Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jste pro ,,nájezdy,, cestovek do přírody

ano
8
24%
ne
18
55%
je mi to jedno
7
21%
 
Celkem hlasů : 33

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 19, 2019 13:50

@Mawenzi, v gruzaviku jsem na Ukrajine najezdil dost i bez cestovky - proste jsem si nejakeho ve vsi stopnul, vetsinou jeli s prazdnou korbou nekam nahoru pro drevo :D

A zrovna v tomhle mi presne ty cestovky dost vadi - "zazitkova turistika" typu jizda terenim autem prirodou a podobne, co zvlast v rozvojovejsich zemich v honbe za kseftem hrozne nici prirodu a klid tam. Haldy linych (to neni na tebe, neboj :D ) turistu cestovek na ctyrkolkach a nakladacich po poloninach a podobne.

Na druhou stranu, abych jen nenadaval, nekde se mi zase kolikrat hodila mistni agentura, kdyz jsme se potrebovali dostat nekam do hor a nechteli cekat den navic ve meste na mnohdy vubec nenavazujici (nebo skoro neexistujici) spojeni busama a marsrutkama. Ve vysledku vysel minivan pro 8 lidi dokonce levneji a rychleji nez verejna doprava.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 16:07

ale to tech dalsich 7 lidi musi chtit jet tam kam ty + e musis sehnat...

jinak stopem bych nikdy asi nejela.

S tou krajinou mas pravdu, premyslela sem, jak moc mi vadi tenhle typ turistiky a ma to druhou stranu mince - zisk pro mistni a dalsi moznost obzivy.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 19, 2019 17:15

No prave ze ve vetsi vyprave (5+) se trochu hur shani doprava - single taxik te nevezme, marsrutky byvaji uz plne a podobne. Vetsinou jezdim stejne sam nebo ve dvou, tak mi to je jedno, ale v organizovanejsi skupine se nejaky ten minivan od agentury muze hodit, nez platit treba dva taxiky (nekam, kam jede treba jedina marsrutka za den a jeste v blby, na ostatni spoje nenavazujici cas). Kdyz je dost casu, tak je to samozrejme jedno, ale radeji stravim dovolenou v prirode nez nekde cekanim ve mestech.

Stopem nemyslim ani uplny stop z mesta do mesta, proste jsme treba potkali na Ukrajine nakladak na polnacce za vesnici, tak nas na pozadani bez problemu vzali na korbe pekny kus nahoru do hor, co bychom jinak treba slapali deset kilaku nudnou cestou skrz ty jejich dlouhatanske vesnice. To ani za stop nepovazuji :)

Krajina a priroda - jasne, i mistni chteji z neceho zit, a je to pochopitelne a dobre, na druhou stranu se zvysenim poctu turistu se meni i prostredi, viz treba Banat a ten sileny letni festival, kam jede nejdelsi vlak plny permanentnich ozralcu z Ceska. Nebo jinde v drive divokych horach rozestavene obri hotely, ze kterych mistni nebudou mit zisk zadny nebo minimalni (na rozdil od predchoziho domaciho ubytovani) a celkova "spindlerizace" oblasti selfieckovejma takyturistama.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 17:45

jo takhle, ze vas uz bylo vic rovnou ze startu, ne zes behal po vesnici a hledal lidi :D

jo no, oboji ma pro a proti... a zase je dobre, ze ty cestovky existujou pro lidi jako su ja, co se sami boji a kamarady na nejaky zahranicni vylety nemaji
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Olchor » pon srp 19, 2019 19:25

Stop do hor v Gruzii, 20km lesní cestou přes brody a krpály na lesovozu ZIL do Lebarde, přežili všichni, ale jen tak tak.
Přílohy
Gz029.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 19, 2019 19:50

tak vypada to huste :smt023
ale ja bych proste sama nejezdila, bala bych se, i kdyz ty zazitky asi sou super
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 9:44

Existuje nějaká cestovka, která nabízí výlety 40km+/den a dělí lidi do výkonnostních kategorií dle jejich fyzičky?
Zkusil bych jednou cestovat i jinak než sám, no dost mě odrazuje slyšet, jak se furt zastavuje a na někoho čeká... Hrůza...proto dávám tento dotaz.
Jde mi o východ, žádný VHT
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod apuka » úte pro 3, 2019 10:16

Etheric píše:dost mě odrazuje slyšet, jak se furt zastavuje a na někoho čeká... Hrůza..
Nevim, nakolik je Ti jasne, ze pruvodce cestovky ma nejakou zakonni odpovednost za lidi, ktere "vede". Proto se - u seriozni cestovky - musi cekat, musi se kontrolovat, musi se planovat, atd. Proste organizovany zajezd z tohoto duvodu nemuze byt typu "kazdy si chodte, kam chcete, jak chcete, nekde se setkame".

Ale stejne 40km/den - s tim by se zadna cestovka neuzivila :-). To je pro vetsinu lidi vysoko nad prijatelnou hranici.

Kdybys nechtel sam a jsi ochotny tomu obetovat nejaky peniz, mel by ses obratit na nejakeho horskeho pruvodce UIMLA (tam najdes i kontakty) a jit s nim, pripadne pokud nekoho jeste znas, tak se znamymi a planovat spolu s nim. On zodpovedny za organizaci a vsechno kolem, ty bude "jen" slapat. Jen si nejsem jisty, ze bys toho pruvodce s prumerem 40km/den rychle neodrovnal :wink:.

At Te neodradi, ze se jedna o "horske" pruvodce. Tyto smi vodit pouze bez horolezeckeho vybaveni (tj. ani nejslozitejsi znacene horske stezky, kde potrebujes jisteni ne) a casto jezdi prave na Vychod od nas do zvlnene krajiny. Podle nasich zakonu tam taky nemuze kdokoliv delat pruvodce, na to (uz :twisted:) nestaci nejaky rychlokurz (zachrana, prvni pomoc, orientace, nalezeni cesty, planovani,...). A nejak nepredpokladam, ze bys chtel delat "mestskou" turistiku po asfaltkach v plne civilizovanych oblastech plnych lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 10:45

apuka píše:Proste organizovany zajezd z tohoto duvodu nemuze byt typu "kazdy si chodte, kam chcete, jak chcete, nekde se setkame".

To je mi jasný, proto se ptám na ty skupiny dle výkonnosti. Aby vše bylo jak má být a rychlí jedinci netrávili víc času čekáním, než chůzí...

By mě ve snu nenapadlo, že horskýho vůdce odrovnám při 40km+ za den. Těch 40km je pro mě strop, ale ten spodní :twisted: Horskej vůdce musí mít fyzičku jak hrom, nebo ne?
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 13:34

Prostě bych tomu průvodci zaplatil za to, že vymyslí trasu, ví, kde nabrat vodu a zásoby, kde sou dobrý místa na spaní, zná místní poměry...
Byla by to fajn změna nemuset premejšlet nad ničím. Neřešit vodu, jídlo, místo na spaní....jen šlapat.
Ideálně se domluvit přímo s ním, bez zbytečnejch zprostředkovatelů
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod apuka » úte pro 3, 2019 14:14

Etheric píše:Horskej vůdce musí mít fyzičku jak hrom, nebo ne?
Bacha, ja jsem psal o horskychpruvodcich, ne vudcich - a to je skaramentsky rozdil! Horsky vudce by se s Tebou o tom, co chces Ty ani nebavil. Pro horskeho pruvodce je to jeho job. Ale oni nemusi mit takovou fyzicku - a popravde receno, i mnozi horsti vudci by mohli mit problem se 40 km/d vice dnu, nedej boze tydnu za sebou. Oni jsou trenovani na neco jineho.
Ale proto jsem Ti dal ten link na oficialni cesky spolek tech pruvodcu - tam najdes i kontakty na vetsinu z nich, muzes se zkusit podivat, nekteri maji i vlastni stranky a pokud vis, kam chces (oblast), jakou chces mit obtiznost, co od nich pozadujes, napsat jim email at Ti daji cenovou nabidku ne na doprovod ale na podrobne rozplanovani.
Jen si dej bacha, zrovna s vodou to nemusi byt uplne koser, pokud danou oblast osobne neznaji. Potom se spolehaji na ruzne internetove zdroje a aktualni stav nemusi odpovidat. Ale, jak jsem psal, mnoho z nich vodi lidi do krajin byvaleho CCCP (ukrajna, Gruzie, Kazachstan, ....).

Mozna ze ve Tvem pripade by to mohl abyt nejlepsi cesta, oni maji casto i "zdroje" informaci ke kterym se bezny clovek hur dostava.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 15:31

Tak to pardon, nevěděl jsem, že průvodce / vůdce je rozdíl. což nic nemění na faktu, že bych předpokládal, že spíš nebudu stačit já jim a ne naopak
No mě jde o to, aby s tim právě nebylo moc plánování a zařizování, to si pak ten výlet můžu rovnou naplánovat sám a ušetřím. Prostě bych to viděl stylem "chci na týden do tý či oný oblasti, chtěl bych vidět to či ono. Pošlu zhruba kudy bysem chtěl jít a tím to pro mě končí". Pokud bysem měl zjišťovat, plánovat a zařizovat víc, jaksi to pro mě postrádá smysl

Edit: chtěl bych to asi jako když kámoška chtěla na Žďárský vrchy. Zadání bylo: ŽV na 5 dnů. Tak jsem vymyslel trasy, vybral místa na spaní (plus plán B i C), rozplánoval vodu a zásoby. Ona pak už nemusela nic než chodit a kochat se krajinou. Nemyslela na nic, jen šla. Já věděl, kdy a kde bude voda, možnost dokoupit zásoby, kde budeme spát.. Ona si jen užívala výlet.
Takhle nějak si to predstavuju
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod apuka » úte pro 3, 2019 15:59

Etheric píše:bych to viděl stylem "chci na týden do tý či oný oblasti, chtěl bych vidět to či ono. Pošlu zhruba kudy bysem chtěl jít a tím to pro mě končí"
Vsak presne to je zadani pro (slusneho a schopneho) horskeho pruvodce :wink:. Samozrejme s trochou vice informaci - napr. prave ze chces chodit min 40km/den, jakou obtiznost terenu jeste beres a co uz ne, kde chces spat (sirak/kemp/ubytovani - vcetne ze bys mel dostat vystrahu, kde neni vhodne spat venku a proc nebo ze ceho se mas vyhybat, atd., atd.).
Jasne - skvela je predstava, ale realita muze byt ponekud sedivejsi. Ale, jak jsem psal, za mail s pozadavkami, klidne stejny rozeslany na vice pruvodcu prakticky nic nedas a mozna se Ti nektera odpoved zalibi. Kdyz ne, tak nic, si nakonec naplanujes sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » úte pro 3, 2019 16:34

apuka píše:Samozrejme s trochou vice informaci - napr. prave ze chces chodit min 40km/den, jakou obtiznost terenu jeste beres a co uz ne, kde chces spat (sirak/kemp/ubytovani - vcetne ze bys mel dostat vystrahu, kde neni vhodne spat venku a proc nebo ze ceho se mas vyhybat, atd., atd.)

Ano, tak to myslím.
Něco mi ale říká, že taková soukromá párty nebude zrovna levná..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 3, 2019 17:36

musis to udelat chytre, seznamit se s takovym clovekem a vylakat ho do oblasti za ucelem utuzeni pratelstvi a paradni dovolene:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod apuka » stř pro 4, 2019 11:20

Etheric píše:Něco mi ale říká, že taková soukromá párty nebude zrovna levná..
Tak ono to zavisi od mnoha veci...
Prvotne, ze jak si cenis svuj cas, ktery bys samotnemu planovani musel sam venovat :wink:
Druhotne, pokud je ten pruvodce schopny a najde Ti napr. dobre a levne spojeni, da Ti tipy na ubytovani, kde je to za slusny peniz, da Ti pouzitelne rady, ceho se vyvarovat, kde co nakoupit, doplnit a pod., tak nakonec mozna usetris i dost vuci vlastnimu planovani. i kdyz das za to asi dobrych par tisic.
Ale vsechno se odviji od toho slovniho spojeni "schopny pruvodce". Najit takoveho nemusi byt vubec jednoduche... Klasicky, v CR se na to dalo hodne lidi s vidinou dobtych vydelku za malo prace :evil:

BTW:
Co nejit tak moc na Vychod, jen kousek a zkusit si projit madarsky "Modry kruh", resp. "Modrou turu"? Myslim, ze by to bylo neco pro Tebe. Velka cast stezky zajimava mista, krasna priroda (podle useku bud zalesnene hory podobne ceskym, nizina Hortobagy anebo pahorkatina, podobna Jizni Morave), zadny slozity teren. Celkem cca 2550 km, prevyseni cca 43000+ m (drtiva vetsina v severni casti). Dokonce ji i National Geographic doporucuje jako jednu z 20-ti nejlepsich "destinaci" v roku 2020.
Je tam teplo, pokud nepojedes v zime. Zajimavosti prirodnich i "lidskych" je tam hodne a Cesi to jeste neobjevili :-). Nejvetsi nevyhodu vidim v moznem mnozstvi komaru v jiznejsich usecich a v nekterych obdobich roku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 12:13

:smt023 super tip, díky! Snad o tom budou někde informace i v jiným jazyce, než maďarština :D
Komáři nevadí, proto jsem kupoval tarp s moskytiérou ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod apuka » stř pro 4, 2019 13:31

Tady mas neco o te "horske" casti anglicky.
A tady mas neco o te severni stezce taky anglicky na Wikipedii, vcetne par zajimaovsti - napriklad je to uplne prvni evropska dalkova turisticka stezka.
O tech zbylych dvou casti narychlo nemam anglicky odkaz, az by te to zajimalo, casem zkusim neco sehnat. Kazdopadne jednotlive useky mas na outdooactive (viz ten prvni link) s mapkou a rozpisem - sice madarsky, ale je tam moznost automatickeho anglickeho prekladu, ktery neni uplne ujety.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hromadné nájezdy do přírody aneb Cestovat sám či s CK?

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 18:01

To zní skvěle, až budu mít víc času, kouknu. Hlavně do Maďarska se dá dojet vlakem, což je super. Busy nesnášim a v letadle by mi xyz věcí neprošlo, takže posílat balík nebo kupovat na místě, pěknej vopruz.. Tu možnost vlakem hodnotím jako velký +
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Pokec o cestování