České a slovenské hory - zápisník z cest

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2020 9:19

Dromedaro píše:Tomu říkám korektní jazyk
Ne, ja jsem to myslel presne tak, jak jsem napsal.

Nechci to zevseobecnovat, tolik zkusenosti nemam, ale na JV Slovensku jsem mel pocit z nekterych tamejsich Romu, ze to byli jedni z nejmilejsich a nejprimejsich lidi, co jsem kdy zazil.

Stejne tak si vzpominam, jak popisoval Vlasta Marek, ze na vojne byl na pokoji (i) s Romem ze slovenskeho Vychodu, nekolikanasobne trestanym za ublizeni na zdravy, byl to dost prchky chlapik, vsichni se ho bali. Jednou po dlouhe sluzbe se v noci vzbudil, ze ma na krku nuz a ten ROM tam vykrikuje na pokoji ze je vsechny zabije. VM mu na to rekl jenom "Co blbnes, nech me spat", otocil se na druhy bok a spal dal. Ten Rom rano za nim prisel a plakal, ze mu moc dekuje, ze to bylo prvnikrat, kdy se nekdo kvuli jeho takovemu "stavu" kdyz je necim nastvali a on takto zbrkle konal, tak ho nechteli hned na oplatku zabit nebo dat policajtum. Skoncilo to po vojne tim, ze VM byl tim Romem pozvany k nim do osady na jeho svadbu, kde si ho vsichni moc vazili a on zazil neco co maloktery ne-Rom, ti lidi byli uzasny. S tim Romem zustali pratele dlouho.
Podobne zkusenosti meli i nekteri kamosi.

Samozrejme, mnoho lidi melo i opacne. Jenze staci pobit pet minut v nejake osade a potom si sednout do hospody ve vesnici, u ktere osada je a budes mit docela jasno, ze ti lidi v osadach maji zivot hodne tezky, ze mistni je casto neberou ani jako lidi a taky se k nim tak chovaji. Oni ale doslova nemaji co jist, nemaji z ceho zit a ruzne kradeze jsou pro nektere casto jedinym zpusobem, jak si opatrit alespon neco penez - a ne, najit si nejakou raci maloktery muze, jednoduse je nechteji. (Cela tato problematika je hodne slozita a nema smysl to tady rozebirat.)

Cimz je nechci chranit nebo omlouvat, ani nemohu rict, ze vsichni jsou stejni. Jen ze je ten jejich zivot mnohdy dramaticky odlisny od toho, co vykresluji media. Pokud to clovek pochopi a najde si k nim cestu, spozna uplne jine lidi. Hlavne ti starsi, ta mladez je uz casto pokazena "civilizaci". A i mezi nima jsou lidi, ktere sama komunita "nema rada" a berou, ze jim delaji ostudu. Ale pred vnejskem je chranit budou - protoze musi, to je jejich zakon preziti komunity. Problemem je, ze kdyz my prijdeme do tech oblasti, budeme se setkavat v prvni rade prave s temito jedincami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » úte črc 21, 2020 9:33

mike píše:@skutrjohny: technicka poznamka. bylo by fajn to dotahnout. Jednolity blok textu se strasne spatne cte. Chce to pridat odstavce oddelene prazdnymi radky. V zasade malickost, ktera neda moc prace, ale na vysledek to ma podstatny vliv

ok, neco malo jsem s tim udelal.

jo a taky jsem tam jeste neco pridal k povidani.

Dromedaro píše:Také nevím, jestli nevadí, že to tu takhle řešíme, protože jestli to původně nebylo plánované jen na příspěvky o trasách bez větší diskuze.

v pohode, jen povidejte :smt023
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 10:15

apuka píše:se v noci vzbudil, ze ma na krku nuz a ten ROM tam vykrikuje na pokoji ze je vsechny zabije....

se nekdo kvuli jeho takovemu "stavu" kdyz je necim nastvali a on takto zbrkle konal

Tu jsem si vzpomněl na starou, avšak stále aktuální písničku "morálku maj jinou, vychování taky, jak my nikdy nebudou nevěř na zázraky. A za křivý slovo, to tě nožem pobodaj...", ne, děkuji, tento typ dobrodružství si bohužel užiju Xkrát do roka ve svojí domovině, na výletě se chci podobným excesům vyhnout, tj vyhýbat se podobným místům a lidem ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod malejjarda » úte črc 21, 2020 11:21

Skoro vždycky, když jsem si plánoval trasu takhle po dnech, už to po dvou dnech bylo jinak.
Ono se ne nadarmo říká, že když jde všechno podle plánu, je někde chyba. :lol:

Zrovna včera jsem chtěl se synem vyrazit na cykločundr, ale posunuli jsme to o jeden den. Syn je unavený z tábora a navíc má ještě dnes dost pršet. Tak vyjedeme až zítra, rezerva tam je.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 11:26

No právě. Nějak si nedovedu představit naplánovat trasu přes celý Slovensko s desítkami /stovkami?/ zastávek tak, abych byl schopen dodržet plán :D
Spíš to vidím na plánování typu "zhruba tudy a zhruba tam půjdu..." bez časovýho limitu to bude o něčem jiným :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2020 12:01

@Etheric: Ja te do tech osad neposilam, ale pocitej s tim, ze po te ceste se s nima do styku dostanes, at chces nebo ne, tech osad je hodne a v mistech, kde bys to asi necekal :wink:. Muzes nima zkusit byt pratelsky nebo naopak, ale v tom druhem pripade na to muzes doplatit - ver, ze oni budou znat mistni lesy, pole a louky lip nez polesny...

Jinak je jasne, ze takovou cestu planovat moc nemuzes. Zrovna pri Tvych zalibach si vem, ze nekam pujdes a tam se dozvis nebo Ti udre do oci nejaka zajimavost a budes to pul dne prozkoumavat. Nebo jen uslysis v mistnim rozhlasu hlaseni "Obcania pozor, nechodte teraz na kupalisko za dedinou ani cestou okolo. Niekolki obcania hlasili, ze sa tam kupe medvedica s dvoma mladatami." a Tvoje cesta vede zrovna tudyma :-D. (to hlaseni, sice ne doslova ale obsahem stejnym jsme si poslechli ve Stankovanech pod Sipem. Nastesti, kym jsme se tam za par hodin dostali, uz tam nebyli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 13:48

apuka píše:tech osad je hodne a v mistech, kde bys to asi necekal

Ano, už se mi stalo, že jsem na jednu narazil. Dostalo se mi uvítání "co tady chceš, buzerante?". Na což jsem jim odpověděl, že nic, jen procházím. Naštěstí to dobře dopadlo.... Víš, já se s nima do řeči pouštět nechci. Vadí mi, jak maj furt ve zvyku na lidi něco zkoušet.. A vem si, že já vůbec nepoznám jak to myslí a neumím adekvátně reagovat. Nedokážu reagovat adekvátně ani na "normální" lidi, natož na tyhle... Takže se držím toho pokud možno nemluvit, maximálně jen slušně pozdravit a jít dál, do bližší komunikace se nepouštět... Tohle neni prdel, v takovým místě může mít špatnej odhad situace fatální následky a já fakt na lidech nic nepoznám, ani podle jejich mimiky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2020 14:24

Uff, omlouvam se, ja jsem si nejak neuvedomil, ze Ty mas problem s "jinym myslenim"... To jo, toto muze byt problem vzajomneho nepochopeni...

Ale az Te priste podobne nekdo v takovych mistech uvita, tak zkus slusne a klidne odpovedet napr. ze jen prochazis a hledas pitnou vodu, jestli nevi o nejakem prameni (teda pokud se nesetkate zrovna u nej nebo cisteho potoku). Mozna se k Tobe zacnou chovat trochu jinak a budou se Ti snazit dokonce pomoci nasmerovat, kdyz vidi, ze stojis i o takovou vec jako obycejna voda (pro ne to muze znamenat i ze nejsi "plny penez", ze bys chodil zrat a pit do hospody). Samozrejme, je to ale hodne individualni a zarucit se to neda, potrebuje to trochu citu - coz u Tebe bude opravdu problem. Trocha problem muze byt i cestina, v tech osadach nemusi kazdy rozumet "neslovenskym" ceskym slovum. Taky to nemusi fungovat pro nekoho, kdo bude oveseny fotakama, spickovym mobilem, GPS, Solarnym panelem na ruksaku, ... a novotou zaricima vecma na sobe (hlavne znacek jako Adidas, Nike, ... :-), takovy Arcteryx jim rika asi to same jako vietnamsky Biwang :-D).

Jeste bych dodal - a to uz ne primo Ethericovi -, ze sice toto vypada jako Offtopic, ale pro lidi, kteri chteji jit na vychodnejsi Slovensko, muze byt docela dulezite. Ne kazdy pocita, ze tam muze i "uprostred divociny", tj. zdanlive mimo civilizace narazit na osadu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 17:18

To s tou vodou je fajn a přitom žádná lež, na takovým výletě vpodstatě furt hledám vodu k pití nebo vyprání a vykoupání, nebudu se mejt v řece, která je špinavější než já :twisted:
Vzhled udělá určitě dost, ale to se zařídí po pár týdnech na vandru samo, boty i kalhoty od bahna, špinavý triko a xicht, propocená čepice, na batohu visí tak maximálně přepranej pár ponožek... spíš vypadám jak psanec a bezdomovec v jednom /což v tu chvíli aj opravdu jsem/ :mrgreen:
Jem holt musím dávat bacha co říkám, pokud možno nemluvit vůbec anebo jen velmi stručně. Jenže problém je v tom, že já ani nepoznám, jestli to někdo myslí ironicky nebo vážně, nepoznám na lidech nic :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 21, 2020 19:36

apuka píše:ze mistni je casto neberou ani jako lidi

Tak asi se není čemu divit, když podle tvého popisu se člověk na setkání s nimi musí připravovat jak na setkání s divokou šelmou a standardní chování průměrně inteligentního bělocha je může vyprovokovat k útoku. :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Etheric » stř črc 22, 2020 11:19

Dromedaro píše: se člověk na setkání s nimi musí připravovat jak na setkání s divokou šelmou

Oni jsou horší než ty šelmy. Šelma nejedná iracionálně a víš, co od ní můžeš čekat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 22, 2020 11:37

Etheric píše:Oni jsou horší než ty šelmy. Šelma nejedná iracionálně a víš, co od ní můžeš čekat

:smt023 Myslel jsem to tak, že většinou se nemusíš na setkání s člověkem předem připravovat a po diskuzních forech sbírat zkušenosti a rady.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod slash1111 » stř črc 22, 2020 11:52

uz by ste s tymi rasistickymi recami mohli prestat
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 22, 2020 12:00

V čem tam vidíš rasismus? To jsou reálné zkušenosti, jako když řekneš, že Francouzi pijí hodně vína. Mám snad na mysli, že Francouzi jsou alkoholici? Ale OK, úplně to do tohoto tématu nepatří.

Rasismus by to byl, kdybych je nenáviděl kvůli jejich původu a barvě pleti. Na základě zkušeností se tu řeší jejich chování vůči ostatním lidem jiných národností.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod slash1111 » stř črc 22, 2020 12:18

Bavite sa tu o romskom etniku a etheric napisal, ze su horsi ako zvierata, s cim si ty suhlasil. Ak toto nie je rasizmus tak potom co?
Na zaklade koho realnych skusenosti, tvojich alebo ethericovych? Ani ty ani on ste na tom juhu Slovenska neboli, takze sa nebavite o nejakych konkretnych ludoch, ale o romoch (v globale).
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » stř črc 22, 2020 12:26

Dromedaro píše:V čem tam vidíš rasismus? To jsou reálné zkušenosti
V kazdem z Vasich poslednich prispevku... Bohuzel, v CR to patri "k normalu" a to nejenom vuci Romum. Az natolik, ze "u seba" si to maloktery Cech dokaze videt.

Zajimalo by me, kolik mas zrovna ty osobnich "realnich zkusenosti" se slovenskymi romskymi osadami? Hoc jen povrchnych. Podle mne zadne, protoze zovna Tys moje slova dokonale prevratil.

Prosim, neplet si to s "vyloucenymi komunitami" v CR, sice tam taky takove reci nepatri, ale tam alespon nejake zkusenosti mohou byt. Ale ty osady je neco upne jineho. S prominutim, ale ani mnozi cesti Romove si to nedokazou predstavit, ne to jeste neromove. Ta bida je tam neskutecna a ty lidi sami nemaji prakticky zadne moznosti - az na par odvaznejsich, co se vyberou do zahranici, napr. Anglie.

"se /ne/musíš na setkání s člověkem předem připravovat a po diskuzních forech sbírat zkušenosti a rady" - ja jsem neco napsal hlavne ethericovi a hlavni duvod byl proto, ze ty lidi tam maji v sobe silne zakoreneny obranny mechanizmus, prave kvuli tomu, jak jsem psal ze i mistni je vetsinou ani neberou za lidi. Proste se casto prvotnim naznakem agresivity chrani a schovavaj svuj strach - a maji proc. Duvody rozebirat by bylo na hodne dlouhou debatu, to nepatri sem.

Ja jsem se snazil ukazat, ze kdyz se budes chovat vuci nim trochu jinak, nez ocekavaji (a jak se bezne chova), tak muzes zazit uplne jiny pristup. A to tak uplne nepovazuji za OT, kdyz se ma tykat cest po castech Slovenska, kde na osady narazit musis.

U etherica plne chapu jeho postoj, on na to ma sve pochopitelne zdravotni duvody, se kterymi tezko muze neco udelat a nema vuci tomu obranu. Ale normalni (@etheric: promin, nemyslim si, ze nejsi normalni, "normalni" je tu mysleno jako bezna populace) lidi tuto moznost maji a je jen na nich, jestli chteji nebo ne.

Ale je na kazdem, jestli si vybere tu ci onu moznost. Ale musi pocitat s tim, ze na tom vyberu muze zaviset taky, co si za zazitky odnese.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 22, 2020 12:27

Na základě mých bohatých zkušeností s tímto etnikem nejen ze Slovenska i zde u nás. A takto v globále je běžné se bavit o kterémkoliv etniku či národu, protože ve větším měřítku mají cosi společného, ale úplně pro všechny to neplatí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 22, 2020 12:42

Hele, já se s tímto etnikem potýkám v běžném životě a vidím jak oni fungují nebo nefungují a pro kolik z nich to platí nebo neplatí. Já si nezajedu jednou za rok do skanzenu nebo musea na festival romské kultury a ze zbohatlické bezpečné čtvrti nekážu ostatním o morálce (tím teď nemám na mysli tebe)

apuka píše:ty lidi tam maji v sobe silne zakoreneny obranny mechanizmus, prave kvuli tomu, jak jsem psal ze i mistni je vetsinou ani neberou za lidi. Proste se casto prvotnim naznakem agresivity chrani a schovavaj svuj strach - a maji proc. Duvody rozebirat by bylo na hodne dlouhou debatu, to nepatri sem.

Ano, ze stejných důvodů mám i já tento svůj obranný mechanismus, protože se ke mně romové často nezachovali jako k člověku. A nebyl jsem tím, kdo si začal či si jich nějak všímal.

apuka píše:Ja jsem se snazil ukazat, ze kdyz se budes chovat vuci nim trochu jinak, nez ocekavaji (a jak se bezne chova), tak muzes zazit uplne jiny pristup.

Ano, pokud se i romové budou chovat jinak, mohou od ostaních zažít úplně jiný přístup, než na který jsou zvyklí. I oni mají na výběr a záleží jen na nich,jaký postoj zaujmou. To je skvělé.

apuka píše:U etherica plne chapu jeho postoj, on na to ma sve pochopitelne zdravotni duvody, se kterymi tezko muze neco udelat a nema vuci tomu obranu.

Jak víš, že já mám proti tomu obranu a nemám nějaké problémy?

Ale jinak souhlasím s tím, jak jsi psal, že ty problémy patří spíše k mladším generacím. Se starými romy jsem, věř nebo ne, seděl i u piva a neměl s tím problém.Ale to byli jednotlivci a většinou v místě, kde žila jedna romská rodina.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 22, 2020 12:58

slash1111 píše:Bavite sa tu o romskom etniku a etheric napisal, ze su horsi ako zvierata, s cim si ty suhlasil. Ak toto nie je rasizmus tak potom co?

Souhlasil jsem, že šelmy jsou racionální a vím, co od nich čekat. A etheric měl na mysli jejich chování, ne etnikum jako celek. Aspoň jsem to tak pochopil. Paleček nahoru byl za to, že se nebojí vyjádřit svůj názor. Plno lidi už samo sebe cenzuruje a o některých tématech nemluví.

Apuka
No já jen, že tak jak jsi to popisoval, tak mi to chvíli připadalo, že čtu vlákno o tom, jak se zachovat při setkání s medvědem a jak se chovat v oblastech,kde žijí. Neobracel jsem tvůj postoj.

Pokud se Francouzi nějak chovají ve Francii, mohu očekávat, že ve vesnici obydlené Francouzi, avšak v Německu, bude jejich chování podobné.


A končím, toto nemá smysl. Jsem se nechal zase unést.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Etheric » čtv črc 23, 2020 7:07

Dromedaro píše: měl na mysli jejich chování, ne etnikum jako celek. Aspoň jsem to tak pochopil.

Ano, přesně tak. Nebyla řeč o "zvěři", nýbrž chování šelmy. To je rozdíl.

Jinak jsem v pravý romský osadě byl, tady v ČR. S dětma jsem hrál frisbee, s dospělejma chlastal, hrálo se na kytary u ohně, atmosféra byla skvělá, přátelská, nic se mi neztratilo ba naopak se mi dostalo pohoštění, rozdělili se i o to málo, co měli.
A teď pointa: pracoval jsem pro manžele, kteří byli v hierarchii osady nejvýše a já tam byl na jejich pozvání. Proto mě všichni brali vpohodě. Přijít tam ale jako neznámej gádžo, to by nedopadlo dobře....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8085
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 23, 2020 16:23

jinak teda technicka - v cr se pod hirama.mysli "hranicni" hory? vysocina nejsou asi hory, je otazka, zda ty moje bily karpaty jsou vubec taky hory?

achjo uz bych se do nejkaych ceskych hor mela konecne podivat :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod mike » čtv črc 23, 2020 20:25

V CR zadne hory nejsou ;-) Pod Bilyma Karpatama jsem vyrustal, tenkrat mi to jako hory prislo, ale kdyz tam ted prijedu, tak mne vzdycky prekvapi, jak male kopecky to jsou.

Nejbliz CR, co vypada aspon trochu jako hory, je Mala Fatra, Krivanska cast.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » čtv črc 23, 2020 21:50

mike píše:V CR zadne hory nejsou
I kdyz ani ja ceske kopecky uplne za hory nepovazuji, to ale neznamena, ze muj nazor, stejne jako Tvuj je rozhodujici. Asi nejake v CR jsou,...
Wikipedia píše:Není mezinárodně uznávaná definice hory, ale Program OSN pro životní prostředí používá označení "horský region" pro následující 4 typy životního prostředí:

výška nad 2 500 m n. m.;
výška 1 500 – 2 500 m n. m. a sklon převýšení 2°;
výška 1 000 – 1 500 m n. m. a sklon převýšení 5° nebo místní převýšení větší než 300 m v okruhu 7 km;
výška 300 – 1 000 m n. m. a místní převýšení nejméně 300 m v okruhu 7 km.
:-k :-k :-k :((
Podle mne je sice "horsky region" ale i "horsky teren" nebo "horstvo" i "pohori" neco jineho nez samotna "hora/-y", ale budiz...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod mike » čtv črc 23, 2020 21:57

Tvrdil jsem snad, ze muj nazor je rozhodujici? ;-) Nektere ceske kopce by spadly i do druhe kategorie (do prvni vic), ale pro mne zacinaji hory az tou treti, coz odpovida te MF [-(

(Co je to progrca sklon prevyseni? Prekladal to nejaky Tatar a ty uhly jsou taky divne.)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod mike » čtv črc 23, 2020 22:14

Kouknul jsem se na odkazovany zdroj a tam uz to dava vetsi smysl:
mountains.jpg
mountains.jpg (19.25 KiB) Zobrazeno 6755 krát

No a slope je proste sklon, pripadne sklon svahu, sklon prevyseni je pitomost (klidne nekdo tu Wiki opravte, mne se nechce hledat, jak se to dela ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » čtv črc 23, 2020 22:18

Ehm,...Ty cislujes od konce nebo jsem neco ("vyska nad 2500m") v CR prehledl :-k

Na ten "sklon prevyseni" a ty hodnoty jsem taky koukal... :D

Ale podivej se na slovenskou verzi tohoto pojmu (odkaz je na te ceske)
Vrch je z odborného hľadiska vyvýšenina väčších rozmerov, spravidla s relatívnou výškou nad 150 m (v užšom zmysle len vo vrchovine, v širšom zmysle aj v hornatine a veľhornatine). V bežnej reči a v staršej spisbe sa vrch, najmä zalesnený, označuje/-oval aj ako hora, ako hora sa však označuje predovšetkým aj akýkoľvek les.
Na takovou definici se hodi pulka Cech a Moravy :lol:
Ale maju vice-mene pravdu, ceskemu pojmu "hora" se opravdu ve slovenstine vice odpovida "vrch", "hora" se fakt pouziva spise obecne jako les ("idem do hory" - jdu do lesa/"horaren" - myslivna). Hlavne na strednom a stredo-vychodnom Slovensku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod mike » pát črc 24, 2020 0:21

Cisluju od zacatku tj. od nejmensi vysky :twisted:

Slovenstinu bych sem netahal, tam ma slovo hora evidentne trochu jiny vyznam. Podle te citace podobny, jako na Valassku. Tam se bezne rika "sel do hory", coz znamena do lesa. Jak se rika horam si ted nemuzu vybavit, coz asi souvisi s tim, ze (jak jsem psal) na Valassku zadne hory nejsou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 24, 2020 5:40

myslim to spis dle zwmepisnuch nazvu.

jizerske hory, krusne hory, sumava to tam sice nema ale...

proste hranicni kopecky, ne placky v polabi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Olchor » pát črc 24, 2020 7:22

viz pěkná knížka "Angličan, který vylezl na kopec, ale slezl z hory" :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » pon črc 27, 2020 22:19

Polana
(rok 2019)

gear list: https://www.geargrams.com/list?id=54309
trasa: https://mapy.hiking.sk/?trasa=SVRk6

Polanu, Veporske vrchy a vubec cele Rudohorie mam nejak moc v lasce a rad se tam vracim. Je to odlehly kout Slovenska a stale jeste rozumne na dosah alespon nam Moravakum. Clovek si tam prijde takovy opusteny a od te doby, co tam pod samotnou Polanou zdanlive bezduvodne nahanel medved nejakeho zaslouzileho fotografa, tak i trochu nejisty.
Mel jsem vymyslenou takovou ruznorodou trasu z minulosti uz z vetsi casti projitou, ale na posledni chvili za pochodu jsem ji zkratil.

Auto jsem opustil v centru Slovenske Lupci a v desti vyrazil k rozcestniku Driekyna, kde jsem se pod pristreskem oplastenkoval. Kdyz jsem znovu vyrazil, dest skoncil.
Zacal jsem zelenou znackou, ktera me dovedla az nad obec Ponicka Lehotka. Tady jsem zelenou nechal zelenou a dal se uz toulal po vlastni ose. Cesta vedla prijemnou vrchovinkou, kde se stridaly louky, policka, lesy a nebyt nizke oblacnosti, umlaskal bych se blahem nad tou romantikou. Cestou jsem mijel 2 boudy, ktere by se v nouzi daly vyuzit. Prvni, velka, otevrena, hned po zdolani uvodniho kopce jeste na zelene znacce. Druha, mala, nad obci Poniky pod kotou 851m. A protoze byl tento kopec nejvyssim bodem v okoli, tak jsem si na nej odskocil. Asi mel i jmeno, ale mapa nic nerika a z mista si to uz nepamatuji. Vedla na nej pesina, ale vrchol skytal jen velmi omezeny vyhled. Jinak kdo neholduje boudam, cekala ho za timto kopcem velka louka s ostruvkem soliternich smrku, jednoduchym posezenim a ohnistem. Sympaticke misto.
Od sedla pod Jasenovym vrchem uz krajina zacla pusobit vic horsky. Ja to jeste sebehl dolu do udoli, nechtene prebrodil potok mokrou botou a po chvili se uz napojil na modrou. Takto, prijemnym stoupanim, jsem se dostal az pod vrchol Bukoviny, kde jsem chtel omrknout pristresek. Asi i diky pritomnosti velke chaty me tohle misto moc nezaujalo. Navic se vsude valely drobne odpadky. Pro nektere bude plus pritomnost kryteho betonoveho ohniste a blizky pramen.
Nocovat jsem chtel v hamace pri Strelnicke salasi, kde kousek odtud je i pramen s napajedlem, ale tak dlouho si tam povidali 2 cyklisti az jsem do vzdal a nasel si jine misto.
Vecer a celou noc mrholilo, foukalo a neustale padala a zase se zvedala nizka oblacnost. Neodolal jsem a zazehl plamen.

(nasleduje mensi OT vsuvka pro lepsi ctivost)

Obrázek

"Ted uz to chtelo jen dalsi do party oslehanych lesnich vlku a pri lahvince se predhanet v prihodach, pri nichz krev tuhne v zilach". Ja si takto alespon sam pustil a 2x otocil "Fear in a Handful of Dust" od Amon Tobina.

(konec vsuvky)

Druhy den jsem po sobe poklidil a vyrazil k rozcestniku Bukovina. Odtud jsem to vzal kolmo dolu smer Kyslinky. Obcas me vedla nejaka zvireci stezka, chvilku i zarostla svaznice.. proste zadna hruza, dalo se to.
V sedle Prislopy mela byt zase nejaka plnohodnotnejsi bouda, ale pobihalo tam tolik dobytka, psu a pastevcu, ze jsem se na nejakou prohlidku vykaslal. Ani jsem nezastavoval a pokracoval ve stoupani. Zaujal me usek kolem vrcholu Drabovky a pak az oslizle parky v bufetu pri hoteli Polana. Obsluha ale jinak prijemna. Nez jsem natlacil parky do sebe a na tajnacku dosusil za zady ponozky, venku se rozprselo. Zbytek Polany se ale v tom zdolaval hezky. Vrchol je zalesneny, pro masoveho turistu nezajimavy a mrholeni tim jen podtrhlo jeho odlehlost. Kdo si chce ale preci jen uzit nejake vyhledy, kousek dal po cervene znacce jsou dve kratke odbocky na skalni terasy. Kdo nenasal odlehlost v zarostlem vrcholku Polany, tady se mu pri pohledu na nekonecne lesy pod kuzi uz zaryje.
Usek po rozcestnik Kopce je regulerni prales se vsim, co k tomu patri. Dal uz se jde trochu monotonne a mne se tak nechtene v hlave zrodila myslenka, ze necham zase na nekdy jindy plan s nezakonnou nocovackou na Lubietovskem Veporu a zkusim jeden ze dvou vyhlasenych srubu kousek odtud. Teda, vedel jsem jen o jednom, druhy byl malinko zahaleny tajemstvim. Pry tam ma nekde byt.
Tuhle moji pohodlnost jsem si omlouval tim, ze prsi a fouka a spat nekde na vrcholu na hrane skaly (jine misto by nepripadalo v uvahu:) nema cenu.
A tak jsem se vratil na misto cinu, na zacatek dnesniho dne, na rozcestnik Bukovina. Zamiril jsem po zelene smer vrchol Minca a ani jsem nemusel moc hledat. Po chvili, na male louce, na me vykoukl zanovni srub. Nikde nikdo, uzasne. Vevnitr funkcni kamna, mekke matrace, lahev nedopite borovicky. Venku ohniste, polstrovana kadibudka se čtivem. V ten moment v tom destivem pocasi to byl raj.
Mysi jeste zadne a tak jsem se i dokonale vyspal.

Treti den me cekal uz jen kratky bezproblemovy sestup do obce Strelniky. Cestou jsem se snazil jeste na hrebinku najit a omrknout skaly, ktere tam dle mapy mely byt, ale byly to jen zarostle, neprilis dostupne skalni stupne ukryte v lese.
Po tom vecernim nadseni jsem ale malinko zalitoval, ze jsem ten Vepor preci jen nedal a cele si to tim neprodlouzil. To uz je ale ma klasika. Kdyz zmenim plany, vzdy nakonec lituji :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil skutrjohny dne čtv pro 3, 2020 10:09, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování