Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v letadle

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod sobb » pon kvě 3, 2021 0:09

:twisted:

Běžně sebou na vejlety beru nůž na pizzu #-o :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » pon kvě 3, 2021 0:20

Ja jen jestli jsi ho nezapomnela ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Cestovanie s varičom

Příspěvekod Dudko » stř úno 8, 2023 10:32

Zdravím, nikde som sa tu k tomu nedopátral a myslím, že to môže ísť sem.

Ako riešite cestovanie lietadlom keď beriete varič? Resp varič ešte nieje taký problém, ale to palivo, prípadne nádobu naň (v prípade benziňáku). Tú si posielate vopred poštou niekam (poštou zrejme tiež len prázdne), alebo s tým keď je prázdna a riadne vyčistená nieje problém a prejde cez kontrolu? Alebo sa už stalo že aj napriek tomu bola skonfiškovaná? A teda palivo si vždy musíte zohnať na mieste?
Na nete som niečo našiel, no rád by som aj nejaké skúsenosti z prvej ruky.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Cestovanie s varičom

Příspěvekod Bruca » stř úno 8, 2023 12:35

Palivo na místě, prázdnou čistou flašku jsem měl normálně v prirucnim zavazadle, zpátky už jsem ji měl vymytou a odspuntovanou v odbavenem. Ale myslím, že by prošla i v prirucnim. Leda to chce pořádně vyplachnout a nechat vyvětrat.

Na benzín jsem si vezl flašku od destilky, do které jsem nechal natankovat 6 deci benzínu, aspoň na mallorce nebyl problém, když člověk hezky poprosil
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Cestovanie s varičom

Příspěvekod Dudko » stř úno 8, 2023 13:26

A nebol problém to nejako vyčistiť na mieste? Vraj to treba octom/kolou riadne vypláchnuť lebo že keď tam zostane nejaký smrad po palive tak to môžu zabaviť.

Hej s tou benzínkou rozmýšľam podobne. Buď že poprosím personál, alebo sa proste slušne opýtam nejakého tankujúceho či mi neodleje pár deci aj keby za nejaké to euro. Ja plánujem Island a tam sú vraj dosť priateľský ľudia.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Cestovanie s varičom

Příspěvekod ntz » stř úno 8, 2023 17:32

palivove flasky fakt nemaj radi ... vyvolali me a musel jsem ukazovat i hlinikovou flasku v odbavenem zavazadle, co vonela po Skotske .. kdyby to smrdelo po benzinu, to bych nechtel resit .. obecne ale plati, ze veskere tyhle veci je lepsi nechavat v prirucnim zavazadle ..

me by spis ale zajimalo, kdo a proc vari na benzinu ? ja driv touzil po opravdovym benzinaku a az po nekolika letech (s varem2) jsem si konecne koupil vysnej benzinak od MSR (whisperlite - cca kolem roku 2002) abych zahy zjistil, ze to je pro normalni potreby naprosta ptakovina, vsechno od toho po nejake dobe smrdi a vubec ..

na druhou stranu si ale umim predstavit, ze na moto-trip na kavkaz a do pakistanu po silnici to je okej ... to letadlo s baglem + benzinak ale fakt nechapu ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Cestovanie s varičom

Příspěvekod sobb » stř úno 8, 2023 17:46

ntz píše:me by spis ale zajimalo, kdo a proc vari na benzinu ?
Právě dnes jsme si ho nachystali :wink: Pokud předpokládám větší mrazy, tak benzíňák na delší výlety bereme jako zálohu. Sice primárně vaříme na plynu, ale když už to nejde, tak přijde ke slovu benzín.

Letecky předpokládám, že si jej lidi berou tam, kde se plynový kartuše špatně shání. Což výše zmiňovaný Island není, tam jsou bombičky dobře dostupné. K našemu překvapení tam byl často v nabídce vidět Pinguin :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » stř úno 8, 2023 19:35

Slouceno s existujicim vlaknem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod sobb » stř úno 8, 2023 19:47

:smt023 (se musíme pochválit sami, když už nás nikdo nepochválí :mrgreen: )

Já věděla, že tu nějaké takové vlákno máme, ale při zběžným hledání jsem nenašla.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » stř úno 8, 2023 19:59

To nebyla sebechvala, ale informace ;-)

Taky jsem si to pamatoval a nasel jsem ho pres Google, hledani tady je bohuzel horsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod sobb » stř úno 8, 2023 20:00

Dyť chválím já Tebe :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » stř úno 8, 2023 20:02

A jo, pardon, jsem to prve nepochopil ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Dudko » stř úno 8, 2023 20:11

Ospravedlnujem sa teda ze som robil novu temu.

Ja ten benzinak uz mam vyse 2 roky a so smradom nikdy ziaden problem, anilen naznak. Ale pouzivam technicky benzin, mozno klasicka 95tka by bola na tom horsie, i ked ten smrad sposobuju skor nespalene zvysky a vzdy ked viem, ze koncim s varenim tak necham tlakom vyprazdnit cely system, uzavriem ventilky a pohoda :) Mam doma jeden komunisticky po otcovi co zostal ktory ide na tlak sposobeny zahriatim a tam suhlasim, vsetko vzdy smrdelo aj cez 2 tasky.
Varil som aj na plyne (v praci si s nim varim ranajky na plyne a vonku som mal pozicany aj cisto plynovy) ale na vonkajsok mam nejak radsej ten benzin. :)

@ntz z preco lepsie prirucne? Ci tam sa to hned pri kontrole da lepsie vysvetlovat a nezdrzia tolko?
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod ntz » stř úno 8, 2023 21:09

Dudko píše:@ntz z preco lepsie prirucne? Ci tam sa to hned pri kontrole da lepsie vysvetlovat a nezdrzia tolko?


pokud mas v odbavenem zavazadle cokoliv, co se neda prohlidnout rentgenem, tak je velika sance,, ze kvuli tomu akorat bude nejakej opruz typu, ze te budou vyvolavat aby to zavazadlo s tebou prohledli a nebo dokonce v horsim pripade ti to otevrou a prohlidnou sami (zazil jsem oboji) ..

veskere veci jako (hlinikove) lahve (na palivo - pokud mas plastovou, tak to asi nevadi), baterky (nahradni baterky do fotaku), kosmetika , plastelina pro deti a jine proste patri do prirucniho zavazadla, pokud nechces zazit nejakej opruz
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Hafi » čtv úno 9, 2023 11:20

projel jsem s benzinakem dost cest, za prve se mi nechtelo shanet na miste spravne bomby, za druhe to vyslo vyrazne levneji. Smrad z benzinu je, ale po meisici na horach uz se to ztrati. A pri trose snahy neni problem to udrzet jakztakz v rozumne mire.
Vzdy jsem vozil flasky v odbavenem zavazadle a vzdy otevrene. A nikdy to nebyl problem ani s mírným benzinovym oderem (zvlaste cesty zpet, doma jsem to vymyl poradne)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod ntz » čtv úno 9, 2023 13:15

@hafi ... da se, o tom zadna ... ja "pouze a jen" s benzinakem fungoval minimalne 2-3 roky, nez me to zacalo stvat .. A to jsem benzinak vozil defakto nejvic ve sve "kuchynske bedynce" .. benzinak v batohu jsem mival vyjimecne (abych se priznal, tak pokud si vzpominam, tak jsem benzinak mel tak 2x-3x na hrebenovce nekde na ukrajine a v rumunsku - chozeni s batohem jsem povazoval za zlo a chodil jsem pouze jednou rocne na nas annual trek) .. A znam spoustu lidi, co na benzinak nedaj dopustit ani po 20 letech ...

absolutne uznavam, ze na trek po pakistanu je lepsi benzinak nez shanet bombicky .. pokud se ale poletim projit s baglem na island (nebo do jine "civilizovane" zeme), tak mi benzinak pripada trosku predimenzovanej, navic pokud bych ho mel nosit nekolik dnu v baglu ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Dudko » pát úno 10, 2023 10:27

ntz píše:
veskere veci jako (hlinikove) lahve (na palivo - pokud mas plastovou, tak to asi nevadi), baterky (nahradni baterky do fotaku), kosmetika , plastelina pro deti a jine proste patri do prirucniho zavazadla, pokud nechces zazit nejakej opruz


A ešte by ma zaujímalo, s varičom v odbavenom nemajú problém? Niekde som videl diskusiu, že v príručnom variče nemajú radi, ale to bola 14 rokov stará záležitosť.
Prípadne má zmysel sa takéto niečo napríklad spýtať priamo aerolinky, dúfať, že sa vyjadria, vytlačiť si to a pri prípadnej kontrole to použiť ako argument?
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Bruca » pát úno 10, 2023 12:45

Tak na letišti tě kontroluj zaměstnanci aerolinky, ale zaměstnanci letiště. Takže aerolinka ti může napsat cokoliv, ale bude ti to prd platné.
Vařič bych dal spíš do odbaveneho, i když v prirucnim už jsem malý plynový taky vezl a prošel jsem.

Zato bylo někde napsané, že zavřenou plechovku s pitím můžeš a španělské pivko mi neprošlo a zabavili mi ho, šmejdi :-D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod ntz » pát úno 10, 2023 13:26

varic bych nechal v odbavenem ... do prirucniho zavazadla ale dej vsechny veci do kterejch neni videt (jako napr. plechova krabicka, nebo hlinikova lahev, termoska, veskera kosmetika a lahvicky s nejakejma sminkama - zazil jsem to asi 100x s moji zenou, uplne nepoucitelna, fakt tragedie, my ale meli v poslednich letech vzdy sebbou jedno a nebo vice malejch deti, takze na nas byli vzdy shovivavi ...)

loni me vyvolavali a musel jsem rozbalovat bagl omotanej celej folii kvuli ctyrem nahradnim baterkam do fotaku, ktery jsem mel v baglu ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Bruca » pát úno 10, 2023 19:49

Ntz - no vidíš, a mé prošla poloprazdna 200g kartuše v odbavenem při letu z Malty :D

Ale nechal jsem ji nahoře, spíš jsem počítal, že o ní přijdu. A nic :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 21:12

ntz píše:do prirucniho zavazadla ... veskera kosmetika a lahvicky s nejakejma sminkama - zazil jsem to asi 100x s moji zenou, uplne nepoucitelna

Moment, to vam jako rozbalovali odbaveny batoh kvuli nejake kosmetice? :shock: Tyhle veci vozim v odbavovanem zavazadle bezne i na zaoceanskych letech a nikdy mne ani nenapadlo, ze by mohl byt problem. Sprchovy sampon, vodu po holeni... to je naopak problem v prirucnim, protoze tam mas limit 100 ml nebo tak nejak.

A pri navratech z Italie mivam v batohu tak dve flasky vina, taky s tim nikdy nebyl problem. Snazim se je teda dobre zabalit, aby je nerozbili, to by problem byl (cervene...).

Bruca píše: mé prošla poloprazdna 200g kartuše v odbavenem při letu z Malty

#-o pral bych ti za to dostat poradny flastr. Vazne, aby te to naucilo, ze se takove veci nedelaji. Kdyz uz nemas pud sebezachovy sam, tak aspon nemusis ohrozovat ostatni spolucestujici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Bruca » pát úno 10, 2023 21:42

Mike - tak pořád to bylo lepší, než když jsme letěli do Skotska a někdo tam měl v batohu flašku slivky. Žel nepřežila. Ale naše batohy byly pod tím, takže nám pěkně všechno smrdělo.

Neboj, znovu už to neudělám. Kvůli tomu jsem ostatně pořídil benzinacek :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » pát úno 10, 2023 21:43

Slivka smrdi, ale nevybuchne. To spis, ze ji byla skoda.

Fajn, to jsem rad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod ntz » pát úno 10, 2023 23:42

mike píše:Moment, to vam jako rozbalovali odbaveny batoh kvuli nejake kosmetice? :shock


nevim, co vozis ty, moje zena ale ma kosmetickou tasticky 20x30cm a v ni tech lahvicek a flakonu strasne moc .. a ano, zazil jsem to mockrat (mam skoro chut rict, ze to bylo pokazdy a nebyl bych daleko od pravdy) .. ja osobne naprosto pro jistotu beru vsechny tyhle potencionalne otazky vyvolavajici veci do prirucniho zavazadla ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Etheric » sob úno 11, 2023 5:02

Ad bezpečnost: jak velká pecka je když bouchne poloprázdná 200g kartuše, viděl jste to někdo?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Bruca » sob úno 11, 2023 8:52

Etheric - házeli jsme skoro prázdné 200g kartuše do horkého popela. Docela pěkná raketa z toho byla, to jo. A super stojanek na tužky

Na druhou stranu si nemyslím, že je tam riziko výbuchu, to už by tam něco muselo hořet, aby tam byl tak velký tlak. To, že by se propichla a vysycela ven, to už možná riziko je, ale to je i chlast v batohu
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod mike » sob úno 11, 2023 15:19

Riziko je IMO v tom, ze kartuse vysyci, plyn vytvori v zavazadlovem prostoru traskavou smes se vzduchem a pak staci jiskra a letadlo to otevre jako konzervu sardinek. Na vyfuceni staci vadny ventil, ktery se projevi pri poklesu tlaku po nastoupani. A ne, tohle u chlastu nehrozi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Hafi » sob úno 11, 2023 16:52

Etheric píše:Ad bezpečnost: jak velká pecka je když bouchne poloprázdná 200g kartuše, viděl jste to někdo?

viděl jsem stan po tom, co v něm chalan začal vařit večeři na kartuši, která v něm celý den byla na sluníčku. Zbyly tyčky s cáry látky a ohořelý chalan.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod Dudko » pon úno 13, 2023 7:33

Ono možno jedna malá karťuša škody moc nenarobí, ale jednak to môže poškodiť ostatné batožiny a hlavne keby to tak spravilo 10 ľudí tak to už môže byť vážny problém v prípade nejakej poruchy. Šanca síce veľmi nízka až takmer nulová, a tie bezpečnostné opatrenia na letiskách sú, povedzme si úprimne niekedy až prehnané a niektoré nezmyselné.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Plynové kartuše, palivové lahve, spreje a baterie v leta

Příspěvekod bonatius » úte úno 21, 2023 17:03

Ahojte,

chem sa spytat ci nemate skusenosti s prepravou tekuteho liehu do varica v lietadle. Mozem ho mat v odbavenom zavazadle, ktore ide do podpalubia?
Alebo je to zakazane ako pri plynovej bombne?
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování