Dolomity, italské alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 16:13

mike píše:Jo a co se Coglians tyce, je to jedno velke sutoviste a sutroviste. Klasicke Dolomity. Technicky jednoduche, ale vystup docela umorny, zvlast kdyz pali slunce. Vyhledy ale stoji zato. Da se i z Rakouska po ferate, ale ta je pro zmenu narocna dost, ja bych si na ni asi netroufnul (bavil jsem se nahore s holkou, co ji zrovna vylezla).

Na Coglians a z ní chodilo pár lidí z R. Marinelli. Kdybych měl víc času, taky bych se tam podíval, počasí ten den (všechny 3 chodící dny) bylo perfektní, ve čtvrtek večer a v pátek už tam prej pršelo.

Jo, věděl jsi, že Monte Peralbu vylezl v 1988 papež a podle něj se jmenuje ta normálka? :D Klobouk dolů v 68 letech.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 17:32

Pavelsni píše:Tím pádem to bylo určitě nový, lana se blyštila a konec byl vždycky zabetonovaný. Bylo tam celkem 14 úseků s lany (dle označení).

Jo, urcite ji renovovali. Predtim byla vsechna lana rezava a 14 useku urcite nebylo, spis pod 10, takze nektere asi pridali. Bylo tam par mist, kde jsem si rikal, ze by se lano hodilo a nebylo.

Pavelsni píše:Jo, měl jsem se držet tvýho návrhu, jenže netušil jsem, kolik času mi to zabere a taky jsem se těšil na teplý jídlo a pivo a byl jsem línej vařit.

Pivo nechapu. To kdybych si behem tury dal, tak koncim. Tezke nohy, uz bych nevstal.

Pavelsni píše:Já tam dokonce v Kompass mapě viděl jednu spojku, která navazuje na ten hřebínek, po kterém dojdeš až nahoru.

Komp-ass je to posledni, cim bych se ridil. Prave po zkusenostech s podobnymi spojkami, ktere v terenu neexistovaly nebo vedly uplne jinudy.

Pavelsni píše:Jinak vody všude hodně (i nahoře), až mě to překvapilo. Ale bude to nejspíš letošníma deštěma a asi bylo i víc sněhu.

Urcite, letosek je uplne jiny, nez predchozi roky.

Pavelsni píše:Jo, věděl jsi, že Monte Peralbu vylezl v 1988 papež a podle něj se jmenuje ta normálka?

Vedel, ale nevim odkud. Neni to tam nekde napsane?

Zato muj vystup po ferate bez jisteni nikde zaznamenan neni. Coz je dobre, protoze to byl fakt blby napad. Nastesti jsem aspon nechal v batohu nesmeky, jelikoz normalka byla pro zmenu pod snehem a zledovatela. Zazil jsem nahore docela horkou chvilku, kdyz jsem vysypaval batoh a modlil se, aby tam byly, po ferate bych dolu neslezl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 20:15

mike píše:Pivo nechapu. To kdybych si behem tury dal, tak koncim. Tezke nohy, uz bych nevstal.

Já ho mám takhle na túře rád, je to taková odměna, ale samozřejmě kdybych dal 3, už nikam nejdu:-)

mike píše:Komp-ass je to posledni, cim bych se ridil. Prave po zkusenostech s podobnymi spojkami, ktere v terenu neexistovaly nebo vedly uplne jinudy.

Taky jsem se jí radši neřídil, ani jsem do ní moc nekoukal. Kupodivu mi dost často pomohly mapy.cz, což loni v Dolomitech spíš naopak. Tady to ale docela pěkně sedělo.

mike píše:Vedel, ale nevim odkud. Neni to tam nekde napsane?

Hele je to možná napsané u té jeskyně pod vrcholem, byla tam cedulka. Na netu je jen zmínka, že to lezl touhle trasou, takže buď ze sedla Passo Sesis (R. Calvi), od Hochweisssteinhutte nebo z toho údolí, jak jsi tam pokračoval směrem na hřeben.
Věřím, že ta ferrata musela bejt natěžko záhul a dolů po ledu ne o moc lepší.

Jinak nevím, jestli jsi se s tím v někde v Dolomitech či tady setkal, ale potkal jsem celkem dotěrný krávy. Když jsem si sedl pár desítek metrů od nich na svačinu, přišly ke mě a začaly na mě divně civět ze dvou metrů. Když jsem popošel trochu dál, zase ke mě přišly a divně koukaly. Nakonec mě vyhnaly asi o 400 m dál :D Nevím, co jsem jim provedl, byla to normální turistická trasa. Ale asi nemají Čechy v lásce :D
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 20:34

Pavelsni píše:Kupodivu mi dost často pomohly mapy.cz, což loni v Dolomitech spíš naopak.

V Dolomitech funguji nejlip Tabacco mapy 1:25000. Jinak neni spatne mit v mobilu Locus a v nem nekolik ruznych map.

Pavelsni píše:Hele je to možná napsané u té jeskyně pod vrcholem, byla tam cedulka.

Jo, to je mozne. Mam prave pocit, ze tam cedulka nekde byla.

Pavelsni píše:Věřím, že ta ferrata musela bejt natěžko záhul a dolů po ledu ne o moc lepší.

Zas takovej blazen, abych to lezl natezko, nejsem :) Pod feratou jsem vysypal batoh a sel nalehko. Proto jsem se nahore vydesil, jestli mam nesmeky. Ferata neni tezka (B/C nebo C), ale zpocatku jde primo nahoru po skoro kolme stene. Leze se dobre, dolomit je clenity, spousta stupu a chytu. Takze jsem v pohode lezl s jednou rukou na lane, ale pak jsem udelal chybu a kouknul se dolu. Od te chvile jsem se drzel lana obema rukama, strasne psycho :) S jistenim by to bylo v pohode, ale kdo by se s tim tahal, ze...

Pavelsni píše:Jinak nevím, jestli jsi se s tím v někde v Dolomitech či tady setkal, ale potkal jsem celkem dotěrný krávy. Když jsem si sedl pár desítek metrů od nich na svačinu, přišly ke mě a začaly na mě divně civět ze dvou metrů.

Asi taky chtely svacinu ;-) Tohle je v pohode a celkem bezne nejen Dolomitech. Ony jsou proste zvedave. Zazil jsem horsi veci s ovcema. Ty se mne pokusily uslapat, lezly mi do batohu a jednou za mnou slo asi pul hodiny cele stado, protoze prvni ovce se rozhodla, ze mam v batohu neco dobreho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 20:51

Locus jsem hojně používal, když jsem ještě hledal kešky, byl dobrej. Teď už jsem zpohodlněl a když nevím, kouknu na mapy.cz, zatím žádnej velkej provar, postupně se zlepšují.

Jo jo, kouknout se pod sebe je někdy konečná :shock: Mě tam den předtím nad tím úsekem nad Wolyarsee trochu vyplašila trojka Italů, kterak chrastili karabinami ještě kilometr nad tou stěnou a pořád měli přilby. Holt každej má jiný měřítko.

Já v Alpách moc nachozeno nemám, ale v Karpatech se nám většinou nestává, že bysme vůbec tenhle dobytek zajímali, většinou jsme pro ně vzduch. Proto mě docela překvapilo, když po mě takhle šly.
Jiná věc byla, když mě málem v rumunskym Retezatu roztrhali ovčácký psi, ale ti hlídali možná 500hlavé stádo. To si budu pamatovat hodně dlouho :)
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 21:23

Locus je fajn a hlavne do nej pri trose snahy dostanes libovolnou mapu. Mapy.cz pokud vim pouzivaji pro zahranici free mapy, ktere nejsou spatne, ale jejich kvalita zalezi na oblasti. Nejlepsi je mit dobrou papirovou mapu a k tomu mobil, ktery ti ukaze, kde na ni jsi :)

Ona je to hlavne psychika a kazdy to ma jinak. Sestup k Wolayersee by clovek mel zvladnout bez jisteni, je to rekneme horni turisticka obtiznost a v italskych horach se da na podobne useky, ale nijak nejistene, obcas narazit. Za mokra a natezko by se mi tam ale moc nechtelo, mokry vapenec dost klouze. U mne dela rozdil hlavne jestli je kam spadnout, jak mam pod sebou par desitek nebo stovek metru hlubokou diru... pritom s jistenim uplne v klidu, ale bez nej psycho i kdyz mam nad cestou technickou prevahu a lezu uplne stejne (naopak, jisteni obcas prekazi).

