Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » čtv srp 28, 2014 10:00

Ahoj,
chystam se jet pres leto do Kanady (pristi rok Rumunske hory a ten dalsi prave Kanada) a chtel bych se zeptat na par veci - hlavne ohledne vybavy ...

Chci tam jet komplet bez navstevy civilizace (3-4 tydny) ... narodni park mam vybrany .. jedna se o oblast v Yukonu (konkretne narodni park Nahanni - kdyby mel nekdo primo zkusenosti s vyletem sem, tak budu rad za kazde info :) ) takze spis to bude hornata a lesnata krajina .. chci tam jet v lete (asi srpen) takze necekam zadny super zimy, nicmene jako u more to nebude takze vybava .. no proste jako na sever kanady

Potreboval bych poradit ohledne schvaleni (pripadne vymluveni a doporuceni jine) vybavy:

STAN:
aktualne mam tento: HUSKY Bonelli Army 3 (vim ze Husky je tu nadavka tak to prosim prekousnete :D)
- HUSKY Bonelli Army
- se stanem jsem zatim spokojenej, byl jsem s nim na slovensku v cechach a italii.. bez problemu dava vetsi bourky a celkem silne vetry (sice se cely prohybal ale nic neprasklo a kliky drzely) .. takze bych si ho chtel vzit s sebou (na vyslovene horske stanovani to neni ale ani nemam v planu stanovat nekde v 3-4 tis) ..
- myslite ze do Yukonu bude stacit? nebo ze to bude chtit trosku vyssi ligu (v cem, proc, ...)

BOTY:
boty mam asi jasno, budu kupovat SCARPA NEPAL PRO GTX (asi vsem zname botky :) )
- doufam ze mi je schvalite :) na slapani po horach (zase rikam - zadny lezeni ve snehu a na ledu) spis prechody, lesy, atd

SPACAK:
to co mam ja je spis letni deka :D takze jsem se koukal po necem teplejsim do minusu .. nechce se mi moc davat za spacak 5 a vic tisic ...
- Pinguin Spirit tento si myslim ze by mohl stacit
- vim ze tu casto doporucujete peri ale co jsem nasel peri, tak je vsechno dost drahy.. da se sehnat dobry peri do zimy kolem dvojky - trojky?

KALHOTY:
tady porad tapu.. urcite to bude chtit dvoje.. nejaky obyc kratasy a pak neco co jen tak nepromokne, neprofoukne a udrzi v teple .. koukal jsem na nejaky veci od Fjallraven ale jsou to cenove docela palky.. mate nejaky tip prosim?
- Fjallraven Barents tyhle jsou napriklad za celkem jeste prijatelnou cenu .. pripadne Barents Pro

BUNDA:
tady bude problem.. nemam vubec predstavu co koupit .. mam jednu starou bundu od MILL ktera byla super ale moc jsem se o ni nestaral (spis teda vubec - mam ji asi 6-7 let) .. na zacatku to byla super plastenka ale ted uz po nejake dobe proprsi a termoizolace uz taky moc nefunguje.. proti vetru je ale stare super :))) bude stacit takhle stare bunde nejaka impregnace (jeji cena tehda byla cca 6 tis a byla fakt naslapla) nebo je lepsi koupit neco jinyho novyho? pripade prosim tipy .. neco takovyho Nano Impregnace textilu a kuze

KROSNA:
tady mam co jsem si koupil u HUSKYho expedicni SULPHUR a jsem s nim naprosto spokojen, takze ten beru s sebou
- HUSKY Sulphur
- doufam ze nebudete mit pripominky :D ale jeslti jo, budu rad ... beru kazdou (konstruktivni) kritiku a radu

LANO:
s lanem asi nebude nejaky problem.. vezmu cca 50 - 60 m .. tam neni asi co resit, ne?

VARIC:
vidim to jednoznacne na JETBOIL ... varit si budu predevsim na ohni ale kdyby bylo hnusne nebo vsechno mokry tak abych si mohl uvarit (tzn jako zalozni zdroj vareni)

KARIMATKA:
vezmu si asi klasickou penovku, nafukovaci se mi nechce kupovat kdybych ji nekdy riznul, propichl ,... tak bych to pak mohl rovnou vyhodit .. jake mate zkusenosti vy?

OSTATNI:
s ostatnima vecma uz problem asi nebude .. termo veci, ponozky atd .. tam to myslim neni uplne tak horky (mam merino, moiru, ... a jsem spokojenej), kresadlo, nuz, ... vsechno mam kvalitni a dobry (ozkouseny)

Pokud byste meli nejaky pripominky jeste, nebo Vas napadlo na co jsem zapomnel (pokud si vzpomenu doplnim to) budu rad za kazdy postreh, radu, pripominky, ....

zalozil jsem to jako cele tema, protoze pokud by nekdo chtel absolvovat podobny (stejny) vylet, tak by mu to mohlo pomoct ze to bude vse v jednom :)

dikes
Petr


ohledne map:
tak jsem zatim dohledal akorat tohle ... Nahanni National Park Reserve (1:400 000) ale to meritko je furt sileny

pripadne zde je cosi ale taky nic moc


z NP mi poradily jeste tyto:

maptown.com

canmaps.com
Naposledy upravil aragus dne pát zář 5, 2014 16:07, celkově upraveno 5
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod grco » čtv srp 28, 2014 11:09

Na co ti je lano?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » čtv srp 28, 2014 12:32

vazani, pripadne slanovani, mereni, svazovani, upevnovani, zavesovani ... mysilm ze lano se vzdycky hodi :) jedu tam tak trochu na bushcraft (budu si sam lovit jidlo, atd ...) a zase takova zatez to neni abych ho nechaval doma ... proc myslis ze se nehodi?
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod grco » čtv srp 28, 2014 12:54

Nepisal si presne, co tam budes delat, len ze je to hornata a lesnata krajina, a este som pochopil, ze ides sam, takze som predpokladal, ze liezt asi nebudes, preto mi to lano prislo divne :) Podla mna je lano dost tazka zalezitost, musel by som ho fakt potrebovat aby som ho so sebou bral...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » čtv srp 28, 2014 13:16

hele pojedu sam maximalne ve dvou ... jako jsou to 2-3 kila navic no :) ale to si mylsim ze me uplne nezabije .. jeste premyslim nad nejakym paracord-em na ruku si uplest z padakovych lanek .. ale to je tak max 5m lana a jeste deleneho .. takze to neni zadna hitparada ..
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod deckardph » čtv srp 28, 2014 19:18

Dobre si me pobavil, ty chces jet na sever kanady na 4 tejdny a zit tam nezavisle na civilizaci a tady se nas ptas jestli mas spravnej batoh nebo kalhoty ? Tak to good luck :-D
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod seis » čtv srp 28, 2014 22:16

Mimochodem, jak se tam chceš dopravit? Myslím v rámci CAN...
rozhodně doporučuju někde v civilizaci koupit ještě sprej na komáry a taky něco na medvědy:)

a vůbec, good luck
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pát srp 29, 2014 8:44

seis: autem z whitehorse .. na medvedy si neco poridim a komaru tam asi nebude malo :D vetsinou s nima nikde nemam problem (i kdyz ostatni jsou sezrani na kost) ale asi to neco bude chtit no


deckardph: no a? :)
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod Olchor » pát srp 29, 2014 8:55

Co tě nezabije, to tě posílí. No a když zabije, tak to je přirozený výběr.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko
User is Online!

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pát srp 29, 2014 9:16

Olchor píše:Co tě nezabije, to tě posílí. No a když zabije, tak to je přirozený výběr.


+1
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pát srp 29, 2014 9:18

zatim ale zadna konstruktivni rada :) pisu sem hlavne proto, jestli ma nekdo zkusetnosti primo z Kanady / Aljasky ... proto by me zajimalo jakou mel zkusenost se svoji vybavou, postrehy, pripominky, .... ja v Kanade jeste nebyl, tak se ptam :) je to prece jenom trosku jinej kontinent nez kdyz je clovek tady v alpach nebo tatrach ...
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod fps » pát srp 29, 2014 10:07

- když chceš jet na tak dlouho někam na těžko, třeba do Kanady, tak by si už měl mít všechno vybavení vychytané, a ozkoušené, a ne brát vybavení o kterém nic nevíš, a které nemáš ozkoušené
- já bych se vyhnul velkým obloukem čemukoli od Husky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pát srp 29, 2014 10:11

fps: jj beru na vedomi.. mas nejakej stan ozkousenej?
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod fps » pát srp 29, 2014 14:43

mohu ti doporučit značky co mam ozkoušeny já, a osvědčili se mi
stan - MSR
spacák - Sir Joseph
nafukovačka - Therm-A-Rest (když budeš spát ve stanu, tak to není žádný problém, a když se něco stane, tak za několik minut ji zalepíš)
oblečení - Tilak, Direct Alpine, High Point, Sir Joseph, Canard, Craft
boty - La Sportiva
batoh - Osprey
vaření - Jetboil Flash
jestli tě zajímá víc, tak si tady můžeš stáhnou co konkrétně mam za vybavení já https://uloz.to/!gbTbHNzy8fMZ/vybaveni-xlsx, je to i z váhami jednotlivých věcí co jsem zvážil
Naposledy upravil fps dne pát říj 14, 2016 13:19, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod seis » ned srp 31, 2014 17:36

Jak už tady bylo napsáno, na takovouhle výpravu bys měl mít vybavení otestované předem. Každému vyhovuje něco jiného, klidně si tam jeď s tím co máš...
V Nahanni NP jsme konkrétně nebyli, ale před pár lety jsme se v období července a srpna cestovali po Yukonu. Bylo vedro, ale zároveň jsme byli celou dobu raději v dlouhých kalhotech a mikině, bo ti komáři byli vážně nesnesitelní. Nevím, jestli máš zkušenosti s Finskem apod., ale v ČR jsme rozhodně tolik komárů nezažili.
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pon zář 1, 2014 8:41

seis: diky.. mi chybi v podstate jen ty kalhoty a boty ktery ted budu kupovat a budu je jeste testovat ...

k tem komarum: fungujou na ne dobre nase repelenty? lepsi bude si sehnat neco proti nim primo tam ne?
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod pickard » pon zář 1, 2014 19:58

Na kanadské komáry nefungují "dobře" žádné repelenty.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » úte zář 2, 2014 7:17

a funguji lepe ty nase nebo jejich? :D
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod šíp » úte zář 2, 2014 7:23

Se severoamerickými komáry a jinou havětí zkušenost nemám, ale se severoevropskými jo. Na ty zabírá více místní repelent, ale i tak obtěžují neskutečným způsobem i přesto, že je člověk natřený celý a repelent z něj odkapává.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod fps » úte zář 2, 2014 15:33

na taková mista je lepší jezdit když je aspoň v noci pod nulou, to už komáři pomrznou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

mapy kanada

Příspěvekod aragus » čtv zář 4, 2014 14:37

Ahoj, nevite kde sehnat nejake podrobne chodici mapy narodnich parku?

Jedna se mi predevsim o park Nahanni? nemuzu nikde nic sehnat. nejpodrobnejsi jsem sehnal na jejich strankach v meritku 1:1,5mil coz je sakra malo :Da jeste je to slepa mapa, jen tam je vyznacenych par checkpointu .. jinak nic

diky za kazdou radu
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: mapy kanada

Příspěvekod aragus » čtv zář 4, 2014 16:23

presnuto vyse
Naposledy upravil aragus dne pát zář 5, 2014 16:06, celkově upraveno 2
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: mapy kanada

Příspěvekod seis » čtv zář 4, 2014 20:18

Nevím, proč kvůli tomu zakládáš nové vlákno, o Nahanni NP už tu přece jedno máš. Mapy seženeš nejlépe na místě, při platbě za vstup do NP (Fort Simpson?), ale nečekej značené turistické cesty...
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod mike » čtv zář 4, 2014 20:21

Slouceno, diky za upozorneni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: mapy kanada

Příspěvekod aragus » pát zář 5, 2014 8:47

seis píše:Nevím, proč kvůli tomu zakládáš nové vlákno, o Nahanni NP už tu přece jedno máš. Mapy seženeš nejlépe na místě, při platbě za vstup do NP (Fort Simpson?), ale nečekej značené turistické cesty...


ja bych potreboval mapy ale na planovani a pripravy uz predem ... tam urcite nejake sezenu ale chtel bych jet min s jednou mapou v kapse ..

turisticke cesty urcite necekam :) potrebuju jen mapu k orientaci v terenu (+kompas)
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod seis » pát zář 5, 2014 19:37

Repelent místní, ten docela zabíral (alespoň na chvíli), síťka přes obličej se taky hodila. České/evropské spreje (ano, někteří známí je propašovali v letadle :)), se tolik neosvědčili.
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod pickard » sob zář 6, 2014 10:47

Ad mapy: Mohou existovat vyjimky, ale obecně je dostupnost a kvalita severoamerickych map pro člověka odkojeneho evropskou kvalitou katastrofalni.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pon zář 8, 2014 9:22

tomu moc nerozumim .. mapa jako mapa ne? muzes uvest priklad?

samozrejme se nebavim o porovnavani topograficke mapy s mapou turistickou, kde jsou turisticka znaceni, POI, atd :D

ale pokud mas proste "mapu" tak Ti staci umet pracovat s kompasem / buzolou a nic slozityho bych v tom nehledal ne?

btw nevite jak je to v Yukonu (NW territories) s klistama?
Naposledy upravil šíp dne pon zář 8, 2014 10:22, celkově upraveno 2
Důvod: Zrušena zbytečná citace. Je jasné, že reaguješ na předchozí příspěvek. šipka
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod pickard » pon zář 8, 2014 9:44

aragus píše:tomu moc nerozumim .. mapa jako mapa ne? muzes uvest priklad?


Můžu. Z Evropy může být člověk zvyklý, že díky různým Kompassům, Tabaccům, IGN, AV a podobným uskupením pohlédně zběžně na hustý přehled kladu listů map své cílové oblasti a pak snadno zvolí zpravidla velmi podrobnou, pravidelně aktualizovanou, přehlednou a topografickými i cestovatelskými informacemi přetékající mapu, kterou mají v každým druhým knikupectví.

Takto to v Severní Americe obvykle nefunguje. Mohou asi existovat výjimky, ale já jsem nikdy na žádnou nenarazil. Rozhodně jsem v životě neviděl severoamerickou mapu, která by vypadala jako Kompass nebo KČT. Pokud už je něco k dispozici, mívá to nepříznivá měřítka a malou topografickou podrobnost. Dost často jsme navigovali kombinací několika "map", které nebyly nic víc než turistický náčrtek oblasti z místního visitors centra.

Jakkoli určitě každý z nás v životě zažil to, že mapa AV naznačovala, že tudy to bude krátké a maximálně se tam bude muset sesunout suťovitý svah, ačkoli ve skutečnosti to tam byla instantní smrt a muselo se šlapat 500 metrů zase nahoru, tak mapa americká velmi často tyto krajinně-navigační úvahy vůbec neumožňuje, protože prostě informace o tom, jaký je kde terén či sklon neobsahuje.

Nějakou mapu nakonec asi seženeš a nějak nakonec odnaviguješ. Ale je potřeba chápat, že v Severní Americe věci fungují jinak. Lid jezdí do přírody do národních parků. Ty mají visitors centra (o kterých se nám u nás může jen zdát), kde člověk dostane miliardu informací. Kolem visitors centra je vytyčeno a vyznačeno velké množství krátkých i dlouhých tras, kde by zabloudil jen idiot. Proto lid nedostane topografickou mapu, ale pestrobarevný náčrtek, který komixovým způsobem vyznačuje výrazně body v oblasti a jak se kolem nich vine značený chodníček. Náčrtek není aní úhlojevný, ani délkojevný ani žádný jiný, často ani není orientovaný k severu. Obvykle je tam hezká kresba medvěda a bobra.
U toho, kdo chce mimo tento systém, je očekáváno, že je zkušený zálesák a poradí si. Podrobné mapy nebývají.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Kanada - vylet do Yukonu (Nahanni park)

Příspěvekod aragus » pon zář 8, 2014 10:53

supr to mi staci.. ja jsem si sehnal zatim mapy 1:250 coz neni tak zly (topogr) a neco 1:50k (ale Ty jsem moc nezkoumal) .. kazdopadne na orientaci v terenu (by to mohlo byt fajn) ..

diky za to info o visitors centrech . .ja jsem v kontakti se spravou parku a nejake podklady uz od nich mam.. turistickym cestam bych se rad vyhnul (alespon z casti) .. ale uvidim.. kazdopadne diky
Meam Vitam, Meam Viam
Uživatelský avatar
aragus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv srp 28, 2014 9:29


Zpět na Pokec o cestování