Jak se vybavit na 14denní výšlap?

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » čtv říj 1, 2020 12:30

@Nikiko: Ja taky mam problem s umelinami - na tele. Ale kupodivu, ted uz existuji vyrobky, ciste umelinove, ktere v pohode snesu i cely den (tilko nebo tricko s dlouhym na tilku - tj. na velke casti trupu, resp. ramen a rukou). Trvalo mi ale, kym jsem na neco takoveho narazil a uplne 100% to neni. Navic se vubec neda rict neco ve smyslu PES ne, PAD ano. Je to dane necim jinym nez vychozim materialem, ale vubec netusim, cim.

Jinak pokud fakt nesneses zadne umelinove, muzes zkusit bambusove nebo hedvabni, teoreticky by sly i z viskozy. To jsou vsechno prirodni materialy (i kdyz nekdy ziskane z pridonych materialu chemickym postupem, bo "prirodni" postup je bud zatim neznamy nebo prilis slozity a drahy). Bambusove se daji sehnat za rozumnou cenu v ruznych tloustkach, jen tolik nevydrzi. Hedvabni je slozitejsi nalezt, jsou drazsi, ale mely by vydrzet hodne.
A v nejhorsim muzes vyzkouset i merinove nebo nejakou kombinaci vlna+neco, jsou i vicevrstve, kde mas vevnitr merino, venku umelinu (i kdyz z funkcniho hlediska by bylo lepsi asi opacne) nebo uplet.

Co se tyce zkouseni bot, tak zkousime uplne bezne. Jen mame pri tom na sobe oboje ponozek. Jinak pozadavky (napr. to misto) zustavaji. Kdyz Ti v prubehu chuze naroste noha, tak naroste i s ponozkama :wink:.
Mawenzi píše:musi byt ta ponozka jakoby hruba, kousava, ne hladka a jemna prootze pak po sobe klouzou
Toto vseobecne vubec neplati. Ja mam i hladke a jemne a neklouzou (kdyz nejsou uplne nove). Ale prave v takovych vecech je ta alchymie - musis najit kombinaci, kde se vsechno setka a funguje. Obcas to chvili trva.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » čtv říj 1, 2020 16:42

Nikiko píše:na boty jsem našla spoustu videí, ale na ponožky žádné

Vsak jsem taky nepsal nic o videich, myslel jsem hledat tady na foru. Texty ;-) Nejvic informaci najdes nejspis prave tady, protoze jsme v tom trochu prukopnici.

Na druhou stranu, jestli vybiras prvni lehke pohorky, tak to neni treba takhle komplikovat a budou si stacit jedny dobre trekove ponozky. Dobre znamena aspon stredne silne, tenke jsou do pohorek nanic. Dvoje ponozky se vic hodi do pevnych tezkych pohorek. Na to prijdes sama, az budes mit v pohorkach neco nachozeno a prejdes na ty poradne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » sob říj 3, 2020 7:58

Tak jsem to včera oběhal. Je fakt, že výběr v kamených obchodech není tak velký a to ještě u poloviny bot, které jsem chtěl zkusit neměli správnou velikost. :-)

Tohle je takový předběžný výběr.
1) https://www.hudy.cz/taurus-ii-gtx-mid?variant=67685&size=237880
2) https://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/101SCA00096/trekovky-scarpa-maverick-gtx-63090 ale tady si nejsm jist jestli je to tak úplně na podzim zimu (byť českou)
3) https://www.meindlboty.cz/cs/ohio-2-gtx - ale tady si nejsem jist zda jít do té kůže
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » sob říj 3, 2020 9:15

Jenom k těm Lowám.
Taurusy jsou takový, řekněme ekonomický model.
Být Tebou, raději se poohlédnu po Renegade GTX Mid nebo lehčí Zephyr GTX Mid.
Popř. je i varianta Z-6N/Z-6S.
Všechny se dají sehnat za velice příznivé ceny a díky tomu, že Zephyr a Z-6 jsou služební boty a Renegady zase bestseler který se vyrábí přes třicet let, jsou to vychytané boty a neuvěřitelné držáky...

https://www.prosportshop.cz/kategorie/o ... otnickove/

https://www.prosportshop.cz/kategorie/o ... ke/?page=1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » sob říj 3, 2020 11:33

poutnik66 píše:tady si nejsm jist jestli je to tak úplně na podzim zimu (byť českou)
Teda nerozumim tomu, ze to same se Ti nezdalo u tech Lowa. Je to stejna kategorie, podle mne i co se tyce tepelne pohody - tyto boty budou jen do velice mirne zimy, s tim musis pocitat. Kdyz chces o neco lepsi izolaci (ale pouzitelne i v lete), tak bud primo boty s izolaci nebo kozene. Pripadne alespon dobre vypolstrovane.
poutnik66 píše:tady si nejsem jist zda jít do té kůže
Nevim, proc se Ti nepozdava kuze, ale pokud Ti jde o to, ze by Ti v nich mohlo byt v lete vedro, tak ne, v tomto problem nebude. Teda pokud si do nich nevezmes jedny tenke ponozky. Co se tyce prodysnosti boty, tak jak u textilnych tak i kozenych bude nejvice omezujici GTX, ten je rozhodne min prodysny jako (voskem neucpana) kuze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » sob říj 3, 2020 11:34

Ted mi kamarád poslal tohle. Že to má druhý rok a zatím jsou super i v zimě.

https://www.decathlon.cz/kotnikove-boty-sh-520-x-warm-id_8502616.html
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » sob říj 3, 2020 11:44

apuka píše:Teda nerozumim tomu, ze to same se Ti nezdalo u tech Lowa.

To já taky nevím. Prostě pocit, když jsem je zkoušel. :-)

apuka píše:Nevim, proc se Ti nepozdava kuze.

Pozdává se mi, ale nemám s ní zkušenost, tak váhám. Netuším jak je choulostivá na mokro, jak dlouho schne, jak moc náročná je údržba. A taky mi přijde o dost těžší než ty další.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » sob říj 3, 2020 12:14

poutnik66 píše:Netuším jak je choulostivá na mokro, jak dlouho schne, jak moc náročná je údržba. A taky mi přijde o dost těžší než ty další.
Tezsi trochu vetsinou bude, protoze uplne tenka na pohorky nema smysl.

Kuze na celodenni brouzdani mokrou travou opravdu neni vhodne. Dale uz potom zavisi i na osetreni - ale to do jiste miry i ty textilni. Co se tyce bezneho namoceni a vysuseni boty, tak to se neda vubec zevseobecnovat. Ja jsem na OF nekolikrat psal sve zkusenosti, kdyz celokozene pohorky z 2,5+mm kuze schly kratsi dobu nez textilni (resp. umelinove) LS Trango Cube, pricemz dost lidi Cuby vychvaluje, jak rychle schnou. Synove poradne vevnitr nevyschly ani za dva a pul dne. Na druhe strane moje Salewa Crow jsou za par hodin suche. Manzelcine Meind Islandy (celokozene) bez zateceni nepromokly nikdy ani v destich, ani v mokrem snehu cely den na ledovci. To same moje Asolo Granite do doby, kym se v nich neodesel sev nad patou a neudelala se asi 5cm dlouha dira skrz nad GTX.

Jeste bych Te upozornil na jednu vec, nezavisle, jestli je to kozena nebo textilni bota - cim budes mit tenci steny boty, tim drive se Ti stane, ze pri chladu zvenci (nejspise v desti, ve snehu ale i ta mokra trava) se Ti srazi vlhkost z nohy na vnitrni strane steny boty. Kdyz tam mas GTX, tak je to o neco lepsi, ale tak se stane. No a potom budes mit vevnitr vlhko az mokro - ale od sveho vlastniho potu. To protoze se nama jak na povrchu boty odpari nebo je prilis velky rozdil mezi teplotou vevnitr a venku a nestiha se odvadet. Takze ne vzdy budes v suchu, i kdyz se boty nepromoci.
Tento jev hodne omezi (ale uplne nevylouci) system dvou ponozek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » sob říj 3, 2020 14:37

Mawenzi píše:pak po sobe klouzou a je to naprd
Jeste zpet k tomuto. Prave mam doma na nohou jednu z takovych (pro mne) ne moc povedenych ponozek. Nejsou ani extra tenke ani nijak moc hladke (merino uplet). Velikost je 44-46, nohu mam neco nad 46, takze teoreticky na horni hrane. Jenze v upletu je prilis moc elastanu, navic je strih i tak trochu delsi a vysledkem je, ze se pri chuzi, kdyz po povrchu klouzaji (papuce doma), tak jsou skoro akurat, ale kdyz neklouzaji, tak se pri kazdem kroku natahuji az tak o centimetr.
No a prave toto se stava, kdyz se na to obuji jeste druhe ponozky - cela "dvojice" se hybe na noze tim, ze se vnitrni ponozky natahuji.

Takze jedno z pricin pocitu "klouzani" byva prilisna elasticita ponozek, staci jednech, jedno jestli vnitrni nebo vnejsich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » sob říj 3, 2020 19:26

poutnik66 píše:Ted mi kamarád poslal tohle. Že to má druhý rok a zatím jsou super i v zimě.

https://www.decathlon.cz/kotnikove-boty-sh-520-x-warm-id_8502616.html


Ne, ty nejsou v pohodě i v zimě.
Ty jsou v pohodě jen v zimě.
To jsou zateplené boty.
Nad nulou v tom chcípneš.

apuka píše:Co se tyce prodysnosti boty, tak jak u textilnych tak i kozenych bude nejvice omezujici GTX, ten je rozhodne min prodysny jako (voskem neucpana) kuze.


Nesouhlasím.
Jakékoli hadrové tenisky s GTX jsou výrazně prodyšnější, než kožené boty s GTX.



@poutník66
Hele mám pocit, že seš tu už dostatečně dlouho, abys načetl tisíce mouder i blábolů o čemkoli, ale vybrat si budeš muset stejně nakonec sám...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » sob říj 3, 2020 20:28

P
dudy píše:Jakékoli hadrové tenisky s GTX jsou výrazně prodyšnější, než kožené boty s GTX.
Promin dudy, ale v cem je tady nesouhlas s tim, co jsem napsal :-k ?
BTW, ani cos napsal neplati ve vseobecnosti (bavime se o pohorkach), nektere "skvele" hadrove jsou delane z tak "prodysneho" textilu, az z toho noha place... Nejedna se vsak (vetsinou) o ty lepsi vyrobce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » sob říj 3, 2020 20:37

apuka píše:Promin dudy, ale v cem je tady nesouhlas s tim, co jsem napsal :-k ?


V tom, že prodyšnost GTX není "omezující", ale velkou roli hraje i prodyšnost svrchní vrstvy.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » sob říj 3, 2020 21:37

Jo, ale ja jsem psal,ze gtx je "nejvice omezujici". A to je rozhodne pravda, i nezmrsena kuze je znacne prodysnejsi nez gtx.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » sob říj 3, 2020 22:13

Mě je u prdele prodyšnost jednotlivých materiálů.
Mě zajímá prodyšnost obuvi a tam bude hadrák prodyšnější než kojack.

Viz tvé teorie o GTX versus svrchní látka.
(Nechce se mi to hledat, ale byls to Ty, kdo laboroval s nasákavostí a odolností svrchní vrstvy GTX. Někdo (tuším mike) Ti argumentoval, že zaleží na membráně, a Tys rozporoval, že svrchní látka je důležitá..)
Naposledy upravil dudy dne sob říj 3, 2020 22:21, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » sob říj 3, 2020 22:19

IMO je to blbost, ale nevrtal bych do toho, jinak tu vypukne Apukalypsa :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod dudy » sob říj 3, 2020 22:35

Prosté a jednoduché.
Pokud požiju GTX a jakoukoli prodyšnou tkaninu vznikne prodyšnější kombinace než GTX a kůže.
Neb tkanina je z principu poréznější než kůže.
Aby někdo laminoval GTX na již neprodyšnou tkaninu je blbost a hlavně Gore by to nepovolilo.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » sob říj 3, 2020 22:43

To ses, obavam se, docela optimista s tim Gore, ale v principu souhlasim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » sob říj 3, 2020 23:07

poutnik66 píše:https://www.meindlboty.cz/cs/ohio-2-gtx - ale tady si nejsem jist zda jít do té kůže

Jaka velikost ti sedela? Tyhle mam a asi je budu prodavat. Kupovane zacatkem roku, nic jim neni, maji nachozeno asi 500 km, ale nejsou uplne kompatibilni s myma nohama. Mam holt spis Hanwag nez Meindl nohy, s Islandama to bylo podobne :) Dal bych je asi tak za polovinu Meindl ceny.

Mam je na denni vychazky do dvou hodin. V zime, kdyz uz je na bezecke boty moc mokro a kosa. Jsou to lehke pohorky, na bezne chozeni u nas celkem dostacujici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » ned říj 4, 2020 9:39

dudy píše:Hele mám pocit, že seš tu už dostatečně dlouho, abys načetl tisíce mouder i blábolů o čemkoli, ale vybrat si budeš muset stejně nakonec sám...


:-) ani moc dlouho ne.. se svou vrozenou nerozhodností (co nadělám, geny nepřechčiješ) jsem vlastně pořad u dveří a jen se rozhlížím na prahu. :-)
Já vlastně podzimní boty nechtěl řešit... řeším tu 14 dnů příštího léta, ale když už to tu Nikiko nakousla, tak jsem si řek, že když už tu na to přišla řeč, že to vezmu při jednom. Takže do minulého týdne jsem otázku bot neřešil a nezkoumal ani tady, ani jinde.. a jako všechno do čeho se člověk začne nořit.. je to složitější než se zpočátku zdálo. Ale jasně, budu si muset vybrat sám, nakonec. :-)

A asi to budou Scarpa Maverick. Pro mé potřeby - spíše delší trasy v nenáročném maximálně středně náročném terénu, mám pocit, budou vyhovovat nejlépe.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » ned říj 4, 2020 9:57

apuka píše:Kuze na celodenni brouzdani mokrou travou opravdu neni vhodne.


A to je možná to důležité. Protože moje chození je často brouzdání mokrou travou. Např. jsem zvyklý chodit hodně brzo, takže rosa je můj pravidelný společník :-)
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » pon říj 5, 2020 12:30

dudy píše:Pokud požiju GTX a jakoukoli prodyšnou tkaninu vznikne prodyšnější kombinace než GTX a kůže.
Neb tkanina je z principu poréznější než kůže.
Aby někdo laminoval GTX na již neprodyšnou tkaninu je blbost a hlavně Gore by to nepovolilo.
Zkusim nevyvolat "apukalypsu", ale takoveto generalizovani rozhodne pravdou neni. Uz jsem to naznacoval o neco vyse.

Otazkou je, podle ceho hodnotis "prodysnost" boty. Ja podle toho, jak jsou vlhke/mokre (hlavne svrchni) ponozky po ukonceni vyletu a taky podle mnozstvi vlhkosti vevnitr v bote po vylete. A posledni kriterium, i kdyz to uplne primo s tim nesouvisi je, za jak dlouho se navlhle boty vysusi.

Mnoho let je moji praci na nasich dovolenkach i po vyletech se starat o boty a ponozky, tj. vybrat vlozky, dat je susit. Tj. mam docela velke zkusenosti, jak po kazdem vylete ruzne boty, co pouzivame vypadaji, v jakem jsou stavu po kazdem pouziti. A moje zkusenosti z ruznych podminek ukazuji, ze uplne nejhorsi boty, co se tyce vysledne vlhkosti ponozek a samotne boty vevnitr, byly LS Trango Cuby. Zkusenost potvrzena na trech ruznych parech (za cca 2,5 roku), minimalne ze dvou produktovych roku. Plati toto jak pro chuzi v horkem lete, tak v praskajici zime i na chuzi na ledovcich. Co se tyce vysuseni boty vevnitr, tak jeste vice. Toto byly jedine boty, kdy si syn musel na druhy den rano vzit jine boty, protoze vevnitr bylo hodne vlhko az mokro, pres noc se nevysusily. Pricemz za stejnych podminek plnokozene s GTX manzelky i moje se do rana bez problemu plne vysusily.
Nejvice sucho je vzdy v manzelcinych Meindl Islandech (oba pary). I pri celodenni chuzi po ledovci s mokrym snehem. LS Karakorum (celokozene vyssi) maji taky trochu problem plne vyschnout, ale rano byvaji v pouzitelnem stavu. Moje Salewa Crow jsou vetsinou sussi pomaleji nez Islandy, Asolo Powermaticy o chlup dele jako Crowy (pokud neni plne promocena kuze, kdyz dlouhou dobu jsem ji neosetril). To same platilo pro me Asolo Granite a manzelcine LS Nepal Trek. Jeste bych mohl napsat o par jinych botech, ale to si uz nevzpominam tak presne, ktere byly jak, jen ze jsem meli vsichni cca stejne, to jsme meli vsichni bud celokozene s GTX nebo syn Mammut Monolithy, kombinovane zateplene do -20.

Ona cela ta vec kolem prodysnosti vubec neni jenom otazka vnejsi latky (a membrany) pohorky - hraje tam skoro stejne vyraznou roli funkcnost kominoveho efektu, pouzivane ponozky (prip. i oboje), vlozka a taky ze jak je udelany ten GTX (resp. cely spodek) pod vlozkou. Muzes mit sebeprodysnejsi material, ale kdyz neco z toho nefunguje, stejne budes mit vlko az mokro. (Ty mas roky na to aby sis spomenul na tenisky "Vietnamky" nebo "Cinanky" (podle toho, odkud se prave dovazely) za casu CSSR. Byly to platene tenisky ze zdvojene vrstvy platna, ale stejne se v nich nohy v horku dost potily, rozhodne vice nez celokozenych Botaskach a to se stejnymi ponozkami. Duvodem byla gumova podrazka i pres prsty, navic zvysena tak, ze noha byla na urovni kraje gumy az nad /zespod gumenou/ vlozkou. Cele to puzobilo tak, ze se na gumene vlozce noha potila, pot se odvadel pod vlozku, kde se srazel nebo drzel a guma+vlozka nepovolovala, aby se odvadel ven. Navic ani to zdvojene platno nebylo nijak moc prodysne. Po kazdem pouziti byvaly ponozky az mokre. V Botaskach se odvetravaly dostatecne.) Bez ponozek byl rozdil jeste vetsi.

BTW, GTX pouzivany v pohorkach se vsije do bot jako vnitrni boticka z textilu od Gore s nalaminovanou samotnou membranou. Jedine pohorky, co jsem zatim videl s nalaminovanou membranou primo na vnejsi material jsou Scarba Ribelle OD (ruzne modely), ale to je OutDry membrana, ktera tuto moznost primo uvadi. A prave kvuli te mezere mezi latkou a GTX u bot az tak neplati, co jsem rozvijel ve "sve teorii o GTX vs. svrchni latka". Navyse sis to blbe zapamatoval, nikdy jsem nerozporoval, ze zalezi na membrane, ale ze zalezi taky na svrchni latce a to dost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » úte říj 6, 2020 8:54

Tahle debata už na mě začíná být příliš odborná. :-)

A za tipy na ponožky dík, až nakoupím, vyzkouším. A z toho, co se tu objevilo, mě nejvíc zaujaly ty RENEGADE GTX MID, zdá se, že by se v nich dala zvládnout podzim i zima.
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » úte říj 6, 2020 19:13

Jo, ty by mely byt v pohode, kdyz ti sednou. Kup si ale nejdriv ponozky a zkousej boty primo na ne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 7, 2020 7:52

renegady sou posledni dobou jen predrazena bota stavejici na slave predchozich modelu, kamosovi po roce praskl sev a nez se vratili z reklamace koupil.znova, znova mu tam praskl sev po 3/4 roce a ty puvodni ze servisu spravili tak ze mu sou uzky a tlaci ho
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » stř říj 7, 2020 8:19

Mawenzi píše:renegady sou posledni dobou jen predrazena bota stavejici na slave predchozich modelu,


Tak to mě docela odrazuje. :-( Protože spolehlivost a výdrž je pro mě hlavním požadavkem.

Zaujaly mě sice https://www.hudy.cz/taurus-ii-gtx-mid?variant=67685&size=237886
o nichž dudy psal že jsou ekonomický model (to nevím co si pod tím představit, jakože jsou šunt?), ale navíc mi taky nepřijdou že by byly na období listopad až únor.

Co jsem tak přemýšlela, nechci nic vysokého, max kotníčkové, a nic moc těžkého - tahat na každé noze kilo, na to asi nejsem stavěná.

Zda se, že je to neřešitelný požadavek. :-)
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » stř říj 7, 2020 9:22

Nikiko píše:nepřijdou že by byly na období listopad až únor
Podivej, ani jedny z tech bot, co premyslis nejsou urcene do nizkych teplot, proste Ti v nich muze byt zima uz pri nizsich minusovych teplotach, hlavne, kdyz budes stat. Ponozkami (pripadne "zateplenyma" vlozkama) tomu trochu pomuzes, ale kolem -10 v nich bude prijatelne jen pro odolnejsi jedince.

Toto ale bude platit pro kazde nezateplene boty, hlavne ty nekozene. Muzes se kouknout taky po nejakych mirne zateplenych (ty by do ceske zimy stacit mohli, ale ne v extra chladnych oblastech typu sumavske slate, Jizerka,...). Nebo alespon po tech, co maji vice peny ("vymekceni") po cele bote.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » stř říj 7, 2020 9:39

Nejde mi ani tak o chlad, to snad vyřeší ponožky :-) spíš o tu podzimní sychravou všudypřítomnou vlhkost (déšť, sníh, břečka).
Naposledy upravil mike dne stř říj 7, 2020 16:19, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 7, 2020 9:42

me teda v cz podminkach nevadi cca do -15 chodit v tlustcich ponozkach a teniskach, ve snehu v nepromokavych ponozkach a teniskach... zas na vykete clovek hodiny nestoji...

a kdyz mam jo potrebu kotnikacu tak mam keeny za 2500 a v zime v -15 sou taky ok s jednou merino silnejsi fuskou...

takze to.snad tak.zly po cr neni, nekde na.mesic do zimy to asi bude chtit neco jinyho a do snehu muze byt fajn ala gumak s koziskem
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » stř říj 7, 2020 10:15

Mawenzi píše:me teda v cz podminkach nevadi cca do -15 chodit v tlustcich ponozkach a teniskach, ve snehu v nepromokavych ponozkach a teniskach..


Tak takové řešení bych asi viděla nejraději, ale obávám se že do mých tenisek se už další ponožky nevejdou, takže i ty tenisky bych musela koupit nové :-)

nicméně jak tak bouzdám stránkama ještě jsem našla
http://planika.cz/planika/planika-trekking-bovec-lite-lady-air-tex.html
a české https://www.botyprabos.cz/katalog/zbozi/uniform/uniform-kotnik/produkt/prabos-vagabund-ankle-loamy-brown-s80657
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » stř říj 7, 2020 11:01

Mawenzi píše:me teda v cz podminkach nevadi cca do -15 chodit v tlustcich ponozkach a teniskach, ve snehu v nepromokavych ponozkach a teniskach... zas na vykete clovek hodiny nestoji...
Nevim sice, cemu Ty rikas "tenisky" (to je dalsi pojem, pod ktery prodejci zarazuji uz kde-co, puvodni byla cca "platena sportovni obuv na gumene ne moc odpruzene podrazce", ted nekteri do toho davaji skoro kazdou sportovni obuv, sand mimo specialnich a pohorek) :wink:. Takove Renegady rozhodne teniskami nejsou.

Toto jsou veci, ktere jsou hodne individualni, kdo jak zvladne ten chlad.

Jako jo, Renegady jsou relativne polstrovane, v tech by se neco zvladnout dalo, ale o celodenni chuzi pri -15 a snehu by uz to bylo pro vetsinu lidi na hrane. Na vylete nemusis hodinu stat - kdyz Tve nohy moc nehreji, tak uz za pet-deset minut zacnes silne citit chlad na chodidlo a na prsty. Navic se Ti nemusi podarit za dalsich pet minut chuze nohu zahrat, uz to nemusi byt jednoduche. A hlavne zeny jsou na toto v prumeru citlivejsi. Proto jsem tu poznamku psal.

Sam jsem zateplene pohorky nikdy nenosil a v pohodee jsem chodil i cely den pod -27 bez slunicka - ale to byly tezke (vice nez kilo) pohorky z 2,7mm kuze a s poradnym polstrovanim. Ale 20 min. stani uz bylo moc, uz mi zacaly nohy mrznout a trvalo mi to dobrou pulhodinky chozeni, kym se zase alespon trochu zahrali.

@Nikko: ty Prabosy nemaji membranu, takze mokry snih, mokra trava, atd. muze byt trochu problem - resi to osetreni voskem, ale to Ti z nich udela neprodysne gumaky. Muzes resit i dobrym sprejem ze zachovas prodysnost, ale spotrebujes na to velke mnozstvi a to neco stoji. A stejne ve spatnych podminkach Ti to vydrzi malo.
Planiky maji AirTex membranu, co syn mel v jinych Planikach, tak ta mela tlustejsi podsivku nez GTX, to bylo na zimu lepsi. Ale mela bys tam zkontrolovat, jestli nemaji to udelane podobne jak jsem meli my - v okoli paty byla misto te podsivky (netusim, jestli pod ni byla membrana nebo ne) latka jina, z mikrovlakna, skoro jako svedska uterka. Na zimu OK, jen tam zvyklo byt mokro, nepropoustela dobre vlhkost z potu, spise nasavala do sebe jako rucnik. Navic na nem (ne)klouzaly ponozky uplne jinak naz ve zbytku boty a po navlhnuti to doslova obcas vyzouvalo ponozky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování