Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

(Nejen) pro ty, kteří chtějí někdy jít Pacific Crest Trail

kam cestovat, za kolik...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: (Nejen) pro ty, kteří chtějí někdy jít Pacific Crest Tra

Příspěvekod mike » stř říj 4, 2017 1:08

shoe píše:já jsem třeba stan roztrhl nehtem, když jsem chtěl chytnout komára

:shock: myslel jsem, ze cuben se pouziva proto, ze je velmi pevny.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod shoe » stř říj 4, 2017 12:05

@stani: jj, budeš potřebovat jen jednostrannou.

Nylonem myslíš silnylon? Silnylon bych s cubenem v žádném případě nekombinoval, mají jiné vlastnosti (cuben se s vlhkostí neprotahuje). Pokud spojíš silnylon s cubenem, tak si myslím, že se pak bude v případě vlhkého prostředí spoj trhat. (Kdyžtak se pak poděl o zkušenosti:-) )

@mike: Cuben je pevný, ale křehký....ber to jako s ocelí u nože. Pokud máš ocel, která je schopná držet ostří, tak je často křehká....a naopak. Takhle to je s cubenem - je to specialita, kterou musíš umět používat a pečovat o ni. S kvalitním nožem také nebudeš otvírat konzervy:-)

Ono to tak je s hodně UL věcmi - obecně nejsou tak odolné, ale pokud získáš know-how o limitech a způsobech použití, tak Ti mohou sloužit podobně dlouho jako standardní věci, jen budou o dost lehčí:-)

Exemplární příklad je s lehkými péřovými spacáky, kdy spacák o třetinové váze může hrát i lépe, než nějaká těžká "deka", kterou doporučuje Bear Gri(y)lls:-)
shoe
nováček
nováček

Příspěvekod Stani » stř říj 4, 2017 15:53

Shoe, na fórach som najčastejšie z odporúčaných čítal len obojstranné - 3M 9485PC alebo 3M 9460 VHB. Dnes som si prešiel obchody, samozrejme, také nič nikde nemajú. Proste tam asi dám nejakú lepšiu jednostrannú pásku. Ja blbec som to zabudol objednať spolu s cubenom ](*,)

Silnylon + cuben - kombináciu má napr. Lightwave G30. Ale ja nemám doslova kombi, že sa zošije nylon s cubenom, to nie. Nylon zvlášť, cuben zvlášť. Tie cuben bočnice sa len k stanu pripnú. Rozťah/sťah nylonu pri vlhkosti pnebude mať žiaden vplyv. Pofotím až to bude hotové.

Cuben mi teda príde dosť odolný, schválne som skúšal doň rýpať, nechápem ako si mohol nechtom preseknúť.

Shoe, nevieš presný názov jednostrannej pásky, čo máš na stane? Na Zpacks to píšu tak všeobecne. Dočítal som sa, že by to mal byť 3M 9460, ale tá je obojstranná....ech.
Stani
účastník
účastník

Příspěvekod shoe » čtv říj 5, 2017 1:24

Bohužel název pásky přesně nevím, je od 3M.

Cuben je samozřejmě super pevný (pevnější než cokoliv, z čeho se dělají dnes stany)...ale díky té pevnosti je pak samozřejmě gramáž nižší - a o to jde:-) Já mam 14g/m2 ...samozřejmě pokud je gramáž třeba 40g/m2, tak to jen tak neprotrhneš:)

K odolnosti: On se Ti také trochu ošoupe používáním. V mém jsem spal už tak 130 nocí...a mám tušení, že by mohl být tak v půlce? možná ve 40 % (těžko se to odhaduje, jde pak o počasí...obecně je dobré šetřit stan ohledně expozice vůči slunci...je to samozřejmě plast:-) ).

Nehtem jsem to udělal jednoduše - stříhal jsem si ten večer nehty...a tak jsem měl nehet ostřejší...a jak jsem rychle hrábl rukou po komárovi, tak jsem to prostě trochu trhl ...nic závažného (byl to 2-3 cm pruh...a nebyl to zcela čistý řez, spíš tam byla řada dir), použil jsem pár cm pásky:) ->> spíš jsem si připadal jak blblec, protože jsem ženu pořad kibicoval, ať si na to dá pozor! ](*,)
shoe
nováček
nováček

Příspěvekod Stani » čtv říj 5, 2017 13:02

Dík.

Mám 18g/m², pevnejší na môj zámer ani nepotrebujem. Uvidím, je to prvá skúsenosť. Zo začiatku je taký hutnejší, menej ohybný, ale párkrát zmáčkneš a už sa poddá = na omak sa zjemní.

Páska - už si to poriešim len s obojstrannou od 3M 9485. Lem po zahnutí a zlepení ani obšívať nebudem.
Stani
účastník
účastník

Předchozí

Zpět na Tipy