škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod davidgjavsnv » pát čer 22, 2012 22:10

čaute,

uvažujem nad tým íst toto leto do škotska, ale vždy ked si popozerám nejaké foto napr. na google maps tak sa mi to nezdá až taká paráda. alpy sa mi zdajú z tohto pohladu krajšie. ale zase tam som bol tak to je možno tým. preto som sa chcel opýtať aké dojmy zo škotska máte vy. vrátili by ste sa tam? máte niekto skúsenosti so spaním v bothies? sú po nejakých zaujímavých cestách? aký rozpočet ste mali? koľko treba počítať na jedlo na 1 deň?

ešte ak by ste to niekto zvládli, tak by ma zaujímalo porovnanie s walesom - nad ním rozmýšlam lebo je bližie k LND, kam by som asi letel. no...

viem, že som to tu teraz zavalil otázkami, budem vdačný ak si niekto nájdete čas na odpoved aspon na niektoré.

dobrú noc prajem
davidgjavsnv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned bře 7, 2010 21:35

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod djx1 » sob čer 23, 2012 15:45

Znám obojí. Jak Alpy, tak i Skotsko a Wales. Ve Skotsku a Walesu jsem žil dohromady 4 roky v Alpách půl. Nemůžeš to porovnávat. Je to jiná krajina. Alpy jsou hory, Skotsko a Wales je spíše tundrovitého charakteru s menšími kopci.

Osobně Skotsko a Wales miluji a vždy se tam rád vracím. Snad i letos. A vždy jsem se setkal jen s kladnými ohlasy. Ta krajina je prostě jiná, zvláštní a pokud tě taková krajina baví, bude se ti tam líbit.

Spaní v Bothies. Nevím, co k tomu chceš více. Jsou to prostě stará stavení, které místní organizace MBA opravuje, udržuje a přizpůsobuje nám trekařům. V několika jsem spal a je to docela příjemná změna. Většina z nich se nachází na pěkných místech. Jsou rozmístěné po celém Skotsku (hlavně v horách) a občas i ve Walesu. Třeba na slavné The West Highland Way jsou tuším tři.

Rozpočet? Potraviny jsou plus mínus stejně drahé (nebo levné) jako v ČR. Dražší jsou služby. Ubytování třeba v kempu stojí tak 4-6liber na osobu / noc. Většinou se již neplatí za stan. Hostel je tak 10-15 liber. BB (něco jako u nás penzion se snídaní) od 20 liber. Doprava je dražší než v ČR. Hlavně vlak. Cenu vlaku si můžeš zkusit na stránkách Scotrail. Autobusem se dá dopravit celkem levně, když si jízdenku objednáš dopředu přes net. A v určitých oblastech ve Skotsku a Walesu se dají koupit jednodenní jízdenky "Rover Ticket", takže pak můžeš jezdit v té oblasti celý den. Třeba ve Walesu můžeš jezdit na "Red Rover Tickets" od Sherpa Bus za 4,70 liber po celé Snowdonii.

Porovnání Walesu a Skotska. Jsou podobné. Podobná krajina (Wales je více skalnatější), podobní lidé, hrady atd. Wales jen nabízí vše na docela malém území, takže během pár dní si můžeš projít Snowdonii, vidět pěkné hrady, zajímavé vesničky.... Skotsko nabízí na severu větší divočinu.

Tady najdeš nějaké fotky
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod KachnaX » ned čer 24, 2012 9:21

pro mne Skotsko přesně vystihuje tohle rčení: "Skotsko má jednu chybu... jakmile se tam jednou podíváš, tak už se tam budeš chtít stále vracet."
Uživatelský avatar
KachnaX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 9, 2012 16:17
Bydliště: Podkrkonoší

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod davidgjavsnv » úte čer 26, 2012 12:14

ďakujem pekne za odpovede. nakoniec sme sa rozhodli tento rok pre ten wales, pretože je menší a bližšie. no tvoj blog som už preskúmal celý, ale ten wales je kúsok zanedbaný :-) (nehovoriac o islande :-) )

študujem teraz práve brecon beacons NP a vyplynulo mi pár otázok:
a. je reálne zvládnut the beacons way za menej dní, než na koľko to odhadujú na svojich webových stránkach? (8)
b. dá sa doporučit niektorá časť parku ako krajšia? z fotografií sa mi tak trochu zdá, že ten západ je krajší, tak by som sa chcel opýtať či mi to viete potvrdit alebo vyvrátit, ak ste tam niekto boli
c. na google som našiel dosť kempov, ale kúsok ma zmiatlo, že napr. jeden kemp na konci jednej trasy bol označený iba ako pre karavany. nie som veľmi skúsený tak neviem čo to znamená :-) - nepustia ma tam?
d. v parku asi nie je možné kempovať mimo vyhradené miesta že?

nič no, asi založím špeciálne téma pre tento park lebo je toho veľa :-) ešte raz dakujem
davidgjavsnv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned bře 7, 2010 21:35

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod Vachon » pát srp 3, 2012 9:02

Tak jsem si splnil letitý sen a objel Skotsko na kole...
s1.jpg

s2.jpg

s3.jpg
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod axi12 » pát srp 3, 2012 9:29

Pěkné ... jak dlouho jsi to jel?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod Vachon » pát srp 3, 2012 9:56

Deset dní, s dcerou. Měli jsme štěstí s počasím. Ale jen Highlands, tzn. sever od Edinburghu, včetně Orknejí. A Iverness-Thurso (ten jeden směr, zpátky jsme zase šlapali) jsme dali vlakem (je to nádherná vyhlídková trať).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod šíp » pát srp 3, 2012 10:00

Letěli jste tam i s koly, nebo jste si půjčovali na místě?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: škotsko - jak sa vám páči?, bothies;;; vs. wales

Příspěvekod Vachon » pát srp 3, 2012 10:14

To bylo dilema. Rozumné veřejné spojení není (vlak s třema přestupy nepočítám), půjčené kolo bych nerad. Nakonec jsme jeli autem, což mělo výhodu, že jsme se ještě cestou tam a zpátky někam podívali (Bath, Wales, Stonehenge, Salisbury, Nottingham...) a nebyli příliš logisticky omezeni. Nevýhodou bylo, že jsem na prvním kruháči v Dunkirku cestou zpátky málem naboural, jezdit ho proti směru hodinových ručiček je zatraceně nepřirozené...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst


Zpět na Pokec o cestování