidech, aby si upravili pravidla tak, aby to pro ně bylo výhodné, udržitelné a to se snad teď děje.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2023 15:32

Psal jsem ja neco o tom, ze by to melo byt spatne???

Znova zopakuji, v prvni rade pisu o tech, co se vyberou autem, to nekde odstavi bokem (mimo placeneho parkoviste - nebo napr. vyuziji nocni "uzavery" a vyjedou po zakazu po placene silnici "zdarma" -napr. na Grossglockner HAStrasse), vezmou si stan a potraviny z domu, tam si trekuji tyden-dva, slezou dolu a odjedou domu. Zadne chaty, almy, farmy.

O tom uz ani nepisu, ze zrovna tito casto porusuji zakazy stanovani (ne, ani v Alpach neni vsude povolene), zakaz pouzivani otevreneho ohne, tj. veskerych plynovych/benzinovych/lihovych varicu (to plati skoro vsude), atd. Tj. i kdyz jsou "upravena pravidla", jen ne kazdy je dodrzuje.

Kdyz reknu, ze vetsina alpskych narodnich parku v A i I ma svoje pravidla, kde
- je zakaz stanovani i bivakovani (mimo nouzoveho, tj. uplne neplanovaneho)
- je zakaz pouzivani varicu a otevreneho ohne
- mimo horolezectvi se nema pohybovat mimo znacenych stezek

stejne tak, ze napr. v Rakousku ve velke, nejspise vetsi (nechci se hadat o par kilometru ctverecnich) casti Alp je stanovani/bivakovani (krome stjne vyjimky jako vyse) obecne bud zakazano nebo alespon vyrazne omezeno (to je v celem state), tak vetsina Cechu kouka na mne jako na blazna. Pricemz to tak je, da se to najit - u nekterych oblasti lehce, jinde ponekud hur, ale na miste jsou cedule, kde to vsechno je uvedene. Jen neni tam vzdy napsane "zakaz", ale neco jako "zadame aby ne...", protoze jsou zvykli, ze takova forma staci a vysmeje se mi - pry to nikomu nevadi, nikdo to nepostihuje, tak to pravda asi neni. Ale v dokumentech je to jasne napsane a mistnim to casto fakt docela vadi - a nejenom kvuli penezum. A kvuli tomu se na nas z Cech casto koukaji trochu "divne".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2023 16:21

Zajimalo by mne, jestli se tohle da kvalifikovat jako oikofobie, kdyz apuka neni puvodem Cech, ale zase uz tu dlouhou dobu zije :-k

Jinak furt jak kolovratek pri libovolne prilezitosti. Realita je uplne jinde. Mozna existuje par takovych lidi, kteri v cilove zemi neutrati ani Euro a jen vyuzivaji mistni infrastrukturu, ale je to IMO naprosto marginalni zalezitost. Jak uz jsem psal, Taliani jsou salamisti a resi jen to, co je zrovna pali a to tohle fakt neni. Osobne jsem se nikdy nesetkal s tim, ze by se na mne v Italii nebo Rakousku koukali divne i kdyz vedeli, odkud jsem a ze mam v planu stravit tyden v horach nadivoko. Prave naopak.

BTW, kdyby to Talianum vadilo, proc tam maji takovou sit bivaku a pristresku, ktere jsou urceny k prespani turistum, co travi vic dni v horach? Uz jsem spal na desitkach takovych. Na nekterych jsou i kasicky, do kterych slusny clovek tech 5 Euro nebo tak nejak hodi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2023 16:38

mike píše:BTW, kdyby to Talianum vadilo, proc tam maji takovou sit bivaku a pristresku, ktere jsou urceny k prespani turistum, co travi vic dni v horach? Uz jsem spal na desitkach takovych. Na nekterych jsou i kasicky, do kterych slusny clovek tech 5 Euro nebo tak nejak hodi
Miku, michas sem veci, ktere sem nepatri. O tom jsme uz diskutovali jinde, je to o tom, ze Italove nazyvaji bivakem neco jineho nez ty nouzove bivaky. Navic ja jsem psal o nouzovych bivacich, ktere nejsou v techto mistech ale kdyz si beze stanu si nekde "usteles" - jak jsi napr. Ty dal foto nedavno.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2023 16:45

