Jak se vybavit na 14denní výšlap?

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 8, 2020 15:52

Jo, já jsem jen napsal, co jsem zde našel za informaci, tak jsem ji jen chtěl pro tebe citovat, aniž bych chtěl znehodnocovat radu od Apuky nebo tu hamaku samotnou. Mně to nějaký smysl dává, že ta délka může rozdíl v kvalitě spánku dělat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4381
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » sob srp 8, 2020 18:12

Ja jsem pod tim "zpusobem spani" myslel, ze seda vyzkouset, jestli je clovek vubec schopny spat, jestli zvlada byt pri spani ne rovne, ale prehnute, proste do velice mirneho U. Pro mne by to napriklad bylo uplne na nic, proroze vetsinu noci spim na brise a to si neumim predstavit, ze bych mel panev nekdo (cislo davam zbricha) o pul metru niz. Mne vzdy delalo problem zaspat i na vysoke mekke matraci, kde prave panev klesne o nejakych 20cm.

Proste na toto je naprosto jedno, jestli muzes lezet po uhlopricce nebo jen rovne, jestli mas delsi nebo kratsi volny kus hamaky nad hlavounamza nohama (samozrejme se tam musis vlezt). A na takove prvotni vyzkouseni je ta z Decathlonu naprosto OK za supr cenu, navic klidne ji vezmou zpet i kdyz ji pouzijes venku, max je lepsi pouzit jine lano.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » ned srp 9, 2020 4:38

Dával jsem to sem spíš proto, že mě zaujalo to tvrzení o tom, že 260 cm délka stačí.
Koupím ji, zkusím a dám vědět, i když po přečtení několika textů a několika videích jsem vzhledem k tomu jak spím, spíš trochu skeptický.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod GreyMouse » pon srp 10, 2020 10:22

mike píše:Jak se ti v tom vlastne spalo, kdyz nepocitam tu zimu? Ja bych se nejvic bal o zada, potrebuju spat natazeny na rovnem a tohle mi prijde, ze bych se rano uz nenarovnal.

Nic moc. Máme tuhle větší (280 cm na délku) z Decathlonu. Lehala jsem si do ní úhlopříčně, jak jsem se dočetla, že je to správně. Ležení je tak opravdu celkem rovně, prohnutí nebylo to, co mi vadilo. Ale hrozně mi chybí pevný bod. Tím jak se to celé houpe a vlní, dá mi dost práce se vůbec vsoukat do spacáku nebo se během noci otočit na druhý bok. Prostě za mě: zlaté spaní na zemi.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » pon srp 10, 2020 15:37

Vidis, to mne nenapadlo a asi by mi to taky vadilo a to na morskou nemoc netrpim. Mozna i to spani uhlopricne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » stř srp 12, 2020 10:02

Ještě jednou spaní..
ve snaze minimalizovat objem, jsem ještě narazil na možnost vyměnit tarp za pončo, které také může posloužit pro stavbu přístřešku. Současně by řešilo dilema pončo versus pláštěnka.
co vy na to?
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 12, 2020 10:25

ponco versus plastenka dle me.neni dilema, protoze ponco chves vzdy kdyz mas krosnu, ponco je plastenka s hrbem, ne? v podstate...

problem ponco tarpu je v tom, ze sou dost uzky a kratky, takze jsou spis na nouzovy spani (nad hamaku by to stacit asi mohlo, to nevim), ale spat pod tim.tyden v desti na zemi.nechces + mas problem, ze kdyz chcije tak si to musis sundat abys to postavil a mezitim promoknes.

je to elegantni reseni pro svatecni vyletniky, ale plnohodnotne btch to nepouzivala.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » stř srp 12, 2020 14:38

Mawenzi píše:mas problem, ze kdyz chcije tak si to musis sundat abys to postavil a mezitim promoknes.


A to jsou přesně ty detaily, které mi nedochází.. ](*,) :D
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv srp 13, 2020 11:57

Mawenzi píše:ponco versus plastenka dle me.neni dilema, protoze ponco chves vzdy kdyz mas krosnu, ponco je plastenka s hrbem, ne? v podstate...


Tak prodávají se i pláštěnky s hrbem, nebo pláštěnky na batoh, ale pončo bude nejspíš univerzálnější.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » čtv srp 13, 2020 15:49

Asicbys nemel zase zacit tema, co je ponco a co plastenka. Bohuzel, je to zase jedno moderni slovo, ktere naprosto ztratilo svuj (puvodni) vyznam - a i diky vyrobcum, kteri vsechno nazyvaji ponco.

Ale jednoznacne plati i takto, ze kvuli hrbu na batoh se z plastenky nestane ponco (a naopak).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pát srp 14, 2020 4:55

apuka píše:Ale jednoznacne plati i takto, ze kvuli hrbu na batoh se z plastenky nestane ponco (a naopak).


O tom není pochyb. Myslím, že je docela jasné co je co. O:)
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » pát srp 14, 2020 7:12

Ahoj, něco podobného ted taky řeším. Chodím ráda, ale nemam zkušenost se spaním venku, což mě omezuje v délce trasy. Ráda bych to změnila a tohle je zajímavá diskuse. I když u mě by šlo tak o jednu noc, tedy zpočátku určitě.
Mnohé už jsem se tu dočetla, tak nahodim otázku, mi leží na mysli. Bezpečnost. Když už budu spát venku, tak je lepší nenápadně v nejakem khaki spacaku abych nebyla videt, nebo neco oranžoveho, na viditelnem místě. Instinktivně bych volila prvni variantu, ale kamaradi starší myslivcema, který střílejí na vsechno co se pohne.
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 14, 2020 8:19

Nikiko píše: nebo neco oranžoveho, na viditelnem místě...Instinktivně bych volila prvni variantu, ale kamaradi starší myslivcema, který střílejí na vsechno co se pohne.

V noci ti to stejně nepomůže. Mě občas v noci výstřely vzbudí, většinou někde dál. Úplně dobrý pocit z toho nemám, protože podle toho jak slyším, že střílí, tak asi předpokládají, že v tom lese už takhle v noci nikdo není. Párkrát se mi stalo, že to bylo opravdu hodně blízko a to jsem měl celkem strach. Jednou jsem navíc ležel na malém plácku v houští, tak jsem se bál i pohnout. Přemýšlel jsem, jestli mám o sobě dát nějak vědět baterkou nebo tak nějak. Nakonec jsem od toho ustoupil, protože ten kdo tam střílel, ani možná myslivec nebyl. Protože ta střelba byla jednotlivými ranami rychle za sebou a v takovým počtu, že tyhle zbraně myslivci nemívají. Ti musí po dvou ranách dobít. Podle toho co vidím, že nosí na ramenou. A pytláka nebo někoho jiného, který po nocích běhá s opakovačkou po lese, jsem na sebe upozorňovat nechtěl. To bylo na Vizovických vrších.

Když v noci občas slyším, jak ti myslivci pálí, tak mám spíš strach z nějakých zbloudilých ran. Z toho důvodů si vyhledávám v lese ke spaní spíš nějaké prohlubně pod terénem nebo nějaká taková zvlněná místa, kde může být člověk pod okolním terénem. Ale po deštích je nevýhoda, že se v nich drží voda a vlhkost.

Zase na druhou stranu. To co píšu je pár případů z mnoha nocí. Taky je asi potřeba zauvažovat nad tím, kdo ti říká, že myslivci střílí po všem co se hýbe. Jestli ti kamarádi sami vůbec byli někdy v lese. Podle toho to vypadá, že na konci sezony vyváží z lesů nákladní Tatry na korbách hromady postřílených turistů.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4381
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Etheric » pát srp 14, 2020 15:49

magazín Nalehko píše:Zůstávám u přístřešku, nikdo tu není. V klidu si rozdělávám spaní uvnitř a dělám si večeři. (...)
Kolem 21 h už zalézám do spacáku a rychle usínám. Spí se mi dobře, když mě ve 23 h najednou vzbudí čelovka. Dorazili 3 kluci, kteří tu mají v plánu přespat. Do půlnoci vaří a hází do sebe jedno pivko za druhým. Už nemůžu usnout. Když pak všichni zalehnou, jako na povel spustí šílený chrápání. Ležím a koukám do stropu, tohle do rána nedám. V 1 h vylézám ze spacáku a všechno balím.

