Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod wenna » čtv črc 31, 2008 18:44

Tohle je můj první příspěvek i téma na OF, takže ahoj všicí :)

a teď už k dotazu:

Mohl by mi někdo poradit co vše se musí zařídit před odjezdem do zahraničí? Mám na mysli odhlašování z úřadů apod. tady v ČR. Celkem se bojím aby sme na něco nezapomněli :((
Máme v plánu cestovat dlouhodoběji cca rok.
zatím nic :-)
wenna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 31, 2008 18:25
Bydliště: Plzeň, Horní Kozolupy

Příspěvekod pripluv » čtv črc 31, 2008 18:45

co mne teď tak napadá, tak nezapomeň pořešit pojištění, nebo to tu budeš platit i v nepřítomnosti. Mám na mysli takový to povinný, nebo jak to je.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod wenna » čtv črc 31, 2008 19:41

díky za odpověď
takže sociální a zdravotní.....něco o tom už vim, ale vše jen z doslechu a nejsem si právě jist, jestli je to všechno :( .....snad kdyby existovala na netu stránka www.covsechnozariditpredodletem.cz :lol:
zatím nic :-)
wenna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 31, 2008 18:25
Bydliště: Plzeň, Horní Kozolupy

Příspěvekod sobb » čtv črc 31, 2008 19:59

wenna: vítej na fóru :)

záleží, s jakými úřady máš co do činění, mně stačilo pouze odhlásit zdravotní (pozor - musíš být průkazně pojištěn v zahraničí), pokud máš živnosťák, tak si přeruš živnost (jde to myslím na 2 roky)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sobb » čtv črc 31, 2008 20:01

jo, a nezapomeň někomu dát plnou moc ... na řešení různých nečekaných situací se to docela hodí ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod djx1 » čtv črc 31, 2008 20:02

Toz zdravim a vitej.

Musis se odhlasit od zdravotni pojistovny. To udelas tak, ze tam zajdes a vyplnis nejaky lejstro. Zenske reknes, ze odjizdis na delsi dobu do zahranici. A ona hned na to bude chtit, abys ji dolozil, ze budes behem te doby pojisten. A to bud:
1.pokavad jedes ven pracovat, tak bude chtit pracovni smlouvu a po prijezdu formular E104. Na nekterych pobockach staci jen pracovni smlouva (zalezi na vyzralosti a schopnosti ourednice).
2. Pokavad budes jen cestovat a nebudes pracovat (nebudes vydelavat), tak se musis na celou tu dobu pojistit komercne. To znamena, ze si musis sjednat klasicke cestovni pojisteni do zahranici.

Z pojistovny te odhlasi jen pod podminkou, ze budes minimalne pul roku za hranicema. To znamena, ze se sest mesicu nesmis vratit do CR. Pokavad se behem toho pul roku vratis a prihlasis se na pojistovnu, budes doplacet pojisteni za ty mesice, kdy jsi byl venku. Samozrejme, ze muzes prijet do CR "na cerno", ale pokavad se ti neco stane, tak budes asi trosku penalizovan.
Pokavad prijedes po tech sesti mesicich (a pozdeji), zajdes opet na pojistovnu a prihlasis se. A prilozis doklad o tom, ze jsi po celou tu dobu byl pojisten.

Pak zalezi na te ourednici na pojistovne. Dost lidi s nima ma potize, protoze ourednice o tom vi prd. A to jsme v EU uz pekne dlouho. Ja mam nastesti na pojistovne uzasnou pani. Sama mi radila. Kdyz jedu ven za praci (jako treba ted), tak za ni zajdu, odhlasim se a domluvime se, ze ji poslu pracovni smlouvu. Po prijezdu jen dolozim ukonceni pracovniho pomeru. Ji staci jen papir od zamestnavatele. Nekterejm babam ne:-(

Socialni pojisteni... Jses automaticky odhlasen po ukonceni pracovniho pomeru v CR (pripadne, kdyz skoncis skolu). Socialni si platit nemusis. Nikdo te za to penalizovat nebude.

Toz to je tak vse, co vim o pojisteni. Dost jsem to studoval, protoze spousta lidi, co pracuje v UK, s tim ma potize. Ceske ourednice (a asi i pojistovny) na to nejak nejsou pripravene.
Vic najdes tady
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod djx1 » čtv črc 31, 2008 20:07

Jeste jsem si vzpomel...plnou moc na poste. Me prislo dost doporucenych kravovin, ale tak nejak se to vzdy vratilo. A pak mi volaliii a co ze se dejee a kam to maj poslat....votrava. Ted ma plnou moc mamka a kdyz je treba, daj ji tusim skoro vse:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod wenna » pát srp 1, 2008 14:10

to all: tak koukam, že toho je opravdu víc co se musí zařídit, no a pak jsou věci který je dobrý si zařídit, jako ta plná moc. Díky za rady a za přivítání :) dlouho sem na of chodil jen "očumovat", ale být členem to je jiná káva *
zatím nic :-)
wenna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 31, 2008 18:25
Bydliště: Plzeň, Horní Kozolupy

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod wenna » stř říj 15, 2008 6:53

Tak po nějaký době vykopávam tohle téma dalším dotazem.
Zajímalo by mě od koho se nejčastěji necháváte pojistit, případně jakou pojišťovnu by ste doporučovali. Zkoušel sem hledat, ale nabízený služby pojišťoven mi přijdou tak nějak stejný.
Naposledy upravil wenna dne stř říj 15, 2008 10:08, celkově upraveno 1
zatím nic :-)
wenna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 31, 2008 18:25
Bydliště: Plzeň, Horní Kozolupy

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod Rujir » stř říj 15, 2008 7:52

wenna píše:Tak po nějaký době vykopávam tohle téma dalším dotazem.
Zajímalo by mě od koho se nejčastěji necháváte pojistit, případně jakou pojišťovnu by ste doporučovali. Zkoušel sem hledat, ale nabízený služby pojišťoven mi přujdou tak nějak stejný.


No OEAV, neee? :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod poldík » stř říj 15, 2008 7:55

OEAV forever :wink: :supz:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod conny » stř říj 15, 2008 8:49

Nema OEAV nejaky limit na dlzku pobytu v zahranici?
inak neviem ako je to tu, ale na slovensku musim podat danove priznanie z celosvetovych prijmov (pracujem v CR), aj ked by tam mali byt same nuly. tak sa na to radsej popytaj.

na slovaci sa posta da doposielat na nejake ine miesto a dat nejakej osobe zmocnenie na preberanie zasielok. pakaren je s uradnymi zasielkami do vlastnych ruk, to sa na slovensku ani uspokojivo vyriesit neda - mozno ste tuna uz trochu pokrokovejsi.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod pripluv » stř říj 15, 2008 9:16

6 týdnů
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

uff uff

Příspěvekod wenna » stř říj 15, 2008 10:15

no tak my budem potřebovat pojištění na rok, snad ani ještě nevíme jestli máme přidat rizikový sporty. Po skalách nelezem, spíš jen po pěšinách, ale chystáme se na zéland a tam to chceme trošku "prošmejdit!, takže je velká pravděpodobnost, že se dostaneme do vyšších nadmořských výšek.
zatím nic :-)
wenna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 31, 2008 18:25
Bydliště: Plzeň, Horní Kozolupy

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod Gav » stř říj 15, 2008 11:10

pripluv píše:6 týdnů

Jak je to presne s tim limitem?Po 6ti tydnech se musis navratit do CR nebo staci "prerusit" cestu (co to pravnicky je??)

Napadlo me toto (berme v uvahu, ze mam OEAV a ISIC) - OEAV 6 tydnu, ISIC 30dni v kuse; muzu udelat nasledujici? -> vyjedu nekam na 5tydnu (OEAV), pak si reknu ze ted uz se nepojistuji OEAV ale ISICEM (30dni), po uplynuti 25ti dni si reknu ze se pojistuji OEAV atd. atd. porad dokola :)

Mam v planu trochu hodne cestovat po svete a takhle bych mel pojisteni za par supu v pausalu na porad :)
Gav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned kvě 8, 2005 19:04

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod Rujir » stř říj 15, 2008 11:35

Gav píše:Napadlo me toto (berme v uvahu, ze mam OEAV a ISIC) - OEAV 6 tydnu, ISIC 30dni v kuse; muzu udelat nasledujici? -> vyjedu nekam na 5tydnu (OEAV), pak si reknu ze ted uz se nepojistuji OEAV ale ISICEM (30dni), po uplynuti 25ti dni si reknu ze se pojistuji OEAV atd. atd. porad dokola :)


Poistenie resp. cesta sa rata od dna kedy si opustil rodnu vlast a ziadne kombinacie samozrejme nie su mozne. To by si si uz rovno mohol povedat "prvy mesiac riskujem a nie som poisteny a poistku si zacnem ratat az od druheho". :wink: Jedine, co si nie som isty, je ako sa rata dlzka pobytu - ci na uzemie jedneho statu, alebo proste az do navratu do rodnej krajiny. Asi to druhe.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod Vont » stř říj 15, 2008 11:39

Gav píše:..napadlo me toto (berme v uvahu, ze mam OEAV a ISIC) - OEAV 6 tydnu, ISIC 30dni v kuse; muzu udelat nasledujici? -> vyjedu nekam na 5tydnu (OEAV), pak si reknu ze ted uz se nepojistuji OEAV ale ISICEM (30dni), po uplynuti 25ti dni si reknu ze se pojistuji OEAV atd. atd. porad dokola :)


:D tak jsem se dlouho nezasmal..
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod Gav » stř říj 15, 2008 11:41

Vont píše:
Gav píše:..napadlo me toto (berme v uvahu, ze mam OEAV a ISIC) - OEAV 6 tydnu, ISIC 30dni v kuse; muzu udelat nasledujici? -> vyjedu nekam na 5tydnu (OEAV), pak si reknu ze ted uz se nepojistuji OEAV ale ISICEM (30dni), po uplynuti 25ti dni si reknu ze se pojistuji OEAV atd. atd. porad dokola :)


:D tak jsem se dlouho nezasmal..

No, ale musis uznat, ze by to bylo fakt dobry, moc dobry :)

Edit : Jak se prokazuje teda preruseni cesty a navrat do vlasti? IE 6 tydnu v cizine, pak dostopuju na Zeleznou rudu, na benzince si koupim snickersku (mam ucet; doklad ze sem tu byl) a uz si to zase stopem krosim na 6 tydnu pryc?
Gav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned kvě 8, 2005 19:04

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod Jan » stř říj 15, 2008 22:11

Ja sa poisťujem obyčajne cez slovenský Allianz (popri OEAV, ktoré mám stále) a ten má maximálnu dĺžku pobytu 90 dní. Ale umožňuje Ti uzavrieť ďalšiu poistku cez internet alebo prostredníctvom inej osoby, len to musíš urobiť viac ako šesť dní pred začiatkom platnosti poistenia, ktorý chceš. Takže si to len postrážiš a včas si uzatvoriš ďalšiu poistku.

Ale je to len teória, v praxi som tak dlho preč nebol.

OEAV má limit 6 týždňov, čo sa samozrejme ťažko kontroluje v rámci EÚ, ale pri ceste mimo EÚ je to kontrolovateľné. Pokiaľ viem, existujú však na toto iné poistenia, len neviem, či je to pripoistenie k OEAV alebo niečo úplne iné. Ale určite to existuje.

Ja keď idem mimo EÚ tak si vždy postrážim, aby mi dali do pasu pečiatku, aby som náhodou nemusel dokazovať, že som mimo Slovenska menej ako je daný limit ...
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod conny » čtv říj 16, 2008 11:00

ja by som v pripade zdravotnej poistky moc nespekulovala, zasla na poistovnu, vsetko im pekne vysvetlila ako to realne bude a nechala si spravit poistku, kde budu tieto podmienky presne uvedene na papieri. tak mam akutaku istotu, ze poistka nie je formalita dobra akurat na to, aby som mala pokojny spanok (teda az po prvu poistnu udalost), ale ze ked sa nieco zomelie, niekto sa o mna postara.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: uff uff

Příspěvekod sobb » pát říj 24, 2008 7:44

wenna píše:no tak my budem potřebovat pojištění na rok, snad ani ještě nevíme jestli máme přidat rizikový sporty. Po skalách nelezem, spíš jen po pěšinách, ale chystáme se na zéland a tam to chceme trošku "prošmejdit!, takže je velká pravděpodobnost, že se dostaneme do vyšších nadmořských výšek.


Zkus prozkoumat produkty pojišťoven nabízející dlouhodobé pojištění, platit rok denním paušálem by bylo dost drahý .... my byli pojištěni přes ČSOB a ČS: ke kartě pojištění na až půl roku nepřetržitého pobytu za hranicemi a ČS měla pojištění Kolumbus tuším dokonce na výjezd trvající rok. Od tý doby se dost změnilo, tak zkus pohledat, kdo co nabízí.

Jo, a u Kiwíku zas tak vysoký kopce nejsou - pokud se teda nehodláte škrábat na Cooka a spol. anebo provozovat nějáké ptákoviny.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod wenna » pát říj 24, 2008 11:18

tu kombinaci pojištění u karty + pojištění zbytku pobytu zvažujeme, resp. je v ušim výběru :)
jinak rizikový příplatek sme už zamítli....šplhat nebudem a ptákovinovat snad taky ne :)
zatím nic :-)
wenna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv črc 31, 2008 18:25
Bydliště: Plzeň, Horní Kozolupy

Re: Co vše zařídit před odjezdem/odletem?

Příspěvekod sobb » pát říj 24, 2008 11:26

se teď koukám na ČS a ten jejich Kolumbus, píšou že: možnost sjednání pojištění pro výjezdy s trváním až 366 dnů, tak se tam zkus poptat, možná to stále platí
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28


Zpět na Pokec o cestování