Zimní táboření/přespání

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » čtv lis 24, 2022 11:29

I kdyby - požadavky armády a outdooru jsou sice podobné, ale ne úplně stejné. Je potřeba zvážit co má a nemá smysl pro můj účel. A v tom hraje velkou roli i dostupnost a sortiment. A taky bych nerad vylezl z křoví a vyděsil babku na vsi, že válka už začala. :wink:
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod apuka » čtv lis 24, 2022 11:35

Jo, ja jsem napsal, co jsem psal, protoze to tak fakt je, ale taky bych se na bezny outdoor obracel na sportovni obchody, ne na armadni vyprodeje. Ale je to dane i tim, co za outdoor provozuji. Kdybych delal jiny, mozna bych tam skoncil. (I kdyz - ja jsem jeste byl na vojne, takze po vojenskych vecech uz jen ze zasady netouzim, užil jsem si jich dostatečně :-). Pravda, "moje zivotnost ve valce" se predpokladala 2-3 minuty, v lepsim pripade do 10, takze tomu odpovidalo i vybaveni.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 17:03

AHoj, nedalo mi to a po přečtení příspěvků jsem se taky odhodlal vložit pár svých myšlenek na papír (nikoli krepovaný dvojvrstvý). Mám za sebou několik zimních přechodů-šumava, rudohoří, fatra, nízké tatry, norsko, švédsko, délka obvykle 1-2 týdny. Povětšinou s běžkami, několikrát na sněžnicích. Spaní výhradně pod stanem. teploty k -30°C (nižší jsem ještě nezažil..). Takže mám po těch zkušenostech poněkud subjektivní a pyšný pocit, že tomu rozumím. Prosím, omluvte mne a berte mne s rezervou :-))))
Nejsem příznivcem armádní výbavy, není příliš pohodlná, lehká ani funkční. Z mého pohledu je to prostě masová výroba poměrně průměrných výrobků. Jsou to v podstatě pracovní oděvy. Vojáci nejsou žádní polárnící ani sportovci, nemají zkušenosti horolezců. Možná tak před 30-40 lety, kdy nebyly stany a přístřešek z celty byl nejjednodušší způsob přespání a sehnat pohorky nebo sportovní kalhoty nešlo. Vojenské kalhoty jsou těžké, nasákavé a těžké, totéž bundy a kabáty. Když nebylo dříve nic jiného... Na druhou stranu ale taky nevyužívám žádné supermoderní vybavení.

Na spaní používám poměrně běžný péřový spacák, žádná spec. značka-šito levně na zakázku v maličké firmičcce arctic.cz-jsem dost vysoký a potřebuju dlouhý a mám rád trochu širší střih... Kamarádi s úspěchem používají dvojici spacáků: vnitřní peří, vnější jakýkoliv tenký (cyklo) plněný střiží/umělým vláknem. Výhodou je, že vlhkost uvolněná a sražená z teplého tělo se sráží v tom tenkém vnějším spacáku. A umělého vlákna nedochází ke slepení jako u peří.
Je potřeba počítat s tím, že ve stanu je vlhko: dech se sráží do jinovatky na stropě a ta padá zpět na spacák při každém pohybu. Navíc teplý vydýchaný vzduch v některých částech stanu mění pevnou jinovatku na mokrou břečku, kterou tu a tam otřete čepicí, spacákem nebo čímkoli jiným i při drobnějším pohybu. A to i při velmí nízkých teplotách.

Oblečení je poměrně běžné:tenké kalhoty, pod ně kamaše (jégráky či cokoli podobného) a v případě velké krize i šusťákové návleky. Vzhledem k usilovnému pohybu přes den to nebylo nikdy nijak problematické. Jediný problém je snídaně a večeře-kdy se člověk nepohybuje, vaří a jí a začíná prochládat a promrzat. Zejména od nohou. Kdykoli se zastavím, hodím přes sebe péřovou bundu. Na večer se přezouvám z běžkových bot do vyšších kožených bot +2-3 ponožky. Kamarádi si libují v gumácích typu "gerlachy" (ale bohužel na mě nemají správnou velikost tak jim jen závidím..). Boty musí být VELMI volné.

Platí primitivní rada: více tenkých vrstev je lepší než jedna tlustá ( i když péřovka je výjimkou). Hřeje i vzduch mezi vrstvami, lépe se koriguje tepelný komfort, snáze se to celé suší, balí... Goretex převážně nepoužívám (důvody: váha+nefukčnost-pokusím se více okomentovat do vlákna Gore-Tex). Nelepší poměr tepelný komfort/hmotnost má dle mých zkušeností peří (bunda+ spacák) a na druhé místo bych dal šusťákovou větrovku/fukéřky kalhoty. Pak nějaká fleecová budnda/mikina (obyč.-pracovní oděvy), košile, tričko atd...
Karimatka tlustá a nenafukovací. Důvody jsou spolehlivost ( i protržená hřeje), nižší hmotnost než (samo)nafukovací, vyšší tepelný komfort, "nezmenšuje" se vychladnutím vzduchu ani neuchází-což je poměrně kritické pokud je méně než -10°C. Dá se fungovat s karimatkou délky ramena-stehna (pod nohama mám baťoh, pytlíky s jídlem, nepoužité oblečení...). Při vaření na ní sedím a nebojím se, že jí zničím, propálím, propíchnu. Nevýhodou je, že je veliká.
Jídlo: vaření zásadně na petroleji (MSR, Primus...), oběd studený (chleba s něčím), snídaně a večeře nějaká kaše. A horký čaj-což je ten nejlepší doping :-)
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » sob lis 26, 2022 19:08

Taky jsem absolvoval docela dost zimních přechodů, takže pár poznámek:
-netahal bych druhé těžké boty, mám ušité péřové botičky na převlečení, minimální váha, večer stejně hned zalezu do stanu, netřeba postávat
- kvalitní nafukovačka nebo samonafuk. je bez problémů a izoluje možná líp, než pěna. V zimě přes den stejně moc nesedám.
- na vaření používám plyn, nesmrdí jak petrolej a dá se vařit ve stanu, to je zásadní. Vařič buď multifuel , nebo plyňák se šlauchem, kartuš se dá ohřívat bokem od hořáku
- moc nepoužívám vojenské materiály ( kromě ešusu a bigošky), ale to co píšeš se týká běžné výstroje. Špička bude určitě lepší. Drahá a blbě se shání.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 20:33

Já mám bohužel opačnou zkušenost-po celém dni v běžkových botách, zejména po několika dnech-jsou boty vlhké. Ať už od sněhu nebo zpocené. A potřebuji se přezout do suchého. Ale jak píšu-osobní subjektivní zkušenost. Rovněž s plynem v mrazu mám velmi špatné zkušenosti-naštěstí nikoli vlastní ale odkoukané. Pamatuji, když skoro došlo palivo jen proto, že jsme museli půjčovat vařič i další partě. Na druhou stranu-je fakt, že např. horolezci i ve vysokých horách ohřívají na plynu.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod mike » sob lis 26, 2022 20:39

Neni plyn jako plyn. Do zimy to chce zimni smesi s isobutanem. V rozumnem mrazu to staci, pod -20 zkusenosti nemam :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Ferd » sob lis 26, 2022 20:50

Jj, isobutan, plus zajistit konstantní tlak plynu + různé ohřívače kartuše, zajistit aby "nekašlala" ale hořela plynule... Prostě jsem se smířil s tím, že to takto neumím..
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod sobb » sob lis 26, 2022 23:19

mike píše:Neni plyn jako plyn. Do zimy to chce zimni smesi s isobutanem. V rozumnem mrazu to staci, pod -20 zkusenosti nemam :)
Mám pocit, že jsem tu už psala, jak jsme jen tak pro zajímavost zkoušeli kartuši (zimní směs) v mínus osmatřiceti. Překvapivě hořela. Nicméně zvládla jen udržet vodu (kterou jsme si přinesli z jezera poté, co jsme po půlhodinové rozcvičce prokopali asi metr ledu :D ) v nezamrzlé podobě. Na ohřátí už to nestačilo. Je pravdou, že jsme se o ni nijak nestarali, prostě jsme postavili na sníh a otestovali. Vařili jsme na benzínu.
Souhlasím ale s tím, že do těch nějakých mínus 20 funguje plynová kartuše se zimní směsí docela v pohodě, žádné čarování s ní ani není potřeba, stačí postavit na karimatku, případně chvíli před vařením nahřát pod bundou.

K botám na zimu: na delší či náročnější akce vřele doporučuji boty s vnitřní vyndávací botičkou. Na sněžnice použitelné v pohodě, na BC běžky je potřeba pořídit spešl vázání.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » ned lis 27, 2022 8:26

Já používám plyn vařič se šlauchem, je nízký a tím i stabilnější. Ale hlavně se dá bez problémů kartuš nahřívat od plamene. Takže klidně nosím letní směs i v zimě. Trochu se musí hlídat, aby se kartuš nepřehřála. Taky jsem kdysi měl benziňák, vařit s ním ve stanu je dost riziko a smrad. Ale podle chuti každého soudruha.
Naposledy upravil Olchor dne ned lis 27, 2022 9:24, celkově upraveno 1
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod milarepa » ned lis 27, 2022 9:08

tady po zimním Česko-Slovensku v pohodě stačí zimní směs od Primuse.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Ferd » ned lis 27, 2022 10:49

Vařit ve stanu v zimě znamená vyrobit ve stanu velké množství vlhkosti. Jak z vlastního jídla obsahujícího vodu tak i z paliva.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 27, 2022 12:41

2 Ferd

já osobně právě nemám v zimě spaní ve stanech rád. Je to subjektivní a možná je to zaviněno tím, že jsem nikdy nevlastnil nějaký "kvalitní" stan - vždy to byly buď Low-Endy z 4Camping (HUSKY za 3 tis.) nebo takový průměr
ROCK EMPIRE (ten byl trochu dražší, nepamatuji přesně - zhruba 4.5 tis.) a co je v tomto ohledu nejdůležitější,
nikdy jsem nepodnikal vícedenní přesuny (vždy striktně 2 noci) - proto netlačím na váhu a proto netlačím na zvýšený komfort v podobě stanu s klenbou v +- 120cm.

- u stanu mi vadí, že se ráno probudím a vnitřní strany jsou plné kondenzátu, v zimě bíle od jinovatky.
Možná je to způsobeno tím, že nemám zkušenost s kvalitnějšími výrobky jako např. MSR - ty to možná nedělají,
ale z podstaty materiálu.....asi dělají taky?

GTX Air PERMEABLE opravdu ne. Jak psal Mike, volně parafrázováno
"Jsou lidi, co imrvére kydaji hnůj na žďáráky a pak jsou lidi, co mají Air Permeable a ti se těm prvním smějou"

Tohle si musí rozhodnout každý sám, pokud je pro někoho těch +700g moc, ať klidně dál spí v lehoučkém žďáráku od HP - každého věc. Mě těch 700g navíc nevadí - nepotáhnu to přece 10 dní na Lofotách...
Taky mám HighPoint, taky mám Condora - od té doby co mám tohle BIVI, nemám důvod to nadále použít.


- Warm Booties jsou skvělý, také je rád nosím. V mrazech člověk víc močí (tělo se snaží zbavit tekutin, které by jinak muselo zbytečně ohřívat, to je stará známá věc) a než abych se ve 3 ráno obouval do pohorek, raději vytáhnu tyhle nazouvací botičky. Nezaberte to moc místa ani váhy.

Co se týče toho ECWCS kompletu - aby nedošlo k omylu. V tomto kompletu opravdu nestoupám pěšky na Chopok.
Mám to v krosně jako rezervu, kdyby se pos*alo v horách počasí. Jako převlek to slouží velmi dobře. Zejména ve statických postaveních, kterých si člověk přes den a zejména v noci užije víc než by chtěl. To samé Softie. Obě tyto sady tahám z krosny většinou až v noci, kdy je člověk v mraze několik hodin na jednom místě, než si jde lehnout.

Jinak do debaty o kvalitách/nekvalitách Army výrobků se už pouštět nebudu. Několik lidí se Vám tu snažilo vysvětlit, ať přestane tahat z klobouku bavlněné celty, Konga vz. 95, bavlněné maskáče, hliníkové ešusy, onuce a půl kilové bodáky, ale nemá to cenu. Asi byste podobné výrobky museli napřed vlastnit, ale to nikdo z nevěřících neudělá, protože to je vstupní investice minimálně 50.000kč, tak je jednoduší psát donekonečna něco o Jehličkovejch maskáčích a spacákách pro Základní Vojenskou Službu. To si totiž může koupit každý - stojí to pár stokorun.

Vlastním jak spoustu komerčních výrobků, tak jakože armádních s*aček (MIL-TEC, HELIKON...) tak výrobků pro profi armádu a rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že jsou ty produkty nasákavé, že nefungují atd. To může napsat jen někdo, kdo to v životě neměl v ruce. On je mimochodem i velký rozdíl mezi ECWCS I. generace z 3-lamina a ECWCS II. generace.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 13:06

EjdouuRotacak píše:že jsou ty produkty nasákavé, že nefungují atd.

Ve srovnání s přímo outdoor věcmi jsou nasákavý a nefungující. Ne každej topí tolik, aby tohle vysušil. Třeba já to na sobě nevysušim ani hovno, ale outdoor oblečení vysušim. Tohle vyzkoušený mám.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 27, 2022 13:39

Já se bohužel při výstupech s krosnou v bundě zpotím ve všem, co jsem na sobě dosud měl :|
V tu chvíli moje tělo prostě topí a páří fakt hodně, takže se v těchto situacích snažím (pokud to teplota a vítr dovolí)
stoupat do kopce jen v první a druhé vrstvě (většinou kombinace produktů Sensor a Craft)

Kalhoty AČR (letní i celoroční) jsou prodyšné z principu - nemají membránu. Případně řeším těmi převlekovými ECWCS, které jsou rozepínatelné a nasaditelné kdykoli, jakkoli....v botech, v leže.

Píšu o případech, kdy se rozhodnu jít s partou, kde jsme zvyklí chodit v maskovacích vzorech. S jiným okruhem přátel, při jiných akcích, jdu samosebou v civilu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 13:55

EjdouuRotacak píše:Kalhoty AČR (letní i celoroční) jsou prodyšné z principu - nemají membránu.

Prodyšný jsou, ale z těžkýho materiálu, kterej dokáže pojmout opravdu hodně vody a pomalu schne. Nad ohněm vysušim, na sobě za pohybu ne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 27, 2022 14:03

Ty celoroční mají opravdu vysokou gramáž, to máš pravdu. Na druhou stranu se odvděčí kvalitním zpracováním, životností. Letní jsou lehké, to je slaboučká rip-stopová tkanina. Nikdy jsem v tom nezmokl, tak nevím (ty převlekové kalhoty ECWCS nic moc neváží ani nezaberou místo - objemově jak 0,4-0,5L lahvička od Coly, ani ne)
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 14:13

Já v těch celoročních nabral vodu nejen z nebe, ale i z vegetace a terénu okolo. Taky vlhkost často hezky vzlínala odspodu nahoru, a výš, a ještě výš - bez sebemenší šance tohle bez ohně vysušit.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 27, 2022 14:31

Já ty celoroční moc nenosím (jen když je suchá zima). Většinou letní z rip-stopu + pod ně 1. vrstvu od Sensoru.
Případně mám k dispozici buď ještě spinky nebo ty převlekové kalhoty a parku, kdyby se počasí jo pokazilo, nebo na noční postávání a povídání si u ohně.

15940-1_navleky-holenove-vz-95-na-ochranu-nohou-acr-alp-ripstop-tw-122.jpg

kalhoty-carinthia-ecwcs-2010-original-acr-vz-95-8221.jpg

Modernizovana-Parka-ECWCS-2010-Carinthia-vz-95-Original-ACR-810-60466dfb5c65bs.jpg
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » ned lis 27, 2022 14:52

Pokud jako civil nosíš komplet stejnokroj AČR, nebyly nikdy problémy s příslušníky bezpečnostních sborů? Mohl bys být oceněn pokutou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 27, 2022 15:03

Nn, nikdy nás nikdo neřešil a těch příležitostí měly státní složky za ty dlouhé roky povícero. Jednou jsem zažil, že nám zasalutovala hlídka PČR.

To jsme zrovna vyndávali bagáž z černého Chrysleru Grand Voyager. Všichni v kompletech AČR vč. jmenovek (avšak bez hodností). Poměrně dost drahé originální výsadkářské tlumoky a jiná profi výbava, kterou si běžný civil většinou opravdu nekoupí - holt občas může někoho svést k myšlence "to jedou na cvičení zelení mozci nebo urna"
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » pon lis 28, 2022 17:06

Jak vidno, každý máme při zimním táboření trochu jiný styl. Já dojdu na místo, hned postavím stan, naberu do igelitky zásobu čistého sněhu na vaření a zalezu. Žádné postávání. Ve stanu se převlíknu do spacího a vařím. K určitému zvýšení vlhkosti vlivem vaření sice dochází, ale pára z velké části odejde s teplým vzduchem, nebo zkondenzuje na tropiku a steče. Nějak si nedokážu představit, že bych vařil venku třeba v -20°C, nebo nějaké sibérii. Vaření ze sněhu docela trvá a bez pohybu snadno prochladneš. Výhodou zimy je to, že voda je po ruce a rovné místečko si vydupeš ve sněhu.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Ferd » úte lis 29, 2022 14:08

Mě se bohužel stávalo, že ta vlhkost nezkondenzovala na tropiku ale na vnitřním stanu a v tom vlhku se také natáhla do oblečení, spacáků, rukavic.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » úte lis 29, 2022 17:29

Jenže co máš dělat, když venku fučí a sněží jako prase a ty potřebuješ do sebe dostat něco teplýho, nebo roztopit sníh? Na to je fajn stan s předsíní - kde zůstanou i všechny vlhký/mokrý hadry, ze kterých vzejde víc kondenzace, než z vaření vody pod poklicí.. Jako mrcasit se s vařením a nějakým tím provlhlym oblečením v malým tzv jednomístnym stanu, bysem fakt nechtěl... Samozřejmě, jde to /nejde pouze vysrat se v kulatym stanu do rohu/, ale ta předsíň stanu tu chybí, zejména v těch špatných podmínkách..
Naposledy upravil Etheric dne úte lis 29, 2022 17:35, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 29, 2022 17:34

nejsu si jista, jestli v zime, kdyz bude vysoka vlhkost, vubec z hader nejaka vyznamna kondenzace pujde bez tepla... pravdepodobne proste jen zustanou mokry... kondenzace nevznika pri stejne teplote ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Etheric » úte lis 29, 2022 17:36

Z hader ti jde vlhkost pryč i v zimě. Tam zas není kondenzace, ale sublimace. Ve výsledku to je však jak se říká holí jako tyčí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Zimní táboření/přespání

Příspěvekod Olchor » úte lis 29, 2022 18:12

Boj s vlhkostí je zásadní problém delších zimních treků. Dvě noci se vydrží v pohodě, pak už je třeba vlhkost řešit. Polárníci by mohli vyprávět. Ale většinou se podaří občas najít nějakou boudu, seník a podobně, kde se dá posušit. Posledně - při týdenním přechodu Malého Kavkazu ( Gruzie, Abuli - jez. Paravani - jez. Tabačkuri - Bakuriani)- jsme měli docela dost vybavení, ale nakonec byl jen jeden bivak ve stanu, ostatní u domorodců.
Přílohy
gru_093.jpg
gru_117.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Předchozí

Zpět na Pokec o cestování

cron