Pěšky z Ostravy do Prahy

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod FlatronXL » sob čer 30, 2012 15:38

Zdravím všechny,
s kamarády máme v plánu se projít toto léto z Ostravy do Prahy a jelikož s tímto nemáme žádné zkušenosti, tak jsem si říkal, že nedám nic za to, když tady napíšu o pár rad či tipů zkušenějším :wink:

Je jasné, že jsem si sám dělal menší průzkum jak dlouho by to zabralo, kolik financí by bylo potřeba ( nejsem zase žádný skaut, abych po cestě lovil zvěř =; ) , ale ocením každé vaše tipy,rady nebo třeba případně jak by jste si takovo cestu představovali vy.
Jak už jsem říkal, nemám s tímto žádné extra zkušenosti a časově nějak nespěchám, rád si na hezkém místě posedím, dám nějaké to pivko na schlazení atp.
Tato cesta má být pouze jednosměrná, spaní bych si představoval tak různě podle toho, jak se půjde. (sem tam nějaký ten kemp ).
Chtěl jsem se taky konkrétně zeptat na zkušenosti s chůzí v noci, jinak ocením všechny možné rady :t:t

Předem díky a přeji všem hezké letní dny *
FlatronXL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 30, 2012 15:20

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod TimTaylor » sob čer 30, 2012 17:38

co potřebuješ ohledně chuze v noci? Hlavně kvalitní zdroj světla (ideálně čelovka) + doporučuji něco reflexního na batoh či oděv, pokud sem tam půjdeš i po silnici (páska, nášivka nebo tak něco). Určitě taky různé boty (sandály + třeba klasické nízké trekovky).

Add čelovka - včera jsem šel v noci 50km pochod na sněžku a v životě bych neřekl, jaký může rozdíl být mezi čelovkami v obdobné cenové relaci. Jedna svítí jako das, druhá bludička 3m před sebe. ...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod Vachon » sob čer 30, 2012 18:42

Logistiku bych odvinul od toho, jak chcete přespávat, a to trochu souvisí s tím, kolik vás bude. Podle mě, půjdete-li v létě, není zhruba do 4 lidí problém s přespáváním pod širákem, na což vám stačí lehký spacák a igelitová plachta. Pak je zbytečné hledat nějaké kempy apod., prostě dojdete kam dojdete. To nebrání stravování po venkovských hospůdkách, pokud to menu vydržíte, snídaně nakoupíte v konzumech a ještě poklábosíte s bodrým lidem (jen se občas vykoupejte někde v rybníku :lol: ).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod mike » sob čer 30, 2012 23:26

Co se tyce chuze v noci, jsou dve nebezpeci. Pojizdne vehikly a myslivci. Obema je lepe se vyhnout a kdyz to nejde, tak o tobe aspon musi vedet. Takze rozhodne dobra celovka a pri chuzi po silnicich neco reflexniho, jak uz bylo psano vyse. Ale i tak je lepsi se jim vyhnout, zvlaste patecni a sobotni vecer, kdy na venkove jezdi plno ozralych. Na ozraleho myslivce snad jedine zalehnout a opetovat palbu ;-)

Dobra celovka je takova, ktera slusne sviti a sviti porad stejne. Tj. s regulaci vykonu. Vykon nemusi byt extra velky, ale musi stacit na normalni chuzi, aniz by se clovek musel soustredit na to, co vidi, jinak se oci moc namahaji. Tohle je individualni, chce to vyzkouset. Mne stredni vykon u Fenixe HL20 (~50 lm) staci bohate i v obtiznem terenu, stacila by asi i polovina. Vyssi vykon se hodi, kdyz uz clovek musi po silnici a nekteri dementi nehodlaji kvuli chodci zhasinat dalkova svetla. Uzky kuzel primo na ridice vetsinu presvedci, ale chce to bezpecnou vzdalenost a tedy dobry dosvit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod Vachon » ned črc 1, 2012 5:59

... vše pokud vás samozřejmě nezastihne průtrž mračen, jako jsme zažili dneska v noci. Pak se rádi uchýlíte kamkoliv pod střechu, na nádraží, na faru, do řapíku...

Jinak, snad by se to dalo jít nějak severně, jižní okraj Jeseníků, Orlické hory, pak Polabí, to by asi bylo nejhezčí, spíš po turistických cestách než silnicích, řekl bych.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod mike » pon črc 2, 2012 18:36

Jj, rozumne naplanovat trasu je taky dulezite. Osobne bych to radeji protahl severni stranou az do Luzickych hor a teprve pak bud na Ceskou Lipu a Kokorinsko nebo pres Ceske Stredohori (Litomerice nebo Lovosice) pres Rip a tech zbylych 50 km po rovinach uz se da.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod FlatronXL » pát črc 6, 2012 15:50

Všem díky za rady, hlavně to se severní trasou mě zarazilo a přemýšlím co dál.

Chtěl bych vědět vaše názory na časový rozsah, počítáme v takovém volném výletním tempu kolem těch 14ti dní.

Kdybychom to chtěli vzít + - střední cestou, kudy doporučíte, resp. která místa stojí za to ? :t:t
FlatronXL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 30, 2012 15:20

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod mike » pát črc 6, 2012 19:18

Zalezi na tom, jak jste zvykli chodit. Zkus si odhadnout delku trasy. Nejkratsi cesta autem je asi 330 km, pesky to bude dal, klidne 400 a vice. Coz je skoro 30 km na den a to neni uplne malo. Par dni v pohode, ale 14 uz je trochu jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod FlatronXL » pát črc 6, 2012 21:08

Je mi jasné, že to není jen tak nějaká procházka, ale to přesně hledám a vo tom to je. Čas mě nějak závažně netíží a pokud bude sil a financí, tak to snad nějak dopadne, teď spíše přemýšlím nad tím kudy jít a jaké místa určitě nevynechat.

Když už jsem narazil na ty finance, jak byste to viděli ? Strava + sem tam možná pár kaček za kemp + pivní strava, která bude v tom vedru rozhodně na programu dne. :-..
FlatronXL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 30, 2012 15:20

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod karaya1 » sob črc 7, 2012 9:34

Máš v podstatě dva základní směry: buď vyrazíš z Ostravy přes Beskydy, Hostýnské vrchy, Drahanskou vrchovinu a Vysočinu a do Prahy dorazíš kolem Sázavy, nebo horem přes Jeseníky, Orlické hory - možná až Krkonoše a pak to vzít na jih (nebo Polabím). Hezkých míst je všude dost, stačí si jen vybrat. S délkou neporadím, nikdy jsem to nešel, ale z plánovače turistických tras by něco rozumného mohlo vypadnout (i když po několika výletech a srovnání jejich a vlastního záznamu si o něm myslím své). Podle mě to na 14 dní bude docela férový výlet, abyste to stihli.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod TimTaylor » sob črc 7, 2012 10:43

no mě to taky příjde docela obtížný. Když jdeš 3-5 dní, tak se těch 30km denně dá udělat. Ale jít to 14 dní je jiná. Radši bych šel déle nebo kratší trasu, jeden den v týdnu naplánoval oddych (koupání, vaření, praní....) a užil bych si to víc
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod Vachon » sob črc 7, 2012 18:46

Časovou rezervu potřebuješ i kvůli (běžným) neplánovaným událostem. Zdrží vás déšť, zdrží sušení bot (kvůli dešti nebo "jen" do něčeho šlápneš) atd. atd. Také platí, že čím víc účastníků, tím víc důvodů ke zdržení (jednoho bolí nohy, druhému se rozbije přeska u batohu, třetí chce koupit v sámošce nanuka atd. atd.), a tedy se jde v průměru pomaleji než kdybys šel sám nebo ve dvou.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod Sirkka » sob črc 7, 2012 19:27

Co se týče čelovky, když už, tak nějakou pořádnou.
Boty - letos jsem vyzkoušela mít na delší trasu dvoje - na asfalt nízké boty a na cestu a do hor pohorky. Sice jsem se musela táhnout s další váhou navíc, ale šlo se mi v pohodě :-)

@TimTaylor: Jé, daší účastník šel pochod :) Na Sněžku za východem slunce jsem šla s partou už po čtvrté a nikdy jsme čelovku nepoužili. Ani loni, když bylo hnusně. Přes noc bylo docela vidět. Jasně, není vidět každý šutr a díra, ale dalo se jít v pohodě. Jde o zvyk. Spíš vadí čelovkáři. Kužel světla a okolo je pak prd vidět. Hlavně nás štvali ti, co měli čelovku v ruce a máchali sní kolem. Když už, tak čelovka patří na hlavu a ne s ní oslňovat okolní chodce.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Pěšky z Ostravy do Prahy

Příspěvekod TimTaylor » ned črc 8, 2012 19:45

to Sirkka

ahoj kolegyně :finga: . Pochod byl fajn, počasí až moc vlídné a horké (na mě, vypil jsem za noc cca 10l tekutin...)
No čelovku jsem vytáhl až kolem půlnoci, v kosodřevině někde kolem Chalupy na Rozcestí , když jsem zakopl o jakýsi kořen a použil jsem jí pak tak 2h, ale dalo se jít i bez ní. Jinak jsem šel tenhle pochod poprvé a byl jsem kapku zklamán, že se šlo 70% trasy po asfaltu, to bylo pro mě zklamání, oproti jiným trasám, co jsem šel s "turisty" tak obvykle převažuje les, kámen, štěrk a bahno, ale tady samej asfalt... Kdybych to býval věděl, vzal bych si určitě jiný boty:-) a nehojil pak týden puchýře
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj


Zpět na Pokec o cestování