Rakousko Donnerkogel a dalsi

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rakousko Donnerkogel a dalsi

Příspěvekod Dubajeq » ned bře 3, 2024 14:00

Zdarec. Mám dva dotazy.

1) nebyl jste teď někdo na Grosser Donnerkogel? Zajímaly by me podmínky, Koukal jsem na Webcam z Gablonzer Hutte ale moc toho tam nejde poznat. Je to trochu hazard ale rad bych ho vystoupil přes via ferratu. Minulý rok se mi to povedlo - sice trochu hazard jak říkám, ale zazitek. V létě je to zase jinej zazitek, ale negativni s turistama prahnoucima po influ fotkách. Tam už me nikdo nedostane

2) Byli jste teď někdo v poslední době na nějakým jiným zimním výstupu na nějakou horu? Jaký byly podmínky, náročnost, vybaveni nutné apod. Spíše jednodenní max 2.

Já připojim ze jsem byl na otočku Hochturm před dvěma týdny a šlo se parádně.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Rakousko Donnerkogel a dalsi

Příspěvekod apuka » pon bře 4, 2024 17:24

Promin, ze odpovim ja, ktery na Donnerkogelu nikdy nebyl, jen maly kousek od nej a uz vubec jsem nebyl ted v Rakouskych Alpach. Ale dnes jsem se ptal syna, ktery je ve Vidni a chodi kazdy vikend do hor, ted v zime na skialpy ale jeste pred dvema lety chodil pesky i na zimni vystupy.

On rikal, ze by se ted moc neodvazil na Donnerkogel jit. Minuly tyden byl "vedle" v Gesausee a od te doby se podminky spise zhorsuji. Jak on rikal, vubec se neda rict, jake tam jsou, resp. budou podminky, protoze se na kazdem kopci meni kazdym dnem, nekdy i nekolikrat denne.
Kazdopadne, podle jeho momentalnich zkusenosti (a taky mnoha jinych lidi, protoze se podminkam obecne v r. Alpach dost venuje, takze sleduje "situacni zpravy" jinych) se muze stat, ze tam budes mit na ferate (i jinde) chvili cisty led na skalach, chvili zmrzly snih, chvili poradne mokry snih, ktery na skale moc nedrzi a kdyz na nej stoupis, tak ujizdi i s Tebou, nekde muze byt paradny prasan, nekdy nekde bude skvely nosny snih, kde je radost chodit a nekde - klidne par metru od predchozich moznosti - se budes borit po zadek... A taky nekde snih nebude vubec.

Navic, je to ferata u lanovky, je docela pravdepodobne, ze bude oficialne pres zimu zavreta, tudiz bys tam nemel lezt - netvrdim to, nevim. Syn rika, ze na mnoha mistech u podobnych ferat "zajistuji" dodrzeni uzavreni zpusobem, ze na zimu odmontuji lana na zacatku - tak aby se bez nich bezny turista nikam nedostal.

Co pisu o podminkach, se da docela dobre zobecnit pro vsechny alespon trochu vyssi kopecky. Na nizsich casto snih neni vubec nebo je az hnusny, na vyssich byva rano zmrzly, casto poradna ledova krusta, na jiznich svazich potom pres den, pokud sviti slunicko se roztapi a zmekne, na severnich zustane tvrdy. Ale ve strednich a vyssich polohach musis hodne sledovat i lavinovou situaci (nejenom obecnou predpoved, ale mistni podminky!), protoze mistni rozdily jsou obrovske a klidne nekde narazis na lavinovou ctyrku, i kdyz je vyhlaseny stupen c. 1 (daval jsem priklad, jak nedavno syn a potom dalsi skupinka strhli pod Hochkonigem lavinu pro dvojce resp. jednicce v mistech, kde by to melo byt bezpecne). Hodne snehu je prevateho na zavetrne strany (vestinou s orientaci spise na sever)., kde se to muze odtrhnout nadd Tebou.

Atd. atd., proste momentalne jsou docela blbe podminky na pesi turistiku.

Edit: I v Alpach je hrozne horko. Minule jsem se docela zhrozil, kdyz jsem se koupal na kamery na ledovci v Stubai - a bylo tam, 4, 7, 11 stupnu. Pricemz vsechny ty teploty byly z mist nad 3000m... Jo - nebyl to ojedinely ulet, videl jsem podobne nekolik dnu. Momentalne (17:15) je tam od +0,1 (3000m) do -7,4 (2900m), pricemz jsou ty mista od seba primou carou tak 1800m pres jeden a pul ledovce a jeden mensi hrebinek..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko Donnerkogel a dalsi

Příspěvekod Dubajeq » ned bře 10, 2024 9:45

Čau, moc díky za dlouhé info. Vážím si toho. Nakonec sem se rozhodl podelat něco doma a nevystavit se extrému. Koukam ze si znalý vcelkuni podmínek tak jsem se té chtěl zeptat. Jelikož miluju tyroly a pojedeme do Ellmau o Velikonocích tak jsem se chtěl zeptat jestli nemáš info i o počasí v okolních horách. Spíše půjdeme po městě ale už dlouho predtim jsem si vyhlíd 2 kopce Treffauer a Tuxeck. Případně nemáš nějaké info ohledně náročnosti, osobní zkušenost, jestlinto fakt stojí za to a tak? diiiky
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Rakousko Donnerkogel a dalsi

Příspěvekod apuka » pon bře 11, 2024 13:29

Tak zrovna oblast Wilder Kaiser poznam vice-mene jenom z okna auta nebo vlaku, "moje" oblast je trochu zapadneji od Kufsteinu.

Ale co vim, tak ty vystupy tam jsou pomerne narocne a vedou po skalach, casto bez zabezpeceni. Na velikonoce bych stale pocital s tim, ze tam muze byt snih. Nevim kolik, ale kazdopadne bych si ja netroufnul po tech hrebinkach v mackach.
No a ten prechod Treffauer - Tuxeck jde vetsinou ve strmem svahu s obcasnymi UIAA III useky. Jakmile by tam byl snih a pripadne k tomu jeste teplo a slunce (staci i jen predtim), tak napr. v podobnych usecich jako na fotce nize bych se hodne obaval lavin, jako i padajicich sutru.
Obrázek
A jak bys lezl - jako "normalni turista" zcasti zamrzly a zcasti nedrzicim snehem zasnezeny takovy usek, to nevim :-):
Obrázek
Muzes zkusit najit napr. na Hikr.org nejake popisy, byvaji docela dobre a casto tam mas dobre fotky na predstavu trasy.

Proste - hledal jsem popis zimnich vystupu a narychle jsem nenasel zadny. I skialpiniste jezdi pres Schneekar spise na sedlo mezi Trefauer a Trefauer Lucke, pripadne na ten druhy kopec - a na fotkach vystupu na sedlo se usmivaji lide v docela strmych mistech. Takze zase jenom ve skvelych lavinovych a snehovych podminkach a se znalosti lavinove problematiky. Nebo s hodne dobrym pratelstvim se svym anjelem straznym :-).

Moc vice Ti tam nezjistim, navic Velikonoce jsou jeste daleko na nejake posouzeni pocasi tehdy... My budeme v Otztalu, tam je v udoli odhadem do 1300+m prakticky beze snehu, vys jak kde. Nahore nad 2000m vypada, ze je nekde snehu min, nekde zase az nadbytek.

Na sledovani stavu Ti doporucim zkusit si najit co nejblize nejakou meteostanici Lawisu. Koukam, ze podle jedne z dvou nejblizsich stanic ve vysi skoro 1700m je 7 (sedm) cisel snehu... Tam najdes grafy meteoudaju za posledni dobu.
Jinak Webcamy asi najdes i sam, doporucuji napr. tuto. Alespon videt snehove podminky v okolitych horach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Pokec o cestování