Alpské chaty ve větší nadm. výšce

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Alpské chaty ve větší nadm. výšce

Příspěvekod 123456 » úte čer 1, 2010 19:34

Pojedu zacatkem unora na trochu vysoky kopecky a tak premyslim o nejake male "aklimatizaci" pred odletem. Co vysokeho, jednoducheho pro zimni podminky a blizko CR mi doporucite? Myslenka, mozna uplne hloupa, je takova, ze bych tam par dni preckal - tesne pred odjezdem. Diky
123456
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 13, 2009 22:49

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Hafi » úte čer 1, 2010 19:45

predpokladam vzhledem k obdobi a otazce, ze planujes neco v JA, a to neco pres 6000 (bo pro nizsi vysky neni aklimatizace prilis problem opatrnym postupem a nepredpokladam, ze by ses nekam nechal odvyst vrtulnikem).
Odpoved je dle me jednoducha - nema to cenu, aklimatizaci relativne rychle ztratis. Musel bys treba nekolik dni spat nad 4500 metru a pak se do tydne do te vysky vratit, aby tomelo nejakou cenu. Troufam si tvrdit, ze ikdybys bivakoval na Blanku, tak za prvy bude vystup v zime znatelne narocnejsi nez cileny vystup v JA. A k tomu si nejak nedovedu predstavit ten transport, jak rychle by ses musel dostat z vrsku nejakyho kopce v alpach/na kavkaze do tabora pod kopcem v JA.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8427
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod 123456 » stř čer 2, 2010 9:30

Dik, tohle jsem si myslel. I kdyz jsem cetl ze Jaros si bivak na Blanku z aklimatizacnich duvodu dal, asi neco malo to pomuze. Ale jak pises, dostat se do poradne vysky u nas v zime bude narocnejsi nez cely vystup v JA.
123456
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 13, 2009 22:49

Re: Kam na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Vachon » pon pro 3, 2012 11:57

I když to není na leden, používám existující vlákno (případně může mod modifikovat jeho název).
Řeším teď otázku aklimatizace formou přespání v co nejvyšší nadmořské výšce, co nejblíž z ČR (tzn. rakouské Alpy), bez technicky náročnějších úseků při zimním výstupu. Třeba by se výsledky mé rešerše mohly někomu hodit (případně ji doplní):

Chaty nad 3000m v Rakousku jsou:

Erzherzog Johann Hütte - 3454m (pod Grossglocknerem; jde se na ni přes ledovec a ferátu; nemá winterraum)
Brandenburger Haus - 3272m (v Ötztálkách, tzn. dost daleko; ledovec)
Hochstubai Hütte - 3195m (v Ötztálkách)
Zittelhaus - 3105m (na Sonnblick, Vysoké Taury; částečně ledovec a/nebo skála)
Similaunhütte - 3019m (v Ötztálkách; ta je sice italská, ale přímo na hranicích)
Ramolhaus - 3006m (rovněž v Ötztálkách)

Kromě toho bivaky:
Glocknerbiwak - 3260m (Vysoké Taury, přes ledovec)
Rheinland Pfalz Biwak - 3247m (Ötztálky)
Gruberscharten Biwak - 3104m (Vysoké Taury, přes ledovec, v zimě velmi dlouhý výstup)

Dále pak nad 2900m (nebo těsně):

Gamsscharte - 2976m (Zillertalské Alpy; ve velmi špatném stavu)
Oberwalder Hütte - 2973m (Vysoké Taury, přes ledovec, v zimě dlouhý výstup)
Defregger Haus - 2963m (pod Grossvenedigerem, Vysoké Taury)
Matrashaus - 2941m (na Hochkönig, Berchtesgadenské Alpy)
Gernot Röhr Biwak - 2926m (Schober Gruppe Vysokých Taur, v zimě problematický přístup)
Hildesheimer Hütte - 2899m (Stubaiské Alpy; lenoch si může výstup výrazně zkrátit lanovkou)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod wawrik » pon pro 3, 2012 12:55

Hafi píše:Odpoved je dle me jednoducha - nema to cenu, aklimatizaci relativne rychle ztratis. Musel bys treba nekolik dni spat nad 4500 metru a pak se do tydne do te vysky vratit, aby tomelo nejakou cenu.

Dovolím si nesúhlasiť... Mám rád treky okolo 5000 mnm, vyššie ani moc nie, a aklimatizácia mi zatiaľ pomohla vždy (= dvakrát :-)). Je síce pravda, že ten "prvý výstup" v cieľovej oblasti je náročnejší ako nasledujúce, ale aj ten prvý sa dá aklimatizáciou v Alpách uľahčiť. Víkend vrátane noci strávený okolo 3000+ metrov na na treku bez problémov poznám.

Tie krvinky by mali vydržať okolo troch týždňov, ja sa väčšinou na trek dostanem do 5-10 dní a je to ešte OK.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Aldo » úte pro 4, 2012 7:35

Celkem souhlasím s Wawrikem, ta předklimatizace se hodí. Nemám takové zkušenosti z vysokých kopců, ale je to poměrně to samé, jako když vylezu někde v Alpách, pak mám 14 dnů pauzu a znovu se sápu někde výš zase v alpách. Jde to poznat, že jsem před 14 dny někde byl.

Nicméně, pokud potřebuješ rychle a bezproblémově aklimatizovat a nejde ti o peníze, tak Chamonix a Cosmique na Midi. Zaparkuješ u lanovky, nahoru vyjedeš, na chatu je to slaba půlhoďka, na chatě kompletní servis a seš dost vysoko. :rolleyes:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod eimles » úte pro 4, 2012 9:13

Pokud by to nebylo v okolí ČR a měl bych dost peněz tak Španělsko res. Kanárské ostrovy,
Na druhou stranu myslíte si že aklimatizace ve Slovenských podmínkách nemá žádný smysl?
Jasně nepřipraví mě to na 6000 m.n.m., ale nějaké ty krvinky se tvoří i tam a do takových 3500 - 3800 bych mohl být připraven.
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Vachon » úte pro 4, 2012 9:24

eimles: Jde taky o to, odkud jseš, z Prahy je to třeba na ten Matrashaus blíž než do Tater a vyspíš se tam podstatně výš, i kdyby sis chtěl ustlat na vrcholu Gerlachu. Pro upřesnění těm, co nabízejí Kanáry či Chamonix, jde mi o víkendovku, časně ráno v sobotu vyjet, vylézt, přespat a v neděli být doma.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Kam na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Kuba Turek » úte pro 4, 2012 13:30

Pár poznámek v Taurám:

Erzherzog Johann Hütte - v zimě se spíš chodí po sněhu a koncem zimy vyjdeš až k chatě na lyžích, bývá tam opravdu hodně plno

Glocknerbiwak - sem nemá cenu chodit, pokud neplánuješ nějakou horolezeckou túru v severní stěně Glockneru, lavinami ohrožená horní část výstupu, trhlinami zase střední a dolní část, je to celkově dost nebezpečné v zimě i v létě a navíc bývá bivak plný horolezců

Gruberscharten Biwak - je to daleko, chodí se sem v podstatě jenom na lyžích a nejčastěji v rámci přechodů skrze sedla mezi Glocknerem a Wiesbachhornem, tedy spíš k jaru. Je to super odlehlý bivak bez lidí.

Oberwalder Hütte - v zimě z Heiligenblutu je to dvoudenní výstup a v podstatě zbytečný, lepší je to, až otevřou Glocknerstrasse, chodí se výhradně na lyžích, pozor - nedávají slevy na Alpenverein!
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod vonkreuz » úte pro 4, 2012 14:08

Simillaun hutte - pohodový pozvolný nástup. V dolní části výstupu, na trase Vent až MartinBusch hutte muže být ohrožováno lavinami. Nad MartinBusch hutte pohodový pozvolný výstup - v létě napravo od ledovce po skále, v zimě lépe po ledovci. Simillaun hutte je soukromá - noc cca 21€.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Vachon » úte pro 4, 2012 15:00

Samozřejmě nedávají smysl všechny ze seznamu, který jsem vystavil jen pro úplnost. Podle mě jsou pro uvedený účel rozumně použitelné (považujeme-li Ötztálky pro daný účel již za zbytečně vzdálené) Zittelhaus, Matrashaus, Defregger Haus.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2012 23:09

Koukam, ze te premluvil ;-) To je fajn.

Musi to byt nejaka chata/winterraum? Co takhle stan nebo zdarak venku? Jestli uvazujes o Defreggerhausu (prijde mi daleko), tak by se dalo prespat treba na ledovci na zapad od Kristallwand ve cca 3250 m. Asi to tam znas, je tam takova velka skoro rovna plosina a mozna by tam nemuselo ani moc foukat. Pristup bud pres Badenerhutte (pres vrchol Kristallwand nebo sedlo), pres Wallhorntorl nebo od Defreggerhausu. Zalezi na snehu, co bude nejbezpecnejsi.

Nabidl bych skvelou chaticku v 3320 m, ale je dost z ruky (Grand Paradiso).

Jinak si taky myslim, ze aklimatizace funguje a to dokonce dlouhodobe (rok od roku jsem na tom lip). Mozna trochu pomuze i let na misto, v kabine byva tlak odpovidajici 2400 - 2500 m n.m. Vic se myslim nesmi, nekomu by to uz mohlo vadit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod conny » úte pro 4, 2012 23:29

mike píše:
Jinak si taky myslim, ze aklimatizace funguje a to dokonce dlouhodobe (rok od roku jsem na tom lip). Mozna trochu pomuze i let na misto, v kabine byva tlak odpovidajici 2400 - 2500 m n.m. Vic se myslim nesmi, nekomu by to uz mohlo vadit.


nene, to je jenom vekem aklimatizace organizmu zlepsuje. :D
nekde se to resilo uz s Tomikem. je to divne ale je to tak.

jo v letadle je tlak odpovidajici tem 2500metrum. na to jsou draky letadel konstruovane, vic neni potreba.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2012 23:37

Ze by? :-k Aspon nejake plus ;-)

Co jsem si vsiml, tak tlak v kabine je primo umerny letove vysce. Tech 2500 byva v 11 - 12 km, kdyz se leti niz, tak min. Pred tydnem a neco jsme se z nejakeho duvodu plazili do Frankfurtu asi v 6 km a v kabine bylo jen asi 1400.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod conny » úte pro 4, 2012 23:44

neleteli jste kostitrasem ATR?

je to konstrukcni problem letadel, aby ten rozdil tlaku vne a vevnitr nebyl moc velky, tudiz kdyz si niz, muzes mit lepsi tlak pro lidi. ono je to snad nastaveno nejak automaticky (to bych se musela preptat).
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2012 23:52

Nastesti ne, normalne A319, jen neobvykle nizko. Automatiku bych predpokladal, ale uz jsem zazil, ze se pri pristani menil tlak dvakrat rychleji nez normalne. Byva to ekvivalent 60 m/min a tehdy to bylo 120. Male deti rvaly bolesti a i ja jsem citil usi jeste vecer :evil: Prislo mi, jako by to nekdo zapomnel zapnout a pak se to snazil dohnat...

(koukam na ta cisla na hodinkach, barometr a vyskomer je fajn vec ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod conny » úte pro 4, 2012 23:59

nebylo to u more? tam se klesa mnohem rychleji, co na pevnine nejde kvuli terenu. (z ekonomickych duvodu samozrejme)
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » stř pro 5, 2012 0:08

Bylo (Sardinie/Cagliari). Za takove ekonomicke duvody bych jim nakopal, zvlast kdyz je to linka, kde litaji rodiny s detma na dovolenou. Tohle neupolyka ani dospely, snazil jsem se. Jedina vyhoda byla, ze jsem ty rvouci deti moc neslysel, jelikoz jsem neslysel skoro vubec ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod conny » stř pro 5, 2012 0:17

no to je ten tlak na letenky za cenu, za kterou neporidis ani autobusove jizdenky na ctvrtinovou vzdalenost. bojim se, ze lepsi to uz nebude, protoze bezny cestujici netusi proc to tak je, tudiz se nebude priste podle toho rozhodovat (a pravdepodobne by se nerozhodoval ani tak, proste priste koupi levnejsi zajezd do toho sameho hotelu).
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » stř pro 5, 2012 0:23

Njn, asi mas pravdu. Mne taky nenapadlo, ze by to mohlo mit takovouhle souvislost, rychleho klesani jsem si sice vsimnul, ale az v posledni fazi. Rychla zmena tlaku mi prisla jako chyba, ne zamer...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod conny » stř pro 5, 2012 0:31

no jasne, toho si clovek nema jak vsimnout, kdyby mi to Johny nerekl, taky jenom spackuji na osud. nastesti deti maji usi po tatinkovi, takze to odnasim nejvic ja :D

Dobrou.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » stř pro 5, 2012 1:12

Ve velkych letadlech se daji zobrazit informace o letu, ale i tak by si musel clovek rychlost zmeny vysky zmerit. Navic ta monstra neklesaji tak rychle nebo jsem to aspon nezazil, tam s usima problemy nemam.

S detma se divim, jsem myslel, ze se to tyka vsech malych, protoze nevedi, ze maji polykat a neni jim to jak vysvetlit ;-)

Dobrou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod Vachon » stř pro 5, 2012 11:04

Mike: Jo, ten Defregger je poslední na listu, nejdál a taky se zbytečně platí mýto za tunel.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod mike » stř pro 5, 2012 19:03

Kdyz pujdes ze severu pres Venedigerscharte, tak se placeni tunelneho vyhnes ;-) Akorat je to o kousek dal, ale zas budes nejakou dobu vys ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod saiya-jin » stř úno 20, 2013 15:52

este pridam ubytko na Klein Matterhorn, celkom porovnatelne s moznostami pod Mont Blancom, akurat vyhlady su krajsie (takmer 40 ks 4-tisicoviek za pekneho pocasia). malo ludi o tom ubytku nad restikou vie takze to nie je moc pouzivane, ja som spal napr. v izbe pre osmich koncom jula sam. Celkovo je tam cca 60 miest.

toto zmysel ma, tatry moc nie, to radsej letiet skor a dat si nejaku extra aklimatizaciu na mieste
saiya-jin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 97
Registrován: pon kvě 19, 2008 18:42

neměli byste tip? chata-rakousko-vysoko položená-výchozí bod

Příspěvekod volnasek » sob kvě 11, 2013 21:14

lidé dobří, 2 hodiny jsem dneska trávil tady u tej obrazovky a našel velký kulový, čímž vás prosím o radu.

nevíte o něčem typu:
ubytování v rakousku - výše položený, aby jsme při tůrách neztrácely moc výšku - ideální by bylo kdyby to bylo šikovně položený a dalo se odtama vyrážet na tůry do různých stran - před pár lety jsem viděl nějakou fotky v lide a hory,,,,,,,,,,,,,vysokohorský louky, louky, louky,,,,dřevěná chata,,,,,,,,,


čím víc tipů, tím líp,,,,,,,,,,,,,díííííí,,,,,,,,,ky
volnasek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát lis 13, 2009 12:49

Re: Kam v lednu na aklimatizaci? (okoli CR)

Příspěvekod pavproch » ned kvě 12, 2013 11:28

hledals blbě.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Alpské chaty ve větší nadm. výšce

Příspěvekod Vachon » ned kvě 12, 2013 13:08

On asi neměl na mysli absolutně nejvýše položené chaty, ale spíš dobré chaty na nástup, i kdyby to mělo být ve 1250ti.
Těch je spousta, možná by měl víc specifikovat své požadavky než jen, aby tam byla louka a chata byla dřevěná...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Alpské chaty ve větší nadm. výšce

Příspěvekod pavproch » ned kvě 12, 2013 15:51

to jo, ale zase v tomdle vlákně je spousta tipů na alpské chaty....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Alpské chaty ve větší nadm. výšce

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 20:24

Vachon píše:Těch je spousta, možná by měl víc specifikovat své požadavky než jen, aby tam byla louka a chata byla dřevěná...

Asi tak. Prece nebudeme hadat, co mel na mysli. Ja treba fakt netusim, co to znamena "vyse polozeny". Pro nekoho to muze byt 1000 m, pro jineho 3000. Taky jaky teren by to mel byt, jaka obtiznost, do jake vysky tury, jake jsou zkusenosti apod. Na tohle se proste rozumne odpovedet neda.

@volnasek: nez budes upresnovat, tak si prosim uvolni zaseklou carku na klavesnici ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49406
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Další

Zpět na Pokec o cestování