cesta - poraďte

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

cesta - poraďte

Příspěvekod Reiben » ned črc 28, 2013 20:23

Zdravím,

jsem úplný nováček, co se týče nějakýho pobytu v přírodě atd. takže každou radou, kterou mi poskytnete, tak za ní budu opravdu rád.
Příští léto chci sám vyrazit tak na 14 dní (možná déle, to se ještě uvidí) po Česku a Slovenku. Jezdit chci především stopem a chodit pěšky. Budu se chtít pohybovat všude, takže nepůjde o nějaký výlet mimo civilizaci. Než to podniknu, tak si chci sehnat všechno potřebné vybavení, než to ale udělám, tak potřebuju nějaké rady od Vás.

Jak se spaním? - přemýšlel jsem, že budu mít jen celtu, spacák a karimatku, takže to bude naprosto jednoduchý a budu moct spát kdekoliv (jaké místa jsou ideální, na co si dávat pozor???). Je podle vás potřebný stan? Jinak klidně občas přespím v nějaké levné ubytovně, abych si dal třeba sprchu atd., ale primárně chci spát venku, takže jakékoliv rady na toto téma je vítáno.

Jak s vařením? - asi bych si měl pořídit nějaký malý vařič a nádobí, abych si mohl aspoň 1x denně dát nějaké teplé jídlo. Taky bych chtěl rozdělávat oheň a pokusit se uvařit si i po staru. S rozděláváním ohně to je jak? Kde to je dovoleno? Jaké jsou omezení? Jaké jídlo s sebou? Přemýšlel jsem o pár konzervách, nějaká sušená směs (ořechy, sušené ovoce atd.), instantní jídla (hostinec atd.), proteinové tyčinky, salám, tvrdý sýr.. Nechci toho ale tahat moc, protože budu jídlo průběžně dokupovat v civilizaci. Sem tam si i klidně zajdu na nějaké jídlo někam.

Jak s oblečením? - co všechno s sebou? Přemýšlel jsem zhruba tak o tomhle:

- 2x kalhoty
- 2x kraťasy
- 4x trička
- 1x mikina
- 1x bunda
- 4x ponožky
- 4x trenky
- 1x pevné boty (hledám nějaké univerzální nějaká rada? Např. mě napadli běžecké boty do terénu, s nimi se dá chodit všude. Nechci mít nějaké těžké pahorky, abych je nakonec stejně nevyužil.)
- 1x sandály

Jak s vybavením? - potřebuju si pořídit batoh, jen nevím jak velký (60,65,70???), spacák mám letní, což by mělo stačit. Potom si koupím nějakou karimatku (obyč nebo samonafukovací?). Budu taky potřebovat tu celtu. Nějaký nůž se taky bude hodit (nejspíš nějaký multifunkční?), lékárnička pro všechny případy (?), čelovka, vařič (co doporučíte?).

... Kolik peněz s sebou? Nechci moc utrácet a chci být spíš minimalista, ale zase na druhou stranu, kdyby něco, tak abych měl do čeho sáhnout.

Díky moc za případné rady :yawinkle: .

S pozdravem


Reiben
Reiben
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned črc 28, 2013 20:01

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod martinnakole » ned črc 28, 2013 21:52

Doporučil bych před dvoutýdenní cestou párkrát vyrazit někam na víkend :wink:

Spaní - Já třeba nedám dopustit na stan, ale znám spoustu lidí, co spí jen pod autoplachtou za pár korun. Jestli chceš spát "kdekoliv", tak v tom případě je asi nejlepší zašít se někam dál od civilizace (lesy apod.), je to bezpečnější než když se rozvalíš na lavičce někde ve městě. Ale hlavně to chce nedělat bordel, pak si tě v přírodě nikdo ani nevšimne. Jestli nechceš úplně do "divočiny", tak bych volil kempy (blíž měst, líp se tam bude stopovat).

Vaření - Jestli nebudeš mimo civilizaci, tak bych skoro zvážil, jestli není lepší si teplý jídlo odbýt někde v hospodě. Instantní jídlo se ti hrozně rychle přejí. Jinak jako studený jídlo na chození se mi osvědčily různý sušenky, müssli tyčinky a chleba se sádlem, čim víc kcal, tim líp. A vždycky s sebou nesu pár jablek. Každopádně jídlo je strašně individuální, tady asi žádná univerzální rada neexistuje.

Oblečení - Zredukoval bych ten seznam o jedny kalhoty a jedny kraťasy, přídal bych termotriko a něco na hlavu. A bundu nepromokavou, nebo aspoň pláštěnku. Boty bych volil taky nějaký, který jen tak nepromoknou (promočený boty a nohy jsou fakt vopruz).

Vybavení - Batoh je podle mě v pohodě tak okolo 60-70 litrů. Do toho už se dá narvat spacák, menší stan, letní oblečení a spoustu jídla. Karimatky jsou docela dobrý "Yate Evazote", podle mě rozumnej kompromis mezi pohodlím a cenou. Pak se hodí ta čelovka a nůž s otvírákem na konzervy.

Peníze - to dost záleží, za co všechno budeš utrácet. Ale kdybys chtěl počítat jen jídlo z vlastních zásob nakoupený v supermarketu a nic jinýho, tak se v našich končinách úplně v pohodě vejdeš do stovky na den (plus předchozí investice do vybavení).
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

cesta - poraďte

Příspěvekod Kolic » ned črc 28, 2013 22:15

Souhlasim, opravdu nemuzes jednoho dne vzit batoh a jit si na 2 tydny do hor .. Jdi parkrat pres vikend at vis co si muzes dovolit a co si muzes dovolit :-)
BB 8800, 8520, 9780, Z10, Z30, ??

Fjallraven..
Uživatelský avatar
Kolic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: čtv črc 4, 2013 15:37
Bydliště: Liberec

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod fps » pon črc 29, 2013 6:35

jestli si ještě nikde nebyl, tak ti taky doporučím nejdříve několikrát vyrazit na pár dní, aby si sám zjistil co potřebuješ, co sebou mají ostatní najdeš třeba tady viewtopic.php?f=7&t=14894
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

pod stan do přírody mimo civilizaci

Příspěvekod zelenysatan » úte črc 30, 2013 13:40

Ahoj, Dobrý den.
chtěly bychom s přátelí ( 4 členy tým) do přírody pod stany.
Kempování v přírodě a ne v kempu.
Da se někde kempovat nejlépe u vody a v lese uhor nebo přímo v nich?
Jsme z Moravskoslezskeho kraje (Ostrava).
Měl jsem v plánu Tatry ale bohužel nejspíše se tam nikde nesmí kempovat mimo kempy ( kde je asi už tak hodně lidi) doufal jsem že za poplatek jsou nějaké možností v Tatrách ale asi ne podle toho co jsem našel na internetu.
budu moc rád za odpověď připadne typi.
zelenysatan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 30, 2013 12:51

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod hlp3 » úte črc 30, 2013 15:01

Nevím jak to přesně je, ale mám dojem, že mimo kemp se spát se stanem nikde nesmí.

Já osobně to neřeším a řídím se heslem, "kde není žalobce, není ani soudce" a tak spím se stanem úplně všude a už vůbec neřeším, zda to je chráněné území a nebo ne.

Samozřejmě spím dál od cesty, jsem potichu, nedělám bordel a uklízím po sobě...

Ve více lidech si to ale nedokážu představit a jelikož dělají bordel a hluk, nezbude ti nic jiného, než kemp a nebo mít v záloze bankovky na tučnou pokutičku...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod sasula » stř lis 27, 2013 18:17

Vidim, že jsem na tom ještě dobře :D Nehrot to moc, určitě jsi někam už někdy jel. Ja když jedu na hory, sbalim věco do kufru, hadry na sjezdovku, prkno, boty, u obkeceni to co rozhodne vyuziju, pokud chceš jet někam v teplejším období tak rozhodně nějaký kraťasy,kalhoty,neco nepromokavyho, spacak, karitma, jidlo a pena.
sasula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob lis 9, 2013 18:22

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod Ricci70 » čtv lis 28, 2013 8:29

Reiben... po ČR a SR si jeď kam chceš. Jestli to máš v palici, tak nikoho neposlouchej, stoupni si na silnici a frč. Jééé, když já byl mlaďoch, tak jsem vyrazil jen tak, třeba na 3 dny, v jedné košili a šortkách, bez prachů. Vždy jsem někam dojel, dostal najíst a když byla po ruce hezká baba, tak i přespal v teplé náručí. A piva, toho bylo :P Jenže, to bylo ještě před revolucí... tak dávno.

Nejvíce se to povedlo, když jsem trávil v r.87 týden v Horážďovicích, Kdyni ...Jako dlouhovlasáč jsem byl zahrnut do party místních somráků a měl se báječně! Pamatuji si, že jsme tenkrát vymetli všechny zábavy, kde hráli EXTRA BAND a také DOA ROCK. Prostě super muzika. Doufám, že těm dvěma slečnám (jedna mi byla přímo svěřena jejích borcem, který dostal opušťák, strašně se ožral a už nemohl nic) jsem tam nezanechal nějaký "trvalý" dárek :oops:
Nahoře/na hoře nemyslím, páč nechám vše za sebou dole. To je pro mne pravý smysl, na kopci jen být...
Ricci70
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv čer 28, 2012 14:21
Bydliště: Lužické hory and Earth.

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod MatejV » čtv lis 28, 2013 9:48

87? Horažďovice? Ten příběh znám od mámy!!! Ahoj tati!!!




:D :twisted: :finga:
Naposledy upravil šíp dne čtv lis 28, 2013 10:10, celkově upraveno 1
Důvod: Zrušena zbytečná citace celého předchozího příspěvku. šipka
MatejV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon bře 3, 2008 12:40

Re: cesta - poraďte

Příspěvekod terkad » čtv lis 28, 2013 9:54

No tady se to začíná rozjíždět. Jeden shání typi, druhej balí kufr na snowboard, třetí se zpovídá ze hříchů mládí...
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)


Zpět na Pokec o cestování