Spaní beze stanu - dotazy

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod viňa » ned bře 30, 2008 19:32

Jo a teď jsem objevil nejspíš něco jako celtu ale netuším, píšou o tom jako o textilní plachtě více tady
michal
Uživatelský avatar
viňa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 898
Registrován: ned říj 28, 2007 20:44
Bydliště: Rudná

Příspěvekod pripluv » ned bře 30, 2008 19:33

Před mnoha a mnoha lety na skautské výpravě jsme měli vyrazit po proudu potoka a my vyrazili proti :)
Po půlnoci nás našli policajti (to jsme teda flegmaticky postavili stan a zrovna si vařili na ohni cosi). Bylo nám v průměru jedenáct let :mrgreen: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » ned bře 30, 2008 19:34

viňa píše:...netuším, píšou o tom jako o textilní plachtě...


To je to čemu říkám autoplachta a vozil jsem to několik let. Ve výprodeji jsem koupil za cca 50 Kč.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vilík » ned bře 30, 2008 19:35

Kamosi takhle zabloudili a byli do tabora dopraven MPikama... Si to namirili primo pres VVP...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod viňa » ned bře 30, 2008 20:15

To kamarád si vyšel z tábora asi v devět večer do vedlejší vesnice a taky ho chytli policajti :mrgreen:
michal
Uživatelský avatar
viňa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 898
Registrován: ned říj 28, 2007 20:44
Bydliště: Rudná

mapy

Příspěvekod Indy » úte dub 1, 2008 16:10

na spravnych mapach jsou i ty tezarske cesty...
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod neon » stř čer 11, 2008 17:43

Prosimvas, mam opet jeden super amatersky dotaz.
Ale jak resite komary a dalsi litajici, lezouci havet pri spani pod sirakem?
Nedokazu poradne spat, kdyz slysim neustale komary litat kolem ksichtu a v tomhle vedru nejde mit hlavu neustale ve spacaku.
Dekuju za tipy

Jo a taky.. jak je to akutni se zakazem prespavani v narodnich parcich v CR?
Muzu to riskovat, nebo to maji nejak dobre podchycene, napr. vrtulnik s termovizi?
neon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: úte úno 26, 2008 7:37

Příspěvekod papun » stř čer 11, 2008 17:47

No tak obecne sem to kdysi resil repelentem. Ono si jim smrdel a tim padem ani nemeli tendenci kolem tebe bzucet. Ale je to individualni. Taky se rika, ze pomaha kour (rekneme ohniste) ale to je zase uz taky komplikovanejsi.

Prespavani v parku - termovize to 100% ne. Jinak nevim jak moc si to u nas hlidaji.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod uplne jinej martin » stř čer 11, 2008 18:33

neon píše:Prosimvas, mam opet jeden super amatersky dotaz.
Ale jak resite komary a dalsi litajici, lezouci havet pri spani pod sirakem?
Nedokazu poradne spat, kdyz slysim neustale komary litat kolem ksichtu a v tomhle vedru nejde mit hlavu neustale ve spacaku.
Dekuju za tipy

Jo a taky.. jak je to akutni se zakazem prespavani v narodnich parcich v CR?
Muzu to riskovat, nebo to maji nejak dobre podchycene, napr. vrtulnik s termovizi?


To k tomu patri. Jestli ti to vadi, tak si porid moskytieru, stan nebo rovnou hotel.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Vont » stř čer 11, 2008 18:41

:) nebo si poridit tarantuli, ta se zivi hmyzem.. a je klid.. :twisted:
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Příspěvekod mahik » stř čer 11, 2008 19:49

neon píše:Jo a taky.. jak je to akutni se zakazem prespavani v narodnich parcich v CR?
Muzu to riskovat, nebo to maji nejak dobre podchycene, napr. vrtulnik s termovizi?

No my jednou v ceskym raji sli spat na tradicni (samozrejme neoficialni) taboriste a misto pametni knihy jsme nasli uz jen pokutove blocky... Takze takova ta jasna mista mozna obcas obejdou, ale kdyz lehnes jen tak nekde do lesa, nerozdelas nejakou fatru a rano vypadnes, tak to by museli delat v noci rojnici, aby vsechny zkasli :-)
mahik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát úno 10, 2006 21:56

Příspěvekod papun » stř čer 11, 2008 19:57

Tak znamy nam rikal, ze treba Tanapaci si vetsinou sve ,,hosty" vytipujou uz pres den a pak je sleduji a dojdou si je jen vybrat. Ale co je na tom pravdy a jak to je u nas to nevim.

Ale uz logicky, je treba vypadat nenapadne a hlvne nemit na baglu veci poutajici na to, ze budes spat venku.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod terkad » stř čer 11, 2008 20:55

papun píše:Tak znamy nam rikal, ze treba Tanapaci si vetsinou sve ,,hosty" vytipujou uz pres den a pak je sleduji a dojdou si je jen vybrat. Ale co je na tom pravdy a jak to je u nas to nevim.


Jj, nás si takhle hlídali v Roháčích, ale prchli jsme jim :twisted:

papun píše:Ale uz logicky, je treba vypadat nenapadne a hlvne nemit na baglu veci poutajici na to, ze budes spat venku.


Což se dělá trošku špatně, protože velkej bágl je nápadnej vždycky...
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Příspěvekod neon » stř čer 11, 2008 21:31

A jake jsou zhruba pokuty?
neon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: úte úno 26, 2008 7:37

Příspěvekod Rujir » čtv čer 12, 2008 11:36

neon píše:A jake jsou zhruba pokuty?


Vysoke. Na SK myslim do pat litrov. Inak v TANAPe maju strazcovia dokonca k dispozicii aj par termovizii aj ked bez vrtulnikov. A hlavne - oni sa tam dost dobre vyznaju, takze vhodne taboriska su im doverne zname.

Co sa tyka komorav - sobb, ale kto tu odporucala prehlnut par kvapiek cajovnikoveho oleja. Inak osobne odporucam repelent a stuple do usi - repelent, aby nekusali a stuple, aby si ich nepocul bzucat. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » čtv čer 12, 2008 12:15

Rujir píše:Co sa tyka komorav - sobb, ale kto tu odporucala prehlnut par kvapiek cajovnikoveho oleja. Inak osobne odporucam repelent a stuple do usi - repelent, aby nekusali a stuple, aby si ich nepocul bzucat. :mrgreen:


nene, já když už, tak odporúčám mnohem víc než pár kapek tekutého vitamínu B (nevím, zda to opravdu pomáhá, ale je to aspoň příjemný) :lol:

a v opravdu zakomářených oblastech (stačí i mnohá místa na JM) - pokud se chceš v noci klidně vyspat - je nejlepší mít stan, nebo aspoň moskytiéru ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Rujir » čtv čer 12, 2008 12:21

sobb píše:nene, já když už, tak odporúčám mnohem víc než pár kapek tekutého vitamínu B (nevím, zda to opravdu pomáhá, ale je to aspoň příjemný) :lol:

a v opravdu zakomářených oblastech (stačí i mnohá místa na JM) - pokud se chceš v noci klidně vyspat - je nejlepší mít stan, nebo aspoň moskytiéru ...


Sakra, tak kto to odporucal ten cajovnikovy olej? :shock: :-k
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » čtv čer 12, 2008 12:36

tady jsem to našla:
mayya píše:Domácí rada - odzkoušená:
do decky vody 2 kapky tee-tree-oil a vypít - chrání cca 2 dny: Upozorňuju - má to specifický zápach (mně to dost hnusně smrdí) a může to teda připadat hnusný, zůstane vám pachuť v puse, ale: údajně se pak ten olejíček ty cca 2 dny pomalu vypařuje přes kůži (teď mně možná doktoři opraví nebo rovnou sežerou ), každopádně to "smrdí" hmyzákům a dají pokoj!


asi radši zůstanu u svého vitamínu B :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Rujir » čtv čer 12, 2008 12:39

Jo, tak sa ospravedlnujem za pomylenie si zdrojov. :oops: To bude tym, ze som este ani jednu nevidel na zivo. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » čtv čer 12, 2008 12:42

ženská jako ženská, že? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ale jsi dobrej, že si olejík pamatuješ ... mi to už dávno vypadlo z hlavy ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod dvora » čtv čer 12, 2008 13:42

neon píše:Ale jak resite komary a dalsi litajici, lezouci havet pri spani pod sirakem?


Natřit se naftou, to pry pomaha. Ja to jednou zkusil a trochu to pomohlo.
Uživatelský avatar
dvora
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 18, 2007 8:30
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » čtv čer 12, 2008 19:30

neon píše:Ale jak resite komary a dalsi litajici, lezouci havet pri spani pod sirakem?


Neřeším.

Když dělám oheň, je to v pohodě, ale někdy mne to dožene až do hodpody :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Indy » čtv čer 12, 2008 19:40

pidi moskytiera nevazi nic a staci ji prehodit pres zapichnuty proutek nebo trekovou hulku.

prodava se za smesne penize v metrazi pod nazvem monofil.

2vrstvy jsou naprosto maximalni :)

taky samozrejme ta vec jde resit repelentem, osobne ale preferuju tohle.
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod janosh » stř črc 16, 2008 23:49

komáry a podobnou havěť se pokouším ignorovat, což většinou funguje. když ne nasadit oheň nebo repelent v závoslosti co se dá použít či je po ruce.

ještě k tomu co píšeš výše:
- doporučuji autoplachtu + pár stanových kolíků a nějaký provázky, po ČR v pohodě, zahraničí asi do 1500 metrů je to taky většinou ok, výše se už vyplatí stan
janosh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 15, 2008 15:50

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod marlukcz » čtv črc 16, 2009 21:04

V polovině srpna razim do Krkonoš. Chtěl bych pobejt v kempu ve Špindlu, přece jen dostat pokutu od KRNAPu by nemuselo bejt nejlevnější. Ale váhám, jak přežiju noc, protože to bude moje prvni nocování venku.

Rozhodl jsem se pro bivak pod plachtou. Protože
- stan je luxus a celkem váží a skládání mě moc nebere.
- žďárák, dobrej pro jednoho, ale co když nás bude víc? je dražší, v dešti nemůžu číst nebo tak, prší mi do ksichtu ?
+ plachta je univerzální, lehká a levnější než předchozí.

Prodávají se sice bivakovací plachty, ale ty ceny jsou někde jinde než bych si představoval.

Vyhlídl jsem si http://www.armyshoppraha.cz/355,plachta-nepromokava-270x190cm-s-prislusenstvim.html

Uvažuji, že bych ji nějak sešil, svázal, slepil nebo postavil tak, aby vznikla jakási kapsa do které bych pak vlezl s alumatkou a letním spacákem a batohem. Vchod pak buď přivázat ke stromu( strom stačí jeden :D narozdíl od plachty do Acka ) a nebo opřít o nějakou lehkou teleskopickou tycku píchnutou do země (sháním)

Asi toto nocování vyzkouším nedjříve u nás na zahradě, ale bude to jiné (teplota, jistota domova) než v Krkonoších

Otázka je, zda-li mi nebude zima(to bych si do spacáku musel vzít kalhoty a mikinu nebo pěknou slečnu) popřípadě jaké jiné problémy bych mohl mít v srpnu ve Špindlu s touto výbavou na 5-10 dní ? Vítr ? Popřípadě zda-li mi můžete doporučit nějaké jiné podobné řešení nocovaní venku.
marlukcz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř črc 8, 2009 11:58

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod pripluv » čtv črc 16, 2009 21:06

chybí mi rozmer plachty
autoplachta 2x3 nebo 3x4m plni svuj ucel taky dobre
to jestli ti bude zima zalezi na spacaku a karimatce
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod marlukcz » pát črc 17, 2009 6:24

rozměry plachty jsou v nazvu vyrobku 270x190
marlukcz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř črc 8, 2009 11:58

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod pripluv » pát črc 17, 2009 7:04

aha, tak to jsem nezaregistral. pro jednoho super, pro dva to taky jeste jde.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Olchor » pát črc 17, 2009 8:28

Jsem už starší ročník ( sjíždím pátý gumy) a vandruju cca 30 let. Spáváme docela často v různých NP a rezervacích. Za tu dobu se mi stalo jen jednou, že mě někdo buzeroval - potmě jsme zalágrovali v bažantnici a ráno nás vypráli myslivci. Úměrně stupni ochrany je potřeba být nenápadný, v rezervacích samozřejmě bez ohně, lágr postavit až večer a ráno nevyspávat do devíti. Hned sbalit a snídani vařit až pak. Zamlada jsem taky spával pod širákem, ale mám lehčí spaní a nikdy se pořádně nevyspal. Teď nosím vždycky stan, komfort je nesrovnatelný, komáři nežerou, brabenci nelezou, nic mi nezapadne do jehličí, když je hic, ležím jen tak na spacáku, i ten spacák může být tenší, výhod hafox. S dnešními moderními materiály jsem se vešel do 2,2kg stan pro dva ( sám moc nejezdím), to je kilo na jednoho, to se dá. Barva je podle mě optimální šedá, ve stanu není taková tma a vypadá jak šutr.
S tou vodou - je to otázka odolnosti a zkušenosti, co se dá pít rovnou a co až po převaření. Když to převařím, nebojím se pít ani z kaluže, ve které leží kravské lejno. Je dobré mít sebou trochu čisté vody, převařím jen půlku a čaj, polévku doleju tou čistou, ušetřím plyn a dá se to pít hned bez čekání.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pát črc 17, 2009 19:41

Olchor píše:Zamlada jsem taky spával pod širákem, ale mám lehčí spaní a nikdy se pořádně nevyspal.

Taky jsem s tim mival problem. Vyresily to ucpavky do usi. Asi to zni silene, ale pouzivam je i pod sirakem (a pak mne nebudi tlupa Italu nacvicujici vecer u bivaku sborovy zpev ;-)). Jo a nesmi tahnout na hlavu, coz resi satek nebo zapnuty zdarak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování