Kdepak udělal wawrik chybu...

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod fps » stř lis 27, 2013 18:46

mike píše:Vnuknuti neni u mne spravne slovo, spis pocit. Ze bych mel nebo nemel neco udelat, ze je neco spravne nebo spatne. Solochozeni pomaha tyhle veci vnimat.

tak tohle muhu potvrdit, když je člověk sám v přírodě, tak svoje okolí vnímá tochu jinak, a intezivněji než když je v bandě
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod mike » stř lis 27, 2013 20:40

eimles píše:ad předpověď) neptal jsem se jak ji dělal a jestli mu vyšla, ale jestli ji dělal vůbec. Jestli se nad předpovědí zamýšlel.
Nezamýšlel, neměl krizový scénář, nepřemýšlel a náhodou (díky intuici tsss, tss) mu to vyšlo, přežil.

:roll: necte, nerozumi, nechape. Nema to cenu.

eimles píše:ad intuice) intuice je na hovno...

Tezko vysvetlovat slepemu, jak vypadaji barvy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod wawrik » pon pro 2, 2013 7:48

Som si to na ďalšom treku trochu premyslel a svoju frustráciu by som zredukoval do jednej veci - asi mi vadilo, že neviem, ako sa v tak silnom vetre správať. Kde je hranica pre zostup, kedy sa ešte dá variť a ako, kedy sa ešte dá postaviť stan, kde sú možnosti improvizácie a aké atď. Pri tej príležitosti privítam všetky odkazy na knihy a filmy, ktoré sa tejto veci dotýkajú. Nemyslím "príručku mladých svišťov pre pohyb v silnom vetre", ale trebárs nejaké horolezecké filmy so scénami, z ktorých sa dá poučiť.

Mimochodom, druhé "regeneračné" sedlo som tiež kvôli vetru neprešiel. Ako som následne zistil podľa jedného špeci oblaku, zima sem prišla asi o týždeň skôr, takže ani nemalo význam čakať na okno. Zliezol som do civilizácie. A tu fúka tiež :-)

Myslím, že tohtoročné nepálske sedlá boli pre mňa lekciou pokory :-)

mike píše:Nedal se ani "vyslapat"? Psal jsi, ze jsi zapadal po pas a snih byl mekky, takze ho zkusit udupat a tim si vyrobit trochu zavetri na stan. Pocitam, ze asi ne, protoze by ti to vitr zafoukaval rychleji, ale takhle jsem si jednou ve svahu udelal rovnou plochu na zdarak.
Nedal, vietor to rýchlo zasypával naviatym snehom. Keby som mal žďárák, dalo by sa prespať na zľadovateľom chodníku, to bolo jediné miesto, ktoré poriadne držalo a tých 50 cm by sa dalo urobiť.

mike píše:
wawrik píše:Musel som zísť do výšky asi 3500 metrov (dorazil som okolo desiatej večer), bol som silne dehydrovaný, unavený na smrť a párkrát som sa prichytil, že rozmýšľam nad hlúposťami a nedávam pozor, kam šliapem.
... tak je dobre si na chvili sednout, neco snist, napit se a pak uplne vypnout. I 5 minut hodne pomuze, dlouhodobe soustredeni je narocne a mozek potrebuje relax.
Sedenie bolo fyzicky náročnejšie ako chôdza s vetrom prevažne zozadu. Fakt som oddych vzdal po druhom pokuse, keď som zistil, že odchádzam unavenejší ako som prichádzal. Stále som naprával sfúknutý bágel z chrbta, držal ho v nezmyselných polohách, aby mi ho neodfúklo, zapieral sa paličkou, aby neodfúklo aj mňa atď. :-) Bol to naozaj zážitok.

mike píše:
wawrik píše:Keby som mal žďárák, pokojne by som prečkal noc v ňom, kľudne aj bez spánku.
To sice jo, ale co kdyby se pocasi nezlepsilo a jeste naopak zhorsilo? Byl bys na tom hur, unavenejsi, nevyspaly a nemel bys vodu. Ve zdaraku taky nic neuvaris.
To je pravda, to mi nedošlo. Až na to varenie, IMHO by sa trocha vody zohriať dala. BTW, Jetboil fungoval po celý čas ako hodinky, vrátane pieza vo výškach cez 5000 m. Chytal väčšinou na prvýkrát.

eimles píše:to wawrik:
Napadlo tě během cesty do basecampu (do 5000 n.m.) že nepostavíš stan?
Kdy jsi zaregistroval že fouká tak že jsi to ještě nikdy nezažil? během výstupu? nebo až na místě basecampu?
Behom cesty ma to nenapadlo. Celá oblasť je dosť veterná a denná etapa obyčajne končí v údolí zvanom Hidden Valley, kde je vietor naozaj extrémny. Aj v mapách je tak označený, kemp je v iba čiastočnom závetrí. Preto som sa rozhodol pokračovať o 3 hodiny ďalej za sedlo, kde malo fúkať menej. Nefúkalo... Vracať sa do Hidden Valley som nechcel, lebo nikde nebola záruka, že vietor nezosilnil aj tam, a ostal by som tam uväznený. Navyše cesta späť by znamenala cestu do väčšej zimy, teplota môže klesnúť až na -25 C. Na to som pripravený bol, na kombináciu s tak extrémnym vetrom už nie.


eimles píše:Ve svém popisu nepíšeš jaký jsi měl odhad počasí na příští dny, vlastně tam nepíšeš že jsi měl připravený nějaký krizový scénář, nebo že jsi dělal nějaké odhady, tzn. možná nepřipravenost.
Odhad počasia bol slušný, jasno, hrebene nerozfúkané. Nevidel som nič, čo by ma malo varovať. A "naprogramovaný" krízový scenár bol práve zostup do údolia vpredu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod eimles » pon pro 2, 2013 11:12

ad pohyb v silnom vetre
- zpráva P.Pochylého o přechodu hřebene Tater (horydoly.cz), stručně stan neměl, jen žďarák, vařil, málem při tom uhořel, slovo strašný bivak se tam objevuje poměrně často
- jiné info by ti mohli dát lidé, kteří loni na Silvestra byli nebo stanovali na Lysé hoře, co si pamatuju tak dost foukalo
- dle mě, když jsi sám tak ať máš jakýkoliv stan, tak ho ve vichřici nepostavíš (v silném větru typu vichřice, sílu větru v km/h ti neřeknu), ale možná se pletu protože neznám všechny typy stanů

ad připravenost, cíle, chyby
- cílem pro tebe bylo vystoupit na vrchol a vrátit se zpět
- dosaženo ho bylo jen částečně, na vrchol se za daných podmínek nedalo vystoupit (foukalo i v následujících dnech)
- poučení pro příště mít lepší vybavení (žďarák), nepodceňovat údaje z mapy
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod axi12 » pon pro 2, 2013 14:15

Je opravdu komické dávat příklady a srovnání se situacemi v Tatrách nebo na Lysé hoře :roll:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod mike » pon pro 2, 2013 14:22

wawrik píše:Myslím, že tohtoročné nepálske sedlá boli pre mňa lekciou pokory :-)

Tu obcas potrebujeme vsichni a prichazi obvykle, kdyz ma clovek pocit, ze uz to ma v pazi ;-) Je fajn, kdyz se to obejde bez vrtulniku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod dudy » pon pro 2, 2013 17:58

Původně jsem nechtěl vůbec vstupovat, ale.....

axi12 píše:Je opravdu komické dávat příklady a srovnání se situacemi v Tatrách nebo na Lysé hoře :roll:


Když totálně vyčerpanej zmrzneš v Tatrách, nebo na Lysé hoře, tak je to směšné?
Podle této teorie v nižších horách umírají jenom úplní diletanti, páč vánice, dezorientace, vyčerpání v těchto lokalitách je přece komické.
Zásadnější chyba se ti může vymstít i při výletě na Kokořín a poučit se z chyby při vycházce do Divoké Šárky není ostuda, natož komické.

A když už sem sem vlez.
Myslím, že poměrně zásadní chybou, při takovýhle akcích, která může vést k průseru, je neschopnost odhalit a analyzovat vlastní chybu a vyvodit z toho závěry.

Tak už víte, proč sem sem nechtěl.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod Olchor » pon pro 2, 2013 18:57

Zažil jsem podobnou situaci kdysi při zimním přechodu Fagaraše. Lopatu jsme sice měli, ale fučelo tak, že vátý sníh ihned všechno zasypával a na záhrab bylo zas sněhu málo. Nakonec jsme to řešili zabalením se do nepostaveného stanu ( já do vnitřního, kamoš do tropika). Spaní nic moc, ráno mokré spacáky, ale přežili jsme celkem dobře a přechod dokončili.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod mike » pon pro 2, 2013 19:16

dudy píše:Myslím, že poměrně zásadní chybou, při takovýhle akcích, která může vést k průseru, je neschopnost odhalit a analyzovat vlastní chybu a vyvodit z toho závěry.

To je moc hezke obecne tvrzeni, ale jak ho chces aplikovat na tuhle konkretni situaci? Prijde mi, ze prave o to se wawrik snazi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod apuka » úte pro 3, 2013 8:32

dudy píše:Když totálně vyčerpanej zmrzneš v Tatrách, nebo na Lysé hoře, tak je to směšné?
Podle této teorie v nižších horách umírají jenom úplní diletanti, páč vánice, dezorientace, vyčerpání v těchto lokalitách je přece komické.
Zásadnější chyba se ti může vymstít i při výletě na Kokořín a poučit se z chyby při vycházce do Divoké Šárky není ostuda, natož komické.
Ne, vubec to neni smesne (vzdyt Lysa Hora je sice lehka, ale stejne je to "nejsmrtelnejsi ceska a moravska hora). Ale...
Jednou v zime jsme asi petkrat za tyden vylezli na Lysou. Vitr byl cely tyden bud vichrice nebo orkan. Kdyz tam byly poryvy asi 120-130km/h, "normalne" asi tak 90 km/h, tak na vrcholu byla nejaka mistni televize a ptali se lidi, jak vubec dokazali vylezt v takovem orkanu, tak ja jsem jim nic jineho rict nemohl, ze tam byva i horsi vitr... Ale kdyz jedes na Lysou, trocha to tam poznas, tak vis, ze i na hrebeni muzes zalezt trocha bokem a najednou jsi v relativnim zavetri, kde sa alespon da jit - i bez tycek, bez jine opory. Kdo to nevi, holt, ma smulu a musi se mnohem vice vycerpavat nebo vzdat. Jenomze tato znalost TI vubec nepomuze, kdyz jdes nekde na neznamem miste - tady Ti ani mapa moc nepomuze - ve fujavici. Nevis, kam muzes zalezt bezpecne a kde je to zivotu nebezpecne. Na Lyse fouka i na hrebeni i v sedlech skoro vzdy pouze z jedne (a vetsinou stejne) strany, ve vyssich a neznamych horach muze foukat z vice stran najednou, navic kdyz Ti tady fouka zleva, neznamena to, ze kdyz udelas pet kroku doleva, nezacne tam foukat i z jine strany a jeste vice. V zari jsem sel se synem v MF z Poludnoveho Gruna na Stoh, byla vychrice, ale na "hrebeni" Stohu smerem nahoru byl takovy vichr, za se tam slo tak rychlosti asi 1m za 10 vterin, doslova lehnouc do vitru. Kdyz ale prisly poryvy, tak to najednou cloveka odhodilo par metru a kazdych cca 10 metru jsme se museli zastavit, zaprit tycky v 45-ti stupnovem uhlu a celou silou se na ne polozit proti vetru, nebo si lehnout na zem, aby nas neodfouklo. To jsem mel opravdu obcas strach, aby neprisel necekany velky poryv a neshodil nas nekam do mnohem prudsiho srazu (je to tam travnate, bylo hodne blata a trava mokra), kde bychom to nemuseli ustat. Byly jsme tam prvni krat, neznali jsem to tam, ale nastesti byl jenom vitr, ani neprselo a viditelnost byla dobra. Nevim, jak by to bylo, kdyby byl snih a fujavice. Asi bych velice rychle otocil dolu, resp. uz bych ani z Poludnoveho Grunu dal nesel, aby me to nesfouklo z pro mne neznameho hrebene.
Navic tech +4000m vysky a zima urcite znasobuje vycerpani z toho vitru... Uz jenom proto nemuzes srovnavat Lysou s Nepalem.

Edit: opravil jsem "Chleb" za "Stoh". nejak na dalsi sichte po dvou nocnich my to nemyslelo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod Vachon » stř pro 4, 2013 13:31

wawrik: docela dramaticky jsi změnil image, chválím :D
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod Dr4k3 » stř pro 4, 2013 14:01

eimles píše:- jiné info by ti mohli dát lidé, kteří loni na Silvestra byli nebo stanovali na Lysé hoře, co si pamatuju tak dost foukalo


jestli myslíš nás, tak my tam spali 29.12. a sice trochu (na poměry Prahy hodně) foukalo, ale Husky Flame zatížený na límcích kameny to neodfouklo, a dovnitř taky průvan nepronikal. Dokážu si to tam představit i v trojnásobném větru, pak už by ale člověk musel kotvit za vhodné pevné body... no a ne vždycky máš hned vedle stanu hromadu kamení správné velikosti (5-15 kg)
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod eimles » pát pro 6, 2013 11:23

toDr4k3: nikoho konkrétního jsem nemyslel

a orkán jsem do ČR přivolat nechtěl
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod deckardph » pát pro 6, 2013 11:41

Idelani doba na to jit si to vyzkouset do krkonos :twisted:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod booze » ned zář 17, 2017 13:11

Nedavno prisla rec na podobne tema, tak jsem si vzpomnel na toto vlakno.

Prvni se musi uchytit snury z navetrne strany. Vykopes diry a do ni se zakope obleceni naplnene snehem a privazanymi snurami. Dosponujes je a pokracujes na protejsi strane. Pak das vnitrni tyce a navetrne snury povolis. Ve Fr to uci pod zapnutym sneznym delem.

Rozlozis hulky na tri dily. Vykopes diry a das je na lezaka, kde chces mit koliky. Pak pod hulku das kolik, aby se tahem o ni zaprel zaprel. Celou tuto srandu zavalis kamenem pokud to jde.

Zkousel jsem to ve vetru do pisku a zas takova sranda to neni
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod wawrik » ned zář 17, 2017 13:24

Uchytiť náveternú stranu - jasné, presne o tom som sa snažil. S mojim stanom je to obzvlášť jednoduché. Ale práve to nešlo. Naviaty sneh bol veľmi špecifický, nikdy inokedy som taký nezažil, niečo ako malé polystyrénové guličky, jemnejšie ako bežný polystyrén. Každú jamu zasypal tak do minúty-dvoch. Podklad bežný mokrý sneh.

Dal by sa postupne zakopať bágel, ale nemal som kam uložiť veci, aby mi ich neodfúklo. Laborovanie s paličkami bolo nanič, nedalo sa to nijako rozumne rozložiť a nedržalo to.

Zo spätného pohľadu by mi asi pomohla tá lopata. Trochu by som sa prekopal pod sneh a tam ju nechal, urobil z nej kotvu. Nič iné mi za tie roky nenapadlo, a že nad tým rozmýšľam pravidelne. Ale zažiť to už znova nechcem.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod FrantaB » pon zář 18, 2017 22:57

Podobný sníh jsem zažil dvakrát, pokaždé v lese při práci s pilou. Jednou v Brdech a jednou v Krkonoších.
Lítá to jako jemný polystyren a když je to na zemi, udělat krok je jako dělat ho na podlaze s vrstvou skleněných kuliček, nedej bože když je od tím led (btw je to podobně tvrdé). Snažili jsme se ve dvou vyšlapat si udusaný chodník v lajně, kam jsme navalovali kmeny na krácení na délky. Měli jsme lopatu, něco jsme odházeli, snažili se to uplácat, udupat-všechno marný, marný a ještě marnější. Nefoukalo, občas lehký poryv tak 7-10 m/s-a místy se v tom nedal udělat krok, protože z toho byl ve "větru" buď moonwalk, anebo boj s rovnováhou. Dupali jsme po tom placu od půl deváté ráno do osmi do večera a furt to byly ty samé kuličky. Jediné co to vylepšilo, byly piliny z mokrých stromů, když zmrzly a udělaly koláče. Ale ty se po došlapu stavěly na hranu a odjížděly ze svahu, nebo se rozlamovaly. Pohyb na svahu při kácení byl fakt hnus, pokud to člověk neodkopal až na hlínu, tak pokus o odraz do klusu znamenal jen rozjeté nohy. Sednout si=sedět na hromadě naolejovaných tenisáků...

Lopata v tom nedržela žádným způsobem, ani zapíchnutá-tedy za bezvětří a dobře vyvážená ano, ale jak fouklo tak se sesypala. Pokud se našla opora pro nohy, dal se v tom bordelu v jednom člověku táhnout po rovině kus kmene s váhou kolem 1,5 tuny, což normálně s neodkorněným nejde ani na ledu a kůň musí zabrat (a to má 6-10x tolik na váhu, výkon ještě větší a navíc quattro s uzávěrkami, plus obutí s hřeby). Tady to šlo.

Když se do toho opřelo slunce, trošku se to roztopilo a pak zmrzlo, vzniklo něco o čem jsem nikdy neslyšel-ledová pěna s ostrými krystalky, zapadnout do toho bez rukavic bylo asi jako procpat ruku hrubou drátěnkou, zatímco je do ní namířená hubice pískovačky. Škrábance a řezance do krve, instantně.

Jestli wawrik potkal něco takového na zledovatělém chodníku v 5k s větrem který dělal sezení problematické, tak mi není jasné jak je možné že žije, protože bez znalosti terénu mi to připadalo a připadá i zpětně jako jízdenka sofort po spádnici. A to jsem byl na domácím písečku, nefoukalo a svítilo slunce...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod wawrik » úte zář 19, 2017 8:24

Podľa tvojho popisu ide o úplne iné podmienky. Ten „môj“ sneh bol zľadovatelý iba na udupanom chodníku, všade inde bol mäkký, asi 30-50 cm pod povrchom zamrznutý.

Prirovnanie toho naviateho snehu k polystyrénu je zavádzajúce, asi preto som ho v pôvodnom príspevku nepoužil. Skôr sa podobal na suchý piesok, akurát s väčším objemom a ostrejší. Predpokladám, že víchrica strhávala čiastočky z hornej vrstvy snehu - vodu roztopenú priamym slnkom, ktorá v mraze okamžite zasa mrzla a frčala ďalej.

Ťažko sa to vysvetľuje, keď pre sneh máme tak dva-tri výrazy. Zlatí Inuiti so svojimi 300 rôznymi slovami, z ktorých každý popisuje inú konzistenciu :D Podrobnejšie o celej situácii píšem v srdcervúcom príspevku tu na blogu, ten aj s nie úplne výpovednými fotkami dá asi lepšiu predstavu o podmienkach.
IMG_7327[1].jpg
IMG_7354[1].jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod FrantaB » úte zář 19, 2017 12:08

To co jsem zažil já vzniklo tak, že většinu noci sotva pod nulou, začal padat velice drobný mokrý sníh a současně s tím se při zemi ochladilo na -10° až -14°. Skleněné kuličky, nadýchaný supersypký písek co nic neváží-popsat se to dá obojím. Udělat normální tři kroky jako na pevném suchém podkladu znamenalo posun tak možná o čtvrt metru vpřed, když fouklo tak to byl fakt moonwalk. Na svahu hnus fialovej, každý krok prohrabat nohu až na zem, nebo namrzlé zbytky předchozího sněhu. Když se někde objevil dolík a fouklo, tak do něj ten materiál spíš tekl než by se sypal, totéž ve svahu kolem nohou.

Zledovatění se událo jen na pár malých místech se závětřím za pařezy, do kterých topilo slunko celý den. Jinak to byl právě ten neuplácatelný, nelepivý, nezkompaktnitelný sypký písek všude a celý den, spíš "kuličky z pěnového ledu" (bylo to bílé, neprůhledné, dalo se to rozdrtit).

S něčím takovým pod nohama, kde se to chová jako rozsypané ložiskové kuličky (s tím že se v tom nedá brzdit, pokud se člověk neproškrábne rukama/cepínem/mačkami až na podklad), v terénu který je složitý i za pěkného počasí, ve větru který přefukuje 18kg batoh přes hlavu-tomu říkám životní zážitek. Popis je fakt dobrý a fotky nádherné.


Každopádně je to slušná poklona stanu od Tarptentu. Za 300$ pokud má člověk cestu a přiveze si ho v zavazadle není co řešit...
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod booze » úte zář 19, 2017 12:29

Podle vasich popisu bych to prirovnal ke krupici. Ta vetsinou pada v mlze, kdyz mrzne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kdepak udělal wawrik chybu...

Příspěvekod FrantaB » úte zář 19, 2017 13:11

Krupice to moje nebyla ani náhodou, v té se opřeš i když je suchá a sype se. Navíc se sype a neteče, stopy v 30cm krupice najdeš i po půldni lehkého větříku. A ne že projdeš, jednou se na první desítky vteřin pohne vzduch (5-7 m/s, jinak vlastně bezvětří) a tvoje stopy nejsou vidět-jako že je tam rovný plac bez ničeho. Tohle bylo na chůzi fakt jako chodit do půl lýtek v malých ložiskovcýh kuličkách.
V krupici (která je v našich podmínkách každou chvíli) takovým stromem (viz popis) pohne jedině kůň, nebo technika. A ne že se opřu do úvazku a 1,5 tuny jede (jede ve směru délky, ne kutálí se) jak na válečcích. Navíc když je deset pod nulou i míň, tak celodenní práce krupici prostě zhutní jako štěrk. Tohle bylo furt stejně sypké/tekuté.

A podle popisu jak se to sypalo/teklo wawrikovi pod rukama, tak to bylo ještě horší než co jsem zažil já.
FrantaB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 21, 2017 10:20

Předchozí

Zpět na Pokec o cestování

cron