Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod fps » úte lis 1, 2011 10:35

Při sestupu ze Zbojnické chaty se mi podařilo natočit zásah horskej záchrannej služby http://www.youtube.com/watch?v=KHFdvv6rbeU, jsou to borci! byla to zlomená noha, dotyčný pěkně řval když mu tu nohu rovnali, byl jsem ve Vysokých Tatrách pět dní a každý den jsem vyděl nebo slyšel o zásahu horské služby, ani se nedivím že je denně tolik úrazů, protože většina turistu co jsem potkával při tůře třeba na Východnú Vysokú, do Sedielka, na Velkou Svišťovku nebo na Slavkovský štít, šlo v normálních teniskách, přitom já jsem nasadil místy mačky, od 1800 m n. m to bylo hodně namrzlé, hlavně při sestupu to byla pěkná klouzačka bez maček
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod rezna » úte lis 1, 2011 11:18

fps píše:přitom já jsem nasadil místy mačky, od 1800 m n. m to bylo hodně namrzlé, hlavně při sestupu to byla pěkná klouzačka bez maček


lidi jsou nepoucitelni bohuzel - loni jsem byl pri prechodu Priecneho sedla za macky - 3 spoluchodci klouzali nahodu po ledovate stezicce a byli radi ze byli radi - horsi je ze jeden z nich (hroznej machr) se mi dodnes smeje ze jsem debil ze jsem tam vytahoval macky - jako stacil blbej krok a letel by do udoli ani by nevedel jak no :/
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod Petras » úte lis 1, 2011 11:41

fps píše:...horsi je ze jeden z nich (hroznej machr) se mi dodnes smeje ze jsem debil ze jsem tam vytahoval macky...

No tak tyhle machry mám úplně nejraděj,těhletěch debilů jsou pak plný nemocnice,hůře i hřbitovy :axe:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod fps » úte lis 1, 2011 13:56

jojo, když jsem šel přes zbojnickou chatu na východnú vysokú, tak jsem nasadil mačky už na konci velké studené doliny, a měl jsem je na sobě 7h v kuse, sundal jsem je až jsem se zase vrátil do velké studené doliny, nejenom že to v mačkách neklouže, ale hlavně se v nich chodí rychleji a s menší fyzickou námahou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod fps » úte lis 1, 2011 14:07

jenom ještě doplním, že první den jsem potkal pod Zamkovského chatou v 19h záchranáře jak snáší kluka na nosítkách na ramenou, zlomený kotník, druhý den jsem vyděl pod Teryho chatou vrtulník, ňáká holka si zlomila kotník, třetí den sem vyděl vrtulník třikrát ve Velké Studené dolině, jednou to byla ta zlomená noha, čtvrtý den pod Veľkou Svišťovkou zase zlomený kotník
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 18:11

fps píše:...nejenom že to v mačkách neklouže, ale hlavně se v nich chodí rychleji a s menší fyzickou námahou

Asi tak. Nechapu, proc se nekteri lidi mackam tak brani a nasazuji je, jen kdyz uz to bez nich nejde. Pritom uz na trochu tvrdsim snehu pomahaji a jde se lip.

Technicka: oprav si prosim vsechny vyskyty "vydel" na videl. Rve to oci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod sobb » úte lis 1, 2011 19:24

co na tom nechápeš? líp se nejde každýmu, někomu ty tvrdý dopady v mačkách nejsou příjemný na klouby, jak Ti ostatně Laďa vysvětloval :wink:

což samozřejmě nijak neomlouvá výše zmiňované magory, kteří je nenasadí ani v exponovaným kluzkým terénu
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 19:32

Nechapu, ze se nekomu nejde lip, kdyz mne jo :twisted: Vysvetloval, ale stejne to nechapu ;-) Mozna je to mackama, ja zadne tvrde dopady nezaznamenavam (podrazku u bot mas prece stejnou a jen ta tlumi). Ostatne, vzpominam si, jak jsi mu nadavala ;-)

Neni od tebe hezke o nem takhle mluvit :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod sobb » úte lis 1, 2011 19:37

Poněkud nechápavej :wink: Mačky jsou tvrdým dopadem všechny stejný :wink: Možná Ti to za pár let nošení maček bude vadit taky, přece jen jsi začínal o dost později, tak ses ještě nenabažil :wink: :twisted: Tam byla jiná, ovšem zásadní chyba, že mačky byly v mém batohu - tedy už za trhlinou, špatná koordinace, furt říkám, že bágl má nosit on :mrgreen:

Však o něm taky nemluvím :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 19:44

Ja prece vzdycky :twisted: Mozne to je, ale nesouvisi to treba s delkou a tvarem hrotu? Ty me jsou trochu sirsi a hroty o neco kratsi. Nemyslim, spis naopak, veci, ktere mi driv vadily mi uz nevadi, zvykl jsem si. Ale macky mi sedly od prvniho pokusu a kdyz nepocitam sem tam nejakou diru v kalhotach, tak s nima nemam problem a nechodim v nich uplne malo.
Chyba je nosit jen jeden bagl ;-) Aspon zakladni vybavu by mel mit kazdy u sebe.

Vazne? 8) :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod sobb » úte lis 1, 2011 19:55

Těžko, myslíš, že to jsou jediný mačky, který měl na nohách? :wink: Navíc asi teď srovnáváš Tvoje a moje a ne ty jeho, kde jsou hroty poměrně krátké. Tady nejde o to, jestli sedí, tady zas nechápu já, jak někomu může chůze v mačkách "nejít", ale o to, že někdo má raději pružný "kočičí" došlap a to žádné mačky jaksi neumožňují.
Naopak, proč tahat mrtvou váhu v podobě dalšího batohu :wink: Základní výbavu mám u sebe a na sobě :wink:

Vážně :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod TooMooX » úte lis 1, 2011 20:25

Zase tak horké to tam není http://www.hzs.sk/Vrtulník tam pendluje neustále, ale tahá materiál na Chatu pod Rysy.
Však už bude klid. Sezonní uzávěra je tu =D> Tak tihle svátečňáci už zůstanou doma. Jinak nad 2000m je už pravá zima. Řetězy fuč pod metrem sněhu a ledu. Na Kohutík http://tatry46.xf.cz/P1320769.jpg sem se škrábal jak to šlo a dolu po laně. Zase kousek za mnou to nějaký týpek zvládl úplně na lehko i bez lana. Netuším jak to slezl.. Jen lítal sníh dolu a já čekal kdy poletí i on :D Nejspíš běžný Polský turista :finga:
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 20:30

@sobb: myslel jsem, ze kocici doslap je spis dan stylem chuze ;-) "Sedly" bylo mysleno, ze se mi v nich dobre chodi, taky nechapu, ze s nima ma nekdo problem (a ma ;-)). No nic, kazdy jsme jiny a ja bych ze asi zabil, kdybych mel chodit bez macek po lede jako on ;-)
Protoze se muze stat neco, s cim nepocitas. Spadne do trhliny, budes ho drzet na lane, v tu chvili zajde slunce, zacne foukat vitr a k cemu ti bude fliska v batohu v trhline? Nez se vyhrabe, tak v tricku zmrznes. Tohle je jen priklad, podobnych scenaru, kdy se nedobrovolne rozdelite, muzes vymyslet mraky. Proste mi to prijde nebezpecne, u sebe a na sobe vsechno potrebne nemas.

:wink:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 20:32

@TooMooX: jestli byl snih tak akorat tvrdy, ze se do nej zakousne pata, tak by tohle jit melo. Jen to musis umet a nesmis se bat ;-) A je dobre mit pro jistotu v ruce cepin, kdyby se nezadarilo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod sobb » úte lis 1, 2011 20:40

mike: stylem chůze, který s mačkami nedocílíš :wink:
Vidíš, a on zas tak trochu nechápal, proč se tam šontáme v mačkách, každej to má holt jinak :wink:
Mám na sobě a u sebe vše, co potřebuju, nic nebezpečného na tom není :wink:
Krom trhliny, újezdu nebo únosu ufem mě nic jiného nenapadá :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 20:50

Nepodcenuj mne ;-)
No jo, asi jo ;-)
Bylas v tricku a fliska i bunda byla v batohu ;-) Urcite by se nasly i dalsi veci. Tohle myslim vazne, nepreju ti to, ale jednou se muzes divit.
Trhlina a ujezd jsou celkem realne. A jeste by se taky mohl rozhodnout, ze uz te ma plne zuby a vyparit se ;-) Realitu posud sama 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod TooMooX » úte lis 1, 2011 20:53

Já taky dolu po turistickém chodníku šel bez maček... ale to stádo lidí co se tam prohnalo (Rysy) tak z toho udělali regulární klouzačku. Nakonec jsem tedy vyměkl a šel v mačkách. Můj důvod ? Jen čistá lenost je vytahovat z batohu a nasazovat :D

@mike:
Ne pravě že to byl spíš vymrznutý prašan. Tedy místy... Takový mix snad všeho. Jsem se škrábal nahoru na cepínu, který byl ale místy dost k ničemu. Přede mnou vedl vůdce dva klienty tak i jejich stopy přišli v více než vhod. Ona i ta "lavici" co vede od sedla Vahu byla místy lehce nebezpečná... Naštěstí tvrdý sníh a asi nehrozilo utržení http://tatry46.xf.cz/P1320659.jpg
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 21:00

To je ten nejblbejsi duvod ;-) Nic si z toho nedelej, taky se mi do stava. Jednou jsem si kvuli lenosti je tahat kvuli nekolika ledovym krokum pekne natloukl :roll:

Tak to jo, tohle je celkem neprijemne. Zvlast kdyz se to strida, skala, firn, prasan.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod sobb » úte lis 1, 2011 21:01

mike: nepodceňuju, vidím, jak chodíš :wink:
oblečení adekvátní nádhernýmu až moc horkýmu dni se stabilním počasím na ledovci, kdyby to šlo, tak jdu i v kraťasech, zbytečně zveličuješ okolnosti :wink:
Jednak není důvod a druhak by se před vypařením musel odvázat a poté projít bludištěm trhlin :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod conny » úte lis 1, 2011 21:34

nechcete to tady prejmenovat na :Jak dva modi totalne zaOTopicili vlakno? :mrgreen:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2011 21:35

To bychom takhle museli prejmenovat polovinu vlaken :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod vonkreuz » úte lis 1, 2011 21:59

TooMooX píše:Zase tak horké to tam není http://www.hzs.sk/Vrtulník tam pendluje neustále, ale tahá materiál na Chatu pod Rysy.

Není vrtulník jako vrtulník.
Matroš na chatu tahá Mil Mi-8/17 plus občas MD-500myslím.
Kdežto jako záchranka lítá Agusta A-109 (dříve verze K2(výšková, vhodnější do hor), nevím, zda to platí i dneska))
TooMooX píše:Však už bude klid. Sezonní uzávěra je tu =D> Tak tihle svátečňáci už zůstanou doma. Jinak nad 2000m je už pravá zima. Řetězy fuč pod metrem sněhu a ledu. Na Kohutík http://tatry46.xf.cz/P1320769.jpg sem se škrábal jak to šlo a dolu po laně. Zase kousek za mnou to nějaký týpek zvládl úplně na lehko i bez lana. Netuším jak to slezl.. Jen lítal sníh dolu a já čekal kdy poletí i on :D Nejspíš běžný Polský turista :finga:

A pak budou hory patřím pravým horalům jako jsi ty. :mrgreen:
Ad "běžný polský turista" - nějak rychle jsi zapomněl, jak ses sám neohroženě (a z mého pohledu i občas hlava nehlava) vrhal do hor, včetně touhy tahat statické lano. :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zásah horskej záchrannej služby ve Vysokých Tatrách

Příspěvekod TooMooX » stř lis 2, 2011 3:25

Všechny zásahy jsou napsány na HZS a neřekl bych že jich je tam v tomto období nějak víc. V sobotu jsem viděl letět vrtulňajs tak 10x (na Rysy) Dělá fakt pěkný kravál. Ještě když vleče matroš.

To sice ano, ale s Polskýma turistama se fakt nemohu srovnávat. Já se ze začátku plácal spíš tak na turistických cestách/vrcholech. Jen ze "špatným" vybavením. Je potkáš v horolezeckém terénu úplně bez vybavení :P

:mrgreen: http://www.goat.cz/index.php?path=OPolacich_OPolacich
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01


Zpět na Pokec o cestování