Slo mi o to, proc by budovali sit neplacenych "ubytoven", ktere umozni stravit delsi dobu v horach, aniz by tam clovek cokoliv utratil. Kdyby jim to tak vadilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2023 16:46

Protoze pocitaji s formou turistiky, jak to delas Ty nebo ketrin. A ze zasoby (casto nejenom potraviny) nakoupis v miste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2023 16:49

No vidis :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Lipon » úte kvě 16, 2023 19:31

Nevidím nic špatného na tom někam dojet, odstavit auto, jít na dva nebo deset dní do kopců a pak zas jet zpátky.
Proč bych povinně měl nakupovat v místní krámu? To je snad na mě, jestli si vezmu konzervy s sebou nebo si koupím místní speck a brot mit butter.

Edit: upraveny překlepy z automatických oprav v telefonu.
Naposledy upravil Lipon dne stř kvě 17, 2023 8:13, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ratel » úte kvě 16, 2023 20:15

apuka píše: A ze zasoby (casto nejenom potraviny) nakoupis v miste.

To jako chceš říct, že místní obchodníci se skládají na stavbu bivaku? To je dost divná myšlenka....
Realita je taková, že většina bivaku(všechny ve kterých jsem kdy spal) je postavena a spravována místním CAI nebo jiným turisticko- horolezeckým spolkem. Nikdo jiný na tom zájem nemá, ani kdyby si to Apuka stokrát přál.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2023 21:16

Jj, ale tyhle mistni spolky zas dostavaji penize z fondu na podporu turistiky apod. Podle mne je hlavni motivace to, ze lidi by stejne v horach spali, a tak je lepsi, kdyz budou spat na bivaku, nez nekde venku. Plus bezpecnost a samozrejme podpora pro sve cleny. Asi jako kdyz KCT u nas udrzuje znacky a pristresky.

Ony jsou to zas apukovy vlhke sny o zakazech a buzeraci turistu, jeho oblibene tema :twisted: Realne to nikdo moc neresi, protoze jde o marginalni zalezitost. Vetsina navstevniku jsou mastnaci, kteri se s tezkym baglem po horach tahat nebudou, naopak, ti chteji hotely, wellness, zazitkove pobyty... coz je to, co Taliany aktualne trapi a chteji resit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod oodoow » úte kvě 16, 2023 22:44

Lipon píše:Nevidím nic špatného na tom někam dojet, odstavit auto, jít na dvě nebo deset dní do kopců a pak zas jet zpátky.
Proč bych povinně měl nakupovat v místní krámu? To je snadné na mě, jestliže si vezmu konzervy s sebou nebo si koupím místní speck a brot mit butter.

Přesně tak, co je komu po tom, kde si co koupím. Prostě služby mají být takové, aby tam lidi ti peníze nechali dobrovolně a rádi. Pokud takové nejsou tak sorry jako.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3097
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2023 22:50

Je to jejich zeme, a tak si teoreticky muzou rict, ze do hor pusti jen ty, co si u nich nakoupi. Nastesti se ale takove veci deji jen v apukavesmiru ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » čtv kvě 18, 2023 15:43

Máte někdo zkušenosti s turistickým přechodem Brenty (bez ferrat)?
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 20:24

Lipon píše:Nevidím nic špatného na tom někam dojet, odstavit auto, jít na dva nebo deset dní do kopců a pak zas jet zpátky.
Proč bych povinně měl nakupovat v místní krámu? To je snad na mě, jestli si vezmu konzervy s sebou nebo si koupím místní speck a brot mit butter.
Plus dalsi podobne prispevky.

Nikdo tady nepsal, ze je na tom neco spatneho. Ja jsem psal o tom, ze se to mnohym mistnim na mnoha mistech moc nelibi. Ze proc?

U nas v kancelarskem komplexu v jidelni Sodexha chodilo docela dost lidi - vetsinou s kolegami - s krabickami vlastniho jidla. Vzali si tam tacek, pribor a talir(e), prendali na talir(e) sve jidlo, dali do mikrovlnky (je tam pro ty, kterim se zda, ze je nabizene jidlo malo horke) to ohrat a potom si sedli ke stolu a snedli. Spinave veci dali na prislusne misto pro spinave nadobi po obede. Sodexo po case vydalo zakaz konzumace vlastniho jidla a lidi s nim jednoduse vyhazovali z jidelny. Divi se tomu jejich postoji a postupu nekdo?

V nasem pripade v jiste oblasti Alp mistni lide, zastupitelstva, spolky, organizace, stat, atd. za penize mistnich lidi se stara o infrastrukturu, o vybaveni pro turisty a turistiku (sem patri i ty pristresky a bivaky - ano prispivaji na to i mistni samospravy a spolky, v podstate bez nich by se to ani nedalo realizovat, patri sem ale i turisticke chodniky, dokonce i vetsina te prirody patri nekomu mistnimu nebo alespon statu), ... Ted jsem prijdou (vetsinou) Cesi, odstavi si nekde (neplacene) auto, vezmou si sve z domu prinesene veci, uziji si tu vybudovanou infrastrukturu a vybaveni, sejdou dolu a zase odejdou - bez jedineho zanechaneho centu. Vidite tam nejakou podobnost s tou jidelnou a lidma s vlastnim jidlem??? Pokud ano, je jeste stale divne, ze se to mistnim ne moc libi?

Pokud se nekde rozhodnou toto zmenit a napr. budou chtit za pobyt tam i v takovem pripade neco platit, tak potom muzete nadavat, muze se Vam to nelibit - ale, jak uz mike psal, je to jejich prostor, oni si urcuji pravidla. Vy mate moznost se tomu prizpusobit nebo tam nejezdit. Nebo tam jezdit a porusovat pravidla - ale s vedomim, ze pripadne nasledky si budete muset nest. (A bohuzel se muze stat, ze nasledky budou muset nest i ti, co se tak nechovali.)

O toto a o nic jineho nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Kuba Turek » pon kvě 22, 2023 21:58

Pavelsni píše:Máte někdo zkušenosti s turistickým přechodem Brenty (bez ferrat)?

Brenta bez ferát se přejít nedá.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pon čer 12, 2023 11:45

panove a damy, hezky den
mam takovy konkretni dotaz:
https://mapy.cz/s/pefedotava
myslite, ze tato trasa je schudna natezko a bez jakehokoliv jisticiho vybaveni? budu mit na to 4 cele dny a dle grafiky to vypada "bezne", "turisticky" - zadne lezeni, ale nevim jak mapy.cz pro italske trasy lzou.
chci spat venku pod tarpem. v tech prirodnich parcich to nebude problem?

100km na 4 dny je asi dost. v planu to mam upravit az za pochodu dle sil a pocasi
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod oodoow » pon čer 12, 2023 13:55

Spaní kolem Cortiny se dost hlídá a pokutuje pokud vím. Schůdné to asi bude, záleží na tom, kolik sněhu tam ještě je. Vzal bych si určitě nesmeky. Některá místa vypadají, že by se mohly hodit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3097
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod booze » pon čer 12, 2023 14:49

Kdy jdeš?
Teď je tam dost sněhu a sraček. Minulý týden sněžilo. Je to na macky a cepín, plus tahání batohu, protože pod previsem je moc sněhu a nevlezes se tam.

Na spaní mimo zapomeň jsou tam ted dost financove a lítají i vrtulníky, kteří hledají inženýry z Afriky.
Uprav si trasu na hřeben máš to z kopce dokonce usetris síly.
Za 4 dny to nedáš.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » pon čer 12, 2023 18:14

jaky hreben? nic uceleneho, kde bych navic nemusel absolvovat feraty, nevidim. navic to chci mit jako okruh. nechce se mi resit stopy, busy a podobne veci pri navratu k autu.
chystam se tam az za 2 tydny. jako alternativu mam Karnske Alpy a jejich hreben.

jinak s tim nocovanim jste me prekvapili. vsude ctu, ze Italove jsou v tomhle benevolentni a neresi to. a co jsem cetl nejake deniky od lidi, co sli nekterou Alta Viu, tak tam tak bezne spali..
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pon čer 12, 2023 22:04

Italove jsou benevolentni, ale tohle je jedna z nejpopularnejsich oblasti, kde je spousta chat a lidi. Da se tam spat, ale po sezone na podzim (a nikdo pricetny by tam v sezone nejel ;-)) kdyz uz jsou zavrene chaty.

Za 4 dny to nedas. V Dolomitech a natezko nemuzes pocitat 25 km na den s 1500 m prevyseni podle mapy.cz (realne je vetsi). Pokud teda nejsi terminator. Rozumne je tak 15 km na den. Schvalne jsem se kouknul, kdyz jsem sel pred lety Alta Via 4 na usek mezi chatama Auronzo a Salvio, jelikoz ho tam taky mas. Je to 4.7 km a sel jsem to 3 a ctvrt hodiny. Protoze je clenity, jsou tam zebriky a jistene useky italske kvality, takze to sice jde jit bez jisteni, ale fakt to neni rychle. A takovych tam budes mit vic.

No a jit v Dolomitech podle mapy.cz je taky skvely napad... :roll: Mapy Tabacco 1:25000. Jsou i v elektronicke verzi, maji svou aplikaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » úte čer 13, 2023 7:50

dobre, diky za info. asi to teda necham na jindy (podzim) a s mensi kilometrazi. je pravda, ze davy lidi me nelakaji.
pustim se tedy do Karnskych. kolikrat je lepsi se na hezke kopce divat nez na ne lezt :-D
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » úte čer 13, 2023 17:34

Fajn, ale koukni se na stav snehu. Na severni strane muze byt snih dlouho a obcas jsou tam zajistene useky. Nic tezkeho, ale se snehem a/nebo ledem jiny level. Jednou jsem tam sel koncem rijna, kdyz uz byl novy snih, a musel jsem to obchazet po italske strane. Coz neni spatne, akorat znaceni a kvalita stezek je trochu jinde, nez v Rakousku :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 19:58

Jo, snih je ted docela problem. Muze byt nekde i na jizni strane. Na konci zimy jej bylo oproti poslednim letum docela vyrazne vice, nebylo od te doby tak dlouho a tak horko, navic i tento mesic obcas nekde neco pripadlo i ve vyskach K. Alp. Proto se drzi...

Ja se taky chystam za cca 2 tydny do nizsich Alp, ale i tam se trochu snehu obavam. Kamery jeste ukazuji vice, nez se mi libi a nejsem si jisty, ze to sleze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » stř čer 14, 2023 6:12

Trasu v Karnskych a. těžko zaokruhuješ, je to klasická hřebenovka. Jednou jsme teda okruh dali, kus po hřebeni K.A., pak přes údolí Gailu a zpátky po Lienzských dolomitech. Ale bylo to na týden.
Údolím Gailu vede železnice,snad by s návratem nemusel být problém, když vybereš správný úsek.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod skutrjohny » stř čer 14, 2023 8:26

v tech Karnskych okruh neplanuji. tam chci nechat auto v Kötschachu a busem a vlakem se presunout do Sillianu a odtud vyrazit.
jinak jeste mam jeden okruh v planu jako alternativu
https://mapy.cz/s/febonosuhe
a pro tuto oblast ted rad sleduji tuto webku, kde jde krasne videt, jak to sleza:)
https://www.bergfex.com/planneralm/webcams/c16585/

ale to uz nejsem v Dolomitech a jsem tu out:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Tipy