Jedna z vyhod Alp je, ze tam na psy skoro nenarazis. A na zvedave kravy i ovce si zvyknes :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 10:00

Pavelsni píše:Když jsem si sedl pár desítek metrů od nich na svačinu, přišly ke mě a začaly na mě divně civět ze dvou metrů. Když jsem popošel trochu dál, zase ke mě přišly a divně koukaly. Nakonec mě vyhnaly asi o 400 m dál
To je taky napad si sednout ke kravam svacit :lol:.

Kdyz se zamyslis, vetsinou kdyz k nim nekdo prijde, zastavi se tam, sedne, atd, tak je to jejich majitel, resp. kdo se o ne stara. A obcas jim pritom priveze neco dobreho na zradlo nebo sul, atd. Tak to od Tebe asi taky ocekavali.
Navic oni taky maji cich a mozna Tvoje jidlo jim vonelo - a vysvetli krave, ze co jis Ty, to je Tvoje jidlo a neni pro ne. Ze by byly zvykle, ze od turistu obcas neco dostanou radeji psat nebudu.

Ale promin, toto opravdu nejsou "doterne" kravy. To budou, za je nastves (nebo nekdo pred Tebou) a zacnou na Tebe utocit. Nedavno jsme se o tom tady na OF bavili.
mike píše:Zazil jsem horsi veci s ovcema. Ty se mne pokusily uslapat, lezly mi do batohu a jednou za mnou slo asi pul hodiny cele stado, protoze prvni ovce se rozhodla, ze mam v batohu neco dobreho.
JJ, stado ovci, ktere se rozhodlo, ze pujde presne tam, kde jsi Ty je vzdy skvela zabava...
Pred mesicem, Otztal. Slapu, slapu, najednou vidim rozvetvenejsi ceskou rodinku vylezenou na skalkach vedle chodniku a hazejici kameny dopredu. Prisel jsem tam a oni se chteli dostat dal pres asi 35-40 clenne stado ovci, ktere stalo na uzke stezce, zrovna v nesjtrmejsim useku na miste, kde se to nedalo obejit, bo sutohlina se hybala a ujizdela, skaly v nem s ni. (Vsak ty ovce vedely, proc nechteji sejit ze stezky.)
Nakonec se mi s jednym Nemcem, co tam za mnou prisel povedlo silnym tleskanim a vykriky "posunout" vudciho berana o par metru dal a stado "nasunout" na predek tak, ze jsme se dostali na misto, kdo bylo mozne cast stada obejit a zbytek plasenim "poslat" mimo stezku na pro ne bezpecne misto. Ty Cesi by tam sami zustali asi az do vecera...
Ovce.JPG

Sklon svahu je takovy, jak na fotce, tady uz je jenom predni cast stada, zbytek jsme uz predesli a byl za nama. Pokud se ta sutohlina kolem stezky da OK, tak fakt se na to nedalo krome stezky stopit, protoze clovek uz letel i se suti dolu a pod tim byl stejne strmy svah jeste par set vyskovych metru.
Pokud ale tady se s nima setkas v protismeru, je teda velky problem, protoze na predek stada se tlaci zbytek a oni je dokazou natlacit na Tebe. A potom kdyz trochu zpanikari vudci ovce a chce kolem Tebe probehnout, ale mista na to neni, tak vetsinou Te stado nekam "odhodi", coz muze koncit padem.

O par dnu pozdeji jsem slapal dolu z kopce a narazil na roztrousene stado ovci. Par casti stada se najednou rozhodlo, ze ja jsem ta spravna vudci ovce (ci beran?) a deset minut slo za mnou, prvni asi 5 cm od meho ruksaku na zadech. Zastavim - zastavi se taky, pohnu se, pohnou se taky. Pomohlo az jsem se dostal do skalnate casti, kde se jim moc nelibila stezka na rimse skaly. Ale jeste par minut se za mnou tuzebne koukaly, kym jsem nezmizl za dalsim hrebinkem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 17:02

apuka píše:JJ, stado ovci, ktere se rozhodlo, ze pujde presne tam, kde jsi Ty je vzdy skvela zabava...

V tomhle pripade sly opravdu za mnou. Jedna ovce se proste rozhodla, ze pro ni mam neco v batohu, furt se mi do nej cpala. A ostatni sly za ni, protoze jsou ovce :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod honza83 » sob črc 17, 2021 15:24

Na cca polovinu srpna plánuji nějaký přechod v Alpách - původně byly v plánu Nízké Taury (východní část po Solkpass úplně natěžko, ale po zkušenostech s bídnou vysokohorskou formou z Tater jsem to přehodnotil na přechod s přespáváním primárně na chatách / bivacích) a preferovaná varianta jsou přechod Dolomit z Karerpassu do Toblachu https://mapy.cz/s/lemebageza. Momentálně jsem ve fázi hledání míst na přespání - zatím mi to vychází následovně: 1. noc Rif. Re Alberti pod Torre Vajolet, 2. noc Plattkofelhutte, 3. noc Piz Boé (Capana Piz Fassa), 4, noc bivak na Col di Lana, 5. noc Rif. Cantore (bivak) nebo současná chata Rif, Camillo Giussani, 6. noc Bivacco della Pace, 7. noc Seekofelhutte a 8. noc ideálně Strudelkopf (venku pod širákem - kdyby bylo hnusně, tak je to z něj do civilizace kousek). Jen váhám nad nutností předchozích rezervací chat - určitě budu předem rezervovat Re Alberti a Capana Fassa na Piz Boe, u zbytku váhám, Jak je to s obsazeností výše uvedených chat někdy kolem poloviny srpna? Do bivaků se předpokládám nějak vejdu - Col di Lana je sice hodně frekventovaný vrchol, ale zase si nemyslím, že by do toho "bivaku" (Bivacco Alpina Cadore) chodilo cíleně nějak velké množství lidí spát. A totéž předpokládám u té bývalé chaty Rif. Cantore, největší obavy mám z Bivacco della Pace (tam plánuji kvůli volnému místu dorazit dříve než těsně před setměním). Navíc např. u Seekofelhutte se mi nepodařilo nikde dohledat ani ceny ubytování, jen poznámku, že případnou rezervaci je stejně nutné ověřit telfonicky - i A na případné znalce té trasy mám i dotaz na průchodnost té trasy bez ferratového vybavení se středně velkým baťohem (40+10)? Přivítám i typy na zajímavá místa (krátké odbočky) - osobně znám jen okolí Piz Boé (trasa přes Val Lastiés - takže vím, že je to krpál...), oblast Nuvolau - Cinque Torri a v zimě Strudelkopf (akorát jsem měl v té zimě problém vůbec ho najít - museli jsme čekat, až se na chvilku zvednou mraky - původní plán byl Durrenstein nebo aspoň Grosse Pyramide, ale to by v tom nečase, nulové viditelnosti a lavinové trojce asi nebyl úplně nejrozumnější nápad).
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » sob črc 17, 2021 16:31

Moc k Tvym dotazum nereknu, ale doporucuji Ti zjistitp redem presne podminky prespavani na chatach. Protoze napr. D a A Alpenverein chaty (resp. v A prakticky vsechny) ubytuji vyhradne jen na zaklade predchozi rezervace, dokonce asi (ale z toho mozna maji vyjimky, nestudoval jsem) jen rezervace pres internet. Navic musis mit na prespani vlastni spacak a polstar- deky a polstare maji zakazane davat, huttenschlafsack nestaci! - stejne tak vlastni dezinfekci.
Nektere z "Tvych" chat jsou v Jiznim Tyrolsku a da se predpokladat, ze se budou ridit predpisy AV. Proto si to radeji over.

Plus musis pocitat i s moznosti, ze do pulky srpna se muze situace kvuli delte zmenit a asi to nebude k lepsimu. Muze dojit ke zmenam v podminkach vstupu a pobytu i v Italii (ted se to pomerne dost meni). Takze je lepsi nebyt potom prekvapeny, kdyby nekdo neco vymyslel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod honza83 » sob črc 17, 2021 17:10

O povinné rezervaci na chatách v Itálii kvůli COVIDU nikde žádné info není, ani přímo na stránkách těch chat. A k tomu, že když jsou chaty v Jižním Tyrolsku, které bylo kdysi součástí Rakouska - Uherska, tak tam budou platit pravidla OeAV - o pravidlech rozhodují buď centrální nebo regionální orgány (vláda, hygienické stanice apod.), případně pak majitel (provozovatel) té chaty a pokud se nemýlím, tak OeAV ani DAV žádné chaty v Dolomitech nevlastní, některé z nich vlastní jen CAI, který má společného s OeAV a DAV jen to, že si navzájem uznávají slevy pro své členy.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » sob črc 17, 2021 19:03

Nevim, jak OEAV, ale DAV urcite nekolik chat v Jiznim Tyrolsku ma (ja jsem byl na Zwickauer hutte, tam to vim jiste, ze jej vlastni DAV, sekce Zwickau). Navic je tam mistni jihotyrolsky AV, ktery ma sam tam ma mnoho chat - a oni se docela ridi predpisy AV pro provoz chat (ono OEAV a DAV je maji docela podobne a asi je i konzultuji)

Sice mas pravdu v tom, ze chaty musi splnovat podminky mistnich uradu, ale nad ramec toho mohou splnovat podminky svych vlastniku - jak DAV, tak i OEAV povinne vyzaduji od provozovatelu svych chat dodrzovani svych COVID predpisu, i kdyz jsou vysoko nad ramec vyzadovanych mistnimi (D a A) urady. Jo, i jihotyrolsky AV ma podobne podminky jako spominane dva AV.

Ale fakt netusim jestli nektera z Tvych vyhlednutych chat jim patri nebo ne, tj. toto muze byt pro Tebe uplne mimo misu. To si ale musis zjistit sam - pokud nejsou, tak je to pro Tebe zatim OK. Ber to jen jako upozorneni na potencialne mozny problem se kterym mnoho lidi nepocita.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » sob črc 17, 2021 19:07

Jeste z podobneho soudku - ja ted resim, jestli se vubec mohu vybrat i na italskou stranu Otztalskych Alp. Ten formular se mi vyplnovat ani nahodou nechce, kdybych jen presel "pres kopec" a zase zpatky pesky, bych to neresil, ale alespon jednu cestu bych rad vyuzil mistni busik pres sedlo Timmelsjoch do/z Obergurglu s na/vysednutim az na italske strane. Usetrilo by mi to nekolik hodin slapani.

Podminky na toto se mi ale nepovedlo najit vubec nikde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod honza83 » sob črc 17, 2021 19:53

Tak to asi neumíš vůbec hledat...Nebo si nehledal vůbec...Najít konkrétní podmínky vstupu do Itálie se mi podařilo asi tak za půl minuty, respektive i s vyplněním toho https://infocovid.viaggiaresicuri.it/returningtoitaly.html na stránkách italského ministerstva zahraničí (je to v angličtině) asi tak minutu. Po vyplnění toho dotazníku jsou pak uvedeny konkrétní podmínky (nevyplňuješ tam žádné osobní údaje, jen odkud jsi přijel do Itálie, v jakých státech jsi byl v posledních 14 dnech a jestli máš ty nebo někdo z rodiny trvalý pobyt v Itálii.
Naposledy upravil mike dne sob črc 17, 2021 22:18, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » sob črc 17, 2021 20:56

Prave ze se mi nechce tento formular delat. Mela by tam byt vyjimka na kratkodoby pobyt do 60km od hranic - jak pri navratu do I, pokud nekdo jde odtud, tak i na prijezd a navrat do zahranici. Na to prvni jsem narazil, zato to druhe nemohu najit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » sob črc 17, 2021 21:09

Tak jsem to nakonec nasel po nemecky tady. Opravdu kdyz se jde do I na max 48 hodin a ne dale nez 60 km od ubytovani, tak ten furmular neni treba.

Mozna se to taky nekomu muze hodit - plati to i opacne, kdyz se jde na 48 hod/ 60 km od ubytovani v I do zahranici. Takze napr. pokud nekdo pujde hranicni hrebenovku stridave na A a I strane, pokud nebude na jedne strane dele nez 48 hod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod honza83 » pon črc 19, 2021 6:45

Opravdu to nejde tak, jak sis to vyložil ty. V té výjimce je totiž jasně uvedeno, že platí pro pobyt v Itálii do 60 km od místa svého bydliště a bydliště opravdu není totéž co nějaký penzion, kde budeš na pár nocí max., bydlištěm je samozřejmě myšleno místo, kde dlouhodobě žiješ. A to italské nařízení samozřejmě vůbec neřeší podmínky vstupu z Itálie do Rakouska, ale podmínky pro vstup do Itálie - celoitalská výjimka se týká návratu lidí zpátky do Itálie při krátkodobých cestách do 60 km od svého bydliště (např. z Vitipena do Soldenu), to jihotyrolské nařízení zjednodušuje nad rámec toho celoitalského nařízení i vstup do Itálie (opět do 60 km od svého bydliště) pro lidi žijící (dlouhodobě) v příhraničí Rakouska a Švýcarska u hranic s Jižním Tyrolskem. Uvedu to na konkrétním příkladu - část rodiny žije ve Sterzingu (Jižní Tyrolsko, Itálie), část v Soldenu (Rakousko) - podle toho celoitalského nařízení platí mírnější pravidla pro návrat té části žijící trvale v Sterzingu po krátké návštěvě rodiny v Soldenu, podle toho jihotyrolského platí navíc mírnější podmínky i opačně (pro krátkodobé návštěvy, kdy část rodiny ze Soldenu přijede do Sterzingu). V rámci Jižního Tyrolska je to primárně udělané právě kvůli té historické propojenosti Tyrolska (Rakousko) s Jižním Tyrolskem (Itálie).
Naposledy upravil sobb dne pon črc 19, 2021 12:27, celkově upraveno 1
Důvod: zrušena zbytečná citace předchozího příspěvku
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ratel » pon črc 19, 2021 8:26

honza83 píše:O povinné rezervaci na chatách v Itálii kvůli COVIDU nikde žádné info není, ani přímo na stránkách těch chat......některé z nich vlastní jen CAI, který má společného s OeAV a DAV jen to, že si navzájem uznávají slevy pro své členy.

Spali jsme pred 14 dny na CAI chate pod CimaDAsta. Rezervace podle jejich webu byla koncem cervna povinna, ale asi by nas bez ni nevyhodili, bo jsme tam byli nakonec sami :-)
Stacila vlozka do spacaku. Zadne dalsi pseudoopatreni ani registraci nikdo neresil, ani na tu vlozku se neptali - on tam je totiz povinna vzdy.
Mistni rikali, ze v opatrenich - hlaseni pohybu se nikdo nevyzna a snazi se je dodrzovat jenom nemecti turiste.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » stř črc 21, 2021 18:42

honza83 píše:Opravdu to nejde tak, jak sis to vyložil ty. V té výjimce je totiž jasně uvedeno, že platí pro pobyt v Itálii do 60 km od místa svého bydliště a bydliště opravdu není totéž co nějaký penzion, kde budeš na pár nocí max., bydlištěm je samozřejmě myšleno místo, kde dlouhodobě žiješ.
Ja jsem nestudoval puvodni italske zneni, jen co maji na ofic. strankach Jizni Tyrolsko nemecky. Ano, je tam uvedeno "bydliste" (Wohnort), ale to znamena jen "bydliste", ne trvale bydliste. Hlavne v Rakousku by do toho melo spadat prave i prechodne bydliste, i na dovolene. Proste, kdyz je clovek nekde u policie registrovany - a to turista v hotelu nebo penzionu je. A tak to uvadeli nekde prave i na strankach "jihotyrolske turistiky" (vcera mi to potvrdil syn). Protoze oni vedi, ze k nim hodne jezdi z A jednodenni turiste a potrebuji je, resp. jejich penize...

Ale jasne, toto taky muze byt jen "osobita jihotyrolska interpretace" a potrebovalo by to vyzkouset. Jak jsem psal, ja to asi nebudu, na hranice (Timmelsjoch) se ted nedostanu. Stejne by to pro mne neplatilo, protoze bych jel busem na prvni zastavku v I a tot plati pouze pro individualni dopravu. Takze bych musel pesky opacnym smerem . A vlastne bych stejne spadal spise pod kategorii "tranzit".

Mas vsak pravdu, ze jsem spatne toto stahnul i na prechod hrebene - tam pri spani venku a asi ani na chatach to urcite neplati, protoze clovek v tomto pripade neni zaregistrovany u policie (nevyplnuje se "Gastekarte"), tudiz tam nema "bydliste".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod honza83 » čtv črc 22, 2021 14:40

Tím bydlištěm na 99 % určitě není myšlen nějaký penzion např. někde v Otztalu,kde jsi jen na krátkou dobu . v tom italském formuláři se totiž (stejně jako i např. na Slovensku) ptají i na místa pobytu během posledních 14 dní před příjezdem do Itálie - a ten tvůj výklad by pak šel logicky proti smyslu toho, proč se na to ptají. Ta výjimka je tam fakt jen kvůli lidem žijícím v příhraničí, aby nemuseli x krát za měsíc znovu a znovu vyplňovat ten formulář např. kvůli tomu, že jedou navštívit svou tetu apod...Jen na okraj - vyplnění toho italského formuláře je asi tak na 5 minut a jediná záludnost tam je to, že neznají dopravu do Itálie pěšky / na kole a u veřejné dopravy se tam musí vyplnit i spoj, kterým pojedeš (ale v případech, kdy jdeš např. na túru z italské strany a sejdeš někde v Rakousku na autobus a pak bys jel do Itálie zpátky, tak by mělo asi stačit i čestné prohlášení.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » čtv črc 22, 2021 20:39

Vsak pisu, ze ta interpretace (ne moje, ale z Jizniho Tyrolska!!!) muze byt "ucelova". Na druhe strane ale pletes dokopy ucel toho formulare a vyjimku z jeho vyplneni. Tyto dve veci nemusi mit zadnou logickou souvislost, alespon ne tak, ze splnenim podminky na vyjimku "bys sel proti smyslu formulare".
Videl jsi nekde nejake "oficialni" zduvodneni te vyjimky, ze je to kvuli "rodinam" nebo je to jenom stejna vlastni uvaha jako moje ohledne "jednodennich" turistu? Si myslim (ale stale je to jen soukromy nazor), ze kdyby to tak bylo, tak by to platilo i na verejnou dopravu - na mnoha mistech mistni za rodinou jezdi busem nebo vlakem. Na druhe strane napr. do Lienzu jezdi vlakem z I pres vikendy obrovska hromada italskych turistu s kolem , zpatky jedou na kole, tj. splnuji podminky a nemusi vyplnovat formulare.

Ale my dva asi nejsme ti spravni interpreti...

BTW, teda nevim, kdyz jsme vyplnovali ten formular (anglickou verzi), tak nektere policka fakt nebyly jasne, co tam chteji mit. Nekdy pomohlo se podivat (synovi, kteri nemecky umi fakt dobre) na nemeckou verzi. Za pet minut to vyplnene ale nebylo...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » čtv zář 23, 2021 13:59

Zdar,
nenašel jsem tu moc informací o Alta Via 2, šel to někdo? Pokud klapne počasí, chtěli bysme dát severní část v půlce října (4-5 dní). Jet asi vlakem do Brixenu, odtud nahoru lanovkou a šlapat na jih kam dojdem. Spát na winterraumech nebo venku, v případě otevřené chaty vevnitř.
Ještě by mě zajímalo srovnání s AV 1 ohledně atraktivnosti. AV1 mi připadá skoro ryze chodecká, ale asi je tam toho víc k vidění...?
Díky.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod mike » pon kvě 15, 2023 0:00

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » pon kvě 15, 2023 9:02

Docela jim rozumím, v sezóně to tam musí být Václavák. Stačily mi davy v půlce října u Tre Zime, kdy Rifugio Auronzo mělo ještě otevřeno, nedovedu si to tam představit v létě. Ještě že tam jezdíme na podzim a spíme venku :wink:
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon kvě 15, 2023 9:37

Pavelsni píše:v sezóně to tam musí být Václavák.
Ano, JE tam ne Vaclavak, na mnoha mistech jeste neco horsiho.

Co je nejhorsi je, ze to neplati jen pro par proflaklych mist, ale skoro pro cele Jizni Tyrolsko. Nejenom na turisticke stezky - pres den se dostat nekam autem (a to nemyslim jen zachytna parkoviste nekde na koncich "turistickych" cest) je hruza, verejnou dopravou taky nic moc, preplnene (neni nic mimoradneho, ze cekas na bus, ten prijde ale pulku lidi tam necha na zastavce, protoze je plny - a dalsi, posilovy bus neprijde; coz je docela sila v pripade posledniho spoje).

Jo, kdyz se vydas na nektere mene zname stezky, tak se vyhnes davum i tam. Problemem ale je, ze se musis dostat k nastupu a zpocatku se predrit tim davem. Jeste je resenim nastup brzo rano - ale nekde uz i tak je plno.

S tim spanim venku se netes - obavam se, ze na to taky dojde. Z techto lidi totiz mistni nemaji vubec nic, mistni dane neplati, zato alespon castecne vyuzivaji to, na co ty dane jdou.

Popravde receno, ja bych jim doporucil snizit pocet lidi na jeste vice, 2019 uz bylo moc. Taky doufam, ze se k nim pridaji i jine alpske regiony, napr. v Rakousku (ale tam tomu moc neverim, az prilis moc "mistnich" politiku zije z turistiky).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Zdéňa » pon kvě 15, 2023 10:19

Květen / začátek června a konec září / říjen. Jindy bych tam asi nejel. Mluvím hlavně o Dolomitech. V říjnu když člověk zaleze před tmou a vyleze ráno, tak to prostě nikdo řešit nebude.
Horší je to s malou když jedeme autem/dodávkou. Letos ještě mimo prázdniny, ale se školou nám to skončí a budeme muset jezdit jinam. Balkán nebo Skandinávie.

Loni jsme byli první týden v červnu kolem Cortiny / Toblachu. V týdnu to bylo celkem na pohodu (Cinque Torri, Mondeval, Plätzwiese). V podstatě byly i chvíle, kdy jsme kilometr dva nikoho nepotkali. Jediné kde fakt byly davy bylo Tre Cime.

Já to chápu, speciálně v létě. Ale mimo prádzniny / víkendy to pořád celkem jde. :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ketrin » pon kvě 15, 2023 10:22

My jezdíme do jižního Tyrolska přes 20 let, většinou na 1-2 týdenní přechody od chaty k chatě/bivaku, někdy i do penzionu (to když s námi jedou kamarádi, kteří chtějí pohodlí a saunu). Ano, je pravda, že lidí trochu přibylo, ale člověk musí vědět, kam (ne)jít. A když se vyhnete profláklým místům jako právě Tre Cime, Cortina apod., tak do žádných davů nepřijdete. Dřív jsme na denní trase potkali třeba 0-4 lidi, teď třeba 2-10. To pořád jde :lol:
(Tím neříkám, že s tím opatřením nesouhlasím - naopak. )
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod apuka » pon kvě 15, 2023 11:45

ketrin píše:když se vyhnete profláklým místům jako právě Tre Cime, Cortina apod., tak do žádných davů nepřijdete
Tak nevim, ja jsem nebyl ani u Tre Cime, ani u Cortiny, ani kolem Marmolady, atd. ale u oblasti hranic s Otztalskymi Alpami (cca od Timmelsjochu po Vernagtsee a Grawand a k tomu jednou u Suldenu na prechodu pres Hintere Schöntaufspitze) a teda to tam bylo pres den vsude narvane autama (na parkovistich), lidma (na stezkach - krome hodne vzdalenych od parkovist - i v mistni doprave).

Ale pravda, byli jsme tam pres leto - bohuzel, jindy to moc nejde, kdyz je v rodine jeden student a jedna vyucujici na VS.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Olchor » pon kvě 15, 2023 15:06

I v Dolomitech se dají najít málo frekventovaná místa, třeba Lagorai skoro nikdo nezná ( cca 40km JV od Bolzana, Cima d'Asta), na podzim jsme tam za 4 dny potkali jen dva myslivce. Ale taky je to už dost let zpátky. Charakter pohoří je jiný než ostatních Dolomit, lesy, jezera...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod ketrin » pon kvě 15, 2023 15:08

My jezdíme konec června + 1. týden v červenci, jak jsou ty svátky, takže šetřím dovču - to tam ještě moc lidí nebývá. Taky je někdy ještě dost sněhu a horší schůdnost v sedlech atd. Auto někde odstavíme a jdeme nahoru a po 7-10 dnech sejdeme dolu, takže co se děje na parkovištích a v místní dopravě nás netrápí. A pak ještě někdy jezdíme v září a to je taky v pohodě. Nejhorší bude asi srpen, kdy mají dovolenou Italové. Párkrát jsme trasu kombinovali s Rakouskem a tam to bylo znatelně horší, chaty plnější a všechno takové... komerčnější, italská část je víc na pohodu. Nemluvě o přírodě.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

PředchozíDalší

Zpět na Tipy