Dolomity, italské alpy

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity, italské alpy

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 16:13

mike píše:Jo a co se Coglians tyce, je to jedno velke sutoviste a sutroviste. Klasicke Dolomity. Technicky jednoduche, ale vystup docela umorny, zvlast kdyz pali slunce. Vyhledy ale stoji zato. Da se i z Rakouska po ferate, ale ta je pro zmenu narocna dost, ja bych si na ni asi netroufnul (bavil jsem se nahore s holkou, co ji zrovna vylezla).

Na Coglians a z ní chodilo pár lidí z R. Marinelli. Kdybych měl víc času, taky bych se tam podíval, počasí ten den (všechny 3 chodící dny) bylo perfektní, ve čtvrtek večer a v pátek už tam prej pršelo.

Jo, věděl jsi, že Monte Peralbu vylezl v 1988 papež a podle něj se jmenuje ta normálka? :D Klobouk dolů v 68 letech.
Pavelsni
nováček
nováček

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 17:32

Pavelsni píše:Tím pádem to bylo určitě nový, lana se blyštila a konec byl vždycky zabetonovaný. Bylo tam celkem 14 úseků s lany (dle označení).

Jo, urcite ji renovovali. Predtim byla vsechna lana rezava a 14 useku urcite nebylo, spis pod 10, takze nektere asi pridali. Bylo tam par mist, kde jsem si rikal, ze by se lano hodilo a nebylo.

Pavelsni píše:Jo, měl jsem se držet tvýho návrhu, jenže netušil jsem, kolik času mi to zabere a taky jsem se těšil na teplý jídlo a pivo a byl jsem línej vařit.

Pivo nechapu. To kdybych si behem tury dal, tak koncim. Tezke nohy, uz bych nevstal.

Pavelsni píše:Já tam dokonce v Kompass mapě viděl jednu spojku, která navazuje na ten hřebínek, po kterém dojdeš až nahoru.

Komp-ass je to posledni, cim bych se ridil. Prave po zkusenostech s podobnymi spojkami, ktere v terenu neexistovaly nebo vedly uplne jinudy.

Pavelsni píše:Jinak vody všude hodně (i nahoře), až mě to překvapilo. Ale bude to nejspíš letošníma deštěma a asi bylo i víc sněhu.

Urcite, letosek je uplne jiny, nez predchozi roky.

Pavelsni píše:Jo, věděl jsi, že Monte Peralbu vylezl v 1988 papež a podle něj se jmenuje ta normálka?

Vedel, ale nevim odkud. Neni to tam nekde napsane?

Zato muj vystup po ferate bez jisteni nikde zaznamenan neni. Coz je dobre, protoze to byl fakt blby napad. Nastesti jsem aspon nechal v batohu nesmeky, jelikoz normalka byla pro zmenu pod snehem a zledovatela. Zazil jsem nahore docela horkou chvilku, kdyz jsem vysypaval batoh a modlil se, aby tam byly, po ferate bych dolu neslezl.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 20:15

mike píše:Pivo nechapu. To kdybych si behem tury dal, tak koncim. Tezke nohy, uz bych nevstal.

Já ho mám takhle na túře rád, je to taková odměna, ale samozřejmě kdybych dal 3, už nikam nejdu:-)

mike píše:Komp-ass je to posledni, cim bych se ridil. Prave po zkusenostech s podobnymi spojkami, ktere v terenu neexistovaly nebo vedly uplne jinudy.

Taky jsem se jí radši neřídil, ani jsem do ní moc nekoukal. Kupodivu mi dost často pomohly mapy.cz, což loni v Dolomitech spíš naopak. Tady to ale docela pěkně sedělo.

mike píše:Vedel, ale nevim odkud. Neni to tam nekde napsane?

Hele je to možná napsané u té jeskyně pod vrcholem, byla tam cedulka. Na netu je jen zmínka, že to lezl touhle trasou, takže buď ze sedla Passo Sesis (R. Calvi), od Hochweisssteinhutte nebo z toho údolí, jak jsi tam pokračoval směrem na hřeben.
Věřím, že ta ferrata musela bejt natěžko záhul a dolů po ledu ne o moc lepší.

Jinak nevím, jestli jsi se s tím v někde v Dolomitech či tady setkal, ale potkal jsem celkem dotěrný krávy. Když jsem si sedl pár desítek metrů od nich na svačinu, přišly ke mě a začaly na mě divně civět ze dvou metrů. Když jsem popošel trochu dál, zase ke mě přišly a divně koukaly. Nakonec mě vyhnaly asi o 400 m dál :D Nevím, co jsem jim provedl, byla to normální turistická trasa. Ale asi nemají Čechy v lásce :D
Pavelsni
nováček
nováček

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 20:34

Pavelsni píše:Kupodivu mi dost často pomohly mapy.cz, což loni v Dolomitech spíš naopak.

V Dolomitech funguji nejlip Tabacco mapy 1:25000. Jinak neni spatne mit v mobilu Locus a v nem nekolik ruznych map.

Pavelsni píše:Hele je to možná napsané u té jeskyně pod vrcholem, byla tam cedulka.

Jo, to je mozne. Mam prave pocit, ze tam cedulka nekde byla.

Pavelsni píše:Věřím, že ta ferrata musela bejt natěžko záhul a dolů po ledu ne o moc lepší.

Zas takovej blazen, abych to lezl natezko, nejsem :) Pod feratou jsem vysypal batoh a sel nalehko. Proto jsem se nahore vydesil, jestli mam nesmeky. Ferata neni tezka (B/C nebo C), ale zpocatku jde primo nahoru po skoro kolme stene. Leze se dobre, dolomit je clenity, spousta stupu a chytu. Takze jsem v pohode lezl s jednou rukou na lane, ale pak jsem udelal chybu a kouknul se dolu. Od te chvile jsem se drzel lana obema rukama, strasne psycho :) S jistenim by to bylo v pohode, ale kdo by se s tim tahal, ze...

Pavelsni píše:Jinak nevím, jestli jsi se s tím v někde v Dolomitech či tady setkal, ale potkal jsem celkem dotěrný krávy. Když jsem si sedl pár desítek metrů od nich na svačinu, přišly ke mě a začaly na mě divně civět ze dvou metrů.

Asi taky chtely svacinu ;-) Tohle je v pohode a celkem bezne nejen Dolomitech. Ony jsou proste zvedave. Zazil jsem horsi veci s ovcema. Ty se mne pokusily uslapat, lezly mi do batohu a jednou za mnou slo asi pul hodiny cele stado, protoze prvni ovce se rozhodla, ze mam v batohu neco dobreho.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pavelsni » stř zář 2, 2020 20:51

Locus jsem hojně používal, když jsem ještě hledal kešky, byl dobrej. Teď už jsem zpohodlněl a když nevím, kouknu na mapy.cz, zatím žádnej velkej provar, postupně se zlepšují.

Jo jo, kouknout se pod sebe je někdy konečná :shock: Mě tam den předtím nad tím úsekem nad Wolyarsee trochu vyplašila trojka Italů, kterak chrastili karabinami ještě kilometr nad tou stěnou a pořád měli přilby. Holt každej má jiný měřítko.

Já v Alpách moc nachozeno nemám, ale v Karpatech se nám většinou nestává, že bysme vůbec tenhle dobytek zajímali, většinou jsme pro ně vzduch. Proto mě docela překvapilo, když po mě takhle šly.
Jiná věc byla, když mě málem v rumunskym Retezatu roztrhali ovčácký psi, ale ti hlídali možná 500hlavé stádo. To si budu pamatovat hodně dlouho :)
Pavelsni
nováček
nováček

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 21:23

Locus je fajn a hlavne do nej pri trose snahy dostanes libovolnou mapu. Mapy.cz pokud vim pouzivaji pro zahranici free mapy, ktere nejsou spatne, ale jejich kvalita zalezi na oblasti. Nejlepsi je mit dobrou papirovou mapu a k tomu mobil, ktery ti ukaze, kde na ni jsi :)

Ona je to hlavne psychika a kazdy to ma jinak. Sestup k Wolayersee by clovek mel zvladnout bez jisteni, je to rekneme horni turisticka obtiznost a v italskych horach se da na podobne useky, ale nijak nejistene, obcas narazit. Za mokra a natezko by se mi tam ale moc nechtelo, mokry vapenec dost klouze. U mne dela rozdil hlavne jestli je kam spadnout, jak mam pod sebou par desitek nebo stovek metru hlubokou diru... pritom s jistenim uplne v klidu, ale bez nej psycho i kdyz mam nad cestou technickou prevahu a lezu uplne stejne (naopak, jisteni obcas prekazi).

Jedna z vyhod Alp je, ze tam na psy skoro nenarazis. A na zvedave kravy i ovce si zvyknes :)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 10:00

Pavelsni píše:Když jsem si sedl pár desítek metrů od nich na svačinu, přišly ke mě a začaly na mě divně civět ze dvou metrů. Když jsem popošel trochu dál, zase ke mě přišly a divně koukaly. Nakonec mě vyhnaly asi o 400 m dál
To je taky napad si sednout ke kravam svacit :lol:.

Kdyz se zamyslis, vetsinou kdyz k nim nekdo prijde, zastavi se tam, sedne, atd, tak je to jejich majitel, resp. kdo se o ne stara. A obcas jim pritom priveze neco dobreho na zradlo nebo sul, atd. Tak to od Tebe asi taky ocekavali.
Navic oni taky maji cich a mozna Tvoje jidlo jim vonelo - a vysvetli krave, ze co jis Ty, to je Tvoje jidlo a neni pro ne. Ze by byly zvykle, ze od turistu obcas neco dostanou radeji psat nebudu.

Ale promin, toto opravdu nejsou "doterne" kravy. To budou, za je nastves (nebo nekdo pred Tebou) a zacnou na Tebe utocit. Nedavno jsme se o tom tady na OF bavili.
mike píše:Zazil jsem horsi veci s ovcema. Ty se mne pokusily uslapat, lezly mi do batohu a jednou za mnou slo asi pul hodiny cele stado, protoze prvni ovce se rozhodla, ze mam v batohu neco dobreho.
JJ, stado ovci, ktere se rozhodlo, ze pujde presne tam, kde jsi Ty je vzdy skvela zabava...
Pred mesicem, Otztal. Slapu, slapu, najednou vidim rozvetvenejsi ceskou rodinku vylezenou na skalkach vedle chodniku a hazejici kameny dopredu. Prisel jsem tam a oni se chteli dostat dal pres asi 35-40 clenne stado ovci, ktere stalo na uzke stezce, zrovna v nesjtrmejsim useku na miste, kde se to nedalo obejit, bo sutohlina se hybala a ujizdela, skaly v nem s ni. (Vsak ty ovce vedely, proc nechteji sejit ze stezky.)
Nakonec se mi s jednym Nemcem, co tam za mnou prisel povedlo silnym tleskanim a vykriky "posunout" vudciho berana o par metru dal a stado "nasunout" na predek tak, ze jsme se dostali na misto, kdo bylo mozne cast stada obejit a zbytek plasenim "poslat" mimo stezku na pro ne bezpecne misto. Ty Cesi by tam sami zustali asi az do vecera...
Ovce.JPG

Sklon svahu je takovy, jak na fotce, tady uz je jenom predni cast stada, zbytek jsme uz predesli a byl za nama. Pokud se ta sutohlina kolem stezky da OK, tak fakt se na to nedalo krome stezky stopit, protoze clovek uz letel i se suti dolu a pod tim byl stejne strmy svah jeste par set vyskovych metru.
Pokud ale tady se s nima setkas v protismeru, je teda velky problem, protoze na predek stada se tlaci zbytek a oni je dokazou natlacit na Tebe. A potom kdyz trochu zpanikari vudci ovce a chce kolem Tebe probehnout, ale mista na to neni, tak vetsinou Te stado nekam "odhodi", coz muze koncit padem.

O par dnu pozdeji jsem slapal dolu z kopce a narazil na roztrousene stado ovci. Par casti stada se najednou rozhodlo, ze ja jsem ta spravna vudci ovce (ci beran?) a deset minut slo za mnou, prvni asi 5 cm od meho ruksaku na zadech. Zastavim - zastavi se taky, pohnu se, pohnou se taky. Pomohlo az jsem se dostal do skalnate casti, kde se jim moc nelibila stezka na rimse skaly. Ale jeste par minut se za mnou tuzebne koukaly, kym jsem nezmizl za dalsim hrebinkem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 17:02

apuka píše:JJ, stado ovci, ktere se rozhodlo, ze pujde presne tam, kde jsi Ty je vzdy skvela zabava...

V tomhle pripade sly opravdu za mnou. Jedna ovce se proste rozhodla, ze pro ni mam neco v batohu, furt se mi do nej cpala. A ostatni sly za ni, protoze jsou ovce :roll:
mike
Moderátor
Moderátor

Předchozí

Zpět na Tipy