Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 12, 2020 18:50

apuka píše:ze jsem "jemne naznacil" hlave rodiny, ze neni uplne dobry napad zacit hazet na ovce nekde uprostred kameny (i velke jako pest) ... Nic lepsiho je, krome nesmeleho "no bezte nekam" je nenapadlo.


Dobrý blbec :roll: Měl ho ten beran za ty šutry prohnat,aby si to zapamatoval.
Ale podle mě je to nějak častější až v poslední době, že druhým lidem člověk nesmí nic říct nebo je na něco upozornit, protože vás jinak zahrnou plivanci a nadávkami, v lepším případě. V horším případě vás zkopou.

apuka píše:Mnoho Cechu (ale nejenom oni) vubec nevedi, jak se maji spravat ke zviratum v prirode

Třeba na tohle dotěrné hejno surfařů byla ta velryba moc mírná.
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/velryba-branila-mlade-pred-doternymi-surfari-40332659


sparrowcz
Když jsem v cizině,tak podle trika s reklamou na chlast dost často na dálku poznám, že jsou to Češi. Málokdy má na sobě takové triko jiná národnost,alespoň dle mých zkušeností.
Já dost často odnáším od nějakých ohnišť v lesích prázdné šlehačky ve spreji, plechovky, flašky a podobně. Jestli si tam lidi na opečený špekáček dávají šlehačku, nevím, ale přijde mi to fakt magořina to tam takhle nechat pohozené, jako kdyby to nemohli vzít zpět.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

Příspěvekod Lipon » stř srp 12, 2020 19:33

Jeee Heiligenblut, tady zrovna jsem
Čechy jsem teda potkal akorát kousek od Glockner Haus, jinak z Heiligenblut na Franz Josef Höhe jen Holanďany, Rakušáky a Němce. K cestě od Glockner Haus dohromady 9 kousků.
A sviště jednoho a ten si držel dostatečnou vzdálenost.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod dudy » stř srp 12, 2020 20:40

Lipon píše:Jeee Heiligenblut, tady zrovna jsem
A sviště jednoho a ten si držel dostatečnou vzdálenost.


A nakrmils ho?
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

Příspěvekod Lipon » stř srp 12, 2020 21:08

Dyk píšu, že si držel dyštanc ne? Pohvízdával na mě, ale nehnul se
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Bruca » čtv srp 13, 2020 6:12

Apuka - a jak se teda k domácím zviratkum na pastve chovat? Já znám jen osolit, opeprit a dát do hrobecku v trojobalu :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Asanoth » čtv srp 13, 2020 7:14

apuka píše:Mnoho Cechu (ale nejenom oni) vubec nevedi, jak se maji spravat ke zviratum v prirode - ani k domacim (ovce, kravy, kozy, kone), ne to jeste divokym, i kdyz obcas dost domistifikovanym, jako ty sviste na nekterych mistech, ktere ziji doslova z turistu. Potom skacou z extremu do extremu (od "to je roztomile zviratko" po "Pepo ta potvora mnenchce sezrat, pomoz mi")...


Tohle mi přijde trochu nefér vůči Čechům (taková ta sebemrskačská generalizace, že ;) ), na Islandu jsem měl mírně traumatizující zážitek kdy u Jokursarlonu islandské děti a jejich tatínkové házeli do ledovcové laguny mezi tuleně kameny. Tatínkové v rámci siláctví občas házely i několikakilové šutráky. Když jeden úhledný bloňdatý borec hodil kámen a minul vynořivšího se tuleně asi o metr a půl, říkám mu "that was very smart..." Alespoń se zastyděl, nicméně jeho děti házely dál. Má mila jsouc rozrušena o poznání více než já je tedy poněkud ostřeji požádala, ať toho nechají, že by mohli trefit nějaké zvířátko. Maminka řekla že teda vlastně jako jó a děti, úspěšně, okřikla.
O pár minut později tam lovil kry nějaký pes (což byla poměrně sranda) a děcka stejně házely kameny kolem něj, možná na aport, možná po něm, to jsem nepoznal. Majitel psa byl úplně v klidu.

Nebo v Číně, kde čínani dráždily rozčílené makaky klackem. Člověk si řekne "čínani jsou dementi", ale myslím, že kdyby byly opice u nás, bylo by to uplně stejné.

Prostě blbý lidi jsou všude. Ale je pravda, že prasáctví typu odhazování odpadků na našem kontinentě roste směrem na východ, resp. v případě úplně východní Asie na západ až do Indie.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

Příspěvekod Kjuba » čtv srp 13, 2020 14:04

Asanoth píše:Ale je pravda, že prasáctví typu odhazování odpadků na našem kontinentě roste směrem na východ, resp. v případě úplně východní Asie na západ až do Indie.


Tak to podepisuju. Osobní zkušenost. Kdyby byl někdo úchyl na megabordel všude, tak doporučuji Irák, Kurdistán, Pákistán.

Jako v Indii jsem nebyl a vím, že je to tam síla, ale to, co jsem viděl třeba v tom Iráku, to bylo vážně něco. Nejen, že krajina=popelnice, a že vyhazují úplně všechno, úplně všude i ve městech, ale že to pak uprostřed stotisícového města buldozerama nahrnou na náměstí na hromadu, a pak to zapálí, to mi hlava nebere. No a zbytky, co neshoří, odvezou do vádí za městem. Komunální odpad, plasty, vložky, plíny, mrtvý zvířata apod. Za všeobecného veselí samozřejmě.

Jako my jsme občas čuňátka a sem tam zapomeneme na slušné vychování, ale tohle jsou megaprasata. A kdybych měl tu drzost tam někoho okřiknout, tak to jednak vůbec nepochopí a jednak me zmastěj až běda.

Oni jako vážně vůbec netuší, že to část lidí na zeměkouli považuje za nevhodné a ani nechápou proč by to mělo být špatně. Vždyť to tak přece dělají všichni, co je svět světem.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » čtv srp 13, 2020 16:14

Asanoth píše:ohle mi přijde trochu nefér vůči Čechům (taková ta sebemrskačská generalizace, že ,
Ehm, proc to ma byt "sebemrskacska generilaze", kdyz napisu "mnoho Cechu (a nejenom oni)"?

Konkretne o Cesich jsem psal proto, ze ty si vsimnu, ze jsou Cesi. Kdyz nekdo mluvi nejakym neznamym jazykem, ak nerozeznam jestli je to napr. Nor, Holandan (vlastne toto mozna trochu z chrochtani), Belgican, Sved, ...
Navic vim i hlavni duvod, proc tomu tak je - vetsina z nas zije ve mestech ale uz anina vesnici nebyva, ze by vyhnaly stovky kravna pasi a detska by se tam hrali. Proste se s tema domacimi zviraty do styku dostavame vice-mene, jak byla ta ne moc povedena poznamka o trojobalu... Nebo potom je par lidi vyznavajici nerizeny bush-walking typu PP, ktery se potom divi, ze na pastve (asi ohranicene, tudiz by tam nemel co delat) ho nahani byk :-).
U nas je v mode bud velkochov v kravine/veprine nebo alespon nechat si past vlastni zvirata na svem ohrazenem pozemku, tj. kam turista nema co chodit.

No as divokymi zviraty? V horach se snazi dostat nekam, kde maji alespon trochu klidu, kdyz lesy jsou plne lidi 24 hod denne. Navic napriklad sviste, kamziky a kozorohy mame v CR hodne omezene mnozstvi, navic i ty cesti a slovensti kamzici se chovaji trochu jinak nez v Alpach :-) (jsou chranene - nebo zrovna v CR mozna vystrilene, podle toho odkud duje vitr v politice).
A kdyzse nejake zvire dostane nekam do civilizace (div. prase, ale i srna), takjej za chvili nekdo zastreli, protoze co kdyby nekomu ublizilo?

Takze ja se nedivim, ze zkusenosti nemame. Bohuzel, z toho potom plynou take problemy.

Ale ani v nejmensimmsi nemyslim, ze je to vyhradny znak Cechu - ani v nejmensim, volove (a ted nemyslim ctyrnohe) se najdou vsude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 16:34

Kaslete na sebemrskacstvi, ja chci vedet, kdo z tech dvou krmil sviste [-( :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

Příspěvekod Kjuba » čtv srp 13, 2020 16:39

No ty bláho. Já naposledy krmil sviště, tak před 13ti lety..... Vlastní..... Toto letí.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2020 16:42

A hele, mozna jsme si to cele spatne vylozili. Jestli ji Nemec krmil sviste, tak mozna byla rozzurena opravnene :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 17:11

Aby se nakonec nezjistilo, že ji Němec krmil bobra.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 13, 2020 17:21

apuka píše:Nebo potom je par lidi vyznavajici nerizeny bush-walking typu PP, ktery se potom divi, ze na pastve (asi ohranicene, tudiz by tam nemel co delat) ho nahani byk :-)

Tak na Ukrajině stačí provozovat běžnou tusristiku po cestách,aby se tam člověk cítil ohrožen býkem. Jsme tam jednou potkali na okraji lesa stádo krav k večeru, které se samo vracelo z pastvin a byl mezi nimi býk a neměl zrovna dobrou náladu.Vydal se k nám pomalým krokem, skláněl hlavu, různě s ní pohazoval, no naštěstí tam byl u cesty prudší svah, kam člověk bez problému slezl,ale býk by se tam asi skutálel. Tak na nás jen chvíli ze shora koukal, bučel a pak šel za svýma.

Jinak třeba na Šumavě jsem přišel k nějakému jezeru a kačeny,které se tam v chladu a mlze bezprizorně pohupovaly na vlnkách u rákosí vystřelily jako blesk, vyběhly nebo přistály na břehu a otravně vyčkávaly až jim něco nasypu. Mi přišlo, že jsou nějaké pohublé, že už si snad od toho krmení od turistů neumí ani nic sami najít k snědku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » pon říj 2, 2023 9:57

V patek sla manzelka na Grosser Priel, ja jen po Priel-Schutzhaus. Bylo hezky, krasne vyhledy...

Ale neskutecne Cechu, muselo jich byt vice nez stovka... Odhadem tak 80-85% lidi, co jsme se setkali (kym jsme sli spolecne). Bylo ale neskutecne, jak jednoduse se dalo rozeznat, kdo jsou Cesi, kdo jini...

Pokud jsme se setkali s nekym, tak:
Cech - nepozdravi, neodzdravi, sklopi hlavu, ocni kontakt nenavaze ani nahodou. V lepsim pripade odvrati zrak a zamumla neco tak potichu, ze malem neni slyset, ne to rozumet. Kdyz se blizime ke nejake skupince, ktera se na chvili zastavila vedle stezky, tak kdyz videli, ze prichazime, rychle se vybrali dal, vetsinou tak metr-dva pred nama, abychom je museli na uzke stezce horko-tezko predbihat. Pricemz nas videli uz predtim za chodu a museli videt, ze jsem rychlejsi.

Ostatni - pozdravi nebo odzdravi okamzite, srozumitelne, podivaji se do oci a usmeji se. Obcas se jeste snazi prehodit par slov.

Neabsolutizuji - z tech Cechu se tak chovalo "jen" tak 90%... Kdyz mezi "slusne" zapocitam i skupinu asi 6-ti mladych, kde se predposledna holka uprostred neustaleho mleni kamosce rychle vysekla "Ahoj" a bez prestani mlela dal. Pochvalit ale musim rodinku, kde vepredu sel asi osmilety kluk a ten uz z peti metru hodne nahlas zdravil "Hello!", otec se na to usmel a taky zdravil. Jen asi sedmileta holcicka se stydela za mamkou, ktera se ale taky na nas usmala.

Jo, potom manzelka popisovala jinou skupinku Cechu, co uz sly dolu z G. Prielu - jeden byl neskutecne vycerpany, v te suti pri hodne pomale chuzi (ehm, v nejakych silnicnych bezeckych teniskach ](*,)) padal na kazdem druhem kroku, az si manzelka rikala, jestli nezavolat horskou, ze asi za chvili odpadne. Ale kumpani toho chudaka (videla je, jak jdou chvili spolu a bavi se, delali si z toho chudaka jeste prdel) si zbehli a odbocili na snehove pole kousek od stezky a tam se vesele pousteli po prdeli, kym je dobehne... Ze by se mu nejak snazili pomoct, to ani nahodou...
Z jejich reci se dalo usoudit, ze toho chudaka vytahli na Priel pres D-ckovou feratu (v tech silnickach!) a mel toho fakt vice nez dost a ted ho nechali, at si vylet uzije ](*,) ](*,) ](*,).

Coz mi pripomenulo, jak syn popisoval syn, ze jak byli se skupinkou lidi z mensiho videnskeho Alpenvereinu nekde na chate (myslim) v Lienzskych Dolomitech, tak jim chatar popisoval (nevedel, ze syn neni Rakusan), jak rychle zjisti, ze prisli na chatu Cesi - prijdou po pate odpoledne, nekdy i vyrazne pozdeji a jsou po celodennim feratovani na pokraji sil, totalne vycerpani. Ze absolutne nechapou, ze neni problem prijit pozde a unaveny, ale je problem, pokud se i v dobrem pocasi vydaji ze vsech sil, ze by clovek po ferate/celodenni ture mel mit jeste nejake zasoby sil pro pripad nouze.. Jinymi slovy - ze si ma vybrat turu podle svych schopnosti...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod Bruca » pon říj 2, 2023 16:50

K poslední větě "vybrat si túru podle svých možností" se tedy zeptám zkušenějšího... jak to ale určím, co je ještě v mých možnostech, když se nedá úplně spolehnout ani na obtížnost A/B/C... ?

Teď jsme byli o víkendu s manželkou a kamarádkou v Hohe wandu, padlo 5 ferrat a nějaké to chození mezi nimi. Kupodivu jsem neměl nějaký zásadní problém na C úsecích, které mi připadli v pohodě, ale některá místa na A/B ferratě Mödlinger Klettersteig mi solidně zavařily...

Jasně, je rozdíl mezi Ačkovou s třeba 1800 metry up jako třeba na Triglav a Céčkem dlouhým 20 metrů... ale bez toho, že to přece zkusím, tak své možnosti nezjistím, ne?

Ale ber to s rezervou, lezli jsme jednou na velké dohodě u Brna a teď po 3 měsících o víkendu v Rakousku. Takže zkušenosti fakt moc není.

Jo, jinak zdravím, usmivam se a vykecavam s kdekým. Manželka zdraví, ale nešprechtí ani nespíkuje, takže sice pozdraví, ale do hovoru se s nikým nedá.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po světě

Příspěvekod Lipon » pon říj 2, 2023 20:29

Což u spousty Čechů může být důvod nezdravení, jazyková nevybavenost.
Max. 1 slovo prohodí.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » pon říj 2, 2023 21:17

Bruca píše:jak to ale určím, co je ještě v mých možnostech, když se nedá úplně spolehnout ani na obtížnost A/B/C... ?
Dobra otazka, na kterou je tezke dat obecnou odpoved...

V soucasnosti mas moznost hodne informaci ziskat z internetu, jak to hodnoti jini. Ale spise jde i o to vedet predpokladanou obtiznost a jak dlouho je predpokladane trvani feraty, nastupu i sestupu. Cesi pomerne casto prave pocitaji jen se samotnou feratou, nekdo jakz-takz bere do uvahy i pristup, ale uz malokdo pocita, ze treba i sestoupit - a ze dost casto je sestup minimalne stejne obtizny (vetsiniu ne technicky, spise tam byva dobry sesup, sut, klouzavy povrch, pro nizke nastupovky casto jeste hur ovkadatelny teren) a ze se bude sestupovat uz s unavou z feraty.
No a podle mne jde i o toto - clovek by mel pocitat tak, aby po absolvovani cele tury jeste mel rezervu i na reseni pripadnych dalsich problemu.

Jinak souhlasim - casto neni C-cko nakonec tak slozite jako nektere A, A/B... Z tohoto leta mam podobnou zkusenost. V Nemecku ferata Mindelheimer klettersteig (C) docela sel, alespon zabezpecene useky, jen byl uz na slunci ponekud delsi. Problemem bylo, ze nastup trva 3 hod. pomerne zdlouhaveho a v zaverecne tretine i obtizneho slapani. No a sestup, to jsou skoro 3 hod. hnusu v ujizdejici suti... Pristup i sestup 1200+ vyskovych metru. To jsi po tom opravdu unaveny - ale napr. ja jsem nebyl na pokraji sil. Unaveny ano, ale vedel jsem, ze kdyby bylo treba, jeste bych nejakou tu hodinu bezneho slapani dal bez problemu, jen by h se musel chvili vydechnout a najist.

Na druhe strane ted pres prodlouzeny vikend mi daly vice zabrat (i technicky, nekdy psychiciy) nektere useky dvou A/B ferat na Schrocken, resp. na Warscheneck. Na tom prvnim jsem s tim rozhodne nebyl sam. No a sestup z Warchenecku smerem na Rote Wand byl v jedne casti technicky nenarocny, zato v rozbytem vapenci plne suti v hoodne strmem svahu koncicim propasti skoro primo dolu stylem "chod cestou jako si dokazes najit" na psychice moc nepridalo. Stejne jako klouzajici sut pod nohama a obcasne ulomeni "schodu", na ktery clovek stoupne... Nebo ta mlha/mrak, ve kterem jsme cely den slapali. No - alespon nebylo videt, kam bychom az dopadli v pripade uklouznuti :wink:.
Ale i na ferate nebyl (vetsinou) zadny problem na zabezpecenych usecich, zato pri volne chuzi bez zabezpeceni jsem si parkrat rikal, ze se me predstavy (ne)bezpecnych useku a (ne)potrebnosti zabezpeceni znacne rozchazeji s tim, co si myslel stavitel feraty.
Lipon píše:Což u spousty Čechů může být důvod nezdravení, jazyková nevybavenost
At se na mne nikdo nezlobi, ale ze by ze sto Cechu 90 nedokazalo rict ani obligatni "Hello", ze by tento pozdrav neznali, hlavne generace dvacatniku, tricatniku... Nebo alespon to proflakle "Ahoj". To nema nic spolecneho s jazykovou nevybavenosti. Odvraceni hlavy, aby se nenavazal ocni kontakt uz vubec ne.

No a letmy usmev, kyvnuti hlavou jsou taky mezinarodne zname formy, ktere se neuci na hodinach ciziho jazyka.

Ja se nemecky taky moc nepokecam, jazyk neumim. Ale naucil jsem se zakladni vec jak se rekne omlovam se,ale neumim nemecky. To muze udelat kazdy, google translator pomuze i s vyslovnosti. Kupodivu tato veta nemcum nevadi a chapou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod tsunami » pon říj 2, 2023 21:31

ale notak, neverim ti s tema 90 procenty cechu. Nedavno jsme si udelali vylet z Wolfgangu na Schafberg, obesli si ho kolem a zas sestoupili k jezeru. Stravili jsme tam tapanim a zevlovanim uplne cely den od tmy do tmy. Po ceste zdravili snad vsichni. Teda samozrejme krom davu lidi co se vyvezli nahoru zubackou.
Pri cyklovylete na Zwolferhorn zdravila vetsina cyklistu snad krom par elektroduchodcu, ale od nich bych to necekal.
Naposledy upravil tsunami dne úte říj 3, 2023 8:18, celkově upraveno 1
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod milarepa » úte říj 3, 2023 8:07

hm, máme tady další vhled do apukového šíleného vesmíru, kde vše funguje jinak, než jinde v jiných vesmírech...................tyhle jeho fantasmagorie by byly pro zkušeného psychologa skvělým studijním materiálem
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2023 9:29

tsunami píše:neverim ti s tema 90 procenty cechu
Neverit klidne muzes. Ale ja presne vim, kolik se jich pozdravilo/odzdravilo - dva hosi hned na zacatku, ta ctyrclenna rodinka a dva z te osmiclenne skupiny mladych na konci. Tj. celkem 8 lidi, pokud vezmu ze ty dva se zdravili za celou skupinu, tak 14 lidi. A, jak jsem psal, setkal jsem se s vice nez stovkou, mozna i 120-130 lidi (co jsem se s nima setkal ja, manzelka jeste vyrazne vice, ale rikala ze se ji pozdravili jen ti dva, co se nam zdravili uz rano, ostatni ne - to tema nevychovanych nezdravicich Cechu nadhodila ona), o kterych bezpecne vim, ze mezi sebou mluvili cesky...
Za predpokladu, ze zadni Cesi se mezi sebou ve skupine nebavili nemecky, polsky, madarsky. Jo, jeste muze byt, ze hralo roli i to, ze my s manzelkou v lese a na horach nemluvime tak, aby nas bylo slyset na kilometr daleko, vetsinou mluvime pri chuzi jen malo, setrime energii. Takze o nas nikdo z tech Cechu netusil, ze cesky mluvime.

Ale i ja to pokladam za sileny extrem a prikladam to nejspise prodlouzenemu vikendu v CR a velke oblibe Totesek tady. No a Grosser Priel je nejvyssi, tak tam musi (skoro) kazdy, Spitzmauer je taky hodne lakavy. K tomu vsemu bylo pocasi - az na trochu vyssi teplotu - idealni. Tak tam mohlo prijit hodne "svatecnych" turistu, co se moc mezi cizinci na horach chovat neumi, bezne do Alp nejezdi.

Dalsi den cestou na Warscheneck jsme dobehli cestou nahoru dva Cechy, Ti se alespon odzdravili a na vrcholu prisel jeste jedne Cech, takovy rychlochodec/bezec, nejspise od Zellerhutte (tam i sel dolu). Taky je ale pravda, ze krome nich jsem se setkali s dvojici Nemcu/Rakusanu, jinak na klettersteigu a potom az k sedlu pod Rote Wandem nebyl ten den vubec nikdo, i ti dva Cesi nejspise dosli pouze po sotolinove ceste k horni stanici (ted nefungujici) lanovky. Mlha, kosa (pocitovka nahoru mela byt -1 i mene), v noci dest na vapenec a viditelnost v drtive vetsine casu tak do 20-50 metru udelalo svoje.
Prvni den na Schrocken snad nebyl zadny Cech, jen na parkovisti staly krome nas 2 ceska auta, jedno hned vedle nas, s nima jsme se pozdravili hned po vystoupeni z auta. Ani se moc nedivim, po sjezdovce ani sotolinovych cestach se nahoru trepat jen malokomu chtelo. Bylo tam jen nekolik nemecky (a dve anglicky) mluvicich skupin.
Na Kalbling byly jen dve skupiny horolezcu, ale s nima jsem se primo nikde nesetkal, jen neprimo na parkovisti, jak se balili do aut. Tam oslavili ridici obou aut vypitim dvou Radegastu (vim, to se vleze do rakouskeho limitu).

Jinak ale takove bezne mnozstvi mne/nam zdravicich/nezdravicich Cechu se v Alpach pohybuje nekde kolem 50%, nekdy nekde mirne nad, nekdy nekde pod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2023 9:34

@Milarepa: Dost se obavam, ze z hlediska psychologa bys byl Ty asi lepsi studjini material. Kdo se po sebehnuti mezi beznymi turistami se Ti zdaji jen jako mravenci v dalce a vubec ho nezajima, jestli tym bezohlednym prebehnutim mezi nima nekomu z nich neco nestalo, kdo je schopny kvuli nesouhlasu jineho s Tebou napsanym hodne silne (rekl bych az na hranici zakonni trestnosti) sovinisticky napadat nesouhlasiciho, tak ten asi ma v hlave ponekud vetsi problem nez ja.
Uvedene nejsou me vymysly, jsou to veci, ktere jsi sam napsal na OF.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod oodoow » úte říj 3, 2023 9:52

Pokud je někde hodně lidí, tak určitě nezdravím všechny, nevidím k tomu důvod. Pak je otázka, jak se Apuka tvářil, možná nezdravili právě jenom jeho. :twisted:

Jinak zrona na Warscheneck jsem šel před x lety právě od Rotte Wand, tak můžu dodat jiný pohled. Vůbec si nevzpomínám, že by tam byl cestou nahoru sebemenší problém. Dolů si naopak pamatuju, že ta ferrata byla docela prudká, ale zvládla to i moje přítelkyně v teniskách a to v té době asi 5 let zpátky neměla moc s chozením po horách zkušenosti. Jinak já to šel v poměrně minimalistických TX2 od La Sportivy, takže si myslím, že Apuka zase dramatizuje.
Našel jsem i záznam, jen mi došla baterka v hodinkách tak to nemám celé až zpátky k autu. Byl to výlet na celý den.

Jo a 90% Čechů se může stát pokud je tam třeba CK Alpina s celým autobusem. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod milarepa » úte říj 3, 2023 10:00

apuko, normálně na tvé bludy nechci reagovat, ale teď udělám na hodně dlouho výjimku

když sbíháš velmi technickým a prudkým terénem v tempu pod 4 min/km, kde každá chyba znamená velký zdravotní problém, tak ten terén nevnímáš smysly, bo to je pomalé, ale vnímáš ho komplexně myslí, jsi v té rychlosti součástí toho terénu, jsi na něj napojen, takže případné turisty nemáš šanci vnímat ze všemi detaily, ale spíše jako barevné skvrny, kterým se samozřejmě bezpečně vyhýbáš.

To jak si to tvá šílená mysl překroutila a udělala z toho další psycho příběh je už jen odraz fungování toho tvého apuka vesmíru
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2023 10:54

@milarepa: Ja jsem Ti uz tehdy, kdyz jsi to psal napsal, ze jsem byl u toho, kdyz nekdo podobny (klidne mozna, ze prave Ty, to ale netusim) sbihal ze Smrku po te stezce mimo znacku, tak tam kvuli nemu se par lidi/turistu ocitlo na zemi, proste ten bezec je prakticky odhodil - ne primo rukama, ale vbehnul do cesty, ze musel turista uskocit, no a to tam na vlkych skalach dokaze hodne klouzat. Stejne tak vbehl do skupinky (ponekud telnatejsi) mamy s dvema mensimi deckami. To byli vsichni tri na zemi, jeden z nich se dokutalel po skalnatych "schodech" asi o dva metry nize.
Samozrejme, toho bezce to vubec netrapilo, on potreboval byt co nejrychleji dolu a ani v nejmensim jej nezajimalo, jestli se jeho beh nestal "zdravotnim problemem" nekoho jineho.

Takze to je ten muj "psychopribeh". Ty lidi tam tehdy si urcite taky mysleli, ze ja si vymyslim.

Zdaleka se to nestalo jedinykrat a nestalo se to jenom na Smrku.

Proste pokud si vyberes turisticky teren, kde jsou i jini lidi, tak to opravdu neni vhodne na vrcholovy trening na cas. Tam neni prostor na "nevnimani turistu vsemi detaily" - oni nejsou soucasti terenu a mel bys vedet dobre, ze kdyz k nim priletis zezadu, tak jsi Ty ten, kdo je plne zodpovedny za mozne dusledky. Jenze Ty od toho uteces, protoze ty detaily nevnimas.

Abych zase nebyl zaujaty jen vuci bezcum, jeste horsi je, kdyz si nejaky silenec mysli, ze frekventovana turisticka trasa z Lyse na Ostravici plna lidi pres vikend za hezkeho pocasi je nejlepsi na co nejrychlejsi sjezd na horskem kole - byl tam jeden takovy silenec, ktery to delal nekolikrat kazdy vikend. Lidi tam uskakovali, padali - a po case za kolem bezel jeho pes. Stejne tak, kdyz cykliste chteji (taky za "plne stezky") sjizdet z Lyse po zlute smerem na Sanci, to je vetsinou stretnu pod Bezrucem, jak zacina uzka stezka v kosodrevine, kde fakt neni jak a kde se vyhnout.
A podobne je to nekdy i s nekterymi lyzari, at uz skialpinistami nebo i jen bezkari - hlavne kdyz ocekavaji, ze "pesaci" budou ustupovat jim, oni budou stoupat do snehu hlubokem po stehna ve strmem svahu.

Ja to pisu jen proto, ze takove aktivity fakt nepatri na frekventovane turisticke trasy za bezneho provozu. Protoze to potom muze vest k dalsim prispevkum tady v teme "dalsi CS kriz..."

No a aby to nebyl uplne OT - zajimave je, ze pokud jsem v Alpach nahodou na nekoho podobneho narazil, tak to byl taky Cech. Ale moc jich nebylo, za celou dobu co tam chodim mozna 2-3. Ale mistni, Rakusaci a Nemci ani jini takovou zabavu si odpousteji nebo ji delaji mimo ty stezky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ostuda až za polární kruh - chování českých turistů po s

Příspěvekod apuka » úte říj 3, 2023 11:15

oodoow píše:Pokud je někde hodně lidí, tak určitě nezdravím všechny, nevidím k tomu důvod. Pak je otázka, jak se Apuka tvářil, možná nezdravili právě jenom jeho. :twisted:

Jinak zrona na Warscheneck jsem šel před x lety právě od Rotte Wand, tak můžu dodat jiný pohled. Vůbec si nevzpomínám, že by tam byl cestou nahoru sebemenší problém. ... takže si myslím, že Apuka zase dramatizuje... Byl to výlet na celý den.
Asi muj ksicht tim problemem nebyl, stejne tak se chovali vuci Nemcum/Rakusanum, teda alespon podle toho, co jsem u toho byl.

My jsme tu cestu z Warschenecku sli opacne a psal jsem, ze "na psychice moc nepridala" cesta dolu. To asi taky vis dobre, ze ve strmem sutovem svahu je neco jineho vystup a neco jineho sestup, kde vidis, jake to tam je pod Tebou a ze pri uklouznuti se nemas moc jak zachytit a zastavit. Na te ferate jen bylo par takovych mist, kde by se to lano hodilo vice nez v nekterych mistech, kde bylo. Tam ale mohlo byt faktorem i to mirne vlhko z mraku a tudiz vice klouzajici skala.
Taky je docela mozne, ze doporuceny smer - tj. jak jste sli Vy - ma svuj duvod a ze kdybychom sli tak, asi bych mel na cele jiny nazor.
My jsme uz nesli na Rote Wand, ale z rozbocky spechali, abychom stihli posledni lanovku. 13,5 km - cca 7 hodin, jen s dvema kratkymi pauzami, z cehoz taky muzes videt, ze to uplne jednoduche takto nebylo.

BTW, vypada, ze jste od stezky pod feratou (a od lanovky) sli po te sotolinove ceste a ne po znacce. Skoda, je tam moc pekna stezka na poskakovani po uzasne formovanymi (a ruzne deravymi) vapencovymi skalami. Pri rychlejsim pohybu/pobihavani v tech TX2 na zkousku odolnosi svalu a slach kolem kotnika :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř říj 25, 2023 14:45

Odtrzeno priblizne odtud. mike

Dromedaro píše:Nemyslím, že se někdo nedívá do očí, ale když jdeš naproti někomu v lese po cestě, kde nikdo jiný není, tak se na tebe ani nepodívají, často záměrně odvrátí zrak na jinou stranu nebo do země.
Ja jsem to myslel, kdyz jsem ten svuj prispevek psal presne takto - zamerne se odvrati, nepozdravi, neodpovi na zdraveni.
mike píše:To je v apukavesmiru docela pravdepodobne :twisted: Evidentne potkavam uplne jine lidi, v zivote se mi nestalo, ze by mne 90 % lidi v horach nezdravilo (vys to jde limitne k nule)
Vis dobre, ze o tech 90+% procentech zrovna tehdy a tam jsem sam psal, ze byl velky extrem. Ty to ted podavas generalizovane, jako by z toho plynulo, ze je to tak vzdy nebo alespon obecne... ](*,) To jen abys chapal, proc obcas pisu, ze hodne prevracis slova nekoho jineho - hlavne moje, ale zdaleka nejenom moje.
No a ze nebaleni veci v batohu do nepromoku je pravdepodobne jen v apukavesmiru? Pokud chces tvrdit - a ted abych byl hodne mekky -, ze u alespon kazdeho desateho cloveka s batohem, koho stretavas na svych turach a trecich vidis, ze kdyz otevre batoh a vybira neco, tak to ma zabalene v tom nepromoku, tak Ti jednoduse neverim. A myslim si, ze Ti to neuveri nikdo tady. Samozrejme myslim obecne tak, jak jsem psal ja - obecne, tj. kazda tura, kazdy trek kdekoliv, vcetne napr. Ceskeho stredohori nebo Ceskosaskeho Svycarska, atd. Verim tomu, ze kdyz jdes vicedenni prechody ve vysokych Alpach a jeste v mistech nebo v case, kdy se neda spat na chatach, tak to tak byt muze. Jenze ja jsem psal obecne - a v Beskydech, ale i v Zapadnych/Vysokych Tatrach, Male/Velke Fatre si opravdu nevybavuji, ze by nekdo kdy veci takto mel. Vyjma spomenute igelitky nebo igelitoveho sacku na jidlo, ktere si primo v tom koupili pred nastupem v obchode. To tak nosime i my, dokonce tech nekolik veci jeste dokopy v jedne male igelitce, at se nevali (a po snezeni ty prazdne a nekdy spinave sacky) po celem batohu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 25, 2023 15:06

Irem: Tak já to myslel jakou souhrn jejich chování a ne jednotlivě. Že odvrátí pohled jinam a nepozdraví nebo na pozdrav neodpoví. Samotné nenavázání očního kontaktu, ale, že člověk řekne aspoň ten pozdrav, jsem nemyslel.

Pak jsou ještě samostatná skupina samorosti a podivíni. U těch je to součást jejich osobnosti a u těch mi to nevadí, protože to k nim patří, že řeknou za celý rok jednu větu a vyhýbají se lidem. Občas takové potkám mimo cesty nebo někde zalezlé ve skalách nebo starých srubech. Ale jsou to spíše stará škola v jehličkových maskáčích s usárnama, ošlehaní životem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv říj 26, 2023 2:37

irem píše:@apuka A Ty pri tom sledovani vybalovani veci z batohu jsi schopny odpozorovat, jestli ti lide veci nevytahuji z velkeho nepromokaveho pytle nebo vaku, ve kterem veskery obsah batohu maji?

Asi tak. Navic je pro mne naprosto vyjimecne, ze bych videl nekoho ciziho tahat veci z batohu a v takovem pripade si nevsimnu, jestli to ma v necem zabalene. Natoz jestli ma v batohu nepromokavy vak. To jen apuka ma zrejme rentgenovy zrak :D

Moje poznamka se tykala lidi, ktere znam osobne a tady z fora. Plus jeste tech, ktere jsem nekdy potkal na bivaku, tam jsou ty vaky videt, kdy je tahaji na postel. Tady uz jsme se davno domluvili, ze vaky nebo sacky maji hlavni vyznam jako organizery a nepromokavost je plus navic.

Dromedaro píše:Ale zase já si dovedu představit, že do Rakouska jezdí jiný typ turistů, řekněme movitější a kteří to vybavení atd asi více řeší.

To neni o reseni vybaveni, ale proste praxe. Nechces se furt prehrabovat v bordelu v batohu a nechces mit namocene veci. O cenu nejde, na tohle poslouzi ziplocy, kterych muzes mi 10 trilitrovych za 50 Kc (az na kvalitu, na kterou jsem si prave stezoval jinde...).

apuka píše:Vis dobre, ze o tech 90+% procentech zrovna tehdy a tam jsem sam psal, ze byl velky extrem. Ty to ted podavas generalizovane, jako by z toho plynulo, ze je to tak vzdy nebo alespon obecne... ](*,) To jen abys chapal, proc obcas pisu, ze hodne prevracis slova nekoho jineho - hlavne moje, ale zdaleka nejenom moje.

Nesmysl, zadna generalizace tam nebyla. To jen ty zas neumis cist a chapat psany text :roll:

K veci: kdyz poznam Cechy v Alpach, typicky podle reci, ale nekdy i obleceni, tak je s usmevem cesky pozdravim. V zivote se mi nestalo, ze by mi nekdo neodpovedel. Opravdu ani jednou. A tobe se to stane behem jednoho dne v 90 % pripadu. Asi bude v necem rozdil 8) (kdybych potkal zavile se tvariciho mimozemstana, tak asi taky odvratim zrak a budu delat, ze tam nikdo neni :twisted:)

@Dromedaro: rec byla o Alpach. V Cechach neni zdraveni takovym zvykem, ale stejne mne prekvapuje, kolik lidi nas zdravi a to casto jako prvni. Ted v nedeli to klidne mohla byt polovina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv říj 26, 2023 11:21

Ted trochu OT, ale neda se na to (hlavne prvni vec) nereagovat.
mike píše:Nesmysl, zadna generalizace tam nebyla. To jen ty zas neumis cist a chapat psany text
To se jen hrajes nebo fakt jsi tak mimo???
V tomto pripade prave ze umim cist a chapat Tebou napsany text presne tak, jak jsi to napsal a jak to (nejenom) cestina interpretuje.

Pokud ja napisu "vysledek" jednoho konkretniho pripadu pozorovani (a jeste primo zduraznim, ze to byl ojedinely jev) a Ty pouze tento "vysledek" (nekolikrat na ruznych mistech) citujes bez naznaku, ze to byl pouze konkretni, jedinecny pripad, tak se to (nejenom) v cestine chape tak, ze plati obecne. Tj. presne splnujes definici zobecneni/generalizace. Nezavisle na tom, jestli si to Ty sam myslis, nebo ne.
Navic presne takto to Ty delas na OF pomerne casto, zase zdaleka nejenom se mnou. Pravidla chapani textu (v cestine) i pojmu "generalizace" jsou v techto pripadech jednoznacna.
mike píše:je pro mne naprosto vyjimecne, ze bych videl nekoho ciziho tahat veci z batohu a v takovem pripade si nevsimnu, jestli to ma v necem zabalene. Natoz jestli ma v batohu nepromokavy vak. To jen apuka ma zrejme rentgenovy zrak
Jak uz jsem psal, muze to klidne byt ruznymi misty, dobou i typem tury/treku, kde, kdy a jak chodime.

Pokud se nekde, napr. na vrchlu hory se usadi desitky lidi, vsichni tam ji, mnoho jich se prevleka, vybira veci z batohu a odklada, tak maji batohy otevrene a pohodene nekde kolem sebe. Abych videl, ze maji veci jen tak pohazene/ulozene bez zabaleni v necem nebo ze tam neni zadny nepromokavy pytel vevnitr nepotrebuji mit "rentgenovy zrak", to vidim i letmym pohledem i svyma horsima ocima.
mike píše:Moje poznamka se tykala lidi, ktere znam osobne a tady z fora. Plus jeste tech, ktere jsem nekdy potkal na bivaku
V tom pripade jsi to ale mel specifikovat, jinak - viz trochu vyse v tomto prispevku - je to chapane jako obecne sdeleni. V psanem textu fakt nikdo nemuze vedet, cos pri psani myslel, muze se interpretovat pouze to, co napises.
mike píše:kdyz poznam Cechy v Alpach, typicky podle reci, ale nekdy i obleceni, tak je s usmevem cesky pozdravim. V zivote se mi nestalo, ze by mi nekdo neodpovedel. Opravdu ani jednou.
Vidis, mne se to stava docela bezne (ale obecne ne z 90%, spise k te pulce), ze neodpovi i kdyz je pozdravim cesky. Jo, mozna nevypadam jako super vybaveny namakany chlapek, tak asi usoudi, ze jim za pozdrav ani nestojim...
Na druhe strane - zkus se pozdravit "ne-cesky", nejlepe nemecky. TO se Ti procento odpovidajicich Cechu docela pekne snizi, zato tech, co se radeji odvraci zvysi. Ja ne vzdy vim dopredu, ze jdou Cesi, ne vzdy je slysim dopredu, tak se zdravim - jak se to snazim vsude - mistnim jazykem. Ze to byli Cesi casto spoznam az podle dalsich reci, kdyz kolem mne projdou nebo az pozdeji. Nebo kdyz se predbihame, tak se s nima setkam znovu, jak nekdo z nas se nekdo zastavi.
Dalsi veci je, ze docela casto vim, ze to Cesi jsou, prave ze i slysim, o cem mluvi a hlavne vidim, co delaji - s tim chovanim, resp. recmi opravdu nechci mit nic spolecneho, proto se jim nezdravim cesky ale anglicky nebo nemecky. S vyjimkou, kdyz maji hodne blbe reci o nekom, o kom si mysli, ze jim nerozumi (ne nutne o mne/o nas, nekdy i o lidech, ktere setkali tesne pred nama) a naramne se bavi na tech oplzlych a nechutnych recech, tak kdyz je minu se jim pozdravim cesky - to je casto docela opari... (I casty vyskyt techto reci jsou jednym z duvodem, proc mam obcas problem "chapat" Cechy - a kupodivu je to i vec, kterou pomerne casto spominaji i mistni, kteri presne slovum nerozumi, ale citi z tech reci neco ne moc prijemne vuci sobe).
mike píše:rec byla o Alpach. V Cechach neni zdraveni takovym zvykem, ale stejne mne prekvapuje, kolik lidi nas zdravi a to casto jako prvni. Ted v nedeli to klidne mohla byt polovina.
No vidis - ja to mam presne opacne. Napr. tady v Beskydech (alespon kde chodim), stejne tak obcas v Jesenikach me zdravi/na zdraveni odpovida rozhodne vice nez polovina Cechu. Sice drtiva vetsina tim pofidernim "Ahoj" a casto viditelne jen z jakehosi "obecneho ocekavani", ale zdravi.
Na slovenskych horach to polovina bude taky, ale uz vyrazne min nez tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » čtv říj 26, 2023 13:50

nechce někdo někam do hlubin zapomnění vykydat ten bordel, který se netýká tématu, nikoho nezajímá a je totálně nesmyslný?

návrh určitého řešení by mohlo být vytvoření vlákna "apukův vesmír", kam by se podobné nesmysly vždycky přesunuly. Když tu může mít své samostatné vlákno pavproch?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování