Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 26, 2023 15:11

Hele jogine, to si zrovna v tomto pripade zkus vyridit s tim, kdo ty OT zacal - napoveda: ja jsem to nebyl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 26, 2023 15:59

milarepa píše:návrh určitého řešení by mohlo být vytvoření vlákna "apukův vesmír", kam by se podobné nesmysly vždycky přesunuly. Když tu může mít své samostatné vlákno pavproch?

Ne ze by mne to uz nenapadlo... obcas to nekde delaji, ale z hlediska vnejsiho pozorovatele se mi to nelibi. Navic by nam to dalo spoustu prace, apuka je v generovani nesmyslu neuveritelne vykonny :? Reseni je dat si ho do ignoru.

pavproch si to vlakno zalozil sam, coz apuka samozrejme muze taky. Navrhuju nazev "Zpravy z apukavesmiru".

Odbocku o zdraveni pak nekam presunu (i s timhle).

apuka píše:Hele jogine, to si zrovna v tomto pripade zkus vyridit s tim, kdo ty OT zacal - napoveda: ja jsem to nebyl.

Zacal jsem to ja kratkou poznamkou a podivej, kolik textu jsi pak vyplodil ty :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod mike » pát říj 27, 2023 3:09

Presunuto tam, kde to puvodne vzniklo.

Pokud ja napisu "vysledek" jednoho konkretniho pripadu pozorovani (a jeste primo zduraznim, ze to byl ojedinely jev) a Ty pouze tento "vysledek" (nekolikrat na ruznych mistech) citujes bez naznaku, ze to byl pouze konkretni, jedinecny pripad, tak se to (nejenom) v cestine chape tak, ze plati obecne.

:roll: napsal jsem doslova: Evidentne potkavam uplne jine lidi, v zivote se mi nestalo, ze by mne 90 % lidi v horach nezdravilo, coz je jasne narazka na to, cos psal o tom konkretnim pripade a kdokoliv s mozkem, kdo to cetl, by to tak chapal. Pro ty, kdo to necetli, to zadna generalizace neni, ti proste nevedi. Kdyz napisu v zivote se mi nestalo, tak to znamena, ze se mi to nestalo ani jednou, zatimco tomu druhemu se to stalo aspon jednou, do cehoz prave jednou spada.

Jak rikal jeden nas ucitel, tohle je jak u Blbejch na dvorku. Ke kazde prkotine jsi schopen napsat nekolikstrankovy elaborat, hadat se o naproste kraviny, vyvozovat z nich nesmyslne dusledky a nechapat naprosto jasne veci.

apuka píše:Pokud se nekde, napr. na vrchlu hory se usadi desitky lidi, vsichni tam ji, mnoho jich se prevleka, vybira veci z batohu a odklada

V apukavesmiru se deji veci... :twisted: Desitky lidi na vrcholu jsem nastesti zazil jen jednou v zivote na Rysech. Ze by se mnoho z nich prekvekalo a vytahovalo veci z batohu si nepamatuju a rozhodne bych si nevsimnul, v cem je meli zabalene :D

apuka píše:V tom pripade jsi to ale mel specifikovat

Jasne, kvuli tobe budu kazdou kratkou nepodstatnou poznamku specifikovat... :roll:

apuka píše:Vidis, mne se to stava docela bezne (ale obecne ne z 90%, spise k te pulce), ze neodpovi i kdyz je pozdravim cesky. Jo, mozna nevypadam jako super vybaveny namakany chlapek, tak asi usoudi, ze jim za pozdrav ani nestojim...

Ja rozhodne nevypadam jako super vybaveny namakany chlapek (po tydnu venku spis jako zarostly spinavy pobuda), ale vsichni mi odpovidaji. V tom to neni, ale nekde rozdil bude. Z kazdeho cloveka "vyzaruje" neco, co ostatni mimovolne vnimaji, vnimam to i ja jako v zasade asocial. No a jestli z tebe vyzaruje to, co tady z tvych prispevku, tak se vubec nedivim, ze ti lidi neodpovidaji na pozdrav a tvari se, ze te nevidi :twisted:

Na druhe strane - zkus se pozdravit "ne-cesky", nejlepe nemecky. TO se Ti procento odpovidajicich Cechu docela pekne snizi, zato tech, co se radeji odvraci zvysi.

Nic takoveho se mi nedeje a ano, nekdy poznam, ze jsou to Cesi, az zpetne. Casto prave podle pozdravu.

S vyjimkou, kdyz maji hodne blbe reci o nekom, o kom si mysli, ze jim nerozumi (ne nutne o mne/o nas, nekdy i o lidech, ktere setkali tesne pred nama) a naramne se bavi na tech oplzlych a nechutnych recech, tak kdyz je minu se jim pozdravim cesky - to je casto docela opari... (I casty vyskyt techto reci jsou jednym z duvodem, proc mam obcas problem "chapat" Cechy - a kupodivu je to i vec, kterou pomerne casto spominaji i mistni, kteri presne slovum nerozumi, ale citi z tech reci neco ne moc prijemne vuci sobe).

Njn, v apukavesmiru to musi byt fakt hrozne. Tohle jsem taky nikdy nezazil. Mozna to bude tim, ze krome rentgenovych oci nemam ani netopyri usi, ktere by mi umoznily slyset, o cem se bavi jini lidi, na vzdalenost delsi, nez par (desitek) kroku ;-)

No vidis - ja to mam presne opacne. Napr. tady v Beskydech (alespon kde chodim), stejne tak obcas v Jesenikach me zdravi/na zdraveni odpovida rozhodne vice nez polovina Cechu. Sice drtiva vetsina tim pofidernim "Ahoj" a casto viditelne jen z jakehosi "obecneho ocekavani", ale zdravi.

Nepsal jsem o odpovidani, ale o zdraveni. Ja u nas jako prvni cizi lidi moc nezdravim, jelikoz to neni zvykem a radej bych je vubec nepotkaval. Zdravi prevazne oni jako prvni, to jim samozrejme odpovim.

Abych to shrnul: bud jako obvykle silene prehanis nebo je problem v tom, jak na lidi pusobis. Nebo, a to nejspis, oboji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 5:02

me zase pobavilo apukovo, ze lide zdravi z obecneho ocekavani.

samozrejme, proc by jinak meli zdravit? je to stejna slusnost jako rikat dobry den nebo dekuji, takze lide vetsibou opravdu zdravi jen proto, ze je to nejaky nepsany vyletni pravidlo. driv mozna nelo smysl, dneska se v podstate uz jedna o relikt.

jinak z lidi clovek nepozna nic, mozna kdyz si poskakuje a prozpevuje tak je asi stastnej a kdyz se mraci asi ho neco trapi, ale z 90% lidi nepoznas nic, bez kristalove koule urcite ne.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Etheric » pát říj 27, 2023 6:12

Mawenzi píše:jinak z lidi clovek nepozna nic, mozna kdyz si poskakuje a prozpevuje tak je asi stastnej a kdyz se mraci asi ho neco trapi, ale z 90% lidi nepoznas nic, bez kristalove koule urcite ne.

Neurotypičtí lidé to prý poznají. I v praxi se ukázalo, že poznají. Vůbec netuším jak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Dromedaro » pát říj 27, 2023 6:29

A co má člověk poznat nebo nepoznat z lidí? Jaký je to tip člověka? Tak to na první dojem lze poznat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Etheric » pát říj 27, 2023 6:34

Kdo je jak naladěn, to lidi poznají. Na mně teda ne, já mám mimiku a řeč těla úplně jinou, takovou, kterou tak nějak trochu chápou 2% populace. Zbytek ze mě nevyčte nic, ale "dovnitř" normálních lidí je vidět, normální lidi to umí, vždycky z toho nechápu, jak správně odhadnou něčí rozpoložení nebo i povahu či nějakou vlastnost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod milarepa » pát říj 27, 2023 7:07

teď tedy víme, jak to funguje v tom šíleném apukavesmíru s Čechy, jsou to tam ty vůbec nejnevychovanější, nejarogantnější a nejzávistivější bytosti, věci v batohu mají v igelitkách a navíc zásadně nezdraví, ale zajímalo by mě jak to tam funguje třeba se Slováky, o čem si na tůře po apukavesmíru povídají, jak tam mají sbalený batoh, jak se tváří, zda cestou také furt někoho pomlouvají..............a zvědavý jsem i na Maďary.

Já na tůře potkávám vždy jen fajn lidi, co zdraví, usmějí se, sice nevím jak mají sbalený batoh, o čem se spolu baví, koho probírají a jaké mají boty, ale až teď jsem zjistlil, jak jsou tyhle faktory na tůře důležité, tak bych si rád rozšířil obzor
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 7:19

dromedaro
jakoze z toho ze te pozdravi vis, ze je slusnej, krade, kdyby sis zlonil nohu tak by ti pomohl/nepomohl?

spis odhaduju podle obleceni, ze kdyz nekdo smrdi a vypada otrhane, asi si s nim nechci povidat.

etheric
tak jako neco poznas, kdyz sedi 2 lidi v pristresku pro 6 a sou roztazeny tak, aby ses nevesel, tak poznas ze sou to debilove a nemusis jim ani videt ti tvare:D

taky jde poznat, jestli clovek uz sotva leze nebo jde s dostatecnou energii ale fakt to asi nic nevypovyda o tom cloveku.

treba v praci jsme meli falesnou kolegyni co to hrala na vsechny strany a me vzdycky prisla mila a pak asi po 5 letech sem ani neverila, ze se bavime o stejne osobe
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod irem » pát říj 27, 2023 7:21

Me krom zdraveni z obecneho ocekavani pobavily i opakovane zminky o navazovani ocniho kontaktu a (tusim, ze apukovo) vyjadreni, ze nekdo alespon pozdravil :lol:

Samozrejme, ze se zdravi z obecneho ocekavani a nejakeho obecneho pojeti slusneho chovani. Nerozumim ale tomu, co vic by mel clovek delat, nez alespon pozdravit. Nabizet osatku s chlebem a soli? :shock:


Pri delsim osobnim setkani lidi nejak pusobi nebo neco vyzaruji, ale rozhodne z lidi nelze poznat nejake naladeni nebo povahu, kdyz je clovek miji nekde na ceste.
I kdyz fakt je, ze nejake obecne signaly clovek vyslat muze; kdyz chodim sama, tak lidi zdravim, ale v neproste vetsine pripadu pri mijeni trochu zrychlim, vyhnu se ocnimu kontaktu a snazim se davat najevo, ze nemam zajem se zastavovat a zapradat hovor. Vetsina lidi to nejak reflektuje a zastavi me opravdu jen ten, kdo neco potrebuje (naplast, zeptat se, jestli je znacena odbocka, ... neco ) Kdyz sama nejdu, stara se o kontakt spolecensky zdatna a komunikativni polovina vypravy a ja se nemusim ani snazit davat neco najevo.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 7:30

irem
kdyz chodim sama, tak nezrychluju a chovam se normalne jako kdyz jdu s nekym a lidi se ke me chovaji uplne stejne. hovor se mnou nikdo skoro nikdy nezapredne:D

dost casto nikdo nezapredne hovor ani kdyz si treba prisednu do pristresku:D

a ten chleba me rozesmal:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Olchor » pát říj 27, 2023 7:32

Normálně v přírodě taky zdravím. Ale když potkám někde na frekventovaném místě 100lidí za minutu, už mě to zdravení trochu se*e a vynechávám. Ve městě taky nezdravím každého.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod irem » pát říj 27, 2023 7:38

@Mawenzi Mne se obcas stalo, ze mel nekdo potrebu se ptat odkud jsem, odkud a kam jdu a jestli fakt jdu sama nebo zapradat nejaky "small talk" (neznam cesky vyraz). Obvykle nemam chut se s nekym venku vybavovat, ven jezdim od lidi a ne za lidmi. A kdyz jsem sama, nemam sebemensi chut nekomu sdelovat, kam jdu.

Prisedat do obsazeneho pristresku by me ani nenapadlo, takze tam vzorek chovani lidi nemam.

;)

Popravde, potkat nekoho, kdo dopodrobna sleduje moje obleceni, vybaveni a kouka se mi pod ruce pri procesu vybalovani batohu (pro info, aby nebylo potreba sledovani: pouzivam kombinaci velkeho nepromok pytle a mensich sacku) a analyzuje zpusob, jakym zdravim ... asi bych byla rada, ze dobre beham a vyrazila bych hodne rychle pryc :lol:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Etheric » pát říj 27, 2023 8:00

Mawenzi píše:kdyz nekdo smrdi a vypada otrhane, asi si s nim nechci povidat

Vidíš, a mně jeden takovej otrhanec zachránil život. A znám i dost jinejch, kteří se s tebou rozdělí i o poslední rohlík, co mají. Takže podle tohoto fakt nesoudim.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 8:09

irem
kdyz celej den chcije a nechce se ti stat/sedet jist a odpocivat v desti, tak obsazenej pristresek je lepsi, nez dalsi hodiny bez odpocinku za me.

a prijde mi zajimavy, ze to povazujes za smal talk, protoze ja kdyz uz se s nekym zapredu do reci obcas, tak me fakt zajima odkud a kam jde, proc bych se ho jinak ptala? informace nejsou asi dulezity, ale nejaky nepodstatny vyznam maji treba pro zjisteni, jaka je sance, ze toho cloveka budu potkavat nebo si udelat obrazek o trase a rychlosti a treba spacich zvycich, coz muze hyt uzitecna informace. nekdy se zase dozvis od lidi, co maji v merku oblast nejakou zajimavost, kterou bys treba presla nebo z mapy posoudila jinak.

nevim, kdyz se s nekym bavim, tak me fakt zajimaji odpovedi na moje otazky, nebo jeho nazor.

olchor
presne, proste uvozem k macose v lete nezdravim nikoho a spis jen vracim pozdrav, ve 20cm snehu v 6 rano naopak zdravim, protoze m potkam asi tak 1 cloveka...

jsou mista, kde to nema vubec smysl nebo jen vracet od tech par, co ten smysl vidi

etheric
ja se na zaklade zkusenosti takovych lidi spis bojim, samozrejme to muze byt predsudek a muze to byt slusnej clovek, ale nemam zkusenost, ze nekdo kdo vypada jako vagus a smrdi chlastem chce byt k 60kg zenske primarne pouze pratelskej a rozdelit se s ni o jidlo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod irem » pát říj 27, 2023 8:27

@Mawenzi Jasne, ze kdyz se s nekym bavim a na neco se ptam, tak me odpoved opravdu zajima. Jen proste ja osobne nemam nekde v horach moc velkou potrebu se s nekym vubec bavit. A i kdyz mam o kousek vic, nez 60kg, rozhodne nehodlam nikomu poskytovat informaci o svych spacich zvyklostech a predpokladane trase.
Zase kdyz se treba nekde na severu rozhodnu pro jednou nespat venku, ale ve srubu a vecer tam dorazi nekdo dalsi, kdo uz taky dva dny nikoho nepotkal, nepredstiram, ze jsem nema ani si nesbalim batoh a nevypadnu do tmy a mlhy :-D ale sdilnosti neprekypuju. Pry to z cloveka dela dobreho posluchace, takze se obcas dozi dost veci i tak.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod milarepa » pát říj 27, 2023 8:34

jo, když někdo smrdí chlastem, nebo někde v přírodě v partičce pochlastávají, tak s těma se zásadně nebavím, a případný kontakt zkracuju na absolutní minimum................a většinou je ani nezdravím, když kolem nich procházím nebo běžím, do toho jejich mešuge světa nechci vůbec vstupovat :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Dromedaro » pát říj 27, 2023 8:50

milarepa píše: do toho jejich mešuge světa nechci vůbec vstupovat :-)

O tom, kdo tu žije v mešuge světě by se dalo polemizovat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod milarepa » pát říj 27, 2023 8:54

co za vnitřní problém tě donutil napsat tenhle příspěvek?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 9:02

irem
tak jasne, clovek nemusi ani odpovedet, nebo nejak zareagovat ze se bavit nechce.

kdyz jsem takhle obcas potkala nejaky lidi, vetsinou mi na dotaz odpovedeli a pak sem je treba jeste i potkala druhej den, tak spis meli i radost ze potkavaji "znameho". ale taky to neznamena, ze se ptam vsech na potkani. nekdy podle situace.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » pát říj 27, 2023 10:15

milarepa píše:co za vnitřní problém tě donutil napsat tenhle příspěvek?
Mozna zadny vnitrni problem, ale Tve prispevky na OF :twisted:
milarepa píše:teď tedy víme, jak to funguje v tom šíleném apukavesmíru s Čechy, jsou to tam ty vůbec nejnevychovanější, nejarogantnější a nejzávistivější bytosti, věci v batohu mají v igelitkách a navíc zásadně nezdraví

Pro moderatory: Zadam Vas tady verejne, abyste milarepovi udelili verejne napomenuti za evidentni lhani, at s tim prestane.

NIKDY jsem NIC takoveho ani podobneho jako je cervene na OF ani jinde nepsal ani nerikal. Navic jeho podobne vyrazne prekrucovani mych slov zdaleka neni v tomto prispevku ale spise obecny jev.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » pát říj 27, 2023 10:51

Mawenzi píše:me zase pobavilo apukovo, ze lide zdravi z obecneho ocekavani
Ale to jsem psal o tech, co se mezi sebou bavi, a uprostred vety mezi dvema jinymi slovy jen pridaji (resp. pouze jeden z diskutujicich) "ahoj" bez jakehokoliv dalsiho naznaku, ze ten, komu se zdravi je vubec zajimal, ze alespon vzali na vedomi, ze tam je. Ono i to mikove "Ja u nas jako prvni cizi lidi moc nezdravim, jelikoz to neni zvykem a radej bych je vubec nepotkaval." je v podstate o tom samem - a sam vlastne potvrzuje, ze to problem je.

Taky jsem tam psal, ze napr. Nemci, Rakusane, ale v Alpach taky velice casto i Slovaci se na Tebe i podivaji, usmeji nebo alespon kyvnou hlavou a evidentne projevi o Tebe nejaky zajem, ze je tam nejaky dalsi clovek. U tech v predchozim odstavci ja citim cca, ze pro ne je "ten druhy" jen neco, co se musi strpet, ze existuje. Rozhodne necitis, ze jsi pro ne vice nez ten trcici kamen vedle stezky. Opakuji - nejedna se jen o mne, stejnym zpusobem se chovaji prakticky ke kazdemu cizimu, jen nekterim Cechum o kterych to vi ne.

Ale hlavne - jedna vec je nedelat ocni kontakt, ale dat najevo, ze Te registruji (pozdravem) i to, ze nechci zadny "hlubsi kontakt" a jina vec je ostentativne dat najevo vyhybanim se, odvracenim tvare a nezdravenim/neodzravenim, ze ten druhy me vubec nezajima, resp. ze ho ani nechci videt.
irem píše:Me krom zdraveni z obecneho ocekavani pobavily i opakovane zminky o navazovani ocniho kontaktu a (tusim, ze apukovo) vyjadreni, ze nekdo alespon pozdravil :lol:

Samozrejme, ze se zdravi z obecneho ocekavani a nejakeho obecneho pojeti slusneho chovani. Nerozumim ale tomu, co vic by mel clovek delat, nez alespon pozdravit.
Jak vyse pisu, je zajimave, ze u mnoha lidi citit v tom pozdravu rozhodne o hodne vice nez jen "obecne ocekavani". Neni to nutne rozhovor, staci prave ocni kontakt.
Pokud Ty mas s tim konktaktem problem, da se i jinak dat na vedomi, ze toho druheho registrujes, nejenom tim pozdravem. Ale taky z Tvych slov odhaduji, ze jsi - alespon v prirode - trochu asocial a stranis se lidi. Pri veskere ucte - toto je ale Tvuj problem. Ja bych to respektoval, kdybych se s Tebou setkal, ale nemuzes to same ocekavat od kazdeho.
irem píše:potkat nekoho, kdo dopodrobna sleduje moje obleceni, vybaveni a kouka se mi pod ruce pri procesu vybalovani batohu (pro info, aby nebylo potreba sledovani: pouzivam kombinaci velkeho nepromok pytle a mensich sacku) a analyzuje zpusob, jakym zdravim
To uz i Ty docela prekrucujes, co jsem napsal... Ja to zdraveni neanalyzuji, jen zkusenosti se nejak (statisticky) ukladaji. Ani se neda rict, ze sleduji u konkretniho cloveka jeho veci a chovani - ja si jen veci vsimam a vnimam. Zase spise statisticky, dat dokopy konkretniho cloveka s konkretnim "vysledkem vnimani" mi moc nejde. Si chvili zapamatuji, ze z deseti lidi meli dva Alasky, tri vetsi Osprey a dva male Deuter batohy (modely neznam, takze neresim), z obleceni melo pet neco od Zaja, dva od La Sportivy, ctyri Direct Alpine, ..., ale obliceje a jine poznavaci znameni vubec ne. Maximalne se mi vybavi, pokud za dve hodiny se setkam s nekym, ze "aha, tak toho jsem uz dnes videl". I ty cisla se mi hodne rychle slevaji do pojmu "nekolik", "mnoho", "malo", ...
S tim nepromok obalem to je spise neco, co okamzite bije do oci a proto bych si to zapamatoval, ze to neni "obycejny batoh".

Ty si stejne urcit vsimas a vnimas neco u lidi, ktere vidis - jen to bude neco jineho nez ja.
Mawenzi píše:jakoze z toho ze te pozdravi vis, ze je slusnej, krade, kdyby sis zlonil nohu tak by ti pomohl/nepomohl?
Mozna se budes divit, ale i z toho dokazes hodne zjistit, resp. odhadnout. Plus prvni dojem - ale opravdu prvni, tj. ten, ktery jeste nevznika pusobenim naseho mozku. Ten se malokdy myli - ale taky si jej malokdo pripousti, spise okamzite zapudi. Protoze hned zacne pracovat mozek a zacne delat "logicke uvahy" (napr. podle toho, jak kdo vypada, podle predchozich zkusenosti), ktere ve vysledku jsou casto naprosto mylne.

A tady souhlasim s ethericem - ten nejhure vypadajici "cudak", kteremu ledva jedno slovo opusti usta za den ve mne casto vzbudi vetsi duveru v tom, ze kdyby neco, tak mi pomuze nez mnoho skvele upravenych lidi s prvotridnim chovanim a mluvou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 11:18

apuka
no a ty prave zase ocekavas ze ten druhy aby te registrival ma mit ocni kontakt, usmev, pokyvnuti.

vzdyt te registruje prece samotnym pozdravem?

kdyz se bavim s kamaradem a prochazim tak taky jen reknu ahoj protoze slusnost a proc bych mela cokoli dalsiho vyjadrovat?

uznavam, ze vagus smrdici chlastem je jen skaredej predsudek, ale presto nemam tendenci vubec se s takovymi lodmi zdrzovat a zjistovat, ze to tak neni.

kdyz se na me nekdo pri mijeni krom pozdravu usmeje,pokyne, tak me to jen znervoznuje protoze nevim, co on ode me ocekava za chovani, a tak ho proste stejne ignoruju nebo radsi opravdu odvratim oci cilene jinam, protoze neznam spravnou odpoved na to jak se ocekava reagivat ode me zpet. a usmivat se na nej nrmam prece duvod.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod irem » pát říj 27, 2023 11:45

@apuka Naopak, ja to jako problem nevnimam. Zda se mi proste jen zajimave, ze to nekdo jako problem vnima.

Nesnazila jsem se prekroutit, co jsi napsal. Reaguji spis na to, jak souhrnne pusobi mnoho Tvych prispevku, kde zminujes kolik lidi co a jak delalo, melo na sobe apod. Mozna budi mylny dojem, ze podrobne sledujes vsechno mozne.
Mimochodem, nepromokavy obal myslim nijak do oci nebije. Proste rozepnu horni vstup do batohu a vyndam z nej treba vetrovku. Jak muze nekdo jiny, kdo nestoj tesne u me videt, ze ji vyndavam z nepromokaveho vaku, kterym je vetsina hlavniho prostoru batohu vylozena?

Mawenzi to uz napsala dobre - ten, koho potkas preci dava najevo, ze Te registruje tim, ze pozdravi.

Vagus smrdici chlastem neni predsudek, nektere smrady jsou dost vyrazne i pri obchazeni sirokym obloukem. Mozna mam precitlively nos, ale lidi jsou citit jinak, pokud vypadaji jako vagusove, protoze prave slezli z vyletu po horach, kde se dva tydny neholili a myli se maximalne v potoce.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » pát říj 27, 2023 12:41

irem píše:Naopak, ja to jako problem nevnimam. Zda se mi proste jen zajimave, ze to nekdo jako problem vnima.
Ja vim, ze Ty to jako problem nevnimas - ale ja jsem psal to v tom smyslu, ze Tvoje asocialnost je vyslovene jen Tvuj problem, ne ze to jako problem vnima nekdo jiny.
A s tim danim na vedomi, resp, odvracenym pohledem. Ja jsem myslel tak, ze mam spatny pocit z cloveka, ktery to udela ostentativne, abych si to urcite vsiml a abych mel z nej ten pocit, ze me nechce ani videt. Zase pokud mas s tim ocnym konktaktem problem nebo se "jen" bojis neznameho cloveka, tak to je dost citit a v tom pripade - alespon u mne - je to bezpodminecne respektovano a nemyslim si nic spatneho. Ale to potom fakt neznamena to "nechci Te videt, vypadni z me blizkosti!".

Ale je mozne, ze jen ja trochu vice vnimam a citim to chovani jinych lidi. Ze vetsina beznych lidi - hlavne tech, kterym je stejne kazdy mimo jejich skupiny ukradeny - to vnimat vubec nebude.
Kazdopadne to asi mas lepsi, nez nekdo, kdo na OF pred lety psal, ze kdyz jde proti nemu na stezce nekdo, tak radej sejde ze stezky a radeji obejde dotycneho na stovky metru daleko... To uz je opravdu chorobna asocialnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 27, 2023 12:52

apuka
mozna ses na ty neverbalni projevy moc precitlivelej a kdovi, jestli tve ostentativni odcraceni zraku neni jen kontrola kroku, zajem o neci jineho a tak...

v kazdem pripade zajimave, jak neco ceho si nekdo nevsima jiny analyzuje a vnima na uplne jine urovni

ja treba rada srojim s rukama prekrizenyma na hrudniku. lrej je to odmitavej postoj. ja si ale idne myslim ze s tebou souhlasim ale takhle se mi pohodlne stoji:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Dromedaro » pát říj 27, 2023 20:14

Mawenzi píše:dromedaro jakoze z toho ze te pozdravi vis, ze je slusnej, krade, kdyby sis zlonil nohu tak by ti pomohl/nepomohl?

Tak tohle jsem nemyslel, prostě mám z někoho nějaký dojem a dokážeš si na základě toho udělat nějaký hrubý obraz, s kým máš tu čest. Když máš z někoho nějaký pocit, tak tam je to mimo rozumovou sféru a podvědomě vnímáš plno věcí verbálních i neverbálních, které zároveň i nějak podvědomě vyhodnotíš. Je na to plno psychologických studií. Myslel jsem, že tohle je celkem normální, ale když jsem o kus dál četl, že jsi za pět let nepoznala, že tě někdo vodí za nos, tak to má asi každý jinak. Co myslíš, že asi dělají personalisti ve firmách? Přijdou tam dva lidi, oba budou profesně na stejné úrovni, tak vybere toho, kdo na něj pocitově dělá lepší dojem, protože si na základě životních zkušeností už automaticky udělá nějaký obrázek a dovede si představit, jak bude fungovat nebo nefungovat. Dovedu si představit, že někde i vezmou raději člověka, který sice nemá skvělý životopis, ale mají z něj lepší pocit než z toho, se skvělým životopisem, protože s ním třeba bude lepší spolupráce a bude se s ním líp pracovat. Ostatní se naučí časem. I když personalista asi není nejlepší příklad, protože dneska to dělá plno mladých holek čerstvě po škole a kolikrát mi není jasné, jak ten či onen vůbec mohl projít přes personalistu, protože je na první pohled jasné, že ty problémy a přístup se daly očekávat, už jen když se na toho člověka podívám. Ale tohle je dost pocitová záležitost, která se mi špatně vysvětluje a ani nemám zájem to vysvětlovat, když vidím, jak jste devalvovali Apukův názor na chování lidí na túrách a celkem mi není jasné, co vám na tom není jasné. Já chápu, co tím chce říci a taky toto chování vnímám. To, že jste ten jeho příspěvek pak začali překrucovat nebo mu dávat jiný význam už není Apukův problém.

A asi nikdo neprohledává nebo nelustruje nikomu batoh, jestli má nepromokavé vaky nebo igelitky. Tak snad člověk vidí, když někdo je někde utábořený a jde kolem něho, co má vytažené nebo co má vyskládané někde na stole pod přístřeškem. Já taky, když někde vytahám ty své krámy a někdo jde okolo, tak se taky dívá, co mám. Nebo dokonce, když je to někde pod přístřeškem a přisedne si, tak se mě dokonce i zeptá na něco, na co to mám, že to nezná nebo se začne na něco vyptávat, protože mu to přijde lepší varianta než to, co má on. Tak já mu to klidně řeknu a nezačnu jak nemocnej utíkat pryč. Nebo naopak on něco doporučí mně, jako lepší variantu. To je jako když se potkají dva nadšenci do cyklistiky někde u občerstvení na cestě, taky si navzájem třeba prohlíží kola a jakou má výbavu. A plno lidí řeší, co má kdo na sobě za výbavu, když projde okolo nich nebo jej nějak hodnotí, to není nějaký Apukův nesmysl. Mně stačí , když jdu za nějakou partou nebo dvojicí stejným směrem a slyším, co si říkají. Když někdo projde v protisměru, tak chvilku poté, co projde, se kolikrát začnou bavit o tom, co měl na sobě nebo jak na ně působil. Třeba se mi teď vybavilo, že jsem jel na kole, přede mnou dvojice cyklistů a proti nám projela ženská na gravelu a jak projela, tak ten cyklista hned k tomu druhému, jestli si všiml, jak měla vypracované lýtka na nohách, že musí jezdit nějaké závody.

A taky nevím teda kudy v přírodě chodíte, že potkáváte zanedbané bezdomovce nasáklé chlastem.

Mawenzi píše:tak jako neco poznas, kdyz sedi 2 lidi v pristresku pro 6 a sou roztazeny tak, aby ses nevesel, tak poznas ze sou to debilove a nemusis jim ani videt ti tvare:D

Tak tohle zase přijde úplně mimo mně, řečeno tvým jazykem. Třeba já si taky v přístřešku, když tam jsem sám, roztahám věci po celém stole a proč ne, když tam jsem sám? Když vidím, že jde někdo kolem a jde ke mně do přístřešku, tak to všechno shrnu na jednu hromadu k sobě nebo do batohu a udělám jim místo. Když jen projdeš kolem a myslíš si o někom, že je debil, protože má zabraný stůl, tak asi těžko pozná, že by sis chtěla taky sednout. Člověk má pusu a může se třeba zeptat, jestli ti uvolní místo, že si chceš taky sednout. Když ti ho neuvolní, tak pak už ano, pak jsou to debilové.

Já třeba chápu, že někdo nemá zájem se vybavovat s jinými lidmi nebo vůbec s nimi mít nějaký kontakt, ale to co tady popsala třeba Irem, mi nepřijde jako úplně zdravé. Druzí lidi třeba nejsou zase zvědaví na to, že někdo vysílá do prostoru signály a atmosféru, že tě sere, že tam vůbec jsou. A ve finále si s tímto přístupem člověk škodí hlavně sám sobě. Příklad. Třeba já jsem se na podzim chystal nocovat v přístřešku u cesty na Šumavě, byla už brzo tma a někdo jel kolem na kole, uviděl mě a tak zahnul a přijel ke mně. Začal se se mnou bavit nejdříve s odstupem a obecně a pak se taky vyptával odkud kam jdu a tak a nakonec jsme tam kecali dvě hodiny, udělal jsem u horký čaj, on mi řekl něco o historii místa, kde jsme se nacházeli i o Šumavě celkově. Nakonec z něj vylezlo, že je původem taky z Brna, ale pak prodal firmu a odstěhoval se na Šumavu a nakonec, když viděl, že chci v tom přístřešku přespat mi řekl, že to není dobrý nápad, že o kus dál je chata strážců parku, kteří okolo mě ve čtyři ráno pojedou a jestli někdo z nich bude mít špatnou náladu, tak mi dají pokutu a budou na to mít právo. Že on teď jede od nich, že byl na návštěvě, protože se s nimi zná a poradil mi, abych šel o kus dál, že tam je prázdná chata, že tam můžu přespat na verandě a neporuším pravidla parku nebo mám jít ještě dál a že tam je rozhledna, kde je dovoleno přespat a je tam i krb, kde si můžu rozdělat oheň, pěkná podlaha na přespání, velká střecha a nebude mi tam pršet jako do toho přístřešku, kde jsme si povídali a celkově, že je to tam lepší a pohodlnější pro nocování. Že mě nevyhání, ale jen abych nebyl překvapený, až mě tam ráno vzbudí strážci parku a dají mi pokutu. Tak jsem dal nakonec na jeho rady a šel na tu rozhlednu. Kdybych k němu měl od začátku odmítavý přístup, tak mi toto asi neřekne. Prostě mám ověřeno, že když je člověk k lidem otevřený, tak oni jsou pak taky ochotnější a otevřenější. Ale samozřejmě se to nemusí vyplatit vždy.

Já sám o sobě nějaké rozhovory s neznámými lidmi na treku většinou nezačínám, protože nějak nemám potřebu, ale když se se mnou někdo začne bavit třeba u tábořiště nebo někde u přístřešku, tak se s ním dám do řeči a nemám problém mu říci odkud a kam jdu, jak dlouho jsem na cestě, jestli spím venku nebo ne, odkud jsem atd. Mně to přijde normální a nehledal bych za těmi otázkami sériového vraha. I když chápu, že u ženy, ještě když je sama, je to vnímáno jinak. Mě se takto vyptávají často. Oni si tím lidi o tobě dělají obrázek jak zdatný turista jsi nebo jaký typ turisty jsi. Teda já to za těmi otázkami často cítím. A pak je to taky o tom, že prostě jste lidé se stejnou zálibou (trekování, pobyt v přírodě), tak se chtějí bavit o tom, co máte společného. Na výstavě králíků se s tebou taky málokdo bude bavit o autech. A někdo prostě jen rád poznává nové lidi.

EDIT: Dívám se na výsledek a nějak jsem se rozepsal...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod mike » pát říj 27, 2023 22:09

apuka píše:Pro moderatory: Zadam Vas tady verejne, abyste milarepovi udelili verejne napomenuti za evidentni lhani, at s tim prestane.

V tomhle pripade se citim zaujaty, a tak to necham na kolegy, pokud si to prectou, o cemz pochybuju. Nemyslim si ale, ze by moderatori meli nekoho napominat za udajne lhani, tohle je na diskutujicich, at si to vyridi mezi sebou. Nejsme v materske skolce.

apuka píše:NIKDY jsem NIC takoveho ani podobneho jako je cervene na OF ani jinde nepsal ani nerikal. Navic jeho podobne vyrazne prekrucovani mych slov zdaleka neni v tomto prispevku ale spise obecny jev.

Tomu, co napsal, se rika hyperbola. Spojena s ironii nebo sarkasmem. Ne ze by to bylo neco pekneho, je to zpusob vysmechu, ale neni to lhani. Jelikoz jsem zaujaty, tak ti jako diskutujici muzu napsat, ze sis to zaslouzil, protoze tu pises takove ptakoviny, ze se ti smejou skoro vsichni, kazdy svym zpusobem.

Taky je zabavne, ze si stezujes zrovna ty, ktery prehani naprosto bezne a casto dezitrerpretuje cizi texty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod mike » pát říj 27, 2023 22:39

apuka píše:Ono i to mikove "Ja u nas jako prvni cizi lidi moc nezdravim, jelikoz to neni zvykem a radej bych je vubec nepotkaval." je v podstate o tom samem - a sam vlastne potvrzuje, ze to problem je.

Coze? Jaky problem? Pisu, ze to u nas neni zvykem, a tak se chovam standardne, zatimco oni se chovaji nestandardne, kdyz mne zdravi. Na to samozrejme odpovim. Taky zalezi na situaci, mistu a case, nekdy zdravim jako prvni ja i u nas. Naopak v Alpach to zvykem je, lidi potkavam min a beru to tam jako samozrejmost, stejne jako naprosta vetsina ostatnich, vcetne Cechu. S vyjimkou situaci, co psal Olchor, kdyz potkavam davy.

apuka píše:Ale hlavne - jedna vec je nedelat ocni kontakt, ale dat najevo, ze Te registruji (pozdravem) i to, ze nechci zadny "hlubsi kontakt" a jina vec je ostentativne dat najevo vyhybanim se, odvracenim tvare a nezdravenim/neodzravenim, ze ten druhy me vubec nezajima, resp. ze ho ani nechci videt.

Tohle se mi v zivote nestalo a ze jsem lidi na horach musel potkat tisice. Bud vidis preludy nebo se od tebe lidi odvraceji z nejakeho duvodu. Pak je ovsem problem v tobe, zas mi to pripomnelo ten vtip o chlapovi na dalnici v protismeru :P

apuka píše:Pokud Ty mas s tim konktaktem problem, da se i jinak dat na vedomi, ze toho druheho registrujes, nejenom tim pozdravem. Ale taky z Tvych slov odhaduji, ze jsi - alespon v prirode - trochu asocial a stranis se lidi. Pri veskere ucte - toto je ale Tvuj problem.

Proc by to mel byt jeji problem a proc by to mel byt vubec byt problem? Naopak, pokud cekas od nahodnych kolemjdoucich vic, nez pozdrav, tak je to tvuj problem. Default (v Alpach) je prave jen ten pozdrav, cokoliv navic je navic. Nic proti tomu, ale je to navic, tudiz to necekam a nejsem tedy zklaman, muzu byt jen prijemne prekvapen.

apuka píše:Ja jsem myslel tak, ze mam spatny pocit z cloveka, ktery to udela ostentativne, abych si to urcite vsiml a abych mel z nej ten pocit, ze me nechce ani videt.

Jelikoz to pises opakovane, tak se ti to asi stava casto. V tom pripade by ses mel zamyslet, cim to je. Protoze mne se to rozhodne nedeje a ostatnim nejspis taky je. Sam to taky nedelam, mozna s vyjimkou pripadu, kdy potkam nekoho fakt divneho, pak to zaridi instinkt. Takze bud jsi ten divny ty nebo vidis neco, co neni. Nedivil bych se ani jednomu, tady na foru plati oboji.

apuka píše:Si chvili zapamatuji, ze z deseti lidi meli dva Alasky, tri vetsi Osprey a dva male Deuter batohy (modely neznam, takze neresim), z obleceni melo pet neco od Zaja, dva od La Sportivy, ctyri Direct Alpine

Hmm... :-k holt jiny vesmir.

Dromedaro píše:I když chápu, že u ženy, ještě když je sama, je to vnímáno jinak.

Presne tak, tam je to bezpecnostni problem, ktery jako chlapi vubec nemame a nevnimame.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 28, 2023 5:33

dromedaro
s pristreskem to bylo tak, ze chcalo, ja dosla.k pristresku, pozdravila, jestli si muzu tady na chvili sednout a oba na me dal cumeli a pak se vratili ke svemu zajmu. takze proto debilove.

jinak to ze rikam ze strany cloveka, co nechape k cemu je ocni konktakt a jak na me pusobi, kdyz se nekdo usmeje nebo pokyve. proc to dela? co tim.chce rict? to neni prektucovaji apukovych slov, to je ukazovani situace z pohledu nekoho jineho, kdo to ma opacne nez apuka a prijde mu to nornalni a NIC za tim neni. NIC.

tak snas kdyz projede cyklistka s namakanyma lytkama a ty se o nich zacnes bavit, tak se bavis o lytkach a udelas si domnenku treba ze hodne jezdi na kole, ale porad to prece nic nerika o tom jestli je slusna. jen ze ma namakany lytka:D

a bavit se s nekym o stejnym.zajmu mi prikde na cestach normalni, nekdy ta situace tak vyplyne, typicky pauza na rozceatniku, nekde v pristresku, u rozhledny a tak. nemam s tim problem. ale proc kyvat na kolemjdouci? co znamena kyvani? to znamena, ze chces nejak upozornit na sebe nebo dat signal, ze sis neceho vsiml, poznavas cloveka, ses s nekym domluvenej ze kyvnuti je gesto ke spusteni akce treba zapnuti projektru nekde na promitani, kyvnutim zdravis na vetsi vzdalebost kdyz nema smysl rvat pozdrav. pokud pozdrav reknes proc k tomu delat saskarny jeste?

a s pohovorama super priklad, delali sme s sefem asi 50 pohovoru, mozna vic, a skoro nikdy sme se neshodli:D ale obcas jo. tam kde sme se shodly to bylo 50:50 ze u nas chteli/nechteli nastoupit, tam kde sme se neshodli je zajimavy, ze sme myho kandidata postavili do rady za sefa kandidata a vetsinou ten jeho odmitl:D ale neshody panovaly u lidi jako "nejsu si jista", varianty "urcite ne" a "jendoznacne ano"sme meli podobny a vetsinou slo prave o data jako sikovnost na pohovoru, vhodnej/prekvalifikovanej a ty nejasny to bylo presne to, ze sme oba reagovali na jednoho cloveka uplne jinak, kdy data, zivotopis, zajem, test odpovidal nasi potrebe rozumove, ale s sefem sme meli presne opacny duvody proc ano/ne.

priklad: sef: ten nemluvi, nezapadne do tymu (prace byla castecne i v kooperaci), bude problem s nim spolupracovat
ja: bude si hledet svyho, nebude kafrat, a odvede vic prace nez kecu

proste verit temto signalum je mimo, protoze 2 lidi je vyhodnoti presne opacne.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování