Výhled z Pradědu

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výhled z Pradědu

Příspěvekod OndrejRyska » čtv bře 3, 2016 16:37

Zdravím,
možná ujetý dotaz ale nemůžu si pomoct a musím se zeptat. Při večerním nebo nočním pohledu z Pradědu směrem zhruba na východ (při pohledu máte za zády restauraci v budově vysílače) jdou vidět v dálce asi čtyři nebo pět červeně blikajících útvarů. Jsou od sebe vzdáleny možná i několik kilometrů. Mají různé tvary. Vypadá to jako ohraničení "něčeho". Po obvodu mají možná i stovky metrů. Jeden nebo dva z nich mají tvar rovné čáry. Ty útvary se skládají z jednotlivých červených světel a blikají v pravidelném intervalu. Podobné blikání jako na vrcholech vysílačů. Dopředu říkám, ne, nebyly to halucinace :-). Asi uhozený dotaz ale celkem rád bych se například od někoho místního dozvěděl co jsou to za "záhadná blikající světla".
Díky.
OndrejRyska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 3, 2016 16:09

Re: Výhled z Pradědu

Příspěvekod flames » pát bře 4, 2016 13:42

V jaké dálce to je? Tipnu, že ´daleko´, protože do blízkých obcí z vrcholu Pradědu vidět nejde.
flames
nováček
nováček
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon srp 19, 2013 11:22
Bydliště: ValMez, Pustá Rudná...a jiné konce světa

Re: Výhled z Pradědu

Příspěvekod Olchor » pát bře 4, 2016 15:10

A nebyly to větrné elektrárny? Při příhodném natočení nejsou vrtule moc vidět...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Výhled z Pradědu

Příspěvekod OndrejRyska » pát bře 4, 2016 15:51

Jo řekl bych že je to 'daleko'. Těžko odhadnout kolik, ale určitě několik kilometrů. Jak jsem psal, těch míst bylo více a byly od sebe vzdáleny různou vzdálenost, ty některé asi i pár kilometrů. Když si tak vzpomenu jak sem to pozoroval (za zády hlavní vstup do budovy vysílače) a dívám se do mapy, tak celkem "podezírám" město Bruntál, možná i Krnov a jejich okolní vesnice. Většina z těch asi 5 objektů byla určitě směrem na tyto místa. S tou vzdáleností je to ale těžké odhadnout. Ono tím směrem je i Opava, ale to je podle mě už móóóc daleko, ale jistý si být nemůžu...

Během psaní předchozího odstavce jsem si všimnul nového příspěvku ohledně větrných elektráren - nóó to by stálo za zamyšlení. Dokonce si i myslím že je to právě ono. Pozoroval jsem to ve tmě takže žádné vrtule nemohly jít vidět. Ale teď když se na tím zamýšlím... V této oblasti ČR je spousta větrných elektráren. To že ty útvary měly různé tvary, je asi celkem jedno, vrtule asi nemusí být uspořádány v nějakém jednom standardním tvaru. No a teď když jsem googlil, našel jsem že ty stožáry mají nahoře červený maják. \:D/ Takže bych řekl že na 99% to bude ono. Mistr Olchor tedy vyřešil záhadu. Díky moc 8)
OndrejRyska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 3, 2016 16:09

Re: Výhled z Pradědu

Příspěvekod Sirkka » pát bře 4, 2016 20:06

Budou to větrné elektrárny. Třeba v Německu jich je spoustu, v noci to vypadá jak nálet ufo :D Červená, v intervalech blikající světýlka. A ty různé tvary - co elektrárna, to jedno světýlko, elektrárny jsou většinou poskládány v řadách, díky tmě a perspektivě to vypadá všelijak :-)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Výhled z Pradědu

Příspěvekod cezaryol » pát bře 4, 2016 20:21

Mohly by být Větrné elektrárny Zopowy ( Polsko ) v okoli města Głubczyce.
cezaryol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob čer 16, 2012 21:35

Re: Výhled z Pradědu

Příspěvekod OndrejRyska » sob bře 5, 2016 17:50

Ty elektrárny Zopowy by to možná mohly být, směr je docela přesný, jen ta vzdálenost se mi zdá trochu větší, ale těžko říct...
OndrejRyska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 3, 2016 16:09


Zpět na Pokec o cestování