By mi yeblo ](*,)
Ideálně najít rovnej kousek ve svahu, nikdo neříká, že musíme spát v křoví jako divá zvěř, stačí najít rovnej plácek dál od cesty, kam není vidět, ideálně v závětří a s výhledem na západ slunce. Nebo alespoň východ :)
Taky máš víceméně klid od myší a podobný havěti, jelikož jsou všechny okolo přístřešku :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » ned srp 16, 2020 14:42

Takže myslivcu se báti netřeba. :) A co druhý strašák, klíšťata, tim mě zase děsí máma, která z nich má panickou hrůzu. Jak se chranite. Myslim při táboření a spani. Používáte repelenty? Nebo máte jiné fígle?
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Olchor » ned srp 16, 2020 16:06

No ano, klíšťata jsou asi jediné reálné nebezpečí našich lesů. Je dobré nechat se naočkovat proti encefalitidě. Každý večer a ráno se důkladně prohlédnout, další choroba - borelioza - se přenáší až po cca 24hodinách přisátí. Nechodit vysokou travou a křovím. Boty a kalhoty nastříkat silným repelentem se složkou ( permethrin), která klíš. usmrcuje. Ostatně o klíšťatech je tu celé vlákno, hledej.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » ned srp 16, 2020 19:06

Olchor píše:další choroba - borelioza - se přenáší až po cca 24hodinách přisátí
Mam dojem, ze zrovna Cesi nedavno toto vyvratili, pry se nakazit muzes prakticky hned. Ale nijak jsem se tomu nevenoval...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Olchor » ned srp 16, 2020 19:24

Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » ned srp 16, 2020 20:17

@Olchor: je to otazka pravdepodobnosti, zadna ostra hranice 24 hodin nebude. Je mozne, ze nekdy okolo toho pravdepodobnost prudce poroste. Kliste ovsem neprenasi jen encefalitidu a boreliozu, ale jeste nekolik dalsich neprijemnych infekci. Treba bartonelly, coz jsem si vyzkousel od klose a fakt to nechces. Takze jedine rozumne reseni je udelat vsechno proto, abys kliste vubec nechytil. A to uz docela spolehlive umime.

@Nikiko: precti si vlakno o klistatech, klidne od konce. Vrazdici repelent, resp on to ani neni moc repelent, jako spis zabijak a je to jedine, co na klistata opravdu plati. A ano, kliste je nejnebezpecnejsi tvor u nas. Nasleduje klos a az pak myslivec. Ti se nastesti strili prevazne mezi sebou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Etheric » pon srp 17, 2020 7:14

Na třetí místo bych dal tasemnici liščí. Pravděpodobnost malá, ale když se pohybuješ v lese často a jíš borůvky, ostružiny atd, dá se to už považovat za hrozbu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Olchor » pon srp 17, 2020 7:15

Bezkonkurenčně nejnebezpečnějším ( :D ) tvorem je řidič auta. Stovky mrtvých ročně. Lidi zcela beze strachu nastoupí do auta a pak se v lese bojí myslivců, vlků a medvědů. Nechápu.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » pon srp 17, 2020 8:18

Etheric píše:Na třetí místo bych dal tasemnici liščí. Pravděpodobnost malá, ale když se pohybuješ v lese často a jíš borůvky, ostružiny atd, dá se to už považovat za hrozbu




Neznám, tak jsem se mrknul a ti teda nevím...

WIKI píše:I přes vysoké prevalence u lišek v endemických oblastech Evropy je AE u lidí stále považována za vzácné onemocnění.

Nutno však zdůraznit, že člověk je přirozeně rezistentní k infekci měchožilem bublinatým a pouze asi u 25 % lidí může po pozření vajíček dojít k rozvoji onemocnění.

Incidence v endemických oblastech jako je Německo, Švýcarsko a Francie se pohybuje mezi 0,03 až 0,3 případů na 100 000 obyvatel za rok. Odhadovaný průměrný počet případů AE u lidí ve státech Evropské unie a s EU přímo sousedících zemích k roku 2010 činil 130, přičemž nejvyšší průměrný počet nových případů za rok byl v Německu (počet případů n=61), poté Francii (n=21), Švýcarsku (n=20), Estonsku, Litvě a Lotyšsku (každá země n=9). Ve světě je vůbec nejvyšší prevalence AE u lidí v Číně a poté v Rusku.

...v médiích se velmi často jako zdroj infekce člověka uvádí konzumace lesních plodů (borůvky, maliny, houby) kontaminované vajíčky echinokoka. Pro tento způsob chybí přímý důkaz, navíc studie z Aljašky, Rakouska či Německa tuto hypotézu víceméně vylučují. Mezi další hypotetické cesty infekce člověka patří pozření vajíček ze znečištěných vlastních rukou. Ta mohou pocházet ze srsti domácích mazlíčků nebo půdy při farmaření či zahradničení. Dále je brán jako možný zdroj pitná voda či konzumace nemyté a nevařené zeleniny

V letech 1998–2014 bylo v ČR vyšetřeno celkem 1892 pacientů s indikací na postižení jater a AE byla diagnostikována u celkem 20 osob (takže 20 lidí za 16 let)
Celosvětově v roce 2010 8 tisíc nakažených...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP
User is Online!

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Etheric » pon srp 17, 2020 9:24

Šance malá, ale když se povede, bude to stát za to...
Už je pravděpodobnější ta bartonella od kloše, jsou to věci, na který musíš mít haluz, ale pravděpodobnost stoupá, když v lesích trávíš hodně času. Spíš mám strach z týhle všemožný havěti, než z myslivců, divočáků, vlkodlaků, čupakaber...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » pon srp 17, 2020 15:08

Olchor píše:Bezkonkurenčně nejnebezpečnějším ( :D ) tvorem je řidič auta. Stovky mrtvých ročně.

Musis si spocitat sve osobni sance ;-) Ven jezdim vlakem, zridka busem, do auta sednu jen naprosto vyjimecne. Autum se venku muzes vyhnout, klistatum a klosum moc ne. Ale jinak jo, vsak se rika, ze statisticky nejnebezpecnejsi na VHT v Alpach je cesta autem tam a zpet. (proto radej litam letadlem ;-))

Etheric píše:Na třetí místo bych dal tasemnici liščí.

To je evergreen novinaru, kteri nemaji o cem psat. Kazdy rok clanky na tohle tema zrecykluji. Realne nebezpeci odhaduju podobne, jako ze te trefi meteorit. Tam by taky nasledky byly neprijemne :twisted:

Etheric píše:Už je pravděpodobnější ta bartonella od kloše

Ta je bohuzel pravdepodobna dost, nakazenych klosu jsou odhadem desitky procent. Kdyz te kousanec svedi vic nez tyden, tak ji tam mas, dlouhodobe svedeni zpusobuji prave bartonelly. To je ovsem lokalni infekce a sance, ze se z ni stane systemova, asi moc velka neni. Odhadnout ji nedokazu, pouzitelna statistika neexistuje, podle mne se na 99+ % pripadu neprijde. Nastup infekce ma zpozdeni, lidi si to nespoji a doktori uz vubec ne. Bartonelly se ani nedaji testovat v normalni laboratori. Kdybych si to nedal dohromady sam a o ten test si nerekl a nezasel na infekcni, tak se vubec neprislo na to, co mi je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod malejjarda » pon srp 17, 2020 17:22

Chytit se dá ledacos. Kamarád, co pracuje v lese, dostal tularemii. Než doktoři zjistili, co mu vlastně je, byl na tom hodně špatně.
Nebo můžeš od komára chytit západonilskou horečku. Už se vyskytuje i u nás.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » úte srp 18, 2020 5:10

@olchor: Obecne zásady znám, ty dodržuji, myslela jsem konkrétně kolem spaní, přece jen si člověk lehá na zem, převléká se na spaní, atd.

Jinak mě tedy dost děsíte. Skoro to vypadá že nejlepší je lehnout si nekde na louce s nizkou trávou nebo rovnou nekde na hole zemi nebo skale. :(
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Olchor » úte srp 18, 2020 18:33

Klíště jsem většinou chytil cestou, při táboření asi ne. Ale dávám si pozor, neválím se ve vysoké trávě, při sbírání dřeva nelezu moc do křoví. Je potřeba být opatrný, ale nevyšilovat.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » stř srp 19, 2020 11:15

Tak jsem zjistil, že se ve spacáku, mumii, necítím nejlíp. Možná jde jen o nezvyk, každopádně při hledání řešení jsem narazil ještěš na možnost pořídit místo spacáku quilt. Máte s ním někdo zkušenost? V čem jsou jeho výhody a nevýhody?
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » stř srp 19, 2020 16:23

O quiltech uz tu nekde rec byla, hledej. Nemyslim si, ze by to pro tebe bylo vhodne. Je to UL reseni pro lidi, kterym jde hlavne o vahu a jsou ochotni tomu obetovat nejake pohodli. A taky vedi, co delaji.

V cem je problem s mumii? Jednak jde o zvyk a jednak zrovna neni idealni doba, je moc teplo. Mumii ocenis, az se ochladi. V quiltu umres ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49434
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 19, 2020 18:09

me mumie treba vadi, ze nemam moc mista na nohy, ale zalezi na mire mumijovatosti a na velikosti cloveka. takze radsi trosku sirsi spacak. do lite line 400 se vlezu v pohode, ale rozdil pohodli mezi nim a vikingem 300 je proste propastnej :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování