Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod pripluv » sob srp 1, 2009 13:23

bus i vlak v pohode, dlouho neotravuji, bo linka musi valit dal :mrgreen:
k cechovi v pohode (kdyz jsme se vraceli, tak z nas slovaci meli takovou radost, ze jim nevadilo ani sedm flasek vodky na hlavu a ukrajince lustrovali jak svina).

obecne, slovenskoukrajinska hranice v pohode s obema stranama, ukrajinskoruska znatelne horsi!

("ukazte mi vizum!"
"ale my s vami nemame vizovy styk."
"tady rozhoduju ja!")
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod OS » sob srp 15, 2009 12:59

Celníci většinou v pohodě, sice se tváří důležitě, trvá jim to, ale pustili nás vždycky (dvakrát autem, jednou na kole). Místní doporučují vložit do pasu cca 5 hřiven (na ukrajinsko-rumunské hranici v Solotvinu jsme dokonce viděli předávání peněz z ruky do ruky), což jsme ale nedělali. V Užhorodu (cestou zpět) nás tak celník poté, co dvakrát pasy pečlivě prolistoval, poslal do haly nad montážní jámu, kde nám podřízení udělali komplet šťáru (auto i batohy). Mimo ty dvě hodiny zdržení ale bez problému, nic jsme neplatili. Ve zmíněném Solotvinu bylo jednomu kolegovi blbě a když byl na čáře celníkem vyzván, aby opustil vozidlo, tak to nevydržel a začal zdrhat od budky rumunským směrem, aby po dosažení trávníku poklekl a hodil šavli. Tak to už jsem vážně myslel, že máme problém...:-) Sice teda nevěřícně hleděli, ale skoro hned nás pustili a dokonce jsme od nich pro kolegu dostali petku vody.

Jinak ve vnitrozemí Podkarpatska brácha jako řidič přehlídl policejní kontrolu (byli ve vesnici po levé straně), takže jsme se k nim asi sto metrů museli vracet (po mém upozornění). I když jeden z nich sice už pomalu startoval auto, tak nakonec jen zkontrolovali pasy a po pár běžných otázkách (kam jedete a odkud, co vezete) nás nechali jet a nic nechtěli.

Takže celkově zatím spíš pozitivní zkušenosti...
OS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 14, 2008 20:11
Bydliště: Jankovice/Praha

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod masteredu » pon srp 31, 2009 12:53

A radostna sprava pre slovakov, danube wings zacne lietat aj na trase bratislava kyjev, co si myslim, ze je celkom zaujimave
Svet je veľký a jeden život nestačí na to, aby sme všetko videli :(
Jazyková škola
masteredu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon srp 31, 2009 12:20

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod Fak » stř zář 9, 2009 14:29

Kamarádi se nedavno vratili ze Zakarpati, takze kdo chce shlednout nejake fotky, ma moznost na nasich strankach zde ve fotogalerii:
http://www.ursus.cz/fotoalbum/rok_2009/rok_2009.html
Konkretni tipy na vylet, konkretne na poloniny Svidovec a Boržava zde:
http://www.ursus.cz/tipy_na_vylet/turistika.html

a zde nejake mapy oblasti:
http://www.ursus.cz/fotoalbum/rok_2009/ ... /mapy.html
Fak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon srp 31, 2009 12:18
Bydliště: Vigantice

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod petrz » čtv kvě 6, 2010 12:56

pripluv píše:bus i vlak v pohode, dlouho neotravuji, bo linka musi valit dal :mrgreen:
k cechovi v pohode (kdyz jsme se vraceli, tak z nas slovaci meli takovou radost, ze jim nevadilo ani sedm flasek vodky na hlavu a ukrajince lustrovali jak svina).

Loni při cestě na Ukrajinu autem nás stál přejezd hranic 30USD, na cestě zpět ukrajinci v pohodě, slovák jen zjistil že jsme češi, tak okamžitě s autem na halu a všechno vyskládat, prohlédnout, jestli nevezem o deci vodky nebo krabičku cigaret víc než je povoleno. Naopak ukrajince pouštěli víceméně bez problémů.
petrz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 6, 2010 12:44

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod petrz » čtv kvě 6, 2010 13:01

OS píše:Místní doporučují vložit do pasu cca 5 hřiven (na ukrajinsko-rumunské hranici v Solotvinu jsme dokonce viděli předávání peněz z ruky do ruky), což jsme ale nedělali.

No podle reakcí celníků bych řekl že 5 hřiven je už dost málo. Já jsem platil při přejezdu v rámci jedné kontroly 2 lidem, jednomu jsem dal 20 USD, to bylo v pořádku, druhému jsem dal jen 10 USD a ten se tvářil dost nepříjemně. Jinak předání probíhalo opravdu z ruky do ruky, ten celník si o to zcela bez problémů řekl.
petrz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv kvě 6, 2010 12:44

Re: Ukrajina - pro zájemce o informace

Příspěvekod neon » pát srp 6, 2010 17:30

Mel bych dotaz, jestli se tu nekdo z vas toulal mimo hory, treba v povodi Dněpru, kolem Dněprovské (Kachovské přehrady).
Já takhle minulý rok četl zápisky jednoho bajkera, nadšeného ornitologa, který to tam prokřížoval na kole - vyznělo to v jeho podání šíleně romanticky - spal vždycky v nějakém místním "penzionu", kde mu panimáma vyprala, vyžehlila, nakrmila a to celé s noclehem za pár hřiven.
Přemýšlím nad tou lokalitou, ale kdybych tam byl bez kola, jestli by to mělo vůbec nějaký smysl - jestli nejsem hodně ve svých zidealizovaných představách o tom jak to bude dobrodružné.

Může to být celé tak zajímavá zkušenost, i když bych cestoval vlakem, tu a tam vysedl, prošel se po blízkem okolí, přenocoval a posunul se vlakem zase dál podél Dněpru?
neon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: úte úno 26, 2008 7:37

Podkarpatská Rus - Hoverla - květen 2013

Příspěvekod zdend » úte dub 9, 2013 15:27

Na květnové svátky 2013 plánuji výlet na Podkarpatskou Rus. Chceme jet vlakem Šíravou do Michalovců (cca 10:00h) a odtud busem do Užhorodu (cca 16:00h).
Moje dotazy:
1) Dá se počítat s dopravou busem dále do Rachiva (Jasini) ještě tento den - tzn. pracovní den z Užhorodu navečer?
2) Směnárnu řešit v Užhorodě nebo v Rachivu nebo je to jedno?
3) Vzhledem k dlouhé zimě předpokládám v horách hodně sněhu - nemáte někdo s květnem na Hoverle zkušenosti?
4) Chceme jít z Lugu na Pop Ivan a po hřebeni přes Hoverlu na Petros a odtud dolů do Jasini. Je to zvládnutelné za 3 dny (2 bivaky)?
5) Stanování v těchto horách je povolené/zakázané? Jak zde funguje stráž přírody?
Předem děkuji za Vaše odpovědi.

EDIT by mod: sloučeno s vhodným vláknem
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod Robur » úte dub 9, 2013 16:46

Ahoj Zdendo :wink:
1) s tím bych moc nepočítal, zvláště takhle navečer, je to přes 200 km a pochybuju, že tam jede přímý bus :((
2) rači hned v Užhorodě, jestli do Rachivu dorazíš večer, tak nevyměníš nic
3) sněhu tam bude po krk, bacha na lavinová pole (na mapě jsou označená)
4) pro normálního smrtelníka to v těchto podmínkách za 3 dny podle mně reálné není, ale kyborg tvého typu by to mohl zvládnout (teda na skialpech, na sněžnicích pochybuju :-k )
5) stanování/bivakování je v pohodě. Někde jsou v přístupových dolinách závory s budkou, kde se platí symbolický vstup do národního parku, ale touhle dobou tam nikdo nebude. Na hřebenu v pohodě.

a to všechno píšu komplet podruhé, bo mi to mezitím kerysi mod přesunul a všecko zmizelo ](*,) :axe:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod pavproch » úte dub 9, 2013 16:53

to sem byl já.... sorry, si měl dát vědět předem, že píšeš.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod Robur » úte dub 9, 2013 16:58

v klidu, tak nějak chápu, že uklízet se musí, akorát se to tak blbě sešlo
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod zdend » úte dub 9, 2013 17:09

Robure díky za odpovědi! Toho sněhu se taky bojím, asi toho tam bude ještě mraky. Skialpy ne, asi půjdeme na sněžnicích. Ty tři dny byl jen dotaz, času bysme měli mít hodně, takže když to půjdeme 5 dní, nic se neděje. Taky může přijít na řadu "optimalizace" trasy :-)
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod typek007 » úte dub 23, 2013 9:12

Zdar, prosim vás nemá tady někdo zkušenosti s přechodem Medyka - Shehyni (PL-UA)?? + Bych potřeboval vědět jak probíhá kontrola směrem na Ukrajinu a jak zpět z Ukrajiny. Je nějaká šance, že by nám rozebírali auto směrem na Ukrajinu (myslím tím, kanál - prohlížet motor, podvozek a ja nevím co všecko). Obecně jsem pochopil, že tyhle prasárny dělají jen poláci/slováci při cestě zpět a při cestě na Ukrajinu jen kontrolují pasy a max batohy atd. Dík moc mi pomůžete. Jedu teď o víkendu do Lvova
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod typek007 » pon dub 29, 2013 15:13

Tak sice mi nikdo neodpověděl, ale když už jsem se vrátil, tak se podělím o zážitky z hranic. Snad to někomu v budoucnu pomůže.
Jeli jsme do Lvova na víkend a na hranicích jsme byli kolem poledne v sobotu. Hraniční přechod Korczova - Krakovets. Průjezd směrem do Ukrajiny nám trval něco přes 3,5 h s tím, že prohlídka byla jen otevřít kufr a ani se nedívali do batohů. Plus samozřejmě zdržovačka s pasy a takové. Zpět jsme byli na hranicích v 8 večer v neděli. Bez fronty, průjezd za 50 minut, zeptali se co vezem. Ukrajinec se podíval do batohu, viděl 3 litry vodky + jednu malou (mohli jsme vézt jen 3 litry = byli jsme 3). zasmál se, že máme malou vodku na cestu, mávl rukou a dobre. Pak ještě pod palubkou a dveře projel. Viděl cigarety, ale nějak nepočítal kolik jich máme, bylo mu to celkem jedno. Poláci na to srali ještě víc (což se dost divím), koukli do kufru a to je vše. Celkově mě ten průjezd cestou zpět dost překvapil, čekal jsem kontroly důkladnější a větší frontu.
Uživatelský avatar
typek007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv bře 10, 2011 23:30
Bydliště: Ostrava (Ludgeřovice)

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod spawnik » úte kvě 14, 2013 7:55

Dobrý den,
v červnu chystáme trek z Rachova po polonině Svidovec až do Koločavi. Rád bych se zeptal zda na polonině jsou nějaké ověřené prameny, či jak je to s vodou. A jaké je možné očekávané počasí? Druhá čás otázky je jak je velký problém se dostat z Koločavy do Užhorodu. Někde jsem se dočetl že by měl jezdit každý den v 5:00, ale nevím jak moc se na tento údaj spolehnout.
spawnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 13, 2009 15:41

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod Lipon » úte kvě 14, 2013 11:35

voda - při nástupu na poloninu nabrat někde pod hřebenem
doprava - lepší dojet do Chustu (nejbližší větší město), odtamtud toho jezdí podstatně víc, vč. mikrobusů (maršrutky) - je to na hlavním tahu na Mukačevo a Užhorod
Naposledy upravil šíp dne úte kvě 14, 2013 12:19, celkově upraveno 1
Důvod: Zrušena zbytečná citace. Je jasné, že reaguješ na předchozí příspěvek. šipka
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Report z květnového výletu na Hoverlu a okolí

Příspěvekod zdend » stř kvě 22, 2013 14:23

Mezi květnovými svátky jsme byli ve dvou na Podkarpatské Rusi. Dali jsme Hoverlu a Petros, zažili hodně slušnou bouřku přímo pod Hoverlou, úprk z hřebene a pak krásné výlety v okolí Jasině. Moc se nám líbilo. Postřehy jsem zapsal, vyfotil a natočil:
http://blog.zdenda.net/podkarpatska-rus/
Klidně se ptejte na cokoliv.
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Re: Ukrajina - žádost o aktuální informace 2013

Příspěvekod spawnik » čtv čer 13, 2013 9:14

Díky za info, ještě bych měl jeden dotaz, dá se z Ust - Čorne, dojet autobusem, maršutkou, nebo taxikem do Koločavy?

Díky
JArda
spawnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 13, 2009 15:41

Re: Report z květnového výletu na Hoverlu a okolí

Příspěvekod Rogan » stř úno 5, 2014 22:21

zdend píše:Mezi květnovými svátky jsme byli ve dvou na Podkarpatské Rusi. Dali jsme Hoverlu a Petros, zažili hodně slušnou bouřku přímo pod Hoverlou, úprk z hřebene a pak krásné výlety v okolí Jasině. Moc se nám líbilo. Postřehy jsem zapsal, vyfotil a natočil:
http://blog.zdenda.net/podkarpatska-rus/
Klidně se ptejte na cokoliv.


Ahoj,

Viděl jsem tvé video, prostě úžasné, jen škoda té bouřky. Máme v plánu se tam podívat tento rok. Chtěl jsem se jen zeptat; jak to tam je teďka s vízama ? Četl jsem na foru informace starší "pár" let, tak se raději pooptám, změnilo se něco od bezvízového stavu?

A ještě otázka pro všechny prosím; Které období je podle Vás na náštěvu tohoto kraje nejvhodnější v poměru provoz turistů/počasí.

Díky, Zdar a sílu ! :)
Uživatelský avatar
Rogan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte úno 4, 2014 20:38

Re: Report z květnového výletu na Hoverlu a okolí

Příspěvekod zdend » úte dub 8, 2014 21:16

Rogan píše:jak to tam je teďka s vízama ? Četl jsem na foru informace starší "pár" let, tak se raději pooptám, změnilo se něco od bezvízového stavu?
A ještě otázka pro všechny prosím; Které období je podle Vás na náštěvu tohoto kraje nejvhodnější v poměru provoz turistů/počasí.
Díky, Zdar a sílu ! :)


Ahoj!
To mě těší, že se video líbilo. Co se týče víz, tak s UK máme stále bezvízový styk. Podkarpatská Rus by měla být i nyní bezpečnostně v pohodě, neklid je zatím jen na východě UK a na Krymu. Sám se na Podkarpatskou Rus chystám opět v květnu. Ideální čas k návštěvě - nevím, já tam byl zatím jen jednou a to v květnu. Turistů málo, takže to nám moc vyhovovalo. Ale např. mezi Petrosem a Hoverlou bylo v lese dost sněhu. To by letos asi hrozit nemělo. Co jsem slyšel, tak v červenci-srpnu je na Hoverle Váslavák (ale ten jsme tam vlastně měli i my), ale dál po hřebeni Černé hory zase tak moc lidí prý nechodí...
http://www.zdenda.net...moje cestopisy, fotky, videa
zdend
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: stř čer 13, 2007 23:32

Předchozí

Zpět na Pokec o cestování