Útrapy dlouhých treků

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod birkov2001 » pát pro 5, 2014 20:24

Plánuji na duben 14denní trek ve Skotsku, kde chci jít cca 300km úsek ze 400km treku. Zatím mám za sebou max 7denní 100km trek v horském terénu, kde bych víc ujít ani nechtěl. Skotsko bude na na terén pohoda, ale mám trochu obavy co na to nohy.
Jaké jsou vaše zkušenosti s dlouhým trekováním s přestávkami pouze na spánek?
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod pickard » pát pro 5, 2014 20:25

U mě se to spíš s dalšíma dnama zlepšuje.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » pát pro 5, 2014 21:11

22 km denne v pohodovem terenu by nemel byt problem, ale zalezi na tom, co myslis pohodovym. Dulezite je prevyseni.

Chce to dobre spat a jist, takze zalezi hodne na tom, jestli budes prubezne doplnovat zasoby nebo si musis vsechno nest s sebou. Vaha batohu je dulezita, to uz jsme tu resili a aspon nekteri se shodli, ze maji mezni vahu, nad kterou uz je citit kazde deko.

Delsi treky (do 14 dnu) chodim jen po horach, ale mam vyzkouseno, ze je dulezite, aby sis ani jednu etapu nesahl moc hluboko. Protoze jinak se zacne kumulovat unava a nezlepsi se, dokud clovek neudela aspon den pauzu a ani to nekdy nestaci. Chce to mit vyzkouseno, kolik cisteho casu denne dokazes bez problemu jit a moc to nepretahovat, spis naopak. Samozrejme se taky nehonit, prumerne nebo nizsi tempo. Proste prepnout do vytrvalostniho rezimu a setrit energii.

Priklad. V ramci treninku chodim jednou tydne 7 - 9 hodin cisteho casu u nas, coz je obvykle 35 - 40 km a 1200 - 1400 metru prevyseni. Posledni trek na horach (Karnske Alpy), po kterem jsem byl uplne v pohode a mohl bych pokracovat dal, mel 7 dni, sel jsem prumerne asi 6.5 hodiny (cas bez zastavek) a 1100 metru prevyseni. Samozrejme tezsi teren a batoh, ale to se promitne v case. Akce predtim byla dvoudenni, prumer pres 8 hodin, prevyseni 1400 m a navic vetsim tempem, pricemz druhy den byl delsi a po nem malo spanku. Dalsi den bych mozna byl schopen jit, ale rozhodne se mi nechtelo a byl jsem tyden docela unaveny. Zkratit druhy den o dve hodiny, tak by to vypadalo uplne jinak.

Samozrejme taky neni od veci mit predem nachozeno. Jestli mas sneznice a bude snih, tak to je pred jarem idealni trenink.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod Miras » pát pro 5, 2014 21:36

Minulej rok jsem šel 400km za necelých 10 dní a to jsem taky nebyl bůhvíjak rozchozenej. Ke konci bylo nejtěžší po ránu rozhejbat ztuhlý tělo, ale když to člověka baví, drobný nepříjemnosti snadno překoná :) Příště bych se asi zkoušel trochu krotit, víc odpočívat a tak, 30-35km pohodovýho terénu na den by mi po týhle zkušenosti přišlo tak akorát.
Šlo o plácání tady po čechách, takže taky žádný velký převýšení, počasí bylo dobrý a dny dlouhý, tedy prakticky ideální podmínky. Nicméně poslední 4 dny jsem šel těžším terénem než začátek (napříč přes celou Šumavu) a to jsem chodil největší denní vzdálenosti.
Tak si myslím, že porce kolem těch 20km za den není nijak přehnaná. Když trochu víš co tělesná schránka dovolí, neměl bys mít problém!
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod Olchor » sob pro 6, 2014 9:12

Nevím, jaké podminky jsou v dubnu ve Skotsku, ale počítal bych s vlhkým sněhem. Takže velmi kvalitní boty, protože není nic horšího, než mít 14 dní mokré nohy.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1010
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod birkov2001 » sob pro 6, 2014 12:10

Teda dát 35-40km denně to by mě asi jeblo. Duben by měl být už dost stabilní a každopádně beze sněhu. Pokud se něco nezvrtne. No snad to bude pohodě. Přepalovat to rozhodně nechci. Spíš jsem se bál nějakých únavových zranění.
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod fps » sob pro 6, 2014 13:35

birkov2001 píše:ale mám trochu obavy co na to nohy

bych hned začal minimálně jednou týdně chodit na celodenní výlety, aby si na to nohy (tělo) navykly, pak si Skotsko užiješ, i když budeš chodit každý den 30km
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod wawrik » sob pro 6, 2014 14:58

Napisem, ako na dlhsie treky trenujem ja. Dost sa mi to osvedcilo a na konci treku mam tolko sil, ze mi je luto, ze koncim...

6 tyzdnov pred trekom zacnem chodit do prace pesi s baglom, 1,5 hodiny denne, zacinam na 15 kg a koncim na 23-25, podla narocnosti treku. Je to skor mentalna priprava, zvyknut si na ten pocit, ze bagel na chrbte je default a musim ho niest, aj keby traktory padali. Fyzicky mi to moc nedava, ale to moze byt tym, ze celkovo mam kondicku celkom ok. 2 tyzdne pred trekom s tym koncim a regenerujem. Raz som to prepiskol a odchadzal som na trek unaveny. Nic moc teda...

Obcas cez vikendy idem niekam natazko do hor, 18-20 kg, aspon jeden den, prevysenie tak 1500-2000 m. Obycajne je to rodinny vylet niekde v Rohacoch s deckom na chrbte.

Na treku papam aminokyselinove tabletky. Toto mi v regeneracii svalov po dennych etapach pomohlo naprosto zasadne. Beriem 4 tabletky na den, obcas si ich dat zabudnem, ale po narocnych etapach si ich dam 6, tak sa to tak nejako zrovnava.

Pijem Penco Mineral drink, dodava to telu mineraly a vitaminy, ktore masivne straca potenim. Toto pomaha proti vycerpaniu ku koncu treku, predtym som po dvoch tyzdnoch pocitoval miernu unavu, teraz nic. Denne 20 g, na mesacny trek mi staci 10 davok, nejako rozumne to prestriedam po potivych etapach, priemerne tak kazdy 2.-3. den.

No, snad si z toho nieco vytiahnes.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod fps » sob pro 6, 2014 15:55

já jim na vícedenní túře ráno a večer multivitamíny a multiminerály
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Příspěvekod komin » sob pro 6, 2014 17:39

Jak pise wawrik aminokyseliny su zasadne nakolko z troch zakladnych aminokyselin si telo dokaze stiepenim vyrobit vsetky ostatne, plus svaly na regeneraciu nepotrebuju nic ine len bielkoviny.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod birkov2001 » sob pro 6, 2014 19:46

Tak tréning je důležitý, ale ze své zkušenosti musím říct, že jednou týdně nestačí.. Z mé zkušenosti jsem si většinou první týden protrpěl, dal si den a půl voraz a hurá znovu do akce. Pak už to většinou bylo v pohodě. Spíš mám obavu jak to bude bez přestávky. Nějakou tu chemii taky zvažuju, ale spíš nějaký hořčík.
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » ned pro 7, 2014 2:21

Moment, ted se trochu ztracim. Na zacatku jsi psal, zes sel maximalne 7 dni a ted pises, ze prvni tyden jsi protrpel a pak uz to bylo v pohode.

