Celni kontrola

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Celni kontrola

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 17:51

Si rikam, jestli zakladat nove vlakno, ale do zadneho existujiciho tematu mi to nezapada a tyka se to potencialne vsech turistu...

Vcera jsem byl v Luzickych horach a cestou po cervene z Dolni Svetle na Luz jsem si dal pauzu na lavicce u mokradu Brazilka. Kousek od cesko-nemecke hranice. Po lesni ceste kolem louky projelo krokem auto a za chvili jelo zpatky. Zastavilo, vylezli dva panove a sli ke mne. Vytahli placku a pry celni kontrola. Docela jsem ziral, chteli obcanku a kouknout se do batohu. Pry na to maji pravo. Vyptavali se, jestli s sebou nemam nejake leky nebo omamne latky. Batoh jsem jim ukazal, obcanku si vzali k autu a nejakou dobu si ji po telefonu lustrovali.

Panove se chovali maximalne slusne, ale fakt mne to prekvapilo, v terenu jsem se s necim takovym jeste nesetkal. Ptal jsem se, jestli takhle nekoho chytli a pry bych se divil, kolik. Jde o leky a drogy z Polska, jestli jsem to spravne pochopil. Coz mne docela zarazi, kdybych chtel neco prenaset, tak urcite nepujdu po ceste, kde muzou jet auta. Vzal bych to po nejake pesi stezce nebo lesem, za cely den jsem mel spoustu moznosti prejit nepozorovane do Nemecka.

Mam takove tuseni, ze s pravomocema meli pravdu, maji vetsi, nez policajti :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod pavproch » úte dub 10, 2018 18:15

Mám matný pocit, že opravdu můžou - v určité vymezené oblasti/vzdálenosti od hranic a nemůžou kdekoli ve vnitrozemí. Ale nemám patent na rozum.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Celni kontrola

Příspěvekod Kjuba » úte dub 10, 2018 18:43

No ja myslím, že na to právo jistě mají. Celní kontrola Tě může potkat prakticky kdekoli na území ČR, resp. Shengenu. Mě třeba zastavili na dálnici před Brnem s Multivanem. Normálně celní kontrola, co prý vezu. Prohlédli auto, poděkovali a ve vší slušnosti pokračovali. Šli po alkoholu, cigaretách, drogách.

Docela tomu rozumím a nijak mě to nevadí.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Celni kontrola

Příspěvekod apuka » úte dub 10, 2018 18:47

Jo, pravomoci maji hodne velke. A PP nema pravdu, bo ted uz mohou zastavit a kontrolovat kdekoliv, kdykoliv a kohokoliv. Jen prokazat totoznost mohou zadat jen v "presne vymezenych" pripadech.
Dokonce by mohli prohlednout i Tvuj mobil, tablet nebo notas - kontrola poruseni autorskych prav je taky v jejich gesci.

Ale v terenu jsem se s nima taky jeste nesetkal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 19:04

@Kjuba: mne to vadi. Prohledavani osobnich veci je docela neprijemny zasah do soukromi. A jestli ma pravdu apuka, tak to muzou delat uplne kdekoliv a komukoliv.

apuka píše: A PP nema pravdu, bo ted uz mohou zastavit a kontrolovat kdekoliv, kdykoliv a kohokoliv.

Kde to tam vidis? Ja si matne pamatuju neco podobneho, jako pp. V nejake vzdalenosti od hranice, ovsem pomerne velke a jelikoz je republika uzka, tak to pokryvalo pomerne dost uzemi.

apuka píše:Jen prokazat totoznost mohou zadat jen v "presne vymezenych" pripadech.

Celník je oprávněn požadovat prokázání totožnosti osoby, pokud:
....
- je u ní prováděn celní dohled nebo celní kontrola podle přímo použitelného předpisu Evropské unie


Takze v zasade kdykoliv :?

Prijde mi to silene, i policajti musi mit k perlustraci zakonny duvod a ve vecech se jen tak hrabat nemuzou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod Stani » úte dub 10, 2018 19:14

mike píše:Prijde mi to silene, i policajti musi mit k perlustraci zakonny duvod a ve vecech se jen tak hrabat nemuzou.

Tak ho asi u teba mali, že ťa prehľadali :) .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 19:19

Meli, viz vyse, celni kontrola. A tu muzou udelat u kohokoliv a asi kdekoliv. Policajti tohle nemuzou, sice muzou nektere gumovejsi duvody ohnout, ale to uz riskuji, ze si dotycny bude stezovat u GIBS a budou z toho mit neprijemnosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 19:23

No a jinak tipuju, ze potrebovali vykazat cinnost. Ve vsedni den tam moc turistu nebylo, na ceske strane jsem nepotkal za cely den ani jednoho, na nemecke jen par. Takze jsem byl idealni cil, jak si bez namahy udelat carku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Celni kontrola

Příspěvekod Kjuba » úte dub 10, 2018 19:32

@mike: Rozumím, ale pokud třeba takhle chytí někoho s fetem nebo pančovaným chlastem, tak mi to vážně nevadí. Ale každý to vnímá jinak.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Celni kontrola

Příspěvekod apuka » úte dub 10, 2018 19:34

mike píše:Kde to tam vidis? Ja si matne pamatuju neco podobneho, jako pp. V nejake vzdalenosti od hranice
Nepisou, ale ani zadne hranice zasahu.
Nekdy to tak bylo, ze nejakych par km (35???) km od hranic mohli zastavovat auta a kontrolovat. Ale tehdy meli uplne jine pravomoci. Ted kontroluji napr. myto, dalnicni znamky, takze zastavit auto mohou kdekoliv na 1. tride silnic. A pri "duvodnem podezreni" nebo "celni kontrole" mohou zastavit kdekoliv. V tech citacich mas, co mohou kontrolovat, vetsina z toho muze byt kdekoliv. Napriklad drogy, tabak, padelky, poruseni aut. prav, ochrana prirody (v rozsahu jejich pravomoci), atd. - to muze byt kontrolovane kdekoliv. Myslim, ze bys mel problem, kdybys mel u sebe stovku baleni Ibalginu - i kdyby to u Tebe nasli v Uplne Prdeli uprostred republiky.

Co mam informace od zname, co u celniku delala docela vysoko, tak to urcite nebude kvuli "vykazani cinnosti". Asi by ses divil, jak moc jsou vytizeni. Z jejich pohledu to mas totiz tak, ze lidi nepribiraji, zato oblasti, za ktere zodpovidaji jim neustale pribyva, takze spise nestihaji nez by nemeli do ceho pichnout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » úte dub 10, 2018 20:23

apuka píše:Myslim, ze bys mel problem, kdybys mel u sebe stovku baleni Ibalginu - i kdyby to u Tebe nasli v Uplne Prdeli uprostred republiky.

Tohle mi prave vadi. Proc bych z toho mel mit problem a co je komu sakra po me sbirce Ibalginu? :evil:

apuka píše:Co mam informace od zname, co u celniku delala docela vysoko, tak to urcite nebude kvuli "vykazani cinnosti". Asi by ses divil, jak moc jsou vytizeni. Z jejich pohledu to mas totiz tak, ze lidi nepribiraji, zato oblasti, za ktere zodpovidaji jim neustale pribyva, takze spise nestihaji nez by nemeli do ceho pichnout.

Nestihaji a proto se pomalu projizdeji po lesni ceste, kde projde jeden turista za vsedni den?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 0:05

Kjuba píše:Rozumím, ale pokud třeba takhle chytí někoho s fetem nebo pančovaným chlastem, tak mi to vážně nevadí. Ale každý to vnímá jinak.

Jo. Kde ty vidis hranici, kde uz by ti to vadilo? Prohlidka kapes? Telesnych dutin?

Mne vadi preventivni kontroly jako takove a myslim, ze k prohlidce i perlustraci by mel byt vzdycky dobry a konkretni duvod. Jsou staty, kde povazuji i preventivni kontroly aut, co se u nas bezne praktikuji, za neco nepredstavitelneho. A ja souhlasim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod Hafi » stř dub 11, 2018 7:09

A co třeba na letišti? Tam taky veškeré bezpečnostní kontroly jsou preventivní a bez konkrétního podezření.
Resp. co by ti přišlo jako dostatečný důvod, aby tě mohli zkontrolovat? Jasně, polská lekarnice nahlásil nadstandardní nákup člověkem v modrých džínách a s turistickým batohem...ale jinak?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Celni kontrola

Příspěvekod apuka » stř dub 11, 2018 8:22

mike píše:Nestihaji a proto se pomalu projizdeji po lesni ceste, kde projde jeden turista za vsedni den?
No, Ty vsechno vidis pouze ze sveho hodne uzkeho a omezeneho pohledu :wink:. Jejich praci je mozna i hlidkovani v terenu, vsak Ti sami rikali, ze by ses divil, kolik lidi takto chytili :wink:.

No a potom je tady moznost presne toho, co psal Hafi - dostali hlasku. V tomto pripade bys hodnotil tyto kontroly (resp. jejich neprovedeni a ignoraci hlaseni) stejne, kdybys byl ty tou osobou, ktera by nejaky nakup ve vetsim nahlasila?
mike píše:Tohle mi prave vadi. Proc bych z toho mel mit problem a co je komu sakra po me sbirce Ibalginu?
To snad nemuzes myslet vazne, ze nema nikoho zajimat, kdyz nakoupis stovku baleni Ibalginu, kdyz je vsem jasne, ze k vlastnimu pouziti je to prilis (navic v tomto mnozstvi rozhodne hodne nebezpecne), jen tak to prodavat (vlastne ani predavat) jinemu nesmis a taky ze se z nej vyrabi drogy??? :shock:
Promin, ale kdyby takove veci mely jen tak prochazet bez povsimnuti, tak az potom bych rekl, ze celni sprava (kdyz tuto oblast maji v popisu prace) v teto oblasti je k nicemu. A kdyz uz to maji resit, plne souhlasim s tim, ze v podobnych pripadech ale i preventivne na "obvyklych trasach" delali kontroly. Tzv. spolecenska nebezpecnost (a to vubec nemyslim v penezich) tech drog je rozhodne vetsi nez (moje!) hranice moznosti mirneho omezeni osobni svobody kontrolou zavazadla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Celni kontrola

Příspěvekod TimTaylor » stř dub 11, 2018 12:08

Mám známý u policie i u celníku, a není den, aby tak do 15km od hranic s Polskem v našem regionu (východ Čech) nebyl chycen maník/svlečna, který převáží 200 a víc balení léků. Někdo to tahá autem, někdo vlakem, někteří to zkouší pěšky mimo přechody. Tahají to na výrobu drog z Polska, kde toho mužeš koupit neomezené množství, takže celníci i policie tu prostě namátkově poblíž hranic staví auta/lidi (tak do těch cca 10km od hranic), kontrolují mlaďáky a lidi ve vlacích/autobusech, staví auta... Drtivá většina vařičů jsou lidi ve věku cca 20-35let, určitého zjevu (jak mi bylo řečeno), takže se jde primárně po nich. Jde se (u nás u hranic s Polskem) čistě po těch lécích, ze kterých se pak v pohraničí ve velkém vaří pervitin a ten se posílá dále. Takže důvod tu je (byznys jak sviňa) a naše zákony to umožňujou...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 15:01

Hafi píše:A co třeba na letišti? Tam taky veškeré bezpečnostní kontroly jsou preventivní a bez konkrétního podezření.

Tam uz je mira rizika takova, ze to podle mne preventivni kontroly opravnuje. Letadlo je bohuzel pro magory ruznych druhu je velmi lakavy cil a navic relativne snadno znicitelny s fatalnimi nasledky pro vsechny zucastnene. Takze nejsem z kontrol nijak nadseny, ale nevidim jiny zpusob, jak tohle riziko eliminovat, a tak se s nim holt smirim.

Zakladni rozdil je ale v tom, ze letadlem letat nemusim. Je to moje rozhodnuti a delam ho s tim, ze soucasti jsou i ty neprijemne kontroly. U preventivnich kontrol celniku a policajtu je to naopak. Riziko male az mizive a rozhodnuti to neni moje. Ja tady ziju, kontrole se vyhnout v podstate nemuzu a navic si nedobrovolne platim z dani ty, co mne buzeruji.

Hafi píše:Resp. co by ti přišlo jako dostatečný důvod, aby tě mohli zkontrolovat? Jasně, polská lekarnice nahlásil nadstandardní nákup člověkem v modrých džínách a s turistickým batohem...ale jinak?

Prave tohle. Nejake konkretni podezreni. Zrovna v mem pripade, kdyz jsem primo u hranic a nejak odpovidam podezrelemu typu lidi, je to na hrane, ale ve vnitrozemi je to pro mne neakceptovatelne. Treba to, co psal Kjuba: Mě třeba zastavili na dálnici před Brnem s Multivanem. Normálně celní kontrola, co prý vezu. To same preventivni kontroly lekarnicek v autech, to je cistokrevna buzerace a zneuziti zakona na snadne vykazovani cinnosti.

Co mi vadi nejvic je, ze celnici maji vetsi opravneni, nez policajti. Ti jsou celkem pod dohledem a zakonem sesnerovani v tom, co muzou a kdy muzou (ze je zakon gumovy a ze ho zneuzivaji je jina vec). Jestli to ale chapu spravne, celnici te muzou zastavit, kdyz pujdes s batohem z nakupu a prohledat ti ho. To je uplne zvracene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 15:16

apuka píše:No, Ty vsechno vidis pouze ze sveho hodne uzkeho a omezeneho pohledu :wink:. Jejich praci je mozna i hlidkovani v terenu, vsak Ti sami rikali, ze by ses divil, kolik lidi takto chytili :wink:.

A ty zas automaticky predpokladas, ze statni zamestnanec dela vsechno spravne a v nejlepsim umyslu :D Urcite bys obhajoval i ty policajty, co u nas v noci pravidelne chrapou v aute za hrbitovem.

Ptal jsem se obecne, kolik nachytaji "turistu". Ne na to konkretni misto, nechtel jsem je tolik uvadet do rozpaku ;-)

apuka píše:No a potom je tady moznost presne toho, co psal Hafi - dostali hlasku. V tomto pripade bys hodnotil tyto kontroly (resp. jejich neprovedeni a ignoraci hlaseni) stejne, kdybys byl ty tou osobou, ktera by nejaky nakup ve vetsim nahlasila?

Za prve bych nebyl osobou, ktera nakup nahlasila. Za druhe, kdyby to tak bylo, tak to mohli rict. Na duvod jsem se ptal a bylo mi receno "celni kontrola".

apuka píše:To snad nemuzes myslet vazne, ze nema nikoho zajimat, kdyz nakoupis stovku baleni Ibalginu, kdyz je vsem jasne, ze k vlastnimu pouziti je to prilis (navic v tomto mnozstvi rozhodne hodne nebezpecne)

Jestli je legalni nakoupit stovku baleni Ibalginu, tak musi byt legalni ho i nosit v batohu. Navic jak jasne? Co kdyz kupuju vybavu pro nejakou expedici pro stovku lidi?

apuka píše:jen tak to prodavat (vlastne ani predavat) jinemu nesmis a taky ze se z nej vyrabi drogy??? :shock:

Drogy? Z Ibalginu? Vzdyt je to cisty ibuprofen. Si to s necim pletes, ne?

TimTaylor píše:Mám známý u policie i u celníku, a není den, aby tak do 15km od hranic s Polskem v našem regionu (východ Čech) nebyl chycen maník/svlečna, který převáží 200 a víc balení léků.

Jenze tohle bylo 150 m od nemeckych hranic. K polske hranici je to vzdusnou carou 12 km, ale pres Nemecko. Pres CR tak 25 km pesky, kdybych chtel pasovat leky z Polska, tak rozhodne nepujdu tudy, je spousta lepsich a snazsich moznosti.

TimTaylor píše:Tahají to na výrobu drog z Polska, kde toho mužeš koupit neomezené množství

V tom pripade by meli resit pricinu problemu tj. proc je to v Polsku legalni a ne jeji dusledek. Jsme v EU, mame Schengen, a tak by se staty mezi sebou na podobnych vecech mely domluvit. Pak je taky otazka, jestli to treba v Polsku nemaji spravne a u nas spatne, ale do toho bych nerad zabrusoval ;-)

TimTaylor píše: Drtivá většina vařičů jsou lidi ve věku cca 20-35let, určitého zjevu (jak mi bylo řečeno), takže se jde primárně po nich.

Tak to bych mozna mel tu kontrolu brat jako lichotku, jelikoz mi zanedlouho bude 50 :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Celni kontrola

Příspěvekod Kjuba » stř dub 11, 2018 16:05

mike: Neumím odpovědět, kde je přesně ta hranice. Ale prohlídka tělesných dutin by mi asi už vadila..... Ale opravdu si nemyslím, že by celníci prohlíželi lidem huby a zadnice.

Jako samozřejmě, že tyhle věci dělí lidi do dvou znesvářených skupin. Je to teď vděčný téma. Já tady nechci řešit to, co je ještě v pořádku a co ne. To si řešte každý se svým senátorem. Tudy máte možnost to změnit. Já řeším to, že zákony jim to umožňují a oni tak činí. Třeba tohle celní lustrování mi opravdu nevadí...

A to bych mohl být naštvaný, protože jak mě chytli s tím Multivanem, tak jsem ho měl zrovna po strop naložený svým vlastním vínem :-). Bylo toho asi 800 lahví. Vezl jsem si ho z Moravy k sobě do sklepa. A pochopitelně jsem u sebe neměl papíry, protože mě to nedošlo..... No nejdřív si mysleli, že jsem to ukradl, pak, že jsem to koupil od někoho, kdo to nepřizná a neodvede DPH. No klasika. Nakonec jsme se domluvili, že jim papíry dodám, protože je mám doma (faktury). Nakonec souhlasili, zapsali si mě, nafotili to a odjeli. Já jim to poslal druhý den mailem. A světe div se, oni si to vážně zkontrolovali u prodejce.... Nakonec dali dobrozdání, že je to OK a přestože vyhrožovali pokutou, tak nakonec mi ji nedali...

Nechci Vás nudit tímhle příběhem, který může být každému ukradený. Píšu to jen proto, aby si lidi pořád jen nemysleli, že je to banda buzerantů, která jen otravuje lidi. Já mám s úřady fakt celkem dobré zkušenosti. Vždy se nějak domluvíme.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Celni kontrola

Příspěvekod scinkk » stř dub 11, 2018 17:10

určitého zjevu


@mike: netusim co te na tom zatahu tak prekvapuje, mel by ses s tim smirit :twisted:

mike píše:Coz mne docela zarazi, kdybych chtel neco prenaset, tak urcite nepujdu po ceste, kde muzou jet auta.


Treba je lepsi jit po ceste a vypadat jako bezny turista :) Nebo to ti dotycni proste vubec neresi :)

Chapu, takova prohlidka asi nikoho nepotesi, ale pokud tam ten problem je a maji aspon nejake vysledky, tak jak jinak to resit. Dobry den, mate v batohu nejake drogy? - Ne. - Dekujeme, nashledanou.
Hadam, ze i tem celnikum je jasne, ze to nikoho nepotesi, tak hlavne pokud se aspon chovaji profesionalne a slusne.
No ale zajimave, taky bych neco takoveho necekal.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 18:10

Ze bych se priste oholil? :-k Nebo si mam vzit sako a kravatu?

scinkk píše:ale pokud tam ten problem je a maji aspon nejake vysledky, tak jak jinak to resit

Viz vyse, resil bych pricinu, tohle je dusledek. Je divne, jestli je v jednom state s volnou hranici neco legalni a v druhem naopak.

scinkk píše:No ale zajimave, taky bych neco takoveho necekal.

Proto jsem to hlavne psal. Vic mne to prekvapilo, nez mi to vadilo, ale za jinych okolnosti by to vadit mohlo. Lustrace obcanky jim docela trvala a kdybych zrovna nemel pauzu a spechal na vlak, tak by to byl problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 18:16

@Kjuba: takze jsi neudelal nic spatneho ani nelegalniho, jen sis vezl vlastni vino, a presto jsi musel dokazovat, ze to tak je? To ti fakt prijde v poradku? A to jako fakt clovek musi mit k vlastnim vecem, co si prevazi, papiry, ze jsou opravdu vlastni? Od jakeho mnozstvi?

Jinak je to samozrejme vec pohledu, ja vidim stat jako servisni organizaci, kterou si platim, aby zajistovala nektere sluzby, ktere by si clovek tezko zajistoval sam. Mozna to tak nekdy bylo, ale aktualni stav je, ze je to moloch, ktery zapomnel, k cemu slouzi a obtezuje ty, kteri ho plati. A ty sluzby poskytuje mizerne.

BTW, tvuj pripad je trochu podobny celnim kontrolam zasilek. Zasilku ti zadrzi, musis jim poslat doklady o tom, kolik stala a za to, ze te pripravili o cas ti jeste nauctuji 96 Kc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Celni kontrola

Příspěvekod Kjuba » stř dub 11, 2018 18:36

mike: Samozřejmě, že jsem udělal špatně to, že jsem ty papíry u sebe měl mít. Nevím od jakého množství to je povinnost, ale tu jsem jistě překročil. To samé cigarety, žvýkací tabák, pohonné hmoty atd. Prostě tyhle komodity mají zvláštní předpisy kvůli DPH a spotřební dani. Jsou velmi daňové zatíženy. Stát ty peníze prostě chce.

Dle mě stát nebyl nikdy v historii čistě servisní organizací. Rozumím tvému pohledu a taky by se mi to líbilo. Je to ale velmi naivní představa v dnešním světě. Stát ty prachy potřebuje, protože mandatorní výdaje, zdravotnictví, atp.

Nechci současný stav vůbec obhajovat. Dá se zlepšit milion věcí. Ale tvrdit, že stát jen obtěžuje lidí a poskytuje mizerné služby je úsměvné. Doporučuju trochu pocestovat po zeměkouli.

Dneska je naštěstí situace taková, že každý, koho to tady takhle dráždí, obtěžuje a vytáčí, má možnost si za jednu průměrnou měsíční mzdu v ČR koupit letenku kamkoliv. Tam může začít realizovat svůj sen v prostředí, které ho neobtěžuje. Vím, že to většinu dotčených zvedne ze židle, ale je to tak.

Tohle je taky typický český přístup. Češi jsou pořád nespokojený a přitom se mají naprosto sqěle.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 18:53

Vim, ze je to idealni a nedosazitelny stav, ale mel by to byt cil, ke kteremu by se melo smerovat. Zatim bohuzel vidim presne opacny trend. Nejlepsi z hlediska svobody to u nas bylo v devadesatych letech a od te doby se ukrajuje kolecko po kolecku a zaby si spokojene hovi ve stale teplejsi vode.

Samozrejme, ze se mame skvele, nejlip v historii. Jenze to neni diky statu, ale spis navzdory nemu a nemusi to trvat vecne. Ten trend se mi fakt nelibi. Bohuzel se na tom podili nas obor, ktery dava statu netusene moznosti, jak realizovat dohled nad vsim. V tomhle je mozna vyhoda, jak je stat neefektivni, 1984 by se dalo v pohode zrealizovat uz ted, ale stat to posere :twisted:

Kjuba píše: Tam může začít realizovat svůj sen v prostředí, které ho neobtěžuje. Vím, že to většinu dotčených zvedne ze židle, ale je to tak.

Mne to nezvedne, ale nesouhlasim. Problemy se maji resit a ne pred nima utikat. Protoze nakonec nebudes mit kam utect.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Celni kontrola

Příspěvekod Kjuba » stř dub 11, 2018 20:04

Kolikrát jsi ty věci, který Ti tak vadí skutečně řešil? Myslím aktivní cestou, ne vzdycháním na netu? Kolikrát jsi oslovil svého senátora, že tohle je špatně, kolikrát jsi se zúčastnil nebo nějak podpořil tu politickou sílu, která je Ti nejblíže a razí "Tvoji" cestu k lepší společnosti? Problém je v tom, že spousta lidí si stěžuje, ale nikdo nic nedělá proto, aby to bylo lepší.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » stř dub 11, 2018 20:36

Veci, ktere mi vadi a ktere se mne konkretne tykaji resim aktivne hned. Kdyz vidim cestu, ktera by mohla vest k vysledku. Az jsem si nekdy pripadal jako notoricky stezovatel, jelikoz ostatni ty veci neresili, prestoze na tom byli stejne. Ono se to proste nejak vyresi (tj. ozve se nekdo jiny). Vis, kolikrat jsem slysel jeste nikdo si nestezoval i u uplne jasnych veci, ktere musi vadit skoro kazdemu, kdo na ne narazi? Takze ti vlastne davam za pravdu, kultura nadavani v hospode (na Netu) a nic vic je u nas zazita. Jinak jsem se ale spis realizoval ve svem oboru a to docela uspesne. Protoze kdyz ti chyby v OS nebo cizim softwaru prekazeji v praci, tak se je bud muzes snazit obejit, vymlouvat se na ne nebo se pokusit druhou stranu presvedcit, aby je opravila. Nekdy to dalo dost prace, ale nakonec se mi to mnohonasobne vyplatilo :)

Sve senatorce jsem nepsal, ale mas pravdu, mozna jsem to v nekterych pripadech udelat mel. Do politiky vstupovat nehodlam a politicke sily, ktere mi vadi nejmin, podporuju ve volbach. Muj postoj ke statu je totiz takovy, ze chci, aby mne pokud mozno nechal na pokoji a neotravoval. Coz je urcite videt i z tehle diskuse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod apuka » čtv dub 12, 2018 9:56

mike píše:ja vidim stat jako servisni organizaci, kterou si platim, aby zajistovala nektere sluzby, ktere by si clovek tezko zajistoval sam.
Dovol, abych se tomuto Tvemu pohledu s chuti zasmal :smt044
Ted uz vazneji: podle tohoto nazoru bys mel patrit do nejake zvlastni skupiny anarchistu :wink:. Mel by ses podivat, co ten pojem "stat" vubec znamena, bez ohledu na statni zrizeni, spusob vladnuti, atd. Tim, co pises, ze by mel byt "servisni organizaci, kterou si platis" bys vlastne chtel to same, jako nas Bures, i kdyz v uplne jine rovine - mit stat jako firmu. Priznam se, moznost takoveho bliskeho spojeni Vas dvou jsem ani v nejmensim necekal :lol:.
Kdyz uz vyjdes z pohledu "servisni organizace", tak zapominas, ze stat netvoris jenom Ty, ale vsechny jeho obcane, tudiz musi byt servisni organizaci pro vsechny. A z toho vyplyva, ze musi uspokojit svymi sluzbami vsechny, coz se pri ruznorodosti pozadavku lidi jednoduse zaridit neda. Proto stat musi nastavovat mantinely (muzes to brat tak, ze osobni svobody), aby mohl ty sluzby poskytovat v co nejvetsi mire co nejvetsi casti svych obcanu. Bohuzel, soucasti zabezpeceni dodrzovani techto mantinelu musi byt i restrikce i dohled nad dodrzovanim mantinelu (do ceho patri napr. i celni kontrola). Bez toho to jednoduse nejde, kazda spolecnost lidi (i dvojice) potrebuje nejaka pravidla a zabezpeceni jejich dodrzovani aby se dokazala udrzet stabilni.
Jasne, muze se bavit o tom, jake maji byt ty mantinely/pravidla, jak silne maji byt restrikce a pripadne tresty, atd. Jenze my mame stat se zastupitelskou demokracii, takze se rozhoduje ve volbach o tom, koho urcime ("my" mysleno jako "stat", tj. obcane jako celek), ze bude presazovat nase zajmy. Bohuzel, jina otazka je, nakolik se sliby shoduji se skutecnosti a hlavne proc se stejni lidi dokazou nechat oblbnout stejnymi nebo podobnymi sliby znova a znova, i kdyz je ty sami lide porusuji opakovane nebo novi ocividne usiluji o to same, co jejich "predchudci". No a nejvetsi zadrhel je v tom, ze ja moho mit nejake pozadavky, ale nakonec se ukaze, ze ta vetsina chce neco jineho, resp. se necha oblbnout anebo se na to vykasle - a ze ty, kterym stav nejvice vadi, neudelaji nic proto, aby se zmenil, napriklad ze by sli do politiky. Cimz jsme u ceskeho stezovani ale nic nedelani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Celni kontrola

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 12, 2018 14:36

@Kjuba: Byl's rychlejší, chtěla jsem napsat něco podobnýho :-). Na hranicích už dávno nejsou ostnatý dráty bránící komukoli odejít do vysněného ráje, ani za kandidaturu ve volbách nejde nikdo sedět jako Wonka. Takže možnosti jak řešit svoji nespokojenost tady jsou :-)


mike píše:Problemy se maji resit a ne pred nima utikat. Protoze nakonec nebudes mit kam utect.

Tím chceš říct, že jsi ten, který neutíká a problémy řeší? Remcáním na netu? :twisted: Tím, žes řešil (a vyřešil) nějaké problémy v práci, která tě bavila, se neoháněj, to s tím, na co si tady stěžuješ, nijak nesouvisí ;-)

Jinak víceméně souhlas s apukou v tom, že nejsi jediný, kdo "si platí stát" a když budou mít různí "plátci" různé požadavky, tak asi nebude všechno podle tebe. To už bys mohl ve svém věku vědět ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Celni kontrola

Příspěvekod apuka » čtv dub 12, 2018 15:19

Ale odejit nekam jinam z tady uvedenych duvodu je ponekud slozitejsi. Nechci nikomu brat iluze, ale i kdyz si spousta lidi mysli neco jineho, ani na Vychode, ani na Zapade (a uz vubec ne na Severu nebo Jihu) to neni o nic lepsi.

Nebo je lepsi zastavit auto jedouci na dovolenou, nechat je vypakovat naprosto vsechno z kufru, vcetne prohlednuti obsahu a potom je nechat s tim bordelem tak a to klidne i v desti? To jsou "bezne" zkusenosti nekterych lidi napr. z Nemecka, ale stejne se to muze stat kdekoliv jinde (i v te Americe). Stejne tak muze zastavit a prohledat zavazadlo i policajt - zase v cele Evrope (osobni zkusenost z Nemecka, ale nesacovali mne ale v podchode na nadrazi mistniho mladika vcetne zavazadla, ktery spechal na vlak) i v USA. Ta formulace "duvodne podezreni" nebo pod. to umoznuje vsude. A s prominutim, kdo z nas si muze rict, ze se vzdalene nepodoba nikomu pohresovanemu lokalni policii, Europolem nebo Interpolem?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 15:20

apuka píše:Dovol, abych se tomuto Tvemu pohledu s chuti zasmal

Je mi jasne, ze my dva se na tomhle shodnout nemuzeme, viz diskuse o reflexnich prvkach ;-) Pro byrokrata je samozrejme nepredstavitelne, ze by se byrokracie omezila a vetsina byrokratu by se musela zacit zivit necim, za to by ostatni byli ochotni dobrovolne platit.

apuka píše:Ted uz vazneji: podle tohoto nazoru bys mel patrit do nejake zvlastni skupiny anarchistu

Anarchisti chteji stat zrusit. Ja jen omezit, rozumny stav vidim nekde na pul cesty mezi aktualnim a zrusenim.

apuka píše:Tim, co pises, ze by mel byt "servisni organizaci, kterou si platis" bys vlastne chtel to same, jako nas Bures, i kdyz v uplne jine rovine - mit stat jako firmu. Priznam se, moznost takoveho bliskeho spojeni Vas dvou jsem ani v nejmensim necekal.

Bures chce stat jako firmu. Svoji firmu. Ktere bude neomezene vladnout a my vsichni budeme jeho zamestnanci. Nebo spis poddani. A makat na nej. Tedy naprostou zrudnost a presny opak toho, co bych chtel ja.

GreyMouse píše:Jinak víceméně souhlas s apukou v tom, že nejsi jediný, kdo "si platí stát" a když budou mít různí "plátci" různé požadavky, tak asi nebude všechno podle tebe. To už bys mohl ve svém věku vědět

No samozrejme, psal jsem snad, ze vsechno by muselo byt podle mne? ;-)

GreyMouse píše:Tím chceš říct, že jsi ten, který neutíká a problémy řeší? Remcáním na netu? :twisted: Tím, žes řešil (a vyřešil) nějaké problémy v práci, která tě bavila, se neoháněj, to s tím, na co si tady stěžuješ, nijak nesouvisí ;-)

U mne je vyvoj takovy, ze nejdriv mi musi neco vadit, pak na to remcam a kdyz ma nespokojenost presahne nejakou miru, tak se s tim snazim neco udelat. No a co jsem pozoroval, tak k te posledni fazi dospivam podstatne casteji, nez vetsina lidi u nas (a ne, nejde jen o praci). Samozrejme ne vzdycky, zalezi taky na tom, jak je pracne neco udelat a jakou vidim sanci, ze to k necemu povede. Zrovna v tomhle pripade celnich kontrol minimalni a v pripade statu jako takoveho blizkou nule. Myslim si totiz, ze ta postupna zmena, o ktere jsem psal vys, je zakonita (viz mj. Parkinsonovy zakony). Lidi, kteri chteji vetsi svobodu je mensina a navic se kvuli sve nezavislosti nakonec obvykle pohadaji mezi sebou o nejake detaily (viz Svobodni) a mezitim prijde zralok, co nakrmi ovce koblihama a prevalcuje je. Myslim, ze jedina moznost, jak se vratit k vetsi svobode by byla revoluce nebo osviceny diktator.

Cimz bych s dovolenim tuhle vetev diskuse ukoncil. Uz je to politika a politiku na OF nechceme. Teda, jestli nekdo chce mit posledni slovo, tak samozrejme muze, ale dal bych to nerozvijel a radej se vratil k puvodnimu tematu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celni kontrola

Příspěvekod mike » čtv dub 12, 2018 15:41

apuka píše:A s prominutim, kdo z nas si muze rict, ze se vzdalene nepodoba nikomu pohresovanemu lokalni policii, Europolem nebo Interpolem?

Tohle by bylo zajimave nekdy otestovat. Podat stiznost na zneuziti zakona a policajt by musel rict, ktere ze hledane osobe ses to mel podobat :twisted:

No a jinak jsem si ohledne prohledavani batohu vzpomnel na tohle z Italie: viewtopic.php?p=489226#p489226
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Pokec o cestování