Jednou tydne stacit muze, ale zalezi, jak to pojmes. Kdyz pujdes v nedeli a v utery uz o tom nebudes vedet, tak to bylo malo. Mne chozeni jednou tydne staci i na celkem narocne VHT treky s vystupy na vrcholy do 4 tisic (od dvou dnu do 14). Po navratu jsem obvykle polomrtvy, ale s tim se pocita. Akorat ze to nejakou dobu tj. par let trvalo. Nejlepsi byly sneznice. Kdyz jsem pred par lety na nich byl kazdou nedeli na cely den, mel jsem po zime kondici jako nikdy v zivote (a to mi vek zacina ctyrkou).

Dulezite je, co psal wawrik, asi tak dva tydny pred trekem skoncit a nechat telu cas na regeneraci. Taky jsem se uz na tom spalil.

birkov2001 píše:Spíš jsem se bál nějakých únavových zranění.

Toho bych se pri chuzi v rozumnem terenu nebal vubec, jestli teda nemas nejakou extremni nadvahu nebo nemoc. Muzes dostat tak leda krece do lytek v noci kvuli nedostatku mineralu, ktere vypotis. Coz muze byt neprijemne a pri chuzi pak dost bolet, ale da se tomu predejit. Jak psali kluci vyse, nejake drinky, ale mel by stacit i bezny multivitamin urceny k dlouhodobemu uzivani. Z lekarny (treba Centrum), ne nejake nesmysly co maji v superhyper u pokladny. A poslouchat telo, kdyz budes mit neobvyklou chut na slane, tak si klidne lizni ciste soli.

Co se tyce potravnich doplnku a jineho dopingu, je dobre si to odzkouset predem a neexperimentovat az na treku. Kazdy je jiny a co jednomu pomaha, muze druhemu udelat zle. Ja treba vim, ze kdyz uz mam v nohach olovo a do kopce mi to neslape, pomuze mi 50% cokolada. Ale nesmim ji za den snist vic, nez asi 5 deka, jinak mam problemy se spanim a o to je to dalsi den horsi. Jiny si da pred spanim silny caj nebo kafe a spi v pohode. Nebo vitamin B12, ten je skvely na regeneraci svalu i povzbuzeni po ranu (beru pri snidani). Davkovani je ale velmi individualni, nejak to souvisi se strevni florou a vstrebavanim. Moje optimalni davka pri 90 kilech je 300 ug, 200 nestaci a po 400 jsem prebuzeny a delaji se vyrazky. Jedna ma expritelkyne to kdysi brala kvuli chudokrevnosti, mela pod 50 kilo a 500 ug v pohode bez vedlejsich ucinku. A to mi jeste jedna lekarnice tvrdila, ze to nemuze fungovat vubec, protoze se nevstrebava, coz je ovsem blbost, protoze mne to funguje skvele (a jestli se vstreba 1% je mi fuk).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » ned pro 7, 2014 2:25

wawrik píše:6 tyzdnov pred trekom zacnem chodit do prace pesi s baglom, 1,5 hodiny denne, zacinam na 15 kg a koncim na 23-25...

A pak i s batohem vazis tolik, co normalni lehce podvyziveny clovek bez batohu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » ned pro 7, 2014 2:37

:mrgreen:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod birkov2001 » ned pro 7, 2014 9:48

mike píše:Moment, ted se trochu ztracim. Na zacatku jsi psal, zes sel maximalne 7 dni a ted pises, ze prvni tyden jsi protrpel a pak uz to bylo v pohode.


No chodil jsem třeba šest týdnů, ale ve stylu 5dnů trek, den odpočinek, 7dnů trek, den odpočinek.... Z toho vím, že v prvním týdnu mě zpravidla dost bolej záda, než si zvyknu. Na základě vašich a mých zkušeností to teda beru, že fakt asi nic nehrozí.
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod apuka » ned pro 7, 2014 14:10

birkov2001 píše:... Z toho vím, že v prvním týdnu mě zpravidla dost bolej záda, než si zvyknu.
V tom pripade si najdi opravdu dobry bagl, ktery dokazes presne nastavit na sebe. Staci nejaka mala "uchylka" a zada budou bolet (a ani to az tolik nezavisi od vahy baglu) a tezko Ti s tim pomuze nejaky trening nebo mineraly, takze bacha na toto. A az budes mit, tak trenuj s tim konkretnim batohem (zase vzdy dobre nastavenym).
Ja jsem na takove mnohadenni treky nechodil, zato vsak (predtim) bez problemu chodil 14-15 dnu bez oddechu (resp. vetsinou se povedl na oddechovy den nejnarocnejsi vyslet :-)) v Alpach kazdy den ze "zakladny" (apartman v udoli) celodenny vylet na kopec 3000-3400m, prevyseni (absolutni) v prumeru kolem 1500 m nahoru i dolu (tuto cast si znacne usetris pri spani nekde vys), spise vice, nosil jsem veci pro tri lidi, vcetne piti, takze ze zacatku docela tezky bagl. Netrenoval jsem na to nijak, ani nejsem nijak zdatny, nepouzival jsem zadne mineraly ani vitaminy, jedli jsem, co jsme si narychlo navarili (vecer zeleninove jidlo, na snidani zeleninova polevka s chlebem, na obed chleb nebo pecivo - nektere roky jsem brali Wasa chlebicky kvuli vaze - s pomazankou), doplnovane smesi orisku a suseneho ovoce, na vrcholech sladke vrcholove odmeny ve forme nejakych susenek a obcas na doplneni energie oriskova cokolada RitterSport (quadratisch-Praktisch :-) - tato cokolada se osvedcila nejvic ze vsech, co tam dostat). Ale veskere pecivo bylo vzdy celozrnne, coz je dulezite kvuli nekterym stopovym prvkum a mineralum i kvuli energii. Prvni dva-tri dny byly docerla zahul (netrenovanost!) ale potom si na to talo zvykol a bez problemu, citil jsem se tak, ze bych zvladl urcite jeste jednou tolik (ale nikdy jsem to nezkousel!).
Tim jsem chtel jenom ukazat, ze vsechno je silne individualni - trening, jidlo, reakce organizmu,... Takze muzes si tady precist zkusenosti jinych, ale stejne pocitej s tim, ze si sve metody, svuj rezim, atd. si musis najit sam, presne papouskovani hoc sebelepsiho trekare Tobe osobne muze nekdy spise ublizit jako pomoci.
Jeste dodavam, ze bohuzel kvuli mym zdravotnim problemum posledne dva-tri roky je to slozitejsi, telo (svaly a klouby) odpadne drive :evil: - ale na tom trenovani nic nemeni, resit bych mel neco jineho...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16670
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » pon pro 8, 2014 3:56

birkov2001 píše:No chodil jsem třeba šest týdnů, ale ve stylu 5dnů trek, den odpočinek, 7dnů trek, den odpočinek....

Na tom prece neni nic spatneho. Co te nuti jit tady non-stop a neudelat to taky takhle? Casovou rezervu tam myslim mas slusnou. Taky si davam obcas, kdyz to vychazi, polovicni etapu nebo vyuziju zhorseni pocasi a dam si den pauzu.

Jeste mne napadlo:
birkov2001 píše: Nějakou tu chemii taky zvažuju, ale spíš nějaký hořčík.

S horcikem opatrne. Mel by se brat v nejakem pomeru s vapnikem a pri poceni to chce i sodik. Proto ty mineralni drinky, kde uz je to namichane. Nebo treba Dologran.

Samotny horcik jsem zkousel pred casem na nejake problemy, ktere mohou byt zpusobeny jeho nedostatkem. Bral jsem doporucenou davku a uz po par dnech mi bylo fest blbe. Konzultoval jsem to s jednou doktorkou a ta rikala, ze je to docela obvykle. V pribalovem letaku to psali taky. Nic, co bys chtel zazit na treku. Svalova slabost, studeny pot po celem tele, hnus. Ted nevim, jestli jsem bral 500 nebo 1000 mg denne, asi spis to druhe (a nakonec se ukazalo, ze mi chybel vapnik).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » pon pro 8, 2014 4:16

@apuka: tohle je sice uz trochu mimo tema, ale myslim, ze zajimave. Chozeni ze zakladny v udoli kazdy den nahoru a dolu je jina disciplina. Chodil jsem takhle hodne dlouho, nez jsem zacal trekovat, a byl jsem dost prekvapen, jak moc se to lisi a zpocatku mi prisly treky podstatne tezsi. Ted to stridam (teda letos jsem vlastne jen trekoval...) a porad tam vidim zasadni rozdily. Kdyz to prezenu, tak jako mezi kratkymi sprinty a maratonem, oboji je narocne, ale kazde jinak. Pri chozeni nahoru a dolu nachodis klidne dvojnasobek, co na treku za stejny cas (mam rekord neco pres 1800 prumer), takze telo by melo dostat vic zabrat, ale v realu to muze byt naopak.

Duvody (podle mne):
- vaha batohu. I kdyz neses veci pro tri, porad bys mel byt pod limitni vahou, zatimco na treku jsi nad ni. Tj. rozdil mezi 5 a 10 kily moc nepoznas, mezi 10 a 15 velmi.
- lepsi spani. Postel, neni ti zima, nebudi te vitr ani kamzici, nevstavas do zimy.
- jidlo. Lepsi a vic, nemusis setrit, kdyz snis behem dne o dve tycinky vic, nic se nedeje. Na treku si neses vsechno s sebou a kvuli vaze to mas tak akorat, takze pevne denni davky.
- zazemi. Nemusis vecer hledat misto na spani, shanet vodu, varit nekde v zime, veci i boty ti do rana uschnou, nemusis se starat o navlhly spacak atd.
- planovani. Kdyz jsi unaveny nebo je hnusne, tak si bud naplanujes lehci trasu nebo ji uplne vynechas. Na treku obcas musis nebo chces dojit i kdyz ti trasa zrovna nesedi.
- teren. Aspon v Alpach byva zacatek a konec snadny a vyskove metry pribyvaji rychle.
- vyska. Je rozdil spat v 3000 metrech nebo v 1500, chozenim nahoru a dolu se vlastne pekne aklimatizujes.

(kdyz to tak po sobe ctu tak vubec nechapu, proc jsem nezustal u bydleni v penzionech 8))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod apuka » pon pro 8, 2014 10:50

Miku, ja to dobre vim. Spise jsem chtel poukazat na to, ze je prizpusobeni se tela hodne individualni zalezitost, na konkretne pro nej dobry postup trenovani a chozeni si musi kazdy prijit sam, neda, resp. nemusi se cistym opakovanim zkusenosti jineho dojit k ocekavanym vysledkum. A to same ta "chemie" - kdyz v tom jidle bude dostatecny zaklad, tak je treba si akurat hlidat reakce tela a vedet predem o pricinach hlavnich moznych potizi a jenom tehdy doplnovat, kdyz je treba. A na treky se taky da sestavit jidelnicek tak, aby byl kvalitni a dostatecne a pokryl zakladni potreby tela. A na ty rozsirene potrebyu si musi kazdy prijit sam. Ono ani nerizene se preventivne nacpavat tou "chemii" neni vzdy dobre - za jistych okolnosti se to muze dokonce docela zvrtnout.
A jeste na to jsem chtel poukazat, ze telo (myslim ted svaly a klouby, kde je asi vetsi zatez pri dennodennim vystuopani a sestupech, viz nize) si na tu zatez dokaze rychle zvyknout a potom mu nedela problem jej udrzet. Jen je treb fakt dobre vnimat, jestli organizmus nedava nejake zretelne znaky, ze se neco prehani nebo ze "nema na to".

Mimochodem ten rozdil v mnozstvi a kvlite jidla na treku a pri spani dole "v teple v pohodicce" je zajimavy - moje zkusenosti ukazuji, ze pri treku a spani ve vyssich vyskach (rekl bych, ze cim vys, tim vice) paradoxne telo vyzaduje mnohem mensi porce jidla a radeji s koncentrovanejsim obsahem energie, a to spise dlouhodobeji se uvolnujici, ne kratkodobou (sladkosti, alkohol), az nva chvilkove vyjimky, kdy je potreba okamzite doplnit zasoby energie. A (mne) nejsyteji se je treba najist rano. Ja osobne jsem pozoroval i to, ze paradoxne s vyskou a namahou mi telo mnohem min dava najevo potrebu doplneni tekutin a musim se do toho nutit vlastni vuli. Kdyz se chodi z udoli na denni treky, podobne to funguje pres den a rano, ale vecer po sestupu mam mnohem vetsi hlad a snim (mam chut na) mnohem vetsi porce a jinych jidel, nez bych potreboval "nahore". Jakoby prave po prichode dolu telo preslo z usporneho rezimu s maximalnim vyuzitim svych prostredku na nejaky "doplnovaci rezim".

"v Alpach byva zacatek a konec snadny a vyskove metry pribyvaji rychle" - druhou casti plne souhlasim, coz i byva opacnim smerem prave ten nejvetsi problem pro telo, ale mnohdy se kvuli rychlemu pribyvani tezko da rikat, ze je snadny. Technicky vetsinou relativne jo, ale jako zahul na telo teda az tak moc ne. Vystoupani nejakych 1000+ vyskovych metru za prvni hodinu a pul, dve da nerozchozenemu telu (a jeste s nejtezsim batohem a plnym brichem) poradny nasup, ktery se pres den ve vyskach vetsinou hodne zmirni a zopakuje se to jenom vecer pri sestupu. Toho si do velke miry pri vicedennim treku usetren.

Jeste jedna pozanmka: samozrejme nechci rikat, ze je tezsi trek nebo denni vyslapy. Jsou to ruzne discipliny, na ktere se telo musi naladit a pripravit ponekud ruzne, ale nektere postrehy jsou stejne pro obe. A samozrejme, nejvice se naladit musi hlava.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16670
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod wawrik » pon pro 8, 2014 13:55

apuka píše:...ale vecer po sestupu mam mnohem vetsi hlad a snim (mam chut na) mnohem vetsi porce a jinych jidel, nez bych potreboval "nahore". Jakoby prave po prichode dolu telo preslo z usporneho rezimu s maximalnim vyuzitim svych prostredku na nejaky "doplnovaci rezim".
Telo vo výškach ojebáva, nedá sa mu veriť. V jedle aj pití. Po zjazde dolu zasa začne signalizovať normálne. Čím dlhšie si bol hore, tým dlhšie trvá návrat k normálnemu fungovaniu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » pon pro 8, 2014 17:04

To je prece zname, ze ve vetsich vyskach si clovek musi hlidat piti, protoze si telo nerekne. Za sebe jsem si ale ve vyskach do 4 tisic zadne zasadni zmeny nevsiml, piju porad stejne a zavisi to spis na okolni teplote. Ale to je porad jeste nizko.

Lidi jsou ruzni. Me telo se spis prizpusobuje moznostem, kdyz neni, tak neni a kdyz je, tak doplni zasoby. Celkem bez ohledu na vysku, kdyz jsem ted byl tyden ve vyskach mezi 1200 a 2400, tak to bylo skoro stejne jako v lete pres 3000. A to jsem nekolikrat spal pod 1500, coz je obvykle vyska zakladny, a stejne na zadnou zravost nedoslo, proste nebylo co.

apuka píše:"v Alpach byva zacatek a konec snadny a vyskove metry pribyvaji rychle" - druhou casti plne souhlasim, coz i byva opacnim smerem prave ten nejvetsi problem pro telo, ale mnohdy se kvuli rychlemu pribyvani tezko da rikat, ze je snadny.

Relativne snadny jsem myslel ;-) Proti dalsimu vystupu v terenu, hlavne technicky.

apuka píše:Technicky vetsinou relativne jo, ale jako zahul na telo teda az tak moc ne. Vystoupani nejakych 1000+ vyskovych metru za prvni hodinu a pul, dve da nerozchozenemu telu (a jeste s nejtezsim batohem a plnym brichem) poradny nasup, ktery se pres den ve vyskach vetsinou hodne zmirni a zopakuje se to jenom vecer pri sestupu. Toho si do velke miry pri vicedennim treku usetren.

Holt se po ranu musis krotit a neprepalit to ;-) Od toho mam vyskomer a kdyz prekracuju svou optimalni stoupavost, zmirnim, protoze vim, jak to konci.

apuka píše:A jeste na to jsem chtel poukazat, ze telo (myslim ted svaly a klouby, kde je asi vetsi zatez pri dennodennim vystuopani a sestupech, viz nize) si na tu zatez dokaze rychle zvyknout a potom mu nedela problem jej udrzet. Jen je treb fakt dobre vnimat, jestli organizmus nedava nejake zretelne znaky, ze se neco prehani nebo ze "nema na to".

Muze to byt i bez varovani... Uz jsem tu psal, jak jsem si v uplnych zacatcich zrusil kolena. Zadny trenink, strme svahy, porad to slo a pak jsme pul dne stoupali a v okamziku, kdy jsme zacali sestupovat z nejvyssiho bodu, tak se ozvalo jedno koleno, pak druhe a byl docela problem se vubec dostat dolu, nekolikrat jsem sel bolesti k zemi. Pak to bolelo rok. Nezkusenost, spatna priprava a velke oci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod fps » pon pro 8, 2014 18:52

wawrik píše:Telo vo výškach ojebáva, nedá sa mu veriť.

tak tohle platí nejenom ve výškách, i když se to tam zvyšuje, pocit hladu nebo žízně je signál že tělu už něco chybí, a že už dlouho bez toho nevydrží, k takovým signálu by nemělo vůbec docházet, já jim a piji pravidelně, a to nejenom na túrách, já nečekám na to až si o to tělo řekne
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod mike » pon pro 8, 2014 19:05

On to myslel tak, ze ve vyskach ti telo signal neda i kdyz mu neco opravdu chybi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49513
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod fps » pon pro 8, 2014 19:22

já to pochopil, a má taky pravdu, proto jsem napsal
fps píše:já jim a piji pravidelně, a to nejenom na túrách, já nečekám na to až si o to tělo řekne
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod goshoom » sob led 3, 2015 10:58

Nevím, kam konkrétně se chystáš, ale když jsem šel na těžko West Highland Way + Great Glen Way, tak jsem litoval, že jsem tahal (skoro) všechno jídlo s sebou. Je tam spousta příležitostí něco koupit a nemusel bych zahajovat s tak těžkým batohem. Ten rozdíl ve váze na začátku a na konci byl opravdu markantní.
Uživatelský avatar
goshoom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: úte kvě 6, 2008 9:26
Bydliště: Praha / České Budějovice

Re: Útrapy dlouhých treků

Příspěvekod birkov2001 » ned led 4, 2015 10:39

goshoom píše:Nevím, kam konkrétně se chystáš, ale když jsem šel na těžko West Highland Way + Great Glen Way, tak jsem litoval, že jsem tahal (skoro) všechno jídlo s sebou. Je tam spousta příležitostí něco koupit a nemusel bych zahajovat s tak těžkým batohem. Ten rozdíl ve váze na začátku a na konci byl opravdu markantní.


Je to Cape Wrath Trail. Někde v půlce treku je obchod, takže počítám, že ponesu jídlo jen na týden :)
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06


Zpět na Pokec o cestování